Laatste Berichten. BUITENLAND. FEUILLETON. De Compagnon van ïïarlowe. Burgerlijke stand. Wesrkundige waarnemingen Verkoopingen en aanbestedingen. Mmm en ftpltinp in ZeBland. Algemeen 0verzicht. Beriont. Na verloop van eenigea tijd trouwde Cerile „Hij is toch een aangenaam, welgesteld man, „Gij zijt de bode der vreugde!" zei zij, haar hand in de mijne leggende. menigte was aan de buitenhaven tegenwoordig om de Duitschland te zien vertrekken, die te 12 uur 10 minuten de buitenhaven verliet. De Enge land vertrok heden morgen om kwart yoor negen uur van Queensborough. Om het vermenigvuldigen van patrijzen zooveel mogelgk te bevorderen, hebben de pach ters van het jachtrecht in den polder Borssele eene belooning van 5 cent gesteld op het vinden en aantoonen van elk ei, dat niet verongelukt. Jammer dat laatstbedoelde voorwaarde nog al eens ontbreekt door roofzucht van kraaien, mar ters enz. Dinsdag ontbrak het geheel aan belangstelling in de aanbesteding der onderhoudswerken van het calamiteuse waterschap EllewoutsdijkBorssele. Geen enkel gegadigde verscheen op de aanwjjzing, die voor de tweede maal werd gehouden. Vrij dag, bij de eerste gelegenheid om inlichtingen te ontvangen, waren slechts vijf personen tegenwoor dig. Toch is het een werk van ruim 26.500. Ten bewjjze dat de uitbreiding van den stoom- bootdienst op de Wester-Schelde niet te vergeefs in 't leven is geroepen, met betrekking tot Borssele, meldt men ons dat aldaar in de afgeloopen maand Mei 300 passagiers zjjn overgezet. In Mei van het vorige jaar bedroeg dit getal slechts 160. De 80ste verjaardag van generaal Van Swie- ten is Zaterdag luisterrijk in Den Haag gevierd. Uit bjjna alle oorden des lands vloeiden den grjjzen veldheer betuigingen van sympathie en deelneming toe. Op het terrein van het nieuwe Kurhaus te Scheveningen heeft Zaterdag een werkman, die aan een in stoom zijnde machine arbeidde, met een van de zg. klappen van de locomobile een slag tegen het aangezicht gekregen, zoodat de wang bijna verbrijzeld en weggeslagen was. Uit een particulier schrijven blijkt, dat op het eiland Roti, residentie Timor, een veepest heerscht, zoo hevig, dat in een der 18 radjaschap pen, waarin het eilandje verdeeld is, in de laatste, twee maanden 800 buffels en 1300 varkens ge storven zijn. Tot dusver bleven de paarden gespaard. Alvorens zjjn post te verlaten heeft generaal Boulanger aan het leger een afscheidsgroet ge bracht, waarin hij allen dankt, die hem geholpen hebben bg de vervulling der vaderlandslievende taak om de verdediging des lands te verbeteren. Tevens dringt de afgetreden minister van oorlog er op aan, dat allen onder zijn opvolger even stipt hun dienstplichten zullen waarnemen en even trouw zullen zjjn aan de wetten des lands als onder zjjn leiding. Gisteren had voor het paleis Bourbon een volks manifestatie plaats ten gunste van Boulanger. De politie dreef de troep uiteen; het geroep van „Leve Boulanger" duurde niettemin voort. Yoor het opera-gebouw, waar de Cercle mili taire een feest gaf, was gisterenavond eveneens een groote menigte bjjeen. Op de wijze der Lampions zong men„Weg met het ministerie" en Vive Boulanger nous Vaurons. De gewezen minister van oorlog woonde het feest niet bjj en zal Parjjs een tgdlang verlaten. Ook generaal Perron heeft een dagorder tot het leger gericht. De Paris meldt, dat een defensief en desnoods offensief verbond tusschen Engeland en Turkge zal gesloten worden. Gisteren is in de Belgische Kamer van af gevaardigden de beraadslaging over de buitenge wone credieten voor het ministerie van oorlog begonnen. De minister Beernaert hield eene rede ter verdediging van de voordracht. Hg zette uiteen, dat de versterking der