N° 134. 130® Jaargang? 1887. 10 Juni. FEUILLETON. DE WEGWERKER. BEKENDMAKINGEN. Middelburg 9 Juni. Kerknieuws. Dit blad verschijnt dagelijksj met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 8/m, franco 3.50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent; Advertentien 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.80.' iedere regel meer f 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte; GEMEENTERAAD. De algeraeene vergadering der Zeeuwsche landbouwmaatschappij in de afd. Hulst. MIDDELBURGSCHE COURANT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bold and, te Kruisingen: P. tan dee Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te TholenW. A. van Niehwenhuuzen. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Dapbb Cie., John F. Jones, opvolger De burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat op Vrpdag den 10 Juni 1887, des namid dags te half vier uur, eene openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 9en Juni 1887. De burgemeester voornoemd, SCHORER. In de juridische bladen, eerst in het Pal. v. Just., nu ook in het W. v. h. B. wordt aangedrongen op gratie voor eenige wegens het palingoproer veroordeelde personen. Wat is het geval? Twee-en-twintig personen zijn voor de gepleegde feiten, ongeregeldheden en verzet tegen de politie, veroordeeld. Zeven hiervan zijn niet op de plaats en den tijd van het verzet, maar later gevat, hebben zich toen niet verzet, droegen geen wapenen bjj zich en hadden geen post in de bende bekleed. Van deze zeven gingen er 4 in cassatie. Drie hunner werden, na vernietiging van het gewezen arrest en na ver- wjjzing der zaak naar het Haagsche hof, vrijge sproken. Ten aanzien van den vierde besliste de Hooge raad, dat ten onrechte de artikelen 213 en 100 C. P. waren toepasselijk verklaard, en oordeelende dat het gepleegde feit noch misdaad noch wanbedrijf, noch overtreding opleverde, ont sloeg hij hem van alle rechtsvervolging. De zaak is nu deze, dat drie veroordeelden, die niet in cassatie zijn gegaan, in de gevangenis bljjven wegens juist dezelfde feiten, die de Hooge raad geoordeeld heeft niet strafbaar te zijn. Voorstanders van een veelvuldige toepassing van het recht van gratie zijn wij volstrekt niet, maar zoo ooit, dan is er hier reden van het recht gebruik te maken, opdat voor gelijkmatige toe passing van recht worde gewaakt. Men kan zeggen, dat de wetsinterpretatie van den Hoogen raad niet boven bedenking verheven isde publieke opinie mag haar beoordeelen, maar de regeering behoort zich neer te leggen bij wat de hoogste rechter heeft beslist. In elk geval strjjdt het met het rechtsbewustzijn, dat waar twee personen juist hetzelfde hebben be dreven, ten gevolge eener toevallige omstandigheid de een gevangenistraf moet ondergaan en de andere vrjj komt. Het W. v. Ti. R. beroept zich hier zeer terecht op een beslissing, bij de vaststelling van bet nieuwe wetboek van strafvordering, en wel op aandrang van dezen minister van justitie geno men. Beslist is nameljjk, dat de cassatie, door een van verschillende medebeschuldigden ingesteld, in geval van vernietiging van het veroordeelend arrest, zal werken ten aanzien van allen. Dit geval doet zich hier thans voor, maar toevallig 9. TJit het Fransch van Ch. DESLYS. IH. MEISJES VRIENDSCHAP. „Kom,'' zei de wegwerker met voorgewend ongeduld, „kom vrouw, waar blijft de eoep „Zij is dadelijk klaar," zei Madeleine, „ga maar zitten." De wegwerker nam plaats naast zijn dochter en sprak met onnatuurlijke levendigheid tot haar. Hij zocht haar blijkbaar af te leiden, om niet te laten merken wat er in hem omging. Misschien wilde hij zich zelf verstrooien en zei een paar maal met een zenuwachtig gebaar „Kind, wij zullen gelukkig worden wij zullen gelukkig worden, dat zult gij zien 1" Denise wilde vragen hoe en waarom maar hij ontweek het antwoord. Madeleine bracht eindelijk de soep en schepte op. Men at in stilte; de