N° 121. 130' ang: 1887. 25 Mei. SS oensdag FEUILLETON. Verspreide Berichten* Middelburg 24 Mei. Be Compagnon van larlowe. Onderwijs. Rsclitszaken. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m, franco 3.50. Afzonderlijke nommers ziin verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50. iedere regel meer f 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte; fhilip zette zijn hoed op eu ging uit. Wij MIDDELBIRGSCHE COURANT. ii J" Agenten te Ylissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Boddand, te Eroiningen: F. van dek PEDX.te Zierikzee: A. C. de Moou.te TholenW. A. van Nieuwenhuijzen. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Dadke êc Cie., John F. Jones, opvolger De Eerste kamer der staten-generaal heeft Maandagavond hare werkzaamheden hervat. De heer Roëll, 16 April jl. door den koning beëedigd, heeft zitting genomen na door den voorzitter met zijn benoeming te z\jn gelukgewenscht. De van de Tweede kamer ingekomen wetsontwerpen zijn naar de af deelingen verzonden. Tegen Woensdag 2 uren is de behandeling aan de orde gesteld van het vroeger aanhangig ge bleven wetsontwerp betrekkelijk de uitbreiding van de sluizen in de haven van IJmuiden. Door den heer Schepel is voorgesteld art. a van par. 3 (hoofdstuk VIII) defensie, der grondwet te lezen als volgt »De wet stelt voor den vrij willigen dienst zulke voorwaarden, bepalingen en voordeelen vast, als noodig zijn om eene krijgsmacht, samengesteld uit aangeworven vrijwilligers, te houden op de sterkte, die in gewone omstandigheden voor de bescherming van 's rjjks belangen vereischt wordt. Bij gebrek aan de daarvoor noodige vrijwil ligers wordt die macht aangevuld door dienst plichtigen. >De verplichte krijgsdienst wordt geregeld bjj de wet. »De wet zorgt tevens dat van hen, die niet tot die krijgsmacht behooren, zoovelen worden geoe fend, als in buitengewone omstandigheden voor de bescherming van 's rijks belangen noodig worden geacht." Men zie verder de Laatste Berichten. Dit 's Gravenhage meldt men onB heden Aan het station der Holl. spoorwegmaatschappij hadden zich heden ochtend om den lijkwagen, die het stoffelijk overschot bevatte van den heer Blussé, dat te Dordrecht zal worden bijgezet, geschaard de voorzitter, de griffier en vele leden der Tweede kamer. De minister van financiën bracht een laatsten groet aan den afgestorvene, wiens broeder, de heer mr P. L. F. Blussé, lid van gedeputeerde staten, bedankte voor de eerbewijzen, welke de familie op hoogen prijs stelde. De ministers van financiën, van oorlog en van waterstaat zullen Donderdag geen audiëntie yer- leenen. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrjjdag te half elf uur plaats hebben. Dit Berlijn meldt men dat met de verplaatsing van het Duitsche consulaat-generaal van Rotterdam naar Amsterdam reeds een begin van uitvoering is gemaakt. Verder bericht men dat de Belgische regeering te Liverpool een snelstoomer voor den postdienst OstendeDover heeft gehuurd, terwjjl te Glas gow twee nieuwe paketbooten gebouwd worden» Uit het Engelsch door FRANK BARRETT VIJFTIENDE HOOFDSTUK. Magda deed haar mantel om en ging naar den overkant: de voordeur van het huisje was open en er stond een kar voor den stoep. „Die juffrouw is ziek," vertelde de hospita mij. „Zij kan haar huur niet betalen en de oude Hobson, haar huisbaas, een akelige schriele vent heeft haar gezegd dat zij verhuizen moet en een uitdrager laten komen." Ik ging voor het raam zitten en zag een sjouwerman het huis uitkomen en een stukje geld tusschen zijn tanden probeeren. Daarop wenkte hij den jongen, die bij de kar stond, en zij gingen samen heen. Ik geloof dat Magda uit haar schamel beursje de schuld der weduwe betaald had. Een kwartier later kwam zij schreiende terug. Philip was thuis gekomen en toen zij een weinig bedaard was, begont zei „Die arme zielAch Phil, ilc geloof niet dat wij haar ooit weer op straat zullen zien. Ik