N° 122. 130® Jaargang: 1887. Donderdag 26 Mei. van eene BEKENDMAKINGEN. Middelburg 25 Mei. Eene verkeerde rekening. Dit blad verschijnt dagelijks; met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 8/m, franco 8.50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.80. iedere regel meer 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: MIDDELBURG COURANT. Agenten te Ylissingen: P.G. de Yet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Irmningen: F. van dee Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooijte TholenW. A. van Nieuwenhuijzen. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger Den 2en Pinksterdag Maandag wordt geen nommer van ons blad uitgegeven. De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend dat bij hun besluit van heden aan de Wed. P. C, MINK en hare recht-verkrijgerden vergunning is verleend tot het inrichten van perceel wijk K no. 77a kadastraal bekend in sectie D no. 1982 op den BeenhouwerssiDge! tot slachtplaats. Middelburg, den 24 Mei 1887. De burgemeester en wethouders van Middelburg, SCHOKEK. De secretaris, A. DE VULDER VAN NOORDEN. Het ligt voor de hand dat, al mogen de a. verkiezingen voor de staten generaal nog niet zeer nabij zijn,het toch voor verschillende partijen gewenscht is nu reeds de handen aan het werk te slaan. Augustus zal spoedig genoeg in het land zijnen vooral met het oog op eventueele reisplannen dient men reeds tijdig op een en ander bedacht te wezen. Eene zeer belangrijke verkiezing staat voor de deur, nog gewichtiger dan die van het vorig jaar. Wat destijds nog een beginsel mocht heeten, heeft thans meer vorm en leven gekregen. De grondwetsherziening hing toen nog te veel in de lucht; thans zal zij, naar wij hopen, gereed zijn, en zullen de kiezers worden opgeroepen om het zegel te drukken op het werk, door onze staten-generaal gedaan. Wel zijn wij nu nog niet alle bezwaren te hoven; en wachten ons vooral op tweepunten nog eenige moeilijkheden, maar hoe nader wij bij het einde zijn, des te ernstiger zal men zich wel bedenken voor men het reeds gedane werk in gevaar brenge. Op twee punten, schreven wij. En dit zijn het onderwijsvraagstuk en de regeling van het kiesrecht, te maken bij de additioneele artikelen. De non-possumus politiek van het vorig jaar heeft haar kracht verloren; art. 194 zal wel licht ongewijzigd blijven, daar waar de regeering ditmaal geen voorstel tot verandering deed en wij alleen bet voorstel-Schaepman hebben; maar dan blijft toch altijd het kiesrecht een teedere kwestie- Zeer overwegende redenen van politieken aard zouden er toe kunnen nopen om, evenals het hoofdstuk van den godsdienst, ook dat van het onderwijs te laten rustenmaar wij betwij felen of men in de Tweede kamer even alge meen, als met een onveranderd art. 168, met een ongewijzigd art. 194 zal genoegen nemen. Dr Schaepman zal, dunkt ons, pleiten voor zijn idee; en de rechterzijde, hoe veel kalmer dan in 1878 het meerendeel harer leden thans gestemd moge zijn, zal niet zoo ge makkelijk de gelegenheid laten voorbijgaan om op dit punt een compromis tot stand te brengen. En ook wij zouden het betreuren, wanneer niet in ieder geval beproefd werd tot een vergelijk te komen, ten einde een twist appel uit den weg te ruimen, die reeds zooveel beroering te weeg bracht, zooveel nadeel aan een geregelden gang van zaken berokkende. Willen de liberalen dus in dien zin meehelpen; wellicht is er dan kans dat tusschen hen en de niet-onverzoenlijken nog een gewenscht compromis tot stand kome. Tot oplossing van het kiesrechtvraagstuk is door de heeren Van der Feltz, Gleichman, Borgesius, Van Houten en De Vos van liberale zijde dus een, in de gegeven om standigheden zeer te waardeeren poging ge- gftftn, Onae lezers weten: zy deden een voor stel om, beter dan de regeering dit doet, de bevolking der groote steden op gelijken voet te brengen met