N° 135. 130e Jaargang: 1887. Zaterdag 11 Juni. FEUILLETON. DE WEGWERKER. Middelburg 10 Juni. Dit blad verschijnt dagelijks; met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m, franco 3.50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentïen 20 Cent per regei. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels /1.S0. iedere regel meer f O.iO. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: MIDDELBURGSE ges ries, ani- Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van dee Peijl, te Zierikzee: A. C. de Moon, te TholenW. A. van Nieuwenhtjijzen. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Dapbe Cie., John F. Jones, opvolger „Er zijn nog verschillende sprekers ingeschre ven"; zoo luidt het aan het slot van een verslag der gisteren gehouden kamerzitting. Dit zal niemand verwonderen; de beraadsla gingen zullen, vóór de beslissing omtrent de additioneels artikelen betreffende het kiesrecht valt, nog wel grooteren omvang verkrijgen, want eene goede regeling te vinden van ons kiesrecht stelsel met eene bepaling tot grondslag zoo vaag als thans in de grondwet zelve is aangegeven, zal niet gemakkelijk gaan. De kansen voor het amendement-Van derFeltz c. s. staan slechtvooral nu de regeering zich er tegen verklaarde en sommigen daarom huiverig zijn met de voorstellers mede te gaan. Het is niet mogelijk om binnen de beperkte grenzen, welke de ruimte van ons blad ons stelt, een resumé van de discussiën te geven. Een paar punten uit het debat verdienen echter de aandacht. De heer Gleichman lichtte het be grip »gezeten werkman" toe. Volgens hem kan hjj, die een bedrjjf of ambacht uitoefent, in staat is geregeld zijn gezin te onderhouden, de kunst van lezen en schrijven machtig is en daardoor tot zekere mate van welstand en zelfstandigheid gestegen is, geacht worden een gezeten werkman te zjjn. Hen op te nemen, althans in eenigszins beduidende hoeveelheid, is het hoofddoel van het amendement, dat de heer Gleichman met de heeren Van der Feltz, Van Houten, Borgesius en De Vos indiende. „Nu mocht de minister", zoo schrijft de ver slaggever van het Vaderland „weer met stem verheffing beweren, dat het onjuist is, wat men elkander napraat, dat de regeering dezulken uit sluit, het is toch duideljjk genoeg, dat zjj er zoo weinigen opneemt, dat een aanmerkelijke uitbrei ding wenschelijk is, zonder dat eenige vrees voor een al te democratische strooming is gewettigd. De heer Hartogh kon het met zijn kennis van locale toestanden overtuigend aantoonen, dat in Amsterdam het aantal ontwikkelde werklieden, dat de regeering wil opnemen (met haar huurwaarde van 100 voor de hoofdstad) verschwindend klein zal zjjn. De vrees, dat men door het amendement zou afdalen tot de behoeftigen, werd daarbij afdoende tegengesproken." De voorstellers van het amendement hebben echter dit succes gehad, dat zjj den heer Heldt hebben bekeerd. Nadat deze zich eerst tegen bun voorstel had verklaard, hoofdzakelijk om de toe lichting ervan, is hij op zjjn oordeel terug gekomen, vooral nadat hem gebleken was dat het niet in de bedoeling der voorstellers lag om in de toe komst kiesrecht afhankelijk te doen big ven van belastingbetaling. De minister Heemskerk bleef volharden in zjjn verzet. Wel heeft hg, zooals men weet, in over eenstemming met het amendement, een wjjziging in zijn ontwerp gebracht, zóo dat aan medebe woners van woonhuizen onder zekere voorwaarden 8. Uit het Fransch van Ch. DESL YS. IV. IN HEI MEEUWEN HOI. Een oogenblik zat de wegwerker in gepeins verzonken. Daarop vervolgde bij met een hoonen den glimlach: „Altemaal woerden. Wij hebben het be wijs van het tegendeel gezien. Herinnert gij u Pieter Bouquaille „Die akelige buurman te Parijs, die u zulken slechten raad gaf - „Wel mogelijk In dien tijd was hij even arm als ik, maar gij zult u wel herinneren dat hij er eensklaps bovenop is gekomen. Weet ge hoe? Hij bad ook een belangrijke som gelds gevonden; hij had het ook terug kunnen geven maar hij heeft alles gehouden. Hij is er niet voor gestraft, integendeelalles is hem meegeloopen. Hij heeft een zaak