Verspreide Berichten. Burgerlijke stand. Ferkoopingen eu aanbestedingen, Kamer van koophandel en fabrieken te Middelburg. naast prins Hendrik ook de Duitscher Milvany jaren geleden reeds de waarde van de nu gevolgde verbindingslijn tusschen Engeland en het vaste land had ingezien. De verzekering van den heer Cook dat hij aan den bloei van die lijn zou bljjven meewerken, lokte natuurlijk een warm applaus uit. Waar de directeur Van Woelderen was her dacht, reciproceerde deze een deel van den hem toegebrachten lof op het ambtenaarspersoneel, de gezagvoerders enz. der maatschappijmaar stelde hij tevens een dronk in op de direction der spoorwegen in verschillende landen, welke zoo veel kunnen meewerken, en dit ook doen, om de belangen der Zeeland te bevorderen. Van die zucht tot meewerking getuigden eenige woorden door den heer E. J. B. H. M. Engeringh, chef van mouvement bjj de staatsspoorwegen, gesproken, die tevens op den heer Harris van de London Chatham Dover railway dronken de sierlijke improvisatie, in het Engelsch gehouden, door den heer N. H Nierstrasz, ingenieur bij de Holl. IJzeren spoor- wegm"belangwekkend was vooral de toost van laatstgenoemde, die den wensch uitte dat de band tusschen Engeland en het vaste land, door de lijn welke over Nederland gaat, steeds nauwer en nauwer mocht worden. Nieuwe verbroedering: samenwerking tot be vordering van elkanders materieele belangendie hoofdtoon van zjjn speech sloeg als van zelf op dien van een toost, aan het begin van den avond gedronken op den vrede en de eendracht aller natiën. Het woord werd gesproken door een vertegenwoordiger der groote natie, die voor het behoud van dien vrede zich verplicht acht groote uitgaven te getroosten. Het was de heer Nettel- beek, Eegierungsrath en vertegenwoordiger van de Rechts Rheinische Eisenbahn. Het was goed dat hjj even te voren ook den plicht der erkentelijkheid had vervuld door uit aller naam den directeuren dank te zeggen voor het verschafte genot, want plotseling brak ook aan dien disch het uur van scheiden aan3e vertegenwoordigers van Engeland verlieten te half tien den disch, om per boot de terugreis naar Queensborough aan te nemenen natuurlijk was toen het gezellig samenzijn verbroken. Enkelen gingen naar Middelburg, meerderen volgden later; sommigen logeerden in het badhuis, doch allen met hetzelfde doel om den anderen dag weer huiswaarts te keeren. Zjj zullen zeker met zich genomen hebben de overtuiging, dat de maatschappij Zeeland tegen 1 Juni volkomen gereed is om een dienst te openen, die haar goeden naam nog kan doen stijgen. Moge die dagdienst ook voor haar ruimschoots rente opleveren en aan de verwachting beant woorden 1 Met de mailboot Willem Prins van Oranje vertrok Zondag avond jl. van Ylissingen naar Londen George II, hertog van Saksen—Meiningen. Z. H. kwam van Zandvoort, alwaar hij eenigen tjjd vertoefd had. Te Goes moest zich gisteren het twaalfjarig zoontje van een weduwe bij de politie verant woorden wegens het wegnemen van geld, men zegt van 45, van zijne moeder, die algemeen als behoeftig bekend staat. Yoor dat geld had hjj een en ander gekocht, terwijl hjj een gedeelte ervan zjjn makkers in bewaring gegeven, en het overige in den grond verborgen had. Het kohier van den hoofdeljjken omslag der gemeente Eruiningen is vastgesteld op 6270.15, verdeeld in 16 klassen; de le klasse bedraagt ƒ1.84 en de 16e ƒ262.50, het aantal belasting schuldigen bedraagt 389. Omtrent de werkstakingen in België ver neemt men het volgende Vrjjdag zijn in Hainaut verscheidene personen gearresteerd. Op vele revolvers is beslag gelegd, terwjjl een depót van dynamiet ontdekt is in een kolen- magazjjn te Farciennes. Door