Kerknieuws. Rechtszaken. Verspreide Berichten. De kamer van koophandel en fabrieken te 's Gravenbage beeft gisteren avond besloten tot ondersteuning van het adres der Vlissingsehe kamer betrekkelijk de ontworpen zomerdienst regeling op bet Zuidernet, en van het adres der kamer te Schiedam tot verlaging van den aanslag van branders in het patentrecht. Een voorstel om subsidie van het rijk te vragen voor vertegenwoordiging van Nederland op de Parijsche tentoonstelling is voorloopig buiten behandeling gelaten wegens de nog bestaande onzekerheid. Uit het jaarverslag van de Nederlandsche bank bljjkt dat het reservefonds tot 4.575.712 ge stegen is, en de crediet-operatiën belangrijk minder beliepen dan het vorig jaar, nameljjk 271 millioen tegen 300 millioen in 1885. De rentekoersen zjjn niet veranderd gemiddeld was het wisseldisconto 2.5 tegen 3.06 bjj de Engelsche bank en 3.29 bij de Duitsche rijksbanken. Het totaal der winst bedraagt f 1.770 245, waarvan na aftrek voor vaBt dividend enz. f 921.320 ter beschikking blijft. De algemeene vergadering besloot het totaal der nitkeering vast te stellen op 107 per aandeel tegen 123 het vorig jaar. Dadeljjk na den dood van Multatuli nam de letterlievende vereeniging V. W. te Amsterdam het besluit om een hulde aan ae nagedachtenis van dezen genialen schrjjver te brengen. Men wenschte nl. een Multatuli-wonA te orga- niseeren en vroeg en bekwam daarvoor toezegging van hulp van artisten als den heer W. van Zujjlen, mej. Jeanne de Groot enz. benevens veler zedeljjken en financieelen steun. Wegens het ingetreden zomer-seizoen en rusttijd voor de artisten besloot de vereeniging gisteren, naar men ons uit Amsterdam meldt, den Multa- ruft-avond tot September e. k. uit te stellen en inmiddels voor het hoofddoel diligent te blijven, nl. om zooveel mogelijk gelden bjjeen te brengen teneinde een zeer goedkoope nitgave van de werken van Multa'uli te bezorgen en van hetgeen er dan overschiet aan de weduwe een waardig souvenir aan te bieden. De minister van koloniën verleent Vrjjdag geen audiëntie. Het examen bedoeld bij art. 11 der wet op het notarisambt zal dit jaar aanvangen 1 Juli en gehouden worden te 's Gravenhage. Te Dieren is de doleerende kerk ingewijd door den afgezetten predikant, den heer Van Schelven. Volgens de Zutph Crt. is de kerk betaald uit de gelden, verzameld voor de scholen met den Bijbel. De Irenische partij is daarover uitermate verbit terd en de voorzitter der vereeniging voor die scholen heeft zjjn ontslag genomen. L&ll&'büXÏW. Een landbouwer uit Walcheren schrijft ons 't Was jammer, dat de Maandag gehouden ver gadering van onze afdeeling zoo slecht bezocht was en vooral dat de weinige schapenhouders, die we hier hebben, afwezig waren. Want voor zeker de kudden, die hier gevonden worden, bestaan nog niet uit dieren, welke in alle opzichten eerste kwaliteit kunnen worden ge noemd, zoomin wat betreft den aanleg van vleesch-groei als wat de fijnheid en handelswaarde van de wol aangaat. De hier voorkomende schapen behooren tot het kortstaartige, grove kustras, waarvan slechts enkele exemplaren min of meer veredeld zijn' door Engelsch bloed. Aan nemende dat een kudde van meer veredelde schapen niet meer kost dan die van de zeer gewone soort, en daarbij bedenkende de veel grootere handelswaarde, die eerstgenoemde kan bezitten, dan is het duideljjk dat eene ver standige en oordeelkundige schapenhouderij in enkele gedeelten van Walcheren, o. a. Nieuw- en