Maaslinie noodig was. België moet een stelsel van gewapende onzgdigheid volgen, ten einde eventueel de eene of andere oorlogvoerende partg te verhinderen, Belgiës grondgebied voor hare militaire oogmerken te misbruiken. Alle militaire autoriteiten stellen de Maaslinie voor als een verleidelgken doortocht voor eene vreemde troepenmacht. De koning van Griekenland begeeft zich den 9 Juni naar Engeland, ter bgwoning van het jubileum der koningin. Vit het Engelsch door FRANK BARRETT. ACHTTIENDE HOOFDSTUK. Potter deed open met zgn hoed op. „Zoo oude jongenzijt gij daar Hoe is het, hebt gg niets te doen van avond „Ik heb iemand in mgn plaats gesteld." „Gij vindt de meisjes boven. Ik ga uit om nieuwe denkbeelden op te doen." Ik zag dat hij onvriendelijk gestemd was en dus liet ik hem voor zijn Btraf heen gaan zonder hem het goede nieuws aangaande Magda te vertellen. Ik vond de meisjes op het atelier. Zij waren blijde van mg te zien, maar ik zag aan hare gezichten dat zij in den laatsten tijd verdriet gehad hadden. Zg verwonderden zich dat ik op zulk een ongewonen tijd kwam en vroegen be zorgd of er iets niet goed was in de Lambeth- straat, een gedachte, die volstrekt niet opgekomen was bij hun zelfzuchtigen vader. - „Ik heb goede tijding, daarom kom ik hier." „Gij kondt niet op een beter oogenblik gekomen zijn, want wij hebben alweer verdriet," zei Cerile. De kamer van afgevaardigden van Kreta heeft een commissie naar Konstantinopel gezonden om met de Porte over de verlangde hervormingen te onderhandelen. Op 30 Mei zijn schokken van aardbeving waargenomen in Mexico. De schokken waren zeer hevig en duurden van 25 tot 39 seconden. De bevolking, door schrik bevangen, vluchtte naar het platteland. Een der leidingen, welke het water naar de hoofdstad voert, is gedeeltelik vernield De berichten uit België luiden heden ge ruststellend. Te Bergen, Charleroi en in het bekken van Luik is het getal werkstakers verminderd. Heden heeft te Wasmes een groote meeting plaats, waar Pauviaux verslag zal doen van het congres der progressisten. De bekende Afrika-reiziger, prof. Moritz Wagner heeft zich te Munchen doodgeschoten. Te Praag vonden botsingen plaats tusschen Jong-Czechen en Oud-Czechen. Hoofdzakelijk namen studenten aan de manifestaties deel. Drie personen werden gearresteerd. Er worden reeds jjverig toebereidselen ge maakt voor de inspectie der Engelsche vloot, die ter gelegenheid van het jubileum der koningin den 23 Juli te Spithead zal plaats hebben en waarbij 100 oorlogsvaartuigen zullen tegenwoordig zjjn. Te Frankfort viel een ongeluk voor onder zeer vreemde omstandigheden. Een löjarige knaap werd op de Promenade, op 't oogenblik dat hij langs een boom liep, gedood door een bliksem straal, die in dien boom geslagen was. Op dat zelfde oogenblik stond een boschwachter tegen den boom geleund, doch deze werd volstrekt niet gedeerd. Als een bijzonderheid wordt ook nog gemeld, dat de bliksem en het ratelen van den donder op hetzelfde oogenblik werden waarge nomen, en dat dit de eenige ontlading van het onweer was. Over door brand verwoeste theaters deelt dr Choquet de volgende interessante statistiek mede. Verbrand zijn van 1750 tot 1760, 4 thea ters van 1760—1770,8; 1770—1780,11 1780— 1790, 13; 1790—1800,15; 1800—1810,17; 1810 1820, 18 1820—1830, 32 1830—1840, 30; 1840— 1850,54; 1850-1860,76; I8601870,103; 1870— 1880, 1691880—1885, 174. Het aantal slachtoffers bedroeg; van 1750 1760, 10; 1760—1770,4; 1770-1780,15; 1780— 1790, 21 1790-1800, 1.010; 1800-1810,37; 1810-1820, 85 1820-1830, 1051830-1840, 813; 1840-1850,2.114; 1850—1860,241; 1860— 1870, 104; 1870-1880, 1.217; 1881-1885, 628. Dit is dus in 135 jaar: 6.573 slachtoffers, jaar