BUITENLAND? Laatste Berichten. a8 FEUILLETON. Wrote en aantelucn schepen. Onderwijs. Verspreide Berichten. De Compagnon van ïïarlowe. Burgerlijke stand. Verkoopingen en aanbestedingen. Handelsberichten. Graanmarkten, ens. Op de burgerlijke begraafplaats alhier had heden eene eenvoudige, aandoenlijke plechtigheid plaats de jeugdige Cornelia Schoorl, van Oude-Niedorp, leerling in het le studiejaar aan de rijkskweek school voor onderwijzers, werd grafwaarts gedragen. De directeur der school en de eerste leeraar volgden den stoet, waaraan zich bjj de begraaf plaats de leerlingen der le klasse aanslottn. Uit hunnen naam was een krans op de doodkist neder- gdegd. Allen schaarden zich om de geopende groeve. De directeur sprak eenige hartelijke en gevoelvolle woorden tot de jongelieden, om hen erop te wijzen, dat oude menschen moeten, maar jonge menschen toch kunnen sterven en dat hij alleen bereid is, die zijn plicht doet, wat van den overledene kon gezegd werden. Met een woord van troost tot de diepbedroefde familie leden eindigde deze plechtigheid. Men schrjjft ons Te Sasput gemeente Schoondijke mogen de leerlingen uit de aanpalende gemeenten Hoofd plaat en IJzendjjke geen gebruik maken van de school aldaar. Alzoo spaart Schoondjjke een onderwijzers- jaarwedde uitAlweer een treurig verschijnsel op het onderwijsgebied, en ergerlijk voor de ouders, welke deze openbare school de voorkeur gaven, en nu hunne kinderen gebannen zagen, waar ze tot dezen winter toe nog ter school mochten gaan. Rsdxtizakei^ Gisteren werd voor de rechtbank te 's Gra- veahage behandeld de zaak van E te Amsterdam, tegen de Leidsche Cour ant, wegens het overnemen uit een ander blad van een bericht, waarin tegen bedriegelijke handelingen van E. werd gewaar schuwd. Voor den eischer trad op mr Haas uit Amsterdam, voor den gedaagde mr Was uit Leiden. Uitspraak heden over 14 dagen. Het gerechtshof te 's Gravenh age deed gisteren uitspraak in de zaken den 1 en 13 Mei jl. behandeld. Bevestigd werden het vonnis der Zierikzeesche rechtbank, waarbjj een persoon uit Biezelinge wegens het moedwillig doodschieten van een hond tot 2 maanden gevangenisstraf was veroor deeld en het vonnis derzelfde rechtbank houdende veroordeeling van drie mannen uit Koudekerke, respectievelijk tot 2 maanden, 6 weken en 1 maand gevangenisstraf, ter zake van in vereeniging gepleegde mishandeling van een bezoeker van een heiberg aldaar. De dagboot Engeland van de MU Zeeland kwam heden alhier aan, om in het droogdok gezet, en aldaar schoongemaakt en geverfd te worden. Het vervoer aan schapen over Vliasingen naar Londen (Deptford) was in den laatsten tjjd niet meer zoo druk als ongeveer 4 weken geleden, wat bjj de laatste 2 reizen zeker in het voordeel der betr. M" was, daar slechts over eene stoom boot, tengevolge van de aanvaring der andere, be schikt kan worden, en dus bjj eene grootere aanvoer dan 3500 het surplus had moeten ach terblijven. Donderdag avond is nu de Ondine, eene kleinere boot, te Ylissingen aangekomen, om in plaats van de Mercurius, die te Londen in het droogdok gezet is en aldaar gerepareerd wordt, in de vaart dienst te doen. De Minerva vertrok, tengevolge van het onstuimige weder, in plaats van gisteren namiddag, eerst dezon voormiddag 10 uur, aan boord hebbende 3000 schapen. Op de terugreis van de gisterenmorgen te Ylis singen aangekomen mailboot Prinses Elisabeth, schjjnt een passagier overboord gesprongen tezjjn, ofschoon men niets daarvan bemerkt heeft. Men vond nameljjk, ongeveer 2 uur na het vertrek van Queensborough, bij het Tongue-vuurschip een donker-blauwe jas op dek, bevattende