de werkstakers waren dynamietpatro- nen gelegd onder de spoorbrug van Baume naar Binche. Gelukkig werd de aanslag tjjdig ontdekt. Men meent de hoofdaanleggers in handen te hebben. Defuisseaux bevindt zich ylak aan de Belgische grenzen te Gondé. Hjj wordt scherp in het oog gehouden. Het getal werkstakers in het bassin du Centre berekent men op 4000 en in het land Charleroi op 2700. In de Borinage bedroeg Zaterdag het aantal grevisten 7200. Daar breidt de grève zich meer en meer uit; ook belooft de houding der arbeiders weinig goeds. Heden wordt te Brussel een algemeeno verga dering der Ligue ouvrière gehouden, waar alle afdeelingen uit het land zullen vertegenwoordigd zjjn om de algemeene werkstaking te overwegen. Men vreesde gisterenavond voor socialistische demonstraties in de steden. Na een vergadering der Brusselsche afdeeling der Ligue ouvrière doorliep^gisteren een stoet van ongeveer 600 werklieden de straten van Brussel, de Marseillaise zingende en roepende: leve de amnestie 1 leve de algemeene werkstakingDe politie belette den stoet langs het koninklijk paleis te gaan. Wanordelijkheden zjjn er niet voorgekomen. In de vergadering, gisterenavond gehouden, was de meerderheid der Brusselsche werklieden tegen de algemeene werkstaking, maar zjj zullen er zich bjj aansluiten, indien de meerderheid van het ver bond zich er voor verklaart. Inmiddels zullen er dag aan dag manifestaties plaats hebben ter verkrijging yan het algemeen stemrecht en van de amnestie. Gisteren werd een dynamietbom geworpen in de benedenverdieping van het Hotel de Commerce te La Louvière, Een luitenant-kolonel en een geneesheer werden gekwetst. De aangerichte schade is aanzienlijk. Drie personen beleedigden den nacht te voren den bij het telephoon-bureau geplaatsten schild wacht, die daarop vuur gaf en een dier personen doodde. De ministerieele crisis te Frankrijk is on veranderd. De Freycinet blijft weigeren zich met de vorming van een kabinet te belasten. De president heeft den voorzitter der begrootings- commissie Bouvier uitgenoodigd een ministerie saam te stellen. De Negus van Abyssinië heeft Bas Alula benoemd tot gouverneur van het land tusschen Taccaze en de Boode Zee, de provincie Mekallé uitgezonderd. Op de Italiaansche blokkade heeft Ras Alula geantwoord met het verbod, op straffe des doods, tot het handeldrijven met deltalianen. De koningin-regentes van Spanje is weder hersteld. Zij was tegenwoordig bij de opening der tentoonstelling van schilderijen te Madrid. Bij de twee verkiezingen van afgevaardigden voor Oudenaarden zjjn gekozen de heeren Thien- pont en Baepsaet, resp. met 632 en 606 stemmen. De liberalen hadden geen candidaten "gesteld. Van de 1791 kiezers brachten niet meer dan 739 hun stem uit. Dat de sultan nog niet zijn goedkeuring gehecht heeft aan de regeling der Egyptische kwestie, zooals zij vastgesteld is door de Engel- sche en Turksche commissarissen, schrjjft men toe aan het misnoegen van den sultan over een paar sheiks, die zijn welwillendheid jegens Engeland hebben afgekeurd en over het gedrag van zjjn oudsten zoon. Prins Selim heeft het gewaagd een jonge Circassische uit den harems zjjns vaders en een gunstelinge van Abdoel Hamid wat te veel door zjjn gunsten te onderscheiden. In de vrijpostigheid der sheiks en de familiariteit van zjjn zoon ziet de sultan een complot tegen zijn leven. Hij is zoo menschenschuw tengevolge dezer voorvallen, dat hjj zelfs den groot-vizier niet ontvangen wil. Parnell woonde de zittingen van het lager huis weder bijhjj zag er zeer ljjdende uit. De Iersche priester Keller, die in de Kil- mainham-gevangenis was gezet, omdat hij weigerde tegen weerspannige pachters te getuigen, is