FEUILLETON. ï)e Compagnon van ïïarlowe. Een slem uil België Middelburg 7 Mei. al het water der genoemde gebouwen wordt ver gaderd, welke putten van pompen voorzien zijn. Wij nemen nog even een kijkje over de grenzen en vinden te Maldeghem een gebouw tot berging van den trein, een wachtkamer en tevens een nachtverblijf voor het personeel. Verder een remise 42 M. lang en 21 M. breed; met ijzeren bekapping, gedeeltelijk gedekt met pannen, ge deeltelijk met glas. Hierna slaan wij nog een blik op het materieel. Er zijn bij de maatschappij in gebruik twee soorten van wagens, bestemd tot het vervoer van passagiers, n. 1. groote en kleine. De groote wagens, G in getal, bevatten aaneen le en 2« klasse rijtuigen en kunnen plaats verleenen aan 52 personen; in de 1" klasse 14 van binnen en 8 op 't nette balcon, dat van lederen afsluitingen voorzien is, tot veiligheid der passagiers; in de afdeelingen der 2e klasse zijn 22 plaatsen van binnen en 8 buiten. De kleine wagens zijn uit sluitend 2e klasse rijtuigen, waarbij 16 plaatsen van binnen en 8 op ieder balcon zijn. De groote zoowel als de kleine wagens munten uit door degelijkheid van inrichting en netheid van be werking. Zij alle worden met stoom verwarmd. Die der eerste klasse zijn voorzien van paarden haren bankkussens. Niet minder dan 14 ventilatie-raampjes aan de bovenzijde, benevens twee rameD, die gedeeltelijk naar beneden kunnen geschoven worden, dienen om de lucht te zuiveren of aan te voeren. Tot wering van al te felle zonnestralen zijn al de ramen van grijze gordijnen voorzien. Behalve de bagage netten en lederen ringen, welke aangebracht zijn om 't opstaan gemakkelijk te maken en den conducteurs meer vastheid te geven bij het con troleeren der plaatsbiljetten, merken we ook nog op de nette en zeer doelmatige verlichting met rood en groen seinlicht, terwijl de in den vloer mat ingewerkte initialen S. B. M. ons herinneren, op welke lijn wij ons bevinden. In olie geschuurd en verlakt, prijkende met het opschrift Stoomtramnfi BreskensMaldeghem doen deze rijtuigen de fabriek van den heer J. J. Beijnes te Haarlem alle eer aan. De postwagens, ten getale van 4, zijn aan de buitenzijde voorzien van een brievenbus, met eene sluiting van binnen. Een negental loketten zijn aangebracht boven een schrijftafel binnen in den wagen, waarvan een kachel, een lamp en een vouwstoeltje het ameublement uitmaken. Het achterste gedeelte van eiken postwagen doet dienst als bagagewagen voor kleine- en bestelgoederen. Na deze algemeene beschouwingen komen we tot den feestdag zeiven. Te 10| uren des morgens bracht de versierde boot de gasten aan, die aan gene zijde der Schelde woonachtig, het feest zullen bijwonen, terwijl die uit België i^et een trein zijn afgehaald,, De voorzitter der' Ms, de heer GerritseD, richtte tot hen een korten welkomstgroet, betuigde zijn leedwezen dat de president-commissaris, de heer mr N. J. C. Snouck Hurgronje door ongesteldheid verhinderd was tegenwoordig te zijn, en noodigde hen daarna als burgemeester der gemeente Breskens uit, plaats te nemen in den keurig uitgedosten feesttrein. Onder de bezoekers merkten wij op: de heeren jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek, minister van buitenlandsche zaken, jhr. mr, W. M. de Brauw, commissaris des konings in Zeeland, jhr. mr. J. Eoël en mr. J. Moolenburg, leden der eerste kamer, A. Smit, lid der tweede kamer, J. F. W. Conrad, inspecteur van den waterstaat, J. P. Hofstede, hoofddirecteur der posterijen, mr. W. A. P. Verkerk Pistorius, hoofddirecteur der belastingen, mr. D. A. Berdenis van Berlekom, lid van gedep. staten van Zeeland, mr. E. Fokker, griffier dier staten, mr. J. A. van Hoek, officier van justitie te Middelburg, J. T. Evers, provin ciaal inspecteur der belastingen, A. J. Brevet, hoofdingenieur van den waterstaat, C. L. van Woelderen, directeur der stoomvaart-maatscha.ppij Zeeland, E. M. Chevallier, directeur van den provincialen stoombootdienst op de Westerschelde, benevens directeuren van andere