St Joosland, zeker zeer loonend zou kunnen worden, temeer omdat wij nu eene snelle en weer bovenop helpen. Mijnheer Harlowe zal den handel vaarwel zeggen zeker tot groot ge noegen van alle partgen en vooral van mevrouw Harlowe. De groote wereld ziet niet gaarne dat hare ganstelingen zich met handel en nijverheid inlaten. Daarom hoop ik in het belang van alle betrokkenen in mijn volgend nummer op een oproeping vnn crediteuren te kunnen wijzen. „Zoo'n vergadering van crediteuren is altijd rijk aan onthullingen en deze zal geen uitzondering op den regel maken. Wij hebben in het laatste jaar veel van mevrouw Harlowe geboordik ben nieuwsgierig om nu eens meer van haar man te vernemen. „Dacdalus kwam veilig uit den doolhof door wijselijk laag bij den grond te blijven; maar Icarus, die te hoog vloog, viel in de Aegeïsche zee. Het is mijn overtuiging dat wij Daedalus in de City terug zullen zien, maar Icarus nooit." Men kan zich voorstellen, met welk een ver ontwaardiging ik dit artikel las. Ik hoopte dat de lage toon er den indruk van zou verminderen; maar daarin vergiste ik mij. Een heer, die ach ter mij op den omnibus zat, had de courant en zei tot iemand naast hem: „Dat is aardig. Lees dat eens I" „Wat is dat? Geld, o! een City-artikel, daar begrijp ik nooit iets van „Ik ook niet; maar dit blad maakt een saai onderwerp amusant. Lees het maar eens." Wordt vervolgd.) weinig kostbare gelegenheid tot overtocht naar Engeland het land dat steeds schapen vraagt bezitten. Als algemeenen regel mag men aannemen dat het tegenwoordig hier voorkomende schaap zeer geschikt is om als melkschaap te worden gefokt en daarom moet de fokker zich allereerst toeleg gen op het verkrijgen van zulke dieren, die vooral uitmunten in vleesch-groei en fijnheid van wol. Voor kruising komen dan voorzeker allereerst de En gelsche soorten in aanmerking, vooral het Leicester- ras, hoewel men in Zuid-Beveland ook zeer goede resultaten -heeft verkregen met Lincoln rammen. Eene zeer groote uitgebreidheid zal de schapen fokkerij echter op Walcheren niet licht krijgen, omdat de daarvoor geschikte oppervlakte weiland te gering is en menig dier het grazen op de meer lage weiden met den dood heeft moeten bekoopen; men denke slechts aan 'tjaar '79, toen er in Walcheren honderden zjjn gestorven tengevolge van de bekende lever-botziekte, 't Zou wellicht op den weg onzer afdeeling liggen om, als aan moediging, een prjjs uit te loven of eene subsidie te verleenen aan dien fokker, welke zich van een schoon volbloed dier voorzag. 't Begint er gelukkig buiten wat zomersch uit te zien. Na de malsche regens is alles verfrischt en de natuur schijnt zich te haasten haar scha in te halen. Wjj zjjn druk aan het zetten van witteboonen en de bruine zullen spoedig volgen. De winter granen staan algemeen goed, en de zomervruchten zjjn ook veel bekomen van de zachtere weers gesteldheid. Dus weer maar moed gevat 1 Uit St. Maartensdjjk meldt men ons Dinsdag avond vergaderden hier de leden van de afdeeling Tholen der Maatschappij van Land bouw. 42 leden waren tegenwoordig. De rekening over 1885, in uitgaat 3227.02^ en in ontvang 1927.34 bedragende, leverde een nadeelig slot op van 1299.68. De rekening 1886 sloot even eens met een nadeelig slot van 1049.68. In plaats van den heer J. C. Bentejjn van Tholsn werd tot voorzitter der afdeeling benoemd de heer L. J. Dorst van Stavenisse, terwjjl de heeren I. Z. Risch, rij fesveearts te Scherpenisse, J. W. Wagto van