FEUILLETON. De Compagnon van larlowe. Kerknieuws. Rechtszaken. Verspreide Berichten. Onderwijs. Het vertrouwen in ons hoofdbestuur moet ons echter dienaangaande ten waarborg zjjn." Na deze rede opende de voorzitter de beraad slagingen, waaraan tal van leden, voorstanders van het voorstel zoowel als tegenstanders, deelnamen. Hoe belangrjjk die discussie ook was, moeten wjj ons tot een beknopt resumé bepalen en vatten daarom eerst samen hetgeen de tegenstanders aanvoerden. Eerstens werd de houding van het hoofdbestuur ten deze afgekeurd, dat, zonder de departe menten daarin gekend te hebben, een blad oprichtte en nu de departementen stelt voor de vraag het over te nemen. Van andere zijde werd beweerd dat het Sociaal Weekblad een politiek- en een propaganda blad is, waarvan de uitgave door artikel twee der alge meens wet wordt verboden. Daarom en ook omdat het groote kosten veroorzaken zal en misschien der Maatsch. op het verlies van vele leden zal komen te staan, dient het niet overgenomen. Yan nog anderen kant wees men erop dat het Sociaal Weekblad, onder hoofdredactie staande van mr. Kerdjjk, zich niet afkeerig toonde van algemeen stemrecht en dit in den vervolge ook wel niet zjjn zal en dat dus de tegenstanders van hen, die algemeen stemrecht vragen, hunne stem niet kunnen geven aan het voorstel. Hiertegen werd aangevoerd, wat de houding van het hoofdbestuur betreft, dat aangenomen al dat door de wjjze van handelen van het hoofd bestuur de departementen zich eenigszins gekrenkt gevoelen konden het toch niet aangaat om tengevolge daarvan een goede zaak tegen te werken. Beter achtte men het dan een voorstel te doen of een amendement in te dienen, waaruit blijken kon dat de handelwjjs van bet hoofdbestuur werd afgekeurd. Bovendien heeft het hoofdbestuur zelf daarom trent zich geëxcuseerd door in zijne toelichting op het voorstel te schrijven: „Eenerzijds nu had het hoofdbestuur de verschoning van het blad liever verdaagd gezien, totdat het aan de alge meens vergadering het voorstel kon doen, dat het haar thans ter beslissing voorlegt. Doch anderzgds moest het hiervoor noodige, langdurige uitstel worden betreur 1. Trouwens was bet een Onmiskenbaar voordeel, dat de departementen de gelegenheid erlangden tot beoordeeling van de richting en den inhoud van het blad, alvorens op eenigerlei wjjze de maatschappij te binden." Ontkend werd verder dat het Sociaal Weekblad eeu politiek of propaganda blad zjjn zou. Nader nog werd in het licht gesteld dat de bedoeling van art. 2 der alg. wet slechts kan zijn partij politiek, want anders ware het Nut van den beginne af aan onmogelijk geweest. En dat het Sociaal Weekblad een partjj-politiek volgen zou, daartegen was de controle van het hoofdbestuur borg niet alleen, maar ook de samenstelling van het hoofdbestuur en van de redactie. Bovendien heeft bljjkens de voorwaarden het hoofdbestuur steeds het recht den hoofdredacteur op korten termjjn te ontslaan. Tegen de beweerde groote kosten werd aange voerd, dat bljjkens de concept-voorwaarden die kosten in het slechtste geval ƒ4500 bedragen kunnen, maar als het weekblad slaagt belangrjjk minder moeten zjjn. De vrees dat vele leden het Nut zouden verlaten, meende men, mocht niet wegendoor zulk eene bedreiging zou men alle goede zaken kunnen tegenhouden. Dat de tegenstanders van algemeen stemrecht ook tegenstanders van het weekblad behooren te zjjn werd eveneens bestreden. Hoog gewaardeerd werd het, dat het Nut uit zjjn rustige rust was opgestaan en een voorstel gedaan werd, dat van hernieuwd leven getuigenis aflegdedoor het verspreiden van meer licht over sociale toestanden kan en zal veel nut gedaan en moet het belang van land en volk gediend worden. Geen partjj- politiek te voeren is het doel, maar, op echten liberalen grondslag, den vinger te leggen op de wondeplekken, die, wat men zeker niet ontkennen zal, in de maatschappjj zjjn aan te toonen. Tegenover de holle theorieën van Recht voor allen en ter aanvulling van de Werkmansbode kan