FEUILLETON. DE WEGWERKER. Verspreide Berichten. Onderwijs. Kerknieuws. De algemeene vergadering der Zeeuwsche landbouwmaatschappij in de afd. Hulst. voorden dat het comité, met waardeering der goede bedoeling, Tan oordeel is, dat het aangegeven idee ongeschikt is om in de praktjjk te worden toegepast. De secretaris deelde de bezwaren van den vori- gen spreker niet in alle opzichten, hetgeen hg in bijzonderheden trachtte aan te toonen. Hjj meent echter dat de onwil van de suikerfabrikanten de verwezenlijking van het doel van Zeeland onmo gelijk zal maken. Het geven van voorschot door de bietenkoopers aan de verbouwers, tegen welk z. i. nieuw stelsel een der leden te velde trok, achtte men onmisbaar, omdat het hier als 't ware een samenbouw betreft, waarbjj even goed het belang van den landbouwer als van den suiker fabrikant betrokken is. Op voorstel van den voorzitter werd besloten aan de Zeeuwsche maatschappij mede te deelen, dat de vergadering de zaak heeft besproken, doch geen andere middelen weet aan de hand te geven om deze zaak tot een gewenscht einde te brengen, dan door de maatschappij zelve is uit eengezet. Door de vergadering werd het bestuur uitge- noodigd reeds nu maatregelen te nemen ter voor bereiding van een collectieve landbouw-inzending van vee op de a. Parjjsche tentoonstelling. In plaats van den heer Herman F. Bultman die als secretaris moest aftreden en niet herkiesbaar is, werd gekozen de heer Dommer van Poldersvelt, die de benoeming aannam. Tot lid der commissie, belast met het af nemen van het examen in de HoogduitBche taal, waarvan de programma's bij kon. besluit van ld Oct. 1884 Stblno. 216) zijn vastgesteld, is o. a. benoemd de heer F. G. de Liefde, leeraar aan de R. H. B. school en het gymnasium te Mid delburg. De heer Ph. Peter, pred. bij de Herv. gem* te Serooskerke, heeft toezegging van beroep ont vangen naar de Herv. gem. te De Lier. Op het Noordelijk Evangelisch Zendingsfeest, dat op 6 Juli a. in het bosch van den huize Echten zal worden gehouden, treedt o. a. als spreker op de heer dr J. Eiemens te Middelburg. (Van onzen eigen verslaggever). Hl. Deze seint ons heden Een zeldzaam voorrecht genoot de tentoonstel ling, nl. goed droog weder. Op het fraai terrein buiten de Begijnenpoort waren de verschillende inzendingen opgesteld. Die der werktuigen, waaronder zeer merk waardige, noemden wij reeds in 't kort. Verder waren vele en schoone paarden inge zonden die bewezen dat in de laatste jaren het ras in deze omstreken veel is verbeterd; zooals men weet is vooral gekruist Percheron en Brugsch ras hier ett vogue. Een 60 paarden stonden aan de lijn. De inzending van hoornvee liet veel te wenschen overdie van koeien, meestal gekruist Hollandsch en Durham ras, was echter goed. De inzending van schapen was, evenals die van var kens, voldoende. Geiten en konijnen waren niet ngezonden, terwijl van het pluimgedierte zeer fraaie exemplaren aanwezig waren. De uitgeloofde prijzen voor den wedstrijd tot een bedrag van 985, en voor de tentoonstel ling ad 580, werden behaald als volgt LANDBOUWPAARDEN. (Onverschillig van welk ras). 1. Hengsten, minstens 3 jaar oud, eerste prijs, uitgeloofd door jhr mr W. M. de Brauw, com missaris des konings in Zeeland, f 25, H. Kerk- hove Lippens te Gent. 2e prijs20, dezelfde. 3e prijsf 15, L. Steyaert te Graauw. 