Verspreide Berichten. Onderwijs. Kerknieuws. Rechtszaken, I Eenige leden vroegen of uitzicht bestaat op eene internat, conventie ter beperking van de kunst matige bescherming der beetwortel-productie. In éen afd. werd opgemerkt dat de reg., een maal dit precedent gesteld, moeilijk op goede gronden weerstand zou kunnen bieden aan aan vragen om bescherming van de nijverheid in het moederland. Men vroeg, of deze niet evenzeer recht daarop heeft, en merkte op dat de branderpen en de maalindustrie waren te helpen door maat regelen, welke geld in de schatkist zouden brengen, terwijl de Java-suikerindustrie nu aanzienlijke offers eischt. Hiertegen werd opgemerkt, dat men hier staat voor buitengewone politieke omstan digheden. Terwijl verschillende leden den wensch uitspra ken, niet weder voor een fait accompli in zulke zaken te worden geplaatst, werd ter betere beoordeeling van het wetsontwerp aangedrongen op overlegging van eenige stukken. De Nieuwe Gids van Junijbevat een stierengevecht door Jac. van Looy. Schilderkunst IV door W. J. van Westenvoorde, J. Stemming, H. G. C. Stemming en J. Staphorst. Thomas Hobbes door dr D. G. Jelgersma. Laissez aller door mr M. G. L. Lotsy. Nederlandsche politiek. Indrukken van den Dag door Van de Klei. - Eduard Douwes Dekker door Frederik van Eeden. Le bourgeois Gentilhomme door Ph. Hack van Outheusden. Fresco's door Helène Swarth. Bjj een trouwmis door Albert Verwey. Literaire kroniek (Flanor over Hooft; A. de Mare „Via Doloris"Elize Knuttel Fabius; J. Winkler Prins; F. L. Hemkes). Varia. Met leedwezen vernemen wij, dat de heer dr Th. Knottenbelt, wegens ziekte, tegen 1 Sept. a. eervol ontslag heeft gevraagd als leeraar aan het gymnasium alhier. De heer J. S. Mink, leeraar in de Ned. taal en aardrpkskunde aan de H. B. S. te Goes, komt voor op de aanbeveling ter benoeming van een leeraar in beide vakken aan de H. B. S. en bur ger avondschool te Dordrecht. Met hem staat alphabetisch als no. 2 de heer L. Roosendaal, leeraar a/d H. B. avondschool en Normaalschool te Deventer. Het provinciaal kerkbestuur van Zeeland heeft de leden van den kerkeraad van St Laurens, J. A. Wanjon, A. van den Broeke en P. A. Abraharase uit hun ambt ontzet met vervallen verklaring van hun lidmaatschap bp de Ned. Herv. kerk. Hbld De bekende B. Hoitsema Enuma had, nadat hij tegen een paar andere bladen een actie tot schadevergoeding had ingesteld wegen9 een vroeger meegedeeld en bekend bericht, ook tegen het Utrechtsch Dagblad een klacht ingediend wegens de opname van hetzelfde bericht en eene schade vergoeding van 2500 geëischt. De Utrechtsche rechtbank, civiele kamer, deed gisteren in deze zaak uitspraak en besliste dat de vordering van den eischer, dat dit bericht is hoonend, als niet meer gegrond op de wet, moet worden ontzegd. Evenzoo moet worden ontzegd de eisch, dat het bericht is lasterlijk, omdat niet is gebleken, dat de ten laste legging, die het bericht bevat, door den gedaagde is geschied tegen beter weten in. Echter heeft de rechtbank het bericht beleedi- gend voor den eischer verklaard, zoodat uit dien hoofde zijne vordering tot betering van nadeel, in eer en goeden naam geleden, moet worden toege wezen. De gedaagde is veroordeeld tot betaling eener schadevergoeding van vpftig gulden en in de kosten, terwjjl de eischer is gemachtigd afschriften van het vonnis te doen aanplakken in het ge rechtsgebouw te Utrecht en in het gemeentehui8 te Amsterdam. baantje als wegwerker aan den straatweg van Honfleur naar Caen, 't welk hij gretig aannam ütt kon hij het brood verdienen voor zijn vrouw en misschien het leven van zijn laatste kind redden-' Er waren sedert dien tijd vijf jaar verloopen. Het lichaam van Jean was van lieverlede gewoon geraakt aan het zware werkmaar zijn gemoed verzette zich nog altijd hevig tegen die verne dering. Zonder de zachtheid en de onderwerping van Madeleine zou hp reeds lang zijn hamer weggeworpen hebben. Nog heel dikwijls had hij vlagen van wanhoop, wanneer hij met een ver moeiden