lijks gemiddeld 48 personen, die gestorven of ge wond zijn tengevolge van brand in theaters. Brahma is, zegt men, bezig met het com- poneeren van een romantische Oper". Wag ners eerste opera Die Feen zal weldra te München worden opgevoerd. Het monteeren zal circa 60.000 Mk. kosten. Carvalho zal waarschijnlijk drie maanden met zijn artisten te Londen voorstellingen geven in het Empire Theatre, dat gratis ter zijner be schikking is gesteld. De orkest directeur van de Opéra Comique, Danbé, redde 13 partituren van den lateren en 47 van den vroegeren tijd; van den catalogus der bibliotheek, die verloren ging, was gelukkig een 2e exemplaar niet in het gebouw bewaard. De partituren in handschrift van de oude meesters, die op de 4e verdieping waren bewaard, zgn alle verbrand en dat verlies is natuurlijk groot en onherstelbaar. Om de Amerikanen van zachte rustplaatsen te voorzien, worden jaarlijks drie millioen ganzen geplukt. Gemiddeld komt er van elke gans een pond veeren. De ganzen worden voornl. gehouden in Zuid- Illinois, Missouri, Arkansas, Tennessee en Ken tucky. De Engelsche marine-officieren zullen aan koningin Victoria, bij gelegenheid van haar ju- bilé, twee zilveren scheepsmodellen aanbieden. Het eene stelt voor de Britannia, in 1837 te water gelaten, en het andere de Vietoria, die kortelings te New-Castle ran stapel is geloopen. Dit cadeax zal der koningin worden aangeboden bij gelegenheid van de groote revue over de vloot te Spithead. De anti-Semieten in Oostenrijk laten weder van zich hooren. Voordat de Oostenrijksche rijus- raad uiteenging, kwam de befaamde afgevaardigde Von Schönerer met een voorstel voor den dag om van de regeering eene „anti-Semietenwet" te verlangen in den trant der Amerikaansche wet tegen de Chineezen. Hij kon echter bij niet meer dan 18 afgevaardigden ondersteuning van zijn voorstel vinden, terwijl het reglement van den rijksraad de onderteekening van 20 leden eischt. Belanghebbenden merken wij op dat ons adres is. Voor telegrammen Middelburgsche cou rant Middelburg. Voor nieuwsberichten Redactie Middel burg s ch e courant. Voor Advertentiën Administratie Mid delburgsche courant. Wij herinneren hierbij tevens hun, die dit nog niet weten, dat de Middelburgsche cou rant en de firma de Gebr. Abrahams twee geheel afgescheiden zaken zgn. Van 1 Juni. Middelburg. GetrouwdE. Boasson, jm. 31 j. met C. S. Wiener, jd. 35 j. BevallenM. Wibaut, geb. Be rdenis van Ber- Iekom, z. A. M. Stroband, geb. Lieder, z. Overleden C. Kole, vrouw van A. Stokman, 52 j. 1 Juni, des morgens te 8 uren. Verwacht: verand. wind. Thermometerstand te Middelburg. 1 Juni 'a morgens 8 uren 60 gr. 's middags 1 uur 72 gr. 's avonds B uren 65 gr. F. Bij de aanbesteding voor levering van aard appelen voor het garnizoen Middelburg, over het tijdvak van 15 Jnnij tot 1 November a.s., werd heden ingeschreven door A. Jobse a f 2,39 en door P. Danielse alhier a 2,14 per H.L. Voor een zelfde aanbesteding in Vlissingen, ten behoeve van het garnizoen aldaar, was inge schreven door den heer J. J. Parras aldaar, voor f 2,43 per H.L. Heden middag werd aan het departement van Justitie te 's Gravsnhage in het openbaar aanbesteed: bet maken van een kaaimuur aan de haven te Middelburg, langs het terrein van het huis van bewaring aldaar. De raming bedroeg f 9900 en minste inschrijver was de heer L. Kalis te Sliedrecht voor f 7580. Dinsdag is door 't bestuur van het water schap Bruinisse aanbesteed het onderhoudswerk der waterkeering tot 30 April 1888. Voor dat werk was het laag3t ingeschreven door den heer L. van Popering Dz. te Bruinisse, voor f 13440. Datum. Plaats. V oorwerpen. In formati ën. 3 Juni Vlissingen, Huizen, De Wolif. 