N» 116. 130J; Jaargang: 1887. W oensdag 18 Mei. FEUILLETON. Middelburg 17 Mei, Be Compagnon van Harlowe. Dit blad verschijnt dagelijks; met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 8/m, franco 8.50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels/1.8Ö. iedere regel meer f 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte; Maar het was er teoh benauwd, vooral omdat IMIDDELBURGSCHE COURANT. Agenten te'Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te TholenW. A. van Nieuwenhuijeen. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parps en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Dahbe Cie., John F. Jones, opvolger Donderdag Hemelvaartsdagverschijnt, gebrui kelijker wijze, geen nommer van ons blad. In verband met het door ons geschrevene over de boter en hetgeen daaromtrent uit Goes werd meegedeeld, is onze aandacht gevestigd op de vergadering van den geneeskundigen raad voor Zeeland, den 5e® Juni 1884 gehouden. Er was door dien raad destijds een crediet verleend tot onderzoek van de boter, die op de markt te Middelburg verkocht werd, en in die zitting werd door den heer J. J. Couvée daarom trent verslag uitgebracht. Uit dit verslag bleek toen, dat van de ver schillende monsters niet éen met kunstboter ver mengd was. Verder heette het in dat verslag »Het groote gehalte aan water en kaas, zoosenaamde karnemelk, bij het eene monster meer dan bij het andere, maar gemiddeld bedragende 13 d. i. 10 water en 3.5 kaasstof, is alleen toe te schrjjven aan het weinige werk, dat men op Walcheren maakt om goede zuivere boter te leveren. Het publiek neemt met het oog op den lagen prjjs der Zeeuwsche boter genoegen met een fabrikaat, dat met weinig meer moeite veel beter aan de markt kon komen en veel deugdzamer kon zijn dan nu werkelijk het geval is. Het spoedig bederf der boter, het rans worden na betrekkeljjk korten tijd is alleen aan het groot gehalte karnemelk toe te schrijven en maakt het bezwaarlijk, om in het najaar, als de prjjs van de boter hoog is, grooter voorraad, zoogenaamde winterprovisie op te doen." Het N. v. d. D. vestigt heden do aandacht op het treurige feit dat op de Londensche markt wij met onze boter meer en meer terrein verlie zen; onze beroemde Friesche boter staat daar het allerlaagst genoteerd. Door de Maatschappij tot exploitatie van Staats spoorwegen is de nieuwe dienstregeling op de Zeeuwsche ljjn thans definitief vastgesteld. Volgens haar vertrekken achtereenvolgens treinen uit Vlissingen te 6.34; 3M6 en 9.35 voorm.; 2.03 en 5.31 nam.; 5.53 en 7.39 'savonds. De met zwarte cijfers geteekende treinen rijden van het havenstation, terwijl die van 5.21 's nam. slechts reizigers voor het buitenland opneemt. Middelburg te 6,437.25 en 9.45 voorm. 2.14 nam.6.02 en 7.49 's avonds. De aankomst der treinen is bepaald te Middelburg op 9.20 en 11.51 voorm.1.46 en 6 u. 's nara. en 8.51 en 9.52 's avonds. Vlissingen op 9.28 en 13 u. voorm.; 1.55 en 6.11 u. 's nam. en 9 en ÏO u. ':a avonds. De treinen, met zwarte ejjfers aangegeven, komen aan het havenstation aan. Uit het Engelsch door FRANK BARRETT. DERTIENDE HOOFDSTUK. Op zekeren dag vroeg Philip mij twee honderd gulden te leen. „Al wilt gij er zes honderd hebben zei ik „ik zal ze u van ganacher harte leenen." „Neen," hernam mij „ik heb mij voorgeno men om niet meer dan twee honderd galden schuld te hebben." Hij aprak op een toon, waaruit bleek, hoe ernstig hij het meende. Het ontbrak hem niet aan goeden wil en hij liep dagelijks allerlei bureau's af en vroeg te vergeefs om werk, totdat hij eindelijk begreep dat zoo hij ooit iets kreeg, het alleen door de goedheid of onervarenheid van den patroon zou zijn. „Er zijn honderden menscben, die veel knapper zijn dan ik en zich met de helft van hetgeen ik vraag, zouden vergenoegen," zei hij eens tot mij. Zoolang hg nog hoopte, dat het wel gaan zon, had hij zijn teleurstellingen steeds voor zich zelf gehoudenmaar nu stortte hij zijn hart uit en vroeg aan Magda, wat zij to ch moesten beginnen. Zij was daar reeds op voorbereid en ik had op gemerkt dat zij in den laatsten tijd stiller en