Verspreide Berichten. Ingezonden stukken. Rechtszaken. Een antwoord. fay zou hoogstens nog eenige dagen kunnen meedoen aan de behandeling der additioneels artikelen. Daarentegen zal hy aan de behandeling der grondwet in de Eerste kamer zeker een niet onbeduidend aandeel kunnen nemen, waarop zyn werkzaamheid als lid der staatscommissie en zyn brochures hem recht geven. Daarenboven zou het, volgens sommigen, niet dankbaar zyn, zoo de heer Köell het hem door de staten van Zeeland aan geboden mandaat dadelyk verwisselde voor een zetel in de Tweede kamer. Hoe 't zy de heer Köell zal de algemeene verkiezingen afwachten om in ons lagerhuis terug te keeren. Want dat hp daarin weder zijn eervolle plaats zal erlangen» acht ik niet twyfelachtig." "Van R. katholieke zyde is in het district Deventer tot candidaat gesteld de heer mr. R. J. graaf Schimmelpenninck van Nyenhuis. Den 12en Juni 1862 trad als redacteur, en kort daarna als hoofdredacteur, op van de in 1847 door dr. J. Wittewaal opgerichte Landbouwcourant, dr> L. Mulder, thans te 's Hage, die dan deze betrek king alzoo 25 jaren vervult. Uit 's Gravenhage wordt aan verschillende bla den geschreven Naar wy vernemen zal de veiligheidsdienst by het leger eenige uitbreiding ondergaan door aan vulling met maatregelen tegen verslaggevers of „courantenschrjjvers" geljjk de uitdrukking in de militaire bureautaai luidt. Bp het reg. grenadiers en jagers is reeds in de afgeloopen week het lokaal, waar de bespreking van eene manoeuvre zou plaats hebben, op daartoe ontvangen bevel, door een officier, bjjgestaan door een onderofficier, van boven tot onder doorzocht om te zien of zich ook ergens een „couranten- schryver" verscholen had. Hoewel de doorzoekingspatrouille bp een nauw gezet onderzoek niemand van dien aard vond, hadden toch de bladen 's avonds uitvoerige ver slagen yan de gehouden bespreking. Op de Zaterdag te 's Gravenhage gehouden 12e jaarvergadering der Ned. Toonkunstenaars veree- niging bleek uit het jaarverslag dat, behalve het muziekfeest, in Juni 1886 te 's Hertogenbosch gehouden, 17 uitvoeringen van wege de N. T.-Y. werden tot stand gebracht, waarop verschillende werken van Nederlanders werden uitgevoerd en meerendeels landgenooten als solisten optraden dat toegetreden zyn 11 gewone (toonkunstenaars) en 75 belangstellende leden, terwyl door overlijden, bedanken of wanbetaling de vereeniging 16 ge wone en 70 belangstellende leden verloor; dat aan de voor den 7" keer gehouden examens tot het verkrijgen van een diploma van bekwaamheid voor muziekonderwjjs 38 candidaten hadden deel genomen voor 34 diplomas, en daarvan 16 slaag den voor lager- en 1 voor middelbaar onderwijs, op een enkele uitzondering na (voor koorgezang) allen voor piano; dat de gewone leden door de welwillendheid des heeren Mart. Njjhoff in de gelegenheid werden gesteld, zich tegen veel ver minderden prijs te abonneeren op het muzikaal tpdschrift Caecilia, dat als het orgaan der N. T.-V. te beschouwen isdat van het ondersteu ningsfonds genoten hadden 5 leden, tot een ge- zameniyk bedrag van ƒ400 en dat dit fonds steeg van 4640 tot 5056. De aftredende bestuurders H. A. Meyroos en W. F. G. Nicolaï werden herkozen. Ook in de benoe ming der correspondeerende leden had weinig verandering plaats. Art. 29 der statuten werd zoo veranderd, dat voortaan opzegging van het lidmaatschap alleen aan den 1" secretaris, vóór 1 Maart, moet ge schieden. Bepaald werd dat men vijf achtereen volgende jaren gewoon lid der N. T.-Y. moet zjjn geweest, eer men aanspraak op het ondersteu ningsfonds kan maken. Bij al de verwarringen waartoe kerkelijke feestdagen in onze samenleving aanleiding geven is het wenschelijk zoo nu en dan te vermeden dat kerkelijke feestdagen daarom nog geen wettige feestdagen zijn. Zoo heeft onlangs de Hooge raad uitgemaakt dat, waar een veroordeelde drie dagen v r ij heeft na den dag, waarop het arrest of vonnis is uitgesproken om daartegen beroep in cassatie aan te teekenen, indien de derde dag de eerste Kerstdag is, deze bij de wet niet als wettige feestdag is aangenomen maar als zoodanig alleen de Zondag geldt. De requirant in cassatie, die op den vierden dag beroep in cassatie had aan- geteekend, werd alzoo niet-ontvankelijk verklaard in zijn beroep. Door den Hoogen raad werd Maandag be handeld, de voorziening in cassatie van J. O., landbouwer te St. Maartensdijk, die, met bevestiging van een vonnis der rechtbank te Zierikzee, door het gerechtshof te 's Gravenhage, veroordeeld is tot 6 maanden gevangenisstraf, ter zake van mishandeling door het toebrengen van slagen met een springstok en een verkonding met een mes, Mr J. van Gigch ontwikkelde eenige bezwaren tegen het bevestigde vonnis, voornamelijk wat