N° 136. 130° Jaargang. 1887. Maandag 13 Juni. BUITENLAND. Verspreide tJerichten. Middelburg 11 Juni. Onderwijs. Rscütszaken. Burgerlijke stand. ?erkoopingen en aanbestedingen. Gemeenteraad van Vlissingen. Algemeen Overzicht, Dit blad verschijnt dagelijks; met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m, franco f 3.50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent; Advertentiën 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.80 iedere regel meer f 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte; Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL MIDDELBURGSS COURANT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. van deb Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te TholenW. A. van Niehwenhuiïzen. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John P. Jones, opvolger Men meldt ons het volgende, dat voor menig gemeentebestuur van gewicht kan wolken geacht: De gemeenteraad van Hoek was in beroep gekomen van een besluit van Ged. St. van Zee land waarby goedkeuring onthouden is aan de begrooting dier gemeente voor 1887, op grond dat een niet-voldoende som was uitgetrokken voor jaarwedden van onderwijzers. De raad kon zich niet vereenigen met de uit legging van art. 24 der onderwijswet in verband met art. 1 van het K. B. van 7 Oct. 1884 Stbl n° 207) gegeven, waaruit voortvloeide dat er te Hoek 4 (hulpjonderwjjzers moesten zjjn, en was van oordeel dat met 3 kon worden volstaan. Met een enkel woord werd vroeger in dit blad van die kwestie melding gemaakt. Overeenkomstig het advies van den Raad van state is thans door den koning uitgemaakt dat het K. B. in dier voege moet begrepen worden dat (behalve het hoofd der school) er moeten zjjn: 1 onderwijzer voor ten minste 41 en ten hoogste 85 kinderen; 2 onderwijzers voor ten minste 86 en ten hoogste 129 kinderen 3 onderwijzers voor ten minste 130 en ten hoogste 174 kinderen; 4 onderwijzers voor ten minste 175 en ten hoogste 219 kinderen; 5 onderwijzers voor ten minste 220 en ten hoogste 264 kinderen; 6 onderwijzers voor ten minste 265 en ten hoogste 309 kinderen; 7 onderwijzers voor ten minste 310 en ten hoogste 354 kinderen. Daar het hoofd der school niet medetelt moeten op 1 Jan. 1887, öjj een getal kinderen tusschen 310 en 354, de heltt van het getal dat op het oneven getal 7 volgt, alzoo de heitt van 8, dus 4 (hulp) onder wijzers in dienst gesteld zün. Met handhaving der beslissing van gedeputeerde staten is het beroep ongegrond verklaard. Uit Terneuzen wordt ons de opmerking gemaakt dat wjj in ons verslag over de land- bouwleeeten te Hulst niet gezegd hebben dat het muziekgezelschap Apolto van daar Woensdag middag met zijne welluidende toonen het feest opluisterde. Die opmerking is juist. Wijl er twee gezelschappen, het zangkoor uit Hulst en het muziekkorps uit Terneuzen, zich noemen naar den zoon van Zeus en Leto, hebben wjj verzuimd den Terneuzenaars de eer te geven die hun toe komt. Welnu, beter laat dan nooit. Terneuzens korps kwam Woendag te Hulst, speelde en ver schatte daardoor velen genot en trok in den laten avond weder huiswaarts. Apollo vergeve onzen verslaggever dat onwilkeurig verzuim Voor de vacante betrekking van onderwij zer aan de le openbare school te Breskens, jaarwedde f 5C0, hebben zich 22 sollicitanten aangemeld. Vier jaar geleden meldde zich voor dezelfde betrekking op eene jaarwtdde van f 650 geen enkeie aan. Benoemd tot onderwijzeres aan de school C te Sluis (Wijk Heilie), mej. A. M. J. van Veen, te Eindhoven. Gisteren heeft de hetr nu J. van der Lek de Clercq voor het hot' te 's Gravenhage den eed afgelegd als vice-president van de rechtbank te Middelburg. Het gerechtshof te 's Gravenhage behandelde gisteren het vonnis, door de Middelburgsche rechtbank gewezen