Tholen en Chr. Hartog van Scherpenisse, benevens de 4 aftredende heeren L. Groenewege van St. Maartensdijk, E. C-. W. A. Geuze van Poortvliet, M. J. Stoutjesdijb van Tholen, A- Wagemaker van Tholen, als bestuur werden ge kozen. Laatstgenoemde ook als vice-voorzitter. Tot afgevaardigden ter algem. vergadering werden benoemd de heeren L. J. Dorst voorz. en A J. de Wit Andriessen, secr.tot plaatsverv. afge vaardigde de heeren A. Wagemaker en M. J. Stoutjesdjjk, beiden van Tholen. De rechtbank heeft reeds heden uitspraak gedaan in de bekende zaak betreffende de ljjst van kiezers voor den gemeenteraad te Wolfaarta- dijk en hel. besluit ran dien raad ran 16 April jï. vernietigd met bevel, voor zooveel noodig, dat de naam van J. van de Kreeke alsnog zal worden gebracht op de lijst der kiezers voor den raad dier gemeente, met veroordeeling van de weder partij, O. P. Lenshoek, in de bosteD. Eigenaars van honden herinneren wij eraan, dat na Donderdag 12 Mei het voorschrift tot het muilbanden van die dieren buiten werking is, wijl dan de wetteljjke termjjn is verstreber. Met ingenomenheid maken wjj er steeds melding van, wanneer een onzer stadgenooten zich op het gebied van njjverheid onderscheidt en daarom voldeden wij gaarne aan de uitnoodiging van den heer J. J. van der Horst alhier om een door hem ontworpen en vervaardigd circuleer- keuken-fornuis van buitengewone afmetingen te komen bezichtigen. Het kolossale fornuis, dat vier kookgaten heeft, die op verschillende wjjdten kunnen gebracht worden, is, met uitzondering van de dekplaat, welke uit gegoten ijzer bestaat, uit plaatjjzer vervaar digd en zeer solide eD keurig netjes afgewerkt. Het werkstuk meet 2.20 M. in de lengte, 1.92 M. in de breedte en is 0.85 M. hoog en is bestemd voor het Hotel de Abdij alhier. Naar men ons meldt, zal door den heer Howe, mayor van Sheerness en Queensborough, tevens restaurateur der mailbooten van de Zeeland op den 26en dezer te Queensbourough een diner van 300 couverts gegeven wordenter eere van de uitbreiding van den dienst dier maatschappij. Uit Domburg schrijft men ons Terwgl, evenals in vorige jaren gedurende het badzeisoen, een dagelijksche omnibusdienst van hier naar Middelburg, behalve 's Zondags, is ver zekerd, zal dezen zomer, ook des Zondags, een dagelijksche dienst tot stand komen nit Mid delburg hierheen. Het vertrek uit Middelburg is, naar men verneemt, bepaald op half een uur 's namiddags en nit Domburg 's avonds achtuur. Blijkt deze dienst, uitgevoerd met een tentwagen voor 14 personen, te kunnen bestaan, dan zal hjj misschien een eerste schrede zijn op den weg van het particulier initiatief om op den duur het personen-verkeer tussohen Middelburg en Dom burg gemakkeijjker te maken. Zooals wjj nog in een deel der oplaag van ons vorig nommer konden melden, is gisteren de nieuwe ongeljjkzjjdige ponton met hare brug met goed gevolg aan het bordes aan de buitenhaven te Vlissingen beve'stigd. Men meldt uit Apeldoorn aan het Rot. Nbld. Hunne majesteiten wonen, zooals u bekend is, weder sedert eenige weken op Het Zoo. Waar schijnlijk vertrekken de hooge gasten Maandag reeds naar Arolsen. Hoewel wjj van de vorsteljjke personen niet veel meer bemerken, dan dat wij hen in een rjjtuig zien passeeren, Hare Majesteit de koningin maakt dageljjks met het prinsesje een wandelrit geeft het verkeer der hofbedien den meer levendigheid in het dorp, want al zjjn de kleine honderd bedienden op Het Loo gehuis vest, wanneer de