Verspreide Berichten. Onderwijs. Rechtszaken. Bel aan ernstige onlusten zou gegeven worden, dat grondbezit en de grondbezitters zouden ophouden te bestaan, de bronnen tot aankoop van voort brengselen der weelde-industrie zouden ophouden te vloeien, dan vraagt spreker of invoer van vreemde granen, die strekt tot vernietiging van de eigen productie, niet aller nadeeligst werkt op het bestaan der producenten. Daarop trad spreker in een beschouwing van de kracht van een onzer sterkste vijanden op het gebied van granen-invoer, nl. Amerika. Hij wees erop hoe in ons land de bodem telken- jare meer bemesting eischt en de belastingen enz. steeds toenemen, terwijl in Amerika de ko lonist slechts te kiezen heeft uit millioenen acres maagdelijken, schatrijken grond, die telken jare zonder eene bemesting en met weinig arbeid een bij ons ongekend rijken oogst oplevert. Hij verge leek verder hoe gemakkelijker en voordeeliger men daar dan hier grondeigenaar wordt. Met aanhaling van onderscheidene schrij vers wees spreker er verder op welk een ontzettend groote oppervlakte reeds in Amerika is ontgonnen en welke oppervlakte daar nog beschikbaar is. Brengt aan den eenen kant, de bodem van Amerika het zijne toe tot verrijking van den landbouwstand, aan den anderen kant heelt men den staat, wiens eerste plicht het is de belangen zijner onderdanen te behartigen, die het zijne eraan toebrengt om het landbouwbedrijf op dat reusachtig standpunt te plaatsec, dat het than3 inneemt. Dagelijks is daar de landbouwer in de gelegen heid kennis te nemen van de officieel geconsta» teerde prijzen van de voornaamste markten en voorts zijn er van staatswege stations die dienen tot bemiddeling tusschen kooper en ver- kooper en die langs electrischen weg in verbinding staan met de voornaamste markten der Unie. Blijkens onderzoeking vordert de productie van een hectoliter graan eene uitgave van nog geen ƒ3.50, zoodat de Amerikaansche landbouwer zonder verlies den heet., inbegrepen de verdere kosten, op de wereldmarkt voor 6.50 a 6.75 leveren kan. En nu vraagt sprekerhoe zou in ons land de landbouwer kunnen bestaan, wanneer hij tot dien marktprijs moest leveren? Het is een feit dat de algemeene malaise groo- tendeels voortspruit uit den kwijnenden toestand van den landbouw, veroorzaakt door mededinging uit Oost en West. Willen wij hierin verandering brengen dan moeten wjj met hem het „deuren toe" roepen, maar niet vergeten dat men dit niet al te licht zinnig mag doen en dat een halve maatregel tot niets lijden zou. Aangenomen dat de heet. binnenlandsch graan minstens eene marktwaarde van 8 moet opbren gen, dan moet het inkomend recht gesteld worden op 1.50 den hectol., omdat vreemd graan tot den prijs van ƒ6.50 kan ingevoerd worden. De vrijhandelaars, die van vrijheid droomen, die niets anders voor oogen hebben dan vrijheid, zouden spreker kunnen tegenwerpenwilt gij dan de verrijking van den landbouwer tan koste van den arme, die het brood duurder zal moeten betalen. Hun zal spreker antwoorden: niet de vernieti ging maar wel de redding der arbeidende kiasse heb ik op het oog. Wat geeft toch goedkoop brood zoo er geen genoegzame verdienste is om zich dat goedkoope brood aan te schaffen? Komt er invoerrecht op vreemd graan, dan moet meerdere graanbouw daarvan het gevolg zijn, dus meer arbeid gedaan worden. Meerdere verkoopwaarde van het product, meer pacht door den pachter te betalen, dus geen voordeel voor den