die van het platteland; en om voor gezeten of ontwikkelde personen, zooals inwonende zoons, onderwijzers, kapelaans enz door den maatstaf van welstand of bekwaam heid het kiesrecht bereikbaar te maken. Van de zijde van den Standaard c.s. onder vindt die poging natuurlijk weer verzeten er wordt geïnsinueerd dat er louter partijdig heid in het spel is, nu men het platteland niet de overhand wil laten. Zoo er nog kwestie ware van aan de steden het overwicht te willen geven wij zouden die bestrijding kunnen hegrijpenmaar nu men tracht een middel in 't leven te roepen, dat gelijk recht aan beiden toekent, is ons die oppositie onverklaarbaar. Aan wiens zijde juist de grootste partijdig heid is te vinden, zeker niet bij de voorstel lers, maar wel bij het anti-revolutionnaire orgaan dat juist voor het platteland zich zoo bijzonder in de bres stelt en daaraan de grootste macht wil toekennen. Waarom, zullen wij niet in den breede na gaan maar mocht het, zooals van anderen kant wordt aangevoerd, niet waar zijn, dat het intellect meer in de steden dan op het platte land is te vinden, welnu dan is er nog minder bezwaar om met het voorstel der vijf liberale heeren mee te gaan. Genoeg, ook op dit punt zal er nog strijd te over wezen. Maar hij de kalme atmos feer, die thans in de kamer heerschteen atmos feer die bewijst dat er als 't ware alles gedaan wordt om een toon van verzoening aan te slaan om samenwerking te verkrijgen, zal men ook op dit punt wel tot overleg komen. Dat men aan anti-liberalen kant ook die meening is toegedaanbewijst reeds het aan wijzen van candidaten voor de te wachten verkiezingen, en niet minder het opmaken der rekening van de tegenstanders. Wat hebben de liberalen gedaan sinds 1886, toen bun eene kleine meerderheid is geschon ken zoo vraagt men. En onnoodig het te zeggen de rekening is niet gunstig, volgens de cijferaars der ultra- anti-revolutionnaire richting. Ons dunkt, die rekening is verkeerd. Van een partij, die nog slechts zeer weinig macht in de kamer heeft, is het al veel dat zij tot stand bracht, wat zij deeddat zij eenheid onder hare leden bevorderde en den wagen van staat bestuurde zoover als hij nu reeds is gevorderd tot vlak voor de slui tingspoort der grondwetsherziening. Juist de liberale kamerleden hebben aan hunne collega's van de overzijde ditmaal een voorbeeld gegeven van eenstemmigheiden daarom faalt de rekening nog meer. Toch zou het onbillijk wezen hun alleen de eer te geven van hetgeen tot stand kwam. Ook bij de andere partij kreeg een betere geest dan in 1886 de overhand. Er kwam kentering in de gevoelens; de ultra's werden op zij gezet. En zoo nu de Standaard c. s., met die waar heid voor oogen, eens een andere rekening wilden maken, dan zouden zij van zelf tot de ontdekking komen dat de balans niet in hun voordeel sluit. Niet der liberalen schuld is het dat in de kerk op dit oogenb'ik een scheuring, een strijd is ontstaan, welke hevige verbittering teweeg bracht, vooral bij de meest bezadigde personen, die terecht het gevaar inzien van het dryven van mannen als dr. Kuijper c. s. en thans ook willen waken tegen dien invloed op politiek gebied. Men moge nu, door anderer rekening op te maken, daarvan liefst aller oogen willen afleiden; het gezonde verstand zal de bovenhand houden. Er is sedert het vorig jaar veel gebeurd, dat tot ernstig nadenken stemde. Niet aan ons, die liefst buiten dien strijd ons houden, om te beoordeelen waar het recht is; maar wanneer er een balana van den toestand op dit oogen- bïik wordt opgemaakt, dient met dat gebeurde toch rekening gehouden te worden. En zoo men er dan op wil letten dat de bezadigdheid, de samenwerking om aan het land kalmte en rust te geven, door de grond wetsherziening te doen gelukken, juist niet gevonden werd bij hen, die thans liefst de fouten links opzoeken, waar die bij enkelen rechts te vinden zijn daar