BUITENLAND. teoippi a Verpacltiiipi is Zeeland. Laatste Berichten. Algemeen Overzicht. Weerkundige waarnemingen. Ferkoopingen en aanbestedingen. drie meter lang en anderhalf meter breed is. Hg bestaat eigenlijk uit twee koeken, waarvan de bovenste geheel van suiker en driemaal dikker, hoewel een weinig minder lang en breed is dan de onderste van koekdeeg. Die suiker vooral heeft de koekbakker als grondstof aange wend voor een kunstwerk. Aan ieder der vier hoeken vindt men een tafereel uit het leven van den H. Yincentius a Paulo, van bjjna een halven meter hoog. Het zgnSlavenmarkt te Tunis, Vondelingshuis te Parijs, Hospitaal teJMarseille en Turksche zeeroovers op de Galeien. De koek is aangekocht door een Utrechtenaar en geschonken aan de Vereeniging van den H. Vinceniius a Paulo aldaar, die hem ten bate der armen tentoonstelt en laat verloten. Het herbouwde Kurhaus te Scheveningen is aan de beurs te Rotterdam door een der makelaars aldaar op beurspolis verzekerd bg 35 binnen- en buitenlandsche verzekeringmaatschappijen tot een bedrag van 1,110,000. Thans meldt men dat de Belgische archi tect, de heer Cordonnier, die bg den internationalen prgswedstrijd voor een ontwerp van een nieuwe beurs op het Damrak te Amsterdam met den prijs van 10,000 bekroond werd, zich in de hoofd stad bevindt, teneinde zijn plan in dier voege te wijzigen, dat het geheel aan de eischen van het dagelijksch bestuur voldoet en de financieele krachten der gemeente niet te boven gaat. Dit gewijzigd plan met begrooting kan weldra tege moet worden gezien, en kan waarschijnlijk de oplossing zgn van de beurskwestie, die Amster dams handel reeds bjjna een kwart eeuw beroert. Zou het besluit van Burgerpligt bij het dag. bestuur niet genoeg gewicht in de schaal leggen Eene vrouw uit een Nijmeegsche achterbuurt trok het gewaad eener boerin uit Wijchen aan, vulde hare mand met margarinevet, begaf zich ter markt, ging onder de boterboerinnen zitten en verkocht haar vet tegen den prijs van boter. Voor dat samenstel van bedriegelgke kunstgrepen is zij nu door den kantonrechter tot 10 boete of 3 dagen gevangenis veroordeeld. Ten gevolge van onvoorzichtige behandeling van een kooktoestel is te Boxtel een woning geheel afgebrand. Met groote krachtsinspanning zgn de helende gebouwen gespaard gebleven. De doleerende gemeente te Arnhem heeft reeds 25 mille bjjeen voor een kerk. Te Arnhem kregen 2 knapen twist, die zoo hoog liep, dat de een den ander een klap met een stok gaf, waardoor de jongen bewusteloos werd. In het ziekenhuis opgenomen stierf hij een paar dagen daarna. Zgne paettante trok zich de zaak zoo aan, dat ook deze den volgenden dag na eene korte ongesteldheid overleed. Te Tilburg is de vorige week een grappig feit voorgekomen. In een heerenhuis was inge broken, twee politieagenten kwamen er bg te pas en nu bleek dat zekere S., die van een bruiloft des morgens was wedergekeerd, slaapdronken langs de openstaande poort was gekomen, een vertrek was binnengetreden, daar zgn kleederen netjes had weggeruimd en thans in een diepen slaap gedompeld lag op de legerstede, welke kort te voren door een persoon, die ter kerke was gegaan, was verlaten. Hg werd wakker gemaakt en vertrok. Aan de Indépendance seint men uit Belfort, dat te Montreux-Vieux twee Fransche beambten van den Ooster spoorweg door de Duitsche auto riteiten zijn gevangen genomen, onder beschuldi ging een Duitsche