houd haar reeds voor stervende," „Heeft zij een dokter?" vroeg Philip. „Neenzij was een buitenpatiënt van het hoBpitaal, maar nu is zij te zwak om er heeu te Men schrijft ons Van goederhand wordt ons medegedeeld dat Ellewoutsdjjk en Oudelande zich vereenigd hebben ter verkrijging van een gemeenschappelijke!: geneesheer en een gemeenschappelgken predikant. Reeds schijnen er stappen bij de autoriteiten gedaan te zijn om een predikant voor beide ge meenten te beroepen, daar zjj reeds jaren vacant zjjn en er niet het minste uitzicht bestaat dat daarin voorzien zal worden. Wel kan dit slechts met opoffering van 1/3 van het rijks-traktement, maar de jaarwedde zou dan toch op een hooger bedrag bunnen bepaald worden dan zij nu voor elke gemeente afzonderlijk bedraagt. De pastorie te Oudelande is dan bestemd tot woning voor den toekomstigen geneesheer. De kerkeraad der Herv. gemeente te Baarland, zich verschuilende achter het classikaal bestuur heeft de beloofde jaarlijksche bijdrage aan de ge meente ad 70 voor het traktement van den ge neesheer, ingetrokkenzoodat de hoofdelijke omslag met die som zal dienen verhoogd te worden. In de Maandag avond gehouden vergadering der afd. Yerseke van de Vereeniging tot bevorde ring van de Nederlandsche Visscherij werd een huishoudelijk reglement vastgesteld, behoudens een paar wijzigingen, zooals het door het bestuur was voorgesteld. Tot afgevaardigde ter algemeene vergadering op heden, Dinsdag, werd gekozen de heer D. Koeleman, (burgem.) en tot zijn plaats vervanger de heer J. J. van den Broeke. Het getal leden is tot 21 gestegen. De heer Van der Hoek, commies bjj de poste rpen te Rotterdam, wordt tegen 1 Juni naar Venloo overgeplaatst. De Amst. Crt. geeft het volgend staaltje, welke kostbare schatten er op onze marinewerven voor oud roest onbeheerd liggen. In 1865 bouwde men in Engeland voor ons het eerste ramtorenschip Prins Hendrik, en bestelde voor dien bodem vier Armstrongkanonnen van 23 cM. voorlaad. Steeds is men met het bestellen van die kanonnen, trots de teekenen des tijds, voortgegaan, en nu worden successievelijk al de marinevaartuigen, welke van dit geschut voorzien zjjn, verwapend met het reeds jaren bestaande achterlaadgesehut van 28 cM. van Krupp. De Nederlandsche marine zit thans met de afgeschafte Armstrongskanonnen leeljjk in de maag, en men schijnt aan het departement maar geen kans te zien, die kanonnen, affuitage, pro jectielen en gereedschappen van de hand te doen ot te verkoopen. Op de marinewerven (met inbegrip van de vier kanonnen, die nog in Oost-Indië op de Prins Hendrik als bangmakers figureeren) liggen thans voor oud roest46 kanonnen, 1900 glasharde puntkogels, 2337 glasharde granaten, 1831 gewone granaten, 243 stalen granaten en 648 kartetsen, alles te zamen een waarde van 1,537,318 ver wisten dat hij een dokter ging halen. Daar het half een was en tijd voor Philip om te eten bracht de meid de biefstukpudding boven, die Magda altijd maakte, wanneer ik kwam. Zij sneed er een stuk uit, zocht een paar zachte sneetjes, en legde die tusschen twee borden, die zij in een mand zettedaarop ging zij naar de kast en nam alles wat zij kon vinden dat voor een zieke ge schikt was. Daarmede begaf zij zich naar den overkant en verzocht mij niet te wachten maar met Philip te eten. Het smaakte ons echter geen van beiden, hoeveel wij ook van biefstukpudding hielden, vooral zooals Magda die maakte. De dokter bevestigde het vermoeden van Magda. „Het is vliegende tering. Zij komt den winter niet door: mogelijk haalt zij niet eens het nieuwe jaar," zei hij bij het beengaan. „Is er geen hoop?" vroeg Magda. „Er bestaat in zulke gevallen altijd de hoop dat de dokter zich vergist. Maar ik moet u mijn meening zeggen, ter wille van het kind, waarvoor gezorgd moet worden." „Maar als die akelige mist eens over ging en er kwam een beetje zonneschijn en indien al uwe bevelen stipt opgevolgd werden en als de