4e prijsf 10, F. Onghena te Boschkapelle. Vit het Fransch van Ch. DESLYS, IH. MEISJES VRIENDSCHAP. Onder het loopen overwoog Denise alles wat Bertha gezegd had en werd hoe langer hoe meer begaan met dit ongeval, dat zoo weinig ver diend was. Door een geheime ingeving, die uit het hart voorkomt, voelde, begreep zij van lieverlede den ernst van den toestand voor den fabrikant en den geheelen omvang van den angst zijner vrouw en dochter. „Ja, ja ik zal voor hen bidden", dacht zij, „zij zijn wel te beklagen 1 Maar waarom ben ik zoo arm, dat ik haar niets meer kan geven dan mijn medelijden 1" Zoo liep zij voort met gebogen hoofd, zonder om zich heen te zien. Zij merkte zelfs niet dat Follette, niet gewoon aan die sombere stemming, haar kop tegen haar hand duwde die zij slap langs haar zijde liet hangen. Halverwege werd zij opgeschrikt door het ge roffel van een trom. Zij verhaastte haar tred, zag een groep boeren bij elkaar staan, ging er heen en luisterde. Het was de omroeper, die juist de belooning voorlas, welke de heer Drevernay uitgeloofd had 2. Merriepaarden, minstens 3 jaar oud, eerste prijs, uitgeloofd door den algemeenen voorzitter der maatschappij, den heer mr.J. Moolenburgh te Zierikzee, f 25, L. B. Plasschaert te St. Janssteen. 2e prijs20, T. Bahliaud te Hontenisse. 3e prijs15, J. van Haelst te Kieldrecht. 4e prijs10, F. Dierick te Koewacht. 3. Tweejarige merriepaarden, eerste prijs: 15, J. T. Kegelaar te Hontenisse. 2e prijs10, P. Verhaegen te Graauw. 3e prijs: ƒ5, A. B. Plasschaert te Koewacht. 4. Kuinpaarden, minstens 4 jaar oud, eerste prp15, L. Steyaert. 2e prijs10, T. Ternote te Zuiddorpe. 5. Eenjarige paarden, onverschillig van welk geslacht, eerste prijsf 15, C. H. Steyaert te Graauw. 2e prijs10, J. C. van Driessen te Koewacht. 3e prijsf 6, C. F. de Deckere te Clinge. 6. Een span werkpaarden, onverschillig van welk geslacht, eerste prijs, uitgeloofd door den voorzitter der afd. Hulst, den heer J. Vogel vanger, 25, T. van Haelst te Stoppeldijk. 2e prijsƒ20, P. Cattoir te Hontenisse. 3e prijsf 10, P. C. Serrarens te Stoppeldijk. Verder zijn de volgende bestuursprijzen toege kend een -éan 7.50 aan L. van Waesberghe:31 Janssens te Hulst voor een ruin, een van f 10 aan Ch. Dieleman te Graauw en een van 7.50 aan J. C. van Driessen te Koewacht, beide voor een merrie met veulen. RUNDVEE. 7. Springstieren van Durham ras, eerste prijs f 15, A. Hombach te Hulst. 2e prijs: ƒ10, M. W. Arenthals te Hengstdijk. 8. Springstieren, minstens 2 jaar oud, onver schillig van welk ras, eerste prijsf 25, J.Ramondt te Axel. 2e prijs: f 15, L. Steyaert te Graauw. 3e prijsf 5, P. Cattoir te Hontenisse. 9. Minstens 3 stuks Melkkoeien, onverschillig van welk ras, van óen eigenaar, eerste prijs uitgeloofd door den alg. voorzitter, den heer mr. J. Moolenburghf 25, G. van Overmeire te Hulst. 2e prijs15, P. Verhaegen te Graauw. 3e prijsf 10, P. Cattoir. 10. Minstens 2 stuks Melkkoeien, onverschillig van welk ras, van éen eigenaar, eerste prijsƒ15, M. W. van Arenthals. 2e prijs: 10, P. Verbaegen. 3e prijs: 5, P. Vereecken te Hontenisse. 11. Minstens 2 stuks vaarzen, tweetands, on verschillig van welk ras, van éen eigenaar, eerste prijs: 15, P. Verhaegen. 2e prijs10, P. Cattoir. 12. Minstens 2 stuks Melktandsvaarzen, van éen eigenaar, eerste prijs15, G. van Over meire. 2e prijs: ƒ10, P. Cattoir. Nog werd een bestuursprijs ad 5 toegekend aan G. van Overmeire. SCHAPEN. (onverschillig van welk ras). 13. Rammen, eerste prijs: ƒ10, P. Verhaegen. 2eprijs: /5,L. J. M.van Waesberghe Janssens te Hulst. 3e prijs: f 2.50, J. van Wesemael te Hengstdijk 14. Ooien, minstens 3 stuks, eerste prijs, uit-- geloofd door den alg. penningmeester der maat schappij, den heer M. Volkrijk Liebert te Middel burg: 10, T. van Haelst te Stoppeldijk. 2e prijs: ƒ5, P. Verhaegen. Een bestuursprijs werd toegekend aan den heer L. J. M. van Waesberghe Janssens. VARKENS, (onverschillig van welk ras). 15. Beeren, eerste prijs, uitgeloofd door den algemeenen secretaris der maatschappij, den heer J. H. Snijders te Middelburgf 10, A. Janssens te Hontenisse. 2e prijs5, niet toegekend. 16. Zeugen, eerste prijs: 10, J. Verstraeten te Hontenisse. 