Onderwijs. Kerknieuws. Verspreide' Berichten. Gemeenteraad van Middelburg, Voor de betrekking 'van ambtenaar van den burg. stand bleek weinig lust te bestaan. Nadat drie raadsleden voor eene benoeming bedankt hadden, nam de heer Sauer die eindelijk aan. Ook het rondgaan met de collecte voor den gewap. dienst scheen weinig in den smaak te vallen. Nadat bijna allen bedankt hadden, besloot de voorzitter dit werk aan een der veldwachters op te dragen. Tot lid van het alg. armbestuur, in plaats van den heer Schipper, werd gekozen de heer Joost Sandee Jz. Van Ged. st. was bericht ingekomen, dat zij geen bezwaar hebben tegen het tijdelijk in gebruik nemen van het ziekenhuis voor post- en telegraaf kantoor, mits gedurende dien tijd een ander gebouw of lokaal voor ziekenhuis beschikbaar gesteld worde. Aan dit laatste werd voldaan. Ter voorziening in de bosten van den verbouw van '1 post- en telegraafkantoor werd besloten eene leening uit te schrjjven groot 5500 ad 4 aflosbaar in 18 jaar. Eindelijk werd nog, naar aanleiding van een vraag van den heer Lemson, op voorstel van den heer Sauer in beginsel besloten voor den gemeente- architect een instructie vast te stellen. Een zoo danige instructie werd vroeger door den raad verworpen. Uit Zierikzee schrjjft men ons Vrijdagmiddag werd den heer J K. Boeije, die na 48jarigen dienst op zijn verzoek eervol was ontslagen als ontvanger der registratie, bewaarder der hypotheken en van het kadaster en rijksbe taalmeester alhier, door de heeren mr J. Moolen- burgh, J. van der Bent en mr C. J. Fokker, die daartoe het initiatief hadden genomen, namens vele vrienden en vereerders, als blijk van hulde en achting tot een aandenken aangebodeneen zilveren bokaal op fluweelen voetstuk. De bokaal was met het familiewapen van den heer Boeije en de jaartallen 1839 en 1887 versierd. Het deksel bevatte aan de binnenzijde de inscriptie„Aan den heer J. K. Boeije hij zijn aftreden zijne talrijke vereerders'". Op het deksel staat een vrouwenbeeld met lauwerkrans. Dit cadeau was vergezeld van een sierlijk album, bevattende de namen en qualiteiten der gevers. Van zjjn kan toorpersoneel ontving de heer Boejje onlangs bij zjjn aftreden eene fraaie Japansche schrijfcassette tot aandenken. Zoo iemand, dan heeft de heer Boejje dergelijke huldeblijken zeker wel ten volle verdiend, want zjjn ambtsijver, zijn welwillendheid en humaniteit, zoovele jaren onverpoosd aan den dag gelegd, zullen niet licht worden vergeten en door het talrjjke publiek, dat met hem in aanraking kwam, in dankbaar aandenken worden gehouden. Het is dan ook de algemeene wensch, dat die hoog gewaardeerde man nog vele jaren op zijn ambtelijk leven zal mogen terugzien en eene welverdiende rust moge smaken. De Vereeniging van Margarineboier-fahrïkanten in Nederland, heeft in antwoord op het advies betreffende het nemen van maatregelen tegen knoeierijen in den boterhandel, uitgebracht door de commissie voor de landbouw-enquête, tot den minister een memorie gericht waarin 18 punten worden behandeld en ontwikkeld, ten betooge 1° dat de knoeierijen in den boterhandel veel ouder zijn dan de kunstboter, en dat derhalve door de maatregelen, welke de commissie voor stelt, de knoeierpen slechts van aard zullen ver anderen, tenzij tevens maatregelen worden geno men tegen de hier bedoelde practijken van erger allooi2° dat ook zonder de hulp van kunstboter substitutie van boter plaats heeft; 3° dat de voedingswaarde van kunstboter niet minder is dan van natuurboter; 4° dat omtrent den verkoop in 't buitenland de commissie zich geen juist denk beeld heeft gevormd5° dat de lage prijs van de natuurboter met de vervaardiging van kunstboter in geenerlei verband staat6° dat bijna geen kunstboter in Hollandsch fust naar Engeland yerzonden wordt; 7° dat belemmering van de kunBtboter-industrie in het land van uitvoer den kooper in het land van invoer volstrekt geen meerdere zekerheid geeft8° dat echter ten onzent de zuivelproductie achteruitgaat en verbetering noodig is9° dat alzoo misbruiken in den