landbouwer, is eene andere tegenwerping, die gemaakt worden zal. Mochten er in werkelijkheid eigenaren gevon den worden, die zoo zonden handelen, zegt spre ker hierop, dan zal de pachter van dezen niet pachten en de eigenaars zouden spoedig op hunne dwaling dienen terug te komen. Kortom, welke oogenschijnlijke bezwaren de woold be free-traders den protectionisten al voor oogen mogen houden, het valt niet te ontkennen III. MUISJES VRIENDSCHAP. Het hooge cijfer, dat Betha noemde, trof Denise volstrekt niet, daar zij alleen kleine sommetjes kende en geen groote wist te waardeeren. Maar het gelaat harer begunstigster drukte zooveel smart uit, dat zij ook begon te schreien en te beven. Bertha daalde waggelend de trappen van de stoep af en drukte Denise aan haar hart en liet zich ,door haar naar het prieel geleiden, waar zij plaats namen. „Lieve juffrouw Bertha", fluisterde het geiten- voedstertje na een poos stilte, waarin zij haar vol liefde en meewarigheid aangezien had. „Zie mij eens aan, spreek tot mij. Heeft uw vader geld verloren, veel geld?" „Ja", zeide de dochter van den fabrikant, „geld dat hij medebracht uit Caën, waar hij het bij een zijner vrienden geleend hadgeld dat hij noodig heeft voor betalingen, die morgen moeten ge schieden. Morgen is de eerste, dus de vervaldag". „Vervaldag" herhaalde Denise op den toon van iemand die wil doen of hij het begrijpt, maar er niets van vat. „'tls waar, daar weet gij niet van, arm kind! Wat zijt gij gelukkig!" „Welnu, leg het mij dan uitdan kan ik ten minste met u schreien Er lag in den toon, in den blik van het geiten hoedstertje een onuitsprekelijke liefde en mee warigheid, zoodat Berfha haar een kus op het voorhoofd gaf en antwoordde dat bescherming voor den landbouw het eenige zekere redmiddel is. Wij zouden de producten van vreemde landen niet durven belasten, van hen die door invoerrechten den invoer onzer producten trachten tegen te gaan 1 Nederland acht zich slimmer dan zijne naburen en meent de producten van andere landen in te zamelen tot verdelging en vernietiging van eigen voortbrengselen. De raad, dien men den landbouwers ook moge geven, om, in plaats van invoerrechten op granen te eischen, hun cultuurstelsel te veranderen, het bouwland tot weiland te maken, meer vee aan te kweeken, dat liefst nergens meer vrij mag inkomen, of het land geschikt te maken aan den teelt van ooft- en tuinbouw, eene hofstede van aardbeziën of snijboontjes bv., dat alles kan niets geven om het dreigende gevaar af te wenden. Alleen invoerrecht op vreemd graan is het anker waaraan wij ons moeten vastklampen. Of is het billijk, vraagt de heer Hombaeh, dat de aarde- en porceleinfabrikanten, de suiker, het zout, de zeep, azijn, likeurstokers, bierbrouwers, manufaetuur- en tapijtfabrikanten, tabak enz. protectie door invoerrecht genieten, industrieën die slechts 1 van haar bedrijfskapitaal in de schatkist storten, terwijl de landbouwer 12 zijner opbrengst als tribut betaalt Is het soms billijk dat de grootste indSfeie, de landbouwindustrie, aan haar lot wordt over gelaten, terwijl men zon blijven voortgaan aan de overige kleine industrieën de hnlpreikende hand toe te steken De onevenredigheid, waarmede men den druk der belastingen verdeelt, doet het grondbezit nagenoeg alle lasten opbrengen, die dan voor een groot deel nog gebruikt worden voor het maken van havens, kanalen, kortom aan alle middelen van verkeer, waardoor de invoer van vreemde granen