2e prijs5, niet toegekend. De rubrieken Geiten en konijnen n" 17, 18 en 19 waren, zooals hierboven gemeld is, niet ingezonden. voor de portefeuille, die hij verloren had een groene portefeuille. Déuise sloeg alle gezichten nauwlettend gade. Geen der aanwezigen wist er blijkbaar iets van. Zij stond even verpletterd alsof zij Bertha zelf geweest ware 1 Niet ver van daar lag de kapel. De deur stond openhet meisje ging binnen en knielde op den steenen vloer neer. Nooit steeg er een vuriger gebed ten hemel en toch bad Denise niet voor zich zelf, noch voor de haren; maar voor Bertha en hare ouders, boven wier hoofden zij een onheil zag zweven, dat des te grooter afmetingen aannam in hare oogen, omdat zij volstrekt niet wist wat het was. Toen zij de kerk verliet, begon de avond te vallen. De lucht, na het onweer afgekoeld, was vervuld met heerlijke geurende vogeltjes zon gen vroolijfc in de heggen, die weer frisch groen waren geworden. Aan de bladeren trilden nog eenige regendroppels, die door de stralen der on- dergaande zon in robijnen veranderd werden. Rechts van Denise hulde de horizont zich ineen schitterenden, purperen mantel en de Oceaan, dien zij af en toe zag, geleek een onmetelijke vuurzee. Iets naderbij had de hemel allerlei tinten oranje, violet, groenin het westen was hij don kerblauw en daartusschen begonnen reeds eenige starren te flikkeren. Het was een prachtige avond. Maar Denise bleef er ongevoelig voor. Zij herhaalde voortdurend dat woord, 'twelk Bertha met zulk een afgrijzen uitgesproken hadfailliet, PLUIMGEDIERTE; 20. Voor de schoonste verzameling, eerste prijs: een bronzen medaille en 6, T. van Haelst te Stoppeldijke. 2e prijs: ƒ3, niet toegekend. 21. Kalkoenen, schoonste verzameling, minstens 3 stuks, waaronder 1 Haan, eerste prijs: 3, T. van Haelst. 2e prijs: /1.50, P. Verhaegen. 22. Ganzen, schoonste verzameling, minstens 3 stuks, waaronder 1 gent, eerste prijs3, T. van Haelst. 2e prijsf 1.50, J. Kriekhaert te Stoppeldijk. 23. Eenden, schoonste verzameling, minstens 3 stuks, waaronder 1 woerd, eerste prijsƒ3, P. Bruggeman te Koewacht. 2e prijs: f 1.50, T. van Haelst. 24. Kippen, schoonste verzameling, minstens 6 stuks, waaronder 1 Haan, eerste prijs: een bronzen medaille en ƒ3, E. C. Verwilghen te Hulst. 2e prijs: ƒ1.50, C. F. Dedeckere te Clinge. Bekroningen bij den internationalen wedstrijd toegekend Het beste Zwingelwerktuig voor de bewerking van ongebraakt vlas, door stoom- of eene andere natuurkracht in beweging gebracht, een prijs van ƒ450, benevens een getuigschrift. Niet toegekend. Het beste door stoom- of eene andere natuur kracht bewogen zwingelwerktuig voor de bewer king van vlas, op het terrein gebraakt met een daarbij in te zenden en daarmede al of niet gecombineerd braakwerktuig, mede door stoom- of eene andere natuurkracht in beweging gebracht, een prijs van f 350. Niet toegekend. Het beste zwingelwerktuig voor handkracht, voor de bewerking van vlas, op het terrein ge braakt met een daarbij in te zenden braakwerk tuig voor handkracht, eerste prijs100, E. van Overloop te Stekene. tweede prijs: ƒ50, J. B. Gregoire en Z« te Berlaere. Het beste braakwerktuig voor handkracht, eerste prijs25, E. van Overloop. 2e prijs: ƒ10, L. Muiier Toye te Moorsele. Verder werd nog toegekend een bestuursprijs ad f 40 voor een zwingelwerktuig met braakwerk tuig aan genoemden L. Muiier Toye en vijf gulden aan J. B. Gregoire en zonen voor een vlasbollenbreker voor handkracht. Bovendien werden aan Gregoire en z» en Bakker en c° te Ridderkerk belangrijke tegemoetkomingen ver leend in de door hen gemaakte onkosten. Blijkens het programma golden bij de beoor- deeliDg de volgende punten1* de quantiteit en qualiteit van het verkregen product; 2* de arbeid die noodig is tot het verwerken van eene bepaalde hoeveelheid materiaal3° de gemakke lijke behandeling, eenvoud en deugdelijkheid van samenstelling der werktuigen, alsmede