N° 124, 130e Jaargang: 1887 Zaterdag 28 Mei. FEUILLETON. BEKENDMAKINGEN. NATIONALE MILITIE. Middelburg 27 Mei. Be Compagnon, van Harlowe. Onderwijs. Dit blad verschijnt dagelfjks,' met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m, franco 8.50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels /l.SÖ. iedere regel meer 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte; Oproeping van verlofgangers der lichting 1885. £- „Het is wat iedereen, die het hart op de MIDDWIRGSCHl COURANT. Agenten te'Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te GoeB: A. A. W. Boieand, te Kruiningen: F. van der Peije, te Zierikzee: A. C. de Mooii.te TholenW. A. van Nieuwenhuhzen. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Dapbe Cie., John F. Jones, opvolger Den 2en Pinksterdag (Maandag al) wordt geen nommer van ons blad uitgegeven. De burgemeester van Middelburg, gezien de circulaire van den commissaris des konings in deze proviBcie van den 30en April 1887, A no 5603e afdeeling (provinciaal blad no 42), roept bij deze op de in deze gemeente wonende milicien-verlofgangers der lichting 1885, behoorende tot de 9e compagnie van het le regiment vesting-artillerie, om op den tijd en de plaats als in de aan hen uit te reiken order is vermeld, tegenwoordig te zijn, voorzien van al de voorwerpen van klee ding en uitrusting, door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, benevens van hun verlofpas, teneinde rechtstreeks naar hun korps te vertrekken. Zij moeten zich vooraf, en wel op Dinsdag den 7en Juni a., des voormiddags tusschen 10 en 11 uren, bij den burgemeester hunner woonplaats aan melden, voorzien van hun verlofpas, teneinde de noodige biljetten, alsmede daggeld, indien zij dit verlangen, en daarop recht hebben, te ontvangen, De verlofgangers, die op bet bepaalde uur niet ter aflevering verschijnen, worden bij hun korps gestraft. Zij, die niet aan de oproeping voldoen, worden als desertenrs behandeld, terwijl degenen, die door ziekte verhinderd worden op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, van die om standigheid, onder overlegging van een verklaring van den geneesheer, tijdig kennis behooren te geven aan den burgemeester. Na hun herstel vervoegen zij zich bij hun korps. Middelburg, den 27 Mei 1887. De burgemeester voornoemd, S C H O R E R. De Amsterdamsche kies ver eeniging Burgerpligt hield gisteren avond eene vergadering ter be spreking van het amendement-Van der Feltz c. s. op art. VII van de additioneele bepalingen der herziene Grondwet. Van de ruim 500 leden waren er 86 tegenwoordig, terwjjl, toen het op stemmen aankwam, er een twintigtal de vergadering ver lieten. In de memorie van toelichting öp het voorstel der vijf kamerleden, onder wie de Amsterdamsche afgevaardigde Gleichman, komen o. a. deze zin sneden voor „dat, indien het (regeerings)artikel overeenkomstig hun amendement wordt gewijzigd, de regeling de grondslag van het kiesrecht zal kannen blijven totdat een hervorming van het belastingstelsel nauwkeuriger gegevens oplevert, om het welvarende deel der werklieden te onderscheiden van dat deel van hen hetwelk tot het proletariaat nadert''; Uit het Engelsch door FRANK BARRETT. ZEVENTIENDE HOOFDSTUK. Motley zweeg een poos, richtte zich toen in zyn stoel op en zei „Nu, gedane zaken hebben geen keer, wat wij doen moeten, Holderness, is hen weer op de been helpen." Ik zag hem met verbazing aan. Hij verdroeg mijn blik kalm, met een zonderlinge uitdrukking op zijn breed gelaat, de wenkbrauwen een weinig opgetrokken, alsof hij bij zich zelf zei: «Gij zijt toch een zonderlinge kwant!" „Ja, vervolgde hij, „die zaak speelt mij reeds lang genoeg door het hoofd; er moet een einde aan komen. Ik kan 's nachts niet slapen als ik aan Phil en zijn vrouw denk en dat is geen gekheid voor iemand met mijn gestel. Het schijnt niet billijk dat de eene firmant voordeel heeft bij het ongeluk van den ander, niet waar „Neen, zeker niet," zei ik boutweg. „Neen: het schijnt niet billijk dat wij het geld