vergemakkelijkt wordt. Spreker sloot met opwekking tot eendrachtige samenwerking ter bereiking van het door hem voorgestaan denkbeeld. En al mocht een ministerieel antwoord ons niet tevreden stellen of de regeering antwoorden dat bescherming onnoodig is, laat ons dan bij het hoofdbestuur der M's van Landbouw en Veeteelt in Zeeland aandringen, opdat door dat hoofdbestuur een verzoekschrift ter verkrijging van invoerrecht in alle afdeelicgen worde ter teekening gelegd, dat al deze adressen worden verzameld in een hoofdrequest en dat dit worde toegezonden aan al de landbouwmaatschappijen van geheel ons land, met verzoek dit te willen aanvallen met die van al de afd. van alle provinciën. Dan zullen wij in staat zijn een monsterrequest te kunnen aanbieden aan onze vertegenwoordigers in de kamer die hieruit zullen kennen den wensch der landbouw uitoefenende bevolking. Eindelijk verlangt spreker dat in dat request worde uiteengezet hoe de opbrengst van de graanrechten aan den staat moet worden besteed tot afschaf fing of vermindering van de voor den arbeidenden stand drukkende belastingen en dat het te heffen recht een schaalrecht moge zijn, waardoor de con sument voor overdreven prijzen zij gewaarbofgd^ Na deze beschouwing werd door den voorzitter een lans gebroken voor den vrijhandel. Als naar gewoonte bepalen wij ons voor heden tot deze korte mededeeling over de gevoerde discussie, waarop wij nader terugkomen. Dadelijk na afloop der vergadering begaven wij ons naar den trein, die ons naar Axel voeren zal, vanwaar wij een rijtoer maken zullen door een der welvarendste streken die onder de afd. Hulst reporteeit, dat is van Axel naar Zaamslag en door den Koegorspoider. Prachtig weer belooft het genot van dien tocht nog te verhoogen. In Hulst waren nog aanwezig de heeren Buis, burgemeester, en André, schepen van Brussel; die echter niet, zooals verwacht werd, de alge meene vergadering bijwoonden. Maandagavond werd in de nieuwe muziektent op de Groote Markt door het muziekgezelschap Harmonie van Hulst een concert gegeven, waarbij een vrij talrijk publiek tegenwoordig was. Na de Harmonie bracht het zaDggezelschap Apollo op „Als mijn vader zijn portefeuille niet terug vindt, kan hij morgen niet alleen zijne schuld- eischers, en zijne werklieden niet betalen, maar dan heeft hij tevens dien eerlijkeu man, dien edelmoedigen vriend, die hem zijn bescheiden vermogen geleend heeft, arm gemaakt. Voor een koopman, zooals mijn vader, is dat nog meer dan ondergang, dat is schande! „Bertha „Hij zou het niet overlevenhij zou zich dooden; dat begrijpen moeder en ik heel goed en daarom verlaten wij hem geen oogenblik; maar wij zijn machteloos tegenover de smart. De smart is ook een wapen, een doodend wapen." „Maar die portefeuille als men die terug vond 7" „Dat hebben wij gehoopt, maar nu hopen wij het niet meer. Zij moet hier vlak bij op den weg gevallen zijn, daar is vader zeker van. Hij heeft het ongeluk gemerkt, toen hij aan de kust kwam, en is terstond omgekeerd; hij heeft gezocht,gevraagd, groote belooningen beloofd... maar er is nog niets vernomenniets niets." Op dit oogenblik riep mevrouw Duvernay haar dochter. „Vaarwel 1" zei Bertha, „vaarwel mijn goede Denise Bid voor mijn armen vader!" De geitenhoedster verliet langzaam het priëel en sloeg den weg naar het dorp in. (Wordt vervolgd). dezelfde plaats nog eenige zangnommers ten gehoore. Heden, Dinsdag, avond biedt de heer J. Vogel vanger, voorzitter