Laatste Berichten. Verspreide Berichten. Onderwijs- Kerlmieuws. Rechtszaken. genheid te over vinden zijn kennis te vermeerde ren, een ieder zal, na aldaar een poos geweest te zijn, spoedig zich naar het marktplein begeven. Iets dergelijks toch heeft men, wanneer ik mij niet vergis, nog nooit op eenige hedendaagsche tentoonstelling aanschouwd. Hier woont een bakker, ginds een slager, daar kan men zich met versche melk verkwikken, hier huist de „koeck- eter", daar verkoopt men „iook-toebac", ja zelts versche visch zal daar te bekomnn zijn. Yoegt hierbij dat het midden van dit plein door den muziektempel wordt ingenomen, en een ieder zal begrijpen dat daarheen zich wel de groote stroom van bezoekers zal richten. Doch, moge het marktplein als curiositeit waarde hebben, ook de eigenlijke tentoonstelling, in het hoofdgebouw zal een bezoek ruimschoots loonen. Immers vindt men hier tal van voedings middelen, de meeste van af het ruwe onbewerkte, respectievelijk het natuur-produot, in alle stadiën van zijn bereiding tot het ten gebruike geschikte) ginds treft men ook aan de tot die bereiding noodige gereedschappen en machinerieën. Alles te zamen Demende zal men bij een bezoek aan de tentoonstelling zich niet in zijne verwach tingen (wanneer die ten minste billijk zijn) teleur gesteld zienja veeleer zal men er een duurzame herinnering van medenemen in den vorm van een aantal, tot dan onbekende, gerechten, waarmede de spijskaart wordt uitgebreid. In de Donderdag gehouden bestuursvergadering der vereeniging de Ambachtsschool alhier zijn de nieuw benoemde leden de heeren C. J. J. A. van Teylingen, P. Sonius en D. G. Kröber Jr ge ïnstalleerd. Het nieuwe bestuur constitueerde zich daarna als volgt: P. M. de Ligny voorzitter, J. Lutejjn vice-voorzitter, C. J. J. A. van Teylingen penning meester en H. J. E. Gerlach secretaris. Tot leden der commissie van onderwijs werden benoemd de heeren: J. L. van Wjjckhuize, P. Sonius, W. Gilde, W. Hejjboer en J. A. Frederifes; tot die der finantieele commissie, tevens bouw commissie, de heeren: C. J. J. A. van Teylingen, D. G. Kröber Jr en J. C. van den Broecke. Zaterdag werd aan de Utrechtsche hoogeschool tot het le gedeelte yan het artsexamen toegelaten de heer P. J. Hinders van Middelburg, doctorandus. Voor de alhier te stichten kerk der doleerende gemeente is aan schenkingen en inschrijvingen reeds f 9800 bijeen. Bovendien is het aange kochte huisin deBogardstraatook reeds betaald. De som, voor zulk een kerk benoodigd, wordt door deskundigen op 20.000 geraamd. De heer J. H. van 't Hoff, laatst predikant te Goudswaard, deed als zoodanig Zondag na middag bij de Ned. Hervomde gemeente te Hoek zijne intrede. Hij had tot tekst gekozen 1 Cor. 2 2. Des voormiddags had de bevestiging plaats door den consulent, den heer A. van Veen, pred. te Terneuzen, die sprak over Marcus 4 3b, De agenten van politie alhier zijn sedert gisteren, in plaats van met den sabel, met een zwarten politiestaf gewapend. Weldra zullen ook de nachtwakers den sabel afleggen om den stok te dragen. De korporaal E. van het bataljon infanterie alhier, die sedert den 5en dezer van verlof is achtergebleven, is thans als deserteur aangemerkt. Geruchten willen dat hij naar Noord-Amerika is vertrokken. Onder de Zaterdag middag met de dagboot, Nederland naar Londen vertrokken passagiers bevond zich de Japaansche Prins Komaszu to Miga met gevolg, komende van Berlijn. Uit Zuid-Beveland schrjjft men ons: De pereboomen die door hun ruimen bloei veel deden verwachten, hebben die verwachting tot nu toe niet beschaamd. De vrucht is gezet en de boomen zitten goed vol. Van