een geel lederen portemonnaie met een 10 shillingstuk, en eenige zilveren en koperen Engelsche munten, alsmede een billet 2e klasse van Londen naar Ylissingen. Uit Bergen op Zoom schrijft men aan de N. R. Ct., dat binnen enkele dagen met spoed een aanvang gemaakt wordt met het leggen eener tweede spoorlijn van Biezelinge naar Mid delburg. Dit werk moet vóór den winter gereed zjjn. Men schrjjft ons In Zuid-Beveland neemt de teelt van karwjj- zaad belangrjjk toe. In dezen en genen polder, waar genoemd product vroeger ontbrak, worden nu talrijke bunders daarmee bebouwd aangetroffen. De tameljjk hooge prjjzen, die door proefnemers werden behaald, lokken meer en meer uit om het goede voorbeeld te volgen, terwjjl de lage markten van graangewassen haren invloed insge- Vit het Engelsch door FRANK BARRETT. VEERTIENDE HOOFDSTUK. Dien bewusten Vrijdag moest er een muziek- partijtje bij mevrouw zijn, Leclerc waaraan Cerile ook zou deelnemen, maar 's morgens had de familie, die komen zou, het laten afzeggen. Toen had mevrouw Leelerc erop aangedrongen dat zij een oratorium in de Albertzaal zouden gaan hooren. Cerile dacht aan geen kwaad en stemde er in toe om mee te gaan. Na afloop van het concert kwamen zij met het rijtuig terug en bij Zonhoeve gekomeD, bracht mijnheer Percival Cerile thuis, terwijl de anderen doorreden. Intusschen was Horatius, die berouw had over zijn knorrigheid van den vorigen dag, tegen tien unr naar het huis der Leclercs gegaan, om Cerile af te halen en de zaak met haar bij te leggen. Daar hoorde hij dat jnffrouw Goddard al vroeg was heengegaan. Hij liep nog een poos heen en weder in de hoop, dat zij nog terug zou komen en begaï zich toen naar Zonhoeve. Er was licht op het atelier. Hij schelde aan. ljjks laten gelden. De wisselbouw breidt zich zoo doende uit, maar de vrees bestaat dat een overvloed zal verkregen worden, die de voordeelen gevoelig zal verminderen. Te Bruinisse heeft zich een afdeeling gevormd der Vereeniging tot bevordering van de Nederland- sche Visscherij41 leden traden aanstonds toe. Van 14 tot 21 Mei. Vlissingen. Gehuwd: P. de Pierre, jm. 26 j. met M. S. E. de Boer, jd. 23 j. P. H. Rens, jm.. 25 j. met A. C. van der Wal, jd. 19 j. Bevallen D. Malipaart, geb. Klaassen, z. A. H. Timmermans, geb. Dupont, z. E. M. van Herk, geb. Van Hoepen, z. H. C. Kasse, geb. Klerk, z. C. Lems, geb. Wilkens, d. M. H. D. de Groot, geb. Sutherland, d. H. P, Cadee, geb. De Moor, d Overleden: C J. de Wolff, z. 5 m. C. M. Verboven, d. 7 m. F. Kohier, z. 8 d. C. van den Broeke, vrouw van C. Flissebaalje, 61 j. W. Sporry, z. 9 m. G. W. F. Vogelvanger, 49 j. J. F. Hoelandt, wedr van E. de Visser, 77 j. Heden voormiddag werd door het polderbestuur van Walcheren, aan het polderhuis in de Abdij alhier bij enkele inschrijving aanbesteed: a. de uitvoering der gewone onderhouds en vernieuwingswerken, aan de vier wateringen des polders, met bijlevering van de noodige materialen, in 4 perceelen. Voor het eerste perceel, Noordwatering, waren ingeleverd 2 biljetten, van de heeren J. van den Hoek te Middelburg voor 25.900 en J. Verkujjl Quakkelaar te Vlissingen voor 26.130 voor het tweede perceel, Oostwatering, 4 bil jetten, van de heeren J. van den Hoek te Middel burg voor 8520; J. de Rjjcke Jr. te Stavenisse voor 8700; J. Lindenberg te Wemeldinge voor 8800 en A. Fourdraine te Goes voor 8900 voor het derde perceel, Zuidwatering, drie bil jetten, van de heeren J. van den Hoek jte Middelburg voor f 9100 J. de Rijcke Jr. te Stavenisse voor 9200 en A. Fourdraine te Goes voor 9380. voor het yierde perceel, Westwatering, 3 bil jetten, van de