natuur- boterhandel geen reden geven om het gebruik van goede kunstboter voor den consument te bemoeielijken. De vereeniging verklaart zich dan ook tegen Zij spoedt zich dus weer naar den ingang van het Meeuwen hol, daalt in allerijl de klip af, met gevaar van twintig maal op de rotsen te pletter te vallen. Nu loopt zij onverstoord langs het strand, klimt naar boven, snelt over het weiland, door het bosch, recht op haar doel af, gelijk een pijl uit een boog. Het sloeg juist twaalf uur, toen Denise het hek van den heer Duvernay bereikte. Daar vlak bij stonden eenige werklieden in een dreigende houding. „Wij willen terstond betaald worden", zei den sommigen. „Wij zijn niet zoo dom om die geschiedenis der verloren portefeuille te gelooven 1" merkten anderen aan. Denise verhaasttte haar tred, liep den tuin door, den stoep op en betrad het kabinet van den fabrikant. Hij zat sprakeloos, ontdaan, in zijn leuning stoel, terwijl zijn vrouw en dochter schreiend naast hem stonden. In een hoek van het vertrek bevonden zich schuldeisehers, die ook ontevreden schenen en niet wilden gelooven. Wordt vervolgd0 een bjjzondere wet op kunstboterhet ware bjj ons te lande het eerste voorbeeld van een agrarische wet. Een algemeene wet tegen bedrog in den handel ware de eenig rationeele maatregel, in deze te nemen, voor 't geval de nieuwe voorstellen van strafwetgeving mochten te kort schieten. Verder verdedigt de vereeniging het gebruik van de woorden „butterine" en „kunstboter" en het recht ook om kunstboter te verkoopen naast natuurboter. Verder luidt het in die memorie „Dat de regeering tegen bedrog wake, bedrog straffe, maar dat zij niet de eene industrie be- voordeele ten koste der andere. Dat zij niet de industrie, die alles in haar voordeel had, maar door eigen stilstand, door knoeierij in eigen boezem of in den handel die haar ter zijde stond, terrein verloor, eenzijdig begunstige tegenover de andere, die op geheel onontgonnen terrein het gebouw harer eigen vlijt heeft opgericht." Het bestuur der vereeniging constateert ten slotte, dat de van regeeringswege ingestelde land- bouwcommissie de kunstboter een uit het oogpunt der volksvoeding voortreffelijk product heeft ge- genoemd. Er is sedert 1 Jan. opgericht eene Vereeniging van voorstanders eener octrooiwet ter bescherming van den intellectueelen eigendom op industrieel gebied in Nederland en de Ned. bezittingen en koloniën. Zjj is gevestigd te Amsterdam en het bestuur bestaat uit de heeren A. Huet, voor zitter, mr. Gerard W. Schimmel, secr.-penn., G. A. A. Middelburg, mr. C. Mirandolle en H. W. E. Struve. Lid der vereeniging is men als men 2.50 's jaars betaaltdonateur wanneer men eene hoogere bijdrage verleent. De Donderdag te Utrecht door de Vereeniging tot bevordering van de heiliging vun den Zondag gehouden vergadering was zeer slecht bezocht zelfs het hoofdbestuur was zeer onvoltallig opge komen. Volgens de verslagen van den secretaris, is de toestand der vereeniging niet ongunstig, terwijl in kas een voordeelig saldo van ruim 500 is. Tot lid van het hoofdbestuur, in de plaats van prof. J. W. Gunning, van Amsterdam, die niet weer herkozen wenschte te worden, is benoemd de heer Hooft Graafland, te Amsterdam. Tot plaats voor de volgende algemeene samenkomst is gekozen Amsterdam. Aan het ons gezonden dertiende jaarverslag der Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin ontleenen wjj, dat het ledental steeds toeneemt; dat zich geen nieuwe comités hebben gevormd. Aan kostgeld voor de weezen werd in het afgeloopen jaar 25.000 betaald, waarvan de kas ruim 8000 heeft verstrekt. Er zijn 158 weezen die nog niet in staat zijn iets bij te dragen ter bestrijding van de onkosten hunner opvoeding, 23 die door eenige verdienste de kosten hunner verzorging mede bestrijden, terwijl 107 weezen tot de derde categorie behooren, bestaande uit hen, die of geheel in eigen onder houd voorzien en in de maatschappij een plaats hebben ingenomen, öf door hunne naaste betrek kingen voor haar verantwoording werden genomen, of tot