BUITENLAND. Esolitssa&en. Verspreide Berichten. Landbouw, Een bezoek bij den beul van Canton. jegens den Britschen consul-generaal en den Radjah van Sarawak, omdat zjj onlangs de Lim- bang-districten bezochten, zonder den sultan daar van vooraf kennis te geven, en zooals men in een zoo licht ontvlambaar land als Broenaï wel niet anders verwachten kan, gaan er allerlei praatjes rond over de gevolgen van het bezoek van bovengenoemde autoriteiten in een land, waar de sultan juist alle pogingen in het werk stelt om er langzamerhand zijn gezag weder te herstellen. Een landbouwer uit Walcheren schrijft ons Een tochtje naar Westkapelle over Koudekerke, Biggekerke, Zoutelande en over Domburg, Oost- kapelle en Serooskerke naar huis, is een uitstekende gelegenheid om een overzicht te nemen van den stand der gewassen. En 't is ook al zoo mooi buiten. Niettegenstaande de vele gare dagen begint de natuur zich reeds in haar schoonen dos te kleeden en neemt men overal nieuw leven en ontwikkeling waar. Allereerst wordt de aandacht getrokken door de tarwe, als de overal voorkomende vrucht maar die, in verschillende deelen van Walcheren, zich toch lang niet onder dezelfde omstandigheden vertoont. Onder de gemeenten Westkapelle, Dom burg, Oostkapelle en Serooskerke worden vele slechte blokken gevonden en vooral daar, waar ze gezaaid is op loslatenden grond, heeft de vrucht zeer veel geleden van de groote droogte en guurheid van 't weder. Ze ziet er leelijk rood uit en zal nog wel wat moeten veranderen, wil ze een middelmatig beschot opleveren. Daaren tegen vindt men onder Gapinge en Veere zeer schoone stukken, donkerblauw van kleur, waar de vrucht, die blijkbaar in kraehtigen en goed bewerkten grond is gezaaid, nog geen nadeel van 't koude vooijaar heeft ondervonden. Da stand van 't koolzaad is over 't algemeen zeer min ta noemen. Zelfs zijn er vele blokken, die men beter had gedaan om uit te rijden, want het beschot daarvan zal al zeer gering vrezen. De vrucht heeft zich spichtig naar boven ontwikkeld, zonder zij scheuten te hebben gemaakt, en bloeit, als 't ware, uit armoede. Daarbij komt nog dat op vele volden de bloempjes veel te lijden hebben van de bekende springers, die 't vruchtbeginsel vernietigen en waardoor de opbrengst tot zeer weinig zal worden teruggebracht. Bedenkt men nu nog dat de prijzen van 't zaad van dien aard zijn dat de opbrengst wel buitengewoon mag wezeD, wil men eenig geldelijk voordeel behalen, dan is 't duidelijk dat ook alweer '87 een zeer min zaadjaar zijn zal. Watzija die toestanden toch veranderd bij vroeger verge leken Had men eertijds een mindere opbrengst van een gewas, dan maakte de veel hoogere marktwaarde deze schade weer grootendeels goed. In Indië is de koffieoogst vei leden jaar zeer slecht geweest, maar onmiddelijk stegen de prijzen van het product en werden er nog goede zaken ge maakt. Maar nu onze productie vermindert steeds en dat gaat gepaard met steeds dalende marktprijzenWaar moet dat heen Het vlas heeft het ook al zeer ongelukkig getroflen. Be halve kleine partijtjes onder Serooskerke, aan den straatweg naar Oostkapelle, vindt men algemeen een zeer ongelijken opgang en komt het gewas zoo kouwelijk te voorschijn, alsof 't November was. De erwten houden zich echter veel beter en ver- toonen algemeen een gezonde kleur, evenals de paardenbooneu. De in vlas gezaaide klavers win nen het ver boven die in andere vruchten ge wonnen en eerstgenoemde zijn algemeen zeer goed Onder Zoutelande en Westkapelle neemt de teelt der lucerne zeer toe. Die plant wil daar goed tieren en laat een goed losgemaakten bodem achter, daar haar penwortel zijn voedsel vindt uit die lagen van den bouwgrond, welke voor audere gewassen onbereikbaar zijn. De witte en bruine boonen zijn aan 't kiemen, doch verlangen wat warmte als ze boven komen, evenals de aardap pelen die overigens vrij goed en gezond zich vertoonen. In de Woensdag gehouden openbare vergade ring van den raad van state, afdeeling voor de geschillen vaa bestuur, is ingekomen een kon. besluit, in zake het beroep van J. A. Eckhardt, te lerseke, tegen een besluit van burg. en weth.. waarbij afwijzend is beschikt op zijn verzoek om ontheffing te verkrijgen van de voorwaarden, waarop aan J. Sandee jr. vergunning is verleend tot het oprichten van een smederij. Met handhaving van het besluit wordt het beroep ongegrond verklaard. Aan de werklieden van de Nederl. katoenspin nerij te Hengeloo is door den directeur bekend gemaakt dat zp, die met den bekenden Bennink in betrekking blijven, van de fabriek verwijderd zullen worden. Van de weverij van gebr. Stork en c° aldaar is een 5tal arbeiders ontslagen, wegens hun hou ding bij de