Onderwijs. Kerknieuws. Rsektszaken. Verspreide Berichten» FEUILLETON. De Compagnon van Earlowe. Er zjjn 4 adjnnet-eontroleurs, met een trakte ment van 1600 'a jaars. De minister van financiën bepaalt, aan welke controleurs zjj worden toegevoegd. Het aantal surnumerairs wordt door den minister van financiën bepaald. Zjj worden aangesteld naar den uitslag van een vergelijkend examen, volgens een door den koning vastgesteld programma. Benoemd na de dagteekening van dit besluit, genieten zjj een traktement van 600 's jaars, dat na drie jaar tot 900 en na zes jaar tot 1200 kan verhoogd worden. Deze bedragen strekken tevens tot grondslag voor het pensioenfonds Dit besluit treedt in werking 1 Mei 1887. Met 1 Juni e. k. komt aan de rijkslandbouw school vacant de betrekking van assistent, bekwaam in het verrichten van scheikundige onderzoekingen. Jaarwedde 1000. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wënschen te komen, gelieven zich vóór of op 20 Mei e. k. in persoon aan te melden bij den directeur der rjjkslandbouwsehool te Wageningen. De verordening op de heffing en invordering van een belasting op het inkomen van de inge zetenen, onlangs door de provincie Groningen vastgesteld, heeft de koninklijke goedkeuring niet mogen erlangen. De Prov. Gron. Ct deelt de gronden mede, waarop dit besluit berust. Over wogen wordt o. a. dat de bepaalde uitgaven, waarin de opbrengst van bedoelde belasting zal moeten voorzien, niet zjjn aangewezen en niet zouden kunnen worden aangewezen, en evenmin is aangeduid ter vervan ging van welke thans bestaande lasten die op brengst zal moeten strekken dat dan ook het bedrag dier opbrengst noch als fixum noch als maximum is vastgesteld, maar volgens art. 1 der verordening jaarljjks bp de begrooting door de staten zal worden bepaald dat niet kan worden voldaan aan het voor schrift van art. 116 der provinciale wet, om de enkel provinciale en huishoudelijke behoeften, tot welker dekking die belasting zal moeten dienen, te vermelden; dat iedere bepaling ontbreekt omtrent hetgeen ten hoogste van elk ingezetene zal worden geheven, zoodat deze geheel in het onzekere wordt gelaten omtrent de som, die van hem zal kunnen worden gevorderd dat ook de stichtingen en zedelijke lichamen aan deze belasting zullen worden onderworpen, hetgeen in strijd is met het beginsel eener belasting op het inkomen, volgens hetwelk niet de objecten van inkomen, maar de personen, die de inkomens genieten, moeten worden getroffen, en tengevolge zou hebben, dat sommige door die belasting dubbel over hetzelfde inkomen zullen worden belast dat daarenboven de belasting van die stichtingen en zedelijke lichamen odieus en ondoeltnaiig is, omdat de groote meerderheid daarvan hare fondsen gebruikt voor godsdienst, weldadigheid, onderwijs, kunst of wetenschap dat ook publiek-rechtelijke instellingen onder de belasting zullen vallen, voor hetgeen zij volgens burgerljjk recht bezitten en voor zooveel dia be zittingen niet tot publieken dienst bestemd zjjn; dat dit afkeuring verdient, omdat bedoelde publiek-rechtelijke instellingen, met name de ge meenten en waterschappen, de uit hare privaat rechtelijke bezittingen voortvloeiende inkomsten moeten gebruiken voor uitgaven, waartoe zjj staatsrechtelijk verplicht zijn, terwijl zjj de door haar te betalen provinciale belastingen weder zouden moeten verhalen op de ingezetenen en ingelanden of wel genoopt zouden worden sub- sidiën van het rijk of provincie te vragen. Voorts wordt nog overwogen, dat het recht van executie tegen hen, die nalaten de belasting te betalen 't welk bjj art. 24 wordt bepaald een exceptioneel recht is, dat alleen kan worden uitgeoefend ingeval de wetgever uitdrukkelijk daartoe de bevoegdheid heeft verleend, terwjjl noch de provinciale wat noch eenige andere wet aan de staten der provinciën de bevoegdheid verleent ter invordering van provinciale belastin gen van dit middel gebruik te maken. Uit de vroeger door ons vermelde voordracht is heden door den raad der gemeente Veere tot hoofd der school aldaar benoemd de heer De Zeeuw, onderwijzer te RillandBath. 