der afd. Hulst van de land- bouwmaatschappij, eenigen autoriteiten en notabi- liteiten, te zijnen huize, een diner aan. Tot hoofd der school te Oost- en West- Souburg is benoemd de beer C. van Weele, hoofd der school te Duivendijke. Kantongerecht te Middelburg. Heden zijn veroordeeldJ. S., Middelburg, wegeus het als houdster van een publiek huis daarin toegang geven aan personen buiten haar gezin des nachts tusschen 1 en 6 uren, tot 10 b. s. 3 d.J. E. S. h/v. van C. C. K., Middel burg, wegens het in eene voor het publiek toegankelijke localiteit, waarvoor geene vergunning is verleend, toedienen van sterken drank in het klein tot 3 b. s. 2 d.; H. SMiddelburg, wegens het zonder noodzaak liggen op den keermuur van het droogdok tot /0.50 b. s. 1 d.; J. J. D., Middelburg, wegens het werpen van vuilnis op straat tot 1 b. s. 1 d.; W. C. V. en J. J. de J., Vlissingen, wegens burengerucht, ieder tot f 2 b. s. 2 d.; P. W., S. T., Philippine, wegens het bevisschen der Z.-stroonien zonder consent, ieder tot 3 b. s. 2 d.; T. M., J. M., Arnemuiden, wegens idem, ieder tot 1 b. s. 1 d.; J. v. E., Arnemuiden, wegens het plegen van baldadigheid waardoor nadeel kan worden teweeggebracht tot 1 b. s. 1 d.; J. M., Arnemuiden, wegens idem tweemaal, tot twee b. van 0.50 s. 1 d.; J. v. C. en A. C., Domburg, wegens het delven naar konijnen zonder toestemming van den eige naar van of rechthebbende op den grond en niet in diens gezelschap, ieder tot 3 b. s. 2 d.; P. M., Remagen (Duitschland) wegens 1° in dronken schap orde verstoren en 2° openbare dronkenschap tot 2 b. s. 2 d. en 1 b. s. 1 d. Verder wegens dronkenschapJ. V., Rotter dam, F. B., Bergen op Zoom, J. R., Zierikzee, ieder tot 1 b. s. 1 d,; M, M.; Arnemuiden, tot f 5 b. s. 2 d. Deze zaken zijn den 17en Mei behandeld. Nog zijn veroordeeld: G. v.d. W., D.R., Wer kendam, wegens het tusschen zons onder- en opgang als schipper van een vaartuig, geen zeeschip zijnde, gemeerd liggende in een rijks kanaal, niet voeren van een licht, ieder tot 3 b. s. 1 d.; A. H., Middelburg, wegens het werpen van vuilnis in een riool, tot ƒ0.50 b. s. 1 d.; J. de B., zonder vaste verblijfplaats, wegens het visschen met een botnet zonder akte, tot /I b. a. 1 d., en verbeurdverklaring van het botnet of de geldswaarde daarvan ad 1. Bij gebreke van latere uitlevering tot de betaling hiervan verwezen s. 1 d.; C. L., Middelburg, wegens het laten staan van een rijdier, zonder voorzorgsmaatregelen tegen het aanrichten van schade te hébben genomen, tot 3 b. s. 2 d.; J. de R., Arnemuiden, wegens het wegnemen van voorwerpen, gegroeid aan een rijkskanaal, tot f 3 b. s. 2 d.j J. R., Vlissingen, wegens het verwekken van rumoer tot /3 b. s. 2 d. Verder nog wegens dronken schap: W. K., W. V., Middelburg, J. F. B., p. L. N., Vlissingen, F. M., Koudekerke, ieder tot ƒ1 b. s. 1 d., J. S., Middelburg, S. v. E., Arne muiden, M. de L., Vlissingen, ieder tot 3 d. h., de laatste vrijgesproken van de omstandigheid dat de vroegere veroordeeling bij herhaling is geschied, de kosten, voor zoover de vrijspraak betreffende, ten laste van den staatW. K., Mid delburg, tot 2 b. van 3, s. 2 d. elke b.; M. de W., Vlissingen, tot 5 d. h.; M. W. v. O., Vlis. singen, tot 2 d. h.; C. G., Middelburg, tot 2 we ken h. en tot plaatsing in eene rijkswerkinrich ting voor 6 maandenTh. of D. S. P., Middel burg, tot5 b. s. 2 d. Bovendien nog: J. P. R,. Middelburg, wegeus lo. het verwekken van rumoer en 