Woopiip ei Vepltiiip in ZeeM Laatste Berichten. BUITENLAND. Eschtszaken. Verspreide Berichten. ?erkoopingen en aanbestedingen, Weerkundige waarnemingen. Algemeen Overzicht. ende voordracht over insecten en bloemen. Een overzicht van de samenstelling der bloem en van de wjjze van voortplanting bjj 1 en 2 zaad-lobbige en by de sporeplanten, deed den Bpreber nader afdalen in de inrichting van som mige bloemen in het bjjzonder, om daaruit af te leiden dat de wind niet voldoende is om in elk geval het stuifmeel te vervoeren, maar dat daar voor wel degelyk insecten onmisbaar zijn. Als voorbeelden werden aangehaald de AriatolO' chia clerna'.itis, de blauwe salie en de erwtenbloem, waarbjj als inBect de bij ter sprake kwam. Daarna overgaande tot vijanden van planten, werden luizen, blad- en bloedluis besproken, en kreeg ook de engerluis (larve van den meikever) eene beurt, waarna ook diens grootste vjjand, de zwarte mol, niet vergeten werd. Als middel tegen bloedluis op vruchtboomen werd aangeprezen (en als steekhoudend geroemd) het planten of liever zaaien rond de vruchtboomen van Oost-Indische kers, waar geen enkele bloed luis een eitje by zal leggen. Salade en andyvie vooral zijn planten, waar de bloedluis (in 't voor jaar) zjjne eitjes by legten alleen deze zjjn te vreezen, aangezien de ouders na het leggen dier eitjes sterven. Adv -gen. jhr. mr De Sarvornin Lohman heeft in de gisteien gehouden zitting van Hen Efoogen raad tot verwerping geconcludeerd in de j!. Maandag behandelde zaken van een landbou wer te St. Maartensdijk, door het gerechtshof te s Gravenhage, veroordeeld tot 6 maanden ge vangenisstraf ter zake van mishandeling. De uitspraak is bepaald op 27 Juni. Het beroep van den ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht te Terneuzen inzake P. D. te Koewacht, betreffende het rijden met honden zonder muilkorven is door den hoogen raad gisteren niet-ontvankelijk verklaard. Ver worpen werd het beroep van den off. van justitie te Middelburg inzake J. W. te Terneuzen, ver oordeeld wegens overtreding der wet op jacht en visscherij. (ff. Crt.) In de zitting van het kantongerecht te Leiden is in tegenwoordigheid van een groot publiek, de onlangs medegedeelde zaak behandeld tnsschen de vroegere gt engageerden, die thans in geschil liggen over het door den vrijer aan zijne beminde gegeven horloge met ketting. Een eisch was ingesteld niet tot terugvordering van horloge en ketting, maar de waarde ervan in rechten opge vraagd. Terwijl partyen persoonlijk tegenwoordig warenj vroeg de advocaat voor den eischer ver oordeeling tot betaling van de waarde der voorwerpen ten bedrage van f 75, benevens de proceskosten, op giond dat in dit geval geen sprake kon zyn van eene overeenkomst oar niet (schenking), maar van eene overeenkomst onder bezwarenden titel, vervallen door verbreking van het engagement. Gedaagde b'eef bij hare meening, dat het eene schenking was, en dat het haar gegevene, noch de waarde kon teruggevorderd worden. Zij erkende, dat eischer haar de gelden ter betaling van het horloge had verstrekt, en dat zij den ketting had te gelde gemaakt. De kantonrechter zal Zaterdag a. uitspraak doeo. (L. D.) Zooals uit achterstaande annonce bljjkt is door den heer C. E. Plugge alhier de gelegenheid ge opend om op min kostbare wijze Westkapelle te bezoeken. Tweemaal per week zal hij een goed ingerichten wagen beschikbaar stellen, en daarmee een rit maken over Koudekerke, Biggekerke en Zoutelande, terwjjl in de heenreis op elk dier plaatsen ongeveer 1/2 uur wordt opgehouden. Op de terugreis wordt slechts op een dier gemeenten gedurende een kwartier