heeren J. de Rijcke Jr. te Stave nisse voor 6310; J. Verkujjl Quakkelaar te Vlissingen voor 6400 en J. v. d. Hoek te Middelburg voor 6460. b. het leveren van 60 M3 fijne onderhoudsgrint. Ingekomen waren twee biljetten, van den heer J. van den Hoek voor 83.50 de massa en van den heer P. de Vos voor 1.74 per M3. Deze inschrijvers wonen beiden te Middelburg. Gisteren (Vrijdag) avond werd te Terneuzen, door den bouwkundige J. Scheele Dz., voor zjjn principaal, bij enkele inschrijving in het openbaar aanbesteed, het afbreken van het oude en het bouwen van een nieuw landbouwers-woonhuis in den Nieuwen Neuzenpolder, gemeente Terneuzen, waarvoor werd ingeschreven door de heeren P. A. Miele te Terneuzen voor 1296C. Engelberts aldaar voor 1250; J. van de Velde aldaar voor 1225 P. Duijvestein en P. J. Wisse te Zaam- slag voor ƒ1088 en M. D. de Putter te Terneuzen voor 1050. Aan den laatsten inschrjjver, zijnde den laagsten, is het werk gegund. Vrijdag werd te St. Maartensdijk, door het bestuur van den Mujjenpolder aanbesteedhet jaarlijksche onderhoud der werken aan de water- keering van bovengenoemden polder. Ingeleverd werden 5 biljetten door de heeren M. C. Bolier Cz., te Bruinisse voor 1320 J. van Popering, aldaar voor 1220 C. Polderman, te St. Maartensdijk voor 1199 G. Bolier, te Scherpeniese voor 1180 en J. van Oost Az., te St. Maartensdijk, voor 1149. Laatstgenoemde is als minste inschrijver het werk gegund. Nader meldt men ons dat het bouwen der graanschuur op de hofstede Hongersdpk, in den Wilhelminapolder, gegund is beneden de inge schreven som. Deze is, na wjjziging van bet plan, verminderd tot 17.400. Door het polderbestuur van Ooster- en Sir Jansland werd heden te Oosterland aanbesteed De vernieuwing en het onderhoud van de aard-, kram- en steenglooiingwerken met bijlevering der daartoe benoodigde materialen (dienst 1887/8). Aannemer werd de heer J. de Rijke te Sir Jansland voor 3502. Door het bestuur van den polder Kruinin- gen werd heden in het gemeentehuis te Kruinin- gen aanbesteedhet verbeteren en onderhouden der aarde-, kram-, rjjs- en steenglooiingwerken en leveringen over 1887/8. Ingeschreven was door de heeren P. Visser 7875; S. Blok 8310P. Bolier 8001J. van Popering (jf 8000C. de Wilde 7880 A. Tolierman 7999 B. den Exter van den Brink 8000 H. Klaassens 8200 L. Lujjk 8500A. Tolens 8210 en G. Meertens 8700. Het werk is gegund aan den heer P. Visser. De meid zei dat Cerile boven was. Hij ging naar boven. Toen hij de deur wilde openen, hoorde hij haar lachen. Hij trad binnen. Mijn heer Leelerc was midden in een grappig verbaal en Cerile luisterde vol belangstelling, met een lachend gelaat. Johanna en Potter waren ook een en al aandacht, maar Horatius lette niet op hen. Toen Cerile zijn gelaat zag, dat door jaloezie verwrongen was, stond zij verschrikt op en de glimlach bestierf op hare lippen. Ongetwijfeld schreef Clinton die verandering toe aan den schrik van overrompeld te worden. Hij boog koel, maar gaf niemand een hand. Mijnheer Percival eindigde zijn verhaal en ziende, dat hg beter deed van heen te gaan, nam hij afscheid met een kalmte, alsof Horatius met zijn verstoord gelaat in het geheel niet be stond. Potter en Johanna lieten hem uit. Later vernam ik, wat er daarna voprgevallen was tus- schen Horatius en Cerile, maar ik wil het liever vergeten. Menschen, die ouder den invloed van toorn zijn, zeggen en doen dingen, waaraan zij zich in gezonden toestand nooit schuldig zouden maken. Men moet medelijden met hen hebben en hen vergeven. Ik zal alleen maar zeggen, dat Horatius zich zeer verkeerd gedroeg en Cerile een verdraag- 