130® Jaargang: 1887. Donderdag 16 Juni. 1 Een kunstenaar nit het Volk. N° 139. Middelburg 15 Juni. Dit blad verschijnt dagelijks; met uitzondering van Zon- en Feestdagen! Prijs per 8/m, franco 8.50: Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.80 iedere regel meer 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL, F, NAGTGLAS. MIDDELBllRGSCHE COURANT. Agenten te Vlissingen: P. Gr. de Vet Mestdagh Zoon te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te TholenW. A. van Niettwenhuijzen. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Datjbe Cie., John F. Jones, opvolger Met 1 Juli aanstaande wordt de abonne mentsprijs der Middelbnrgsche Courant ebracht van veertien op acht gulden. Van dien tijd af kan men zich derhalve binnen en buiten Middelburg op ons blad abon- neeren tegen twee gulden per kwar taal. Deze maatregel is genomen om ons blad in nog wijder kring te verspreiden dan dit tot nutoe het geval was. Nieuwe abonnés ontvangen de van heden af verschijnende nommers tot 1 Juli kosteloos. De Administratie. Het is gisteren in onze tweede kamer tot eteramen gekomen over de verschillende amendementen op het regeeringsvoorstel betreffende het kiesrecht. Na'dat de heer Rutgers zich verklaard had voor al. a van het regeeringsvoorstel gisteren in zjjn geheel meegedeeld tegen al. 6, omdat hjj tegen elk voorstel van eensus was, en ten opzichte van c betreffende de kamerbewoners, lodgers genoemd, wat de ergernis van den Spectator heeft opgewekt, die ons echter nog dwazer woord ervoor inde plaats wil geven, nl. „gekamerden" bestreed de heer Hartogh het regeeringsvoorstel. Had de heer Schaepman gevraagd waarom moeten de steden den baas spelen over het platteland de heer Hartogh merkte zeer terecht op dit niet te wenschen, maar evenmin dat het platteland de baas zal zijn over de steden. De heer Farncombe Sanders verklaarde in het algemeen met het regeeringsvoorstel mee te gaan, alleen bestreed hp de bepaling omtrent de 10 grondbelasting, omdat dit een belastingcensus bestendigt, en evenzeer Bub b van het amende ment-Van der Feltz betreflende het patent. De heer Smeenge maakte de niet onleuke op merking dat, zooals de redactie van litt. c van het regeeringsvoorstel nu luidt, de kamerbewoners eigenljjk een soort yan belasting-ambtenaren worden. De ministers van financiën en binnelandsche zaken verdedigden ten slotte nog het door de regeering ingenomen standpunt, maar de kamer gaf bp de verdediging van den heer Heemskerk teekenen van ongeduld en verlangde stemming. De beraadslagingen werden dan ook spoedig daarop gesloten. Met enkele woorden deelden wjj reeds mee wat het lot der meeste amendementen was. Het amendement van den heer Godin de Beaufort om litt. c van het regeeringsvoorstel betreffende de kamerbewoners te doen vervallen, dook Ieder menscli geniet eene dubbele opvoeding* De eene ontvangt bij van buitende an dere, waarop het meest aankomt, geeft hij zich zelf Op Vrijdag den 28 September 1849 waren er op het Sint Anthonie's kerkhof te Amsterdam vele kunstvrienden samengekomen, om de laatste eer te bewijzen aan het stoffelijk overschot van Jan Fran$ois Brouwenaar, den rijk begaafden, veel belovenden Vllssinger, die vier dagen te voren gestorven was. Hoewel slechts eenige maanden in de hoofdstad werkzaam, hadden zijne buitengewone talenten van hand en hoofd; zijn edel bart en vooral zijn droevig einde, veler aandacht getrokken, zoodat een tal van belang stellenden om de groeve stond, waarbij mannen als mr Jacob van Lennep en D. Buchler waar- deerende woorden spraken. Acht en dertig jaren zijn voorbij gegaan sedert dien somberen herfstdag toen, tusschen donkere bnien door, slechts nn en dan eene enkele licht straal, als eene bode der opstanding, scheen in het donkere graf. Onze dichter Ten Kate, kort daarna predikant te Middelburg, heeft in 1855 bij de Gebroeders Abrahams aldaar een klein gedeelte uit de dichterlijke nalatenschap yan werd verworpen met 46 tegen 36 stemmen. Een subamendement van den heer Lohman op het derde ^amendement Van der Feltz, om den termpn van inwoning voor de kamerbewoners op 9 in plaats van 6 maanden te stellen, werd met 51 tegen 31 stemmen aangenomen, doch over het aldus