grenspaal omgestooten te hebben. Men weet niet, waar deze beiden zgn geïnterneerd. In het Engelsch hoogerhuiB heeft lord Salis bury verklaard, niet in staat te zijn, al die in lichtingen te geven aangaande de overeen komst van Engeland met de Pqjte, als hg wenschte, daar de bepalingen van de gesloten conventie der regeering nog niet ten volle bekend zgn. De Duitsche bladen noemen de berichten over den gezondheidstoestand van den kroonprins zeer overdreven. De Porte heeft de reeds lang aangekondigde circulaire betreffende Boelgarge aan de mogend heden verzonden. u komt.' Magda liet het de patiënt aan niets ontbreken, de bevelen van den dokter werden stipt opge volgd en alsof de hemel hunne gebeden verhoorde, trok de mist op en de zon scheen heider en warm. „O! ik zal spoedig kunnen gaan!" sprak het vrouwtje blijmoedig. „Ja, ja," zei Magda; maar in haar hart voegde zij er bij „maar niet naar uw man." Zij verminderde met den dag en toch kwam er af en toe nog eens die oude blik vol ver trouwen en hoop in hare oogen. Op een avond zat Magda voor haar bed, ter wijl Bobby op den grond zat en een prentenboek bekeek. Mary had een poos met gesloten oogen gelegen. Men hoorde voetstappen en stemmen op het portaal; maar zij merkte er niets van. De deur ging open en er kwam een man met een vervallen, bleek gelaat binnen, die regelrecht naar het bed ging en zich over de zieke heen boog. Zij opende bijna terstond de oogen en sloeg met een vreugdekreet hare magere armen om zgn hals. „Lieveling!" riep zij uit. „Ik wist het wel, •dat wij elkaar zouden terug zien Ik wist het. Daar heb ik slechts op gewacht Even voor die ontmoeting had ik met den huisbaas de zaak der huishuu r der arme vrouw geregeld. Toen ik het huis verliet, hield er een jijtuig stil, waaruit een jonge man stapte, die mij Yoor het geld, dat de arbeiders in de Borinage Zaterdag, den betaaldag, ontvingen, hebben velen revolvers gekocht. Het parket te Bergen heeft onmiddellijk den verkoop van wapenen verboden. Naar men zegt, heeft de socialist Yanloo 1000 revolvers met patronen onder de arbeiders verdeeld. De troepen zenden 's nachts voordurend patrouilles uit, daar men ernstige ongeregeldheden vreest. De opgewondenheid onder de werkstakers is zeer groot. Tallooze plakkaten zijn overal aangeplakt met de woorden„Greve of de dood." In het land van Charleroi breidt zich de werk staking eveneens uit. Men berekent het aantal grevisten daar op 4000 tot 5000. Te Charleroi, Gilly, Marchiennes en andere plaatsen is de burgerwacht onder de wapenen. In het bekken van Luik is gisterenmorgen eene werkstaking begonnen te Seraing en omstreken. De gendarmes hebben de samenscholingen te Seraing, waar 2000 arbeiders zich voor de algemeene grève hebben verklaard, uiteengedreven. Bij de voortzetting der beraadslaging over het tweede artikel van het Iersche strafrecht- ontwerp heeft Smith in het lagerhuis aangekon digd, dat de regeering het amendement overneemt, hetwelk de misdrgven, vallende onder de White- boywet, van de summiere jurisdictie uitsluit. Het Engelsch hoogerhuis heeft in de derde» lezing de novelle op de wet betreffende de kleine boeren in Schotland aangenomen, en is daarna uiteengegaan tot den 9'-n Juni. De expeditie van Stanley is den 30en April van Stanley Pool vertrokken en in 4- stoombooten die eenige kleinere vaartuigen op sleeptouw had den, den Kongo opgevaren. De berichten luiden