's Grsravenliage. De heer J. Goense, is op verzoek eervol ontslagen als dijkgraaf van den Bastiaande Langepolder en den Calandpolder. Benoemd tot surnumerairs der posterjjen de heeren D. Ramondt Jr., J. Bouman, H. Kanning, Jh. G. van den Santheuvel, M. A. Ramondt, J. de Grand A. Hoeth, K. A. Heyblom, D. Lodder en J. De Fouw. Jja JLouvière. In het geheele bassin cein- tre heerscht rust. Men verwacht, dat Maandag allen het werk zullen hervatten. Algemeen Overzicht. Omtrent de arbeidersbeweging in België blijft men de grootste bezorgdheid ko sferen. Hoewel de vrees, dat de Hemelvaartsdag den stand van zaken zou verergeren, tot heden zich nog niet heeft verwezenlijkt, daar op sommige plaatsen o. a. te La Louvière, CLatelet en Gilly zelfs de arbeiders het werk hebben hervat, blijft de toestand zeer verontrustend, want naarmate in het centrum de kalmte wederkeert, breidt de grève zich naar den kant van de Borinage uit. Volgens de officieele cijfers bedraagt het aantal grevisten 10.000 man, maar men vergete niet, dat de autoriteiten in dergelijke gevallen al te optimistisch met cijfers omspringen. In menig opzicht onderscheidt zich de tegenwoor dige arbeidersbeweging in België van die van 1886. Ditmaal draagt zij een u i t b 1 u i t e n d socialistisch karakter. Voor zoover men nit de beriebten over het in de laatste dagen in de werkstakende districten voorgevallene een gevolg trekking maken kan, was geen bijzonder conflict tusschen patroons en werklieden direct de aan- leideude oorzaak. Eerder schijnt persoonlijke eerzucht da- leiders de drijfveer te zijn. In strijd met den wenech van den voortvluchtigen Defuis- seaux had het comité generaal der arbeiderspartij de algemeene grève als ontijdig afgekeurd. Defuiseeaux en de zijnen over dit besluit ontevreden, zetten hun agitatie tegen het kapi taal, tegen de bourgeoisie voort en dringen de arbeiders overal het werk neer te leggen. De wijsheid van de meerderheid iD de kamer om op dit oogenblik van spanning en boven dien groot gebrek onder de werklieden de prijzen van het vleeseh te verhoogen kwam den leiders der algemeene werkstaking goed te stade. Maar ondanks het drijven van Defuisseaux, die beloofd had met 30Ó0 man uit Frankrijk zijn broeders in België te hulp te zullen snellen, ont breekt het der beweging aan innerlijke kracht, omdat de leiders zeer goed weten en de be drogen arbeiders gevoelen het dat het oogenblik slecht gekozen is om van den patroon verhooging van loon of de inwilliging van elke andere grief te eischen. Bij de algemeene slapte in den handel en tengevolge der overgroote productie der laatste jaren is een tijdelijke werkstaking eerder in het belang dan in het nadeel der eigenaars. Boven dien is de scheuring in de arbeiderspartij een halve waarborg,df.t de beweging niet die uibreiding en niet die beteekenis zal krijgen als de vorige. Anseele heeft zich uit Gent naar de kolendistricten begeven om door zijn persoonlijken invloed de kracht van Defuisseaux' geschreven woorden te breken. Deze daad getuigt van grooten moed, want de werkstakers hadden gedreigd Anseele, die kwam om hen tot kalmte en vrede aan te sporen, een hinderlaag te leggen. Een Waalsch werkman, uit Frankrijk wegens deelneming aan de gebeurtenissen te Decazeville verdreven, ging z-lfs zoo ver in een volle zaal te verklaren, dat bij Anseele, indien deze waagde binnen te treden, zou doodsteken. Anseele heeft zich weinig om het geschreeuw en gekraai dezer dapperen be kommerd en is op het bepaalde uur verschenen. Te midden van het gevloek, het gesis en gefluit, de verwenschingen en bedreigingen der grévisten beeft