tramwegmaat schappijen. Uit hei Engelsch door FRANK BARRETT. NEGENDE HOOFDSTUK. „In alles heerscht verkwisting en overdrij ving,'' zei Johanna, „Philip is even onbezorgd als Magda en zij denken slechts aan geld uitgeven. Ik heb Magda al zoo dikwijls gezegd dat zij verkeerd doet. Hoe kunnen zij eischen dat de dienstboden ordelijk zijn, als zij zelf het geld verspillen! Zij kennen geen van beiden de waarde van bet geld. Het zijn kinderen, die nooit aan den dag van morgen denken.", „Maar dat kan toch niet altijd zoo voort gaan. Eenmaal zal er een einde aan komen en wat moeten zij dan beginnen „Dat is juist hetgeen ik ook zeg. Zij zullen het moeilijk vinden om al die weelde af te schal len, als zij zoo gewoon zijn al hunne grillen in te willigen. Zij kannen niets zien of zij moeten het koopen, of zjj het noodig hebben of niet schildergen, porselein, kleeren, juweelen 't doet er niet toe, wat het is en of zij het kunnen plaatsen. En ik moet tot mijn leedwezen zeggen dat Magda het meest schuld heeft. Zij was nooit zuinig. Philips was voor zijn huwelijk geen verkwister." „Maar het is toch verkeerd van hem, dat hij haar aanmoedigteen man moet sterk genoeg De gasten uit België bestonden o. a. uit het compleet bestuur met het hoofdpersoneel van den spoorweg Gent-Eeclo-Brugge, den directeur-gene raal van den waterstaat met den hoofdingenieur en eenige ambtenaren, den directeur der belastin gen en den ingenieur der telegraphic. De Belgische heeren waren afgehaald door den voorzitter der maatschaijpij en den ingenieur, den hoer Schotel. De trein begaf zich naar Sehoondijke, waar het hoofd der gemeente de feestgangers eveneens verwelkomde; vervolgens naar Oostburg, waarde burgemeester een woord tot allen richtte en daarna naar de Draaibrug, waar de genoodigden in de gelegenheid gesteld werden de net getooide remises en andere belangrijke werken in oogen- sohouw te nemen en hun eenige ververschingen werden aangeboden. In het oude Sluis, waarheen het doel van den tocht was, had men aan den rijksweg een tent ingericht tot ontvangst der genoodigden en voerde het muziekgezelschap Apollo eenige stukken uit, terwijl de burgemeester den heer Gerritsen een bouquet aanbood. Langs den wissel begaf de feesttrein zich ver. volgens naar Aardenburg, waar de wethouder de 80jarige burgervader was ongesteld en van daar naar Maldeghem, waar op het stationsplein het hoofd der gemeente de genoodigden toesprak. Na dit alleraangenaamst tochtje, zoo afwis selenden prettig vooral om den gezelligen toon» die er onder de feestgangers heerschte, in Aar denburg teruggekeerd, wachtte den genoodigden in de groote zaal van het stadhuis, die met de wapens der verschillende provinciën prijkte, een gastmaal, waarvan het menu door den heer Ouwerkerk te Ylissingen is geleverd. Aan het hoofd der tafel zat de heer Gerritsen. Hechts van hem zaten de heer 'tKind ten Roo- denbeeke, lid van den Belgischen senaat, da minis ter Van Karnebeek, jhr. Roeien de heer Berdeois van Berlekom; links hadden plaat3 genomen de com missaris des konings in onze provincie jhr. De Brauw, de Belgische afgevaardigde Kervijn de Lettenhove en de heer Moolenburgh. In het geheel waren 130 genoodigden aanwezig. Thans rest ons nog een woord te spreken over de feestelijkheden in de verschillende gemeenten; en wij beginnen daartoe met Breskens. Die gemeente is natuurlijk in feestdosDe eerebogen aan 't bagin en aan 't einde van het dorp maken eenen aangenamen indruk. De opge richte muziektent, met groen versierd, prijkt met de vlaggen der Nederlandsche en Belgische natiën- Reeds te 9£ uur is het muziekgezelschap Ver mica van Zuidzande ingehaald, dat door de uitvoering van een elftal nummers de feestvreugde des avonds zal verhoogen. Na het vertrek van den feesttrein, door het muziekgezelschap begroet, werd met de school kinderen eene wandeling door het dorp gedaan aan welken optocht bovengenoemd muziekgezel schap, de leden der feesscommissie en de kroonsters deelnamen. In den namiddag werden volksspelen ge