het Sociaal weekblad veel goed doen en werkeljjk zjjn Uit het Engelsch door FRANK BARRETT. ELFDE HOOFDSTUK. Als de menschen gehoor geven aan vooroor- deelen zijn zij onverstandig en inconsequent. Hierin was de invloed van de Zweeg duidelijk te bespeurenwant men verkocht heel wat ge leerdheid over Daedalus en Icarus, ofschoon men zijn kennis aangaande die klassieke perso nen, waarschijnlijk net als ik, te danken had aan het opalaan van een klassiek woordenboek. En die onrechtvaardige, onnadenkende wereld was even eenzijdig in het prijzen van mijnheer Motley als in het laken van zijn compagnon. Niemand had ooit over zijne gebreken gesproken had ooit opgemerkt dat hij jaarlijks zoovele duizenden uitgaf terwijl Philip zich met eenige honderden vergenoegde of had ooit geweten dat hij Philip niet gewaarschuwd had voor het gevaar, maar hem integendeel aanmoedigde en onverschillig omtrent geldzaken maakte. Als men de menschen hoorde praten zou men ge dacht hebben, dat mijnheer Motley de weldoener der menschheid, boven allen blaam verheven was. De schuldeischers drukten hem hartelijk de hand, terwijl zij, als zij het in hun macht hadden gehad, Philip souden verscheurd hehben. Zij tot nut van 't algemeen. Na deze discussies, die wjj slechts even aan stipten, werd tot stemming overgegaan en bleken 19 leden zich voor en 11 zich tegen het voorstel te verklaren, zoodat het is aangenomen en den afgevaardigde dus een mandaat heeft in dien geest. Een brief van het dep. Harlingen, houdende uitnoodiging met dat departement mede te gaan om nl. op de alg. verg. als de zaak van het Sociaal weekblad ter tafel kwam over te gaan tot de orde van den dag, werd voor kennisgeving aangenomen. Wat betreft de overige punten van besobrjjving werd den afgevaardigde vrjjheid gelaten te handelen zooals hem naar aanleiding der ter alg. vergadering gevoerde beraadslagingen zal geraden voorkomen. Eindel jjk werden nog uit de voordracht voor twee leden van het hoofdbestuur, ter vervanging van de heeren Van Diggelen en Quack, gekozen de heeren mr. A. Bloembergen Ez. te Leeuwarden, die 19 van de 20 stemmen verkreeg en mr G. A. van Hamel, die 17 van de 20 stemmen op zich vereenigde. Tot deelneming aan het 2e gedeelte van het vergelijkend examen te Oost- en West-Souburg, dat 21 Mei a. zal plaats hebben, zijn zeven solli citanten teruggeroepen. Als lid der commissie, door welke dit jaar het examen tot toelating als cadet aan de bon. mil. academie zal worden afgenomen, is o. a. benoemd de heer F. G. de Liefde, leeraar aan de R. H. B. school te Middelburg. Door den gemeenteraad van Delft is tot lector in de godsdienstige wetten, volksinstellingen en gebruiken van Nederlandach-Indië aan de Indische inrichting aldaar, in de plaats van wijlen dr Juijnboll, benoemd dr L. W. O. van den Berg, rjjksadviseur te Batavia. De heer H. R. Sojjlsr, prea. bij de Ev. Luth. gemeente te Medemblik, heeft voor het beroep naar Visdagen bedankt. Beroepen bjj de Ned. Herv. gemeente te Rilland Bath, de heer V. Roos, cand. te Utrecht. Over de aansluiting van jhr. mr. Elout van Soeterwoude bij de chr. ger. kerk sprekende, zegt het WagWbld. „Dat is een dikke streep door de rekening der doleerende partij. Men herinnert zich wat klin kende munt ze trachtte te slaan uit het manifest, waarin de 81jarige grijsaard zijn openlijk afscheid nam van de herv. kerk. Men jubelde echter te vroeg. Elout doet aan 't doleeren niet meë,maar voegt zich bij de afscheiding van 1834. Dit schijnt ons toe, wanneer men eenmaal meent met geen goed geweten in onze kerk te kunnen blijven, recht gehandeld te zijn. Ter wille van een afgetrokken begrip aangaande kerkelijk recht, of ook om aan de zoogenaamde vrije universiteit raisott d'etre te geven, de bestaande afgescheiden kerk in den ban te doen, is een daad die aller alkeuring verdient." De klacht over trage rechtsbedoeling hier te lande wordt zoo vaak vernomen, dat wel de aan dacht mag gevestigd worden op eene buitenge woon snelle reehtspraak. Woensdag werd te