MIDDELBURGSCHE COURANT BEKENDMAKINGEN. 331 J"V OS GSBL PATENTEN, Burgerlijke Stand. Onderwijs. Kerknieuws. Rechtszaken. Dinsdag 24 Mei 1887. N° 120. Middelburg 23 Mei. VAN DE VAN. De burgemeester eu wethouders van Middelburg maken bekend dat de patenten over het 4e kwartaal van het dienstjaar 1886/87 ingevuld gereed liggen, en dat tot de atgifte daarvan ten raadhuize zal worden gevaceerd van den 25 Mei 1887 tot den 8 Juni 1887 des Woensdags en Zaterdags van iedere week, des voormiddags van 10 tot 12 uur. De belanghebbenden worden mitsdien aange-. maand om, binnen den boven bepaalden tijd, de voorschreven patenten in persoon te komen alhalen, bij gebreke waarvan deze door den deurwaarder der directe belastingen, tegen voldoening van tien cent, aan huis zullen worden uitgereikt, terwijl zij zich blootstellen in eene boete te vervallen van vijftien gulden, indien zij, des gevraagd, hun patent ot een afschrift daarvan, niet kunnen vertoonen. Hiervan is afkondiging geschied waar bet be hoort, den 23 Mei 1887. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHORER. De secretaris, A. DE VULDER VAN NOORDEN. De wethouder, ambtenaar van den burgerlijken stand te Middelburg, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op den 30 en 31 Mei a. de aangiften van geboorten en overlijden kunnen geschieden tusschen 12 en 1 uur des namiddags. Middelburg, den 23 Mei 1887. De wethouder voornoemd, F. ERMERINS. Wjj ontvingen no 2 van het volksgesehriit der Zeeuwsche propaganda-club van den Bond tot verkrijging van algemeen kies- en stemrechtDit blaadje is in kalmen toon geschreven, en, al bevat het voor hen die op de hoogte zjjn van de kwestie weinig nieuws, anderen kan de lezing ervan op wekken om zich bekend te maken met een der helangrjjkste kwestiön van den dag. Op een vergadering der vereeniging Belasting stelsel, Donderdag te Groningen gehouden, is ge wezen op het nadeel, aan het groote grondbezit verbonden, terwijl als middel om het tegen te gaan een progressieve grondbelasting werd aan de hand gedaan. Bij de thans vigeerende wet bedraagt, zooals bekend is, de grondbelasting ruim twaalf gulden van elke honderd gulden geschatte huurwaarde. Om nu die belasting progressief te maken, zou men den aanslag van de gezamenlijke perceelen van denzelfden eigenaar bv. kunnen regelen naar den volgenden maatstaf .beneden 100 5, bene den 200 6, beneden 400 7, beneden ƒ700 8, beneden 1000 ƒ9, beneden 1500 10, beneden ƒ2000 ƒ11, beneden 3000 ƒ12, be neden ƒ4000 ƒ13, beneden ƒ6000 ƒ15, beneden 8000 ƒ16, beneden ƒ10000 17 en zoo ver volgens. Zoo ingericht zou de grondbelasting bij een minderen druk een even belangrjjk cjfer op de staatsbegrooting kunnen blijven innemen. Zij zou dan in stede van zooals nu het grootgrond bezit in de hand te werken, dit tegengaan, de verdeeling ervan bevorderen, en daardoor bijdragen tot da welvaart der geheele maatschappij. Ten slotte werd met 30 tegen 15 stemmen de volgende motie aangenomen „De vergadering van oordeel, dat de tegen woordige heffing der grondbelasting is onrecht matig, acht het wenscheljjk dat deze bjj haar voortdurend bestaan progressief worde ingericht". De luitenants ter zee der le kl. W. M. J. Visser en J. J. de Bruyne worden met den 25en dezer respectievelijk gedetacheerd te Amsterdam en te Vlissingen, teneinde tegenwoordig te zijn bjj de verdere gereedmaking van Zr Ms schroefstoom- schepen 4e kl. Flores en Coram. Het gemeentebestuur van Kruiningen heeft aan den heer P. H. Rouffaerd, gemeente-geneesheer, aldaar sedert 15 Maart 11. gevestigd, met ingang van 15 Juli 1887, op zijn verzoek, eervol ontslag uit zijn betrekking verleend. Door ingelanden van het waterschap Kruiningen is de rekening over het dienstjaar 1886/7 vast gesteld in ontvang op ƒ15.482.70, in uitgaaf op ƒ11,120.781 en het goed slot op ƒ4361.914; de begrooting voor het dienstjaar 1887/8 in ontvang en uitgaaf op 16.462.18, met een djjkgeschot van 8.50 per H.a. Op verzoek is eervol ontslag verleend aan J. Goense, als d jjkgraaf van den Bastiaan de Lange- en van den Calandpolder. Door den minister van justitie zjjn tegen 7 Juni a. s. verplaatst de rjjksveldw. 3e kl. L. C. Straub (brig.