1 Juli zal de nieuw benoemde zijne functiën aanvaarden. Naar wjj vernemen, zal de heer dr A. Kujjper den 4 of 5 Juli a., bjj gelegenheid van den bid stond voor de vrije universiteit alhier als spreker optreden. De Algemeene synodale commissie der Ned- herv. kerk hield gisteren haar gewone voorjaars vergadering. Zjj besloot voortaan een afzonderlijk bjj blad uit te geven van de Kerkelijke Courant, bevattende de vonnissen en besluiten ter zake van doleerende predikanten en kerkeraadsleden. Kantongerecht te Middelburg. Heden zijn veroordeeld: J. B. B., VlissingeD, J. de W., en P. W., Middelburg, wegens het rapen van schelpdieren aan den voet vau den zeedijk en van den polder Walcheren, ieder tot T lé. s. 1 d,L. B., Vlissingen, wegen8 idem 2 maal gepleegd, tot 2 b. van 1 s. 1 d. elke b.C. L. M. Ph Rotterdam, wegens het gaan in het rijtuig van een spoortrein, wanneer die reeds in bewe ging is, tot f 3 b. s. 1 d. Th. v. H. Bz,, Phi lippine wegens het bevisschen der Zeeuwsche stroomen zonder consent, tot 3 b. s. 1 d.; K. S., Middelburg, wegens het wateren buiten de bakken tot f 1 b. s. 1 d. Verder wegens dron kenschap A. J. H., L. S., Vlissingen, G. D., T. G. G., J. M. B., Middelburg, H. P., Domburg, ieder tot I b. s, ld.; A. R., Vlissingen, C. v. R., J. P. R., Middelburg, ieder tot f 15 b. s. 3 d.; P. A. L., Vlissingen, tot f 3 b. s. 2 d, C. N., Vlissingen, tot 2 b. van f 10 s. 3 d. elke b.P. K., Domburg tot 3 d. h.K. G., Middelburg tot 10 d. h.; en allen in de kosten van het geding. In betrekking tot ons bericht van gisteren, omtrent de verzending van afgesneden bloemen naar Engeland, doet het ons genoegen nog daarbij te bunnen voegen, dat verscheidene kweekers dit jaar voor het eerst van de bemiddeling der Export-Maatschappij alhier gebruik maken. De prjjzen, in den aanvang zeer laag, zjjn thans veel betermaar de late bloei heeft in het algemeen een ongunstigen invloed op de resultaten dezer zaken uitgeoefend. Er is veel verschil in de no teering der diverse sehakeeringen. Zoo brengen b. v. de enkele witte hyacinthen de hoogste, daarentegen de blauwe de laagste prijzen op. Ook over RotterdamHarwich worden groote hoeveel heden verzonden. Gisteren werden alhier 70 miliciens ingedeeld met bestemming voor de zeemacht. Heden voor middag zjjn de lotelingen van 1887, herkomstig uit Schouwen, Duiveland en Noord-Beveland, inge lijfd bjj de speciale korpsen en het 2e bataljon 3e regiment infanterie te Middelburg. Eene der 2 nieuwe pontons, bestemd voor aanlegplaats van de mailbooten der mij Zeeland, werd heden middag, met behulp van eene sleep boot en een der havenstoombooten van de fabriek der m" de Schelde, naar de buitenhaven gebracht. Binnen eene week denkt men zoover gereed te zjjn, dat de mailbooten daarvan gebruik kunnen maken en men dan met het leggen van de tweede ponton kan voortgaan. Tegenwoordig is men bezig due d'alven in de buitenhaven te plaatsen. De oude ponton ligt thans aan de kolenkade. Te Goes is gisteren een paard, dat voor een vuilniskar liep in den regel rossen die de dartelheid der jeugd reeds lang achter den rug hebben en met stoicijnsche kalmte hun weg ver volgen van een hoopje vuil geschrikt. Het dier maakte een zijsprong, kwam met kar en al in een sloot terecht en kon eerst na veel moeite en drie uur lang getob op het droge word en gebracht. Uit het Engelsch door FRANK BARRETT. TIENDE HOOFDSTUK. Door een misverstand werd het geld den zesden reeds betaald. Gisteren ging alles naar gewoonte, 's Morgens vond de makelaar het geraden om aan Motley te telegrafeeren, dat het geld vóór den bepaalden datum gestort was. Dit deed hij, niettegenstaande Burns volgens zjjn eigen ver klaring ook getelegrafeerd had dat het geld ontvangen was. De makelaar vermoedde echter aan de houding van Burns, dat niet alles in den haak was. Burns had niet getelegrafeerd. Ongelukkig was Motley gisteren niet in zijn hotel, zoodat hij het telegram pas 's avonds laat kreeg. Hij kwam van morgen met den eersten trein en was even voor zevenen aan