MIDDELBURGSCHE COURANT FEUILLETON. Be Compagnon van Harlowe. BIJVOBOSBL Maandag 16 Mei 1887. N° 114. Middelburg 14 Mei. De Nederlandsche Bank in 1886—87. VAN DE VAN De Nieuwe IJselbode, het katholieke blad van Zwolle, levert de volgende, zeer interessante be schouwing, die ons in het Katholieke kamp een kijkje gunt, dat, naar wij meenen, den toestand zeer juist weergeeft. Hoewel zjj wat uitvoerig is, meenen wij haar toch om haar helderen betoogtrant en het belang der daarbij behandelde kwestie, onder de oogen onzer lezers te kunnen brengenzij is de lezing overwaard. Genoemd blad schrijft dan Zooals het onzen lezers bekend is, heerscht er en bljjft er heerschen een hoogst ongelukkige ver deeldheid tusschen de leden der katholieke partij in de kamer. Het nieuwe grondwets-artikel 80 over het kiesrecht is eigenlijk de spil, waarom al het ge harrewar zich draait. Van den eenen kant is men van te groote be zorgdheid vervuld voor een ruime uitbreiding van het kiesrecht. De heeren kamerleden, die onder den druk eener bezorgdheid leven, zijn bekend genoeg. Wjj behoeven bun namen niet te noemen. Behalve over hun eigen kracht, beschikken zij bovendien oppermachtig over een groot deel der katholieke pers. In de kolommen van Tijd, Maas bode en Vènl. Weekblad kan men de harten der bezorgde heeren hooren popelen van benauwdheid voor een ruime uitbreiding van het kiesrecht. In haar meerderheid heeft de katholieke party in de tweede kamer zich bij deze heeren aange sloten. Van de 19 leden aan wie deNederland- sche katholieken een plaats in de kamer wisten te bezorgen, lieten er zich 12 door bovenver melde vrees bekruipen, terwijl er zich zeven niet bang maakten voor den duivel, die met zulke schrikwekkende kleuren op den wand werd afgebeeld. Om de beteekenis van genoemde meerderheid in de kamer en van den moeilijk te waardeeren invloed der aan de vreeze verknochte pers te vergrooten,kwam zelfs een staatsman in rust, een staatsraad,het gewicht van zijn naam aan depar- tjj van de bezorgdheid leenen. En men beleefde het eigenaardige schouwspel, dat de staatslieden, waar over wij spreken, een poging aanwendden om de centralisatie der katbolieke krachten in ons land tegen te werken. Het behoeft geen betoog, dat er onder de katholieke kiezers in ons vaderland actie valt waar te nemen. Men zoekt het heil waar het te vinden is in organisatie. Met organisatie is msn alles en kan men alles, zonder organisatie niets. De organisatie bewaartde eenheid en de vrijheid beide, zij is de band der liefde en de kracht der menigte. Wat organisatie beteekent en vermag, dat heeft de anti-revoluti- onnaire partij aangetoond en bewezen. Deze partij zonder veel aanhang in het land heeft aan haar organisatie haar schitterend succes te danken. Aan de katholieken ontbrak deze band. Noord- Brabant alleen mocht zich in zijn kiesvereeniging „Noord-Brabant" verheugen, maar voor 't overige Nederland had men niets als hier en daar een locale kiesvereeniging. Particuliere en locale belangen werden soms goed, soms slecht behandeld, maar voor het algemeen belang der Nederlandeche katholieken waakte niemand. Toen werd in Den Bosch de eerste stoot voor eene aaneensluiting van alle locale kiesvereeni- gingen gegeven. Die zaak is aan 't loopen en zal, hopen we, weldra haar beslag krijgen. Maar de partij van de vrees scheen daarbij haar rekening niet te kunnen maken. Op eens Uit het Engelsch door FRANK BARRETT. ELFDE HOOFDSTUK. Magda was een ware heldin een edele vrouw niet meer het wispelturige, ijdeltuitige meisje en zoo vei keerde het leed van Philip in groote vreugde. Men zond om een taxateur, die alles schatte, wat aan Magda behoorde en een kasbriefje schreef dat zij er voor in betaling namen. Daarop ging Magda met Philip naar de Londen- en West- minsterbank, waar zij haar 150.000 gulden lichtten en begaven zich daarmede en met den wissel van den jood naar de Throgmortonstraat, waar zij een onderhoud hadden met den heer, die als zaakgelastigde der schuldeischers was