rug, gezwollen armen en een hoofd vol sombere gedachten huiswaarts keerde, met het plan om niet weer aan het werk te gaan. Maar dan gelukte het Madeleine meestal om hem met éen blik of óen enkel woord te kalmeeren en, bijna zonder dat hij het zelf merkte, zijn gereed schap weer te doen opvatten. Zij wist zijn trots te bedwingen en tevens zijn moed aan te wak keren. Dat eenvoudige Parijsche naaistertje was een zeer verstandige vrouw, en een waarlijk christelijke gade. Op zekeren dag vond zij haar man echter in zulk een staat van verslagenheid, dat zij ter nauwernood met hem durfde spreken. Het was drukkend warm midden in Augustus de zonnestralen vielen loodrecht op den weg en nergens was een boom, die eenige schaduw gaf. De wegwerker kon niet meer. Zijn hoofd gloeide, zijne oogen schoten vuur. Morgen (Vrpdag) avond zal, bij gunstig weder, door het muziekkorps der dd. schutterp op het Molenwater alhier eene openbare uitvoering worden gegeven. Het programma luidt als volgt Marsch, (le uitv.) J. Scholtensouverture Une féte champétre (le uitv.) Labory; Pandora-Wals Krollfantaisie Fleur des bois. (le uitv.) W. van Perck ouverture Czar und Zimmerman, Lortzing; Lentelied, Mendelssohn, Duo voor trompetten. Gordigiani, en Finale. De uitvoering vangt aan des avonds te zeven uur. In het societeitslokaal Ons Genoegen van den heer Vermunt te Zierikzee, had gisteren de trekking der paardenloterij plaats, welke door het bestuur der sociëteit Nut en Genoegen werd gehouden. De muziek van het harmoniegezel schap Kunst en Eer, onder directie van den heer D. H. Ezerman, de fraaie verlichting van den tuin en het ontsteken van Bengaalsch vuur verhoogde de vreugde van het talrpk publiek, dat die ver loting bijwoonde. Behalve een 5 tal paarden waren er 110 prpzen, bestaande in voorwerpen van nut en smaak. Het getal loten bedroeg 3700 (drie duizend zeven honderd). De prpsnummers der paarden waren 1' prijs: no. 2207, 2e no. 2644, 3e no. 1995,4' no. 2916 en 5e no. 738. Aan inkomstenbelasting moet dit jaar door de inwoners van Breskens opgebracht worden 2493.64JDeze som wordt verdeeld over 271 belastingschuldigen. Ieder dezer betaalt 1.68 percent van zjjn zuiver inkomen, d. i. zijn in komen na aftrek van eene zekere som voor levensbehoeften en kinderen. Tijdens het onweder, dat gisteren middag met groote hevigheid boven Zeeuwsch-Vlaanderens westelijk deel losbarstte, sloeg de bliksem in den molen te Retranchement, veroorzaakte aanmerke lijke schade doch gelukkig geen brand. Er is al heel wat gesproken over eene stof, die het beste beantwoordt aan de eischen, welke men stelt aan de onderbedekking van tapijten in onze salons. Nu eens heeft men er papier, dan weder eens biezen-matten voor gebezigd, maar tot hiertoe is het niet gelukt er iets op te vinden, waardoor de dames geheel worden bevredigd. De papieren onderlagen zjjn te dun en werken de „gehoorigheid" niet voldoende tegen; de biezen- matten zjjn in dat opzicht beter, maar hebben het verbruid, omdat het „ware stofnesten" zjjn. Thans heeft een firma in Groningen, onder den naam van „de Groninger machinale stroobewer- king" een fabriek geopend, waar een soort matten uit losse atroohalmen wordt vervaardigd in lange en één meter breede banen, die als bijzonder geschikt voor dat doel worden aanbevolen. Te Hindeloopen heeft sedert eenigen tijd een allerzonderlingste toestand geheerscht, zoo meldt het N. v. d. D. In het laatst van Februari werd de burgemeester met 1 Maart als zoodanig be noemd in Utingeradeel. Door zjjn vertrek kwam tevens de betrekking van gemeente-secretaris vacant. Een der wethouders was ernstig ongesteld; de andere werd waarnemend burgemeester, doch kwam zeer onverwacht te overlijden. De eenige beambte ter secretarie, tevens gemeente-ontvanger, leed aan een zeer ernstige kwaal, zoodat het gemeentehuis tijdelijk gesloten werd en men voor spoedvereischende zaken zich aan de woning van den gemeente-ontvanger moest vervoegen. In dien toestand is nu eenige verandering ge komen door het herstel van