op vrije voeten gesteld. O'Brien heeft Canada verlaten. Met moeite heeft hij er het leven afgebracht, zoo verbitterd was het volk tegen hem. Vergadering van heden, Maandag 23 Mei, 's namiddags te 3 uren. Voorzitter de heer mr G. N. de Stoppelaar. Afwezig de heer Alberts, met kennisgeving. In de eerste plaats wordt mededeeling gedaan van eenige ingekomen stukken, die deels voor kennisgeving worden aangenomen of bij de leden zullen worden rondgezonden. Daarna werd overgegaan tot de behandeling van de ingekomen rapporten. Eerstens omtrent een adres van de kamer te Schiedam betrekkelijk de patentwet, voor zoover deze van toepassing is op de branders. De commissie is van meening dat het adres geheel plaatselijk is en het medegedeelde niet te beoordeelen valt. Zij stelt dus voor het terzijde te leggen. Alzoo wordt besloien. De commissie, in wier handen gesteld zijn de klachten over den toestand van het vaarwater het Hellegat, meer bekend onder den naam van Volkerak, rapporteert dat haar, na onderzoek bij verschillende personen die geregeld van dat vaar water moeten gebruik maken, gebleken is dat de klachten ten volle gegrond zijn en zij adviseert bij de regeering krachtig op verbetering aan te dringen. Dit wordt goedgevonden. Alsnu komt ter tafel het rapport betreffende een verzoek van eenige belanghebbenden bij de scheepvaart, gericht aan burg. en weth. en aan de kamer gezonden om advies, benevens het op dezelfde zaak betrekking hebbend voorstel van 2 leden der kamer gedaan in de zitiing van 19 April jl. Beide stukken hebben dezelfde strekking, namelijk om de opengevallen betiekking van havenmeester niet te vervullen en de havenrechten te verminderen. De commissie kan zich met die deakbeelden niet vereenigin Zij meent dat het voor den geregelden gang van zaken, dus in het belang der gemeente en ook van de schipperij, noodza kelijk is, dat het toezicht en de werkzaamheden, omschreven in de instructie van den havenmeester, weder aan een deskundige worden opgedragen. Daarmede iemand te belasten, die niet de ver- eischte kennis bezit en wiens andere bezigheden hem veelal op andere plaatsen dan de havens roepen, zou hoogstwaarschijnlijk tot allerlei onge regeldheden en willekeur aanleiding geven en zoo kon de gemeente dan wel eens in moeilijkheden geraken. En wat betreft de verlaging der havenrechten, zoo ziet de commissie daartoe geen noodzake lijkheid. Dat men liever niets dan zeer weinig betaalt, ligt voor de hand, doch het tarief is zoo aag (1 cent per ton met een maximum van 25 X 1 cent voor een geheel jaar) dat met ernst niet is aan te nemen dat dit bezwarend kan zijn. De comm. brengt in herinnering dat de kamer zich 29 April 1884 vereenigde met het rapport der commissie tot goedkeuring der instructie voor den toen te benoemen havenmeester. De com missie adviseerde toen zelfs den havenmeester een vast traktement van f 1000 toe te zeggen, „waar door jaarlijks een niet onaardig bedrag in de gemeentekas zou vloeien." 24 Juni 1884 antwoordde de kamer aan het gemeeatebestuur op de vraag deswege, dat afschaffing van rechten voor de zeeschepen onbillijk zou zijn tegenover de binnenschepen, zonder voor deze vermindering te vragen en 19 Nov. 1884 gal de kamer conform het rapport der maandcommissie aan het gemeente bestuur kennis, dat bij haar geen bedenkingen bestonden op de toegezonden verordeningen en instructie, die met 1 Jan. 1885 zijn in werking getreden. De commissie meent dat sedert die datums er weinig of geen verandering is gekomen in de scheepvaart alhier en dat er geen gronden aan wezig zijn, waarom de kamer op hare bovenge noemde adviezen zou terugkomen. Zij stelt dus voor om de gestelde vraag van de '2 