gewjjzigde amendement staakten de stemmen. Er vóór verklaarden zich de volgende 41 leden Smit, Buma, Heldt, De Meijier, Zijlker, Haffmans, Willink, Van Alphen, Van Houten, Seret, Godin de Beaufort, Van der Borch, Rutgers, Van der Feltz, Hartogh, Meesters, Schaepman, Buteux, Van Bylandt, Lohman, Gildemeester, Bahlmann, Borgesius, Lambrechts, Van den Biesen, Schimmelpenninck van der Oye, Van der Sleyden, Fabius, Van Wassenaer, Keuchenius, De Vos van Steenwpk, Kist, Van Asch van Wjjek, A.Mackay, Schimmelpenninck van Npenbeek, Schepel, Gleich- man, Goekoop, Van der Goes, Brouwers en Van Pallandt. Het amendement-Van der Feltz op al. a van het regeeringsartikel, dat ten doel had om het kiesrecht in de groote steden uit te breiden door de huurwaarde aldaar lager te stellen, werd met 56 tegen 26 stemmen verworpen. Vóór stemden de heeren Buteux, Gildemeester, De Ranitz, Bahlmann, Borgesius, Cremer, Van der Sleyden, Smeenge, De Vos van Steenwpk, Gleich- man, Kist, Goekoop, Van der Goes, Smit, Buma, Heldt, De Meijier, Zylker, Van Houten, Van Gennep, Van der Feltz, Zaaper, Van Kerkwjjk Hartogh, Meesters en de voorzitter. Achtereenvolgens werden nu verworpen: met 65 tegen 17 stemmen een amendement-Van Asch van Wjjck, een andere redactie van al. a van het regeeringsvoorstel bedoelende met behoud van hetzelfde beginselmet 47 tegen 35 stemmen een amendement-Godin de Beaufort om den aan slag eener weduwe geldig te doen zjjn voor haar inwonenden zoon, en met 50 tegen 32 stemmen het voorstel Farncombe Sanders om b (grondbe lasting) van het regeeringsvoorstel te doen vervallen. Daarvóór stemden de heeren: Mees, Van Gennep, Rutgers, Van der Feltz, Zaajjer, W. K. van Dedem, Van Kerkwjjk, Hartogh, De Beaufort, Van Delden, Rooseboom, Rengers, Van der Loeff, Gildemeester, Borgesius, Van der Kaay, Cremer, Lieftinck, Van Osenbruggen, Van der Sleyden, Kist, Viruly, Kielstra, Sanders, Gleichman, Goekoop, Van der Goes, Greeve, Buma, Heldt, De Mejjier, Willink en de voorzitter. Het voorstel van den heer Van Houten om, in plaats van grondbelasting, te stellen, al de belastin gen te zamen, kon evenmin genade vinden. Het werd met 64 tegen 18 stemmen verworpen. Gelukkiger was de heer Rooseboom met zijn sub -amendement op het vierde amendement-Van der Feltz. Het had ten doel om van de categorie capaciteiten uit te sluiten de militairen beneden den rang van officier. Dit keurde de kamer met 72 tegen 10 stemmen goed. De betrokken personen behoeven zich daarover ecgter geen harnas aan te trekken, want het al dus eagmendeerde amendement werd verwor pen met 50 tegen 32 stemmen. Brouwenaar in een keurig bundeltje uitgegeven. In het voorbericht schreef hij„Er zijn enkele namen die men slechts heeft uit te spreken om een der aandoenlijkste drama's voor onze berin nering te roepen, die ooit binnen de kleine wereld van een menschenhart zpn afgespeeld. Zóo klinkt in Engeland die van Thomas Chat- terton, zóo bij ons die van Jan Francois Brou wenaar." Toen ik mij dezer dagen voor eene andere studie bezig hield met Zeeuwsche schrijvers, en mij als altijd weder verbaasde over de groote talenten, die zich in het kleine Vlissingen hebben ontwikkeld, liet ik ook het leven van Brouwenaar voor den geest voorbij gaan. Het scheen mij toe dat eene herinnering aan dat Vergeten kind des volks, tot kunstenaar geboren, Door zelfontwikkeling met een gloriepalm bekroond, in de Middelburgsche Courant niet misplaatst zou wezen, want de gedachtenis aan een edel leven veroudert nooit. Bovendien zijn enkele bijzon derheden, mij door zijn broeder en oude vrienden meegedeeld, zeker minder bekend. Jan Francois Brouwenaar werd den 15 Juli 1815 te Vlissingen geboren uit Francois Brou wenaar, een barbier en kapper (pruikmaker zei men in die dagen) in de Walstraat te Vlis singen eu Anna Maria Drubbels. Deze brave burgerlieden mochten voorbeelden genoemd wor den van trouwe plichtsbetrachting en nauwgezette eerlijkheid. De gulden regel „dragen, verdragen maar nooit klagen", werd in dat gezin altijd be- Vóor de capaciteiten verklaarden zich deheeren fjmpa, De Mepier, Zylker, Haffmans, Vaa Houten, Mees, Rutgers, Zaayer, Van Kerkwijk, Hartogh, De Beaufort, Meesters, Buteux, Rooseboom, Van