eerstgenoemden wethouder, die thans als waarnemend burgemeester is opgetreden, en aan wien door den raad een tjjdeljjke wethouder is toegevoegd. Het bestuur eener zeilvereeniging in zekere gemeente van Friesland, bjj ervaring wetende dat er op de avonden der prjjsuitdeeling na een ge houden wedstrijd steeds zeer veel belangstellenden zjjn, die hun hart in toosten wenschen lucht te geven, had besloten, dat, indien iemand het woord verlangde, hij zjjn naamkaartje te voren aan het bestuur ter hand zou moeten stellen. Op den avond nu van een dergeljjke prjjsuitdeeling hoorde Eindelijk waagde Madeleine het om zacht te zeggen „Het is etenstijd; hier is uw, soep, Jean, en heel koel drinken." Zij bood hem het blikken keteltje aan en het kruikje met appelwijn, dat zij hem eiken dag op hetzelfde uur bracht. Zonder een woord te spreken begaf hij zich naar het hutje en begon in stilte te eten. Madeleine was tegenover hem gaan zitten breien. Eensklaps reden er in vliegende vaart drie open rijtuigen vol vroolijke badgasten voorbij, die ongetwijfeld van Trouville kwamen. Schit terende zomertoiletten, wapperende sluiers, parasols met schelle kleuren, luide lachtonen, al die rijkdom, al die vreugde, al dat geluk als een spottende vertooning voor den armen wegwerker, die in zijn hol gehurkt zat- „Ik ben ook eens rijk geweest", zei hij. „O als ik eens in de gelegenheid was om het weer te worden! 'tdoet er niet toe langs welken weg." Zijn oog flikkerde onheilspellend. „Jeanzei Madeleine huiverend, „zwijg toch, gij maakt mij bevreesd Maillard haalde de schouders op en leegde zijn kruik in een teug, zoo brandend was zijn dorst. „Als gij een poos gingt slapen?" ried Ma deleine. „Ik kau niet mijn bloed kookt ik heb de koortsEn dan bij die hitte hier. Ik stik ofrissche lucht men, nadat alreeds eenige kaartjes door 's presi dents handen gegaan waren, en de respectieve eigenaren in gloeiende bewoordingen gesproken hadden, tot algemeene hilariteit aflezen, dat het woord werd verlangd door den heer„V. J.en echtgenoote". Voor de arrondissements-rechtbank te Maas tricht heeft zich bjj de behandeling der zaak tegen een inbreker het vreemde geval voorgedaan, dat de bestolene de meeste der ontvreemde voorwerpen, die hem door erfenis waren toegevallen, niet her kende, zoodat thans tot herkenning daarvan de notaris moet worden gedagvaard, die indertjjd van den inboedel des erflaters een inventaris heeft opgemaakt. Tegen den uitgever van de Limb. Aankon diger te Sittard, die een aan een ander blad gerichten brief in ontvangst nam en openbaar maakte, is door het O. M. bij de rechtbank te Maastricht 1 maand gevangenis geëischt. Las men onlangs van den verregaanden staat van vervuiling en verwaarloozing waarin een gezin te Utrecht was aangetroffen, ook te Leeuwarden is een dergelijk geval ontdekt ten huize van een scharenslijper aan het Noordvliet. Vrijdagavond jl. bemerkten de buren een onge wone brandlucht en zagen zjj rook uit die woning komen, zoodat spoedig het gerucht van brand ging en brandweer en politie binnentraden. De brand was spoedig geblnscht door de verwjjdering van een mand met lompen die smeulden. Toen echter zag men in hetzelfde vertrek, (het eenige) een bedstede en eene kast met formeele mesthoopen letterljjk gevuld, terwijl ook op den zolder eene aanzienljjke party asch en faecaliën geborgen waren. In het belang van de algemeene gezondheid in die buurt hebben eenige arbeiders der gemeente reiniging de vuilnis, die in deD omtrek een wal gelijken stank verspreidde, weggeruimd en in een praam naar het aschland vervoerd. Een man met loterijbriefjes stond dezer dagen ergens in Rotterdam aan de deur. De meid doet open. Man Zeg, vrijster, neem je niet een loterij briefje van me MeisjeDank je, het zit er niet an. Man: Och, toe, vraag dan eens even aan de juffrouw, ik heb net nog drie lootjes, mijn laatste, allen classikale. Kleine Anna (11 jaar) aan de trap Neen, man, ma neemt ze toch niet, want gisteren zei ze nog dat ze niks van de claasikalen wil