Ingezonden stukken. Rechtszaken. „Knoopen in het uur." van een aan 't hoofdbestuur gericht verzoek om te trachten wettelijke bepalingen in het leven te roepen, die het recht aan iederen landbouwer zouden geven om zjjne naastbij gelegen buren te noodzaken hunne velden te zuiveren van onkruid- planten, en wel voornamelijk van de veder-zaad gevende. Er werd toen algemeen erkend dat vele land bouwers, in dien zin, veel last van hunne buren kunnen hebben, doch men achtte tegemoetkoming daaraan onderhevig aan vele practische moeieljjk- heden. In België is men reeds een stap verder gegaan. Daar is onlangs een koninklijk besluit verschenen, waarbij aan de gouverneurs der pro vinciën wordt gelast de noodige maatregelen te nemen ter uitrooiing der distels, en dat niet alleen door de eigenaren of gebruikers van landen, maar evenzoo door den staat, de provincie,fgemeente- of polderbesturen, voor zoover betreft onbebouwde gronden, bosschen, zijkanten van wegen, banen, grachten, kanalen of spoorbanen. Bedoeld besluit schrjjft verder twee schouwingen door of van wege de burgemeesters in elke ge meente voor en bedreigt straf tegen niet nakoming der oepalingen van 515 francs. Zou iets der gelijks in ons land ook niet kunnen geschieden? En zouden onze boeren niet gaarne hard mede werken om het onkruid te verdelgen, wanneer zjj de zekerheid hadden, dat hun arbeid niet grootendeels jjdel zou worden, door het verzuim van de buren, of van de beheerders der openbare wegen Ik geloof het wel. Misschien komt deze zaak nog wel eens op onze landbouw-vergaderingen ter sprake. De Berljjnsche correspondent van de Standard betuigt zjjn ingenomenheid met de verzending van de Engelsche post via Vlissingen. De post kwam zes uur vroeger aan dan over Ostende, natuurlijk tot groote tevredenheid van alle mannen van zaken, die daardoor feitelijk een dag winnen. Te Leeuwarden is overleden de heer W. F. Busing, ingenieur-verificateur van het kadaster voor de 2s divisie. De overledene was vroeger landmeter en lid van den raad te Goes. Bij het a. jubilee van koningin Victoria, zal onze koning zich doen vertegenwoordigen door den vice-admiraal jhr. J. van Capellen, adjudant- generaal en chef van het militaire huis des konings, en den heer C. M. E. J. graaf van Bylandt, bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Z. M. te Londen. Het oentraal bestuur van het Algemeen Ned werkliedenverbond heeft zich tot de commissie van enquête gewent^met een adres, waarin het, namens het verbond, zijne vreugde betuigt oyer het op treden dier commissie en de wijze waarop zij hare taak vervult. Verder spreekt het den wensch uit dat die commissie moge besluiten, op grond van hetgeen thans door haar optreden reeds openbaar is ge worden, aan haar lastgeefster, de tweede kamer, verschillende voorstellen te doen 1° tot verbetering en uitbreiding der wet van 19 Sept. 1874 Staatblad n° 130) in dezen zin: a. Verbetering der redactie opdat duidelijk bljjkt dat verboden wordt alle dienstarbeid. b. Uitbreiding van den leeftijd, waar beneden het verboden is te werken, tot 14 jaar. c. Verbod aan jongelieden beneden de 17 jaar, om langer dan 10 uur per dag, mits afgewisseld door rusttjjden en in geen geval tusschen een bepaald avonduur en een bepaald morgenuur, te arbeiden, met toekenning van een vasten weke- ljjkschen rustdag. d. Hetzelfde verbod als bij c bedoeld, benevens geheel verbod tot arbeiden minstens zes weken vóór en na de bevalling, voor vrouwen van eiken leeftjjd. e. Verbod aan jongelieden beneden 17 jaar en aan vrouwen, om te arbeiden in gevaarlijke of voor de gezondheid echadeljjke bedrijven. j. Toepassing van het verbod in l. bedoeld, mede tot het verrichten van veldarbeid, voor kinderen beneden de 12 jaar, behoudens onthef fing van dat verbod gedurende een in de wet beperkt aantal weken per jaar, die door gedepu teerde staten aan elke gemeente, overeenkomstig de behoefte die er aan blijkt te bestaan en in overleg met de besturen dier gemeenten, zou kunnen worden verleend. g. Speciaal toezicht op de naleving der wet, door bepaaldelijk daarvoor aangestelde ambtenaren. 