N° 142. 130* Jaargang' 1887. 20 Juni. Middelburg IS Juni. Onderwijs. Kerknieuws. Rechtszaken. Verspreide berichten. Dit blad verschijnt dagelijks; met uitzondering van Zon- en Feestdagen? Prijs per 3,'m, franco 3.50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent? Advertentien 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels/1.80 iedere regel meer 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte? Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL, weg moet en ook by terugkomst over dag vaart. MIDDELRIRGSCHE COURANT. Agenten te Vlissingen: P. Gr. de Vey Mestdagh Zoon te Goes: A. A. W. Boddand, te Kruiningen: P. van dee Peiji, te Zierikzee: A. C. de Moon,te TholenW. A. van Niettwenhuijzen. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parys en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Danbe Cie., John P. Jones, opvolger Wanneer men echter bovendien een ganschen Zondag besteden kan aan het bezichtigen van Antwerpen of aan een uitstapje Daar Brussel, dan gelooven wy dat zulk een reisje verleidelijk genoeg is, terwyl de billjjke prijzen, voor de deelneming gesteld, de aantrekkelijkheid nog verhoogen. Veel meer dan vormelyke beleefdheid waren zeker gisteren de wederzijdsche dankbetuigingen, door den voorzitter der Tweede kamer en den minister Heemskerk geuit. En eerstgenoemde sprak zeker wel uit naam van het gansche land, waar hij namens de kamer hulde bracht aan den minister van binnenlandsche zaken voor de volharding, de onvermoeide werk zaamheid en groote talenten, door den heer Heemskerk bij het werk der grondwetsherziening aan den dag gelegd. Geen wonder dat van beide zijden, zoowel linker als rechter-, teekenen van instemming gegeven werden met deze hulde. Hoe men ook over de beginselen en de politiek van onzen premier moge denken; wie hem die hulde wil onthonden, doet te kort aan deeischen der rechtvaardigheid en billijkheid. Uit het overzicht in het Hbld. van de kamer zitting van gisteren blijkt dat de minister van justitie zich niet duidelyk uitsprak over de per sonen wien gratie verleend was. Aan het slot van dat verslag lezen wy: »De vraag, die zich na de discussie dan ook voordeed, was nu; wie bedoelde de minister met de personen aan wie de gratie verleend was? Waren het alle veroordeelden of alleen zy die in hetzelfde geval verkeerden als Brediua? Later vernamen wij dat noch het een, noch het andere het geval zou zijn, maar de gratie alleen zou zijn toegestaan aan de drie veroordeelden, die het verzocht hebben. In elk geval is dan natuur lijk de bedoeling, de gratie ook toe te passen op de anderen, die in hetzelfde geval yerkeeren als Bredius, wanneer zy er ook om verzoeken. Deze vormkwestie is dns van niet zooveel belang". Het totaalcijfer van de opbrengst der ryks- middelen van de maand Mei maakt geen aange- namen indruk, schreef het VaderlandHet be droeg slechts 8.496.000, by een opbrengst van 9.776.000 verleden jaar. Het is waar, dat die zeer ongunstige uitkomst bijna uitsluitend aan het successierecht is toe te schryven, dat verleden jaar door een buitenkansje de buitengewone som van 2.186.000 opbracht en nu de bijzonder kleine som van 684.000 gaf, maar toch is het eindcyfer op zich zelf weinig bevredigend, daar het 11 ton beneden dat van April en byna 5 ton onder de raming bleef. Intusschen geven, vergeleken met het vorige jaar, directe belastingen, invoerrechten, accynzen, waarborg, telegrafen en loodsgelden geen reden tot klagen. Op al die posten was een avans, zy het ook grootendeels geen belangryk. Bijzonder gunstig vloeide alleen de suikeraecyns, die 1.143.000 afwierp tegen 904.000 verleden jaar en 889.000 in de maand April, terwyl ook wijn, gedistilleerd, bier en geslacht meer, zout en zeep Jechter iets minder opbrachten dan verleden jaar. De andere middelen, domeinen, posteryen en indirecte belastingen, bleven bij het vorige jaar ten achteren, de indirecte belastingen en dit vooral is de schaduwzyde van dezen staat vry belangryk. De zegelrechten, waarvan het meer en meer schynt, dat zy te hoog zijn geraamd brachten 15.000 minder dan verleden jaar opi en de registratierechten, die ook reeds in April weder minder ruim vloeiden, 71.000 