gerust. Behalve dat het eene goedkoope gelegenheid voor handeldrjjvenden is, kan dit middel van vervoer ook liefhebbers van natuurschoon ten goede komen die, na een prettigen rit tot West kapelle, zich te voet naar Domburg begeven willen en van daar per omnibustde reis naar Middelburg terug kunnen maken. De Westkappelsche djjkwerkers hebben de onderhanden zjjnde werkzaamheden aan denzeedjjk Maandag gestaakt, daar naar hunne meening, de eenheidsprijzen voor verschillende werkzaamheden te gering zijn. Zij houden zich zeer kalm en bedaard. Binnen eenige dagen hopen zij met den aannemer tot eene schikking te geraken. In de ff. Crt lezen wij het volgende bericht Door den persoon van M. L., wonende te Mid delburg en thans te Goes werkzaam, is Zondag in den omtrek van de aanlegplaats der mailboot te VlissiDgen gevonden een portefeuille, waarin ruim ƒ1100. Hij heeft deze portefeuille gedeponeerd op het bureau van politie te Middelburg, waar de rechtmatige eigenaar gevonden en reeds weder in het bezit van het verlorene gesteld is. By onderzoek is ons gebleken dat aan het bureau van politie te Middelburg noch aan dat te Vlis- singen van eene dergeljjke deponeering iets bekend is. Men schryft ons uit Goes: De firma wed. J. G. Massee Zn alhier, zooals men weet aannemer van de 2600 zwemvesten der Ned. marine, verschaft daardoor geruimen tjjd werk aan 26 personen, die vast aan de fabriek arbeiden, terwyl nog een zelfde getal tusschen door thuis aan den arbeid zyn, wat voor onze gemeente niet verwerpelyk is. De heer Massee beproeft nu nog met verschil lende buitenlandsche mogendheden te onderhan delen over dit artikel, dat uitstekend aan het doel beantwoorden moet, en heeft daarvoor octrooi gevraagd en verkregen, o. a. voor Frankryk. Zulk een zwemvest zou ook wel een plaatsje kunnen innemen onder de reddingstoestellen van elke gemeente. Mochten de onderhandelingen met het buitenland tot eene overeenkomst leiden, waarop wel kans bestaat, dan zou de fabricatie hier voor goed gevestigd kunnen worden, wat lang niet te ver werpen zou zyn voor ons stadje. In Duitschland worden dergeljjke vesten ook gefabriceerd, terwijl er voor Engeland door de genoemde firma worden gemaakt, die ze op de maritieme tentoonstelling te Havre exposeert. In de laatste drie jaren zyn er van Hoede- kenskerke 19 huisgezinnen met 46 school gaande kinderen naar elders vertrokken. Geen wonder dat de schoolbevolking sterk verminderd is. Bovendien hebben vele huisgezinnen zonder schoolgaande kinderen de gemeente verlaten om elders werk en brood te zoeken. Hieruit valt ligt op te maken, hoe hard die gemeente achteruitgaat. Maandag morgen liep te Yerseke een kinder wagentje, waarin twee kleine kinderen, die door een achtjarig zusje werden gereden, van een helling bij den Dam in de waterleiding, zoodat de kinderen groot gevaar liepen van te verdrinken. Een man, J. van Dalen, begaf zich te water, en mocht er in slagen de drenkelingen te redden. Het kleinste kind, slechts 7 maanden oud, was eenige uren niet buiten gevaar, doch men hoopt het in het leven te houden. Het is tegenwoordig weer de tjjd van de koopdagen op Noord-Beveiand, vooral te Wisse- kerke, aldus schryft men ons. Er zijn sinds Paschen weinig weken voorbijgegaan, waarin niet een grooter of kleiner aantal landverhuizers naar het „Verre Westen" door 't verkoopen hunner roerende have als 't ware de brug afbraken, die hen nog aan den geboortegrond verbond. Dit seizoen zijn er weer ongeveer 60 wat meer of wat minder, er is geen oog meer op te houden, zooals men daar reeds zegt uit die gemeente heengegaan. En nog maken verscheidenen zich