hebben wij ver trouwen genoeg in het grootste deel van ons volk, dat het, afstand doende van overdreven eischen, de vraag zich zal stellen wie hebben heter zich van hun mandaat gekwetenzij die in staat en kerk dreven tot het uiterste of die personen welke, snakkend naar den vrede voor het land, hun blik richtten op alles wat ver zoening brengen kan? En bij het antwoord op de vraag zal de balans zeker niet overslaan ten gunste van de Standaard- mannen. In het Schuttershof alhier werd heden middag eene vergadering gehouden van leden en begun stigers der vereeniging tot het oprichten en in stand houden van eene Zeeuwsche openbare ver zameling van hedendaagsche kunst, genaamd Kunstmuseum te Middelburg. Een 15 tal leden waren aanwezig. De heer mr. G, N. de Stoppelaar die, wjjl nog geen bestuur benoemd was, de leiding dezer bij eenkomst op zich nam, deelde mede dat op dit oogenblik 106 leden en 23 begunstigers tot de vereeniging zijn toegetreden. Hjj legde verder over de kon. goedkeuring der statuten, benevens een schrijven van het bestuur der Teekenacademie» houdende toezegging eener jaarlijksche subsidie van 300 gedurende twee jaren. Nog deelde de voorzitter mede dat de afgeloo- pen tentoonstelling voor de vereeniging eene bate heeft opgeleverd van plus minus 400, zjjnde het zuiver overschot van de 5%, geheven van den verkoop van schilderijen. Door de commissie van aankoop van schilde rijen, aan welke een crediet was verleend van 1900, ia daarvan 1770 besteed en zijn daar voor aangekocht de volgende schilderjjenEd- Frankfort, Het morgengebed P. J. C. Gabriel, ln den Kamperpolder en P. Stortenbeker Vroege morgen. Dat de commissie niet de gansche som heeft noodig gehad is voor een deel te danken aan de welwillendheid der kunstenaars. De volgende stukken werden aan het museum geschonkenFred, Lentz, Het eerste glas, door wijlen mevr. de wed. Thibaut Mathijssen, J. F, Schutz, Voor de bui naar binnen, J. J. Schenkel, Gedeelte der groote kerk te Alkmaar, door W. A. graaf van Lijnden, jhr A. G. A. ridder van Rap- pard, De tegelschilders, door J' C. Lantsheer, J. S. H Kever De zusjes, door mevr. De Stoppelaar Van Ejjs, mevr. M. Bilders van Bosse Winterland schap, G, Henkes, Interessante lectuur en J. H. Weissenbruch, Strand te Scheveningen doormr G. N. de Stoppelaar. Aan die schenkers werd de dank der verga ring gebracht. De schilderjjen vertegenwoordigen nu eene waarde van 4630. Nog gaf de voorzitter kennis dat door den heer jhr mr L. Schorer het aanbod gedaan is om in het kunstmuseum tijdelijk een tiental, aan hem be boerende schilderijen in bewaring te geven en tentoon te stellen. Van dit aanbod is gebruik gemaakt. Daarna werd overgegaan tot de samenstelling van het bestuur. Ingevolge art. 8 der statuten zullen daarin zitting nemen twee leden van de vereeniging Uit het VolkVoor het Volk, waartoe zijn aangewezen de heeren W. J. van den Berghe en J. J. H. Doorenbos, en twee leden uit de Confrérie van St Sebasiiaan, waartoe zijn benoemd de heeren mr G. N. de Stoppelaar en B. A. Verhey. De overige bestuursleden móesten gekozen worden uit dubbeltallen door de commissie als volgt samengesteld, de heeren J. C. Lantsheer en A. Lutejjn, J. P. I. Buteux en mr. D. A. Berdenis van Berlekom, W. A. graaf van Lijnden en mr. A. van Reigersberg Versluijs, H. Tak en J. A, Frederiks en P. J. van der Lejjé en A. K. Dronkers. Gekozen werden de heerenLantsheer, Buteux, Van Lijnden, Tak en Van der Leijé. Deze heeren kiezen uit hun'midden een voor zitter, een secretaris en een penningmeester. Het verslag der uitvoering van de zangvereeni- ging Oefening en Uitspanninggisteren avond gegeven, plaatsen wjj in ons volgend nommer. Wij volstaan thans met dasme^óc ling, dat zjj in vele opzichten uitstekend voldeed. Men meldt ons, dat het programma der feeste lijkheden bij gelegenheid der alhier te houden algemeene vergadering der Vereeniging