minder. De vyf maanden samengenomen, is echter van deze beide belastingen de opbrengst iets hooger dan verleden jaar. Het totaalcijfer der 5 maanden is 14 ton lager dan verleden jaar en f 3.160.000 minder dan de raming. Het heerlyk zomerweer der laatste dagen wekt als van zelf op tot het bespreken van uitstapjes, te meer, omdat men nu gegronde hoop koesteren mag dat het weer bestendig zal zyn en men vooruit plannen maken kan. Yoor een tochtje, dat niet te hooge eischen aan iemands beurs stelt, verdient zeker wel de aandacht de extra-reis, die de Middelburgsche boot Zaterdag 25 Juni van Middelburg en Ylissingen naar Ant werpen maken zal, om Maandag daarop terug te keeren. Een watertochtje naar België's koopstad heeft reeds veel aantrekkelijks, vooral wanneer men, poals bh hot geyal zyn zal, niet al to rroeg Aan het polderhuis in de Abdij alhier had hedenmorgen de opening plaats van de stembil jetten, Donderdag en Yrjjdag hier en te Westkapelle ingeleverd ter verkiezing van een commissaris in het polderbestuur van Walcheren, ter voorziening in de vacature ontstaan, tengevolge van het door den heer mr D. A. Berdenis Van Berlekom genomen ontslag. Te Middelburg waren 93, te Westkapelle 9 briefjes ingeleverd samen 102, waarvan er een blanco was. Met 83 stemmen is als commissaris gekozen de heer jhr mr L. Schorer, burgemeester van Mid delburg. De overige stemmen waren verdeeld als volgt: de heeren C. J. J. A. van Teijlingen 4, J. C. van den Broecke 2, W. Rejjnierse jr, J. Cijsouw Zoutelande, P. Schout Pz. Biggekerke, J. A. Tak, H. J. E. Gerlach, J. Wisse, Aagtekerke, P. Mal- jaars Oostkapelle, P. Boone Pz. Koudekerke, L. Simonse Biggekerke, A. de Visser jr Grypskerke, W. Maas Serooskerke en W. de Buck Yeere ieder eene stem. Met den mailtrein van 9 sur kwam Vrijdag avond te Vlissingen van Munchen via Keulen aan; de erfprins Ludwig van Beieren (oudste zoon van den prins-regent), begeleid door de graven Hohenstein en Von Oberdorff. Z. K. H. begaf zich onmiddelijk aan boord van de Victoria and Albert, waarop de Beiersche vlag geheschen werd. Met den mailtrein van 10 uur, resp. 9.48, arriveerden nog koning Albert van Saksen, begeleid door lui tenant generaal v. Carlowitz, overste-luitenant Muller v. Berneck en graaf Vitzthum-Lichtenwalde, verder prinses Wilhelm van Pruisen (gemalin van den oudsten zoon van den kroonprins) en de erfprinses Bernhard van Saksen-Meiningen (oudste kleindochter van keizer Wilhelm), begeleid door gravin Braekdorff, Vry heer Von Mirbach en kapt. Von Ifnel. Prinses Wilhelm had haar oudsten, vyfjarigen zoon, prins Wilhelm, en de erfprinses van Meiningen de achtjarige prinses Feodore by zich. De koning van Saksen begaf zich aan boord van de Victoria and Albert en de twee prinsessen van de Osbornedie om 11 uur naar zee stoomde, terwyl de Victoria and Albert tot heden morgen 6 uur liggen bleef. De hooge reizigers werden door een adjudant van koningin Victoria, en door den Engelschen vice- consul, den neer P. L. de Bruyne, gecomplimen teerd, en aan boord geleid. De Osborne zal dadelijk naar Vlissingen terugkeeren, om Maandag den groothertog van Hessen met familie over te brengen. Het verdient hierbij zeker wel de opmerking dat bij het jubilé van koningin Victoria keizer Wilhelm door 3 generaties in de mannelyke lyn vertegenwoordigd is, nl. door zyn zoon den kroon prins, zyn kleinzoon prins Wilhelm en diens achter kleinzoon prins Wilhelm en buitendien nog door vele kleinkinderen en een achterkleinkind, prinses Feodore van Saksen-Meiningen. Wy ontvingen n°. 3 van de Volksgeschriften, uitgegeven door de Zeeuwsche propaganda-club van den Bond tot verkryging van Algemeen kies- en stemrecht. Het is getiteld de ware Broederliefde. Aangezien de schaapspokken opgehouden heb. ben in Zeeland te heerschen heeft de minister van binnenl. zaken ingetrokken het verbod om in de gemeenten Kapelle en Groede van schapen en versche huiden, onbewerkte wol, klauwen, vleesch, mest en afval van schapen in of nit te voeren en het aldaar houden van schapenmarkten en open bare verkoopingen van schapen. Uit Berlyn meldt men aan de N. R. Crt. Eene officieele kennisgeving van den General- postmeister dr. Stephan aan het