hebben, dat hij volgens de wet had kunnen behouden." „Dat is juist wat ik ook gedacht heb." „dat daarentegen de aanneming van het voorstel f der regeering er slechts toe zal kunnen leiden de agitatie op dat gebied te verlevendigen en dadeljjk een nieuwe kieswet te eischen". Deze regelen hadden den heer Kerdijk aanstoot gegeven. Hjj noemde de memorie van toelichting der heeren voorstellers een stuk van groote politieke beteekenisen vond het gevaarlek dat volgens hun voorstel het kiesrecht gebonden blijven zou aan de belasting. Zij trachtten met hun amendement te voorkomen, dat een gebrekkige voorloopige regeling spoedig worde gewjjzigd. Dat vond hjj afkeurenswaardig, en hjj verlangde dat de kiesvereeniging in denzelfden geest zich zou uiten. Daarom stelde hij een motie voor, waarin de vergadering over boven aangehaalde verklaring der memorie van toelichting haar leedwezen en afkeuring zou uitspreken. Een ander lid ging nog verder en sprak zijn leedwezen uit over de houding der liberale party in de kamer, die met Heemskerk meegaat, en over de wjjze waarop ,"zjj zich bij den arbeid der herzie ning houdthjj herinnerde aan de verklaring van den minister omtrent de beteekenis van of en en. Die interpretatie had de voorstellers van het amendement moeten leiden alléén geschiktheid aan te nemen, maar dat doen zij niet, zij nemen welstand en geschiktheid tegeljjk, de meest con servatieve interpretatie aan. Evenals prof. Sprujjt, die hulde bracht aan den minister en het goed vond dat de liberale partij met hem samenwerkte, bestreed ook de heer mr Levy het voorstel van den heer Kerdjjk. Hij wees er op dat er een grondwetsartikel is, waaraan men öf zich moet houden of dat men bij tweede lezing verwerpen moet. Anders is er geen weg. Het artikel is wel niet fraai, maar het is er. En nu is alleen de vraag Hoever kan in de richting van het artikel worden gegaan Dat het amendement-Van der Feltz c. s. blijk zou geven van conservatiever gezindheid dan het voorstel der regeering was volgens hem onjuist. Op grond van het in de kamer gesprokene betoogde hjj, dat de geuite appreciatie van het amendement niet juist is. Binnen de grondwettelijke grens gaat het amen dement zoo ver mogeljjk, rekening houdende met de remissiënen al wordt daarin niet met name van den gezeten werkman gewaagd, in dejgroote steden zal deze er door worden bereikt, wat niet het geval is met het regeeringsvoorstel. Van de beide voorstellen moest men, in verband met de beginselen van Burgerplicht, 't meest aannemeljjke kiezen. Wordt dit amendement verworpen, dan zou het regeeringsartikel worden aangenomen. Men moest daarom de voorstellers steunen, om meer te ver krijgen dan anders het geval zal zjjn. Volgens mr. Levy werden door mr. Kerdijk ook eenige zinsneden der memorie van toelichting ge ïnterpreteerd op een wijze stellig veel verder gaande dan de bedoelingen van de onderteekenaars van het amendement, wier namen en beginselen reeds een waarborg moeten zjjn, dat zjj niet be doelen, wat de heer Kerdjjk er uithaalt. Het resultaat der vergadering was, dat een rechte plaats heeft, zou denken. Als z ij n geld niet naar de crediteuren gegaan was, had het m ij n e moeten gaan. Maar niettemin betwijfel ik of negen en negentig van de honderd koop lieden in mijn geval een cent zonden afstaan van het geld dat een heethoofdige compagnon, zon der hem er in te kennen, opgeofferd heeft." „Dat is zeer waarschijnlijkgij zijt geheel in uw recht als gij het geld behoudt." „Ja, en toch heb ik al lang gewenscht om edelmoedig te zijn." „Dat hebt gij mij gezegd, mijnheer, maar gjj hebt mij ook aangetoond, dat gij niet vrij waart om over het geld der firma te beschikken." Hij zag mij weer aan met die half minachtende, half spotachtige uitdrukking op zjjn gelaat. „Dat is zeer waar, Holderness. Gij hebt een goed geheugen." Ik wist niet of ik dit compliment ernstig moest opvatten of niet. „Maar nu ter zake: ik heb besloten om Phil recht te doen wedervaren. Ik wil niet dat hij door zijne beginselen schade lijdt. Hjj