Jjleekcr was geworden, terwijl zij zich ook het Onze vorstelijke familie is gisterenmorgen naar het buitenland vertrokken. HH. MM. reizen onder den naam. van graaf en gravin Van Buren. Het bestuur der Vereeniging van en voor Neder- landsche Industrieeien zal in het middelpunt des lands, op nader te bepalen dag en plaats, eene groote vergadering houden, teneinde te beraad slagen over den toestand der nationale nijverheid. Met bet oog op de buitenlandsohe, door bescher ming gesteunde concurrentie, wenscht men bij de vrienden en vereerders der vrjjhandelsehool aan te kloppen, en met hen, zij het ook ter elfder ure, de handen ineen te slaan, teneinde zoodra mogeljjk de toepassing te verkrijgen van de maat regelen, welke de mannen van 1850 het hoofd van den staat in handen lieten om, zelfs zonder verder overleg met de staten-generaal, tot behoud van 's lands eigen nijverheid af te kondigen, bjjaldien onverhoopt ooit bljjken mocht, dat de handelswetgeving van andere staten ten nadeele van Nederland werd gewijzigd. Het bestuur meent dat „de feiten, die onze regeering en wetgeving van 1845'50 als mogeljjk hebben voorzien, thans aanwezig zijn", en ver zoekt hun, die van oordeel zjjn, dat er van de zjjde der industrieelen thans stappen bij regeering en staten-generaal in de aangewezen richting behooren te worden gedaan, daarvan per brief kaart voor 23 dezer te doen bljjken aan het bestuur der Vereeniging van en voor Ned. In dustrieelen, adres den heer mr. C. G. E. d'Engel- bronner te 's Gravenhage. Wjj willen hopen, dat dit plannetje niet rijpen zal en twjjfelen geen oogenblik of het bestuur zal in ieder geval bjj de „vrienden en vereerders van de vrjjhandelsehool" wel aan een doovemansdeur kloppen. Hebben wij onlangs gewezen op een eigenaardig staaltje van overdreven correspondentenjj ver, nog zonderlinger is een nieuw feit op dit gebied ook alkomstig van een Middelburgschen corres pondent, thans dien van het Utrechtsch Dagblad. Gisteren Maandag avond te zeven uur vergaderde alhier de ambachtsschool. Het Utrechtsche blad, dat dien dag, zooals gewoonljjk, 's middags tusschen drie en vier uur verscheen, wist reeds te melden, wat er op die vergadering was voorgevallen, nl. dat de heeren C. J. J. A. van Tejjlingen en P. Sonius tot be stuursleden waren benoemd, en dat bij acclamatie besloten werd den burgemeester het eerevoorzit terschap aan te bieden. Omtrent den uitslag eener derde verkiezing, ter voorziening in nog een vacature van bestuurslid, schijnt de oorrespondent vooruit niets te hebben kunnen en durven zeggen. Daarover zweeg bij. Wjj, Middelburgers, konden dus 's avonds om half elf in een orgaan uit Utrecht lezen, wat er eenige uren te voren in het Schuttershof alhier was besloten. Dat mag vlug heetenmaar of het ook is in den geest van het bestuur der vereeniging en van de leden, die, volgens dien correspondent, eigenljjk slechts pro forma bjj een genoegen ontzegde om bloemen en vruchten te gaan koopen; hoezeer zij alles wat naaiwerk heette ook verfoeide, was zij begonnen om een oude japon, die kort geleden voor onbruikbaar verklaard was, te keeren en ik kan mij voor stellen hoe zij onder dat werk, in baar eenzaam heid de zaak had overwogenhoe zij gehoopt had dat Philip haar zijn bezwaren zou meedeelen en hoe blij zij geweest was, toen zij hem de plannen kon ontvouwen, die zij in stilte had zitten maken. Philip vertelde mij, hoe licht zij hun ongeluk telde. „Men kon van tien gulden in de week leven en heel gelukkig zijn," zei zij. „Wij zijn hier immers niet minder gelukkig dan in Kensington." In tegenspraak met die woorden begon zij daarna allerlei aanmerkingen te maken, op het leven 's morgens op straat, op de nare lucht van den groenten afval, de modder in de zijstraten als het regende en de leelijke taal der kooplieden op Zaterdag morgen. „Het zou zoo heerlijk zijn om buiten al dat gewoel te wonen niet buiten Londen, want dat zou lastig zijn, als gij eenmaal een betrekking krijgt. Ik zou wel gaarne te Lambeth wonen, in de buurt van mijnheer Holderness, met het aarts bisschoppelijke paleis, de rivier, het parlements gebouw, het