weten wjj gaan hier allemaal naar de Hoop en het Ver kooplokaal, weet je, en ik ook. Historisch De manifestaties te Parjjs Dinsdag avond ter gelegenheid van het feest van den Cercle militaire in de opera hebben de politie handen vol werk gegeven. Tegen tien uur trok een groote bende, wel uit eenige honderden bestaande, naar het Elysée onder het geschreeuw van: Weg met Grevy! Ontslag!" Het gelukte de politie dezen troep spoedig te verspreiden in tegenovergestelde richting. Voor de opera werd intusschen de manifestatie voortgezet. Van alle zjjden kwamen massa's men- schen opdagen. Door duizenden en duizenden werd geroepen„Leve de republiek Leve de arméeLeve BoulangerAf en toe hoorde men zelfs„Leve de politie." Een bewjjs dat de stemming der menigte vredelievend was. Nergens trachtte men het cordon troepen, voor de opera staande, te doorbreken. Het verzet tegen de betaling der tienden in Wales neemt gevaarljjke afmetingen aan. Ver scheidene personen werden gearresteerd. Terwjjl in het overige België de toestand langzamerhand verbetertheerschte gisteren in Brussel tengevolge van socialistische optochten ernstige onrust. Een paar politie-agenten werden gekwetst, d6 een door een schot nit een revolver, de ander door een stokslag. De correctioneele rechtbank heeft enkele der gearresteerde socialisten veroordeeld tot gevange nisstraffen van 8 dagen tot 1 maand. Daar de senaat het wetsvoorstel, tot het heffen Hij ging naar buiten. Er kwamen donkere wolken aan den horizont op, die af en toe door den bliksem gekliefd wer den in de verte rolde de donder. Het onweder kwam met groote snelheid naderbij er begonnen reeds groote, dikke regendroppels te vallen. Een oogeublik later stortregende het en barstte de orkaan in al zijn woede los. De wegwerker, zacht door zijn vrouw in het hutje getrokken, zat onbewegelijk, met de elle bogen op de knieën en liet het hoofd op de han den rusten. Daar buiten nam de storm in hevig heid toe. Madeleine boog zich bezorgd over haar man heen, en nam zonder dat hij eenigen weerstand bood zijn handen weg. „Jean, mijn arme Jean waarom zijt gij zoo neerslachtig? Wat maakt u zoo ongelukkig?" „Omdat mijn geduld en mijn krachten uit geput zijn omdat dit ongelukkige bestaan mij ondragelijk wordt omdat ik u niet langer in stilte kan zien lijden, Madeleine omdat ik aan de toekomst van ods kind denk, dat weldra vijftien jaren zal zijndie arme Denise „Denise voelt zich niet ongelukkig, mijn vriendDenise denkt net als ik, en daar zij niet in weelde grootgebracht is, betreurt zij die niet en zij vindt bet niet zoo hard om te moeten werken. „Werken „Werken, Jean, is een wet Gods." (Wordt vervolgd). van invoerrechten op vee en vleesch, aangenomen heeft met 38 tegen 23 stemmen, zullen wellicht nieuwe manifestaties plaats hebben. Gisteren morgen in de vroegte heeft de burge meester eene bekendmaking doen aanplakken en met trommelslag doen afkondigen, dat samen scholingen van meer dan 5 personen verboden zjjn en, zoo noodig, met geweld van wapenen uiteengedreven zullen worden. Het aantal werkstakers te Brussel bedroeg gisteren drie duizend. Een groote meeting werd te Molenbeek gehouden, waarna een 400 man de omliggende gemeenten van de hoofdstad, waar fabrieken zijnbezocht. Eene delegatie uit de werkstakers heeft zich laten aan dienen bij de directeuren der voornaam ste inrichtingen; zjj heeft hun de oorzaak der werkstaking medegedeeld en verklaard, dat zjj geen aan de patroons vjjandig karakter draagt, maar alleen ten doel heeft de niet-bekrachtiging der wet-Dumont en sociale hervormingen, in de eerste plaats algemeen stemrecht. Tot 12 uur heeft deze tocht geduurd, maar de deelnemers waren volkomen kalm geen kreet en geen gezang werden vernomen, en geene vaan is er ontplooid. Tegen 3 uur zjjn de werkstakers naar hun ver gaderlokaal gegaan. Door de Ligue ouvrière was tegen gisteren avond een openbare vergadering uitgeschreven, waarin aan de orde was gesteldintrekking der wet- Dumont, algemeen stemrecht en amnestie. De post te