zal elke cent terug hebben, die hij aan de schuld- eischers betaald heeft en", voegde hij er op fluis terenden toon bij „nog iets meer zelfs. De moeilijkheid is maar om het hem van mij te doen aannemen. Ik ken zijn karakter en gij ook. Als ik naar hem toeging en zei„Phil, hier hebt gij Bet geld dat gij verloren hebt", zou hij het zeker voorstel-Levy om aan het amendement adhaesie te betuigen verworpen werd met 34 tegen 32 stemmenterwijl daarna met 39 tegen 19 stemmen de motie-Kerdijk aangenomen werd. Het practisch resultaat van deze beslissing zien wij nog niet in. Het regeeringsvoorstel konden de voorstanders van de motie-Kerdijk ook niet goed keuren, want tusschen dat en het amendement- Van der Feltz is, volgens mr Heineken, geen kenmerkend verschil. Wat wenscht men dan In de gegeven omstandigheden vonden wij, zodals wij schreven, het amendement aanbeve- lingswaardal hadden wij liever ook eene andere regeling gezien. En daarom zijn wij het eens met het door mr Levy gesprokene en gelooven wjj, dat mr Kerdijk en mr Heineken te ver gingen in de interpretatie van de zinsneden, door de heeren Van der Feltz c. s. in hunne memorie van toelichting geschreven. De onverzoenlijke obstructionisten in onze Tweede kamer hebben gisteren beproefd het werk der grondwetsherziening nog een weinig te ver tragen. Terwijl de president voorstelde Dinsdag a. met het hoofdstuk onderwjjs en wel het amendement- Schaepman te beginnen, waartoe dan ook be sloten is, deed de heer Rugs de propositie liever een week vacantia te nemen, hoofdzakeljjk uit consideratie voor de regeering. De heer Heemskerk dankte voor die beleefd heid en verklaarde, dat het ministerie niet bepaald behoefte had aan een week rust. Met 45 tegen 29 stemmen verwierp de kamer het voorstel-Rujjs. Naar het Vad. verneemt, is er bjj de regeering officieel bericht ontvangen, dat definitief is be sloten om de geheele Noordduitsche mail naar en van Engeland over Vlissingen te verzenden. Dit bericht wordt bevestigd door een telegram uit Berlijn, waarin gezegd wordt dat er eene con ventie gesloten is, volgens welke voortaan het gezamenlijke postverkeer tusschen noordelijk Duitsckland en Engeland over Vlissingen zal gaan. De postpakketten tusschen het overige Duitsch- land en Engeland blijven over Ostende loopen. De huishoudelijke schietwedstrijd, te houden door de Vereeniging van officieren der schutterij in Nederlandis verdeeld in een personeelen en een op vrjje banen. De personeele wedstrijden met het geweer en de revolver zullen aanvangen Vrijdag den 8® Juli 1887, des voormiddags te 10 uren en eindigen des namiddags te 2 uren. De wedstrijd op de vrije banen zal insgelijks des voormiddags te 10 uren aanvangen en eindigen des namiddags te 4 uren. De wedstrijd zal bestaan uit: A personeel, 150 meter (200 pas.) B vrije baan, 150 meter. C personeel, revolver (25 pas.) D vrije baan, revolver (25 pas.) Voor den personeelen wedstrijd worden geweren (ingeschoten op 150 meter), revolvers en ammunitie door de regelings-eommissie verstrekt. Men zal zich van geen ander geweer of andere ammunitie mogen bedienen. Het schieten met eigen reyolver, niet aannemen. Hij zou zeggen dat hij geen recht had op geld dat ik met eigen inspanning of door de speculaties mijner vrouw verdiend heb, en hij zou weigeren om iets aan te nemen, dat hem niet rechtens toekwam vooral nu ik merk dat hij mij niet meer als zijn vriend be schouwt. Volgt gij mij Holderness „Ja." „Vindt gij dan niet dat ik gelijk heb „Ja, ik betwijfel ook zeer, of Phil het geld van u zal aannemen." „En hij moet het toch van iemand nemen," zei -hij met meer ernst dan hij tot nog toe kan den dag gelegd had. „Als hij dan van mij niet wil, moet hij het van u aannemen." „Van mij 1" riep ik met de grootste ver bazing uit. „Ja van u 1" zei hij vastberaden. „Gij erkent dat die teruggave moet geschieden, niet waar „Ja." „Heel goed, dan moet gij als gemachtigde optreden. Ik zal u het geld uitbetalen op een geschreven belofte dat gij het voor Philip en zijn vrouw