tegen J. K. te Yerseke, wegens diefstal van konijnen veroordeeld tot 6 maanden gev. straf. Het hof vernietigde het vonnis, naar veroordeelde K., wegens tenvoudigen diefstal tot dezelfde straf. Met ingang van 15 Juni a. s. zal open zjjn: het rjjkstelegraafkantoor te BreBkens op werk dagen van 8^—11^, van 12£— 4jj en van 6—7 op Zon- en Feestdagen van 8—9 en van 12£2j-. "Voor het telephoonkantoor Groede wordt de dienst evenals voor Breskens. Het telephoonkani oor Sehoon- djjke zal op werkdagen geopend zjjn van 8£—11 en van 12j-4£; terwyl de uren op Zon- en feestdagen zullen zjjn als die voor Breskens. In Overijssel worden de beste oude eetaard- appelen verkocht tegen f 1.50 en de mindere soorten tot f 1 per hectoliter, of ongeveer tegen een derde van den prys die bier gemaakt wordt. De boter is er ook goedkooptr dan in onze streek; zjj geldt van 0.55 tot f 0.84 per kilo. In den Hoofdsteeg te Rotterdam worden tegenwoordig verscheiden winkelramen electrisch yerlicht. De afgevaardigde Bodhio heeft gisteren de Italiaansche regeering geïnterpelleerd over haar staatkunde ten opzichte van het Yaticaan. De minister van justitie en eeredienst verklaarde dat de denkbeelden der regeering betreffende de ver houding tusschen staat en kerk onveranderd dezelfde zjjn gebleven. Zij bljjit afkeerig van elke vervolging, en van den hoogsten eerbied bezield voor de vrjjheid van geweten. Orispi, minister van binnenlandsche zaken, ver zekerde dat de denkbeelden, door zjjnen ambtgenoot ontwikkeld, gedeeld worden door het geheele kabinet. De gematigde staat vreest niet den bond met het katholicisme, daar de vrijheid alleen triomfeeren kan in den strjjd der meeningen. De regeering zoekt geene verzoening, daar zij met niemand in oorlog is, en van hetgeen er op het Vaticaan gebeurt, weet zjj niets en wil zjj ook niets weten. De regeering verheelt zich niet, dat de tegen woordige paus voorzeker geen gewoon man is. De tjjd, die alle wonden verzacht, kan misschien den staat en de kerk nader tot elkander brengen, maar de regeering zal geen enkele inbreuk maken op de nationale rechten. Italië heeft slechts éen hoofd: den koning. De interpellant verklaarde zich tevreden met dit antwoord. De gauche radicale uit de Pransehe kamer heeft zich met het vooretel-Labordère vereenigd, strekkend tot verkiezing van den senaat door het algesmeen temrecht. De keizer van Duitschland ljjdt in de laatste dagen aan krampen in het onderlijf, terwjjl zich ook eene katharrale aandoening der oogleden heeft voorgedaan. Bjjna de geheele stad Wjernoje in Toerke- stan is door een aardbeving verwoest. Volgens de tot heden ontvangen berichten worden 120 per sonen vermist, grootendeels kinderen. Vijftig gevangenen werden gedood125 personen zijn gewond. In Khorasan, Perzië, heerscht gebrek aan levensmiddelen, zoodat men voor een hongersnood vreest. Zooals gisteren onder laatste berichten werd medegedeeld heeft de Spaaneche gouverneur van den Soeloe-archipel zich van bet eiland Tapoel, het laatste bolwerk der opstandelingen, meester gemaakt. Het hoofd der weerspannigen werd gedood. De Spanjaarden leden gevoelige verliezen, maar het eiland is onderworpen en de sultan heeft de souyereiniteit van Spanje erkend. Van 9 en 11 Juni. Vlissingen. GehuwdH. J. A. Lagaay, jm. 27 j. met C. F. B. Mejjnderts, jd. 23 j. G. J, Meijnderts, jm. 27 j. met S. J. A. Lagaay, jd. 24 j. BevallenM. T. Borgers, geb. Stejjaard, d. A. P. Goudriaan, geb. Rejjnhout, z. J. M. M. Mommaas, geb. Van Boekhout, z. E. van Rosevelt, geb. Verbergt, d. OverledenA. C. A. Debra, z. 4 m. W. J. Bontenbal, z. 10 j. J. de Rujjter, vrouw van F. Willemse, 71 j. Door het dageiijksch bestuur der Visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen ia de leve ring van Duitsche stoomkolen, ten dienste