patiënte goede verpleging en goed voedsel kreeg „Ja", zei de dokter, „als de voorwaarden tot herstel gunstiger konden gemaakt worden— „Dat zullen zij", zei Magda met nadruk. aEn zeg mij uu wat ik doen moet, opdat ik uiets tegenwoordigende. Ongerekend nog de kostbare affuiten, gereedschappen enz. Voor dit geld had men zich een lOtal groote torpedobooten kunnen aanschaffen. Door de Vereeniging tot behartiging der stoom- vaartbelangen in Nederland is een adres verzonden aan den minister van waterstaat enz., naar aan leiding der klachten, bij haar ingekomen over den slechten toestand van het Hellegat. Adressanten verzoeken daarbij, ter verbetering van het vaarwater in dat gat zoodanige werken te doen uitvoeren, als voor de instand houding van eene bekwame vaargeul noodig zal geoordeeld worden. Gisteren promoveerde aan de Universiteit te Utrecht tot doctor in de geneeskunde mej. Al- bertine Philippine Catharine Van Tusschenbroek, geb. te Utrecht, na verdediging van een proef schrift: „Over normale en abnormale melkaf scheiding". Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden werd door die rechtbank uitspraak gedaan in een zaak tegen H. P. M., te Westkapelle, beklaagd dat hij in de maand Maart 1887 op verschillende dagen aan eenige bewoners te Westkapelle tarwemeel, bestemd om daarvan brood te bakken, heeft verkocht, terwijl hjj wist dat dit meel was vermengd met gemalen witte boonen en dit voor de koopers had verzwegen. De bekl. werd van alle rechtsvervolging ont slagen, o. a. op grond dat de rechtbank, voorge licht door de deskundigen, tot de navolgende resultaten komtdat door de bewezen verklaarde bijmenging de geldswaarde van het tarwemeel niet verminderd is evenmin als de voedingswaarde, terwjjl de verkoopwaarde alleen dan zou verminderd zijn, wanneer het was verkocht aan een handelaar of fabrikant, die zelf weder zuiver tarwemeel moet leveren, zij het ook in den vorm van daarvan gebakken brood, doch niet in een geval als in casu, waar het meel wordt verkocht aan particuliere personen, die daarvan tot eigen gebruik brood bakkendat eindeljjk door die bijmenging de bruikbaarheid van het tarwemeel niet verminderd is, omdat van het boonenmeel een even goed voedzam en voor de gezondheid onschadelijk brood kan gebakken worden als van het tarwemeel. In dezelfde zitting zjjn veroordeeld wegens diefstal G. J. van D. 18 j., tim merman te Biezelinge (Kapelle) tot een jaar gevangenisstraf wegens mishandeling P. L, S. 27 j., steenhouwer te Middelburg tot 14 dagen gev. wegens het beschadigen van eens anders g o e d D. R. 19 j., werkman te Vlis- singen, tot 10 b. of 10 d. h. Allen in de kosten. vergete," De dokter herhaalde zijne bevelen en Magda, zich paaiende met een hoop, die zij zelf in het leven riep, keerde naar het ziekbed terug met een gelaat vol bemoediging en blijdschap. „Het is niet half zoo erg als ik vreesde,'' sprak zij opgewekt, „wij moeten den dokter slechts in alles gehoorzamen en als de mooie zonnige dagen komen heilaBobbyriep zij eensklaps uit, „waar is de pudding voor mama gebleven „Al op riep Bobby en legde zijne dikke bandjes met welgevallen op zijn maag. De moeder en Magda moesten daar zoo om lachen, dat niemand zou gezegd hebben, dat zoo even het doodvonnis over de eene uitgesproken was. Daarna waschte zij den kleinen jongen en bracht de moeder kleertjes uit een lade om haar te laten kiezen en kleedde hem aan. Vervolgens ruimde zij de kamer op en toen er niets meer te doen viel, ging zij bi) het bed zitten praaten, eerst over het kind en vroeg toen, of zij ook brieven kon schrijven of boodschappen zenden aan vrienden, die gaarne bericht van haar zouden ontvangen. „Ik heb geen vrienden in Engeland" antwoordde de zieke„maar ik zal u heel dank baar zijn, als gij een woordje wilt schrijven aan iemand, die naar Amerika gegaan is. Ik heb ge tracht het zelf te doen, maar het is alsof mijn hand hier begon zij te schreien en kon niets