van offi cieren der schutterij in Nederland, met daaraan verbonden schietwedstrijd, is vastgesteld als volgt Donderdag 7 Juli concert in den tuin van het Schuttershof, aangeboden door de Confrérie van St. Sebastiaan. Des avonds te 9 uren zal het hoofdbestuur en de regelings-commissie aan den commissaris des konings in Zeeland een bezoek brengen. Vrijdag 8 Juli, des voormiddags te 9 uren, zullen het hoofdbestuur, de regelings-commissie en de leden den burgemeester van Middelburg ten raad- huize bezoeken. De scbietwedstrjjd nabij Vlissingen vangt dan te 10 uren aan, terwjjl des namiddags nabij het schietterrein eene muziekuitvoering zal plaats hebben. De deelnemers zullen verder een bezoek aan Vlissingen brengen en zich later in het badhuis aldaar aan een diner vereenigen, waarna er eene muziekuitvoering zal gegeven worden. Zaterdag daarop wordt te 10 uren, in de sociëteit St. Joris te Middelburg, algemeene vergadering gehouden. Te 1 uur heeft er een rjjtoer door Walcheren plaats, aangeboden door de vereeniging; en zal o. a. aan Overduin, het buitenverbljjf van jhr mr W. C. M. de Jonge van Ellemeet, een bezoek worden gebracht. Daarna heeft te Dom burg een diner plaats. Voor den schietwedstrijd is een afzonderlijk reglement vastgesteld. Met 1 Juni worden, naar men ons meldt, bjj de maatschappij Zeeland de eerste officieren, de heeren Boll, Van Boven en Lucas bevorderd tot kommandant. Ook onder het overige personeel heeft dan eenige promotie plaats. In de heden door ingelanden van den poldel? Groede en Baanst gehouden vergadering is een voordracht opgemaakt voor djjkgraaf, vacature- Mazure. Als eerste candidaat komt daarop voor de heer A. Lombaard, als tweede de heer J. B» Becu, en als derde de heer J, de Vlieger. In het district Deventer zal, ter voorziening in de vacacure-Blussé, eene verkiezing plaats hebben op Dinsdag 14 Juni, en eene herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 28 Juni d. a. v. Dezer dagen was, zegt de Haagsche correspond dent van het £7. D., in de residentie eene ethno-5 grafische verzameling tentoongesteld, in Indil bijeengebracht. Er was, verneem ik, ook een „gruwelkamer" aan toegevoegd, waarin men o. a» aantrof: drie Tjiomasepjjkers op laag water; een groote kool, voor ons gestoofd door den radjah van Tenom het bewjjs van dankbaarheid, dat den heer Van Daalen niet gegeven werd voor zjjnö hulp in de iWsero-zaak; honderd knollen, onder den naam van citroenen door den minister van koloniën ingezonden; een portie zoete koek, be stemd om door de kamers te worden opgegeten, van denzelfden inzendereen bak Indisch zand, goed om in oogen te strooiende drie vliegen, ons door Engeland op Borneo afgevangen en van den heer Van Rees een ex. „Indische typen", opengeslagen bjj de zinsnede „De regent, tegen wien geen enkel bewjja Was gevonden om hem voor den rechter te dagen, was reeds zes weken vroeger afgezet. En de resident? Wel, deze arbeidt om den Javaan vatbaar te maken voor vrjjen arbeid". Den 7en Juni zal te 's Gravenhage de vjjfde vergadering van het Nederlandsch Landbouto-comiiê gehouden worden. Op de agenda staan o. a.lo een voorstel-Zeeland omtrent de inrichting van het jaarljjkseh verslag over den landbouw in Nederland2o Nederl. Landbouw-Courant3o voorstel Geldersch-Overjjsselsche maatschappij van Landbouw betreffende de vogelenwet4o voorstel- Zeeland in zake contracten bjj teelt van suiker bieten 5o bespreking over de inzending ter Parjjsche tentoonstelling in '1889. De Haagsche Omtrekken van Damas zullen nog tot October dezes jaars bjj de boekhandelaren Van Stockum worden uitgegeven, en daarna in het Dagblad verschjjnen. De wet van 1877 op het verstrekken van dienst paarden aan officieren is schrijft de minister van oorlog in antwoord aan de Tweede kamer geenszins tpt stand gebracht met het doel om d«?

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 1