gunstig. Zondag woonden de leden van het Engelsch lagerhuis in de St. Margaretha kerk den bijzon deren dienst bg ter herinnering aan het 50ste jaar der regeering van koningin Victoria. In de rijen der Parnellisten en radicalen waren groote gapingeno. a. ontbraken ook John Morley en Labouchère, lord Randolph Churchill en Cham berlain. Prof. Billroth, de beroemde hoogleeraar in de heelkunde te Weenen, is Vrijdag aldaar over leden. Hij werd in April 1829 te Bergen op Rilgen geboren en was dus 58 jaren oud. Naar men ons uit Antwerpen meldt, wordt daar in Juli en Aug. van gemeentewege, »een groot bestendig Festival ingericht, aangeboden aan de maatschappijen van zang, fanfaren, har monie of symphonie van het land en den vreemde". Uitgesloten zgn muziekvereenigingen met minder dan 25, en zangvereenigingen met minder dan 35 uitvoerenden. De uitvoeringen zullen plaats hebben op de Zondagen in Juli en Aug. en ook op Maandag 15 Aug. Er zullen herinnerings medailles worden uitgereikt en 12 premies worden uitgeloofd van 1000 tot 100 frs. aan de mede werkende vereenigingen, 8 premies van 100 tot 25 frs. aan directeuren daarvan. Nog zullen bijzondere premies van 200,150 en 100 frs. worden geschonken aan de vereeniging, die het verst kwam, de zangvereeniging die het talrgkst is en de talrijkste muziekvereeniging. De uitreiking zal plaats hebben op het stadhuis van Antwerpen, Zondag 4 September, te 12 uren. De overtocht over den Atlantischen Oceaan in vier dagen. De Arrow Steamschip and Shipbuilding Company te New-York bouwt thans, naar een nieuw systeem, eene pakketboot, die eene gemiddelde snelheid zal hebben van 22 knoopen, en wel door middel van machines, die eene be weegkracht zullen hebben van 22.986 paarden. Het schip, de Pocahontas, zal zgn 164 m. 16 lang en 12 m. 16 breed en zal eene waterverplaatsing hebben van 7 m. 75. Het zal gebouwd worden van ijzer en staal en in 1060 compartimenten verdeeld, waarvan 500 beneden de waterljjn, Door 20 ketels zal de stoom voortgebracht worden. De boot zal de reis van New-York naar Liverpool in 4 dagen of minder nog kunnen afleggenmaar geen vrachtgoederen aan boord nemen dan die van de post. Ook hartelijk lachen is gevaarlijk. Te Sheffield zat een pas gehuwde vrouw de vorige week in hare kamer en zag dat haar buur man, die thuis kwam, niet door de straatdeur gejaagd vroeg: „Waar is no 35?" „Hier," zei ik en wees op het huis dat ik zooeven verlaten had. „Zijt gij de echtgenoot van mevrouw Heath?" „Ja antwoorde hij zenuwachtig. „Gij vindt haar op de hoogste verdieping" zei ik. Zonder mij te bedanken snelde hij het huisin. Waar had ik toch dien langen, mageren man met dat schrandere gelaat gezien Dit vroeg ik mij onder het voortgaan af. Eensklaps bleet ik staan. Daar schoot mij te binnen, dat ik hem bij mijnheer Motley op het kantoor gezien had. Ik was zeker dat hij het moest zijn mijnheer Burns, de klerk die de kas bestolen had. ZESTIENDE HOOFDSTUK. Toen ik tot die overtuiging kwam, bevond ik mij juist tegenover de kapel op den Lambethweg en zag op hetzelfde oogenblik Philip aankomen met een zak met gereedschappen in de hand. Zijne eerste woorden waren „Leeft onze arme patient nog „Ja", zei ik, „haar man is gekomen." „Dat is gelukkig." Ik ging met hem naar huis terug, niet wetende of ik hem mijn ontdekking zou mededeelen of niet. Ik begreep dat ik het best deed met mijn mond te houden. Wordt vervolgd). kon, dewgl