Ylissingen aangifte gedaan van een diefstal van ljjlsieraden, den eigen dag werd de daderes opgespoord, den volgenden dag werd het procesverbaal aan de justitie opgezonden en heden, Vrjjdag, had de behandeling der zaak voor de rechtbank alhier plaats. De eisch luidde tegen de 17-jarige voormalige dienstbode, die haar schuld bekendeeen half jaar gevangenisstraf. Heden over 14 dagen uitsptaak. Kantongerecht te Goes. In de heden gehouden zitting is door den kan tonrechter uitspraak gedaan in de uitvoerig meegedeelde zaak tegen B. Q. te Goes, beklaagd van „het niet toegelaten zijnde tot de uitoefening van een beroep, waartoe de wet eene toelating beschouwden hem zooals de harddravers een „weis her" beschouwen, dat wil zeggen als iemand die wedt zonder zijn verlies te kunnen betalen. Wij zagen op tegen de bezoeken, die Magda van hare vrienden zou krijgen om haar te be klagen; maar niemand bezocht of schreef haar. De Harlowe's waren in ongenade dit trok Philip zich zeer aan en Magda leed er onder, omdat zij zag dat haar man zich verweet, dat hij haar in het ongeluk gestort had. Hij stelde haar voor Londen te verlaten tot dat de zaak geschikt was; maar zij wilde hem niet alleen laten. In vreugde en leed was haar plaats bij hem. Potter was onuitstaanbaar in dien tijd. Hij was in de groote wereld toegelaten door zich aan zijn dochter vast te klemmen en onder de betoovering van haar bekoorlijkheid had men haar vader voor esn genie gehouden en zijn kladwerk bewonderd. Nu zag men niets dan een onbeduidend kunstenaar in hem en gaf hem overal belet, waar hij meende om zijn eigen verdiensten ontvangen te zullen worden. Hij had de onbeschaamdheid van op zekeren dag tot mij te zeggen, dat Philip hem in het ongeluk gestort had. Toen werd ik boos en zei dat ik dat Diet kon gelooven voor dat ik hem weer io zijn oud fluweelen buis zag, afhankelijk van hetgeen zijn dochters verdienden. Ik dacht dat hij mij daarna nooit weer zou aanzien maar den volgenden dag kwam hij weer naar mij toe, doch zei nooit meer iets ten nadeele van Philip in mijn bijzijn. Da1 vordert, buiten noodzaak uitoefenen van dit beroep." Beklaagde werd tot f 100 b. s. 14 d. b. veroordeeld en in de kosten, op grond dat, onverschillig of zoodanige propaganda dan wel philantropie of egoïsme het hoofddoel van be klaagde was, uit het onderzoek afdoende is ge bleken dat de bewezen verklaarde handelingen zjjn geneeskundige handelingen door beklaagde verricht „als bedrijf" en „buiten noodzaak", daar die hebben plaats gehad naar gelang van aanvraag ten behoeve van voor hem, beklaagde, als publiek aan te merken personen, van welke niemand bleek in een toestand te verkeeren, welke onmid dellijk hulp vereischte. Verder zijn veroordeeld: W. Z. Goes, W. P. v. d. E. Camperland, P. H. Colijnsplaat, J. v. B. Ellewoutsdijk, wegens open bare dronkenschap, ieder tot 0.50 b, s. ld. h. C. S. Colijnsplaat, wegens als voren, tot ƒ10 b. s, 3 d. h.G. T. 's Gravenpolder, L. V. Hoede- kenskerke, J. de L. en N. L. Ellewoutsdijk, wegens als voren, ieder tot 3d. h.L. S. Klinge, wegens het bevisschen der Schelde zonder con sent, tot ƒ10 b. s. 3 d. b., C. v. T., P. J., J. de W. Goes, wegens het in de gemeente Goes, als eigenaren van honden, dienende om eenig voer tuig te trekken, laten loopen van die honden op den openbaren weg, zonder ze aan een stevig touw of ketting vast te houden, ieder tot f 0.50 b. s. 1 d. h. Allen in de kosten. Het gerechtshof te 's Gravenhage onderzocht gisteren de zaak van M. K. oud 20 jaren, C. B. 24 jaren en C. B. Bzn. oud 21 jaren, allen woon achtig te Ouwerkerk, door do rechtbank te Zierikzee, ter zake van in vereeniging gepleegde mishandeling van een bezoeker van een herberg aldaar, veroordeeld: de eers e bekl. tot 2 maan den, de t weede tot 6 weken en de derde tot 1 maand gevangenisstraf. Bekl" ontkenden den bezoeker moedwillig mis handeld te hebben. Wel erkenden zij dezen te hebben beetgepakt, omdat hij, volgens hen, de herberg in opstand bracht en gevaarlijk werd voor de