meer zeggen. Kantongerecht te Middelburg. Heden zijn veroordeeldA. B., Middelburg, wegens het wateren op straat, niet in de bakken» tot f 0.50 b. s. 1 d. A. R., Vlissingen, wegens het rapen van schelpdieren tot f 1 b. s. 1 d. A. V., Meliskerke, P. H. Pz., A. H. Jz., L. V Pz., Westkapelle, wegens het verwekken van ramoer, ieder tot 2 b. s. 2d.; J. B., A. F. Meliskerke, W. J. de K. h/v. B, M. E., Middel burg, P. S. Hz., J. M. Jz., A. li. Jz., West - kapelle, wegens idem, ieder tot 1 b. s. ld.; J. de B Cz., J. A. v. D., H. J., L. de R., Veere, wegens werpen met sneeuw, ieder tot f 1 b. s, 1 d.K. de R., Vlissingen, wegens in dronkenschap orde verstoren, tot 3 b. s. 2 d.; E. A. H., en J. D., Middelburg, wegens overtre ding der wet op de visscherij ieder tot 2 b. van Is. 1 d. en de tweede beklaagde J D., boven dien fot f 0.50 s. 1 d., verbeurdverklaring der 4 aalkorven met schuddings of de geldswaarde daarvan te zamen ad f 4. Tot betaling daarvan verwezen. Bij niet uitlevering of niet betaling s. 1 d. voor ieder der veroordeelden. Verder wegens dronkenschapJ. D. S., W. L, F., Vlissingen, C. de R,, P. W., en C. G., Oost en West-Souturg, ieder tot ƒ1 b. s. ld,; H. M., Vlissingen, tot 10 b. s. 3d.; D. de V., Mid delburg, tot 3 d. h. en allen in de kosten van het geding. Te Heinkenszand ging Maandag een kar en paard uit Ovezand op hol met het ongelukkig gevolg, dat een oude man werd overreden en het paard een poot brak. In Zuid-Beveland klaagt men op vele plaat® sen over hef rooven van kippeneiers enz. door de zwarte kraai, die daarop zeer belust is en behendig te werk gaat. Sedert het vóór eenigo jaren uit gevaardigde verbod is deze diersoort sterk verme nigvuldigd, voornameljjk tengevolge van het dwaalbegrip, dat hunne nesten op eigen terrein niet mogen worden verstoord. Het is daarom gelukkig dat men thans weêr overweegt om het verleden jaar buiten werking gestelde verbod opnieuw op te heffen. Het miltvuur, waardoor twee runders te Nisse voor eenige dagen werden aangetast, bljjft zich gelukkig tot deze gevallen bepalen. De twee dieren werden op last der bevoegde autoriteiten afgemaakt en in de weide werd de gebruikelijke waarschuwende aankondiging geplaatst. Eene Russische gravin, gelogeerd in S'eü hotel, Plantage te Amsterdam, bezocht dageljjks het Amstel#Hotel, teneinde aldaar onder behan deling te zjjn van dr. Mezger. Zij maakte daarvoor gebruik van de tram Plantage—Leidscheplein: LI. Zaterdag, toen zjj haar laatsten rit aflegde, verraste zij het personeel dier Ijjn met een geschenk van 50. Door den heer C, Jamin te Rotterdam ie een monsterkoek vervaardigd, die niet minder dan „Ja, ja", zei Magda baar best doende cm haar te troosten, „maar gij zult wel spoedig weer sterker worden." Zij nam papier en inkt es vroeg: „Wat moet ik schrijven?" »Zeg hem, wat de dokter gezegd heeft." Magda sidderde. Ziende dat zij aarzelde ëéi de zieke „Odaar dacht ik niet aan. Gij weet nietj hoe gij beginnen moet." „Dat is juist de moeielijkheid", zei Magda: „SchrijfMijn dierbare echtgenoot! en zeg dat ik erg ziek ben geweest, maar spoedig weer beter zal zijn dat heeft de dokter immers gezegd Magda kon niet „ja" zeggen en zij ontweek de vraag door snel te schrijven en te zeggen „Het staat er, wat nu »Zeg hem dat ik geld genoeg gespaard heb voor de reis en dat wij, zoodra de dokter mij toestaat om uit te gaan, naar hem toe komen.'1 Magda zei mij later, dat het kloppen van baar hart scheen te zeggen nooit nooit! Arm kindIk begrijp niet, hoe zij met baar gevoelig hart dien brief heeft kunnen schrijven. Maar zij schreef hem en gaf hem aan de zieke, die er hare lippen op drukte eu met haar eigen hand „Mary" er onder zette. De brief werd geadresseerd aan mijnheer Johan Heath, postkantoor Brookliju; maar eer zij hem op de post bracht sloot Magda er een briefje in, waarop stond; „Gij moet niet wachten tot uwe vrouw bij

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 1