der Loeff, Gildemeester, Borgesius, Van der Kaay, Lieftinck, Van Osenbruggen, Van der Sleyien, Smeenge, De Vos van Steenwpk, Kist, Viruly, Schepel, Gleichman, Goekoop, Van der Goes, Brouwers, Smit en de voorzitter. Heden zal nogmaals gestemd worden over het amendement-Van der Feltz betreffende de kamer bewoners. Dit amendement had ten doel om in al. c van het regeeringsvoorstel, waarbjj aangewezen werd wie kiezers voor de tweede kamer zpn, te bepalen, dat dit mannelpke meerderjarige ingezetenen des rijks, tevens Nederlanders moeten zijn, die hetzij in een woonhuis of afgezonderd gedeelte van een woonhuis, dat naar den sub a bedoelden grondslag op minstens het dubbele van het aldaar be aaide minimum is geschat, van den eigenaar of eersten huurder, die ter zake van het geheel in de personeele belasting is aangeslagen, gedu rende negen maanden, voorafgaande aan den 15ett Februari, een gedeelte in huur hebben gehad en bewoond, waarvan de jaarlijksche huurwaarde, voor de ongestoffeerde woning en in verhouding tot de belastbare huurwaarde van het geheele gebouw geschat, het sub a bepaalde bedrag bereikt." Na de beslissingen van gisteren is het thans niet twijfelachtig meer of de regeering zal met haar voorstellen wel zegevieren. Dat het beginsel van capaciteiten geen ingang heeft kunnen vinden, betreuren wij het meest. In het U. D. schrjjft de Haagsche correspon dent van dat blad, naar aanleiding van de jongste discussiën in de Tweede kamer yTan, aanhooren van geheel Nederland had een oud-officier, die vrijwillig de zware taak van kommandant der jongens-gevangenis verkoos boven het gemakkeljjk baantje van troep-aanvoerder in vredestjjd, de regeering en hare ambtenaren beschuldigd, het oog te sluiten voor gruwelen van zedeloosheid, ergerlijke toestanden te besten digen, dieven en dronkaards te handhaven als opzichters over „ter verbetering" opgesloten ver waarloosde kinderen, en hem, kommandant, te hebben opgeofferd aan de zucht naar rustige rust. Die aanklachten waren onderzocht, lang en gron dig, door eene commissie uit de Tweede kamer, en hare meerderheid dus minstens drie leden erkende in snerpende bewoordingen de juistheid der beschuldigingen, de schande voor Nederland en zpn gevangeniswezen, het onrecht den kom mandant aangedaan. Doch de voorzitter der Tweede kamer bewees den minister c. s. den dienst, die zaak aan de orde te stellen, toen de heeren naar huis wilden, entoen mijnheer Willink had verteld „De Kruisberg" heel aardig te hebben gevonden, was er zells niet éen lid der meerderheid, die opstond om die couleur cle rose althans af te wisselen met eenige zwarte schaduwbeelden uit de onwraakbare rapporten van Salomon en vanden officier van j ustitie hartigd en de ouders slaagden er in om den kinderen liefde in te boezemen voor den huise- lijken haard, het middelpunt van het ware volksleven, waarvan de heugenis als eene liefelijke ster blijft schitteren op den verderen levensweg. Op de eenvoudige lagere school van meester Verstelle in de Sint Jacobstraat, kreeg onze knaap de eerste opleiding. Hoewel een zedig, leerzaam en vooral ordelievend kind, onder zijne makkers bekend als een blokker en een volhou der, vermoedde toen nog niemand welk een machtige geest er sluimerde in het wel gezonde maar zeer teedere lichaam. Toen de knaap tien jaren oud was, werd hij volleerd gerekend en zagen de ouders naar een ambacht uit. Wanneer burgerlieden te Vlissingen in die dagen een be roep voor hunne kinderen zochten, richtte zich hun blik altijd het eerst naar de marinewerf, waar houderden werklieden van velerlei bedrijf, een doorgaans goed betaalden arbeid vonden. Er heerschte daar, vooral onder den „ouden admiraal" (O. W. Gobius) een soort van vaderlijk bestuur, met veel degelijke opzichters en deugdelijke werklieden, hoewel de regel, dat langzaam zeker gaat en overhaasting slecht werk levert, in dien tijd misschien wel eens wat al te sterk werd toegepast. De jongen vond een plaats in de blokmakers werkzaal, en daar schijnt men het eerst de bui tengewone gaven van den knaap te hebben op gemerkt. Op de teekenschool, waar hij onderwijs kreeg, viel Uit nog meer in het oog, daar Brou- De Ranitz van 1875. De gruweljjke