gereed. Het raeerendeel der emigranten behoort tot den arbei dersstand, die öf met het overschot van hun krim pend fortuin hun passage betalen, öf door bemid deling hunner Amerikaansche familiebetrekkingen hun tickets per post ontvingen. En al moge de gemeente door deze emigraties al geen kapitalisten verliezen, op ambachten, neringen en de waarde der huizen werken zij toch drukkend terug. De oe termaatachappy Vunion fait la force te Cortgene keerde aan hare vennooten over het afgeloopen jaar 5 rente uit. Te Walsoorden is Zondag een 20jarig jon geling verdronken. Met twee kameraden aan het zwemmen hadden zjj de onvoorzichtigheid zich te ver in de rivier te wagen, met het gevolg dat twee hunner zich met groote moeite redden, doch bjj zijne roekeloosheid met den dood bekoopen moest. Te Meppel kwamen een predikant van de doleerende partij en een van de doopsgezinde kerk met denzelfden trein aan om te preeken. De diakenen van beide gemeenten haalden hun pre diker af, maar de doleerende, die hun man niet kenden, spraken den doopsgezinden herder aan en, van beide zjjden meenend dat men den rechten broeder had gevonden, toog men kerkwaarts. Onderweg bemerkte men de vergissing. Zoo ver haalt men ten minstemaar men vertelt er niet bij of de kennismaking van beide kanten ook aangenaam is geweest. Het verhaal doet veel denken aan eene aardigheid. In het ziekenhuis te Leiden is met goed gevolg de sectio caesarea toegepast. De toestand van de patiënte is tot nutoe zeer bevredigend, zoodat deze zeldzame operatie als gelukkig geslaagd kan worden beschouwd. Zaterdag sprong een man, die naar men gelooft aan godsdienstwaanzin lydt, te Baarn uit den trein.) Hij behoorde te Barneveld thuis, waarheen men hem heeft vervoerd. Den bekenden sportsman luitenant Meteler- kamp is Vrijdag bij Amersfoort een ongeluk overkomen. Terwijl hjj zou opstijgen, ontving hjj van zjjn paard, dat hij aan de hand in 't springen had geoefend, een slag die hem het been brak. Het paard liep van het terrein „de Vlas akkers" regelreeht naar den stal, zoodat men dadeljjk, een ongeluk vermoedende, met genees kundigen zicb naar de springplaats begaf, waar de ruiter ongeveer 2 uren in hevige pjjn had doorgebracht. Zyn toestand is redelyk. Bij de verkiezingen in de Fransche kamer gisteren van een vice-president en een secretaris hebben de candidaten der uiterste linkerzjjde en der radicale linkerzjjde het onderspit gedolven en zyn gekozen Develle en Harteur, beiden candi daten van de Union des gauches. Bjj de voort zetting van het debat over de legerwet is het voorstel van den afgevaardigde Mézières, om art. II vóór art. I in beraadslaging te nemen, verwor pen met 360 tegen 183 stemmen. De Duitsche ryksdag heeft na een zeer langdurig debat de eerste paragraaf van het ontwerp omtrent de belasting op het gedistilleerd volgens de redactie der commissie aangenomen. Het Engelsch hoogerhuis heeft alle artikelen der wet op het grondbezit in Ierland, met geringe wijzigingen, aangenomen. Het eenige gewichtige amendement, hetwelk onder de goedkeuring der regeering werd aangenomen, bestond in het schrap- pen der bepaling, welke herziening en verlaging der pacht toeliet. In Spanje is de oppositie tegen den minister van oorlog zeer groot. Cassola, de Spaansche Boulanger, zooals hjj genoemd wordt, is echter voornemens zjjn leger-wetsontwerp onveranderd te behouden. Waarschijnlijk zal Sagasta bjj de behandeling de kabinetskwestie stellen. In verscheidene provincies worden door de overheid groote voorzorgsmaatregelen genomen, daar men een militairen opstand vreest. De regeering is besloten zeer streng op te