hopitaal en dat alles voor ons. Ik geloof dat ons die buurt het best zou bevallen.'' Zij had mij wel eens hooren zeggen, hoe laag de huren daar waren en hoe goedkoop men in den Weatminsterbrugstraat kon koopen. En zoo komen, durven wij betwijfelen. Bovendien werd in hetzelfde blad een uittreksel sregeven van het verslag, dat staande de vergadering werd uitgebrachteen extract dat gebruikelijker wjjze door een Rotterdamsch blad, zonder bron van herkomst te vermelden, werd overgenomen, wat tevens een bewijs is, hoe vroeg het Utrechtsche orgaan reeds verschijnt, want zelfs in Zuid-Hollands koopstad had men nog gelegenheid om het na te lezen en het bericht over te nemen. Dit zelfde verslag meenden wjj eerst heden, nil het houden der vergadering te mogen opnemen. Wij bomen nu wel wat achteraan, maar tegen zoo'n vlugheid is niemand opgewassenen hieraan zouden wjj ook niet gaarne meedoen. Er gebeuren op dat gebied tegenwoordig soms sterke stukken. Onlangs wist b. v. een Zeeuwsch blad, dat voor zeven uur ter perse gaat, te melden dat een vuurwerk, hetwelk 's avonds te negen uur nog moest worden afgestoken, „uitnemend voldeed 5" terwijl „vooral het slotstuk overheerlijk mooi was." Dit was in ieder geval grappig. In de heden alhier gehouden vergadering der Commercie-compagnie is een commissie benoemd om te onderzoeken wat er in de tegenwoordige omstandigheden in het belang der compagnie te doen is. Tot leden dier commissie zijn gekozen de heeren J. P. Fokker, B. A. Verheij en W. van Uije JJzn. Benoemd tot directeur van het post- en tele graafkantoor te Hansweert de heer G. E. Van Krieken, telegraafdirecteur te Brielle. Uit Colijnsplaat schrijft men ons In de Maandag gehouden vergadering van inge landen van den polder Oud-Noord-Beveland werd üe rekening over het dienstjaar 1886/87 goedge keurd in ontvang op 23002,32£ en in uitgaaf op 20190.24, alzoo met een batig saldo van 2812,08§. De begrooting voor het jaar 1887/88 bedraagt in ontvang en uitgaaf 24,755,49. De voordracht voor dijkgraaf, opgemaakt ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overljjden van den heer J. de Regt, bestaat uit de heeren J. Swemer, N. Tazelaar en J. Tazelaar. De heer N. Tazelaar, aftredend lid van den djjk- raad van den Leendert Abrahampolder, werd als zoodanig herkozen. Eenige eigenaars van hoogaarzen te Bruinisse hebben in een adres aan de tweede kamer der staten-generaal de tussehenkomst dier vergadering ingeroepen tot wijziging van het reglement voor de meting der binnenvaartuigen, aan het recht van patent onderworpen, vastgesteld bjj koninklijk besluit van 22 April 1852 Staatsblad n° 64). In dat reglement wordt voorgeschreven, hoe de belastbare ruimte der binnenvaartuigen moet worden vastgesteld, waardoor die ruimte veel grooter wordt aangeslagen, dan zij in werkelijk heid is. Van de gemeten belastbare ruimte hangt gingen zij op zekeren dag met mij mee om een woning te zoeken en vonden gemeubileerde kamers op de eerste verdieping voor deuzelfden prijs, dien zij thans op de hoogste, voor onge meubelde betaalden. Ik zag nog niet in welk voordeel zij bij die verhuizing zouden hebben, totdat Philip mij vertelde, dat een vriend van ben die kamers wilde hebben en zijne meubels overnemen (die toch te mooi waren voor Lam beth). Het was een aanbod dat hem niet licht weer zou gedaan worden en zoo togen zij naar de Lambethstraat nadat hunne laatste meubels al wat hun van bun vroegeren rijkdom over gebleven was, verkocht was. Dat was kort, nadat Philip die twee honderd gulden van mij geleend had en het geld, dat hij voor die meubels kreeg, legde hg ter zijde. Hij begon aan de toekomst te denken. Ik zei niets maar verheugde mij over die voorzorg, ofschoon ik op dat oogenblik nog niet wist, wat de aanlei ding er toe was. Het was moeilijk om deze woning gezellig te maken. De meubels waren oud en versleten, het behangselpapier was leelijk, de boompjes en heesters in het tuintje voor de deur waren dor en verschrompeld en af en toe dreef de wind den rook nit de pottebakkerijen in hunne ramen; maar dan sloten zij maar vroeg en staken het gas op en Magda zette