2°. tot regeling van het toezicht op de werklocalen en op de werktuigen en gereedschappen. voorzorgsmaatregelen tegen ongelukken, alsmede bij het bewerken van voor de gezondheid en het leven nadeelige stoffen. c. de aansprakelijkheid der patroons tegenover de werklieden en hun familiën, in geval den werk man bp de uitoefening van zjjn arbeid eenig ongeluk overkomt, wanneer het althans niet kan worden toegeschreven aan opzet of moedwil. 3°. Zjj bjj de kamer bevordere a. een spoedige regeling van het ambachts- onderwjjs, b. spoedige invoering van den leerplicht. Ten slotte wordt in het adres de meening geuit, dat hoe dankbaar het verbond het optreden der commissie ook stemt, en hoezeer het den jjver en de onpartijdigheid, waarmede de commissie haar moeielijke taak volbrengt, waardeert, zjjns inziens de vruchten van haar onderzoek evenzeer grooter als beter zouden kunnen worden, indien de commissie de bevoegdheid had zich te ver plaatsen, indien zjj nl. ter plaatse kon gaan zien, hooren en onderzoeken. In hoeverre de mogelijkheid bestaat dat de commissie in de vervulling van haar taak zulke wijziging brengt, waagt het verbond niet te beoordeelen. Door de departementen van oorlog en van marine zullen zeer belangrijke bjjdragen worden geleverd tot de tentoonstelling van voedingsmid delen te Amsterdam. De voeding bij het leger en de voeding van den zeeman zullen aanschou welijk worden gemaakt, niet- door statistische tabellen of dergelijke dorre opgaven, maar door al wat daarbij te pas komt zoo veel mogelijk in natura en misschien in werking te doen zien. Het hoofdgebouw voor de tentoonstelling is zoo goed als voltooid en het marktplein met zjjne oude huizen zal wel spoedig gereed wezen. Reeds nu men nog bezig is met het hard maken dei- wegen en paden en het stellen van lantarenpalen ziet het er bjjzonder gezellig nit. Voor de muziek uitvoeringen zijn de beste korpsen geëngageerd. De ochtendconcerten beginnen onmiddellijk na de opening. In de volgende maanden zullen ook avondconcerten worden gegeven. Vermaarde korp sen zullen dan zich laten hooren en ook voor de liefhebbers van klassieke muziek zal op bjjzondere avonden worden gezorgd. TSTiet muziekuitvoeringen alleen echter zullen op het marktplein worden gegeven. Er komen ook andere uitspanningen, die nader zullen worden bekend gemaakt. Wat de vraag betreft over het gereed zjjn dei- tentoonstelling dient in het oog te worden gehou den, dat zij in onderscheiding van andere tweeledig is. Er is eene b 1 ij v e n d e tentoonstelling van voorwerpen, gedurende den geheelen duur te zien, en die er bjj de opening kunnen en moeten wezen, wanneer de inzenders niet het „haast u langzaam" in acht nemen en er is eene reeks van t jj d e- 1 jj k e tentoonstellingen, te houden op de dagen in de uitvoerige programma's vermeld en nog nader aan te kondigen. De voorwerpen daarvoor bestemd (levende dieren en zaken, aan spoedig bederf onderhevig) komen natuurlijk eerst daags voor de opening van ieder dezer tijdelijke tentoonstellingen. Maar voor deze moet in het gebouw ruimte worden opengehouden. De eerste dezer tjjdeljjke tentoonstellingen valt samen met den dag der opening. Het jongste nommer van de Lantaarn bevat een plaat met een goedgeslaagde afbeelding van het overleden kamerlid P. Blussé van Oud- Alblas. Verder: Mjjne Rust, door Pkilomusus. Eene bloemlezing, door Phüalethes. Stoute vader! door Jan C. De Vos. Arrondissements Rechtbank te Middelburg. Gisteren zijn veroordeeld: wegens beleediging den koning aangedaan: J. A. P. 48 j., smidsknecht Zuidzande, tot 14 dagen gev.; wegens beleediging beambte: J. H. 16 j., zonder beroep Vlissingen, tot 7 dagen gev. wegens mishandeling: C. J. de P. 41 j., Wed. A. H., kroeghoudster en J. H. 16 j., beiden VlissÏDgen, ieder