werkzaamheden afgeloopen zjjn, komen zjj zich in het dorp ontspannen. Van dezen hooren wij zoo nu en dan eens wat er op Het Loo voorvalt. Vroeger was Z. M, de koning om een of andere kleinigheid ieder oogenblik minder in zijn humeur, doch daar wordt tegen woordig in het geheel niet meer over gesproken de kinderlijke opgeruimdheid van het prinsesje schijnt een weldadige uitwerking op papa's ge moedsstemming te hebben. Ook de koningin weet haar gemaal te vatten en te leiden, en wel volstrekt niet door alles toe te geven. Dit deed zjj reeds niet als verloofde. Tijdens hare verloving kreeg zjj, hoewel het in den winter was, dageljjks in Arolsen een prachtig bouquet uit de koninkljjke kassen van Het Loo. Zij wist dat bet Z. M. genoegen deed, wanneer zjj zich met eenige van die bloemen tooidewelnu, op een morgen, dat Z. M. minder goed gehumeurd was geweest, laat ik maar schrjjven, verscheen zij zonder bloemen. Z. M. gaf hierover zjjne Verwondering te kennen, doch kreeg hierop zeer fijn ten antwoordQuand Vorage brüle, les Jleurs se cachent, „de bloemen verdwjjnen, wanneer de storm woedt," en dien ganschen dag droeg de koninklijke bruid geene bloemen. Te Amsterdam viel door het breken van de strop een vat tabak, dat in een pakhuis werd opgeheschen, op een der sjouwers, die daardoor doodelijk werd gekwetst. Het lokaal Parkschouwburg is, zoo meldt het Hbld. nader, opgehouden voor 133.000 (bod bjj den inzet), plus 164.000 (afslag bij de toewijzing), dus voor 297.000. Het is terstond voor die som overgegaan aan de tot het voorstel-Huizinga toegetreden aandeel houders. Te Amsterdam kwam een 15jarige jongen uit Arnhem per trein aan, die van zjjn ouders was weggeloopen,omdat hjj voortdurend mishandeld werd. De jongen, die geen cent op zak had werd door de politie in bewaring genomen. In een kleinen schouwburg wordt een roof ridderstuk gegeven. De held van het stuk heeft juist den lagen intrigant vermoord en deze ligt dood op den grond. Eensklaps echter begint de vermoorde, tot groot vermaak van het publiek, uit alle kracht te niezen. Daar trekt de held nogmaals den dolk en stort zich op den niezenden doode met den uitroep»Ha, ellendeling, gij rochelt nog 1" De gemeenteraad van Zaandam heeft aan B. en W. een crediet verleend van 1500, om te onderzoeken of het wenscheljjk is, in de straat verlichting n& 1890 door een gemeentelijke gas fabriek te voorzien dan wel door eleetriciteit. -(Het contract met de eigenaars der bestaande gasfabriek, de heeren W. H. de Heus Zn., te Rotterdam, loopt dan ten einde.) Van 1 tot 7 Mei zijn te Deventer 11 ge vallen van typhus voorgekomen2 Ijjders zjjn in dit tijdvak aan deze ziekte overleden. Te Roermond is Zondag een geweldige opschudding geweest in de Harmonie. Tjjdens een kindervoorstelling in de zaal ontstond er buiten brard, die het publiek in de zaal ver moedde dat in het gebouw was ontstaan. Allen drongen daarop naar buitende personen der galerij sprongen zelfs naar beneden in de eivolle zaal. Het tegenhouden door enkele bedaarde mannen is oorzaak, dat de ongelukken bepaald bleven tot gekneusde armen en beenen, gebroken hekken en stoelen. De 4 a 500 personen zagen, buiten gekomen, een koffiehuis in lichtelaaie. Bjj koninkljjk besluit zjjn de verkiezingen van twee afgevaardigden voor Oudenaarden, zooals men verwachtte, beide op 21 dezer bepaald. De Fransche kamer van afgevaardigden nam alle artikelen van het wetsontwerp betreffende de verhoogde suikerbelasting en daarna