op een in het oog vallende plaats twee potjes hyacinten, die ik haar gegeven had. niet slechts af de grootte van het patent, maar ook andere uitgaven, zooals het havengeld, zoodat tengevolge van gebreken ia het reglement de eigenaars van hoogaarzen te veel betalen. De regeering heeft erkend, dat het reglement niet deugt en reeds in 1882 eene commissie benoemd om een nieuw reglement te ontwerpen. Deze commissie heeft in het begin van 1883 een concept-reglement aan den minister van financiën aangeboden, maar tot hiertoe is aan deze zaak geen gevolg gegeven, weshalve de adressanten de tussehenkomst der tweede kamer inroepen. Het iVufsdepartement Zierikzee verklaarde zich tegen het bekende voorstel van het hoofdbestuur inzake het Sociaal Weekblad. Namens de vergadering van veehouders en belanghebbenden bij den veehandel, den 2en dezer te Rotterdam gehouden, heeft een deputatie uit haar midden Zaterdag jl. den minister van binnen- landsche zaken een adres overhandigd. Daarin wordt de minister verzocht, de uitgereikte dispen sation van het kon. besluit van 8 Dec. 1870 tot in- en doorvoer van vee in te trekken en voortaan geen meer te verleenen, indien daardoor kan worden verkregen, dat de Engelsche regeering spoedig weder den vrijen invoer van Nederlandsoh vee toelate. De majoor-intendant bij de mil. adm. van het leger in N.-I. H. K. J. van den Bussehe, is be noemd tot lid van de algemeene rekenkamer aldaar. In Juli van dit jaar zal het eerste examen worden afgenomen voor de betrekking van sur numerair der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, bedoeld bjj art. 4 van het kon. besluit van 23 April 1887 n° 35 en wel voor 25 plaatsen. De verzoekschriften om toelating tot dit examen moeten vóór of uiterlijk op 15 Juni a. bij het departement van financiën zijn ingekomen, met een geboorte-akte van den adspirant en het bewjjs dat hij Nederlander is. Om tot het examen te worden toegelaten, moet men bij den aanvang van dit jaar den vollen ouderdom van 18 jaren bereikt hebben. Verder is door den minister van finanoiën be» paald dat in 1887 kunnen worden aangesteld twaalf surnumerairs der dir. bel., invoerrechten en accijnzen dat in Augustus zal worden afgenomen het vergelijkend examen, omschreven bij kon, besluit van 13 Jan. 1880 n° 6 (Verz. n° 7) dat tevens gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van het examen voor de betrekking van adspirant-verificateur, volgens bjj gaand pro gramma dat de verzoekschriften om tot die examens te worden toegelaten, vóór of uiterlijk op 1 Juli a, bjj het departement van financiën moeten zjjn ingekomen, vergezeld van de in bovengenoemde voorschriften bedoelde stukken; dat zjj, die verlangen voor beide betrekkingea in aanmerking te komen, hiervan in hun verzoek* het veel leelijk weer was ea ik kan mij begrijpen dat menschen, die niet in Lambeth gewoon zijn, zeer onaangenaam aangedaan worden door de katten in de kale tuinen, achter door de straat orgels voor de huizen, de gillende rondventers en kooplieden, door den geur van gebakken bokking en apek en andere etensluchten, die uit alle keukens opstijgen. Het verbaasde mij inderdaad zoo moedig als mijne vrienden dit alles verdroegen. „Het baat niet of wij elkaar al met ijdele verwachtingen paaien", zei Philip, „er staat ons een kwade tijd voor de deur. Het is te hopen dat wij nooit ergers te verduren zullen hebben dan het wonen in deze straat!" Tot nog toe droeg Philip een fijnen knevel met een aristocratischen draai er in 5 maar op zekeren morgen had hij tot groote spijt van Magda die punten afgeknipt; daarna schoor hij zich niet meer, zoodat zijn fraai gevormde kin en fijn ge teekende wangen verborgen waren onder een zwaren baard. Magda verklaarde, dat hij nu knapper was dan ooit. Ik vond het niet, maar hij zag er in alle geval meer uit als een werkman en dat was het voornaamste. „Nu zullen de patroons niet meer bang zijn om mij werk te geven," zei bij. „Welk werk gaat gij zoeken vroeg ik. „Elk werk waartoe lichaamskracht en een matige dosis gezond verstand vereischt wordt." Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 1