de appel- boomen, die ook veel bloesem dragen, kan men nog weinig zeggen, want daarvan is de vrucht nog niet ontwikkeld. De steenvruchten, zooals perziken, abrikozen, pruimen, kersen enz. vallen niet mede; daarop heeft de wind en het schrale weêr nog al ongunstig gewerkt. Ook de wingerd vertoont veel vracht, evenals de moerbeiboom. Door wijlen G. Smit te Borssele is een legaat van ƒ400 bemaakt aan de Hervormde gemeente aldaar. Te Goes slikte een vierjarig meis e al spelende een koper bikkeltje in, en is dienten gevolge ongesteld. De postduivenvereeniging Excelsior te Zie- rikzee hield Zondag haar eersten wedstrijd in dit jaar met oude duiven van Parjjs, zjjnde een afstand van 329 kilometers. De loslating had plaats des morgens te 6 n. 30 m. De afloop was als volgt le prijs verkreeg M. van den Ende, wiens duit te 12 u. 27 m. 21 s. aankwam, 2e J. Hogerheijde te 12 u. 28 m. 40 s., 3e M. van den Ende te 12 u. 29 in. 35 s., 4e P. O. Olivier te 12 u. 33 m. 25 s., 5e dezelfde te 12 u. 35 m. 26 s., 6e J. Hoger- hejjde te 12 u. 49 m. 30 s., 7e L. Ringelberg te 12 u. 49 m. 46 s. en 8e J. Hogerhejjde te 12 u. 49 m. 56 s. De gelegenheid was vrjj gunstig en de algemeene afloop uitstekend, zoodat die veree niging alle redenen van tevredenheid had. Verleden week zjjn te Maastricht en om streken lichte schokken van aardbeving gevoeld. De veel besproken 100.000, plus de pre. mies van ƒ30.000 is te Amsterdam gevallen. Te Utrecht is een koloniaal dupe geworden van een drietal kwartjesvinders. Een net gekleed heer sprak hem op straat aan, vroeg hem eenige inlichtingen omtrent het engagement in Ned. Oost-Indië en troonde hem mee naar een herberg, waar een paar heeren zaten te spelen I De rest begrjjpt men. Eerst won de koloniaal maar later verloor hjj over de honderd gulden. Een te Samarang als Javaan aangenomen militair, die bjj het depot-hataillon te Malang werd geplaatst, bleek een Atjeher te zijn. Deze eerste Atjehsche vrijwilliger bevindt zich thans in garnizoen te Willem I. Een 7 jarig meisje is, spelende achter de woning van hare ouders, ongemerkt in het water van den Kralingschen plas gevallen. De vader zag op het water een klompje drjjven, en haalde zijn kind levenloos op. Te Apeldoorn is Vrijdag middag het kinder ziekenhuis Mary, dat door mevrouw Bulkley is opgericht ter eere van de nagedachtenis barer overleden dochter, getrouwd geweest met den heer Hoek, en uit liefde voor hare beide klein kinderen Henry William en Martinus Hóek, overgedragen aan het bestuur van de inrichting. Mevrouw Bulkley was natuurlijk niet tegenwoordig. Het gesticht bevat ruimte voor tien kinderen en is verrukkelijk gelegen. De toestand van den Duitschen keizer is iets beter. De keizer heeft rustig geslapen en de pjjn is geweken. De gemeenteraad van Stockholm heeft be sloten, aan de vereeniging voor lijkverbranding een plaats toe te staan op het nieuwe kerkhof voor de oprichting van een oven. De toestand der overstroomde streken in Hongarije is aanmerkelijk verergerd door het op steken van een hevigen storm. Met geweld drjjft de wind het water tegen de djjken, waaraan mee'r dan 4000 werklieden arbeiden. Het water rjj& opnieuw, zoodat niet alleen Mako en Vasarhély, maar ook Mezobegye groot gevaar loopen. Wan neer de wind niet spoedig gaat liggen, wordt Vasarhély als verloren beschouwd, daar het water reeds door den spoorwegdjjk sjjpelt. Den 14en Augustus beginnen te Brugge de fees'e a ter gelegenheid van de onthulling van het Breidel- en Connickmonument. De koning heeft beloofd tegenwoordig te zjjn. Er zal een histo rische optocht plaats hebben. Het bericht, dat Frankrjjk zjjn