opgetreden. Daar zei Magda, terwijl zij de kasbrieven in de hand hield „Zie hier al wat mijnheer Harlowe mij ge geven heeft sedert ik zijn vrouw ben. Ik geef hem alles vrijwillig terug, om er mee te handelen zooals hij goedvindt." Philip nam de papieren van haar aan en gaf ze niet zonder aandoening aan den zaakgelastigde over. Toen ik bedacht, dat zij alles weggegeven hadden, wat zij in de wereld bezaten en dat dit het onvermijdelijk gevolg was van hetgeen voor- verslingerde zjj zich op een provincialen bond van twee provincies: Noord- en Zuid-Holland! En het vreemdste is, dat deze twee provincies drie katholieke afgevaardigden naar het Binnenhof zenden, waarvan er twee de vanen van de benauwdheid niet volgen 1 Wij twijfelen er volstrekt niet aan, dat de heeren, wier hart zoo met vreeze vervuld is, inderdaad helderziende koppen en groote staats lieden zjjn, ofschoon zjj van de tot dit laatste gevorderde eigenschappen nog geen doorslaande bewjjzen gegeven hebben. Maar dit maenen wjj toch tegen hun houding te mogen inbrengen dat die houding een unicum is in de katholieke wereld. Nergens ter wereld omhelzen katholieke staats lieden zoo absoluut de loer van het onveranderd behoud als bjj ons te lande een deel onzer katholieke kamerleden. Wjj wijzen slechts op de belangrijke documenten van de kardinalen Gibbons en Manning om te toonen, dat er in de katholieke wereld een andere wind. waait, een frisschere luchtstroom door den nieuweren tijd ruischt, dan ons uit de vrees ademende speeches van de staats lieden, die wjj op 't oog hebben, tegenkomt. Van huis uit is de katholieke kerk, die met haar eigen waardigheid en vrijheid de waardig heid en vrijheid barer kinderen en staan deze niet in rechtstreeksch verband handhaaft, niet bang voor het volk. Van autocraten en aristocraten heeft zjj meer verdrukking geleden, dan haar waarschijnlijk ooit van democraten zal te beurt vallen. Met onbevangen oog ziet zjj de toekomst tegemoet en zonder angst zegt zjj bjj monde van kardinalen als Gibbons en Manning »reeds nu is de invloed des volks op den loop der gebeurtenissen onmisbaar, maar in de toekomst zal die invloed nog veel krachtiger bljjken." Men kan dit betreuren, men kan dit met bljjd- schap begroeten, maar staatslieden moeten den loop der historie willen leiden, niet willen tegen gaan. Voor het laatste schieten de beste krachten t e kort." De opbrengst der rijksmiddelen over April is wederom niet onbevredigend. Er kwam ruim 3 ton meer in dan in April 1886 en over de 4 maanden zijn wij bij verleden jaar nog slechts een kleinigheid ten achteren, een tekort, dat eigenljjk een avans wordt, als men het personeel uitzondert, dat tengevolge van de vermindering der buiten gewone opcenten van 10 tot 5 pet., in de laatste 4 maanden van het dienstjaar 1886/87 drie ton minder opbracht dan in het overeenkomstig tijdperk van het dienstjaar 1885/86. Grondbelasting, invoerrechten, accjjnzen, indi recte belastingen, posterijen en telegrafie, loods gelden en waarborg gaven alle in meerdere of mindere mate ruimer opbrengst dan in 1886. Bij de accjjnzen valt op te merken, dat voor de eerste maal de suiker met een flink cijfer voorkomt, nl. 889.000 bij een raming van 666.000 en een opbrengst van f 714.000 verleden jaar. Van de overige accijnzen gingen wijn en zout vooruit, de andere, daaronder gedistilleerd niet onbelangrijk, achteruit. De vier maanden samengenomen, zjjn het echter alleen suiker en geslacht, die achterlijk zijn. Bij de indirecte belastingen is de goede uitkomst hoofdzakelijk aan het successierecht te danken, dat totnogtoe matig had gevloeid. De registratierechten daarentegen, die het beter maakten, waren nu f 30.000 beneden verleden jaar, maar toch 93.000 boven de raming. De zegelrechten brachten 249.000 op of 30.000 meer dan verleden jaar, ongeveer dezelfde uitkomst als de maand Maart, die 251.000 gaf of 35.000 meer dan in 1886 gaat het zoo door, dan is bij de raming van 262.500 per maand de opbrengst van het effectenzegel te hoog geschat. Niet