houden, opgeluisterd door muziek, terwijl van avond de eerebogen en de muziektent geillumi- neerd zullen zijn en een vuurwerk het feest zal besluiten op even luisterrijke manier, als het op menschlievende wijze reeds Vrijdags geopend werd, door eene bedeeling aan de armen en een onthaal aan de kinderen der beide openbare scholen en die der bewaarschool. Voor het genoegen der kleinen is verder gezorgdde draai molen zal wel in hun smaak vallen. Ook het nettte dorp Sehoondijke heeft zich in zijn schoonste kleed gestoken. Langs de geheele lengte van den wissel en aan de uiteindne daar van zijn sparren geplaatst, welke laatste versierd zijn met de Nederlandsche en Belgische driekleur. De vier hoofdstraten in het dorp zijn smaakvol versierd, en het blijkt dat geen kosten gespaard en geen moeite ontzien zijn om het geheel een feestelijk aanzien te geven. Te 11 nnr werden de genoodigden, die met den feesttrein aankwamen, ontvangen door het luiden der klok en het losbranden der kanonnen. zijn om zijn huishouden te regelen en zijne zaken in orde te houden." „Dat is waar; maar ik geloof dat een man, die verliefd is, even zwak is als een vrouw. En Philip heeft haar zóo lief, dat hij haar in alles haar zin geeft en niet in staat is om haar te dwarsboomen." Daar kon ik niets tegen zeggen want ik zag nog liever dat hij alles verkwistte dan zijn vrouw minder lief had. Op zekeren dag reed mijnheer Motley mij op de Waterloobrng achterop en vroeg: „Houdt ge van lamsbout, Holderness?" „Zeker." „Stap in dan, en rijd mee. Men moet in goed gezelschap zijn om van iets lekkers te genieten." „Eet mevrouw Motley dan niet met u „Neen, zij kan niet voor zeven of acht uur eten en ik eet om twee bovendien is zij te fijn voor Southwart. De talklucht zou haar dooden." Hij wees op een groot blok oude huizen naast de raffinaderij, die afgebroken werden, en zei „Juist aangekocht mooie som voor te be talen gehad. Maar wij moeten meer plaats hebben, binnen een paar jaar hebben wij de heele straat noodig." Ik hoorde dit met genoegen. Het vleesch was heerlijk en wij praatten over allerlei; maar voornamelijk over zaken. „Bezadigde vrijgevigheid dat is het Des namiddags te unr had de ontvangst plaats van het IJzendijksehe muziekgezelschap Geduld overwintdat een concert gaf op de net versierde estrade, "die met het opschriftHulde aan d» tram-maatschappij prijkt. Daarna werd een optocht gehouden door de schoolkinderen, naar het terrein, daartoe welwillend afgestaan door den heer P. van Houte, burgemeester der gemeente, waar de kleinen zich vermaakten met allerlei spelen, zooals mastklimmen, ringloopen met en zonder kruiwagen, balwerpen, het stek- vogelschieten, hoepelbollen, touwtje springen, oefeningen in de mimiek, gymnastische vooroefe ningen enz,, terwijl de jeugd, na al dien arbeid, kon uitrusten en in een net versierde tent werd onthaald, wat ook den kinderen der bewaarschool te beurt viel Van 67 uur zullen de leden der Zangver- ecniging Kunstmin op de estrade eene uitvoering geven, en nadat van 78 uur het zooeven ge noemd muziekgezelschap nog eenige stukken ten gehoore gebracht heeft, zal te 9 uur het feest met een grooten fakkeloptocht besloten worden. Ook in de gemeente Oostburg wappert uit de woningen de nationale driekleur. Twee eerepoorten zijn geplaatst aan bet begin en het einde der Markt. Deze zijn zeer fraai versie, d, van vlaggen voorzien en prijken met het opschrift Hulde aan de commissarissen van de tram." De fanfarenmaatsehappij kwam den feesttrein tegemoet, om onder de tonen der muziek de ge noodigden binnen te halen, terwijl genoemd mu ziekgezelschap op de daartoe opgerichte, nette estrade eenige muziekstukken uitvoerde. De Kaaspoort van het grijze Aardenburg is met groen versierd en draagt, evenals de nette poort bij het Gasthuis, het welkom tot opschrift. Te 1 uur werd eeu optocht door de gemeente gehouden, samengesteld uit: het stadsvaandel de muzieksociëteit met vaandelde leden der feestcommissiede rederijkerskamer In Minnen groenenmet vaandelAardenburgs