leden ontkennend te beantwoorden en aan het gemeentebestuur conform het vorenstaande te adviseeren. De heer Den Bouwmeester zet nader uiteen, wat adressanten aanleiding heeft gegeven tot het indienen van hun verzoek, waaruit blijkt dat zij de vervulling der betrekking niet noodig achten. Hij wijst erop dat het onbillijk is der schipperij, die door zeer vele lasten gedrukt wordt, nog de kosten te laten betalen vau een ambtenaar, die voor de gemeente misschien wenschelijk, maar door de schipperij niet nood'g geacht wordt. De commissie zegt in haar rapport dat de toe stand der binnen-schippei ij sinds 1884 niet zoo zeer is veranderddit spreekt de heer Den Bouwmees ter tegen; sinds dien tijd is de schipperij zoo hard achteruitgegaan dat het toen nog een gou den tijd mocht genoemd worden in vergelijking met nu. Ook de heer Verhulst licht hetgeen in het voorstel vau den heer Den Bouwmeester en hem is gezegd nader toe, erop wijzende dat, al wordt de uitgave gering geacht, bij den slechten gang van zaken, deze toch drukkend is. Ook herin- nert hij eraan dat toen de afschaffing der rech ten voor zeeschepen ter sprake kwam, tevens de meening is uitgesproken tot afschaffing dierzelfde betaling voor binnenschepen. De voorzitter is van een ander gevoelen. Hij acht vervulling van de betrekking noodig en toont dat door verschillende voorbeelden aan, waarbij hij ook wees op de besprekingen, door de leden der schippers-vereeniging Schuttevaer ge voerd, en het besluit door dezen genomen. De heer Den Bouwmeester zet verder nog uit een dat de betrekking van havenmeester in eene gemeente als de onze, feitelijk alleen bestaat in het ophalen van geld bij de schippers. Van het geven van bevelen is bijna nooit sprake en onze kaaien en havens bieden gelegenheid genoeg om ieder het innemen eener plaats gemakkelijk te maken. Mocht toezicht nood'g worden geacht dan zou in elk geval een ambtenaar of persoon met een gering traktement aan de behoefte volkomen voldoen. Eindelijk zegt spreker dat afschaffing der be trekking niet alleen in het belang zijn zou van de schipperij maar ook in dat van de kleine winkeliers. Thans ontzien vele schippers het hier aan te leggen en koopen zij te Vlissingen proviand, wat zij bij minder drukkende lasten liever in Middelburg zouden doen. De voorzitter herinnert dat die zaak ook op Schuttevaer behandeld is, maar daar den schippers den raad werd gegeven pogingen aan te wenden vergunning te krijgen te Middelburg gedurende korten tijd voor zoodanig doel te verblijven. De heer Dooreubos verklaart mede te zullen gaan met het adres van adressantenhij meent daartoe in het belang van schipperij en klein handel gerechtigd te zQn. De heer Tak wijst op de mogelijkheid van het toebrengen van schade, bv. door het in het droge dok komen van groote schepen, als nu dezer dagen van een der stoomschepen der mij. Zeelanden vraagt of in dat opzicht het ook niet wenschelijk is dat iemand de leiding in handen heeft. Da heer De Stoppelaar deelt mede dat geen schepen zonder toestemming van den havenmeester mogen verhalen en dus ook ten deze die toestem ming noodig is. De heer Luteijn ia van meening dat zoolaDg hier havens zijn en schepen binnen komen er ook een havenmeester zijn moet. Hij laat daarbij in het midden hoeveel diens tractement moet bedra gen. Juist bij het binnen komen en in het dok komen van schepen is hst wenschelijk dat de havenmeester aangeeft waar de schepen liggen moeten en hoa zij die ligplaats moeten bereiken. Ook da heer J. P. Fokker wenscht de betaling der rechten te behouden, welke rechten hij niet drukkend acht. Waar de bij uitstek bevoegde deskundigen, de schippers, een havenmeester willen behouden, zal