onaardig is het, dat de opbrengst van het patentrecht over de 4 maanden bjjna volkomen gelijk is aan die van het vorige jaar het verschil bedraagt 20 en een halve cent. Vad De afdeeling Middelburg van de schippersver- vereeniging Schuttevaer hield gisteren avond in het café van den heer Verseput alhier eene buiten gewone bjjeenkomst, ter bespreking van de vraag afgegaan was, verwonderde ik mij dat mijnheer Motley met zijn buitengewone scherpzinnigheid en menscbenkennis dit niet voorzien had. TWAALFDE HOOFDSTUK. „Don Quichotachtige dwaasheid 1" noemde mijnheer Motley het offer, dat Magda en Philip gebracht hadden. „Waarom hebt gij er mij niet over gespro ken Ik zou alles in het werk gesteld hebben om u voor zoo'n misslag te bewaren." j/Wij hadden in dit geval geen raad noodig," zei Philip „het berouwt ons niet, wat wij gedaan hebben en wij beschouwen het niet als een misslag." „Maar het is een misslag en een heel noodlottige ook. Gij ziet de gevolgen niet, zooals ik. Gij ziet niet vooruit zooals een man van zaken moet doen. Gij denkt alleen aan het tegenwoordige. Wat beoogdet gij Uw naam te zuiveren van een blaam, die door een troep honden, aangehitst door dien schavuit Thornton, opgeworpen was. Is u dat gelukt? Neen. Hebt gij die verwenschte Zweep tot zwijgen gebracht? Neen. Ik zeg u dat het honden zijn die geen dankbaarheid kennen. Zij nemen net zooveel notitie van uw offer, alsof gij het niet gebracht hadt. Gij moest hen laten bassen: over een paar weken zouden zij u de handen komen lekken, wanneer zij zagen dat wij door ons flink beheer in staat zijn om alles terug te geven, wat zij verloren hebben.'/ of voor de binnenschipper;] al of niet vervulling der bestaande vacature van een havenmeester gewenscht is. Door den voorzitter, den heer mr. G. N. de Stoppelaar, werd in de eerste plaats hulde gebracht aan de nagedachtenis van het onlangs plotse ling ontslapen bestuurslid der afdeeling, wijlen den heer H. J. Domenie. Hij herinnerde eraan hoe deze aller leden vriend en raadsman was en vele jaren in het belang der schipperjj in Schut tevaer werkzaam is geweest. Door zjjn heengaan is er in het bestuur dezer afdeeling eene plaats opengevallen, die niet gemakkeljjk te vervullen zjjn zal. Domenie gaf zijne adviezen met kalmte en wjjsheid en waar hij een of anderen stap aan raadde, kon men er zeker van zjjn dat hjj dien goed, rjjpeljjk overwogen had. Zjjne nagedach tenis zal èn daarom èn ook om hetgeen hjj was als mensch, vriend en burger lang in dankbare herinnering bljjven. Hierna deelde de heer De Stoppelaar mede, dat deze buitengewone bijeenkomst was bjjeenge- roepen naar aanleiding van het aan den gemeen teraad ingediend adres van eenige belanghebbenden bjj de scheepvaart, strekkende om de betrekking van havenmeester niet te vervullen op de wjjze als tot heden plaats had, waardoor der schipperjj ook financieel ontlast worden zon. 'Hei denkbeeld van adressanten bleek in deze vergadering bitter weinig sympathie te vinden. Verlaging van lasten zou natuurljjk ieder welkom wezen, doch de lasten voor de binnenschipper^ werden te Middelburg niet zoo hoog geacht, dat die, in vergeljjking bjj andere plaatsen, erg drukken, integendeel. Algemeen een enkele, onderteekenaar van het adres, uitgezonderd was men van oordeel dat onmogeljjk de functie van havenmeester door een zoo nu en dan op de kade komenden politieagent of werkman kunnen uitgeoefend worden. In het belang der schipperjj moet dat iemand zjjn, die, onafhankelijk, onpartijdig en met kennis van zaken bevelen geven kan niet alleen, maar ook weten of ze goed uitgevoerd zjjn. Tevens moet het iemand zjjn, die zeker overwicht op de schippers heeft, iemand die hun volkomen vertrouwen ver dient en die zich geheel aan die betrekking wjj den kan. Na nog enkele besprekingen van huishoudeljjken aard ging de vergadering, die door een 17tal personen werd bijgewoond, uiteen. Donderdag hield de liberale kiesvereeniging Goes eene vergadering, die door 30 leden werd bjjgewoond. Na