tot 14 d. gev.G. M. de B. 24 j., zonder beroep, Goes tot 19 d. gev.; A. W. 45 j., schipper Selsaete, tot f 8 b. sub. 8 d. h J. v. d. H. 22 j., werkman Terneuzen, tot 7 d gev. J. H. 20 j., arbeider, W. de V. 22 j., boeren knecht, P. van L. 19 j., schildersknecht, B. W. 25 j., arbeider, allen Heinkenszand, de le, 3e en 4e ieder tot 7 d. gev., de 2e tot f 3 boete sub. 3 d. h.P. K. 20 j., arbeider Yerseke, tot 4 m. gev., P. R. 21 j., landbouwer, en H. B.20j lampenist, beiden O. en W. Souburg de le tot 8 b. sub. 8 d. h., de 2e tot 16 b. sub. 14 d. h.; wegens bedreiging met eenig m i s- drijf tegen het leven gericht: A. D. 51 j., landbouwer Zaamslag, tot 7 d, gev. wegens diefstal: A. W. 11 j., Hoek, tot 8 d. gev.L. J. van H. 50 j., arbeider Honte- nisse, tot 3 m. gev.; wegens verduistering: C. F. 29 j., arbeider Middelburg, tot 6 maanden gev.; wegens beschadiging van eens anders goed: A. van F. 32 j., metselaar Zaamslag, tot /'8 b. sub. 8 d. h. Allen in de kosten. Vrijgesproken isG. M. 22 j., arbeider Hein kenszand, beklaagd van mishandeling. Een onzer correspondenten schreef on s „Wij lazen dezer dagen in eene inededeeling, betreffende de proefvaart van de Duits shland, een der nieuwe schepen der Maatschappij Zeeland dat dit schip 19 knoopen in het uur loopt, dat zou zijn 285 meters in het uur, terwijl men niet zeer snel behoeft te gaan om 5000 meters in het uur af te leggen. „De vaart van een schip wordt bepaald door het gebruik van de loglijn, dat is een lijn of touw waarin knoopen gelegd zijn die 15 meter van elkander afliggen. Aan het eind der lijn, bevindt zich een plankje op een gegeven tee- ken wordt het plankje overboord geworpen en blijft nagenoeg op dezelfde plek liggen, terwijl het schip voortgaat en men de aan het plankje verbonden lijn laat doorloopen. Na een halve minuut wordt de waarneming gestaakt, de lijn ingehaald en het aantal knoopen geteld. Zooveel knoopen zijn afgeloopen, zoovele liep het schip in een halve minuut. „Vermenigvuldigt men het aantal knoopen met 120 dan krijgt men de snelheid in het uur, alzoo bv. 19 x 120 2280 knoopen in het uur voor de Duitschland, dat is 34,200 meter in het uur, alzoo bijna zeven uren gaans afstand in een üur tijd, „Het aantal knoopen is gelijk aan het aantal Engelsche mijlen. Vier Engelsche mijlen zijn gelijk aan een Duitsche mijl." „Men spreke dus niet van zoo of zooveel knoopen in het uur. Men heeft eenvoudig de bijvoeging in het uur to schrappen. „De Engelschen en Duitschers hebben thans oorlogschepen die 21 knoopen loopen, dat is 7} uur gaans in een uur tijd. Zeker is de verkregen snelheid nog niet groot, want een gewone spoor, trein loopt 8 uur gaans in het uur. 26 Januari 1885 liep een ijsschuit van Monnikendam naar Marken ruim 5000 meters, éen uur gaans, in 3 minuten, dat geeft 20 uur gaans in een uur tijd; eenige dagen vroeger liep een dergelijke schuit van Volendam naar Monnikendam 12.500 m. in 5 minuten. Een oud zeeman, oud-expert van Veritas, die stoom- en zeilschepen heeft bevaren en zien bouwen, spreekt, naar aanleiding van bovenstaand ingezonden stuk, een woord over „knoopen in het uur". middelen om haar te verhoogen. Op zekeren avond, toen zij met haar leegeben van Honlleur terug keerde, hoorde zij een klaag toon achter een haag en haastte zich om de takken uit elkaar te doen om te zien wat er was. Daar lag een klein geitje, dat men waarschijn lijk voor dood neergegooid had, maar dat weer bij kwam en zich op zijne achterpootjes oprichtte, terwijl het op de voorpooten geknield lag. Denise was met het arme diertje begaan, en nam het in baar ben mede naar huis. Haar medelijden werd beloond. Het kleine geitje werd groot en kreeg den naam van Follette. In bet voorjaar jongde het en gaf melk om te verkoopen. Dat was juist de tweede broodwinning die Denise zocht. Nu was het maar de kunst om klanten te vinden; zij had er wel voor de garnalen, waarom zou zij er ook geen krijgen voor de