het kantoor. Hij heeft een looper op alle sloten en begaf zich dus regelrecht naar de schatkamer en opende de brandkast. Die was leeg. Papier, goud, zilver alles weg 1" „Hoeveel had er moeten zijn „Elf of twaalf ton." Dat scheen een enorme som. Wij zaten spra keloos en Philip vervolgde: „Motley seinde om de politie en toog aan het werk om geld voor de loopende zaken te krijgen. Aan de fabriek was nietszij hadden alles den vorigen avond op het kantoor gestort. Hij wist evenwel toch genoeg comptanten bij elkaar te krijgen om mee te beginnen. Tot elf uur ging alles goed, de aanvragen waren niet grootmaar daarna namen zij schrikbarend toe. Het was bekend geworden, dat het kantoor bestolen was. Elke cent, die er op bet oogenblik te krijgen was, werd dadelijk uitbetaald. Motley zond om mij, in de hoop dat ik nog wat achter de hand zou hebben. Ik gaf hem al wat ik had. En het ging weer een poos, totdat er een hooge wissel gepresenteerd werd. Toen moest Motley zeggen, dat het kantoor hare betalingen moest schorsen. De meeste klanten zijn kooplieden. Sommigen werden woedendzij wilden niet naar reden luisteren en wilden of konden niet inzien dat wij de moeielljkheid te boven zouden komen als men ons tijd liet. Eindelijk moest bet kantoor ontruimd en de deur gesloten worden." Potter deelde ons mee, wat hij zou gedaan hebben als hij Philip ware geweest, en toen hij uitgepraat had, zei Magda, die al dien tijd be daard had zitten luisteren, met haar hand in die van Philip „Zeg mij, wat er gedaan moet worden, lieveling." „Wij kunnen niets doenMotley gaat rond bij de voornaamste schuldeischers en heeft beloofd daarna hier te komen. Intusschen verzocht hij mij bedaard te blljveD, opdat geen overijlde han deling van mijn kant de onrust zou vermeerderen, terwijl h^ bezig is om die te onderdrukken." Voor de zooveellte maal is weer eens een ongeluk met een snij molen gebeurd. Ditmaal was het een tienjarig knaapje te Nisse, dat Zaterdag een gedeelte van zijn duim moest missen, doordat hjj en een weinig oudere broeder zeer onvoor zichtig met zulk een werktuig omgingen. Te Tholën is een kind geboren, waarvan de beentjes van af de knie omgekeerd staan. In dezelfde gemeente, waar de mazelen sedert eenige weken hebben opgehouden epidemisch te heer- schen, is weer een geval van die ziekte gecon stateerd. In het rjjksmuseum te Amsterdam zjjn thans alle portretten van Hollandsche zeelieden en schilderijen van zeeslagen uit den tijd onzer groot heid overgebracht in de lange benedenzaal ten zuiden van de binnenplaats. De voorwerpen uit Den Haag overgebracht, alle betrekking hebbende op de marine, zijn mede in deze zaal geplaatst, zoodat men thans een interessant geheel onder de oogen krjjgt. Bij de rangschikking is zooveel mogelijk de tijdorde in acht genomenhet oudste stuk is een paneeltje van Aert Antum de aan val der Hollandsche en Engelsche schepen op de onoverwinljjke vloothet jongste is het portret van den nog levenden Jacob Hobein, door Pieneman. De stoomvaarten" Nederland keert over 1886 geen en de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot- maatschappij 2 pet. dividend uit. Door de heeren Gabr" Maas, reeders te Scheveningen, zal op uitgebreide schaal deelge nomen worden aan de tentoonstelling van voedings middelen. De Parkschouwburg te Amsterdam met erve enz., in de vorige veiling op 133.000 ingezet, is gisterenavond bjj afslag op 164.000 opge houden. Een slimmerd. Te Budel stopte een land bouwer zjjne spaarpenningen, pm. 200, in papieren geld in den grond. Dezer dagen wilde hjj zijn briefjes nog eens natellen en zich in het bezit van zjjn schat verlustigen maar helaasde briefjes waren gestolen Neen, zjj waren in den vochtigen grond geheel tot verrotting overgegaan. De zomer is in aantocht en met dezen komt ook de plaag voor zoovele huismoeders, nl, het zuur worden van de melk. Er bestaat echter een zeer eenvoudig en goedkoop middel om die zaak te verhelpen, mits de melk niet totaal dik geworden is. Men haalt in een apotheek of bp "een drogist voor eenige centen van de stof, die