-tit.), van Serooskerke naar Renesse en A. van Vliet (jachtopz.), van Ellemeet naar Serooskerke. Van Mei tot October 1888 zal te 's Gravenhage worden gehouden eene Nationale tentoonstelling van oude en nieuwe kunstnijverheid. Inlichtingen daaromtrent verleenen zeker gaarne o. a. de burgemeesters van Middelburg en Zierikzee. Voor 1 Sept. a. s. moet van de voorgenomen inzendingen worden kennis gegeven aan den heer A. W. Stortenbeker, le secretaris van het comité van uitvoering. Uiterljk 15 Maart 1888 moeten alle inzendingen plaats hebben. Voorwerpen van oude kunstnijverheid (behalve die door antiquairs ingezonden), worden door 't comité van uitvoering geassureerdandere voorwerpen voor rekening der inzenders. Aan Z. M. den koning zal machtiging worden gevraagd tot het houden eener verloting van op de tentoonstelling aangekochte voorwerpen. De van wege de tentoonstelling van voedings middelen te Amsterdam in het gebouw in Juni te houden tjjdeljjke tentoonstellingen van voor werpen, die slechts gedurende korten tijd in goeden staat zjjn te verkrijgen, zjjn bepaald op den 154en on 16iea en wel voor spinazie, snjjbiet, kroten, wortelen, peterselie, sellery, kervel, pastelein, rhabarber, zuring, aspergies, jonge varenkoppen, druiven in kassen gekweekt, oranjeappelen, citroe nen enz. Voor deze inzendingen zjjn verschil lende medailles uitgeloofd. Aan het schriftelijk gedeelte van het examen tot toelating als adelborst aan het kon. instituut te Willemsoord, is deelgenomen door 165 jonge lieden, waarvan 33 voor de mariniers. Voor adelborst voor den zeedienst zijn 40 en voor de mariniers 3 plaatsen opengesteld. Het getal aspiranten om geplaatst te worden als cadet aan de kon. milit. academie bedraagt dit jaar, 224. Van dit getal zal, voor zoover bekend, schriftelijk examen worden afgelegd 5 te Amsterdam door 71, te Breda door 96, te Nijmegen door 39 en te Meppel door 16. Evenals vroeger wordt door alle aspiranten het mondeling examen te Breda afgelegd BIjjkens een van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië ontvangen telegram wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 418.730 pikols. De een en vijftigste algemeene vergadering van de Zuid-Bevelandsche onderwijzersvereniging zal dit jaar den 8 Juli gehouden worden als altjjd te 's Gravenpolder. De gebruikeljjke lezing is opgedragen aan den heer Z. Bouwens, hoofd eener school te Yerseke. Eene bijdrage zal geleverd worden door den heer A. van Schelven, hoofd eener school te Goes. Boven en behalve de 30 pet. zjjn o. a. aan de volgende gemeenten subsidiën verleend voor eene behoorljjke inrichting van haar lager onder wijs Clinge van 2945, Oudelande van 750, Philippine van 800, Retranchement van 500, Schore van ƒ200 en Westdorpe van ƒ600. De Noord-Bevelandsche onderwijzers hielden Zaterdag jl. te Cortgene hunne 2e vergadering in dit jaar. De bijeenkomst was ditmaal druk bezocht j slechts een viertal heeren hadden kennis gegeven niet tegenwoordig te kunnen zijn. De heer Swenne van Wissekerke leidde het onderwerp in„Het onderwijs in de Nederland- sche taal op de lagere school." Zjjn belangrjjk opstel vond algemeene instemming, zoodat het debat zich slechts bepaalde tot eene meer of mindere aanvulling van het gesprokene. Verder werd door de vergadering 8 Juli vast gesteld voor den dag der algemeene vergadering der onderwjjzers uit het district Tholen, die dit jaar te Coljjnsplaat zal gehouden worden en waarop de heeren Frjjlink, Van Rooien en Ver meulen, respectieveljjk hoofden van scholen te Tholen, Poortvliet en Coljjnsplaat, als sprekers zullen optreden. Bedankt voor het beroep naar Diemen (bjj Amsterdam) door den heer Ph. Peter, pred. bjj de Herv. gem. te Serooskerke (W.) en voor Cats door den heer A. Veenhujjzen te Nederhorst den Berg. Voor het hof te's Gravenhage verscheen Vrijdag een landbouwer te Noordgouwe, die door de rechtbank te Zierikzee was vrijgesproken vaneen hem ten laste gelegde verduistering van hakhout van een partij bouw- en weiland, dat hij in huur had van een broodbakker, doch veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf, wijl als wettig bewezen was aangenomen dat hij in een hakbosch, toebe- hoorende aan een ander en grenzende aan een boschje dat hij, bekl., in huur had, eender grens paaltjes 50 cM. verder had geplaatst, met het oogmerk zich wederrechtelijk te bevoordeelen. De officier van justitie was van de vrijspraak en de bekl. van zijne veroordeeling in hooger- beroep gekomen.

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 5