goedkeuring der rekening, die een batig slot heeft van 51.14$, werd lang ge discussieerd over de vaststelling van het regle ment, waarin nog eenige wjjzigingen werden ge bracht, o. a. de uitbreiding van het bestuur tot 7 leden, waarvan 4 buiten Goes. Als zoodanig werden benoemd de heeren jhr Pompe van Meer- dervoort en baron Clifford te Bergen op Zoom, I. Wagtho te Tholen en mr L. A. Bybau te Coljjns- plaai. In de plaats van het aftredend lid, den heer Ph. van der Mandere, die niet wenschte herkozen te worden, werd benoemd de heer J. J. Ochtman te Goes. De behandeling van de cir culaire van de Liberale Unie bleef achterwege wegens het late uur; de aanwezigen echter ver klaarden in te stemmen met de denkbeelden daarin geuit. (G. Crt.) Het IVwisdepartement Noord-Bevel and droeg zijn afgevaardigde ter algemeene vergadering op te stemmen voor het voorstel van 't hoofdbestuur in zake de kweekschool te Utrecht en tegen het voorstel aangaande 't Soc. Weekblad, 't Voorstel van Rotterdam (uitgaven van kleine geschriften) vond instemming. Uit het verslag der Stoomvaart-Maatsch. Neder land over 1886 bljjkt, dat de reizen der stoom schepen een saldo hebben opgeleverd van 424.888 .38$de diverse baten en het saldo Ao Po beliepen daarenboven 25.516.26. De assurantie, eigen risico, leverde geen baten, daar de aanvaring der Prins Hendrik geene uit- keering van verdiende assurantie-premie toelaat. Voor rente was netto noodig 123.057, voor „Het doet er niet toe, ons geweten is ge- rustgesteld." „Geweten mallepraatZou dat ook niet tot rust gekomen zijn, als gij het ontbrekende langs een verstandigen weg betaald hadtIk zeg u, Philip, dat gij in deze meer te laken zijt dan gij denkt. Ik begrijp dat het voor iemand met uwe eigenaardige opvattingen hard was om verdacht te worden, maar gij wist dat gij eerlijk en onschuldig waart en dat moest u genoeg ge weest zijn. Gij hadt dit moeten dragen ter wille van uw vrouw. Gij hebt haar een 'groot onrecht gedaan en ik zie niet, hoe gij dat kunt herstel len. Wat hebt gij voor de schuldeischers gedaan? Gij hebt hen benadeeld. Met dit geld zouden wij opnieuw hebben kunnen beginnen en alles afbetalen; nu moeten zij zich in het verlies schikkenwant ik zie geen kans om een zaak te beginnen zonder kapitaal. Ziet gij in wat gij gedaan hebt? Gij hebt het fortuin van uw vreuw weggeworpen en indirect de schuldeischers bena deeld, alles om uw geweten tot rust te brengen' Gij hebt verkeerd gehandeld, Phil." „Dat geloof ik niet." Motley zat met zijne vette vingers op de tafel te trommelen en zei na een poos „Het is niet waarschijnlijk, dat mevrouw Motley ons een cent van baar geld zal geven die feeks geen cent en zonder kapitaal zie ik geen kans om te beginnen. Gij „Ik heb geen plan om te beginnen. Onze vennootschap heeft opgehouden." afschrijving wordt 310.517.14 besteed, waarna 2845.33 op nieuwe rekening wordt overgebracht. In zijn verslag zegt de president dezer inrich ting o. a. het volgende De credietopeiatiën waren belangrijk minder dan in het vorige jaar. De gezamenlijke discon teeringen en beleeningen hebben ƒ271,383,680 bedragen tegen f 300,630,638 in het vorige jaar. In de laatste tien jaren was het gemiddeld bedrag van het opereerend kapitaal (som der op disconto en beleeuing uitstaande gelden) j 92,637,903. In het afgeloopen boekjaar bedroeg het slechts 72,624,372, waaronder Middelburg met ƒ2,102,272. De vermindering bepaalde zich niet, gelijk ten vorig en jare, tot de Hoofdbank en de Bijbank, zij was algemeen. Wat de disconteeringen betreft, deze bedroegen in het afgeloopen jaar 221,638,080 tegen f 255,306,088 in het vorige jaar, en het gemiddeld bedrag der loopende disconto's was f 35,918,646 tegen f 44 394,050 in 1885/86. Middelburg dis conteerde f4,254,233,58. Evenals ten vorigen jare en op den voet, in het vorige verslag vermeld, is ook ditmaal veel buitenland&ch papier in disconto genomen. Vooral in dea afgeloopen winter, toen op vele plaatsen buitenslands de rente aanmerkelijk hooger was dan