3 0 Sluis, Hofsteden, Koksma. 4 ff Goes, Vlissingen, verp. Grasgewas, Gallis Merens. 7 ff Winkelhuis, v. U. Pieterse. 8 II Middelburg, Meubelen, Notarishuis. 9 0 Middelburg, Huizen, Verhuist. 9 0 Middelburg, Straatvuil, Verhulst. 9 0 Vlissingen, Panden, Bank v. leen. 10 0 Vlissingen, Huizen, De Wolff. 13 II Ritthem, Huis enz., Tak. 14 0 Middelburg, Inboedel, Balans D 4. 15 WestkapelTe, Huis enz., Tak. Juli Vrouwepolder Hofstede, Tak. 'sGravenliage. Tweede kamer. Bij het heden voortgezet debat over zgn voorstel ver dedigde de heer Schaepman dit nader krachtig. De heer Van der Biesen sloot zich daarbij aan, terwij! de heer Van Baar hetzelfde deed bij ge brek aan beter, mits het beginsel van subsidie daarin worde behouden. De heer Lohman verklaarde geen andere wij ziging van art. 194 te willen dan die alles aan den gewonen wetgever overlaat, omdat dan de absolute neutraliteit verkregen is die verre verkieslijk is boveu de relatieve onzijdigheid van het voorstel- Schaepman. De heer Mees achtte het voorstel onaannemelijk wegens het daarin uitgedrukte subsidie-beginsel. De heeren Hartog, Sanders en Van Houten kwamen van liberaal standpunt tot gelijke con clusie als de heer Lohman om alleb aan den gewonen wetgever over te laten. Daarbij sloot zich ook aan de heer Beelaerts. Ook de heer Willink achtte het voorstel onaannemelijk, ook reeds wegens de alinea betrekkelijk subsidiën. De heer De Vos de Waai kondigde een amen dement aan om de derde en vierde, alinea van het voorstel weg te laten, wat in den geest van het denkbeeld des heeren Van Houten is. ïiu.ik. Te Seraing is de werkstaking ge ëindigd te Bergen verbetert de toestand eveneens. Pap ijs. In den afgeloopen nacht werd de rust op eenige plaatsen verstoord maar de orde is spoedig hersteld. Brussel. Gisterenavond doorkruisten vele benden socialisten de stad. Verscheidene personen zijn gearresteerd. Het miaisterie-Rouvier heeft in de Parijsche pers een ontvangst gevonden, zooals te voorzien was. De gematigde republikeinen heeten het hartelijk welkomde monarchalen leggen zeer welwillende gevoelens aan den dag. In de gelederen der radicalen daarentegen is de spijt en de teleurstelling over het nieuwe ministerie groot. De extreme gauche herinnert zich de waarschuwing haar toegevoegd, toen zij, uitvoering van het repubükeinsch programma eischend, het kabinet-Goblet omverwierp. Men riep haar toe„Wees op uw hoede, van uw rechtmatigen tegenstand maakt men gebruik een lage intrige op touw te zetten." Deze voorspelling is uitgekomende uiterste linkerzijde haalde de kastanjes uit het vuur en de opportunisten peu zelen ze op. Maar wat het ergste is zij mogen dit niet alleen doen de rechterzijde, op welker steun het kabinet-Rouvier rekent, verwacht een aandeel in den buit. Sedert de extréme gauche en de gauche radicale het nieuwe ministerie haar steun ontzegd hebben, moet het wel bij de vijanden der republiek het aantal stemmen zoeken, beuoodigd om met die der Union des gauches de ministerieele meerderheid te vormen. Niemand zal gelooven, dat de reactionnairen hun hulp aan een republikeinsohe regeering zonder schade vergoeding zullen verleenen. Vraagt men welken prijs zij verlangen In de eerste plaats ver wachten de radioalen de intrekking van Boulangers militaire wet, opdat de seminaristen niet het geweer ter verdediging van hun vaderland zullen dragen. Dan heeft men voorts de verbanning der geestelijke orden uit de scholen en hospitalen, een kwestie welke der rechterzijde begrijpelijker wijze zeer ter harte gaat. Met de voortzetting van dezen maatregel zal men waarschijnlijk onder dit kabinet geen spoed maken. Clemenceau's Justice is destemeer verbitterd over dit einde der crisis, omdat