het slot verdraaid was, en dus door het venster eener slaapkamer naar binnen moest gaan. Hierover kreeg zjj een zoo hevige lachbui, dat zjj plotseling in zwjjm viel en kort daarna overleed. De dood was veroorzaakt door een beroerte, ten gevolge van het schateren. In Engeland heeft het de vorige week niet alleen Donderdag, maar ook Vrijdag hevig ge stormd. Zaterdagochtend viel er te Londen eene hevige hagelbui. In den mond van de Engelsche rivier de Dee werd Vrijdag eene bark, drie man aan boord hebbende, door den storm omvergeworpen. Het schip zonk en de mast alleen bleef boven water. De drie opvarenden bonden zich daaraan vast. Zoo bleven zij gedurende vier uur aan hevigen wind, regen en hagel blootgesteld. Eindelijk brak, helaasde maBt en twee hunner verdronken. Met veel moeite werd de derde man gered. Tot de bekroonden van de Academie franchise voor poëzie behoort o. a. Paul Harel, de eigenaar van eene herberg te Edhaffour (dep. Ome) en een boerenzoon. Hg ontving 1000 fr. voor eenen bundel get. Aux Champs. De raad van state in Frankrjjk heeft het bg hem ingestelde beroep van de prinsen van Orleans tegen het besluit tot schrapping van hun namen uit de legerlijsten verworpen, doch dat van de prinsen Muratontvankeljj k verklaard. Tengevolge van deze beslissing zullen de prinsen Mura terstond weder op de rol van het leger worden geplaatst. 24 Mei, des morgens te 8 uren. Verwacht: N. W. wind. Thermometerstand te Middel burg. 24 Mei 's morgens 8 uren 56 gr. 's middags 1 uur 60 gr, 's avonds 5 uren 55 gr. F. Zaterdag werden te Nieuwvliet aanbesteed de onderhoudswerken aan de waterkeering van den calamiteuzen Adornispolder gedurende Mei 1887 tot 30 April 1888.- Raming 1117.50 Slechts éon biljet was ingekomen, n!. van den heer P. Monjé te Breskens, voor 1064.99, Voor het verpachten van het recht tot wegha len van mosselzaad aan de waterkeering van bovengenoemden polder was geen enkel biljet in geleverd. Datum. Plaats. V oorwerpen. Informatiën. 25 Mei Middelburg, Meubels enz., Eijksgronden, Notarisbuis. 26 It Ternenzen, Dronkers. 27 1 Koudekerke, Inspan, De Wolff. 3 Juni Vlissingen, Huizen, De Wolff. 4 tt Goes, verp. Grasgewas, Gallis Merens 7 tt Vlissingen, Winkelbuis, v. U. Pieterse. 10 U Vlissingen, Huizen, De Wolff. 14 Middelburg, Inboedel, Balans D 4. Juli Vrouwepolder Hofstede, Tak. does. Iu de gisterenavond gehouden ver gadering van het IV«fsdepartement werden de heeren W. J. van Gorkom en Z. D. van der Bilt La Motthe als bestuursleden herkozen. De heer M. C. J. de Visser, die zgn ontslag als zoodanig had gevraagd, trok dat verzoek in op voorwaarde dat hg van het secretariaat zou worden ontheven. De heeren L. M. van Campen en Jonquière hadden ontslag genomenterwgl tot nieuwe be stuursleden werden gekozen de heeren Ph. M. van der Mandere en W. J. de Laat de Kanter.z Tot leden van het hoofdbestuur werden benoemd de heerenmr G. A.Van Hamei en mr A.Bloembergen; terwgl tot afgevaardigde de heer W. J. van Gorkom en tot diens plaatsvervanger de heer H. G. Hartman Jnz. aangewezen werd. Tien leden woonden de vergadering bij. *s GU'avenïtage. Tweede kamer. In de heden gehouden zitting is bij het voortgezet debat over het hoofdstuk defensie der grondwet in de eerste plaats behandeld het nieuwe amendement van den heer Schepel, berustende op het beginsel van volkswapening en betaalde vrijwilligers. De regeering en verschillende kamerleden