treden, wanneer het tot een uitbarsting komt. Gisteren is te Leipzig voor het rjjksgerechts- hof het verhoor begonnen van de acht Elsasser leden der Fransche Patriotten-liga, beschuldigd van hoogverraad. Tofhen behooren leden der aanzienlijkste indu- strieeie familiën uit den Elsasz, o. a. Köchlin, een der katoenkoningen van Mühlhausen, en de fabri kant Blech, die te Markirch alleen aan 1500 arbeiders werk geeft. Als openbaar ministerie treedt de Oberslaa'sanwalt Tessendorf op, die naam gemaakt heeft door zjjne groote scherpte in politieke processen. Indertyd leidde hij de aan klacht tegen graaf Arnim. Te Karlsbad is de bekende goochelaar Hermann overleden. Hij was 71 jaar oud en stierf als millionair, niettegenstaande hjj ook meermalen arm is geweest, omdat hjj dikwijls groote sommen weg schouk. Zekere Ziethen, kastelein en barbier te Elberfeld, is vier jaar geleden veroordeeld tot levenslange tuchthuisstraf wegens moord, gepleegd op zyn vrouw. Thans is gebleken dat een bar biersknecht dezen moord pleegde. Uit Pest meldt men, dat het water aan de djjken steeds wast, maar aan den boven-Theiss begint het te dalen, zoodat er nog hoop bestaat de bedreigde plaatsen te redden, wanneer de dijken het uithouden. Bij Spiringen in het Schachendal, waar onlangs een groot rotsblok naar beneden is geko men, hebben weder aardaf schuivingen plaats gehad, zoodat de Btraatweg gedeelteljjk versperd is. Het gevaar is nog niet voorbjj. Bjj de verkiezingen in het Hongaarsehe dorp Uzbeck hebben bloedige gevechten plaats gehad tusschen de anti-semieten en de liberalen. Men telde 8 dooden en ruim 30 gewonden. De gen darmerie en de troepen hebben de orde hersteld. Albert Delpit, de bekende Fransche roman schrijver, die een badkuur wilde ondergaan te Benfeld in den Beneden-Elsasz en zich van een bewjjs had voorzien, waarby hem het verblijf aldaar door de Duitsche autoriteiten was toege staan, ontving zoodra hjj te Benfeld was aange komen de kennisgeving, dat de Kreisdirector het bewjjs niet had geratificeerd en hem aldus bevolen werd onmiddelyk het land te verlateD. Een be roep op prins Hohenlohe had geen resultaat en Albert Delpit was gedwongen met den eerstvol- genden trein naar Frankryk terug te keeren. Hertogin Sophie van Alei^on, dochter van den hertog Maximiliaan van Beieren en zuster van de keizerin van Oostenrijk is te Graz in een gesticht voor zenuwzieken gebracht. Sedert den zelfmoord van koning Lodewijk II, met wien prinses Sophie korten tijd verloofd was, leed zjj aan zwaarmoedigheid. Nadat maanden lang onzekerheid bestaan heeft omtrent den loop der ministf rieele crisis in Servië heeft ten slotte koning Milaan aan Ristitch, het hoofd der oppositie en leider der Russische partij, de vorming van een nieuw kabi net opgedragen, dat reeds tot stand is gebracht. Mej. AsBailly, de danseres, die bjj den brand der Opéra Comique zoo deerlijk gewond werd, is tegen alle verwachting herstellende. Zjj zal echter levenslang de litteekenen dragen. Vóór eenige dagen zond de Banque de Paris et des Pays Bas te Parjjs aan de heeren Havenith Simon te Antwerpen een pak effecten ter waarde van 250.000 frs. Bjj de aankomst van den trein was het pak verdwenen. Een terstond ingesteld onderzoek zal moeten doen bljjken, of hier aan diefstal te denken valt. De "toestand van den Duitschen keizer is beterende; hjj heeft gisteren voor korten tijd het bed verlaten. De aandoening der oogleden is zoo goed als verdwenen. De kroonprins van Duitschland zal slechts een gering aandeel nemen aan de feesten ter gelegenheid van het jubilé van koningin Victoria. Hjj is voornemens alleen de godsdienstoefening