hij zijne stem uitbrengen voor de conclusie van het rapport der commissie. De heer Snijders zou het wenschelijk achten het voorstel der commissie te splitsen. Hij is overtuigd van de noodzakelijkheid dat een bepaald persoon noodig is voor het houden van politie toezicht op de havens en schepen, maar hij is tevens van meening dat de lasten die der schip perij drukken zwaar te dragen zijn en zou het wenschelijk vinden dat zij niets meer betalen dan hoog noodig is. De voorzitter stelt voor de conclusie van het rapport der commissie te splitsen en in de eerste plaats de vraag te stellenis een havenmeester noodig om dan later te behandelen de vraag welke belooniug een dergelijk ambtenaar zal die nen te genieten. De beer Doorenbos bestrijdt dit denkbeeld wat ook de heer Den Bouwmeester doetde laatste zou er voor zijn dat eene proef werd geno men eu de tegenwoordige toestand bestendigd opdat biijken zou of werkelijk een deskundig havenmeester noodig is. De secretaris wijst nog op juridischen grond op het gevaar dat voor de gemeente eu de schippers ontstaat, wanneer een niet-deskun- dige als havenmeester optreedt. Zijn ae lasten te zwaar, dan zou hij liever de lasten weg nemen dan de betrekking opheffen. De vraag of de betrekking van havenmeester dient behouden te worden wordt vervolgens met 10 tegen 3 stemmen toestemmend beantwoord. Ontkennend was het antwoord van de heeren Den Bouwmeester, Verhulst en Doorenbos. De commissie in wier handen is gesteld een schrijven van den minister van waterstaat enz., betreffende zeevaartkundige examina, rapporteert dat zij omtrent het voorloopig ontwerp van wet tot het eischen van waarborgen van bekwaamheid voor scheepsofficieren ter koopvaardijvloot de adviezen van ter zake deskundigen en belangheb benden ingewonnen heeft en naar aanleiding daarvan de aanneming van het voorloopig ontwerp van wet meent te moeten ontraden. Aan de commissie werd medegedeeld dat klach ten over onbekwaamheid der stuurlieden ter koopvaardij bij de reederijen of bij de bij scheep vaart belanghebbenden niet worden vernomen, terwijl de vrees bestaat, dat bij het verplicht stellen van diploma, de eischen der stuurlieden steeds hooger zullen worden. In de toelichting van het wetsontwerp wordt vermeld dat bijna een vierde gedeelte der stuur lieden op de haodelsvloot vreemdelingen zijn worden deze geweerd, door hun de verplichting op te leggen, zich in ons land aan een examen te onderwerpen, dan zal daardoor gebrek aan geschikte stuurlieden ontstaan. Voor geval de regeering het ontwerp mocht handhaven, acht de commissie het wenschelijk daarin te bepalen, dat vreemde stuurlieden, voor zien van diploma, afgegeven in rijken waar eene rijkscommissie voor het examineeren van varens lieden bestaat, met Nederlandsche stuurlieden van diploma voorzien, gelijk gesteld zullen worden. Door den secretaris wordt, naar aanleiding van dit rapport, gewezen op het rapport der commis sie van enquête naar den toestand der koopvaar dijvloot. Klachten over onbekwaamheid zijn blijkens dat rapport van vele zijden geuit. De tegenwoordige toestand van vrijheid in verband met lage gages maakt, dat het „rebuut" der vreemde natiën aan onze stuurlieden concur rentie komt aandoen. Wat elders niet bruikbaar is, komt bij ons terecht. Vrijheid is naar sprekers inzien niet wensche lijk ten aanzien van stuurlieden, machinisten en gezagvoerders op schepen en booten, die passa giers vervoeren. Doch er is z. i. een zeer ernstige grief tegen het wetsontwerp, dat diploma als vereischte wil stellen zonder dat vooraf het zeevaartkundig onderwijs behoorlijk geregeld en verzekerd zij; te dien aanzien (noodzakelijkheid van regeling van overheidswege) wordt