N° 123. 130e Jaargang; 1887. Y rijdag 27 Mei. FEUILLETON. Be Compagnon van Harlom Middelburg 26 Mei. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m, franco 3.50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50. iedere regel meer f 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte; MIDDELBURGS COURANT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van dek Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te TholenW. A. van Nieüwenhuijzen. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger Naar aanleiding van het amendement der heeren Van der Feltz c. s. op de addit. artikelen, heeft de regeering nader overwogen, of het denkbeeld voor onverwijlde toepassing vatbaar is, dat in haar stelsel pa9t, om aan medebewoners van woonhuizen onder zekere voorwaarden kiesrecht toe te kennen, ofschoon z|j geen personeele belas ting betalen. Zij is tot de slotsom gekomen, dat dit inderdaad het geval is, en heeft nu eene nadere wjjziging in het westontwerp gebracht. De ontworpen regeling komt met die van het amendement overeen, doch naar den grondslag van het reg.-artikel. Want voor zoover het amend, verder gaat in de uitbreiding van het kiesrecht, kan de reg. zich daarmede niet vereenigen. Zij legt een staat over omtrent de verhouding van de ten volle aangeslagenen tot de bevolking, waaruit bljjkt dat achterstelling van de steden tegenover het platteland ten aanzien dier verhou ding in den regel niet te vreezen is. De nu aangebrachte wjjziging zal zeker niet ten nadeele van de steden werken. De marine-begrooting is in de afdeelingen der Eerste kamer bijna algemeen als credietwet beschouwd en goedgekeurd. Tegen de verlenging van den militieplicht had den in twee afd. zeer enkele leden bezwaar, op grond van art. 182 grondwetmaar vele leden vonden geen voldoende gegevens aangevoerd om de noodzakelijkheid aanwezig te achten. Ten aanzien van het onteigeningsontwerp 's Hertogenbosch—Cromvoirt gaven enkele leden hun groot leedwezen te kennen, dat, door.de bezuiniging van een paar millioen gulden, nu handel en nijverheid niet tot hun recht zullen komen. De groote meerderheid daarentegen juichte de door de Tweede kamer gemaakte wjjziging toe; velen wilden zelfs nog meer bezuinigd zien. Door den heer Van der Borch is voorgesteld om het tweede lid van art. A. van par. 3 (hoofdstuk waterstaat) aldus te lezen: De Btaten zjjn bevoegd, met goedkeuring des konings,in de bestaande inrich tingen en reglementen dar waterschappen, veen- schappen en veenpolders veranderingen te maken en nieuwe reglementen voor zoodanige instellingen vast te stellen. Zjj kunnen volgen 8 regelen door de wet te stellen, bestaande waterschappen, veenschappen en veenpolders opheffen en nieuwe oprichten. Tol verandering van de inrichtingen of reglementen kunnen de besturen van die instellingen voorstel len aan de staten der provincie doen. Door den heer Goekoop is voorgesteld om art. B. te doen vervallen. De minister van. koloniën heeft de leden en den Voorzitter benoemd van de commissie, belast met het afnemen in Nederland in dit jaar van het Uit het Engelsch door FRANK BARRETT. ZESTIENDE HOOFDSTUK. „Er is iets dat mij onverklaarbaar voor komt. Gij zegt dat mijnheer Motley na de ont dekking van uw uw „Diefstal", vulde Burns aan, daar ik aarzelde het woord uit te spreken. „Daarna, zegt gij, beloofde hij, ter wille uwer vrouw de zaak vier en twintig uren geheim te houden." ,Ja." „Wanneer deed hg die ontdekking?" „Den dertienden, 's avonds om negen uur." „Maar de brandkast werd pas des morgens van den vijf tienden leeg gevonden." „Dat hebt gij mij laten zien." „Maar waarom werd het den veertienden niet ontdekt?" „Omdat ik door het respijt, dat hij mij gaf, in staat werd gesteld om als gewoonlijk dien dag op het kantoor te komen en alle verdenking van mij af te werpen. Ik verliet Engeland den veer tienden 's avonds," „Ja dat is door de politie geconstateerd. Maar ik begrijp het toch niet. Wacht even hadt gij het geld dat gij gestolen hadt weer ge deeltelijk terug gebracht, teneinde het kantoor groot-ambtenaars-examen voor den Indischen dienst. De officier van gezoudh. 