laatste brandende spaan ders wierpen een rood schijnsel door het vertrek. Jean haastte zich om klaar te komen. Denise dacht weer aan Bertha en zag at en toe Made leine aan, die diep bedroefd scheen te zijn en al heel spoedig zei dat zij geen honger meer had. „Het is tijd om naar bed te gaan", zei Jean Maillard, zoodra hij gereed was. „Ik val om is het bedoelde artikel van het nieuwe wetboek hierop nog niet van toepassing. Is er dus thans geen reden, vooral voor dezen minister, om, wat zijn rechtsbewustzijn eischte, langs den weg der gratie te verwezenlijken Zelfs zjj die het stel sel des ministers bestreden, om de cassatie ten aanzien van allen te doen werken, zagen in 'zulke gevallen grond voor toepassing van het recht van gratie. {Bet Vaderland.) Met ingang van 10 Juni is aan den minister van waterstaat enz., voor den tijd van eene maand, tot herstel van gezondheid, een buitenlandsch verlof verleend; terwijl aan den minister van marine tjjdelijk de waarneming opgedragen is van de functiën van minister van waterstaat. Op de kiestabel, behoorende tot het Voorloopig Kiesreglement, zijn door den heer Goekoop ver schillende amendementen voorgesteld, o. a. om in de tabel bjj het hoofdkiesdistrict ZierïTczeein de tweede kolom „gemeenten van het hoofdkiesdis trict": in te voegen na „Herkingen", de namen der gemeenten „Den Bommel, Ooltgensplaat en Stad aan 't Haringvliet". Door den heer Farncombe Sanders ia een amen dement voorgesteld op de add. artikelen, om de lijsten der hoogstaangeslagenen te doen opmaken naar den aanslag der kohieren, niet van den loopenden dienst, maar van den laatst verloopen dienst. Ook de heer mr R. J. graaf Schimmelpenninck van Nijenhuis heeft de candidatuur in het hoofd kiesdistrict Deventer aangenomen. Er zjjn daar dus thans drie candidaten. De gemeenteraad van Middelburg, zal morgen, Vrijdag, den 10 Juni, des namiddags ten 3§ ure, eene openbare zitting houden ter behandeling van den onderhandschen verkoop van het straatvuil der gemeente, aanwezig op de stadsmestvaalt. De dagdienst tusschen Vlissingen en Queenbo- rough heeft de gemeenschap tusschen Londen en St Petersburg belangrjjk verkort. Sir West Ridgeway, de Britsche Commissaris voor de Af- ghaansche aangelegenheden, kwam j. 1. Zaterdag te 9 uren te Londen aan, na te half twaalf op Donderdag morgen uit St. Petersburg te zjjn vertrokken. Hjj maakte de reis derhalve in 21, dag, terwijl die tot dusverre 3% dag vereischte. De Engelsche bladen, die met lof van dit feit melding maken, geven aldus een prachtige recla me aan de Maatschappij Zeeland. (V. v d. D.) 15 Augustus a. s. zal te 'e-Gravenhage aanvan gen het vergelijkend examen voor surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen. Lid der commissie is o. a. de heer W. J. van Gorkom, schoolopziener te Goes. Volgens het Algemeen Verslag betreffende deu toestand van het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden werd in 1885 gecollecteerd 27,175.64j van den slaap en gij zult ook moede zijn, Denise. Goeden nacht, tot morgen 1" Zoodra zij haar moeder omhelsd had, bracht hij haar zelf naar de deur van de trap, die naar een zolderkamertje leidde. Denise ging langzaam naar boven, meer en meer verwonderd en ongerust, en begon zich te ontkleed en. Het was een van die warme, drukkende Augustusavonden, waarop zelf jonge menschen den slaap niet kunnen vatten. Zij deed haar raampje open en keek naar buiten. Het was bladstil, zelfs de toppen der populieren bewogen zich niet. Af en toe flikkerde er een bliksem straal door de donkere lucht. Het was zoo stil dat men van verre de zee tegen het strand kon hooren klotsen. Denise bleef half ontkleed aan het venster staan en ging toen bij haar bed neerknielen, met de armen op de dekens en het hoofd in de han den, en wilde biddenmaar zij kon geen enkele juiste gedachte samenstellen, hare lippen bleven stom, er kwam een soort van verdooving over haar geheele lichaam. Het was