hier, zijn belangrijke posten aangeboden, louter papier van den eersten rang. Later, toen de buitenlandsche rentekoersen zijn gedaald, is dit deel der portefeuille sterk verminderd en bij het einde van het boekjaar was het gering. De som der op de gezamenlijke disconteeringen ontvangen rente is f 1,011,859.36 geweest, waar van 363,325.911 bij de Hoofdbauk, 107,918.74 bij de Bijbank, f 540,614.70$ bij de agentschap pen, waaronder Middelburg met 28,438.40. Telt men daarbij wat reeds in het vorige boekjaar van tot dit jaar behoorende rente was ontvangen, en vermindert men de som met de ontvangen rente, die tot het volgende jaar be hoort, dau erlangt men een bedrag van ƒ1,009,950.27, zijnde f 329,546.91$ minder dan in het vorige jaar. Van zware verliezen is de bank ditmaal ver schoond gebleven. Toch heeft zij door den val van enkele huizen eenige schade geleden. De afschrijving op disconto bedraagt ditmaal 29,970.57$. De gesloten beleeningposten op effecten, nieuwe en geprolongeerde te zamen,bedroegen f144,127,7 !0, waaronder Middelburg met 5,506,900. Het middelcijfer was 31,526,352, 3,543,001 minder dan in het vorige jaar. De gesloten goederenbeleeningen, nieuwe en geprolongeerde te zamen, bedroegen f 25,404,585, waaronder Middelburg met f 8000. De van de gezamenlijke beleeningen genoten rente is 1,160,128.95$ geweest,waarvan ƒ320,847,58 bij de Hoofdbank, f 102,778.75 bij de Bijbank, f 736,502.62$ bij de agentschappen, waaronder Middelburg f 37,149.34. Telt men daarbij hetgeen tot dit jaar behoo rende eerst in het volgende jaar zal ontvangen worden, en vermindert men de som met hetgeen gedurende dit jaar ontvangen is, maar tot het vorige behoorde, dan wordt het cijfer1,166,725.14$ dat is f 209,091.89 minder dan in het vorigejaar. Van de open bewaargevingen waren bij de Hoofd- en bij de Bij bank op 31 Maart 1887 in de kelders bewaard 491 posten ter waarde van 32,250,560 en aan geslotene bewaarnemingen 445 pakketten ter waarde van f 31,487,000. De bewegingen in het muntmateriaal zijn ook dit jaar belangrijk geweest. In het vorige ver slag is vermeld, dat in de maanden Februari en Maart 1886 voor /T7,6r0,000 aan goud was gekocht. In de vier volgende maanden bleven de toevoeren aanhoudenvan begin April tot einde Juli werd nog voor 14,300,000 gekocht, zoodat de geheele goudvoorraad, het Nederland sche goud daaronder begrepen, weder het cijfer van ruim 80,000,000 heeft bereikt, waartoe het in Juli 1880 was geklommen. Maar nu kwam er een wending. Van begin Augustus tot einde Maart werden slechts 67 kilo's aangekocht, daar entegen 13776 verkocht, zoodat de voorraad in - „Nog niet. Als de schuldeischers een ac- coord aannemen." „Ik wil in alle geval de vennootschap opheffen." „Waarom „Ik ben niet gesc hikt voor den handel Als de firma er boveuop komt, zal het alleen uw werk zijn en daar wil ik niet van profiteeren. Gij zegt dat de crediteuren alles zullen krijgen, wat huo toekomt, als de zaak weer geopend wordt. Dat is goed. Maar zij zullen zich ge makkelijker laten vinden, als ik mij terug trek Zij vertrouwen u en wantrouwen mij." Mot! y trachtte dit denkbeeld ver weg te gooien, maar scheen er toch niet verwonderd van te zijn. Philip zette nog dienzelfden dag een advocaat aan het werk om de vennootschap te ontbinden. Motley had gelijk. Niemand betuigde eenige ingenomenheid met de handelwijze vaa Harlowe. Sommigen waren zelfs laag genoeg van te bewe ren dat hij het geld terug gegeven had uit angst van voor bedriegerij vervolgd te worden. Den volgenden dag gaf De Zweep een spijtig, humoristisch verslag van de vergadering, vooraf gegaan door een opmerking van den uitgever „ik voorspelde dat wij aardige onthullingen over mijnheer Harlowe zouden krijgen. Nu is er aan het licht gekomen, dat in Juni, toen de firma reeds begon te wankelen, mijnheer Harlowe anderhalve ton op zijn vrouw had vastgezet. Tot nog toe had ik hem voor een dwaas gehou den; maar daarmede deed ik hem onrecht. Hjj

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 5