het ontwerp in zjjn geheel aan. Eigenljjk was de behandeling van de militaire wet aan de orde, maar op voorstel van Wilson gaf de kamer aan het wetsontwerp betrekkelijk de suikerbelasting de prioriteit. Het rapport der commissie belast met het onderzoek naar het voorstel der regeering betrekkelijk de inkomsten belasting concludeert tot verwerping. Naar aanleiding van het incident, gisteren "door ons vermeld, heeft de Portugeeschejminister van marine zjjn ontslag ingediend. De kamer van afgevaardigden heeft met groote meerderheid een motie van vertrouwen in het kabinet aangenomen. Lamoureux heeft een eisch tot schadevergoe ding van 50.000 frs tegen de France ingediend, die evenals de Patrie had beweerd, dat Lamoureux tot dekking der kosten voor de opvoering van Lohengrin uit het buitenland subsidiè'n ontving. Omtrent de voornaamste besluiten door de koloniale conferentie te Londen genomen, verneemt men het volgende. De gedelegeerden van Enge land en die der koloniën zjjn het eens geworden over het voornaamste punt van het programma der conferentie, nl. dat, betrekkeljjk de verdedi ging der groote Australische bezittingen. Het moederland zal aan die koloniën, ten laste der rjjksschatkist, oorlogschepen en torpedo's ver schaffen, om met behulp van bet rijkseskader, dat zal worden versterkt, de kusten van Australië te verdedigen tegen iederen vjjandeljjken aanval. De koloniën zullen jaarljjka een bedrag van onge veer anderhalf millioen gulden bijdragen voor het onderhond van de schepen, die door Engeland worden verschaft. Verder heeft Engeland zich (verbonden bij te dragen tot verdediging van de Tafelbaai. De tweede kwestie, betreft de stichting van kolenstations en het aanleggen van verdedi gingswerken. De regeling der Nieuwe-Hebriden kwestie werd voorgesteld aan een Engelsch-Fransche commissie op te dragen, terwijl de Samoa-kwestie zal geregeld worden door gedelegeerden van Duitschland, En geland en de Vereenigde Staten, te Washington bijeen te koman. Langdurig is beraadslaagd over de uitbreiding der verkeermiddelen ter zee en het post- en telegraafwezen tusschen het moederland en zijn onderhoorigheden. Er is besloten tot de oprichting van een mail op gemeenschappeljjke kosten, die eens per week van Londen naar Nieuw Zuid-Wales zal vertrekken, en de reis in omge keerde richting eens per maand maken zal. De aanleg van een onderzeesche kabel, die Groot- Brittanje, Australië en Canada zal verbinden is waarschjjnljjk, maar een voorstel om den prjjs der frankeering tot twee stuivers voor het gansche rijk te verminderen, werd met nagenoeg algemeene stemmen verworpen. In 't algemeen zjjn de resultaten der conferentie buitengewoon gunstig, daar men voor ernstige conflicten tusschen de belangen van moederland en koloniën vreesde. Aan de Pall Mall Gazette wordt geschreven, dat op bevel van de Engelsche regeering de gouverneur der Millbank-gevangenis ten spoedigste 60 cellen voor eerste klasse-gevangenen in gereed heid heeft moeten brengen. Het blad brengt dezen maatregel in verband met de Zondag door lord Salisbury aangekondigde korte scherpe maat regelen ter beëindiging van het Coercion-debat en vraagt, of bet gouvernement voornemens is de Iersche leden van het parlement in deze cellen op te sluiten Waarschjjnljjk klinkt het bericht der Pali Mall niet 1 Parnell is in zooverre hersteld, dat hg heden te Londen terugverwacht wordt om weder deel te nemen aan de werkzaamheden van het lagerhuis. De Politische