betooging op Zondag en hun aanslui ting bij B. Bij een arbeider aldaar heeft men voor de derde maal de ruiten ingegooid. Te Haarlem is een 2* jarig zoontje van eene on gehuwde vrouw op gruwelijke wijze vermoord door een man, die met de moeder in nauwe betrekking stond. Niet minder dan 12 groote en kleinere wonden werden bjj het knaapje gevonden, terwijl twee tanden de tong waren ingedrongen. De moeder is aan het gruweljjke feit onschuldig, en de gearresteerde ontkent den moord. Tegen den heer Geert de Jonge, redacteur van de Nederl. Bahk. Crt, is een klacht ingediend als zoude hjj zich in zijn blad schuldig gemaakt hebben aan smaad ten opzichte van de firma Wijnand van der Zee. De bekende Vlaamsche letterkundige Jules de Geyter te Antwerpen, heeft met 10 anderen een Taalverbond opgericht, ten doel hebbende de loutering en ontwikkeling der Nederlandsche taal beschouwd als voertuig in alle vakken der weten schap, alsmede de beoefening der fraaie letteren, tooneel en geschiedenis. Het conflict tusschen Engeland en Haïti over het eiland Tortue, Schildpadeiland, is daar mede geëindigd, dat Haïti aan Engeland 32.000 p. st. moet betalen, terwjjl Haïti in het bezit van Tortue blijft. Nadat twee Engelsche reizigers aan hun ge wone weetgierigheid voldaan hadden en ze Cantons tempels, pagoden, magazijnen met zijde, ivoor winkels en slagerijen, tot zelfs de pandjeshuizen in oogenschouw genomen hadden, strekten zij hun nieuwsgierigheid ook tot de marteltuigen uit, door de plaatselijke autoriteiten bij straf oefeningen gebruikt. Hot gelukte hun verlof te krijgen tot een be zoek aan het museum; hier zagen zij een rijke verzameling van scbandborden en ezelsjukken, bamboesrottingen van verschillende lengte voor het afrossen bestemd en kleinere gebruikt om ontrouwe getuigen in het gezicht meê te slaan. Men toonde hun ook de duimschroeven en andere werktuigen, waarmeê men de veroordeel den tot bekentenis dwong, want in het Hemel- sche rijk martelt men niet de beschuldigden maar de veroordeelden. De plaats der terechtstelling is een vierhoekig plein, 50 meter lang en 15 breed, door muren omringd en grenzende aan de nieuwe Roomsche kerk; aan de kanten vindt men kleine huisjes door pottenbakkers bewoond. Deze werklieden gebruiken gewoonlijk het plein om hun leemen potten in de zon te drogen. Als er een terecht stelling plaats heeft, moeten zij natuurlijk zorgen dat alles opgeruimd is. Tegenover hun woningen verheft zich een groote muur, waarlangs grove aarden kruiken staan. Op het oogenblik dat de bezoekers op de plaats kwamen onder geleide van hun Chineeschen tolk zaten in de schaduw rond een kleine lage tafel drie mannen, zeer armoedig gekleed, fan-tan te spelen. Een der mannen, met een wreed dierlijk uiterlijk, was de beul, de twee andere zijn helpers. De beul was dadelijk bereid tegen een kleine geldelijke vergoeding zijn werktuigen te ver toonen. Hij haalde uit zijn woning een kort breed tweesnijdend mes en een ander dat kleiner was. Men vroeg hem of hij met deze messen hoofden afsneed en waar zijn bijl was. „Ik heb geen bijl noodig. Ik plaats de veroordeelden op twee rijen, laat ze tegenover elkaar knielen, de hoofdea voorovergebogen; ik neem dan mijn tweesaijdig mes, kijk zoo toe, toe, ik sla naar rechts, naar links en de hoofden vallen er af even precies als de korenaren die gij maait." „Houwtgij de hoofdea er altijd metéén slag af? „Altijd." „En dit kleinere mes, waarvoor dient dat „Voor de ling-chi of de langzame doodstraf. In dat geval wordt de veroordeelde aan het kruis, dat ge daar ziet, gebonden en wij beginnen met hem de oogleden af te snijden, vervolgens den neus, de lippen, de spieren van de schouders en zoo achtereenvolgens om met het hart te eindigen. Het aantal stukken loopt van 8120, naarmate de misdaad zwaar is." „Welke misdrijven worden met de ling-chi bestraft „Vadermoord en sluipmoord." „Wat i3 het grootste aantal veroordeelden, dat gij op één dag gedood hebt?" „Twintig. Dit is een kwestie van twintig minuten. Gij ziet daar die zwarte plek op den grond Dat is bet spoor door de laatste executie nagelaten." „Wat doet men met de lijken?" „De familie en vrienden hebben het recht hen te komen afhalen teneinde ze te begraven. Wij bewaren slechts de hoofden in een van die groote kruiken daar bij den muur. Zij blijven zoolang mogelijk ongedekt om bun identiteit te herkennen, daarna bedekken wij ze met aarde. Wilt gij eenige hoofden zien?" „Neen, dank je." Het gelaat van een der bezoekers drukte zoo veel walging uit, dat de overigen het geiaden achtten aan dit onderhoud een einde te maken. GEDEUKT BIJ DE GEBKOEDEKS ABEAHAMS, TE MIDDELBURG.

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 6