billijke aankoopsprijs. De quantiteit en qualiteit moest beoordeeld worden in verband met de hoeveelheid en hoeda nigheid van het verwerkte stroo, benevens den kostenden prijs en de vermoedelijke marktwaarde van het verkregen product. Ten opzichte van gemakkelijke behandeling moest rekening gehouden worden met het gemak kelijk stellen van het werktuig zoowel, als met de behandeling gedurende het werk, terwijl bij de constructie op voldoende soliditeit zonder noodelooze zwaarte, op zuivere afwerking der onderdeelen en op den aard van het materiaal gelet werd. Terwijl wij dit aan de telegraaf toevertrouwen, te ruim een uur, is het terrein, waar de Harmonie en Apollo, beide van Hulst, uitvoeringen geven, vrij goed bezet. Van middag worden veel be zoekers gewacht en dan zal St. Cecilia van Hon tenisse eu de Harmonie van Temsche een con cert geven. Het weder blijft prachtig. Op het terrein bevonden zich nog de commis saris des konings, de leden van gedeputeerde staten en de heer Buis, burgemeester van Brussel. dat woord klonk haar nog akeliger in de ooren, dan brand, of pest, of zelfmoord. En had Ber tha niet gezegd dat haar vader zich het leven zou benemen, indien die portefeuille niet ge vonden werd. Denise bereikte het pad, dat naar de woning van Jean Maillard leidde. Het was een soort holle weg tusschen dicht struikgewas en hooge heggen. Onder dat bladerengewelf was het bijna donker. De maan keek af en toe nieuwsgierig door de trillende openingen in het loof. Voor het eerst in haar leven was Denise bijna bang. Het was alsof zij spoken voor zich zag en te midden van die spoken de bedroefde ziel van Bertba. „0! kon ik hen maar redden!" prevelde zij. En de drang naar toewijding werd hoe langer hoe sterker. In die stemming bereikte zij haar huis. De deur was dicht, het luik gesloten. Alles scheen te slapen, in zulk een duisternis was het gehuld doch naderbij komende, hoorde Denise toch stemmen de stem van Jean Maillard en zijn vrouw. Zij schenen een levendig gesprek te voeren, bijna te twisten. Het meisje kon de woorden niet verstaan, maar zij werd pijnlijk getroffen door den toon, dien zij in lang niet gehoord had en die haar aan de droeve dagen harer kindsheid herinnerde. Zjj legde haar hand op de klink en deed de deur open. Terstond staakten de echtelieden hun gesprek en schenen verbaasd, bijna geschrikt door de plotselinge De dagmailboot Engeland vertrok heden voormiddag even na 10 uur uit de buitenhaven te Vlissingen om met de commissarissen der maat schappij en hunne vrienden een tocht naar zee te maken. In den loop van den namiddag keerde het schip terug, terwjjl heden te 6 uur een diner in het raadhuis te Vlissingen plaats heeft. Dinsdag namiddag ontstond te Terseke, waarschijnlijk door de schuld van een knaapje, dat met lucifers speelde, brand in een houten schuurtje. Dit brandde geheel af en aan een belendend houten huisje werd eenige schade toegebracht. Huis en schuur stonden met eenige tusschenruimte tusschen andere woonhuizen, zoodat het gevaar niet gering was, doch de nieuwe brandspuit was de vlammen spoedig meester. Uit Hansweert schrjjft men ons Eindelgk is de brievenbus aan het postkantoor alhier geplaatst om heden (Woensdag) in gebruik genomen te worden. De vertraging der plaatsing daarvan vond zijn grond in het navolgende. Ingang 1 Juni werd de vereenigde telegraaf- en postdienst hier ingevoerd. Een particulier persoon liet eenige jaren geleden een gebouw zetten dat hg aan het rgk verhuurde als telegraafkantoor- Door het combineeren van post- en telegraafdienst moest noodzakelijk een brievenbus in het gebouw aangebracht worden, wat de eigenaar niet wilde toestaan zonder daarvan meerdere huur te erlangen waarin het bestuur der postergen niet wilde treden. Toen dan nu een paar dagen geleden, de post directeur