gezanten opgedragen heeft de verschillende mogendheden te polsen over een Europeesche conferentie be treffende de Turksch-Engelsche conventie is onjuist. Aan de Pol. Corr. meldt men uit Konstantinopel, dat de snltan eerst na het Beiramfeest de conventie zal bekrachtigen. Men verwacht een verandering in het ministerie. De Eransche en de Russische gezant hebben tegen de overeenkomst geprotes teerd en verklaard, dat hun regeeringen zullen weigeren ze goed te keuren. De bezwaren van Frankrijk betreffen hoofdzakeljjk de wederbezetting van Egypte door Engeland. Het getal jubilé-adressen bij het Engelsch ministerie ingediend bedraagt nu reeds 3742. Vele zjjn nog wegens een fout in den vorm afgewezen. De aardbeving in Toerkestan heeft niet alleen Wjernoje verwoest maar ook de naburige kolonie Keskelen. Het postverkeer en de telegraphische gemeenschap is verstoord. Er hebben zich gaten en spleten gevormd van een el breedte. Ook moet de stad Pischpeck zeer geleden hebben. Door de Boelgaarsche regeering is besloten de groote So bran ja te Tirnova op 3 Juli te openen. De Fransche regeering zal 70 millioen op het budget 1888 bezuinigen. Dit is 10 millioen meer dan de begrootingscommissie van het vorig kabinet vorderde. Woensdagavond is in den trein tusschen Charleroi en Namen een aanslag gepleegd opeen zekeren Willem Arno. Een onbekend persoon gaf hem verscheidene slagen op het hoofd. De dr.dér is onbekend. Bjj keizerljjke nkase in Rusland is bevolen binnen den tjjd van 14 dagen alle vreemdelingen, aangesteld bjj de houtvesterjj in Polen, te ontslaan. Deze vreemdelingen zijn grootendeels Duitschers. De afgevaardigde Toscanelli, niet tevreden met het antwoord door den minister Zanardelli en Crispi op de vraag betrekkeljjk Italië en het Vaticaan gegeven, beeft het Italiaausch gouver nement over deze kwestie opnieuw geïnterpelleerd. Depretis verwees naar de gegeven inlichtingen. Ongeveer 2000 personen namen gisteren te Gent deel aan de manifestatie der liberale ver- eenigingen tegen de wet op het vee. Socialisten bevonden zich niet in den stoet. Op een der vaandels las men: A bas la Famine Si vous voulez sauver PAgriculture Diminuez les Fermages! A bas les faux prometteurs Le Roi est assez sage Pour ne pas sanctionner La loi de Famine 1 De orde is niet verstoord. Den 5 Juni was het Dal-Verme-theater te Milaan tot den nok toe gevuld. Aan het eind der voorstelling werd tot het publiek het verzoek gericht zoo spoedig mogelijk het gebouw te ont ruimen. Het was een proef bjj mogeljjk brand gevaar, die uitstekend gelukte. Binnen 4 minuten was het theater leeg. Het vermogen door Victor Hugo nagelaten, dat in Engeland belegd is, bedraagt fl, 1.100.000. Den 16 Juni vertrekken prins en prinses Wilhelmina naar Engeland. De Elsasser Landeszeilung, regeeringsorgaan, spreekt het bericht tegen, dat de rjjksdag afge vaardigde Lalance bevel zou hebben ontvangen binnen 24 uur het rijkstand te verlaten. Te Bodyke, Ierland, had een ernstig conflict tusschen de pachters en de politie plaats. Twee agenten, die een huis, waaruit zij de bewoners moesten zetten, langs een ladder wilden binnen dringen, werden naar beneden geworpen de chefs der politie werden mishandeld. Prinses Marie van Orleans, gemalin van prins Waidemar van Denemarken, heeft aan een zoon het leven geschonken. Arrondissements Rechtbank te Middelburg. Heden namiddag hield de rechtbank alhier eene plechtige openbare zitting ter installatie van den heer mr. J. van der Lek de Clercq als vice- president dier rechtbank, welke zitting werd gepresideerd door den heer jhr mr A. van Rei gersberg Versluijs en bijgewoond door den