heerlijke melk van haar geit Onge lukkig woonden zij in Normandië, een land waar men uitstekende koemelk heeft en andere melk niet in tel is. Een maand lang zocht Denise dus te vergeefs haar waar aan den man te brengen. Eiken avond begaf zij zich naar Honfleur, gevolgd door Follette, die echter altijd met volle uiërs terug kwam, maar zich die vernedering volstrekt niet scheen aan te trekken. Denise dacht er anders over. Terwijl de geit vroolijk huppelde en de zachte blaadjes van de struiken langs den weg afknabbelde, liep het meisje mismoedig voort. „Kleine meid!" riep op zekeren dag een dokter uit Honfleur, dien zij voorbij liep zonder De uitdrukking is zuiver Engelscb, schrijft hij ons. Geen Hollandsch zeeman zegt „knoopen". Zijn schip loopt »tien mijl" „tien mijlsvaart", of „tien mijlen in de wacht". Een wacht is 4 uur, 1 mijl is 4 Eng. zeemijlen, dus is onze uitdruk king „mijlen in de wacht" analoog aan de Engel sche „10 knots", of 10 knots an hour, 'tis beide goed. Waar de Engelschman echter spreekt van 12 miles an hourdaar bedoelt hij u te verschalken. Zijn miles zijn statute miles of 5280 feet (nl6097i„ meter) en bij onderstelt dat, gij verstaan zult de Hautic miles van 60757lo feet 1851710 meter) waarvan er 216,000 op den Equator gemeten, den geheelen aardbol omspannen. 54000 D. Geog. mijlen 216000 Eng. Hautic mijlen. De Engel sche league is 7. Geogr. mijl, dat is ons „uur gaans". Als u spoorwagens of ijsschuiten gaat vergelij ken met schepen, verliest u uit het oog dat die eerstgenoemde geen weerstand van het water hebben te overwinnen. De spoortrein moet nog den luchtdruk overwinnen, de ijsschuit niet eens, want die wordt door den wind voortgedreven met de snelheid van den wind min den tegenstand van de wrijving op het ijs. Is de wind zwakker, dan gaat het schuitje minder snel. 19 knoopen in het uur 19 mijlen in de wacht een 19 mijlsvaart, is gelijk 35186 meters in het uur (niet 285). De vaart werd vroeger bepaald door de loglijn, waarbij een loggiaasje, dat (niet 4) minuuts zandloopertja was. Die wijze van loggen wordt weinig meer gebruikt, men heeft bijna overal patent-logs. Spreekt men van Engelsche schepen, proeven of geschriften, dan is „knoopen in het unr", de juiste vertaling van knots an hour. Voor Nederl. schepen of proeven zou ik 't oude mijlen in de wacht of eenvoudig „eene zooveel mijlsvaart" blijven verkiezen. Dagblvan Z.-H. en 's Orav.) Hansweert, 2 Juni '87. Mijnheer de redacteur Beleefd verzoek ik u het onderstaande wel in uwe kolommen te willen opnemen. In het no. van Woensdag komt een verslag voor van het op Maandag jl. te Goes gehouden Festival, dat enkele onnauwkeurigheden bevat. Het schijnt dat uwe verslaggever zeer verkeerd is ingelicht geweest of door invloed van zekere personen opzettelijk de waarheid verzweeg. Is dit laatste het geval, dan is dit dubbel jammer, want hierdoor juist wordt het fanfare-gezelschap Sohetdegalm op minder aangename wijze bij andere gezelschappen ten achter gezet. Het gezelschap Scheldegalm toch arriveerde te Goes met de gezelschappen Tholen en Rozendaal en kwam niet door de voorstad aan, zooals uw verslaggever meldt, maar met den trein. Aan de uitvoering der feestmarsch werd wel degelijk door het gezelschap Scheldegalm deelge nomen ik ban mij niet begrijpen, welke drijf- veeren uw verslaggever hebben genoopt te vermelden dat het niet aan de uitvoering der feestmarsch deelnam. Mochten er al een paar leden van ons gezel schap bij de uitvoering gemankeerd hebben, dit is nog geen reden om te zeggen dat het gansche gezelschap de feestmarsch niet mede hielp maken. Yan andere gezelschappen mankeerden eveneens enkele leden bij de uitvoering van dien marsch. Ten slotte deel ik nog mede aan hen, die er belang in stellen, dat het gezelschap Scheldegalm eerst den 30 September 1886 werd opgericht en alzoo het joDgste gezelschap was, dat met eigen kracht aan bet Festival deelnam, wat niet het geval was