krachtens zijne instructiën bevel gaf de bus te plaatsen, verklaarde de eigenaar de plaat sing daarvan te zullen beletten zoolang het bestuur der postergen met hem geene voldoende overeenkomst had gesloten, doch men stoorde zich hieraan niet en de brievenbus werd geplaatst. Met belangstelling wordt de verdere uitslag van dit eigenaardig conflict te gemoet gezien. De eigenaar beweerde gerechtigd te zjjn de plaatsing der bus te beletten op grond, dat hjj volgens contract, indertjjd met het rgk gesloten, het gebouw alleen voor den rgkstelegraafdienst had verhuurd. Te Hoedekenskerke heeft, zoo schrjjft men ons, een man den geheelen winter gebreid aan een net van 300 meter lengte, met het doel daarmede de Wester-Schelde te bevisschen. Jl. Maandag heeft hjj daarmee voor 't eerst gevischt, maar de uitkomst beantwoordde niet aan de ver wachting, daar hg slechts 46 stuks groote en kleine bot heeft gevangen. Leveren Volgende proefne mingen even slechte uitkomsten op, dan is de twjjfel van velen gewettigd of er inderdaad in de Wester-Schelde wel visch is, genoegzaam om de moeite en kosten voor de vangst te beloonen. Het Eng. driemastschip Constance, eenige dagen geleden van Yligsingen naar New-Tork vertrokken met eene lading, bestaande uit 1600 ton nieuwe rails en 9000 ledige petroleumvaten, is bjj dikken mist op 50° 32' NB. en 0* 59' WL- 13 mjjlen van de Owers, in aanvaring gewees met de stoomboot Hecla uit Hartlepool, van Shields naar Portland met gemengde lading. Van de Constance is de schade niet bekend, doch waar schijnlijk is zg niet groot; op de Hetla werden bjj den fokkemast 4 platen gebroken en gingen de fokkemast, schoorsteen, bovenbrug en stuurboord- reddingsboot verloren. Te Lutjegast hebben in een blauwe kruik met een hals, geen drie Nederlandsche duimen wjjd, een paar meesjes in den wjjden buik hun woning gebouwd. De eitjes zjjn reeds uitgebroed, zoodat het vogelenpaar wel honderdmaal daags in en uit de kruik moet vliegen, om zgn kroost van voedsel te voorzien. Zaterdag ontvingen dertien jongelieden, leer lingen bg het vak van soheepsbouw, de tgding, dat zij met ingang van 1 Juli op 's Rjjks werf te Hellevoet worden ontslagen. De toestand van den heer Van Zuylen is iets beter. Zooals wjj gisteren in 't kort meldden bleef het te Scheveningen rustig. Maandag avond en den daarop volgenden nacht tot vroeg in den ochtend werd het strand door patrouilles en verschijning van hun kind. Jean riep Madeleine toornig toe „Zwijg!" Denise maakte van de stilte gebrnik om rond te zien. Een lange dunne kaars, zooals men die alleen in Formaudië vindt, verlichtte het lage vertrek zeer spaarzaam en verwekte slechts enkele flikkeringen in de aarden schotels op de kast en het koper op den schoorsteen. Achter in de kamer onderscheidde men te nauwernood de gebloemde katoenen bedgordjjnenop de witte muren waren vormlooze schaduwen afgeteekend en de zoldering werd al donkerder en donkerder, naarmate zij verder van die soort van gloelenden spijker, die een vettige walm verspreidde, ver wijderd was. Hoe Denise ook rondkeek, zij ontwaarde niets bijzonders. Maar het gelaat van Jean had niet zijn gewone uitdrukking, hij scheen ten prooi aan een hevige ontroering en in zijn oogen flik kerde een onheilspe Bende glans. Denise zag ook dadelijk dat haar moeder geschreid had. „Kom maar binnen!" zei de wegwerker, doch op den toon van iemand, die niet wee t wat hij zegt „Gij komt laat, kleintje en toch is het avondeten nog niet gereed. Kom, Madeleine, wij hebben honger, het kind en ik". Zonder te antwoorden, hurkte de vrouw bij den haard neer en begon met bevende handen het bijna uitgedoofde vuur op te rakelen. „Ik zal u helpen moederzeide Denise, die nog altijd op den drempel stond, en naar Made» j i

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 2