officier van justitie, den substituut-officier, den griffier, den substituut-griffier, de leden der balie en andere rechterlijke autoriteiten. Den heer officier van justitie, mr J. A. van Hoek, het woord verleend zijnde, sprak deze ongeveer het volgende Andermaal heeft dit college zich ineeneplech tige zitting vereenigd, nu de plaats weder zal ingenomen worden welke verlaten is door een man, dien wij allen met groot leedwezen uit deze rechtbank hebben zien treden. Mr D. A. Berdenis van Berlekom was gedu rende ruim 22 jaren in deze rechtbank werkzaam eerst als rechter en daarna als vice-president, en in laatstgenoemde betrekking was hem de leiding der terechtzittingen voor strafzaken opgedragen. Met grooten takt, met groote bekwaamheid en niet minder groote humaniteit heeft de heer mr Van Berlekom gedurende bijna 10 jaren de betrekking van vice-president van dit college vervuld en het openbaar ministerie brengt hem gaarne een woord van dank voor de wijze, waarop hij daarbij ten nutte der maatschappij werkzaam was. U, edelachtbare heer mr Van der Lek de Clercq, zijt geroepen om de plaats in te nemen van den man, die ons verlaten heeft en mijn ambtgenoot en ik wenschen u van harte geluk met uwe benoeming tot vice-president dezer rechtbank. Wij hebben die benoeming met instemming begroet. Gedurende bijna 20 jaren waart gij bij en in dit college werkzaam en zijt daardoor ten volle bekend met personen en toe standen in dit arrondissement. Dit is van belang, want het moge waar zijn, dat Themis geblind doekt is, aan de uitspraak van den rechter in strafzaken vooral wordt steeds groote waarde ge hecht. Hierop reqnireerde de officier van justitie dat werd overgegaan tot de installatie. Na voorlezing door den griffier der akte van benoeming ea beëediging sprak de heer jhr mr A. van Reigersberg Versluijs ongeveer als volgt: Toen wij in het begin van het vorige jaar in plechtige zitting vereenigd waren ter installatie van het laatst benoemde lid in ons college, wees ik erop dat ons, vermoedelijk in een toen niet zeer ver verwijderd tijdstip, de invoering van het nieuwe wetboek van strafrecht te wachten stond, waardoor onze werkzaamheden zouden worden uitgebreid, niet alleen door het vermeerderen der strafzaken, maar ook door de studie, die dat nieuwe wetboek en de daarmede gepaard gaande veranderingen in het wetboek van strafvordering van ons zouden eischen. Hetgeen ik toen vermoedde, is werkelijkheid geworden. Een oordeel te vellen over de gevolgen van de invoeriog der nienwe wetgeving, zou thans zeker voorbarig zijn, maar te rekenen naar hetgeen in het korte tijdsverloop is waargenomen, mogen we gerechtigd zijn om reeds nn te verklaren dat het nieuwe wetboek in de praktijk zeker in velerlei opzichten zal beantwoorden aan de goede ver wachtingen, die desbevoegden er van koesterden. Evenals bij alle nieuwe zaken was echter het begin niet vrij van moeilijkheden. De strafka mer dezer rechtbank, die sedert 1 September ruim 600 zaken behandelde,, kweet zich evenwel met ijver en nauwgezetheid van hare taak; en wanneer ik haar daarvoor hnlde breng, dan valt een groot deel van den iof op den man, die ons college heeft verlaten en die tot het oogenblik van zijn vertrek op 1 Mei 11. voorzitter was der strafkamer. Mr Berdenis van Berlekom, die zooeven door het geachte hoofd van het parket is herdacht» heeft gedurende tien jaren gemelde betrekkiDg waargenomen, en daarin gewerkt zooals hij dat gewoon was in al de betrekkingen, die hij ver vuld heeft, met voortvarendheid en orde, met ijver en talent, niet het minst met nauwgezetheid en eerlijkheid. Na de ambtelijke