Eselitszaken. Verspreide Berichten. grooving (hoofdstuk Y art. 67) gebracht,, waaneer het bljjkt dat ook de provincie aan zulke ge meente een subsidie verleent. Gemeld hoofdbestuur verzoekt dus aan gedep. staten om op de provincie-begrooting een post te brengen, waaruit een dergelijk subsidie even tueel bestreden kan worden. Uit goede bron verneemt het Bat. Hbl. dat bij den geneeskundigen dienst zich meer en meer de overtuiging begint te vestigen, dat de inlan ders er een loopje op hebben om beri-beri te simuleeren. Zoo moest in het hospitaal een fuse lier wegens beri-beri-verschijnselen finaal afge keurd worden, die nauwelijks veertien dagen militairen dienBt had, en bij zijn engagement na tuurlek onderzocht en goedgekeurd was. Ook is het bjjzonder opmerkelijk, dat enkele, wegens de genoemde ziekte afgekeurde en in hunne kampongs teruggekomen inlandsche militairen, zoo spoedig volkomen genezen waren. De Globe van Juni bevatRome in onze dagen; de „Kuklux-Clan"het carnaval der Riviera en zjjn eindemijn vriend Fortuneiets uit het bjjzonder leven van keizer Wilhelm heldenfeiten in de journalistiek. In n° 5 van het Algemeen Nederlandsch Fami lieblad, tjjdschrift voor geschiedenis, geslacht-, wapen-, zegelkunde, enz., komt o. a. voorDoop, trouw- en begrafenisboeken in het gemeente-archief van Goes, door dr S. Piccardt. Zaterdag werd aan de Utrechtsche hoogeschool tot het I8 gedeelte van het artsexamen toegelaten de heer G. A. C. Jacobse Boudewjjnse, doctorandus. Yoor de rechtbank te Amsterdam verscheen gisteren een 65jarig man. Hem werd landlooperjj ten laste gelegd. Luid weenende gaf hp te kennen dat het armbestuur van West Souburg zijn geboorteplaats hem naar Amsterdam had ge zonden, om hem maar kwijt te zijn. Hjj ontving vrij transport. Ter terechtzitting werd door een politie-beambte verklaard dat dergelijke praktjjken meermalen door vreemde armbesturen werden gepleegd. Men zendt armlastigen, van wie men zich wenscht te ontdoen, naar de hoofdstad. De gemeente-veldwachter gaat dikwijls als geleider mede, en brengt den ongelukkige op den Dam en laat hem dan aan zjjn lot over. Zoo werden zelfs zieken naar onze hoofdstad geëxpedieerd. Alleszins wenschelijk is het, dat de regeering door hare tussehenkomst aan de beschreven praktijken een eind wete te maken. Men schrjjft ons De aanstaande tentoonstelling van voedings middelen te Amsterdam belooft zeer belangrijk te zullen wordenvan heinde en ver zijn inzendingen toegezegd, en menigeen zal er de wetenschap opdoen hoe zijn menu uit te breiden met tal van tot nu onbekende gerechten. Daarbij mag dan ook de in Zeeland terecht ge waardeerde, smakelijke ^zeekraal" Salicornia her- bacea Lniet ontbreken. Buiten die provincie toch, is zij nagenoeg geheel onbekend, en het is daarom niet onwaar schijnlijk dat velen, na kennismaking ermeê, zullen begeeren het onder hunne dagelijksche spijzen op te nemen, te meer daar de prijs er van niet hoog is. Wellicht zou op deze wjjze de handel in dat artikel uitgebreid kunnen worden. De vraag naar biggen blijft nog steeds aan houden, waardoor de prijzen niet achteruit gaan. Thans wordt in Zuid-Beveland bij vernieuwing opgekocht en wel voor Duitsche rekening. Naar men verneemt legt men zich in Zuideljjk Europa toe op deD groothandel in gemeste varkens van matig gewicht naar den trant der schapentransito. Mocht dit waar zijn dan opent zich hierdoor voor onze landbouwers eene gelegenheid om aan het fokken eenige uitbreiding te geven. Aan de goede verwachting der bijenhouders, tijdelijk in Zuid-Beveland gevestigd, is niet vol daan. De koude, winderige weêrsgesteldheid was oorzaak dat hunne nijvere bevolking de gewone werkzaamheid slechts gebrekkig kon vervullen. Gelukkig is het klimaat nu zachter, heeft het koolzaad nog niet uitgebloeid en ontbreekt het vooral niet aan rjjkbloeiende appelboomen. Een Dordtenaar zag onlangs de volgende merkwaardigheid uit de vogelenwereld. Een paar meerls hadden een nest gebouwd in eenen eiken struik, ongeveer een voet boven den grond, en daar vier eieren in gelegd, toen de echtelieden tot het begrip kwamen dat dit gevaarljjk was althans zij zijn begonnen met haast een ander nest te bouwen op afgelegener plaats en op ruim 2 meter boven den beganen grond. Toen dit werk, waaraan ruim een dag besteed is, gereed was, hebben zij de vier eieren in den bek overge dragen, en zij zitten daar nu op te broeien. Onder de personen, die uit de Opèra- Comique te Parijs gered werden, bevindt zich ook een Haagsche dame en haar man, die hun huwe lijksreisje deden. Het Leger des Heils heeft te Amsterdam voortdurend weinig succes. Yerleden week, Woens dagavond ging het in de zaal, waar de verga dering gehouden wordt, woest toe en werd er een formeel gevecht geleverd tusschen de bezoekers, waaraan ook de heiislegersoldaten, tot zelfbe houd, moesten deelnemen. Eerst toen de politie met den wapenstok tusschenbeide kwam, werd het gevecht gestaakt. Gisteren wilde te Enschede een bejaard koopman Lnog de rails oversteken, toen de uit Hengeloo komende trein hem overviel en bijna onmiddellijk doodde. 