hunne verplichte verzorgers om een of andere reden moesten teruggezonden worden, of door den dood aan menschelijke zorg ontvielen. Het aantal dooden der maatschappij in haar dertienjarig bestaan is tot elf geklommen. Elf echtgenooten namen de opvoeding van een wees geheel voor hunne rekeningen een drietal hoofden van gezinnen hebben zich bereid verklaard op dezelfde wjjze een wees op te voeden. In den loop van haar bestaan werden aan de maatschappij door regenten van weeshuizen een 15tal weezen toevertrouwd. Van hen waren met de 86 door den staat, de 94 door voogden, de 47 door burgerlijke, de 21 door diaconale armbesturen en de 25 door com- missiën en particulieren der Maatschappij toever trouwde weezen, 152 jongens en 186 meisjes van wie 5 uit Zeeland. Aan de rijks hoogeschool te Leiden is giste ren met goed gevolg het eaudidaats-examen in de rechts-wetenschap afgelegd door den heer C. de Witt Hamer De heer G. B. Lalleman, hoofd der openbare school te Moordrecht, is benoemd tot directeur van het schoolmuseum te Amsterdam. Te Bergen op Zoom vierde gisteren (Vrijdag) de heer Ph. J. Muskens, pastoor, zijn 25jarig jubilé. Nauwelijks was den dag te voren het gelui der klokken als inleiding tot den feestdag geëindigd of bij tooverslag was de gansche gemeente met vlaggen getooid. Zelfs anders denkenden namen algemeen aan dit bewijs van sympathie deel. Trouwens, zeldzaam een stemmig werd dit feest gevierd en de receptie, die de jubilaris verleende, werd o. a. bijgewoond door predikanten en leden van het Protestantseh en Israëlitisch kerkgenootschap. Op den feestdag Werd een zeer schoonejoptocbt gehoudenen den jubilaris werden verschillende geschenken en bouquetten aangeboden. Hij zelf gedacht de weezen en armen van alle gezindten. Zoo'n feestviering doet jubilaris en deelnemers zeker alle eer aan. Te Goes is gisterenavond weder eens een standje geweest. Aan den Stationsweg aldaar voegde iemand een ander beleedigende woorden toe die met een zoo stevigen oorveeg beantwoord werden dat de beleediger over den straatweg tuimelde. De politie kwam toen tusschenbeide en zal een onderzoek instellen. Een commissie uit de kamer van koophandel te 's Gravenhage is, na onderscheidene stuurlieden en de oudste matrozen van verschillende reeders te Scheveningen gehoord te hebben, als bemiddelares opgetreden tusschen de reeders en de grèvisten. Zjj heeft aan de reedersvereeniging ctEendracht voorgesteld te verklaren dat op grond van de meening, die algemeen bestond en door onder scheidene stuurlieden en oudste visschers bevestigd werd, dat, al waren de 100 als graaigeld afge schaft, een of meer der reeders gezegd zouden hebben dat, als de tijd van het graaien gekomen was, zjj toch wel daarvoor vergoeding zouden geven, de reeders voor ditmaal nog 75 voor iedere schuit disponibel wilden stellen, waarvan 1/3 van de besomming zal worden terugbetaald. De 100,000 is in de thans trekkende 324e staatsloterij tot op de 100 laatste nommors in de bus gebleven, zoodat nu door den eventueolen winner wordt verkregen de som van f 130,000 (ƒ100,000 prijs en ƒ30,000 premie). Als eene merkwaardige bijzonderheid deelt men aan lief hebbers mede, dat dit geval zich sedert de 229e- staatsloterij (21 Juni 1856) niet heeft voorgedaan Vóór dien tijd had hetzelfde plaats gehad ook nog in de 69e loterij (uitgaande van de alge meene staten) op 8 October 1779. Tusschen het station Veenenburg en de halte Hillergommerbeek is Woensdagavond op den Holl. ijzeren spoorweg zekere heer K. O., van Hillegom, door een machine, die van Rotterdam kwam, overreden. Hij was oogenblikkeljjk dood. Het leger des heils van de maarsehalkin Booth heeft eene inrichting te Lyon, waar de nieuw aangeworven recruten, als boeten voor haar verleden, in een soort van klooster, onder een streng toezicht opgesloten worden. In deze inrichting nu heerscht een bard régime. Drie jeugdige meisjes, die dat régime te drukkend vonden, zijn onlangs uit de inrichting gevlucht- Twee dezer werden door officieren van het leger des heils gevonden en