loopbaan van mr Van Berlekom geschetst te hebben ging spreker onge veer als volgt voort Hij heeft zich verdienstelijk gemaakt jegens de justitie en het past ons, die de justitie trachtten te dienen naar ons beste vermogen en aan wien bij steeds zijnen krachtigen steun heeft verleend, hem openlijk onze hulde en onzen dank te brengen- Het doet ons leed dat hij ons heeft verlaten» ook omdat hij zich ons aller vriendschap had verworven door zijnen aangenamen en weiwillenden omgang. Wij verhengen ons echter dat hij onze stadgenoot blijft en als Zeeuwen achten wij ons gelukkig, dat hij voortaan werkzaam zal zijn in eene hooge betrekking, waarin hij zooveel nut kan stichten voor ons gewest. Mogen hem daartoe gezondheid en krachten gedurende langen tijd geschonken worden, en moge hij later met evenveel zelfvoldoening op dien werkkring kunnen terng zien als thans op zijne rechterlijke loopbaan. Het heeft Z. M. onzen ge eerbiedigden koning behaagd u, mr Van der Lek de Clercq, te benoemen in de plaats van den man, dien ik herdacht. Het is uw wensch geweest hem op te volgen en de rechtbank heeit de vervulling van uwen wensch toegejuicht, want zjj ziet in n, toegerust met grondige kennis, met een scherpzinnig oordeel en met de ervaring door n opgedaan in uwe betrekking bij het parket en in de rechtbank, den magistraat, die de onderscheiding waardig is. Namens de rechtbank wenschte spreker den heer Van der Lek de Clercq geluk met de ver diende eervolle onderscheiding en liet daarop volgen dat, hoezeer gewenscht, deze zich het ver moedelijk niet ontveinzen zal dat de hoogere betrekking, die hem thans is aangewezen, ook hare schaduwzijden heeft. Gij zult zoo ging de spreker voort hoofd zakelijk belast zijn met zeer veel strafzaken en daaronder de meest gewichtige en daarenboven in 't algemeen gesproken, er rust op ons voor zitters eene groote verantwoordelijkheid. Wanneer het u gaat, zooals mij, dan zult ge u wel eens afvragen, of ge wel voldoet aan alles wat de rechtzoekenden, wat uwe ambtgenooten van u kunnen eischen, of gij de justitie wel zoo dient als zij gediend behoort te worden. Om u bij die twijfeling steun te geven is er maar éen middeldoe uw plicht zonder aanzien des persoons, handhaaf krachtig uwe meening, maar eerbiedig die van anderen, verricht uw werk met orde en met ijver, tracht door eerlijk- lijkheid en welwillendheid vertrouwen te winnen en laten dan verder geene op- of aanmer kingen van anderen u storen. Wij, leden der rechterlijke macht, staan daaraan dagelijks bloot, want de behandeling der zaken is openbaar en onze beslissingen raken de hoogste en teerste belangen van de maatschappij en van het individu. Ons verdedigen kunnen wij echter niet. Wij moeten ons tevreden stellen met een gerust geweten en het verder aan den tijd over laten om ons recht te doen wedervaren. Met den wensch dat de heer Van der Lek de Clercq zijne eervolle betreking vele jaren bekleeden moge, hem gezondheid geschonken worde om zijne soms zeer inspannende taak te vervullen; en met de verzekering van de welwillendheid der rechtbank om met hem saam te werken, eindigde de voorzitter zijne toespraak. Hij installeerde den nieuwbenoemden vice-president en verzocht hem het voorzitterschap op zich te nemen van de kamer van stratzakcD. Nadat hij op uitnoodiging van den voorzitter naast dezen plaats genomen had, verklaarde de heer Van der Lek de Clercq dat de eervolle betrek king, hem door 's konings keuze ia deze rechtbank toebedeeld, door hem met erkentelijkheid wordt aanvaard. Aan dat gevoel paart zich echter een gevoel van leedwezen over hetgeen hij in zijn nieuwen werkkring