2e kl. J. S. O. Pichal, van het 3e bat. 3e reg. inf. te Bergen op Zoom, is op 1 Juli a. overgeplaatst naar Geertruidenberg. Heden middag werd, overeenkomstig art. 14 der statuten van de Vereeniging tot bevordering der belangen van den dienstbaren stand eene alge- meene vergadering gehouden, die evenwel door geen der contribueerende leden werd bijgewoond. Uit het jaarverslag bleek dat in den loop des jaars weder 5 dienstbaren wegens 10- of meer jarige trouwe dienstvervulling werden bekroond. De fondsen der vereening bestaan op dit oogenblik in éen pandbrief van de Rotterdamsche Hypo- theekbank groot 1000, vier pandbrieven van de Arnhemsche Hypotheekbank elk groot 100 en vier certificaten der Nederlandsche werkelijke schuld elk groot 100. De heer Riemens, die aan de beurt van aftre ding was, werd herbenoemd als lid en voorzitter van het bestuur. In een tijd als de tegenwoordige, nu 'tzjj al of niet gegrond steeds klachten worden vernomen over het dienstbaar personeel, meenen wjj een woord van opwekking te mogen spreken voor eene vereeniging als deze, wier doel het is de belangen van den dienstbaren stand te bevorderen en lang durige trouwe plichtsvervulling te bekronen. Gevolg gevende aan eene uitnoodiging van het bestuur der Middelburgsche bouw- en verhuur- maatschappij, namen wij heden middag een kjjkje in een der twee voor rekening der maatschappij aan den Stationsweg alhier gestichte woonhuizen. Het bleek ons dat goede rekening was gehouden met den wensch door de meeste huurders gesteld, want behalve twee fraaie benedenkamers, vonden w|j in het onderhuis een flinke keuken, berg plaatsen en andere gemakken, terwjjl ook nog een klein tuintje het aantrekkelijke verhoogt. Op de bovenverdieping, die door middel van een gemakkelijke trap bereikt wordt, zijn een tweetal ruime en twee minder ruime slaapkamers, terwijl op den beschoten zolder, waarvan de toe gang ons niet bekoren zou, nog een meidenkamertje is afgeschoten. Zoo van buiten als van binnen zien de gebou wen er netjes uit. Dat de Bouwmaatschappij in den geest van het publiek gehandeld heeft, blijkt wel uit het feit dat beide huizen reeds tot goede prijzen verhuurd zjjn. Zooals wij gisteren in het kort meldden, houdt de gemeenteraad van Vlissingen a. Zaterdag eene zitting. Behalve eenige mededeelingen zijn aan de orde vooretellen betrekkelijkgoedkeuring staat van ontheffingen hoofd, omslag over 1887 het verzoek van J. P. Swennen, tot gebruikma king van de kazemat onder den Westdjjk aan het einde der Breewaterstraat als bergplaats voor petroleum een verzoek van G. Alberts om ge„ in staat te stellen om den veertienden de zaken voort te zetten „Ik had geen cent terng gegeven, dat kon »k niet. Al wat ik gestolen had, werd gebruikt om een schuld te delgen, die mijn vrouws broe der gemaakt had dit zeg ik niet om mij zelf vrij te pleiten. Ik had geen recht om geld te nemen dat mij niet toekwam, voor welk doel dan ook. Ik was een dief. Als mijn vrouw nog leefde, zou ik dit niet toegeven. Ik wil den blaam niet van mij afschuiven. Ik beken dat ik de brandkast bestolen heb." „Maar dit verhoogt slechts het geheimzin nige. Want indien het kantoor zijne betalingen den vijftienden staakte, omdat er geen geld in kas was, hoe kon het dan den veertienden nog betalen, als gij het geld reeds den dertienden gestolen hadt." Hij bleef een paar minuten in gepeins ver zonken zitten en toen zei ik „Ik kan de verklaring van den heer Motley niet met de uwe overeenbrengen." „Neen, een van onze beiden moet een valsche verklaring hebben afgelegd." „Kunt gij de waarheid van uw bekentenis bewijzen „Ik kan genoeg bewijzen leveren om aan te toonen,dat Motley de waarheid verdraaid heeft. Ik ben er den heelen dag mede bezig geweest en kan getuigen oproepen, die verklaren dat hij den dertienden 'a avonds om tien uur op mijn kamer ia Dalstoa is geweest; ea uit de boeken bruikmaking van gemeentegrond b|j de Tonnen- brug, voor de plaatsing van een gebouwtje