hij de algemeene werkstaking veroordeeld, daar de arbeiders Diet gereed zijn voor dezen grooten strijd. Hoewel zijn woorden duidelijk op een deel der vergaderden indruk maakten, waagde geen enkele, toen er over de grève gestemd werd, te protesteerenalle handen werden opgestoken. Door de overheid wordt de grootste waakzaam heid in acht genomenmen vreest voor een of anderen wanhopenden aanslag van den kant der arbeiders, waarvan zich velen in het bezit van dynamiet en revolvers bevinden. De werkstaking in de regeeringszaken van de Fransehe republiek vertoont phases, die weinig hoop op een spoedig einde geven. Na het bericht, dat De Freycinet de opdracht tot samenstelling van een nieuw mmisterie in be raad had genomen, werd de vraag geopperd Wat zal Clemeneeau zeggen van De Freycinet's bereidwilligheid? Wat zijn Justice heden schrijft, geeft een dui- zaamheid en bezadigdheid aan den dag legde, die ik nooit van baar zou verwacht hebben. Toen hij heen ging, opende Potter de voordeur en ging met hem naar buiten. „Zie eens hier, vriend" zei Potter op zijn half hatelijken, half schertsenden toon, „ik weet niet, waarover gijlieden gekibbeld hebt, maar dit moet ik u zeggen als gij niet in staat zijt om Cerile te trouwen, moogt gij haar niet beletten om een beter huwelijk te doen." „Ik belet het haar niet, ons engagement is verbroken," antwoordde Horatius. „Wij zien elkaar niet meer." „Dat is masr goed ook," zei Potter tot mij. „Zij zijn twee jaar verloofd geweest." Maar ik vond het niet goed, want ik wist dat zij elkaar lief hadden en harten kunnen niet als beurzen leeggeschud en weer gevuld worden. VIJFTIENDE HOOFDSTUK. Na de ontbinding der vennootschap accordeerde mijnheer Motley met zijne crediteuren en zette de zaak voort onder de firma Motley en Motley. Drie maanden later betaalde hij alles bij, wat de schuldeischers te kort gekomen waren een daad waardoor de zaak aanmerkelijk in aanzien won. Niemand kon nu meer aan zijne degelijke verdiensten twijfelen. Men boorde overal zijn lof delijk antwoord op deze vraag. In een beschou wing over de ministerieele crisis, haar oorzaken en gevolgen formuleert dit orgaan der extréme gauche de eischen der meerderheid in de kamer in dezen eenen wenscheen goede regeering. Dit is de phoenix, door de republikeinen sedert achttien maanden te vergeefs gezocht. Zij meenden hem in 1886 in De Freycinet gevonden te hebben, maar in stede van een krachtige, doortastende staatkunde, zooals zij door de vertegenwoordiging verlangd werd, kwam De Freycinet met een politiek voor den dag, zoo wankelbaar en aarzelend mogelijk, begeerig iedereen te bevredigen en buiten staat iemand te voldoen. Na teleurstelling op teleurstelling kreeg de kamer het budget onder haar oogenhet kabinet De Freycinet was niet tegen deze taak opgewassen en het viel, zonder een enkele hervorming tot stand gebracht te hebben. Na de opsomming der fouten van De Freycinet breidt de Justice het zonden-register van Goblet voor haar lezers nit en komt tot de conclusie, dat men zich heden nog in dezelfde omstandig heden bevin.it als in Januari 1886, met dit ver schil, dat men de wrange vruchten van twee vergeelsche proeven heeft geplukt, en met het voordeel, dat de republikeinen nu weten, wat zij moeten hebbeneen doortastend kabinet, dat de hervormingen bij de begrooticg zal verwezenlijken. Het slot van dit artikel luidt: „Wat ons betreft, wij hebben aan de tot heden gevolgde politiek offers gebracht, welke wij niet betreuren. Wij hebben ze gebracht ter wille van de repu- blikeinsche idee, niet aan personen. M»ar de proefnemingen zijn genomen en het is