derven zal en een gevoel van schroom voor de taak, die hem is opgelegd. Als voorzitter der kamer van stratzaken zal hij als het ware afstand doen van de beoefening van het civiel recht en afscheid nemen van de rechtsbedeeling in het civiele, wat hem, die jaren in de civiele kamer zitting had, leed doen zal. Een woord van dank voegt de heer Van der Lek de Clercq hierbij voor de humane wijze, waarmede de president 's sprekers meening steeds vernam, ook al was die soms tegen de zijne gekant. Wanneer de heer Van der Lek de Clercq de reeks van ingewikkelde zaken zich voorstelt, tot welker behandeling hij zal worden geroepen dan vraagt hij zich at of hij wel in staat zal zijn zijne gewichtige taak te vervullen en of hij bij den man, die het college verlaten heeft, niet al te zeer achter blijven zal. De plichten, die de president hem noemde, is hij zich bewust en steeds zal hij zich beijveren die plichten te vervullen. Achtereenvolgens sprak de heer Van der Lek de Clercq nn den voorzitter, de leden van het parket en van do griffie toe. Hij hoopte dat de president nog lange jaren aan het hoofd der rechtbank staan mag, de officier van justitie en zijn substituut zijn werkkring mogen veraange namen en dat de griffier en de substituut hunne medewerking hem verleenen willen en gaf van zijn kant de verzekering daarin niet te zullen achterblijven. Ook de balie sprak de nieuwe vice-president toe om haar te zeggen, hoezeer hij haar werkkring waardeert en ha ir de belofte te doen alles in het werk te zullen stellen om de verdediging te vergemakkelijken. De deken der advocaten, de heer mr W. A. van Hoek, dankte namens de balie voor bet uiterst hartelijk woord, tot haar gericht. De nieuw benoemde president is geen vreemdeling voor haar. Zij kent hem en hij kent de leden ervan. De balie is overtuigd, dat mr Van der Lek de Clercq zal trachten de voetsporen te drukken van zijn hoogge waar deerden voorganger. Ontvang van ons zoo eindigde mr Van Hoek met onze gelukwenschen tevens den wenscb, dat wij hopen dat gij de hoogstbelang- rijke betrekking van vice-president steeds in gezondheid zult vervnlleu en dat gij er in vinden moogt, wat gij er u van hebt voorgesteld. De plechtige zitting werd daarna gesloten. Vrijdag a. s. wordt voor dezelfde rechtbank behandeld de zaak van J. M. K., 47 jaar oud, wonende te Goes, grondeigenaar, beklaagd van op 31 December jl., des namiddags omstreeks half 3 uur, jagende in het jachtveld onder 's Heer Arendskerke nabij de spoorbaan op een vogel die vloog uit het riet, zich bevindende in eene sloot tusschen het jachtveld en die spoorbaan geschoten en door dat schot getroffen te hebben den op die spoorbaan zich bevindenden rijksveld wachter D. Buurman in diens hootd, rechterhand en linkerbeen, tengevolge waarvan deze door hevige hoofdpijnen verhinderd is geweest gedu rende eenige dagen zijn dienst als rijksveldwachter te verrichten; dat hij onvoorzichtig heeft geschoten door te schieten in de richting naar de spoorbaan, waarop hij wist dat zich menschen konden bevinden en zonder zich voorat te vergewissen dat zulks op dat oogenblik niet het geval was, terwijl hij bovendien den rijksveldwachter Buurman, die slechts 63 meter van hen verwijderd was, bij eenige oplettendheid had moeten zien ea derhalve in die richting niet had mogen schieten. Vanwege 't openbaar ministerie zijn in deze zaak 12 getuigen en deskundigen gedagvaard. Als verdediger van den beklaagde zal de heer mr M. J. de Witt Hamer optreden. Kierikzee. In de heden namiddag ge houden raadszitting, die door den burgemeester

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 2