tot ^'ijdeljjke berging van goederen ten behoeve ven den stoombargediensteen dito van P. Verhage Lz, c. s. tot het weder doen houden der wekelijksche markt op de Groote markteen dito van O. Maters om van den koop van grond aan de Gaethuisweg te worden ontslagen. Verder be treffende gelijke verzoeken van G. de Heer, P. MoDje en J. Coljjn, wat betreft grond aan den hoek der Aagje Deken-Kolvenierstraat en aan den Koningswegeen van de commissie der zeemans- en visschersbeurs om machtiging tot belegging van gelden. Eindelijk een voorstel tot het aan gaan eener geldleening en een tot vaststelling van bepalingen voor den gymnastiek-onderwjjzer bjj gebruikmaking van een der lokalen. Uit Goes schrjjft men ons Gisteren avond had het buitengewone concert der Zangvereeniging van de afdeeling Goes der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, plaats in de groote zaal der Sociëteit V. O. V. Mocht de zangvereeniging bjj voorgaande con certen altijd druk bezocht worden, nu was het in dit geval bovenmate, en geen wonder, de Siadtische Kapelle van Crefeld, die zoo menigmaal mede gewerkt heeft bij de concerten der Middel burgsche Zangvereeniging Oefening en Uitspanning en daar altjjd met den luidsten bijval werd be groet, liet zich hier voor de eerste maal met de Zangvereeniging samen hooren, en handhaafde haar roem op schitterende wjjze. De Mgmont Ouverture van Beethoven, no. 1 van het programma, werd met fijnheid en juistheid uitgevoerd, zooals men van een degeljjk gezel schap als dit kan verwachten het daverend applaus getuigde van de ingenomenheid derover- talrijke toehoorders. De begeleiding der Glocke van Romberg en Die Ruinen von Athen van Beethoven slaagde in het bjjzonder en daar de zangers het koor bestond uit 92 personen flink geoefend waren was het een schoon geheel, waarvoor wjj bijzon dere hulde moeten brengen aan den ijverigen directeur der zangvereeniging dhr. C. SamanB, die dit door zjjn flinke leiding heelt tot stand gebracht. De solisten voldeden zeer goed, vooral de sopraan viel luiden bjjval ten deel. Ook een woord van waardeering aan den decla mator, dhr. Z. D. van der Bilt La Motthe, voor zijn sierlijke en juiste voordracht, in Die Ruinen von Athen. Mochten de heeren, die het initiatief namen voor dit concert, met voldoening op hun werk terug kunnen zien, en zjj daardoor juist geprik keld worden om zoo iets meer in Goes tot stand te doen komen, gewis zullen zij dan aanspraak kunnen maken op de dankbaarheid van vele Goesenaren, welke kunst en schoonheid op prjjs stellen. In de gisteren (Woensdag) gehouden vergadering van ingelanden van den polder Nieuw-Noord- Beveland is rekening gedaan over het dienstjaar van het hotel Charing Cross blijkt, dat hij daar den veertienden geslapen heeft." „En deed hij dat alleen, opdat gij zoudt kunnen ontvluchten ter wille van uw vrouw?" „Dat maakte hij mij wijs." „Als gij een kleinigheid hadt weggenomen" 2ei ik, „zou een edelmoedig man als hij, zich zeker eenige moeite getroost hebben, om u voor de gevolgen eener inhechtenisneming te bewaren. Maar voor een millioen, dat begrijp ik niet." „Gij behoeft het ook niet te begrijpen, mijn heer Holderness",. zei hij met nadruu. „Ik ben niet bier gekomen om uw medelijdeu op te wek ken, ik heb u een veel grooter dienst te verzoe ken als ik gevangen genomen word, wilt gij dan voor mijn kind zorgen totdat ik mijn tijd uitgezeten heb?" „Wat 1" riep ik uit, „loopt gij gevaar van gevangen genomen te worden?" „Neen, maar ik kan mij zelf moeten aan geven en daarom moet ik iemand zoeken, die voor mijn kind wil zorgen. Ik ken niemand in Londen tot wien ik mij wenden kan niemand. Beschouw het niet als een dienst, dien gij aan een dief bewijst, maar als een weldaad aan een on. gelukkig kind, een weldaad aan de nagedachte nis van de arme ziel, voor wie gij zoo vriendelijk zijt geweest Ik viel hem in de rede en beloofde dat er voor zijn kind zou gezorgd worden. Ik wist immers dat Magda den kltiuen Bob niet zou ver- stooten en begreep dat Burns dien dienst niet 1886/87. Zjj