opgezet en is rijk geworden en gelukkig en geacht „Gelukkig wat weet gij daarvan?" „Behalve ik kent niemand zijn geheim. Het Voorbeeld is goed; ik zal het volgen en doen zooals Pierre Bouquaille." P ftë» kiesrecht kan worden toegekend ofschoon zij geen personeele belasting betalenmaar met de overige voorstellen der vjjf heeren wil hjj in geen geval meegaan. En het grootste bezwaar, waarop hjj het meeste licht liet vallen, was het misbruik dat er gemaakt zou kunnen worden van bepalingen, zooals de heer Van der Feltz c. s. die wensehten. Alsof dit met de door de regeering voorgestelde het geval niet zal zijn De heer Van Houten kwam tegen de bestrjjding door den minister ten sterkste opook tegen het plan van eenige leden om, ter wille der regeering, het amendement af te maken. Volkomen vereenigen wij ons dan ook met de volgende slotwoorden van het verslag in het Vaderland „Wil men een flinke uitbreiding van het kies recht niet, omdat men de democratie vreest, laat men het ronduit zeggen. Ons is het goed ver trouwen op het volk, zooals de heeren Gleichman, Borgesius en Van Houten het met warmte uit spraken, liever en terwijl wjj ons verheugen, dat zij den heer Heldt hebben kunnen bekeeren, vereenigen wjj ons ten volle met de krasse, niet te krasse termen, waarin de heer Van Houten den minister verweet, dat hij zonder voldoende gronden met losse beschuldigingen, groote woorden en dubieuse aardigheden het eerlijke, consequente en op de beginselen van art. 80 gegronde amen dement poogde af te maken. „De kamer en de regeering zullen inderdaad moeilijk verantwoord zijn, ais zij om welke redenen dan ook uit wantrouwen, vrees, gemakzucht misschien, het amendement verwerpen". Maandag wordt het debat over dit belangrijk punt voortgezet. Heden zijn verschillende andere zaken aan de ordeo. a. de conclusie der commissie, in wier handen zjjn gesteld de stukken betreffende den Kruisberg. Het Handbld leverde gisteren eene berekening om te bewijzen hoe, volgens het plan van den heer Heemskerk tot regeling van het kiesrecht, het platteland de overhand boven de steden zou hebben. Volgens die berekening zal, wordt dit plan aangenomen, de volgende verhouding ontstaan tus- schen de kiezers in de steden en die op het platteland. Groningen, stad 8.8 pet., platteland 10 pet. Leeuwarden, stad 8.1 pet., platteland 12 pet. Deventer, stad 7 pet., platteland 10 pet. Amersfoort, stad 6.7 pet., platteland 10 pet. Utrecht, stad 5.5 pet., platteland 9 pet. Amsterdam, stad 6,4 pet., N.-Amstel 12 pet. Zaandam, stad 5.7 pet., platteland 11 pet. Leiden, stad 6.3 pet., Katwijk, distr. 10.6 pet. Haarlem, stad 7 pet., Beverwijk, distr. 10.1 pet. Delft, stad 7,1 pet., platteland 9 pet. Schiedam en Vlaardingen 7.2 pet., platteland 11 pet. 's Gravenhage, stad 7.2 pet., Loosduinen, distr. 10.6 pet. Middelburg enz. 10.8pet.,platteland 14pet. Tilburg, stad 7.1 pet., platteland 9.1 pet. 's Bosch, stad 7.6 pet., platteland 9.2 pet. Waarom zon ik al de smeekingen van Made leine herhalen? Men kan die gemakkelijk gissen. De brave vrouw beriep zich op den godsdienst, bet eergevoel, de wanhoop van degenen die dat geld verloren hadden, zjj smeekte in naam van al de liefde die zij hem vroeger betoond had, in Baam van haar dochterzij sprak ook van de wroeging die zijn ouden dag zou vergallen. Zij scheen bezield door een hoogereu geest, zij werd welsprekend, door haar eerlijkheid eu rechtscha penheid Hij liet het hoofd weer op de armen zakken en antwoordde niet. Dit gaf Madeleine moed. Een oogenblik meende zij overwonnen te hebben; zij richtte zich verheugd, zegevierend op, wilde haar man omhelzenhij sliep. Madeleine voelde zich onbeschrijfelijk teleurge steld doch eensklaps kreeg haar gelaat een andere uitdrukking. Zij was op het denkbeeld gekomen dat Jean de portefeuille misschien ergens in huis verborgen had. Onmiddellijk deed zij het bovenste luikje van den deur open, ten einde het maanlicht binnen te laten en begon overal heel stilletjes te zoeken en te snuffelen. Maar Jean had een fijn gehoor; hij ontwaakte en zag dat zijn vrouw voor het bed geknield lag en met beide handen onder de matras voelde. „Ja, ja," riep bij schamper „gij zoudt mijn bergplaats wel willen ontdekken, niet waar Om In verband met de geruchten omtrent de plannen der regeering betreffende Atjeh, verdient •f 'A de aandacht, wat de heer Van Nunen in het maandschrift de Katholiek schrijft Op grond van besprekingen, die hij in 1878 met medeweten van generaal Van der Heyden, met eenige aanzienlijke hoofden voerde, acht hij de pacificatie van Atjeh slechts mogelijk op de volgende voorwaarden lo Toeankoe Mohammed Daoed wordt door ons erkend als sultan over het geheele rjjk van Atjeh. 