2o. dronkenschap, tot 3 s. 2 d. en ƒ15 s. 3 d.; A. B., Middelburg, wegens wateren op straat, en dronkenschap tot f 0.50 b. s. 1 d. en 10 b. s. 3 d. Deze zaken zijn behandeld den 21 Mei II. Allen veroordeelden in de kosten. Te 's Heerenhoek circuleert een adres aan het gemeentebestuur om de kermis af te schaffen. Onder de verzoekers behooren o. a. ook de her bergiers, die in financieelen zin wel als naaste belanghebbende mogen beschouwd worden, zoodat bet den gemeenteraad niet zwaar zal vallen de ontaarde kerkmis ten grave te doen dalen. Verleden jaar gaf zjj nog een klein teeken van leven, maar de vroegere grootheid was zoo ver donkerd, dat niemand meer party voor haar trok. Zondag hield de duivenmaatschappij Ver trouwen -te Groede eene wedvlucht nit Coblenz, een afstand van 310 K. M. De duiven kwamen aan als volgt: die van den hr Risseeuw te 1 u. 9jr m., die van den hr Lucieer te 1 u. 12J, die van den hr Franfoise te 1 u. 19§, die van den hr Risseeow te 1 u. 21 die van den hr De Hondt te 1 u. 33 en die van den hr Franijoise te 1 u. 52 m. De duiven waren 's morgens te 6 uren losgelaten. Het kohier van den hoofdeljjken omslag te Terneuzen voor 1887 is vastgesteld op f 11,039,70, verdeeld over 549 contribuabelen in 28 klassen. De aanslag der hoogBte klasse bedraagt 675, die der laagste 1,50. Sedert eenige dagen is er te Scheveningen geschil ontstaan tusschen de visschers en de reeders over het afsahaffen van het zoogenaamde graai- geld, een voorschot dat de visschers ontvingen tijdens het in gereedheid brengen der schuiten voor de haringvisscherjj. Velen staakten het werk en weigerden de bommen ter haringvisscherjj gereed te maken, terwijl anderen, die daartoe wel gezind waren, uit vrees voor hunne onwillige kameraden, dit niet durfden doen. Sommigen gelukte het echter onder toezicht der maréchaussée hun werk te verrichten. Intusschen werd de schrobnetvisscherjj in de laatste weken geregeld voortgezet, ofschoon men vele visschers by den weg zag loopen, of zich in groepjes hier en daar posteeren. Zaterdagavond deden zich echter kenteekenen voor, dat een groot deel der visschers ook hun die Zondagnacht mede ter schrobnetvisscherjj zouden uitvaren, dit wilden beletten. Toen nu in den nacht van Zondag op Maandag tegen hoogwatergetij verschillende bemanningen zich dan ook gereed maakten tot vertrek, werden zij daarin bemoeilijkt door een zeshonderdtal Sche- veningers, die zich op het strand hadden verza meld. Het bemoeiljjken bestond daarin, dat zjj hun kameraden eerst trachtten over te halen om niet te vertrekken en toen deze daaraan geen gevolg gaven, de roeren der tot vertrek gereed liggende schuiten afhaalden en de trossen door sneden. Intusschen was de politie verwittigd, waarop de commissaris van politie, de heer Vernée, met de beschikbare manschappen en de marechaussée zich naar het strand begaf, om verdere ongere geldheden te voorkomen. Men slaagde er dan ook in de groote menigte die zich vooral in de nabjjheid van het Kurhaus opeengehoopt had, in ontzag te houden. In mid- dels was het get jj verloopen en konden de schuiten niet meer vertrekken. Ter voorkoming van eventueele ernstige onge regeldheden werd de militaire macht gerequireerd 20 cavalleristen en 80 grenadiers patrouilleerden maar 's middags rukten de eersten en een deel der anderen weer in. Verschillende autoriteiten waren tegenwoordig; alles bleef echter rustig, ook heden nacht; toen weer extra-maatregelen geno men