Nachrichten, zijn van oordeel, dat de straatschandalen bjj de opvoering van Lohengrin te Parjjs aanleiding zullen zijn, dat weinige Duitschers aan de Parjjsche wereldten toonstelling deel zullen nemen, aangezien er geene zekerheid bestaat, dat de bekroonde Duitsche tentoonstellers niet persoonlijk beschimpt, en hunne bekroonde voorwerpen niet vernield zouden worden. Weener bladen melden, dat prins Bismarck de candidatuur van prins Wilhelm van Nassau voor den Boelgaarschen troon ondersteunt. De revolutionnairen op Cuba zjjn voorne mens den 22e» a. een bjjeenkomst te houden te Cayoshueteo, waaraan verscheidene aanvoerders van den vorigen opstand zullen deelnemen. De Belgische kamer heeft het wetsontwerp van Dumont, betreffende het invoerrecht op slacht vee en vleesch, met 69 tegen 54 stemmen aange nomen. Vijf leden onthielden zich van stemming. Te Praag hadden vechtpartjjen tusschen Duitsche en Czechische studenten plaats. De eersten, die Uhlands geboortedag herdachten, wer den op straat door de Czechen aangevallen. Naar men uit Weenen aan den Times seint, hebben de regeeringen van Servië en Roemenië een klacht gericht aan het Russische gouverne ment over het gedrag zijner vertegenwoordigers te Boekarest en Belgrado, de heeren Hitrovo en Persiani, welke zjj beschuldigen in beide landen de anti-dynastieke partjjen te steunen. Omtrent het conflict tusschen het Fransche ministerie en de begrootingecommissie valt heden niets te melden. Hoewel de toestand nog kritiek is, wanhoopt men nog niet aan een minneljjke Bchikking. Morgen wordt te Washington een standbeeld van president Garfield onthuld. Stanley is den 29 Maart met zjjn expeditie te Banza-Mundeka aan de Congo rivier aange komen. Hjj neemt den weg langs de Stanley Falls. De laatste berichten van Emin Bey, te Edinburgh ontvangen, dateeren van 26 October 1886 en bevatten bijzonderheden over zijn werk zaamheden. De nationale Ier William O'Brien, die een bezoek aan Canada wil brengen, is door zjjn landslieden te New-York bjj zjjn aankomst har telijk begroet. Schokken van aardbevingen bljjven zich in de Zuideljjke staten van N. A. herhalen. Indien Parijs, schrjjft de correspondent van het Dgbl., al de »stad des lichts" is, zooals eeni- gen beweren, het drinkwater is er afschuwelijk. De gemeenteraad heeft, dit moet erkend wordeni drie of vier rivieren aangekocht om ons van het Seinewater te ontlastenmaar de uitvoering der werken tot kanalisatie zal minstens drie of vier jaren op zich laten wachten. In afwachting be velen de geneesheeren het gebruik van minerale en medicinale wateren aan en nooit is het gebruik daarvan zoo groot geweest als thans. Doch wat gebeurt er Eenige dagen geleden bracht een dagblad plotseling ontsteltenis onder al die ver bruikers. Een onderzoek zou, volgens dat blad, aangetoond hebben, dat de bron Saint-Jean-de- Vals per minuut niet meer dan éen liter water geeft, wat, als nacht en dag geëxploiteerd werd, een totaal van 788,400 liter per jaar zou opleveren. Maar het blad constateert ook, dat in het vorig jaar 1,487,607 liter verzonden zjjn. Nu vraagt men zich af, waar het surplus van 659,207 liter met de étiquette van de bron Saint-Jean-de-Vals vandaan gekomen is. Men lette hierbjj op, dat dit water voor 75 centimes de flesch verkocht wordt, d. i. bijna de prijs van een flesch gewonen wijn. Neemt men nu bovendien in aanmerking, dat dit water, als het nagemaakt wordt, den

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 2