bedroeg in ontvangst 10223.32, in uitgaaf 9462,69, bljjft dus een goed slot van 760.63. De begrooting over het dienstjaar 1887/88 is in ontvang en uitgaaf vastgesteld op 10648.96. Aan P. de Smit, die gronden in pacht heeftin den polder, is eene pachtsvermindering toegestaan voor de eerstkomende 4 jaren van 57.96 per jaar. Tot ontvanger-griffier van genoemden polder werd benoemd de heer L. A. Vink met algemeene stemmen in plaats van wjjlen zjjn vader, den heer J. Vink. Aan de Goesche Crt. wordt uit Wolfaartsdjjk o. a. het volgende geschreven: Dat de heersch- en partijzucht hier groot is, en de algemeene belangen dikwjjls voor persoonlijke moeten wjjken, bleek hier opnieuw in de Maandag gehoudene poldervergaderingen van ingelanden. Het waterschap Oud- Wolfaartsdijk hield des voormiddags vergadering. Na behandeling der rekening over het vorig en opmaking der begroo ting voor het nieuwe dienstjaar, waarbjj het djjkgeschot werd bepaald op f 7.50 per heet.* zijnde 1 minder dan over 1885/6, werd over gegaan tot het opmaken van een voordracht van drie personen wegens de periodieke aftreding van een gezworene. De heer C. Koert, een algemeen geacht en ontwikkeld persoon, doch niet tot de partjj van zekere heeren behoorende, was dit jaar aan de beurt van aftreding. En hoewel het in bet algemeen belang van den polder was, dat de heer Koert zitting bleet houden, werd dit door die heeren over het hoofd gezien en was er bjj hen besloten, dat hij vallen zonalle middelen zjjn aangewend, om de stembevoegde ingelanden of vertegenwoordigers van anderen daartoe te bewerken en dat de dogcart des morgens vóór de vergadering nog een bezoek had gebracht aan bijna al de stembevoegde ingelanden, zal zeker hiertoe nog hebben medegewerkt. Nochtans was de overwinning niet gemakkeljjk te behalen, en moest er voor ieder persoon driemaal worden ge stemd. De beer A. Op 'tHof werd eerste, A. Versohuure tweede en P. Koeman Jr derde can- didaat, telkens met slechts 11 van de 20 uitge brachte stemmen. Het doel is echter bereikt, Koert is gevallen en zal dus plaats moeten ma ken voor een ander persoon. Alle weldenkende ingelanden, en vooral zjjn mede-bestuursledenj gaven echter openljjk bljjk van hunne afkeuring en teleurstelling in dezen. Om halt 1 uur begon de vergadering van den Heerenpolder. Nadat deze geopend was, verzocht de heer J. M. Kakebeeke, lid van prov. staten en mede vertegenwoordiger van dien polder, daar1 het hem in de vergadering van Oud- Wolf aartsdijk gebleken is, dat de algemeene belangen hier voor1 pereoonljjke moeten wjjken, gebruik makend van zijn recht, den voorzitter de procuraties te laten overleggen. Na inzage verklaarde genoemde heer Kakebeeke de procuratie van den heer A. Ver- schuure, vertegenwoordigende den heer De Millie„ en de procuraties van den heer M. Weststrate, wilde vragen aan degenen, die zooveel doorhem geleden hadden. Hij stond op, dankte mij en ging plotseling heen, als om verdere verklaringen te vermijden^ Toen ik dien avond tussehen twee bedrijven in, het orkest verliet, bracht een bode mij een kaartje en zei dat er een heer bij de artistendeuf wachtte. Op het kaartje las ik: „John Motley, Eeatonplein." En John Motley zelf vond ik bij de achterdeür, bijna het heele gangetje vullende met zijn dikke gestalte. „Zal u niet ophouden, Holderness. Ik moet morgen een gesprek met u hebben over zaken. Kunt gij tegen drie uur thuis zijn?" „Ja dan zal ik zorgen thuis te zijn." „Dank ndank u wel. Ik weet waar gij woont. Vergeet het niet: morgen om drie uur," zei hij en schudde bij eiken nieuwen zin mijn hand als wilde hij mij zijne woorden instampen. „Ik zal het niet vergeten" zei ik, kreeg nog een laatste handdruk en stond alleen met een nieuw onderwerp ter overdenking. ZEVENTIENDE HOOFDSTUK. Mevrouw Burns werd den volgenden morgen op het Brompton-kerkhof begraven. Philip, Magda en ik giugen met mynheer Burns en zijn kind mede eu toen alles voorbij was, keerden wij naar de woning der Harlowe's terng.

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 1