bezoekers. Hij zou toeD, terwijl zij hem op zijn verlangen weer loslieten, met het hoofd tegen een biljart terecht gekomen zijn en daarbij de bloedende wonde hebben bekomen, waarvan het toebrengen hun ten laste werd gelegd. Het O. M. requireerde ook in deze zaak be vestiging van het vonnis des eersten rechters. A. Vrijdag uitspraak. Woensdag is door de Vlissingache politie de hand gelegd op een jongmensch van 14 jaren, nit Rotterdam afkomstig, die zich sedert een paar dagen in een logement in Vlissingen bevond en bjj onderzoek bleek zich te hebben schuldig ge maakt aan verduistering van eene som van 50* Hg is dienzelfden dag gevankelijk naar Rotterdam getransporteerd. In Zuid-Beveland is het vlas reeds zoover ontwikkeld, dat men tot het wieden daarvan is overgegaan. De opkomst laat over het algemeen weinig te wenschen over. De groei gaat echter langzaam tengevolge van het schrale koude weder. In dit lot deeleu ook vele andere gewassen, die daardoor echter goed kunnen wortelen en in stevigheid toenemen om later bij zachter en warmer klimaat des te beter aan de verwachting te beantwoorden. De uitbreiding van den stoombootdienst op de Wester Schelde bljjkt voor het veer te Bors- sele in eene bepaalde behoefte te voorzien. Van 1 Mei tot heden maakten aldaar meer dan 100 passagiers van de verschillende gelegenheden ge bruik. Vermoedelijk is ook de verminderde prjjs niet zonder invloed op dit drukke verkeer. Onder Ovezand bevindt zich eene hofstede zonder bewoners. De eigenaar heeft de gebouwen verlaten en zich in eene andere gemeente geves tigd. De vruchten worden voor zjjne rekening door arbeiders onderhouden. Tot heden bleef de oproeping voor een ge meente-geneesheer te Oats, op eene wedde van was zijn karakter. t Mijnheer Motley kwam dikwijls voor «aken op Grandison Villa en zag er altijd even welgemoed en vrcolijk uit, terwijl wij gebukt gingen onder zorgen en angst. Ik zeg wij, want ik trok mij het ongeluk mijner vrienden net zooveel aan als zij. Maar Motley was altijd bezig met het een of ander te schikken of te regelen, terwijl wij wer keloos moesten blijvendat was veel erger en het was ons onmogelijk om zijne opgeruimdheid te deelen, al zei hij telkens „Trekt het u niet zoo aan; maakt u niet zoo ongerust. Alles komt terecht. Zienaar mij. Ik Iaat mij niet van mijn stuk brengen gedane zaken nemen geen keer. Alles gaat zoo goed als het kan, over eea paar weken zullen wij deze moeielijkheid te boven zijn." Hij begreep niet, wat er in die fijngevoelige gemoederen omging. Hg lachte en schertste met de lieden, die het huis en de goederen kwamen taxeeren, terwijl het voor Philip zeer vernede rend was om hunne vragen te beantwoorden en aan te wijzen, wat van de kostbaarheden zijn eigendom of dat zijner vrouw was. Zij sliepen die geheele week niet, geloof ik. Wat viel de tijd ons lang. Wij smachtten naar den dag waarop wij konden zeggen: nu weten wij het ergste! Eindelijk had de vergadering plaats, ik bracht dien dag bij Magda doorwant het was beter voor haar om er over te kunnen praten dan dat zij alleen zat te tobben. ƒ800 gedurende de eerste vjjf jaren en daarna 400, zonder gevolg. Sedert 1 April is die ge meente zonder armen-geneesheer. (Dbld.) Wederom heeft iemand in ons land zich voor 200 het recht gekocht bij de Vereeniging voor Lijkenverbranding om na zijn dood verbrand te worden. In het geheel hebben nu dus vijf leden der vereeniging (waaronder een dame) zich dat recht verzekerd. Het Fonds voor Lijkovens bezit thans een kapi taal van 21.600 nominaal 2§ nat. werk. schuld (ongeveer ƒ16.000 effectief). Eene weduwe te Oosterbeek is de gelukkige winster van den boogsten prijs der Antwerpsche premieleeningen nl. fr. 100 000. Sedert half Maart komen er in Noord- Brabant gevallen van pokken voor. In Geldorp zijn voorgekomen 8 gevallen; in Berchem 2 gevallen. In Asten is eene dienstbode aan die ziekte overleden. Te Zundert viel een kar, die slecht geladen was, omver, waarbjj een jongen gedood werd. Morgen keert de Fransche