in de Westminster Abdij bjj te wonen. Zooals wjj gisteren mededeelden vertrekken prins en prinses Wilhelm van Pruisen, oudste zoon van den kroonprins met gemalin, den 16en Juni naar Engeland. Zaterdag is een poging gedaan om een passagierstrein van Mons naar Cbarleroi te laten derailleeren. Het opzet werd tijdig ontdekt door den machinist, die de Westinghouse rem in be weging bracht. Er lagen twee blokken op de rails. De daders zjjn onbekend. Naar men uit Rome aan een Fransch blad schryft zou paus Leo XIII voornemens zjjn ter gelegenheid van zjjn jubilé de pelgrims in de St. Pieter te ontvangen. ïn verband met de loopende geruchten over eene eventueele Verzoening tus schen het Vaticaan en Italië verdient dit bericht de aandacht, maar het deed reeds vroeger de ronde en is toen weer tegengesproken. Gisteren is, ten overstaan van den notaris A. M. Tak, te Ritthem in het openbaar te koop aangebodeneen huis en erf met tuin, staande te Ritthem op het dorp, groot 4 aren 80 centi aren, verkocht voor f 1300. Door den notaris H. Roelof van Cortgene werd Maandag avond aldaar geveild een woonhuis met schuur en tuin aan de westzijde der Voorstraat van ilie gemeente ter grootte van 2 A. 46 o.A. in eigendom toebehoorende aan den heer A. v. d. Berge. Kooper werd de heer M. J. Bakker aldaar voor f 1085, benevens 14 onkosten. Maandag werd te Hulst, door den heer F. de Moor Jz., in het openbaar aanbesteed het afbre ken van een huis en schuur, en het ter plaatse bouwen van een woonhuis met magazijn en poort, in de Gentsche straat te Hulst, waarvoor het minst werd ingeschreven voor 4622, door den heer P. A. Miele, te Terneuzen. Datum. 15 Juni 15 17 20 20 21 22 - 29 1 Juli Plaats. Westkapelle, Oostburg, Wolfaartsdijk, Vlissingen, N. &St. Joosl. Vlfssingen, N. St. Joosl. Hoedekens- kerke, Wissenkerke. Voorwerpen. Huis enz., verp. Rijkstollen Koeien, Huis, Huis, Inboedel, Huizen enz. Hofstede, Hofsteden enz., Vrouwepolder Hofstede, Hofstede enz., Information. Tak. Ontv. regis tr. Pilaar. v. U. Pieterse. Tak. v. U. Pieterse. Verhulst. Pelle Lansen Croin. Huvers en Boel of. Tak. P. Overman. Gemiddelde uitkomst der onderzoekingen van het lichtgas der gemeente-gasfabriek te Middelburg van 21 Maart 1886 tot 13 Juni 1887. Lichtkracht15.83 kaarsen. Soortgelijk gewicht 0.402 Zwavelkoolstof 0.113 grein per M3 gas. Zwavel waterstof 0.000 Koolzuur0.000 Arrondissements Rechtbank te Middelburg. Heden, Dinsdag, zijn veroordeeld wegens: toebrengen van schade aan ee anders goed F. C. 26 j., werkman, Sluis tot 12 boete, subs. 12 d. h. mishandeling J. de Z., dienstknecht, Hoek tot f 8 b. s. 8 d. h. P. de L. 20 voerman, Sluis tot 7 d g. en J. W. 26 j., Yerseke tot 12 b. s. 12 d. h. C. W. 16 j., W. W. 16 j., boerenknechts, Biggekerke ieder tot 8 d. gev. diefstal M. J. 18 j., dienstbode, O. en W. Souburg ftot I maand gev. en C. de M. h/v. van A. B., Oostburg, tot 14 d. gev. Oplichting A. M. 15 j., Krabbendijke tot 1 m. gev. Allen in de kosten. Vrijgesproken zijn P. v. d. V. 28j. P. G. 20 j., beiden KoudekerkeA. v. d, V. 20 j., J. F. 22 j., beiden Sint Laurens, allen boe renknechts, beklaagd van mishandeling van dieren, en C. L. N.; Meerdonk, beklaagd van overtreding der belastingwet. Heden morgen per mailtrein van twaalf uur kwamen te Vlissingen aan de kroonprins en de kroonprinses van Duitschland met de prinsessen Victoria, Sophie, Charlotte en Margaretha. Te Goes werd, toen de trein even stilstond, door het dochtertje van den heer M. Salberg aan het vorsteljjk echtpaar een bouquet aangeboden. De prinses onderhield zich minzaam met den heer Salberg, terwyl de kroonprins even