teruggebrachtde derde echter, een meisje van 16 jaar, Marguêrite Sergent geheeten, vond een onderkomen bij eene vrouw in den omtrek. Marguêrite droeg op haar gelaat de sporen van lijden en deed eene aanklacht bij de politie. Zij openbaarde dingen, waaruit bleek dat het leven in dat soort van kloosters aller ellendigst is. Aan de meisjes werd o. a. voor naaiwerk een dagtaak opgelegd, die, als zij niet werd volbracht, gevolgd werd door eene dracht geduchte stokslagen. Dit had tengevolge, dat een kapitein van het leger des heils de vrouwen, belast met het toezicht in de inrichting, voor zich liet komen. Marguêrite Sergent, aldus sprak hij haar toe, beklaagt zich over de mishandelingen, die gij haar hebt doen ondergaan. Haar lichaam draagt er de sporen van. „Hallelujah was het antwoord. Antwoord dan toch op hetgeen ik vraag, sprak de kapitein weer, „Hallelujah Meer kon de kapitein niet uit den mond der beklaagden krijgen. Past op, zeide hij, ik zal u opsluiten. Nu luidde het antwoord eenigszins anders. „Amenwerd er gezegd. (N. B. Ct.) In het Engelsch hoogerhuis heeft lord Salis bury medegedeelddat, luidens de conventie betreffende Egypte, Engeland na drie jaren zijne troepen terugtrekt en gedurende 5 jaren het recht van benoeming der officieren in het Egyptische leger behoudt, In geval van binnen- of buiten- landsche onlusten bezit Engeland het recht, troepen naar Egypte te zenden, welk recht geene andere mogendheid heeft, met uitzondering van Turkije. Ten aanzien van het Suez-kanaal is slechts lord Granville's belofte herhaald, dat het kanaal te allen tijde en voor allen geopend zal zijn. De conventie is niet geldig indien zjj niet door de mogendheden geratificeerd wordt. De Boelgaarsche regeering noemt in de dagbladen alle geruchten omtrent voornemens van het regentschap, om de republiek uit te roepen, concessies aan Rusland te doen, of Aleko Pacha als regent aan te nemen, van allen grond ontbloot. In de overstroomde streken van Hongarije wordt de toestand met den dag erger. Er bestaat geringe hoop Vasarhely te behouden ondanks de bovenmenschelijke inspanning der inwoners en van het garnizoen. Hetzelfde geldt van Mako. Ten gevolge van den toevloed der plattelandsbevolking heerscht hier groot gebrek. Dagelijks wordt onder de tweeduizend boeren door de stad brood uitgedeeld. Zelfmoord komt iederen dag voor. Driehonderd boeren, die aan den dijk nabij Mako werken, namen een dreigende houding aan en eischten extra loon voor nachtarbeid. Een eskadron huzaren bewaakt hen bjj het werk. Verscheidene verlaten huizen werden geplunderd. Vergadering van Vrijdag 10 Jnni,'s namiddags te half vier. Voorzitter de heer jhr mr L. Schorer. Afwezig de heeren J. A. Tak, W. J. Sprenger, P. M. de Ligny, mr A. P. Snouck Hurgronje en D. Jeras met en de heer mr E. P. Schorer zonder kennisgeving. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering doet de voorzitter mededeeling dat van S. Verbrugge, koopman te Heinkenszand, een verzoek is ingekomen om de op de stads- mestvaalt liggende meststoffen van de gemeente onderhands te mogen koopen voor 500. Nadat het voorstel van burg. en weth. om aan den nieuwen pachter van het recht tot het op halen van den beer enz. de op de stadsmestvaalt der gemeente aanwezige meststoffen voor eeae som van 615 over te doen, was verworpen en door den raad was besloten om slechts dan dien straatmeat aan bedoelden pachter af te staan bij aldien deze genegen zoude zijn om daarvoor 987.90 (f 0.60 per last of 0.20 per M3) te geven, hebben burg. en weth. hem gevraagd of hij hier toe bereid was, doch een ontkennend antwoord ontvangen. Daarop hebben burg. en weth. getracht om Donderdag jl. den mest in publieke veiling, zoowel in massa als in perceelen, te verkoopen, doch geen enkel bod is gedaan. Na die publieke veiling echter ontvingen burg. en weth. het verzoek van S. Verbrugge te Heinkenszand om die stoffen onderhands te mogen koopen en ofschoon burg. en weth. niet zouden dnrven ontkennen dat zij meer dan f 500 waard zjjn, achten zij het met het oog