115 sollicitanten, waaronder ook Belgen en Duitschers, meldden zich aan voor de betrekking van opzichter bij de Godshuizen te 's Bosch. De jaarwedde bedraagt 1000. Nabij het station Halfweg te Haarlem is gisteren een 6jarig kind door eenen personentrein uit Amsterdam aangereden en onmiddelljjk gedood. Ook te üdenhout werd een kind door een snel trein aangereden en overleed kort daarna. Ter herinnering aan den dag van den val der commune hadden op leB Pinksterdag te Parijs op Fère Lachaise bij de graven der communards manifestaties plaats. Bij een botsing tusschen de demonstreerenden en de politie werden een paar personen gearresteerd. Kardinaal Rampolla is tot pauselijk staats secretaris, opvolger van Jacobini, benoemd. Een oordeel over de Oorzaken van den brand in de Opéra Comique te Parijs in het Echo der Gegenwa^tDe Muze, welke in het Ringtheater te Weenen, in het theater te Nizza», en de Opéra Comique te Parijs gehuldigd werd, was die der publieke zinnelijkheid, der nauwelijks geblankette onzedelijkheid. Zal men weldra beginnen in te zien, dat niet een „blind toeval11 heerscht bjj al deze branden in de „wereldtheaters," waar de „tjjdgeest" zijn „triomfen" viert, maar de straffende hand van den vertoornden God De huma niteit dezer beschouwing nog buiten kwestie gelaten, zoo vergist de vrome redactie van dit blad zich, wanneer zij uit de Opéra Comique een operetten-schouwburg maakt. In Marseille maken een paar dieven het der overheid zeer lastig, daar zij binnen korten tijd de pendules gestolen hebben uit de burge meesterszaal van het raadhuis, uit het kabinet van den rechter van instructie in het paleis van justitie, uit een vertrek in het gebouw van de prefectuur en uit het kabinet van den militairen intendant. Maandag heeft te Parjjs de lijkdienst plaats gehad der slachtoffers van den brand in de Ope'ra-Comique. Om tien uur in den morgen was reeds een ontzaggeljjke menigte in de Nötre Dame bijeen gekomen, om 11 uur kwamen de verschil lende afgevaardigden. Alle schouwburgen te Parjjs hadden zich doen vertegenwoordigen en de acteurs kwamen met colossale bouquetten en kransen. Omstreeks half 12 uur verscheen het personeel der Opéra Comique met den heer Carvalho aan !t hoofd- De geheele Nótre-Dame was met zwart doek, waartusschen palmen, behangen. Er waren 22 lijkkisten met herkende ljjken, terzijde stonden de lijken die niet herkend zijn. Achter de familie der slachtoffers hadden de ministers plaats genomen, waaronder de heeren Goblet en Bertelot, terwjjl kolonel Lichtenstein den president der Republiek vertegenwoordigde. Omstreeks 12 uur begon de lijkdienstde koren der Opéra Comique en van de Opéra zongen als lijkmis het Requiem van Vervoitte. Daarna zette de begrafenisstoet zich in beweging, gevormd door een peleton der Republikeinsche garde, den ceremoniemeester, de 22 ljjkwagens, twee aan twee, de familie der slachtoffers, mi nisters, afgevaardigden der kamers, de maires en gemeenteraad van Parijs en de genoodigden. De begrafenis had plaats op Pèr» Lachaise langs den geheelen weg, dien de stoet nam stond een ontzaggelijke menigte, die bjj het voorbjjgaan eerbiedig het hoofd ontblootte. De heeren Goblet. Bertelot en Carvalho hiel den redevoeringen. Yooral de laatste was hevig aangedaan en kon luide snikken niet weerhouden, toen hij het laatste afscheid nam van zijn onge lukkige artisten en ambtenaren. Het officiëele cjjfer der dooden is 83, waarvan 46 vrouwen. Van deze zijn 63 herkend en wel 26 mannen en 37 vrouwen. Tegenover Spiringen in het Scbaehendal, in het Zwitsersch kanton Uri, is bij een bergafschui- ving een rotsblok van 250 M. breedte naar beneden gekomen. Twee hutten met vijf personen werden bedolven. De graandragers in de Avonmouth Doek te Bristol hebben het werk gestaakt. Daar uit Li verpool plaatsvervangers voor hen zijn gezonden, vreest men yoor ongeregeldheden. Te Weenen zijn twaalf anarchisten, waaronder 4 vrouwen, gearresteerd. Er zijn valsche guldens en banknoten en veel dynamiet gevonden. GEDEUKT BIJ DE GEBEOEDEES ABRAHAMS, TE MIDDELBURG.

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 6