genoeg geweest. Indien wij die ongelukkige vernederende politiek zien terugkeeren, die politiek van aarze ling eu onderhandeling, welke sedert 18 maanden het parlement ontzenuwt en de republiek tot oneer verstrekt dan zullen wij niet aarzelen. Wij zullen haar bestrijders sans phrase zijn. Al leen een politiek, die de reeds lang gevorderde repubük* inache hervormingen beoogt, kan de eenheid der republikeinsche partij in de vertegen woordiging en in het land herstellen. Aan deze staatkunde alleen kunnen wij onzen st un ver- leenen." Na dit artikel in het orgaan van Clemeneeau, waarin de radicalen niet duidelijk De Freycinet, vau wien zij niets goeds verwachten, den band schoen toewerpen, bevreemdt het ons niet heden tegelijkertijd te vernemen, dat Da Freycinet zich gisteren naar het Elysée heeft begeven om aan den president der republiek zijn onmacht mede te deelen. In den tegenwoordigen politieken toestand ziet De Freycinet geen kats een kabinet te vormen, dat eenig vooruitzicht op duurzaam heid aanbiedt, zoodat hij het maudaat heeft van de hand gewezen. Wie nu? De te Vlissingen binnen geloopen stoomboot Energie is eene der tusschen Keulen en Londen varende rivier-zee-stoombooten, waarvan eenige jaren geleden eene op de werf van de M<1 de Schelde gebouwd werd en den naam Industrie II verkreeg op verzoek der Engelsche regeering werd zjj echter herdoopt, daar men voor verwar ring in de ladingspapieren met die der aan dezelfde reederjj behoorende Industrie I vreesde. Het goederenvervoer over die ljjn moet zeer goed opnemen. Vlissingen, 21 Mei. Vertrokken het alhier als bijlegger van Keulen, via Rotterdam naar Londen binnen geweest zjjnde Duiteche ss. Energie, gezagv. W. Arp, na zijn voorraad steenkolen te hebben aangevuld. Axel, 21 Mei. Prijzen onveranderd. De noteering was als volgtnieuwe tarwe 8.60 a 8.75; wintergerst 7.40 a 7.60zomergerst 6.75 a 7.— haver 6.— a 6.20 paarden- boonen 7.10 a 7.25 alles per 100 kilo rogge 5.a 5.25; voererwten 7.a 7.25kookerwten 8.a 8.25lijnzaad 7.a 8.— a 8.50 alles per zak. Eieren ƒ2.60 per 100 stuks, boter ƒ0.80 per kilo. Prijzen van Effecten, Amsterdam. 20 21 Mei. Mei 733/8 737/ig Staaisleeningen. &jBDEH1A»3. Cert. N. W. Sch. 21/g pet. dito dito dito. 3 dito dito dito. 31 /g dito Obl. 31/2 Bblgi 3. Obligaties21/2 Frankrijk. Origin. Insch. 3 Hongarije. Obl. Leening 1867 fl 1205 dito Goudleening5 It axis. 5e Inschrijv. 1862/81 5 Oostenrijk. Ob l.Mei-Nov. 5 dito Jan.-Juli5 dito dito Goud 4 99 991/g 991'4 991/4, 901/2 92 923/g 643/8 641/2 6411/16 645/g verkondigenWat een eerlijk man f Welk een uitstekend beginsel en welk een uitnemend han delstalent Dat is een man om onbepaald ver trouwen te schenkenEn meer dergelijke volzinnen troffen mijn oor. Er stonden meer klanten in de kantoorboeken dan ooit te voren en de uitbreiding der fabriek bezorgde aan dien tak der zaak ook allerlei nieuwe voordeelen en een groote ontwikkeling. Hg begon rente te trekkeD van het gestorte kapitaal en er was niets meer af te betalen. Dit was alles winst voor Motley. Hij ontving alles. Nu was er geen compagnon meer om met hem te deelen. Zoo was de heole zaak in Motiey's handen gekomen, zonder dat hij er een cent voor betaald had en zij was nog verrijkt met de som, die Harlowe opgeofferd had. „Ik heb u wel gezegd boe het gaan zou, Holderness", zei Motley, „het is net uitgekomen zooals ik voorspeld heb. Als Phil maar kalm gebleven was en mij vertrouwd had, zou hij op dit oogenblik rijker zijn dan hij ooit geweest is en meer geëerd dan nu hij het fortuin zijner vrouw weggegooid heeft. Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 2