met een zeker gezelschap dat de hulp van huurlingen niet scheen te kunnen ontberen en niet te min nog alle lof werd toegebracht. UEd. dankzeggende voor de mij verleende plaatsruimte verblijf ik hoogachtend, UEd. Dw. Dienaar, G. Wolï Jz. Directeur v/h. Fanfaren Gezelschap Scheldegalm hem te zien, „heilakleine meidhoor dan toch! Zij gehoorzaamde en keerde terug om te luisteren naar den dokter, die uit de verte tot haar sprak en zich in het zadel op zijn fraai grijs paard omkeerde. Er was sprake van een zieke voor wie men juist geitenmelk zocht. „Ik zal u het huis uitduiden," zei de dokter, „dan kunt gij er morgen heen gaan." „Waarom van avond niet zei het voort varende kind. „Gij komt reeds uit Honfleur en zijt nu bijna thuis." „Och kom, mijnheer, mijn geit en ik zijn nooit moede." „Welaan kom dan maar mede!" Hij reikte haar de hand en wilde haar achter op zijn paard zetten. Maar zij wees die eer be scheiden af en liep dapper naast het paard voort, dat bijna stapvoets ging. Follette liep vooruit en bleef nu en dan eens staan om te grazen. Zoo kwam men aan een aanzienlijk buitenver blijf, met een fraai ijzeren hek, vol met bloemen en een allerliefst huis. Daarachter staken boven de hooge boomen de rookende schoorsteenen van een fabriek uit. De dokter ging naar binnen, gevolgd door de geit met haar hoedster. {Wordt vervolgd). GEÏRDKT BIJ DE GEBROEDERS ABRAHAMS, TE MIDDELBURG. uit te roeien, die zonder haar voorkennis opge schoten waren, maar met zachtheid, en Madeleine was een zachte, verstandige moeder, gelakte het haar. Denise werd weer goed gewasschen, gekamd en beschaafd. Zij kreeg een nieuwe jurk, een paar klompen en een strooien hoed, van het eerste salaris van den wegwerker. Madeleine hield haar voortaan bij zichmaar dikwijls ontsnapte Denise gelijk een jong hertje en liep het bosch in. De arme moeder beknorde baar niet meer, maar zei schreiend: „Kind, gij doet mij verdriet 1" Daar Denise een heel goed hart had, zorgde zij dat haar moeder niet meer behoefde te weenen. Maar tusschenbeide vroeg zij eensklaps ronduit „Moeder mag ik een beetje buiten gaan loopen?" Dan glimlachte Madeleine en zei Ja, kind, ga maar." Met een hartelijken zoeu namen zij afscheid en Denise holde weg. Waar liep zij dan toch heen? Wat voerde zij uit? Dat weet gij alleen, gij vroolijke, guitige geesten die de kinderen op hun zwerftochten vergezelt. Doch van lieverlede verminderde die zucht om rond te dolen en namen die aanvallen van dartelheid af. Er was in het dorp een goede vrouw, die een meisjesschool had; zij kwam Madeleine te hulp en bedwong de uitgelatenheid van Denise een weinig door haar te leeren lezen en schrijven. Vervolgens kwam mijnheer de pastoor en de communie. Nu had er tweede verandering met het kind plaats zij werd droomerig. Een jaar later wilde zij, uit behoefte aan toe wijding, haar deel hebben in den zwaren arbeid die haar vader was opgelegdzij wilde geld verdienen. Gelukkig woonde men aan de kustde zee, die uitgestrekte vlakte behoort aan iedereen; een elk mag er oogsten zonder dat iemand er behoeft te zaaien. Denise wist zich een net en een ben te verschaffen en vischte mosselen en garnalen, die zij na eiken vloed dapper in Honfleur ging verkoopen. Madeleine had zich eerst tegen dit plan willen verzetten; maar toen de jonge „pêcheuse" (visscherin) het ten uitvoer bracht kon zij hare tranen niet weerhouden, en daar zich bij de eerste stuivers, die Deuise er mede verdiende, een met een gaatje was, deed zij er een koordje door en bond het Denise om den hals, zeggende „Bewaar dien stuiver als een reliek, mijn kind, die zal ons geluk aanbrengen Ia afwachting van dat geluk verdiende Denise zeven a tien stuivers per dag met haar negotie en voelde zich niet weinig trotsch Haar eerzucht werd opgewekt en het volgende jaar was zij niet meer tevreden met zulk een geringe verdienste en peinsde voortdurend op

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 6