bestreden dit nadrukkelijk. De kamer verwierp hierop het amendement- Schepel met 61 tegen 15 stemmen; dat van den heer Viruly betreffende eene wettelijke leger- organisatie met 54 tegen 22 stemmendat van den heer Fabius betreffende beperkten oefenings- tjjd met Cl tegen 15 stemmen. Zjj nam daarop het regeeringsartikel met 48 tegen 22 stemmen aan. Eveneens is aangenomen, met 68 tegen 8 stemmen, het amendement der commissie van rapporteurs tegen uitzending van de miliciens te land naar de Oost. Het amendement-Reuther tegen uitzending der zeemilieiens werd echter verworpen met 54 tegen 24 stemmen. De termijn voor het houden der arbeiders-enquête is verlengd tot 1 Augustus. 's Giravenliage. De gemeenteraad heeft geadviseerd den Koekamp tos te staan voor en eene subsidie verleend ten behoeve van de ten toonstelling van oude en nieuwe kunstnijverheid. AtlieFie. De regeering heeft een leening van 120 millioen gesloten. Het valt moeilijk in den chaos der ministerieels verwikkelingen in Frankrijk een weg te vinden. Bij de mededeelingen over de bemoeiingen van Rauvier, over de gesprekken door hem met ver schillende staatslieden gevoerd, spelen de on-dits een hoofdrol. Eigenlijk loopen alle beschouwingen samen in deze twee vragenwat wil Clemenceau en zal Bonlanger minister blijven Voor de meesten is het laatste, punt het meest gewichtige. Van de eene zijde hagelt het schimpredenen en verdachtmakingen op het hoofd van den veel besproken generaalvan de andere zijde regent het bedreigingen of verzoekschriften alle met dit eene doelJules Grevy aan het verstand te brengen, dat het een lafheid ware Boulanger ter wille van Duitschand op te offeren. In ieder ander land zouden dergelijke demon straties weinig gewicht in de schaal leggen. In Frankrijk is het een ander geval. Zoodra de Parijsche bevolking haar stem in een of andere politieke kwestie laat hooren, dreigen de zaken voor de regeering een gevaarlijken loop te namen. Welk een omvang de manifestaties ten gunste van Boulanger reeds nemen, is bij de verkiezing van een afgevaardigde voor het Seine departement gebleken. Hoewel de generaal niet verkiesbaar was, werden Zondag toch 38.457 stemmen op hem uitgebracht. Uit de provinciën komen eveneens tal van betuigingen van sympathie voor den tegenwoordigen minister van oorlog. De opportunisten verdoelen hun boosheid tus schen den gehaten generaal en diens beschermheer Clemenceau. Deze laatste blijft weigeren zijn steun te verleenen aan een kabinet, dat niet voor nemens is krachtig op to treden en de dringend noodzakelijke administratieve hervormingen ten uitvoer te brengen. Een moeilijke taak is den heer Rouvier opge dragen, die te midden van ai de uiteenloopende meeningen en wenschen der verschillende repu- blikeinsche fractiën zooveel orde tracht te scheppen, dat de vorming van een behoorlijk kabinet mogelijk wordt. Het resultaat van Rouviers bemoeiingen, die zelf de opdracht tot samenstelling van een kabinet beslist heeft van de hand gewe zen, was gisteren volgens zijn mededeelingen aan den president der republiek, dat zich een kabinet laat formeeren, waarin alle republikeinsche groepen vertegenwoordigd zijn, ea aan welks hoofd moet staan een staatsman, die reeds vroeger een dergelijk ministerie leidde. Aan Jules Grévy, die Rouvier hartelijk dankbaar is voor zija hulp, sloeg de voorzitter der begrootings-commissie als eandidaten voor het premierschap