bekend is onder den naam van dubbel koolzure Soda (geen gewone keukensoda) en roert zooveel als er op de punt van een mes kan liggen, of een weinig meer, van die stof door de melk. Men kan de vloeistof dan even goed koken als versche melk. De juiste hoeveelheid is moeieljjk op te geven, omdat die afhangt van de hoeveelheid melk en den graad van verzuring. Dik geworden melk maakt men echter daardoor niet weder vloeibaar als te voren. De rechtbank te Maastricht heeft iemand, die een Btier herhaaldelijk met een stok op den kop had geslagen, waardoor het beest uit den neus begon te bloeden, veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf en in de kosten. Dezer dagen vervoegde zich bp den ambte naar van den burgerlijken stand te Geleen (Limburg) een paar, om te huwen. Tot niet geringe ontsteltenis van het trouwlustige paar vernam het dat de jonkman, geboren in België, in het geheel niet in het geboorteregister en het meisje als jongen was ingeschreven. Zjj zullen dus hun voorgenomen huweljjk nog eenigen tijd moeten uitstellen. Als probaat middel om de vaak zoo lastige roetvorming in pijpen van kachels, ovens of haar den tegen te gaan, neemt men een hand vol versche aardappelschillen en werpt deze op het in de kachel, den oven of den haard brandende vuur, waarbjj de deuren van kachel, oven of haard dadelijk moeten gesloten worden. De dampen, die zich uit de verbrande aardappelschillen ont wikkelen, maken het roet los, hetwelk zich in de pijpen vastgehecht heeft, en leiden het door den schoorsteen in de lucht. Herhaalde toepas sing dezer methode bevordert zeer het zuiver „Natuurlijk in zulk een tijd moet mijnheer Motley geheel onbelemmerd zijn in zijne hande lingen, ik bedoelde niet dat wij er ons op die manier mee moeten bemoeien. Maar als er geld noodigis om een bankroet te voorkomen, zullen wij wel doen met alles bij elkaar te zoeken wat wij hebben." „Daar heb ik ook aan gedacht. Wij hebben het buis in Streetly, onze menbels, ons zilver, onze paarden, dat weet ik wel. Maar dat is geen gereed geld. Een hypotheek kan niet in een dag genomen worden en zou ook te veel de aandacht trekken." „Maar gij vergeet de honderd vijftig dui?end gulden, die ik in de Londen en Westminsterbank heb." „Die zjjn op u vastgezet, dat is uw eigen dom. De schuldeischers kunnen er niet aan komen," zei Potter. Het was vreemd, hoe heb zuchtig hij geworden was, sedert hij een proefje van voorspoed had gehad. „Al wat ik heb, behoort u, dat weet gij wel, lieveling en gij moet dit geld gebruiken als het uwe." Ik was trotsch op Magda en zag dat Philip mjjn gevoelen deelde. Zijne oogen schitterden van blijdschap en hij kon haar alleen de hand drukken. Ik wist dat zij hem gelukkiger ge maakt had dan indien de oneerlijke klerk thans het gestolen geld had teruggebracht. Ik bleef nog een half uurtje zittenmaar nam toen afscheid, daar het bij twaalven was. Philip houden van kachels, ovens, haarden enz. Men kan 'tprobeeren in dezen tijd van roet door vuile kachels. De uitslag der verkiezingen voor den ge meenteraad van Parijs iagekozen werden 32 autonomisten, 5 socialisten, 3 republikeinen, anti- autonomisten en 10 conservatieven. Er moeten 30 herstemmingen plaats hebben. In den vorigen gemeenteraad zaten 44 autonomisten, 4 socialisten, 22 republikeinen, anti-autonomisten, en 10 conser vatieven. Alvoïftjga'de heer De Malander, de door de clerj#Teh "té Oudenaarden verkozen afgevaardigde, zjjn zetel in het Belgische parlement inneemt, heeft hij het antwoord op de zeer pjjnlijke vraag door het openbaar ministerie aan het hof van Gent voorgelegd, af te wachten, of nl. de nieuw- gekozene nog waardig geacht kan worden om het ambt van notaris uit te oefenen. Daar de heer De Volder, minister van justitie, voor de eer bedankt heeft om als collega van den heer De Malander eenen zetel in de kamer te blijven innemen, en de derde vertegenwoordiger van Oudenaarden, de heer De Bleeckere, die 's daags voor de verkiezing van den heer De Malander door eene beroerte getroffen werd, Zaterdag 11. aan de gevolgen daar