Weenen is door een ambtenaar voor het aanzienljjk bedrag van 144.756 florjjn bestolen. Een der Engelsche commissarissen, sir West Ridgway, heeft St. Petersburg verlaten en is naar Londen vertrokken om met de regeering te raad plegen over de Afghaansche grenskwestie. De Engelsche regeering heeft in Canada tienduizend paarden aangekocht. Zeven stoom schepen zullen ze overbrengen. De Etna is in beweging. Tot heden stegen alleen rook en asch uit den middelsten krater op. Een hevige brand heeft gisteren aan de kaaien te Hamburg gewoed. Zes loodsen en twee Britsche schepen zjjn verbrand. Men weet nog niet of het verlies van menschenlevens is te be treuren. De schade wordt op verscheidene mil- lioenen geschat. Te Queensborough werd Woensdagavond de hulppostmeester Montgomery uit Sheerness Doek- yard gearresteerd, op het oogenblik dat hjj zich op de stoomboot naar Vlissingen wilde begeven. Het onderzoek naar de oorzaken van den brand in de Opéra Comique is begonnen. Voorts zal een onderzoek worden ingeBteld naar de wijze waarop het reddingswerk geleid werd en naar de oorzaken van de te late komst der brandspuiten. Men verwijt de regeering de grootste zorgeloos heid, terwjjl zjj bekend was met de slechte in richting van het gebouw. De ontruiming vordert langzaam. Het aaujSt ljjken is reeds tot honderd gestegen. De menij|J| op den boulevard bljjft steeds het akelig schouw spel der verwoesting aanstaren. Onder haar zjjn velen, die bloedverwanten bij de ramp hebben verloren. Een jonge man, wiens vader, moeder en zuster nog onder het puin bedolven liggen, heeft sedert Woensdagavond de plek des onheils niet verlaten. Bjj een interpellatie over de Afrikaansche politiek der regeering in de Italiaansche kamer verdedigde de oud-minister Ricotti zijn beheer en gaf een overzicht der feiten. Hjj sprak tegen, dat de Italiaansche colonne bij Saati is overrom peld, maar zjj moest geslagen worden, omdat de vjjand zooveel talrjjker was. Depretis verlangde een grondige discussie over het onderwerp. Verscheidene katholieke geesteljjken zullen zich, op verlangen der Pruisische regeering, tegen over de kerkeljjke autoriteiten te verantwoorden hebben wegens hun houding gedurende de jongste verkiezingen voor den rjjksdag. In het Russisch district Bakhmout is een werkstaking uitgebroken. De grevisten, ten getale van 1200, hebben een Engelsche brouwerjj en verscheidene wijnpakhuizen geplunderd. De troepen hebben de orde hersteld, echter niet dan nadat drie arbeiders zjjn gedood en 15 ernstig gewond. Veertig personen werden gearresteerd. Don Carlos bevindt zich te Lima. Hjj is voornemens Bolivia, Chili, Brazilië en de Argen- tjjnsche republiek te bezoeken. Zondagavond is te Weenen in het nog niet voltooide Burg-theater, in de Ringstrasse een begin van brand ontstaan, welke echter spoedig gebluscht werd. Intusschen heeft de gebeurtenis, zoo kort na de verwoesting van de Opéra-Comique te Parjjs, groote sensatie in de Oostenrjjksche hoofdstad gewekt. In den ochtend stond van den zelfden dag was in de kathedraal te Presburg brand uitgebroken. De menigte werd door een groote paniek bevangen en bjj het dringen werden velen zwaar gewond. Eergisteren is te Weenen het standbeeld van Haydn onthuld, in tegenwoordigheid van den Keizer, den Kroonprins en een breede schaar van autoriteiten en genoodigden. Het monument staat op het plein voor de Mariahilfekerk en is 23 voet hoog, terwjjl het standbeeld zelf een hoogte van 8$ voet heeft. De componist der Schepping is voorgesteld in de kleederdracht van zjjn tjjd, met een stift in de eene en een blad mnziekpa- pier in de andere hand. Het beeld wordt bjjzon- der geprezen. In Algiers is een spoortrein door een dikken zwerm sprinkhanen opgehouden, welke den weg overtrokken. De locomotief kon niet voort, omdat de rails door de onder de wielen vermorselde insecten te glad waren geworden. De Telegraafhet offlcieele Hollandsche nieuwsblad van Patersoaen New-Jersey, eene plaats

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 2