van 's rijks stoomschip Argus, gedurende' 1 jaar, van at 1 Juli a. s., behoudens nadere goedkeuring van den minister van financiën, gegund aan de heeren F. Wibaut eu Zn. te Vlissingen voor 5.89 per duizend kilogram. Ten overstaan van den notaris J.A. de Wolff te Vlissingen zijn Vrijdagavond in het openbaar te koop gepresenteerd de navolgende huizen en erven, allen te Vlissingen: een aan de Lange .Noordstraat, wijk B no 1, gekocht door den heer Z. G. Belderok voor f 1190een aan de Scher- uiinkelstraat, wijk A no 103, gekocht door den heer J. Broek voor 1026; een aan de Lange Zelke, wijk E no 14t, gekocht door den heer J. H. de Rujjter voor 1600. Verder een aan den Koudenhoek, wijk L no 35, gekocht door den heer J. N. Murre voor f 1300; een aan de Palingstraat, wjjk K no 150, gekocht door den heer M. Goote voor 1800een aldaar en aan de Onderstraat, wijk K no 161 en 161a, gekocht door den heer G. M. Dommisse voor 2000 een aan de Breewaterstraat, wijk D no 189, ge kocht door den heer J. Audriessen voor 1410 een aan de Beursstraat, wijk D no 25, gekocht door den heer L. Sehmeltzer voor f 2921 en een aan de Bierkade, wijkD no 3, gekocht door den heer P. Laerooes voor f 5229. Vergadering van heden Zaterdag, 's voormiddags 11 uren. Voorzitter de heer A. Smit. Afwezig de heeren Van Kaalte, Alter, Pot, Wibaut en Mortier. Na lezing der notulen, mededeeling van inge komen stukken en overlegging van het gemeente verslag van Amsterdam, is aan de orde de be noeming van een stembureau voor de verkiezing van leden van den raad. Op voorstel van den heer Verkuyl Quakkelaar, wordt dit puat aangehouden tot eene volgende zitting. Aangezien gedep. sijaten bezwaar hebben tegen de goedkeuring van het raadsbesluit tot het aangaan eener geldleening omdat ia dat raadsbesluit niet aangewezen warende middelen, waaruit de renten en aflossing der leening zullen worden gevonden is dat raadsbesluit door burg. en wetb. herzien en stellen zij na voor daarin nog op te nemen dat alle middelen der gemeente voor rente en aflossing verbonden zijn, in het bijzonder de verhoogde opbrengst van opcenten op de personeele belasting. Dit wordt goedgevonden. Vervolgens wordt besloten tot onderhandscbe verpachting voor 1887 van een stukje bouwgrond aan de Badhuisstraat aan P. Stroo voor f 25. Nog wordt behandeld een verzoek vau de JP tot Expl. van gronden om overbrenging der muziektent van het stedelijk badhuis naar het terrein van het Grand Hotel des Bains. Burg. en weth. stellen voor ben te machtigen met adressanten te dezer zake eventueel eene over eenkomst te sluiten. Alzoo wordt besloten. Eveneens wordt toegestaan een verzoek van de M'* Zeeland, om hare algemeene vergadering op 24 Juni a. in de raadzaal te mogen houden. Een adres van de pachters van den beer, om eene verandering in het pacht-contract te brengen, wordt gesteld in handen van burg. en weth. Op twee verzoeken van regenten van het burgerweeshuis en het gasthuis, om machtiging tot af- en overschrijving op hunae begrootingen, wordt gunstig beschikt. Eindelijk wordt nog eene aanvulling gebracht in het tarief voor het gebruik der zeebaden te Vlissingen, waardoor het abonnementsgeld voor kinderen beneden léjarigen leeftijd wordt vast gesteld op f 6 voor een kind, f 5 per kind voor 2 kinderen en 4 voor 3 of meer kinderen uit hei zelfde gezin. Bij de rondvraag vestigt de heer Winkelman de aandacht van burg. eu weth. op deu toestand, waarin het terrein rond het standbeeld van De Ruijter verkeert, op het standbeeld en ook op de bestrating van het Beursplein, waar volgens spreker, het gras tusschen de stee sen groeit. Hij zou gaarne een post uitgetrokken zien tot ver betering. De voorzitter antwoordt hierop dat hij het betreurt, dat het verkeer te Vlissingen niet grooter