2o Als zoodanig geniet hjj al de inkomsten, welke zijn voorvaderen genoten hebben. 3o Aan de voornaamste hoofden van Groot - Atjeh worden vaste jaarljjksche toelagen uit 's lands schatkist verstrekt. 4o Den sultan wordt zjjn aloude verblijfplaats de kraton, het tegenwoordige Kotta-Radja teruggegeven. 5o De sultan erkent de souvereiniteit van Neder land, staat Poeloe Wai en Poeloe Bras aan ons af en belooft den zeeroof en den slavenhandel op afdoende wjjze, zoo noodig met behulp onzer marine, tegen te gaan. 6o Buiten den kraton wordt ons door den sultan een stuk grond afgestaan voor den vertegenwoor diger van het Nederlandsche gouvernement en voor het maken van een goed bevestigde en goed bezette versterking. Aan bet slot zjjner beschouwing verklaart de heer Van Nunen het dringend noodig, dat er eene oplossing van het Atjeh vraagstuk worde verkregen, willen wij ons niet aan zeer groote rampen in Indië blootstellen. Ons leger aldaar is veel te zwak voor de taak, waartoe het geroepen wordt, en wjj zjjn aldaar thans volstrekt niet voorbereid op alle mogeljjke eventualiteiten. Benoemd tot lid van het bestuur van het water- 'schap voor de Nol tusschen den Koude- en den Lovenpolder L. W. De Jonge; tot gezworen van den Adriaanpolder C. Markusse Mz,; tot gezworen van het waterschap Cadzand J. Risseeuw Jannes- zoon; tot gezworen van den Nieuwe Passageule- polder C. J. Sturmtot gezworen van den Soele- kerkepolder L. Bierenstot gezworen van den Jacobapolder L. Wisse tot gezworen van den Melopolder H. Franckentot gezworen van den Onrustpolder J. L. Marcussetot gezworen van den Stadspolder C. Schuilwerve; en tot gezworen van den Deurlooppolder W. Bogert Lz. In de Donderdag gehouden vergadering van aandeelhouders der Bad- en Zweminrichting al hier, werd de heer G. Alberts als lid van het bestuur herkozen. Uit de rekening bleek, dat de geldmiddelen zich in een voldoenden toestand bevinden. Het nadeelig saldo der exploitatie rekening over 1885, tengevolge van belangrjjke herstellingen, is in 1886 voor het grootste ge deelte ingewonnen. Uit het verslag bleek, dat de abonnementen hadden opgebracht 1441.50 tegen 1577 in 1885; het aantal baden bedroeg 13920 tegen 13053 in 1885, daaronder 821 gratis tegen 988 in 1885. De inrichting was van 31 Mei tot 2 October 1886 geopend. u zelve te bestelen en het geld terug te brengen." „Ja", zei zij ronduit, „en al zoudt gij mij daarna ook vermoorden, dan zou ik voldaan stervenovertuigd dat ik goed gehandeld had door het ongeluk dat ik voorzie van ons huis at te wenden, door ons allen gered te hebben!" »Denk wat gij wilt; maar geef u geen moeite om langer te zoeken; het is onnoodig; de buit is op een veilige plaats. Geen woord meer laat mij nu naar bed gaan, ik heb slaap." Madeleine was uitgeput; zij boog het hoofd en zei niets meer. Denise luisterde nog een poosje aan de deur maar toen zij niets meer hoorde, keerde zij naar haar kamertje terug, «vierp zich half gekleed op haar bed en viel weldra van vermoeienis weer in slaap. Zij had echter allerlei akelige droomen, waarin als een somber refrein de laatste woorden barer moeder telkens terugkeerden. Bij het aanbreken van den dag werd zij ge wekt door het geluid van een deur, die zachtjes opengedaan werd. Zij sprong uit haar bed, liep naar het raam en keek naar buitenzorg dra gende dat men haar niet zien kon. Jean Maillard ging uit, met zijn gereedschap in de hand, alsof hij naar zijn dagelijksch werk ging. Eerst zag Denise hem ook