mannenkoor met vaandelde gaaischntters met vaandelhet Blauw en Witte vaandelde volbszangschool met vaandel en eindelijk het boldersgild, met schild en vaandel. Op de met groen versierde Markt wachtte men de feesttreinen op en voerde de muziek eenige stukken uit. Van 26 uur zal een eierkoeis, ringrijden, tobbetjerijden en een hardrijderij met hondenkarren, waaraan prijzen van 50, 70, 30 en 35 francs verbonden zijn, veel liefhebbers lokken. Voorts werden volksspelen gehouden op de Markt, waarbij 146 deelnemers waren ingeschreven. Deze spelen bestaan inzakloopen, koekslaan, mastklimmen, mimische voorstellingen enz. Ook daar zal een prachtig vuurwerk 't feest te 9 uur besluiten. Na afloop van het gastmaal brachten de feest treinen de genoodigden weer terug naar Breskens en Maldeghem. Aan het einde van dit verslag gekomen, druk ken we den wensch uit, dat de tram leven en welvaart moge brengen in onze schoone streek dat het er der onderneming welga en „de me dailles der munt" haar in ruime mate mogen tegenrollen. mengt zich ook in het algemeen accoord van ingenomenheid met het gewichtig feit. De Gazette van Eecloo, het voornaamste orgaan van Oost-Vlaanderen's platteland, schreef in zijn jongste nornmer van Zondag 1 Mei in den eigen- aardigen stijl onzer Vlaamsche broeders „Nauwer is het district Eecloo met het westelijk gedeelte van Zeeuwsch-Vlaanderen verbonden. De stoomtram BreskensMaldeghem wordt inge huldigd Wat nog over een goed jaar als onmogelijk werd beschouwd, is eindelijk volbracht. Ja, vol- herden is verwinnen, Eens te meer is deze grond waarheid aan die onderneming gebleken. Van den aanvang af hebben wij de pogingen in het oog gehouden, door een klein getal moedige mannen aangewend om het ontwerp door te geheim van welslagen. Ik geef duizenden waar anderen honderden bieden en word dikwijls uitgelachenmaar dat kan mij niet schelen. Ik weet, wat ik doe. Ik geef nooit een gulden uit zonder te weten, dat ik hem met intrest terugkrijg en tot nog toe heb ik mij nog nooit misrekend. Dat noem ik bezadigde vrijgevigheid, elke andere is verfoeielijk dat is dwaze verkwistingen ik ken niets akeligers dan dat." Ik antwoordde niet. Motley zag iets op mijn gelaat dat zijn nieuwsgierigheid opwekte. „Ik gaf wat om te weten, wat u nu door het hoofd gaat, Holderness." „Wel mijnheer dat zal ik u zeggen. Ik dacht er over, dat de tegenwoordige levenswijze van uw compagnon u zeker al heel hinderlijk moet zijn." „O! Phil!" zei hij hartelijk lachend. „Dat is wat anders. Hij heeft het recht om met zijn eigen geld te doen, wat hij wil. Het maakt geen verschil voor mijn aandeel in de winst of hij het bewaart of uitgeeft. Waarom zou ik mij daar tegen verzetten?" „Dat behoeft ook nietmaar ik geloof dat ik mij in uw plaats zou ergeren, dat het geld, dat ik met zooveel moeite verdiend bad, zoo wegge gooid werd? Maar gij hebt een ruimer blik dan ik ik weet dat ik in sommige opzichten zeer bekrompen ben." „Dat komt terecht, Holdernessmaak u niet ongerust, ik houd hen in het oog. Phil is een beste vent en Magda een allerliefst vrouwtje; drijven, en wij hebben hunne pogingen toegejuicht, hunne volstandigheid bewonderd. Geene enkele lijn iu Nederland is aan zoovele mocielijkheden onderhevig geweest als de lijn BreskensMal deghem. Ja, wij hebben de pogingen toegejuicht, dien moed bewonderd, en het ontwerp gesteund waar wij konden, onze lezers langs deze en langs gene zijde van de grens kunnen zulks getuigen. Hoe anders Het is een nieuw verkeermiddel dat geopend wordt tusschen Zeeuwsch-Vlaanderen en het district Eecloo, het is een uitvoerweg te meer voor ouze nijverheidsartikelen en onze handge- daden, het is eene baan welke uit Eecloo gelijk uit Maldeghem den handelaar en den nij veraar over Zeeuwsch-Vlaanderen naar al de Zeeuwsche eilanden leidt, een voor ons onbekend land nog dat onzer volksvlijt rijke bronnen aanbiedt, nu voor het eerst door den tram in ons bereik ge steld. Zoo breidt de lijn Breskens—Maldeghem onze handels- en nijverheidszichten