is, waardoor van zelf dat gras zou ver dwijnen. Wieden acht de voorzitter minder gewenscht, omdat daardoor de bestrating veel lijdt. Met betrekking tot het standbeeld van De Ruijter wijst de voorzitter erop, dat vroeger dat standbeeld werd geverfd, doch de tegenwoordige commissie die wijze van onderhoud niet wenscht te vsolgen. In verband met het door den burg. gezegde vraagt de heer VanderBeke Calleufeis waarom dan de burgerij verplicht wordt het gras vau tusschen de steenen uit de straten voor hun panden te verwijderen. De voorzitter merkt op dat er verschil is tus schen de plichten der ingezetenen en die van het gemeentebestuur. Het wieden is bij politiever ordening voorgeschreven en, zoolang die verpiich- tiug niet is weggenomen, behoort daaraan de hand gehouden te worden. Van andere zijde wordt, omdat wieden niet in het belang der bestrating kan geacht worden, de raad gegeven om de kaaien bijv. met zout water te besproeien. Nog een ander lid vindt in deze opmerking aanleiding om als zjjne meening uit te spreken dat hg, waren de straten maar breeder, gaarne de straten voortdurend met zout water besproeid zou zien. Dan zou er in plaats van gras misschien wel „zeekraal" groeien, waaruit mogelijk de gansche opbrengst van den hoofuelyken omslag ware te vinden. t De vergadering werd na nog een kleine d scussie over de bestrating en het gras gesloten. Eén schaap sans comparaison over de brug, en de geheele kudde volgt spoedig. Na de onthullingen van generaal Le Fiö over de betrekkingen tusschen Duit.-.chland en Frank rijk in 1875 en over het doel der zending van den heer Von Radowitz naar St. Petersburg kwam de Hordd. Aiig. Ztg., ten einde de onwaar- beid dezer beweringen van den vroegeren Franschen ambassadeur in St. Petersburg iu het licht te stellen, met diplomatieke bescheiden uit de Duitsche kanselarij voor den dag, brieven van den Duitschen gezant, prins Reuss, aan den rijks kanselier. Bovendien bewoog men van Berign uit de Porte eveneens de mededeeliugen van generaal Le Flo openlijk tegen te spreken. Veel zeggend voor de Porte was het echter, dat zij de daarop gevolgde kennisgeving van aen Fran schen diplomaat, dat hy ondanks alle officieele tegenspraak de waarheid zy ner onthullingen staande hield eveneens onder de oogen harer onderdanen bracht. Dezen pennestryd over de vyamieltjke bedoelingen van Duitschland jegens Frankrijk iu 1875 en over de welwillende houding van Rus. land jegens de republiek hield men nu voor afgeloopen. D'o berekening heeft gefaald. Er is een nieuw kampvechter in het krijt gelrenen. -Pries Do PoSignac, in 1875 attaché militaire aan de Fransche ambassade te Berlijn, heeft een schrijven aan den Figaro gericht, waarin hij op zijn beurt de mededeelingen van de Nordd. Allg. Ztg. ratificeert en evenals generaal Le Flö verzekert, dat de zending van den heer Von Radowitz ia verband stond met beloften, door Duitschland aan Rusland gedaan ten koste van Turkije, indien Rusland in geval van een Fransch-JDuitschen oorlog zich neutraal hield. Door het orgaan vau vorst Bismarck is deze bewering een „fabel" genoemd, maar volgens den prins De Polignae werd zij hem reeds medege deeld, als van gewicht voor Frankrijk, door een wel ingelicht „vreemdeling" onmiddelyk na het vertrek van Von Radowitz uit Berlijn, Hetzelfde werd hem van verschillende zijden verzekerd, allen voegden hem toe„Haast u te weten te komen, wat er in St. Petersourg ge beurt." IedereeD geloofde aan de „fabel", waar van hij in zijn rapporten melding maakte. „Wat meer zegt voegt de schrijver er aan toe de keizer zelf hield ze voor waar. Want na twee maanden van stilzwijgen tegenover onze geheele ambassade kwam hy op een bal by de prinses Von Haztfeldt naar mij toe en zeide, evenals een soldaat van de voorposten