verwezen naar de enquête en naar de uitspraak der examencommissie. Eigenlijk is ieder het hierover eens, doch stuit de zaak tot nutoe af op de kosten. Doeh wil men diplona-dwang dan moet staatszorg vooraf gaan. De heer Deu Bouwmeester verklaart ten volle in te stemmen met de conclusie van het rapport der commissie en bestrijdt hetgeen door den secretaris in zijne nota is gezegd. Het peil van bekwaamheid der officieren staat niet zoo laag als deze meentde gages zijn in plaats van laag tegenwoordig hooghet rebuut van andere natiën komt niet baar Nederland. In den regel zijn het Noord-Duitschers, Nooren, Oostfriezen enz., die zich met het oog op meer gage aanbieden en in den regel veel geschikter zijn dan Nederlandsche officieren. De heer mr. E. Fokker licht het door hem in zijne nota gezegde nader toe, daarbij vooral wij zende op de wenschelijkheid van gediplomeerde officieren: op passagiersschepen en schepen op de groote vaart. Namens de commissie licht de heer Sprenger het rapport toe. De commissie heeft gemeend dat met het cog op den slechten tijd het ook voor de groote vaart wenschelijk was de eischen niet te hoog te stelleD. Bovendien wijst hij erop dat de meeste stuurlui op de groote vaart in 't bezit van diploma zijn. De heer Tak wijst even op de examanmanie van den tegenwoordigen tijd in ons land. In vroeger tijd, toen de Nederlandsche schippers grootën naam hadden op scheepvaartgebied, werd dit niet gedaan en toch vond men knappe prac tici. Hij wil niet meewerken de examens nog verder uit te breiden en zal dus voor de con clusie van het rapport stemmen. De conclusie van het rapport wordt daarna met algemeene stemmen aangenomen en de ver gadering gesloten. Van 21 tot 23 Mei. Middelburg. OndertrouwdC. van Ejjkeren, jm. 35 j. met C. Zuidhof, jd. 22 j. J. de Lange, jm. 21 j. met D. Marjjs, jd. 19 j. L. de Maagd, jm. 23 j. met J. K. van Rjjswijk, jd. 21 j. Bevallen: D. Bertou, geb. Schroevers, d. C. Brandon Bravo, geb. Marchand, d. A. H. van der Weel, geb. Tisserand, z. (levenl.) OverledenJ. G. van der Weel, z. 16 m. H. N. Tetterode, man van J. J. Claassen, 39 j. S. den Hollander wed0 van C, Arense, 92 j. Van 14 tot 21 Mei. Goes. Gehuwd: J. Maartense, wed'34 j. met J. Schuite, jd. 26 j. A. van de Visse, jm. 29 j. met E. Kok, jd. 28 j. Bevallen: S. van Hese, geb. Brouwer, d. J. Hjj man, geb. Molhoek, z. A. M. Goetgeluk, geb. Overwoei, z. Th. C. Goossen, geb. Kouwenburg, z. M. H, de Bruijne, geb. Snoodjjk, z. P. S. Romjjn, geb. Nonnekens, z. Zierikzee. GehuwdE. F. Manden, jm. 30 j. met J. F. Zuurdeeg, jd. 28 j. I. Corbeel, jm. 28 j. met L. van der Valk, jd. 35 j. A. Stout- jesdijk, jm. 34 j. met W. Krjjger, jd. 32 j. J. C. Schults, wed' 29 j. met J. van Espen, jd. 25 j. BevallenM. van der Voois, geb. Pimmelaar, z. B. van den Boom, geb. Dalebout, z. J. van den Hamer, geb. De Moor, d. J. Meerman, geb. Hop mans, d. A. Berrevoets, geb. Van den Ouden, z. W. Flikweert, geb. Koppens, z. N. van der Valk, geb. Cashoek, d. (levenl.) Overleden A. de Clerk, man van C. A. van Ettinger, 59 j. Heden middag werd alhier, ouder nadere goed keuring van den Miuister van Financiën, door den provincialen Inspecteur der directe belastin gen enz, te Middelburg, aan de bureelen van dien Inspecteur, aanbesteedhet afbreken van het bestaande eu het oprichteu van een nieuw gebouw, dienende tot woning en kantoor voor een Kommies-Ontvanger te Kapellebrug. Ingeschreven werd door de heeren C. L. Bleij- enbergh te St Jansteen voor ƒ6536, G. J. Baiken- steijn te Terneuzen voor f 5570, J. F. v. d. Walle JFzn te Hulst voor 5328 en P. Duij vestein en P. J. Wisse te Zaamslag voor f 4788.

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 2