bureau van den Duitschen Handelsdag bevestigt thans officieel het vroegere bericht, dat ook de Engeische postadmi nistratie sedert 1 Juni het grootste deel harer postverzendingen doet over Vlissingen. Uitgezon derd zyn de postverzendingen naar westelyk en zuid-Duitschland, welke gelyk vroeger over Ostende geschieden. In deze kennisgeving worden uitdruk kelijk de voordeelen van den nieuwen dagdienst over Vlissingen in het licht gesteld. De dirigeerende officier van gez. 2ie kl. A. N. Vorstman, van het personeel van den geneesk. dienst der landmacht, is op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op 1800 's jaars, De audiëntie van den minister van waterstaat enz., zal aanstaanden Donderdag, 23 dezer, niet plaats hebben. Toen de ministers Heemskerk en Sprenger van Eijk Woensdag de kamer verlieten, kwam een gepensionneerd officier op hen af en vroeg op dreigenden toon om teruggave van papieren enz. De heer Heemskerk riep een politie-agent, die den officier verzocht zyn woorden te herhalen, wat deze echter weigerde. Hierop verwyderden zieb de ministers, en ging de vertoornde officier links en de politie-agent rechts. Voor lieden die grieven meenen te hebben, is het Binnenhof, dunkt ons, niet de beste plaats om hun bezwaren ter kennisse van ministers te brengen. (Hbld.) Van 28—30 Juni a. s. wordt, zooals in ons blad meermalen is aangekondigd, te Haarlem het 40e Nederl. Landhuishoudkundig congres gehouden. Onder de punten van beschrijving, op de alge- meene vergadering te behandelen, vindt men de volgende De doorvoer van vreemd (Duitseh) vee door ons land schijnt invoer van ons vee in Engeland te belemmeren. Zyn er overwegende redenen om dien doorvoer tegen te gaan of eischt het belang van den Nederlandaehen landbouw, dat er pogingen worden aangewend om den ongehinderden invoer van ons vee in Engeland te bevorderen Zou het ook wenschelijk zijn, dat in de wet van 25 Mei 1880 (Stbl. n° 89) tot bescherming van diersoorten, nuttig voor landbouw of houtteelt, of in het kon. besluit van 25 Aug. 1880 (Stbl. n° 164) ter uitvoering van art. 3 dier wet, ver anderingen werden gemaakt en zoo ja, welke Voor het toelatingsexamen aan de Rijks-nor maalschool voor onderwijzers alhier hebben zich dit jaar aangemeld 38 candidaten; er zijn 20 plaatsen beschikbaar. Tot onderwijzer aan de openbare school te Othene, gemeente Zaamslag, is benoemd de heer P. C. de Moor, onderwijzer te Axel. —Te Utrecht slaagde voor het 2e natuurkundig examen de heer J. J. v. d. Harst van Middelburg. De heer Muller, pred. te Assendelft, heeft het beroep naar Zierikzee aangenomen. Aangezien de ondervinding leert dat vele in gezetenen onzer gemeente niet bekend zyn met de bepalingen van art. 74 al. 5 en 6 van het kon. besl. van 5 Febr. 1879 no 30, tot vaststel ling van een algemeen reglement van politie voor de rijkskanalen, herinneten wij dat bij bedoelde alineas verboden is „over de kanaalbruggen te loopen of te rijden vóór zij geheel gesloten en vastgezet zijn" en eveneens is verboden „de vóór eene brug ge plaatste afsluiting zonder vergunning van den brugwachter te openen." Tegen overtreding is eene hechtenis van ten hoogste 14 dagen of geldboete van ten hoogste 100 bedreigd. Dezer dagen is hier ter stede zulke overtreding geverbaliseerd. Voor de rechtbank te Amsterdam is gisteren eene zeldzame zaak behandeld, betreffende een inbreuk op het auteursrecht. De heer A. W, van Megen te Amsterdam had, in zijn Vliegend blad, uit het door den heer Tj, van Holkema, bij gelegenheid van 's konings 70e« verjaardag, uitgegeven Oranjenummer een stuk overgeno men van den heer Justus van Maurik, ge titeld een oud Oranjeklant, en door de opneming en verspreiding van dit stuk opzettelijk inbreuk gemaakt op het auteursrecht, dat de heer Van Holkema zich volgens de wet had voorbehouden. De beklaagde erkende het feit, de overneming van het bedoelde stuk in zijn blad, te hebben gepleegd, maar meende er op grond van art. 7 al. 2 van de wet op het auteursrecht toe gerech tigd te zijn, te meer daar hij boven het overge nomen stuk de bron had genoemd. De heer Van Holkema verklaarde echter dat, hoewel geannonceerd was dat een extra nummer van de Amsterdammer zou