alsof zij beneden nog hoorde loopen en praten, daarop werd het weer stil zij verloor het bewustzijn van alles zij was in slaap gevallen. Hoe lang zij zoo gelegen had, zou zij zelf moeielijk hebben kunnen zeggen, toen zij wakker werd. Zij was een weinig van baar bed afgegleden en lag nu op den plankenvloer uit tegenover 27,593.83, derhalve 418.17£ minder. Het minst werd ontvangen uit de prov. Drenthe, namelijk 480.17, en het meest uit Zuid-Holland „nl. 6568.53|. Zeeland bracht op 1132.18J en in 1884 1172.62*. Daar het verslag over 1886 eerst in Juli 1887 wordt uitgebracht reiken de opgaven niet verder dan tot het jaar 1885. Nederlandsch Mettray verkeert, bljjkens het uitgebrachte verslag over 1886, in stationairen toestand. De inkomsten bedroegen 9000; de legaten en giften 3000 de verplegingskosten 12.000, terwijl de uitgaven ruim 28.000 be liepen. Het verschil werd goedgemaakt door de renten en pachten. Er werden 128 jongens ver pleegd. Tot leden der hoofdcommissie werden in de jongste vergadering gekozen de heeren mr G. Heshuizen te Haarlem, dr E. van Rjjcfeevorsel te Rotterdam, mr A. A. baron van Nagell te Arnhem en mr G. W. baron de Vos van Steenwjjk te Zwolle. Naar men ons verzoekt te melden kunnen de pogingen, aangewend tot nadere organisatie van het Nederlandsch Natuur- en Geneeskundig Congres, thans als volkomen geslaagd worden beschouwd. Bijna driehonderd Nederlandsche beoefenaars der natuur- en geneeskundige wetenschappen hebben zich reeds als leden van het congres aangemeld. De gelegenheid om zich als lid of als deelnemer aan te melden, blijft; tot den SOen September of len October e. k. (de beide congresdagen) opengesteld. Aanmelding wordt zoo spoedig mogelijk verzocht bij den 2en secretaris-penning meester, dr C. Kerbert, Plantage Middenlaan 70 te Amsterdam. Ofschoon tengevolge van den omvang der voor bereidende werkzaamheden voor de in September en October te Amsterdam te houden muzikale tentoonstelling, eerst in deze week een aanvang is gemaakt met de verzending van de voorwaarden van inzending en de biljetten van inschrijving, heeft het uitvoerend bestuur dezer onderneming toch reeds vele blijken van belangstelling ontvangen, die voor het welslagen ervan alles goeds beloven. Zoowel voor het historische en ethnographische deel der tentoonstelling als voor de verzameling van voorwerpen in den handel, zijn reeds hoogst- belangrijke inzendingen toegezegd. Het is wellicht niet overbodig hier te herinneren, dat gedurende de tentoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt eene reeks van vocale en instru mentale concerten van allerlei aard zullen worden gegevenwaar historische en hedendaagsche, klassieke en moderne, „lichte" en „zware" muziek elkander zullen afwisselen, waar men naast kos mopolitisch geworden meesterwerken de eigen aardige voortbrengselen der verschillende nationa liteiten zal hooren, en dus ieder iets van zjjne gading kan vinden en' tot herhaald bezoek zal worden uitgelokt. Nadere inlichtingen voor inzenders en belang stellenden worden gaarne verstrekt door het bestuur der muzikale tentoonstelling, Paleis voor Volksvlijt, Amsterdam. gestrekt. Eensklaps trof de stem van baar vader haar oor „Drommels nog toe! Zult gij nu ophouden met mij te kwellen Ik heb dat ding gevonden, het behoort mij, ik behoud het; daarmee uit." Bij die woorden, die haar al de dofheid van den slaap deden vergeten, zag zij eensklaps een heerlijk licht opgaan. Zij zag Bertha weer in haar wanhoop, dat gastvrije huis in rouw gedom peld. Duvernay, die zich misschien het leven zou benemen om een som gelds welke hij verloren had, en die som gelds had Jean Maillard, haar vader, gevonden, welk een uitkomstJa, maar hij weigerde om haar af te geven IV. IN HET MEEUWEN HOI. Een uur later had Madeleine den moed om nog eens den toorn van haar man te trotseeren. Zij waren nog niet naar bed gegaan. Do weg werker zat midden in de kamer, met de ellebogen op