de volgende staatsmannen voor: Jules Simon, 'Duclerc, Jules Ferry, Fallières, Brisson, De Freycinet en Goblet. Opvlakkig beschouwd zou men de keuze rijk noemen, maar op den keper bekeken zal er weinig van Clemencean's gading zijn. Dit laatste is de hoofdzaak, want wat helpt het Frankrijk, dat het morgen een ministerie bezit om het reeds over morgen in het zand te zien buitelen, tengevolge van den goed gemikten degenstoot van den leider der extrême-gauche Ferry heeft zich nog niet voldoende van zgn nederlaag hersteld. De Frey cinet de eenig misschien, die eenige kans van slagen had met wat goeden wil blijft pertinent weigeren. En Brisson En Goblet De proef nemingen met deze beide ministei-preffdenten zijn deerlijk mislukt. Grevy klampt zich aau den heer De Freycinet vast, blijft echter de plooibare staatsman ditmaal halsstarrig, zoo acht men een ministère d'affaires met Duclerc als pre mier waarschijnlijk. Volgens den Parijsehen correspondent der Köln. Ztg., wiens betrouwbaarheid in deze echter niet is boven verdenking, is de Russische diplomatie ijverig in de wec-r om Frankrijk goede lessen te geven, hoe het best de ministerieele crisis is op te lossen, zoodat zelfs do Russische gezant, baron Mobrenheim, herhaaldelijk moet te kennen hebben gegeven, dat de czaar het ontslag van generaal Boulanger ten sterkste zou afkeuren. Al moge dit bericht ook klinklaar verzonnen zijn, zoo wordt met den dag de toenadering tusschen Frankrijk en Rusland grooter, terwgl de goede verstandhouding tusschen de Russische en Duitsche regeeringen in gelijke mate afneemt. Uit onthullingen, door generaal La Fló, die herhaaldelijk, het laatst van 1871 tot 1879,Fransch gezant te St. Petersburg was, in den Figaro publiek gemaakt, blijkt dat de vriendschap met Rusland niet van heden dateert. Reeds in 1875 zou, luidens de verklaringen van dezen diplomaat, Rusland aanbiedingen van vorst Bismarck, die toen Frankrijk te lijf wilde; van de hand gewezen hebben. Aan de krachtige tusschenkomst van Alexander II was het te danken, dat Duitschland niet ten tweeden male een oorlog met Frankrijk uitlokte. Met die onthullingen van generaal Le Fiö, aan welker officieel karakter geen twijfel schijnt te beslaan, valt het autwoord samen, door den minister-president Tisza in het Hongaarsch huis van afgevaardigden gegeven op de interpellatie van den afgevaardigde Iranyi betrekkelijk de artikelen in de Nordd. Allg. Ztg. over de bezetting van Bosnië en de Herzegowina. In hoofdzaak komt het antwoord van Tisza hierop neer, dat vóór het uitbreken van den Russisch-Turkschen oorlog, tusschen Oostenrijk en Rusland een overeenkomst is gesloten, buiten Duitschland om, dat eerst later van het resultaat der onderhandelingen in kennis werd gesteld. Toen later uit de bepalingen van het verdrag van Stefano bleek, dat Rusland zich niet aan de clausulen dei' overeenkomst had gehouden, heeft Oostenrijk aangedrongen op het bijeenroepen van een Europeesch congres. Te Berlijn ontviüg Oosten rijk machtiging, met toestemming van vorst Gortschakoff, dat het de provinciën Bosnië en de Herzegowina mocht bezetten. Aannemend dat de officieele verklaringen van Tisza ten volle waarheid bevatten, zoo blijkt daar uit, dat de Russisch-Oostenrgksche overeenkomst van vóór 1878 niet verborgen is gehouden voor Duitschland, dat verder de Russische regeering het

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 2