de behandeling der vordering met de beleedigde party betreft en concludeerde ten slotte tot ver nietiging er van. 13 Juni neemt het O. M. zijne conclusie. De president der afdeeling 's Hage van den sociaal-democratiscben bond in Nederland, die den 25 April jl. door de rechtbank te 's Gravenhage bij verstek was veroordeeld tot 4 maanden ge vangenisstraf, wegens een lasterlijk artikel in Hecht voor Allen, waarbij aan agenten van politie was ten laste gelegd dat zij bij het uiteendrijven eener ruetverstorende volksmenigte stomdronken waren geweest (welke aantijging van allen grond ontbloot is gebleken) heeft gebruik gemaakt van het recht, een bij verstek veroordeelde gewaarborgd om verzet tegen zijn vonnis aan te teekenen. Dientengevolge werd gisteren de zaak opnieuw behandeld. De beklaagde Baije was thans zelf verschenen en verdedigde zich, nadat het O. M. bevestiging had gerequireerd van het vonnis. Uitspraak Maan dag a. Gisteren morgen is naby Yleuten een Duit- scher, die door twee ryksveldwachters per Ryn- spoor van Den Haag naar de gevangenis te Arnhem vervoerd werd, uit den trein gesprongen. Nadat de trein had gestopt, werd de vluchteling door beide beambten achtervolgd, die na eene kleine jacht erin mochten slagen hem weder machtig te worden, waarna men hem de boeien aandeed. Met een rijtuig werd hy naar Arnhem overgebracht om aldaar terecht te etaan. Uit Merv meldt men, dat te Herat de positie van den emir voor zeer kritiek wordt gehouden. De keizer van Duitschland heeft op reis naar Kiel koude gevat en voelt zich licht ongesteld. Zondag hebben zich vele Garibaldianen, veteranen uit het Garibaldi-leger, en deputaties van vrijzinnige vereenigingen naar Caprera be geven om den sterfdag van den grooten patriot te herdenken. Zyn weduwe en zjjn zoons bevon den zich reeds op het eiland. Het Btoomschip Fern van Liverpool naar Amsterdam is in het kanaal van Bristol door het zeilschip Hamburg in den grond gevaren. De kapitein en vier man van de equipage zijn ver dronken. Het aantal personen, dat Zaterdag te Svansea tegenwoordig was om Gladstone te hooren en te zien, wordt op ruim 100.000 geschat. De optocht die hem voorbytrok en waarvan vele leden hem geschenken aanboden, o. a. verscheidene bijlen, duurde langer dan vier uur. De Britsche consul, die zich van Mosoel, Perzië, op zijn post naar Van begaf is door roovers overvallen en geheel uitgeschud. Daar hem alle voldoening geweigerd werd heeft hy zich tot de Britsche ambassade te Konstantinopel gewend. In Luxemburg heeft het den avond van 2 Juni hevig geregend. Nabij Manternach is over een lengte van 500 meter de bovengrond van den spoorweg weggespoeld. De Prins-Hendrik-spoor- weg is van Langsur tot Mörsdorf onbruikbaar geworden door het vele steengruis dat van de bergen afspoelde. By Ettelbrück woedde tevens een hevig onweder, waardoor de telegraaf- en telephoonleidingen werden vernield. Ook langs den Beneden-Moezel en de Saar heeft men dien avond zwaar onweder gehad. In den omtrek van Sewen ging dit gepaard met een wolkbreuk. Op verschillende plaatsen heeft men al bet vee naar de stallen moeten halen. Boven Saarburg is een brug weggespoeld. Over een be- trekkelyk groote uitgestrektheid liggen alle velden en akkers met een laag slyk overdekt. Te Metz is de bliksem in den klokketoren der kathedraal geslagen, doch zonder veel schade aan te richten. Naby Plantières is door het inslaan van den bliksem een hotel grootendeels afgebrand. Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van het schrijven van den heer G. Wolf Jzn, directeur van het fanfaren- gezelschap Scheldegalm, in uw vorig nommer, merk ik even het volgende op. Bij de uitvoering van de Marsch door Vast stonden wel eenige muzikanten rond het vaandel van dit gezelschap uit Hansweert met instrumenten in de hand, maar het trof niet alleen mij, maar vele anderen evenzeer dat zij niet bliezen en tijdens die uitvoering in een tamelijk luid gesprek waren gewikkeld. In hoever er nu grond ia geweest voor mijne bewering laat ik gerust aan de beoordeeling van uw lezers, vooral van hen die de uitvoering bijwoonden, over. Ik wil mij verder niet verdiepen in allerlei zaken welke de histoire intime van dit gezelschap en zijne verhouding tot Eendracht maakt Macht van Kruiningeu en den heer H. G. Baarens, den ijverigen directeur daarvan, raken; maar ik geloof toch dat de heer Wolf verstandiger en meer in het belang van de Scheldegalm gehandeld zou hebben, wanneer hy het punt in kwestie maar onbesproken bad gelaten. In ieder geval neem ik geen woord van het door mij geschrevene terug. UW BERICHTGEVER. Goes, 5 Juni 1887. GEDRUKT BIJ DE GEBROEDERS ABRAHAMS, TE MIDDELBURG.

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 6