de tafel en het hoofd in de handen. Door een reet in het luik viel juist een straal van de maan op hem en deed zijn sombere peinzende houding te meer uitkomen. Madeleine ging op hare knieën naast hem liggen. Zij nam zijn hand en hij trok die niet terug. Zij drukte er een kus ophij keerde het hoofd om en wierp een blik op zijn arme vrouw, waarin meer lag Jan Rolland, die langen tjjd zweeg, zal spoedig weêr een pennevrucht van zijn hand het licht doen zien. Zij zal tot titel dragenNeen I eene stadsgeschiedenis, een satire zijn in den geest van Nette menschen en in vorm het naast overeen stemmend met den roman Darwinia. In het koffiehuis de Prins van Oranje te Goes werd gistereD, onder voorzitterschap van den heer Chr. L. Laan, de vergadering gehouden van de Unie, „eene school met den Bijbel". Het was de eerste Zeeuwsclie Uniedag. Een zestigtal voorstanders van zulk een school, onder wie twaalf dames, woonden de vergadering bjj. Volgens het uitgebracht verslag zjjn thans ia Zeeland 55 correspondenten, dus 55 plaatsen, waar de unieeollecte gehouden wordt, terwjjl 19 plaatsen slechts een school met den Bijbel hebben. In 1880 waren er 18 scholen met den Bjjbel en nu in 1887, 23. In 9 gemeenten van Zeeland worden pogingen aangewend om eene school met den Bjjbel te erlangen. Zij zijnAardenburg waar men 2 jaren werkzaam ia en eene som van 60 heeft, Arnemuiden 4 jaren 90, Biezelinge en Kapelle 4 jaren 400, Cortgene 3 jaren 500, Yerseke 4 jaren 200, Kruiningen 5 jaren 600, Schoondijke 5 jaren ƒ185, Tholen 5jaren ƒ300, Wemeldinge 7 jaren 100. Wjj bepalen ons tot deze eenvoudige mededeeling. Al bet gesprokene kwam neer op hetgeen jaren lang reeds is gezegd, en dat in Zeeland, naar het schijnt, toch nog niet het gewenschte resultaat heeft gehad. De eind-examens van de Rijks-normaalschool voor teekenonderwijzers en van de Rijksschool voor kunstnijverheid, zullen in het openbaar plaats hebben in het Rijksmuseumgebouw te Amsterdam» op 23 Juni a. s. en volgende dagen. Bedankt voor het beroep naar de Eterv. geia. te Axel door den heer H. J. P. van der Linden, pred. te Schoonrewoerd, Van onzen eigen verslaggever), IV. Belofte maakt schuld en om die schuld ai ta doen beboeren wij in de eerste plaats nog melding te maken van hetgeen gebeurde op de Dinsdag morgen, in het soeieteitslokaal De wapens van Zeeland, gehouden algemeene vergadering. Het meest belangrijke daarvan hebben wij reeds ia een vorig nommer medegedeeld, maar toch rest ons nog het een en ander te berichten. Eerstens dan hetgeen de voorzitter mededeelde omtrent de handelingen van het hoofdbestuur. Hij herinnerde aan het door de Dorpsvereeniging te Wolfaartsdijk genomen initiatief om te trachten eene andere regeling te brengen in het contracteeren dan medelijden. Aangemoedigd door deze gelukkige verandering, begon zij opnieuw te smeeken. Achter de trapdeur was thans een luisterend oor. Denise was heel zacht naar beneden gegaan en, op de laatste trede neergehurkt, luisterde zij met een kloppend hart, brandend van nieuws* gierigheid. „Jean," zei Madeleine, „geef mij die porte" feuille, wat ik u bidden mag. Morgen bij het aanbreken van den dag, zal ik haar naar Honfleuf brengen Ik heb het adres, dat de omroeper afgeroepen heeft, heel goed onthouden, kom!" „Neenantwoordde hij na eenig nadenken. -- „Man „Het is juist om uwentwil dat ik het weigerhet is voor ons kind, onze Denise. Mijn wangedrag scheen u beiden tot armoede veroor deeld te hebben. Nu vind ik het middel om et u aan te onttrekken, en dat zon ik niet mogen gebruiken? Neen, neen, al moest het mij mijn ziel kosten, ik houd dat geld Armoede is ook een vloek 1 Als ik tusschen de eene hel en de andere moet kiezen, neem ik de andere...." „God bewaart niet al de straffen voor een volgend leven hij straft hen, die kwaad doen, vaak reeds hier beneden en onwettig ver kregen goed brengt geen geluk aan 1" (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 1