zult besteden. Als zij weigeren het te aanvaarden, belasten zij u eenvoudig met geld dat gij niet voor u zeiven moogt gebruiken. Wat er ook gebeure, ik zal altijd het gevoel hebben dat ik al het mogelijke gedaan heb, om het hen te dpen aannemen." wordt krachtens het besluit van de alg. verga dering, alléén toegestaan, wanneer de revolver® zijn van het model in gebruik bjj de officieren der infanterie. Er zal worden geschoten in seriën van vjjf officieren, staande en uit de vrije hand, zonder afneming van bajonet of laadstok, en zonder hulp middelen van welken aard ook te bezigen. Alle mededingers zullen de uniformpet op en desabel om hebben. Op de vrije banen kan worden geschoten met alle soorten van militaire geweren, mits in gebruik bij een der legers of schutterijen in Europa. Op de vrije banen wordt geen proefschot toe gestaan. Voor elke kaart op de vrije banen wordt 1 betaald. Van de ontvangst der vrjje banen wordt in elke categorie 80 uitgekeerd. Door ingelanden van den polder 's Gravenpolder is tot djjkgraaf, in plaats van den heer I. Zandee, benoemd de heer I. Woutersen; tot gezworen, in plaats van laatstgenoemde, de heer K. Bakker terwijl in de gecombineerde vergadering van in gelanden van 's Gravenpolder, Ooaterzwake en den polder Het Haventje van Biezelinge tot lid van den dijkraad van den calamit. Willem Annapolder benoemd is de heer C. J. Labrjjn. Alle benoe mingen geschiedden met bijna algemeene stemmen. Bljjkens het, in de Woensdag gehouden verga dering van ingelanden van den polder Hoedekens- kerke, uitgebracht verslag is de toestand des polders vrij gunstig. In 1886 is van de schuld weder ƒ4780 afge lost, zoodat deze nu verminderd is tot 24.000. Op den weg der schulddelging zal worden voort gegaan. De rekening over 1886/1887 sluit met een goed slot van 2250.85J. Het dijkgeschot, voor 1887-1888, is, evenals ten vorigen jare, op ƒ10 per H. A. vastgesteld. De voordracht voor gezworen bestaat uit de heeren D. de Winter (aftredend), J. Raven en M, G. Verbeek. Voor den Koningspolder is het djjkgeschot voor 1887/1888 bepaald op 3,50 per heet. De heer M. Blok, vroeger te Driewegen, thans te Rilland—Bath wonende, heeft ontslag genomen als lid van den Dijkraad van het calamiteuze waterschap EllewoutsdjjkBorssele. Ruim 9 jaar was hjj vertegenwoordiger van het waterschap Ellewoutsdjjk. De gemeenteraad van Ouwerkerk koos tot Wet* houder den heer H. Romejjn. Bij het 3e reg. infanterie is tot kapitein benoemd de le luit. C. P. de Veer van het 8e reg. Ter vervanging van den heer I. S. C. Pichal wordt de off. van gez. 2e kl. L. H. E. Lemmers overgeplaatst naar Bergen op Zoom en aldaar ingedeeld bjj het 3e bat. 3e reg. inf. Door den raad van Rilland-Bath is het traktement van het te benoemen hoofd der school Het slimme dier schikking trof my. „Nu Holderness, wilt gij als depositary voor uwe vrienden optreden „Ja," zei ik zonder aarzeling. „Dank u," sprak hij op een toon van groote voldoening en, zijn stoel aanschuivende, maakte hij een elastieken bandje los en opende het pak. Nooit in mijn leven had ik zoo iets gezien Het bestond uit niets dan banknoten, die volgens hun bedrag in bundeltjes bijeen gebonden waren, van vijftig apart, van honderd apart, enz. en om ieder pakje zat weer een elastieken ring. Nu moet gij ze tellen." „Daar kom ik nooit mee klaar." „Oja wel" zei hij, en een bundeltje onder handen nemende begon hij te tellen twee, vier, zes enz. en vermenigvuldigde het getal met het bedrag der banknoten. Ik begon ook dadelijk te tellen en merkte dat er tien duizend gulden in ieder pakje zat. Naar mate ik aan die nieuwe bezigheid gewende, ging het vlugger; maar ik had er toch lang werk aan. Toen ik al de pakjes nageteld had, legde ik in hoopjes van tien op de tafel. Het was om duizelig van te worden, al dat geldToen telde ik de hoopjes en ziende dat er tien waren begreep ik dat daar op mijn tafel een millioen en twee maal honderd duizend gulden lag." (Wordt vervolgd),

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 1