op den nog weinig beschikbaren tijd, binnen welke die stoffen, ingevolge het met den pachter gesloten contract, moeten zijn weggeruimd, niet geraden om ook dit bod van de hand te wijzen. Aan dezen onderhandschen verkoop zouden zij echter eenige, bij het voorstel gevoegde voorwaar den wenschen verbonden te zien, teneinde inbreuk op het met den pachter gesloten contract te voorkomen. Zij stellen voor hun tot den onderhandschen verkoop de noodige machtiging te verleenen. Naar aanleiding van dit voorstel herinnert de heer Snijders eraan dat hij, toen in de vorige raadszitting de publieke verkoop besproken werd, den raad gaf de kavels niet te groot te hemen. Bij een onderzoek naar de voorwaarden van verkoop is hem echter gebleken, dat de stoffen niet op andere maaier zjjn te koop gepresenteerd dan in massa of in hoeveelheden van niet miader dan 1000 kub. meter. Eene zoodanige hoeveelheid kan geen enkel landbouwer gebruiken en al kon hij dat ook niet weghalen vóór 1 Aug. Verder wisten de koopers niet wat zij kochten, omdat niet een bepaald deel van den mest werd te koop gepresenteerd maar de voorwaarde ge maakt was, dat den koopers naar volgorde van aanmelding de gekochte hoeveelheid zou worden toegemeten. Spreker had het wenschelijker geacht bv. door de verticale insnijdingen de kavels aan te wijzen. Eeu bezwaar tot koopen voor velen was ook dat er misschien aan den steiger geen gelegenheid tot laden in een vaartuig zou zijn, wijl de gemeente zich dat recht aan dien steiger niet heeft gere serveerd. Een ander bezwaar was nog, dat bij geschillen de koopers zich onvoorwaardelijk moesten onder werpen aan uitspraak van den gemeente- bouwmeester. Het is spreker bekend, dat er personen zijn geweest, die de stoffen wilden koopen maar dat die afgeschrikt zijn door de voorwaarden. De heer Snijders zal, om de zaak teneinde te brengen, zieh neerleggen bij dit voorstel maar vraagt of de persoon, die den mest wil koopen, met de voorwaarden bekend is en of de gameeate, in geval de stoffen niet op 23 Juli den bij de voorwaarden gestelden termijn zijn weggehaald, in staat is deze stoffen toch vóór 1 Aug. te verwijderen. De voorzitter merkt op dat de bepalingen, door burg. en weth. gemaakt voor den publieben ver koop, niet gemakkelijk anders te maken waren omdat de locale toestand dit verbiedt. De bieder is niet bekend met de voorwaarden, doch de voorzitter gelooft wel dat hij daartegen geen bezwaar zal hebben. De heer mr W. A. van Hoek treedt nog in eene beschouwing van de door burg. en weth. gestelde voorwaarden en dringt op een antwoord aan op de door den heer Snijders volgens spreker zeer juiste vraag, of de gemeente in staat zal zijn om dan mest op den bepaalden tijd te verwijderen. De voorzitter merkt op dat desnoods die mest stoffen op eene andere plaats konden worden overgebracht. Nadat de heer mr J. A. van Hoek nog zijne meening heeft uiteengezet, dat hieromtrent wel geen bezwaar ontstaan zal, dient de heer Snijders een amendement in, strekkende om het straatvuil aan den aanvrager te verkoopen voOr de geboden som, mits laatstgenoemde zich verbinde de gemeente te vrijwaren voor alle moeilijkheden, over het weg halen tusschen de gemeente en den pachter kun nende ontstaan. Dit wordt met algemeene stemmen aangenomen. Door den heer mr W. A van Hoek werden hierop nog eenige juridische bedenkingen gemaakt omtrent de voorwaarden en daarna is het voorstel van burg. en weth. met algemeene stemmen aan genomen Eindelijk wijst de heer mr W. A. van Hoek op de mogelijkheid dat de aanvrager, na kennis neming van de voorwaarden, zijn aanbod niet gestand doet en stelt hij voor in eene besloten zitting de maatregelen te bespreken, die dan zullen moeten genomen worden. Ingevolge dit voorstel gaat de zitting over in eene met gesloten deuren. Na de heropening der vergadering niets meer aan de orde zijnde en geen der leden meer het woord verlangende, sluit de voorzitter de zitting. GEDEUKT BIJ DE GEBROEDERS ABRAHAMS, TE MIDDELBURG.

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 6