waarheden, niemand sprak er Óen enkel- woord over de beeren wilden met den trein van tweeën naar huisde afgrijselijke onthullingen over eene zedeloosheid, waarvan het publiek gelukkig geen kennis draagt, men kikte er niet van, toen de heer Willink alles zoo mooi noemdeniemand vroeg, of de dronkaard dan niet dronken was geweest, of de koperdief geen koper had gestolen en de jongens niet met tabak omkocht, of de zedeloosheid niet bestaat, en Salomon dus een laaghartige leugenaar was, niemand want de trein stond klaar. Met algemeene stemmen, neenzonder stemming zelfs bedankte men den minister voor zjjne inlichtingen, en Salomon kon heengaan." De aanbevelingen voor twee rechters in de arrondissemen ts-rechtbank te Middelburg zjjn alphabelisch samengesteld uit de heeren mr' lo jhr J. Schuurbeque Boeije, rechter te Wint schoten, A. J. J. baron van Styrum, rechter te Zierikzee, en I. W. Losecaat Vermeer, substituut- griffier bjj de rechtbank te 's Hertogenbosch. 2o jhr mr W. H. Snouck Hurgronje, substituut griffier bij de rechtbank te Middelburg, A. J. J. baron van Styrum, rechter te Zierikzee en P. J. F. van Voorst Vader, kantonrechter te Harderwjjk. Deze tijding brachten wij hedenmorgen per bulletin onder de oogen van een deel van onzen lezerskring. De heer A. W. den Doop zond ons beden een fraai uitgevoerden plattegrond van Middelburg, op zjjne steendrukkerij vervaardigd en door hem uitgegeven. Wij noemen die kaart fraai uitgevoerd omdat niet alleen de teekening ons correct lijkt en de kleuren helder zjjn, inaar ook omdat de verdeeling van de gemeente in wijken, de ligging en loop van straten en pleinen er duideljjk op wordt aan gegeven en bovendien de voornaamste openbare gebouwen, scholen, kantoren, fabrieken, hotels en cafés en andere inrichtingen, voor inwoner of vreemdeling van belang, er op te vinden zjjn. Deze plattegrond zal zeker zjjn weg onder het publiek wel vinden, wat hjj dan ook ten volle verdient. De Duitsche kroonprins gebruikte gisteren, op zijn reis naar Engeland, met gemalin en dochters in het station te Boxtel het dejeuner. Het perron en de wachtkamer waren eenvoudig maar smaak vol met groen en bloemen versierd en het oudste dochtertje van den stationchef bood der kroon prinses een bouquet korenbloemen aan, die wel willend werd aangenomen. Bjj de aankomst der vorsteljjke personen te Vlissingen was ook tegenwoordig de heer P. L. de Brujjne, vice-consul van Engeland, die hen tot aan het kon. jacht begeleidde. Volgens naar Vlissingen overgewaaide geruchten, zou er een voornemen rjjpen, om een geregelden stoombootdienst voor passagiers en goederen in wenaar zonder veel Inspanning de hoogste prijzen kreeg, en vooral in het vak der beeldhouwkunde uitmuntte. Het bekende gezegde„God zendt zijne schepselen in de wereld met armen lang genoeg oiu alles te bereiken, indien zij zich maar moeite willen geven", werd hier bevestigd. In de jaren, dat de jongeling zich met voorbeeldige nauwgezetheid toelegde om een goed werkman te worden, wist bij, meestal in aan de nachtrust ontwoekerde snipperuren, zich velerlei weten schappen eigen te maken. Ten Kate verhaalt, en 't is de waarheid, dat Brouwenaar tnsschen een handenarbeid van twaalf tot veertien uren daags, zonder eenige hulpmiddelen en alleen door eigen oefening en stalen vlijt, zich zoozeer ver trouwd wist te maken met de Fransche, Engelsche» Hoogduitsche en Italiaansche talen, dat hij in staat was om de meesterstukken, daarin gesebreven, in het oorspronkelijke te lezen en te gemeten, en zells was in later tijd het Latijn, het Russisch en het Grieksch hem niet geheel vreemd. Aan het helder hoofd van den jongeling, paarde zich een edel hart. Hij ging door het leven gelijk Milton het uitdrukt, beschermd door een machtigen geest, een rein geweten." Brouwenaar was bescheiden en nederig, en daarbij, gelijk zijn vrienden een stemmig getuigen en ook uit zijne gedichten blijkt, eene innig religieuse persoonlijkheid, voor hem was godsdienst een overgave vol vertrouwen aan een heilige liefdemacht, die opgenomen wordt in geest en karakter en zich openbaart in toewijding en zelfverloochening. Daardoor had hij ook;

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 1