van is overleden, heeft deze stad feiteljjk geen afgevaardigde in de kamer. De verkiezing voor den opvolger van De Volder moet 21 dezer plaats hebben; men verwacht dat dan tegelijkertjjd de verkiezing van den tweeden afgevaardigde zal geschieden. Bjj een aardbeving in Californië, gepaard gaande met een vulcanische uitbarsting, is de stad Montezuma verwoest en zijn 150 personen aldaar gedood. Nog op andere plaatsen kwamen velen om het leven. Terwijl eenige negers in de rivier nabij New-Orleans werden gedoopt, brak een staketsel waartegen een menigte volks leunde, met bet ongelukkig gevolg, dat honderd personen in het water vielen, waarvan 10 verdronken. De Temps spreekt het bericht van de Mor ning Post tegen, dat Engeland voor de uitnoodi- ging tot deelneming aan de Parjjsche tentoon stelling zou hebben bedankt. Op bevel van het Portugeesch gouvernement is de afgevaardigde Ferrera-Alida, marine officier, gearresteerd. Men verzekert, dat deze afgevaar digde den minister van marine, die geen zeeoffi cier maar leeraar aan de polytechnische school is, na afloop der zitting van de kamer een klap in het aangezicht heeft gegeven. De gearresteerde behoort tot de partij der ministerieelen. De bekende generaal Kaulbars had, alvorens Berlijn te verlaten, een onderhoud met den Duit- schen rijkskanselier, dat twee uur duurde. In het Engelsch lagerhuis noemde Fergusson, België het eenige land, dat zich het vraagstuk der geweldpleging door visschers in de Noordzee ernstig heeft aangetrokken. De Engelsche gezant te Brussel heeft bericht, dat de Belgische regee ring met nauwgezetheid kennis heeft genomen van het rapport der commissie van het Britsehe departement van koophandel, en zoowel de ge grondheid der klachten als de noodzakelijkheid om daaraan gevolg te geven erkend heeft. Van de Franscbe en de Nederlandsche regeeringen, aan welke het rapport eveneens is medegedeeld, is geen antwoord ontvangen. Aan Lamoureux willen eenige bewonderaars een banket aanbieden als blijk hunner sympathie voor zjjn Lohengrin-opvoering. Tevens zou men hem ten geschenke geven een meesterlijke reproductie van de Gloria victis van Mercié. Lamoureux is voornemens 8 voorstellingen van Lohengrin te Londen te geven. Zondag vierde de Belgische pers het reeds vroeger door ons aangekondigd 50jarig jubileum van de talentvolle journaliste mevrouw Caroline Popp, hoofdredactrice van het Journal de Bruges. Tachtig harer confrères waren Zondag te Brus sel aan het feestmaal bjjeen, waartoe zjj met haar kinderen en kleinkinderen was genoodigd. Warme hulde werd aan het talent der ijverige vrouw gebracht, terwjjl mevr. Popp een schoone reproductie van Ghapu's bas-relief la Pensée werd aangeboden. liet mij uit en toen bij de deur open deed, hield er juist een rijtuig op, waaruit mijnheer Motley stapte. Ik wilde mij snel verwijderen om hun gesprek niet te storen, maar hij riep mij na „Zeg, Holderness, wacht even ik moet u spreken" daarop pakte hij mij met de eene hand beet, en Philip met de andere en zei„Gij hebt immers geen geheimen voor onzen ouden vriend „Volstrekt niet." „Kom dan mee binnen niet naar boven Phil; hier in de bibliotheek; dan zijn wij alleen." Hij viel in een grooten stoel, zal een oogenblik uit te blazen, veegde zijn voorhoofd af en zei: „Hebt ge ook een glas seltzerwater, Phil en een sigaar? Ik ben dood af." Toen Philip het gevraagde gehaald had, zei hij „Alles zal terecht komen, Phil! Ik heb de ronde gedaan bij de groote lui. Wat eeu troep 1 Koppig als de muur. Maar ik heb hun aan het verstand gebracht dat zij, als zij ons drie, vier dagen tijd laten, het volle bedrag krijgen, en anders moeten zij genoegen nemen met hetgeen wij hebben, na aftrek van de proceskosten. Ik heb nu genoeg geld bijeen om de kleine crediteu ren te bevredigen en morgen ochtend openen wij weer." „Wel, dat is goed nieuws!" zei Phil opge ruimd. „Ja, alles is in orde, tenzij mijnheer Motley hield op en dronk een slok seltserwater „tenzij er iets gebeurt, dat de groote lui bang

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 2