werkelijk het pad naar den straatweg inslaan. Maar nauwelijks was Bij den boekhandelaar Steenmejjer alhier z a eene brochure het licht zien, waarvan de geheele netto-opbrengst zal strekken tot leniging van he lot van den ongelukkigen Maliepaart. De gemeenteraad van Vlissingen houdt morgen Zaterdag, des voormiddags te elf uren zitting ter benoeming van een stembureau voor de ver kiezing van leden van den gemeenteraad en ter behandeling van de volgende voorstellen betreffende een nader besluit in zake de geldlee- ning, onderhandscbe verpachting van een stukje bouwgrond aan de Badhuisstraat en het verzoek de Maatschappij tot Exploitab'e van gronden om o ver brenging der muziektent van het stedeljjk badhuis, naar het terrein van het Grand Hotel des Bains. Onder de deelnemers aan de feesteljjkheden, Woensdag door de stoomvaart-maatschappij Zee land gegeven, waren o. a. de Nederl. gezant in Londen, graaf van Bylandt, de Nederl. consul- generaal in Londen jhr J. W. May, de heer Vrolik, directeur-generaal der staatsspoorwegen» en de burgemeester van Amsterdam, de heer mr G. van Tienhoven. Als candidaat voor lid der Provinciale staten in het district Zierikzee, ter voorziening in de vacature-De Glopper, worden genoemd de heeren mr J. P. N. Ermerins, burgemeester van Zierikzee, D. Hocke Dz*, P. Goemans, burgemeester te Dreischor, en mr J. P. Cau, rechter te Zierikzee. Woensdag werd te Oud-Vosmeer gehouden de vergadering van burgemeesters en secretarissen in het eiland Tholen, waarin met algemeene stemmen als bestuursleden werden herkozen de heeren A. J. Bierens, burg. van St. Annaland als presid. en A. F. Hanssens, secr. van Stavenisse als secr.-penn., terwjjl de heer G. J. de Graaff, secr. van Oud-Vosmeer, met alg. stemmen ala nieuw lid werd aangenomen. Er werd breedvoerig gediscussieerd over de be stendiging van de gemeentelijke toelage totaal 300 ook aan den nieuw benoemden veearts, den heer Risch te Scherpenisse, waarvan de con clusie was, dat de vergaderden zouden trachten die bestendiging van hunne respect, gemeente besturen te verkrijgen. De heer N. Polderman, burg. van St. Maartens- djjk, toonde in breede trekken de leemten aan, bestaande in de uitvoering van art. 194 der ge meentewet (goedkeuring van raadsbesluiten door gedeputeerde staten) waarmêe de vergadering, na langdurige discussie, instemde. Er werd besloten de volgende vergadering in Augustus a. s. te Stavenisse te houden als sprekers zullen dan optreden de heeren M. Kievit van Scherpenisse en P. Laban van Poortvliet, die het te behandelen onderwerp later zullen opgeven. In tegenspraak met de in het buitenland loopende ongunstige berichten omtrent den gezondheidstoe stand van onzen koning melden gisteren avond uit Wildungen ontvangen tjjdingen dat Z. M. volmaakt gezond is. Het Maandblad van dr. Van Hamel Roos maakt melding van schromeljjke vervalschingen in levens hij de laatste boomen voorbij of zij zag dat hjj stilstond, behoedzaam om zich heen keek, laags de heg sloop en naar het strand terugkeerde. „Waar gaat vader zoo vroeg heen dacht zij bij zich zelf. Voor het raam, dat niet heel hoog was, lag een hoop takkebossen. Zonder recht te weten wat zij deed sprong Denise naar buiten en volgde haar vader van verre. Er was nog niemand ia den omtrek op. Niemand kon hen zien. Van tijd tot tijd bleet Maillard toch staan om met zijne blikken het verlaten landschap te doorzoeken. Dan verborg Denise zich achter een struik of een boomstam, en als de wegwerker zijn tocht weer voortzette, ging zij hem weer achterna, maar zoo stilletjes dat zij volstrekt geen leven maakte, zoo vlug, om van alle gelegenheid om zich te verbergen gebruik te maken, dat men zou gezegd hebben dat zij een jeugdige Indiaanscbe uit een roman van Cooper was. De ochtend was heerlijk trisch en kalm. De eerste zonnestralen verlichtten een volkomen heldere lucht. Ds vogels maakten toilet onder het zingen van hun morgenlied, te midden der vochtige schitterende bladeren. Aan elk gras halmpje hing een diamant. (Wordt vervolgd),

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 1