een ander soldaat een gevecht aankondigt: „Men heeft tweedracht tusschen ons willen zaaien." Daar deze woorden openlijk gesproken zijn, meent de prins ze zon der onbescheidenheid te mogen herhalen. Een ander bewijs vindt de schryver voor de waarheid van Le Fio's mededeelingen in de hou ding der Berlijnsche kringen. Toen czaar Alexander II, een maand later, vergezeld van zijn kanselier, ten bezoek bracht aan den Duit schen keizer om met dezen te confereeren en den loopenden oorlogsgeruchten den kop in te druk ken, noemde men Gortschakoff spottend „den engel des vredes", terwgi de ouden zeiden: „Waartoe dienden Sadowa en Sedan, als wy tot 1815 terugkeeren Het is de vraag of de Nordd. Allg. Ztg het de moeite waard zal achten om het schrijven van den prins De Polignae te beantwoorden. Voor het oogenblik hebben de Duitsche offici- eusen het volhandig om de openbare meening te bewerken met berichten over een aanstaande nieuwe byeenkomst der drie keizers. De Lon» densche correspondent der Koln. Ztg verzekert uit goede bron vernomen te heboen, dat een samenkomst van keizer Wilhelm met czaar Alexander III, die groote genegenheid en bewon dering voor zijn oud-oom koestert, zeer waar schijnlijk is. Zij zou plaats hebben in den herfst gedurende het bezoek van den Russischen keizer in Denemarken. In dien zelfden tijd woont keizer Wilhelm de manoeuvres van het le en 2e Prui sische armeecorps bij. Het doel zou de verlen ging der overeenkomst van Skiernievice zijn, welke dit najaar ten einde loopt. In hoeverre deze berichten uit Bismarcks koker bangmakerij tegen Frankrijk zijn, moet de tijd loeren. Weik een klove er tusschen de twee groote aangrenzende rijken bestaat en hoeveel dieper zij na den oorlog vau 1870—71 is gewor den, bleek gisteren wederom bij het debat in den Duitschen ryksdag over het voorstel betrekkelyk de benoeming der burgemeesters in Elsasz-Lotharingen. Bij de mededeeling van de indiening van dit voorstel der Duitsche regeering bij den bondsraad hebben wy eenigszins uitvoerig de strekking er van medegedeeld. Voortaan wenscht de regeering de burgemeesters buiten de gemeenteraden om te benoemen, ten einde aan het hoofd der gemeenten ambtenaren te plaatseD, geheel van haar aftiankelijk en haar in alle op zichten toegedaan. Terwyl de onder-staatssecretaris Back, tot voor korten tyd zelt burgemeester van Straatsburg, het voorstel verdedigde, stelden de drie afgevaardigden uit den Eisasz, Guerber, Von Dittrich en Simonis de wet voor als een daad van wraak en straf wegens den uitslag der jongste verkiezingen voor den rijksdag. Verschil lende voorbeelden werden door hen aangehaald van de willekeur der Duitsche beambteu en den dwang van hoogerhand iu de verkiezingsperiode op de bewoners van Elsasz uitgeoefend. Zoo verhaalde baron Von Dietrich dat, toen de fabrikant Lalange, de candidaat der protestparty te Mühlhausen tegen den regeeringseandidaat gekozen werd, de regeering terstond de gunstige voorwaarden, welke by ten aanzien van de douanerechten voor zijn katoenfabriek genoot, heelt ingetrokken. Genoemde rijksdag-afgevaardigde Lalange heeft juist gisteren bevel ontvangen den Elsasz binnen 24 uren te verlaten. Hy deelt alzoo het lot van Antoine. Met aandrang waarschuwden de Eisasser leden de onverzoenlijken voor de gevolgen dezer wet, die den haat tegen de Dnitsche regeering veeleer zou verhoogen en integendeel een sterkere Fransche propaganda zou uitlokken. Voor bet ontwerp sprak nog namens de regeering de onder staatssecretaris voor Elsasz-Lotharingen, Von Puttkamer. Plechtig bestreed hy het beweren, dat tusschen deze wet en het resultaat der rijksdag-verkiezingen eenig verband bestond, maar gaf toe dat de toenemende Fransche propte

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 1