verschijnen, hij het Oranje-nummer beschouwde als een op zich zelf staand kunstwerk, dat eenvoudig getiteld was Oranje-nummer van De Amsterdammer, Weekblad voor Nederland. Immers het werd geheel afge scheiden van dit blad ad 1 per ex. verkocht, werd niet bij de abonné's van het weekblad als naar gewoonte aan huis bezorgd en had ook geen volgnummer. Daarover nu liep het verschil. Wanneer de reehtbank aannam, dat hot Oranje nummer kon worden gerangschikt onder de be naming „dag- en weekbladen", dan was, ook volgens het O. M., beklaagde straffeloos. Nu hield de officier van justitie echter vol dat dit niet het geval was; terwijl de verdediger, met andere bewijzen voor de onschuld van zyn cliënt, een pleidooi leverde om dit idee wel ingang te doen vinden. Het O. M. eischte tegen den heer Van Megen 50 boete. De rechtbank doet Donderdag a. uitspraak. Heden herdenkt E. M. Caetenmiller haar twintig jarigen trouwen, eerlyken dienst by den heer G. Keijzer alhier. Van haar meester en meesteres ontving zij een klinkend bewys van waardeering. Door het uitsteken der Nederlandsche drie kleur werd heden hier en daar bewys gegeven dat de herinnering aan den slag by Waterloo nog blijft voortleven. De tamboer J, M. H. van het 4e bataljon, 3e regiment infanterie in garnizoen te Vlissingen, zal wegens den bekenden diefstal voor den krygs- raad terecht staan. Sints Woensdag 11. hebben in het Bad- Hotel te Vlissingen gelogeerd de heeren A. Hou- vier, Antwerpen; Hartmann, DusseldorfFred. Bauclier, Tonitron en Dubert, van Brussel, be nevens mej. L. W. Bouman, Utrecht. De Russische pers verklaart eenparig haar voldoening over het optreden van Ristitch als minister-president in Servië, daar hy den Oosten- ryksehen invloed zal trachten te weren. De Novoje Vremja beveelt echter voorzichtigheid aan om den premier bij zijn werk niet te bemoeilyken. De Boelgaarsche uitgewekenen hebben een adres van gelukwensching aan Ristitch gezonden. In den laatsten tyd hadden Katkoff, vorst Kara- georgevitch en Gruitsch, gezant van Servië aan het Russische hof herhaaldelyk byeenkomsten. Gruitsch is tot minister van oorlog in Servië benoemd. De heer Von Radowitz, Duitseh gezant te Konstantinopel, verlaat den 2en Juli a. de Turk- sche hoofdstad met een tweemaandelyksch verlof. Men brengt verband tusschen dit verlof en de jongste onthullingen van generaal Le Tilö. Koning Milan, die blykens berichten uit Weenen echtscheiding verlangde, is hiervan terug, gekomen maar wenscht, dat koningin Nathalie met den kroonprins buitenslands blijft. Uit Sofia wordt gemeld, dat Karayeloff tegen borgtocht op vrije voeten is gesteld. Door sir Charles Warren, het hoofd der politie te Londen, is bevolen op verschillende punten, waarlangs Dinsdag de koninklyke stoet zal trekken, ambulances te plaatsen. Hy geeft als reden voor dezen maatregel aan mogeljjke ongelukkken door den grooten toevloed der menigte. Het publiek meent evenwel dat de ware reden is vrees voor een of anderen dy namietaanslag. De ex-keizerin Eugenie is gisteren van Ostende te Antwerpen aangekomen, waar zij overnachtte om heden haar reis naar Holland voort te zetten. Zy reist onder den naam van gravin De Pierre- fonds. Op een vraag van Stoïloff, Boelgaarsch minister van justitie, aan vorst Alexander van Battenberg, of deze, indien hij door de Sobranja als candidaat verkozen wordt, de verkiezing zal aannemen, heeft de vorst beslist in ontkennenden zin geantwoord. Le Prixe de Salon te Parjja is dit jaar toe gekend aan den beeldhouwer Raoul Charles Verlet, die la Douleur <Z' Orphée had ingezonden. Keizer Wilhelm gaat steeds in beterschap vooruit. Onder de passagiers, die gisteren met William O'Brien uit New-York aankwamen, bevond zich een jonge man Peter Troy genaamd, die in het bezit van ontplofbare stoffen werd gevonden. Hij werd gearresteerd. Te Colwyn Bai, Wales, heeft de tienden- strijd weder aanleiding gegeven tot een bloedige botsing tusschen de pachters en de politie. Ver scheidene personen werden gewond. Eenige dagen geleden is door Andrienx beweerd, dat de beruchte woorden: Vive la Po- logne, Monsieur, tydens het bezoek van Alexander II

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 1