salueerde. Te Vlissingen, waar de vorsteljjke personen door een talrjjke menigte werden begroet, Ingaven zjj zich dadeljjk aan boord van het aan den ponton liggende koninkljjk Engelsche jacht Victoria and Albert, dat onmiddeljjk de koninkljjke vlaggen heesch en om 1 uur naar zee stoomde. In het gevolg der vorsteljjke familie bevonden zich generaal Van Loë, de artsen dr. Wegeneren dr. Landgraf, eerstgenoemde ljjfarts van den kroon prins, graaf Radolinski en graaf Seckendorff, gravin Marie MUnster, dochter van den Duitschen gezant te Parijs, gravin Perponcher, freule van Perpigna. De kroonprins, evenals zjjn familie, eenvoudig gekleed, zag er gezond uithjj groette minzaam naar alle zjjden; Bjj zyn komst aan boord door den kommandant van het jacht begroet, wees hjj naar zjjne keel, zeker om te kennen te geven dat hjj niet spreken mocht. De reis van Berljjn naar Vlissingen werd in den salonwagen van de Magdeburger spoorwegdirectie gemaaktterwjjl de trein met drie locomotieven was bespannen. Donderdag a. s. zal met de mailboot naar Engeland vertrekken prins Hermann van Saxen- Weimar. B9or»lrecIit. De gemeenteraad benoemde heden den heer A. S. Mink te Goes met 17 tegen 2 stemmen tot leeraar in de Ned. taal en aard- rjjkskunde aan de Hoogere burgerschool. Scire veilingen. Gisteren en heden zjjn gezamenlijk tien schepen ter versche vischvangst uitgegaan. Twintig haringschuiten worden gereed gemaakt. 's©ravenliage. Tweede kamer. In de heden gehouden zitting verklaarden van liberale zjjde de heeren Sanders, W. van Dedem en Rutgers zich tegen het censuskiesrecht, hetzij in het regeeringsvoorstel of in het amendement-Van der Feltz. Echter toonde de heer Rutgers eenige toenadering tot dat gedeelte van genoemd amen dement, terwjjl de heer Sanders de regeering aanbeval het hoofdpunt van het amendement be- trekkeljjk den aanslag in de personeele belasting te aanvaarden, bjj welks aanneming het stelsel van kleine districten tevens gered zou zjjn. Minister Heemskerk bleef nadrukkelijk het amendement-Van der Feltz bestrjjden en wees namens de regeering elke transactie af. De heeren Sanders en W. van Dedem hebben voorgesteld uit het regeeringsartikel de 10 gulden grondbe lasting te doen vervallen. Alle amendementen werden verworpen. Over het amendement-Van der Feltz betreffende de bewoners van kamers staakten de stem men, 41 tegen 41. Morgen nadere stemming. 14 Juni, des morgens te 8 uren. Verwacht: verand. wind. Thermometerstand te Middelburg. 14 Juni 's morgens 8 ureD 68 gr. 's middags 12 uur 75 gr, 's avonds 4 uren 68 gr. F. In den loop der vorige week ontving de Temps van zijn correspondent te Konstantinopel de mededeeling, dat in de houding van Duitschland ten opzichte van de Boelgaarsche kwestie een belangrijke ommekeer was gekomen. Op de wei gering nl. van Rusland om aan bet verzoek der Porte, op raad der Duitsche regeering gedaan, te voldoen, en een candidaat voor den Boelgaarschen troon aan te wijzen, beval bet Duitsch gouver nement de Porte aan, daar Rusland bij zijn besluit volhardde om geen candidaat voor het vorsten dom Boelgarije aan te geven alvorens het tegen woordig regentschap gewijzigd was, zelf een candidaat aan de mogendheden voor te slaan. Met deze raadgeving aan Turkije sloeg Duitsch land denzelfden weg in door Engeland in de Boelgaarsche kwestie gevolgd en die juist in tegenovergestelde richting van Ruslands wenschen en belangen leidt. De Temps zelf beschouwde uit het oogpunt der internationale politiek deze ver andering in de houding van Duitschland als van de gewichtigste beteekenis.

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 2