zij geen bezui- ningen tegemoet ziet van een ministerie, waarin volgens Camille Pelletan de „stroopoppen der Tongkineesche politiek," zitten een politiek welke reeds een half milliard in de onpeilbare diepte der Chineesche wateren heeft geworpen en nog jaarlijks dertig millioen verslindt. „Ja", zei ik, „maar ik moet mijn belooning hebben 1" „Hoe kunnen wij u beloonen vroeg zjj in haar eenvoud. „Niets minder kan mij voldoen dan deze hand voor altijd te mógen behouden", zei ik. Dit zeggende sloeg ik mijn arm om haar heen en drukte haar tegen mij aan. Ik beken dat ik zelf verbaasd was over mijn liefdesverklaring, maar men moet niet denken dat ik mij door den indruk van het oogenblik had laten meesleepen. Neen, mijn verrukking was van beteren oor sprong: zij verhief mij boven de zelfzuchtige denkbeelden, die in de eenzaamheid ontkiemen en hoven een bestaan dat geen ander doel kent dan geld sparen voor een onbezorgden ouden dag. En ik beb nooit een enkel oogenblik betreurd dat ik aan die opwelling heb toegegeven. Integendeel ik heb mij er herhaaldelijk mede geluk gewenscht. Johanna maakte niet veel tegenwerpingen. Zij vroeg zich natuurlijk af, wat haar arme vader zou beginnen zonder iemand om voor hem te zorgen, maar ik wees er haar op dat hij best voor zich zelf kon zorgen, vooral wanneer Philip en Magda weer op een voet leefden, dat zij in zijne behoeften konden voorzien. „Wat dan?" „Cerile is haar betrekking bij mevrouw Leclerc kwijt," zei Johanna. En nu vertelden zij mij, hoe mevrouw Leclerc verleden week eensklaps koel en stijf was ge worden zonder dat Cerile er een reden voor kon bedenken, totdat mijnheer Percival haar heden middag plechtig ten huwelijk had gevraagd, er hij voegende dat hij Maandag zijn plan aan zijn zuster had meegedeeld dat was de dag waarop zij zoo veranderd was. „Oo 1" zei ik. „Zij moedigde de hofmakerij aan voor haar eigen genoegen, maar verkiest niet dat het verder gaat." „Ja, zoo is het", zei Johanna, „Het doet er niet veel toe of zij het goed vindt of niet. De vraag is maar of gij en mijnheer Leclerc gelukkig samen zijt," zei ik met een beklemd hart, als ik aan den armen sukkel dacht, die daar op straat stond te wachten naar een sein voor zijn geluk. „Maar ik wil niet met hem trouwen. Ik heb hem bepaald afgewezen", zei Cerile. Nu begreep ik waarom Potter uit zijn humeur was. „Hebt gij hem afgewezen, omdat gg dacht dat zijn familie er tegen was „NeeD, ik houd volstrekt niet vau hem." die u blijkbaar zeer lief heeft, anders zou hij u niet vragen tegen den zin zijner families waarom hebt gij hem dns afgewezen „Omdat ik hem niet bemin", en toen begon zij le schreien; maar ik was wat blij en had veel moeite om mijn vreugde te verbergen. Ik was vlak bg het raam gaan zitten en trok nn, als of ik niet wist, waar ik met mijn hand heen zou, het gordijn een paar maal op en neer. Wij zaten allen stil. Ik hoorde niets dan het getik der naalden van Johanna en nu en dan een snik van Cerile. Eensklaps werd er zacht op de voor deur getikt. Cerile sprong op, alsof die tik haar door merg en been ging. Na al die weken her kende zij den tik van haar minnaar. „Gij moest maar zelf open doen", zei ik. Met een vreugdekreet snelde zij de kamer nit. Toen vertelde ik Johanna, wie het was en wat er tusschen mij en Horatius voorgevallen was. „O dat is inderdaad goede tijding," zei zij. „Ja, maar dat is nog niet alles", en toen vertelde ik haar de geschiedenis van het terug gegeven geld. Zij luisterde opgetogen, kreeg een kleur en werd even opgewonden als ik. Ik had haar nooit zoo lief gevondenmaar geluk en goede, lieve gevoelens maken het leelijkste gelaat mooi.

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 2