waren om onlusten tegen te gaan. Het Dagblad maakt van het voorgevallene slechts met zeer enkele woorden gewag. Volgens zjjn bericht zou de zaak niet veel te beteekenen hebben en lang niet het verontrustend karakter hebben dat een bericht, in verschillende bladen voorko mende maar uit éen bron afkomstig, zou doen ver onderstellen. De oorzaak der grève, waarbjj vooral de vrouwen een hoofdrol moeten vervullen, zit hem in het volgende. By contract tegenover den waterschout zjjn de equipagiën der schuiten te Scheveuingen gemonsterd, waarbjj is bepaald dat zjj 25 zullen genieten voor het klaarmaken der schepen; vroeger genoten zjj 100. De equipa giën nu verlangden van de reeders weder de 100 te bekomen. Deze laatsten hadden zich evenwel verbonden niet toe te geven. Men meldt dat de toestand van den heer Willem van Zuylen zeer zorgwekkend zjjn moet. Zjjne familie is reeds naar Karlsbad geroepen. In de boterhal te Breda sehjjnt de verval- Bching van boter door margarinevet nog al groote afmetingen te nemen. Uit de dorpen om en bjj Breda trekken de boeren en boerinnen 's ochtends vroeg naar de stad. Hare korven zjjn voorzien van eieren enechte natuurboter. Zoodra die echter verkocht is, gaat de boerin margarineboter halen, en verkoopt die evenzeer voor echte. Andere boerinnen komen zelfs met leege manden naar de stad, envoorzien zich daar van mar garine, en de goê gemeente koopt het kunstpro duct voor natuurboter. Men hoopt, dat hieraan een einde zal worden gemaakt. Te Heusden is een jongen by het zwemmen verdronken. By het turfsteken gleed te Giet hoorn een jongmensch in een sloot en verdronk. Op een buitenverblijf te Loosdrecht was een kip in het bezit van kuikens, die door eenen sperwer tot prooi werden gekozen. De hen echter verdedigde moedig haar kroost tegen den roofvogel en viel in eenen verwoeden strijd als slachtoffer, terwjjl de jonge beestjes gespaard bleven. De bekende heer E. Kiderlen heeft te Berlijn bjj de wielerwedstrijden weêr eenige eerste prijzen behaald. By den wedstryd met den driewieler op 5400 meter behaalde hy de overwinning in 10 minuten. De prijs bestaat uit 500 mark, eene gouden medaille en den meesterschapstitel van Europa. Bjj een wedloop van 30 kilometer werd de eereprijs, een gouden medaille 100 mark waard, en eene groote zilveren door hem in 59 minuten met glans gewonnen. Den overwinnaar werden vele ovaties toegebracht. De Londensche specialiteit voor keelziekteil, dr. Mackenzie, onderzocht nogmaals den Duit- schen kroonprins en vond daarbjj zjjne eerste, gunstige diagnose bevestigddat de ziekte nl. geen kwaadaardig karakter ontwikkelt. Waarschjjnljjk zal de kroonprins, ten einde verder door dr. Mackenzie behandeld te worden, zich met zijne beide Duitsche artsen Wegner en Gerhard naar Londen en naar het eiland Wight begeven. In militaire kringen te Kaïro gelooft men algemeen, dat binnen eenige dagen bevel nit Engeland zal worden ontvangen tot eene aan zienlijke vermindering van het bezettingsleger. Volgens het Journal de Bruxelles wenscht de minister-president Beernaert ontslagen te wor den van den drukkenden last van het ambtelijk leven. De sigarenmakers der fabriek van Vanden- driesche te Brussel hebben het werk gestaakt. Defuisseaux is sedert eenige dagen uit zjjn hótel te Parjjs verdwenen, Men gelooft dat hy zich in den omtrek van Avesnes ophoudt. De vereeniging der Ligues ouvrières in het

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 2