gezant Herbette op zjjn post te Berljjn terug. De 10 eerste nummers van den catalogus van de Fransche kroonjuweelen hebben bjj de veiling 505.700 fres opgebracht. In het Engelsch lagerhuis heeft de regeering medegedeeld, dat Engeland niet officieel zal deel nemen aan de in 1889 te Parjjs te houden tentoonstelling. Wel echter zal het gouvernement het uitzenden van goederen daarheen gemakkeljjk maken. Tegen professor Maassen te Weenen, die in den Oostenrjjkscben rijksraad het gebruik der Czechische taal bjj de rechtbanken in Boheme heeft verdedigd, zjjn de Duitsche studenten te Weenen zeer verbitterd. Niettegenstaande de voorzorgsmaatregelen der politie is het hem onmogeljjk, dank zjj het gefluit en gesis en ge schreeuw der Duitsche studeerende jeugd, zjjn colleges te houden, die door hem voorloopig gestaakt zjjn. Ofschoon de Christenen op Kreta steeds bezorgd zjjn voor nieuwe ongeregeldheden is de rust niet verder verstoord. Men boopt, dat de Porte voldoening zal geven aan de wenschen der ontevredenen door het nemen van administratieve en financieele maatregelen. In tegenwoordigheid van den koning, de koningin en den kroonprins van Italië, den minister Zanardelli, het corps diplomatique, de presidenten van senaat en kamer en tallooze andere autori teiten en kustenaars is gisteren te Florence de fa9ade van den dom Santa Maria del Fiore ont huld. De aartsbisschop, omringd van al zjjngeesteljjken, sprak den pauselijken zegen uit. Gedurende de plechtigheid luidden de klokken van alle kerken. Om 2 uur woonde de koninkljjke familie benevens alle genoodigden het Te Denm in de kathedraal bjj. Den dag te voren werd de buste van Donatello onthuld. De Champagne is weder vlot gemaakt en naar Havre teruggekeerd. Gisteren is de groote brug over de Elbe bjj Wittenberg in brand geraakt, waardoor de daar naast liggende spoorwegbrug ernstig bedreigd werd. Verdere bijzonderheden ontbreken. O'Brien is te Montreal aangekomen, maar er had geen enkele demonstratie plaats. Men vreest echter voor ongeregeldheden, omdat men gelooft dat O'Brien naar Canada is gekomen om de macht van den gouverneur, lord Lansdowne, op wiens landgoederen in Ierland de nationalisten hun plan of campaign hebben toegepast, door zjjn redevoeringen te ondermijnen. De Soir wil weten, dat Schnaebele tot speciaal commissaris te Belfort zal benoemd worden tot October a., het tjjdstip zjjner pensioneering. Een merkwaardig staaltje van den baat der niet-Duitsche onderdanen van Oostenrjjk tegen hun Duitsche broeders verhaalde een der afge vaardigden Maandag in den Oostenrjjkschen rjjksraad, Een professor en districts-schoolopziener in Kraïn gaf een zoogenaamd letterkundig tijdschrift uit, Tegen vijf uur kwam Philip thuis. Wij schrik ten van zijn uiterlijk. Nog nooit had ik hem zoo bleek en ontdaan gezien. In het eerst kon hij niet spreken, hij kon geen woorden vinden om te zeggen, wat er gebeurd was. Magda gaf hem een stoel, ging naast hem zitten en vatte zijn hand,als wilde zij zeggen: „Wees niet bang, ik ben sterk genoeg om u uw last te helpen dragen." „Men beschuldigt mij van oneerlijkheid, Magda", zei hij met trillende lippen, op doffen toon. „Wie beschuldigt u? vroeg zij met ver ontwaardiging. „Iedereen niet met zooveel woorden; maar men geeft het te kennen. Men wil niet gelooven dat ik een dwaas geweest ben en dus houdt men mijn zorgeloosheid voor oneerlijkheidik had moeten inzien, hoe zwak de firma stond en mjjn eenig excuus is, dat ik een dwaas ben geweest." „Heeft mijnheer Motley u bedrogen vroeg Magda. „Neen, ik heb mij zelf bedrogen. Ik kan hem de schuld niet geven. Hij heeft mij niets verheeld. De groote uitgaven voor de nieuwe fabriek het beleggen van het bespaarde kapi taal dat heeft hij mij altemaal gezegd. Hij heeft mjj gedurig herhaald„Wij zeilen kort bij den wind", maar ik heb mij nooit de moeite gegeven om te vragen, wat dat beteekende. Het is alleen mijn schuld." Magda dacht een poos na en zei toen;

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 2