uit. Daarop roepen wij al de aandacht van onze handelaars en onze nij vera ars in. Dankbaar over zulke gift, waar wij geldelijk niets toe hebben bijgedragen, brengen wij onze hulde toe aan de mannen die, trots de grootste^ hindernissen, er in gelukt zijn de lijn tot stand te brengen en die, zoowel voor onze als voor hunne grensstreek, daarmede den slagboom heb ben gebroken welke hen al te laDg gescheiden heeft en den onmisbaren grondslag voor den stoffelijken herbloei van beide hebben gelegd. Onze hulde aan het comité, de heeren Snouck Hurgronje, Jan Gerritsen, Herman Hammacher Anthoni Tak, Willem de Smidt, Jacob Henne- quin, in het algemeen aller namen zullen eer vol in de geschiedenis van Zeeland worden ge boekt; hulde in het bijzonder aan de heeren Gerritsen en HammacherIndien deze beide mannen de helft zooveel hadden gedaan voor eene dergelijke onderneming in Vlaanderen gelijk zij gedaan hebben voor den West-Zeeuwschen tram, dan zou de eerste stoomsleper Gerritsen en de tweede Hammacher worden gedooptdie beide namen zouden in gouden letters op den kop van de treinen prijken. In onze hulde is ook begrepen de heer Pické, lid van de eerste kamer, en de heer Van Karne beek, oud-kommissaris des konings in Zeeland. Voor de staten-generaal hebben zij op onvergete lijke wijze het ontwerp met hun krachtig woord gesteund, gelijk de heeren Hammacher en De Smidt hen waren voorgegaan in de provinciale staten van Zeeland. Het is een gedenkwaardig feit, eene verblij dende gebeurtenis de inhuldiging van den stoomtram BreskensMaldeghem, en 'tis met recht en reden dat ze hier en daar zal gevierd worden." Bij Prov. blad no. 43 wordt door den commis saris des konings in Zeeland aan de burgemeesters mededeeling gedaan van de intrekking van het voorschrift tot toezending en regeling van extra- treinen en tot opzending van door verlofgangers medegenomen kleeding enz; Bij Prov. blad no. 46 worden de burgemeesters uitgenoodigd bij opgravingen van oudheidkundige voorwerpen, daarvan onverwijld mededeeling te doen aan den directeur van 's rijks museum van oudheden te Leiden. Op last van den minister van oorlog zal in den a. s. zomer, bij de normaal schietschool te 's Hage, een geweer worden beproefd, dat in de kolf voor zien is van een magazijntje, ingericht tot berging van 8 patronen, die op het oogenblik van het beslissende vuurgevecht, zeer gemakkeljjk voor het grijpen zijn. De vinding is van den eersten luitenant 8. L. Woutersen van het 3e regiment infanterie, onlangs ik heb hen beiden lief. De bank is soliede, de fabriek is soliede, beide kunnen veel verduren. Philip zal zuiniger worden als ik het hem zeg. Zij zijn nu nog opgewonden door de liefde en zullen van lieverlede wel bedaren. Zie mij aan, ik ben ook bedaard (hij lachte), ik ben bedaard genoeg" (hij lachte nog harder) „en toch weet gij dat ik er op nit was om iedereen te over vleugelen dat is nog niet zoolang geleden. Gij moet gezien hebben want gij hebt uw ver stand, Holderness - dat ik mijn vrouw aanspoorde om Magda te overtreffen niet waar Ik heb het opgegeven, toen ik zag dat het haar niet gelukte. Dat is nu alles voorbij. Toen Maud hoorde dat Phil een loge in de groote komedie voor zijn vrouw genomen had, wilde zij er ook een hebben. Maar ik wilde niet en zei: „Mijn kind, gij moet u niet op dezelfde plaats vertoonen als de vrouw van Phil. Als gij muziek wilt hoeren, huur dan een plaats iu de stalles; maar van een loge kan geen sprake zijn. Neen ik heb geen reden om Phil te laken dat zijn hoofd op hol is, want ik heb hetzelfde gedaan. Nu is alles weer in orde en dat zal over een poos met hem ook het geval zijn." Dit stelde mij gerust en Johanna ook, toen ik het haar vertelde. Wij waren echter nog meer verblijd, toen wij iets later vernamen dat Phil een groote som op zijn vrouw gezet had, op aanraden van mijnheer Motley. Bij het opmaken der halfjaars rekening liet hij Philip zien, dat er een overschot te zijnen gunste was van ongeveer

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 6