1887 Maandag 9 Mei. N° 108] 180 s Jaargang^ Middelburg 7 Mei, Onderwijs. Kerknieuws» Hechtsaken, Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m, franco 3.50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50 iedere regel meer f 0.20. Groot® letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. Brieven uit de Hofstad. MIDDELRURGSCHE COURANT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Krniningen: F. tan dek peijl,te Zierikzee: A. C. de Moou,te TholenW. A. van Nieuwenhdijzen. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger 6 Mei 1887. 'tis of natuur en gemeentebestuur samenspan nen om ons dit jaar te onthouden hetgeen anders de eerste dagen der Meimaand plegen te brengen. In andere jaren genieten wij omstreeks dezen tijd gewoonlijk volop van het heerlijke jonge groen, en bewonderen wij de schoone bogen van frisch en jeugdig gebladerte, die zich dan over de breede lanen van het statige Voorbout en over den grooten weg door het bosch welven, en thans zien wij nog reikhalzend nit naar dien lentetooi. En pas had dan de herleefde natuur dien blader dos over de residentie verspreid, of de walmen van poffertjeskramen en de gasilluminatie's van kermistenten kwamen dat schoons bederven door het zijn frischheid en heldere tinten te ontnemen. Thans echter zou het daarvoor geen gevaar loo- pen nu geen poffertjeskramen of kermistenten meer worden toegelaten, en ziet, nu juist laat ook het groen op zich wachten als ware het onafscheidelijk van den kermisrommel. Het is of de natuur geduldig het van ouds gegeven teeken atwacht, bestaande in het aanvoeren van bouwmaterialen voor spellen en kramen, om daar boven hare tot berstens toe gezwollen knoppen te ontvouwen. En toch zal zij weldra dat wachten moeten opgeven, onderworpen als zij is aan de onveranderlijke wet, die voorschrijft, dat na den winterslaap een ontwaken met vernieuwde en verjongde krachten volgen moetzij zal dit jaar zonder hare aartsvijandin: de kermis haren intocht in de Holstad moeten honden, want, al zijn de menschelijke wetten niet onveranderlijk als die der natuur, het besluit om op den tweeden Maandag van Mei niet meer de Haagsche pleinen voor een paar weken voor de kermislief hebbers in te ruimen, zal toch in 1887 tot volle uitvoe ring komen. Trouwens op dit punt heeft onze gemeenteraad getoond, dat ook zijne verordenin gen wel onveranderlijk kunnen zijn; immers een voorstel tot herroeping van het besluit tot af schaffing van de kermis werd, gelijk bekend is, eenige maanden geleden verworpen. En standvastig tot op de uiterste grens wil het gemeentebestuur nu zelfs alles, wat maar aan kermis denken doet, onverbiddelijk weren; even min als sc baduw van het loover mager in de tweede week van Mei zelfs geen schijn of sehaduw van kermis zijn. Alle publieke vermakelijkheden, ook die, welke met de kermis niets gemeen heb ben en onafhankelijk van deze plegen gehouden te worden ook buiten den kermistijd, moeten nu wordeu gestaakt. De Hoihndsehe komedie, die anders in de kei mis week behalve de kermisvoor- stelliogen ook nog een paar opvoeringen in abonnement geefr, moet nu gesloteu zijn andere openbare vertooningen mogen evenmin voortgang hebben. Den Haag schijnt aan éene „stille week" in het jaar niet genoeg te hebbende week vóór het Paaschfees', die hier op bevel der overheid in een saaiheid wordt doorgebracht, die andere plaatsen niet kennen, wordt nu enkele wtken later door een tweede „stille week" gevolgd. En daarvoor is juist gekozen de tijd, gedurende welken anders in de residentie de grootste drukte, het meest oorverdoovende geraas, de liederJijkste ongebondenheid heerschten. Het beeft er iets van, of het gemeentebestuur thans de vroegere kermisweek voor de ingezetenen tot een tijd van boetedoening wil maken voor de ongerechtigheden, die vroeger in denzeliden tijd van het jaar werden bedreven. Vaderlijke zorgzaamheid, evenals deze gewoonlijk, niet vrij van overdrijving. Waarom nu alles moet stilstaan is voor ons, trouw verzorgde kindereu, een raadsel; wij ge- hoorzamen natuurlijk a*n de wijze beschikking van onzen burgervader, maar doorgronden zijn beweegredenen niet. Zou het zijn, dat hun besluit tot afschaffing der kermis dcor de vroede mannen wordt betreurd, en dat men nu, door het gemis van die jaarmarkt in al zijn hardheid te doen gevoelen, eene nieuwe petitie wil uitlokken tot herstel van dat oude volksvermaak, opdat de gemeenteraad met fatsoen op het besluit kuone terugkomen Het gekozen middel zou zeker uitstekend zijn; het zou mij toch niet verwonderen als in onze aanstaande stille week menige ver luchting werd geslaakt met eea variant op de £fcne»tet! Verlos ons van die stilte, Heer, Geef ons de Haagsche kermis weer Maar het is niet boven bedenking vei heven of het de taak der overheid is om ontevredenheid met bare besluiten te wekkenveeleer schijnt mij hare roeping te zijn ontevredenheid te voor komen, en daartoe zou het noodig zijn geweest het gemis van de Kermis zoo min mogelijk te doen gevoelen door alles althans zijn gewonen gang te laten gaan, gelijk buiten kermistijd. Om uitingen van ontevredenheid te weren zou dit verstandiger zijn geweest dan juist ter zake van de afschaffing van de kermis een week te doen wijden aan saaiheid en verveling. Maar er is meer. Als ware het te doen om die saaiheid en stilte des te meer in het oog te doen vallen, hebben er in deze week, natuurlijk met toestemming van het gemeentebestuur, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen uitvoe ringen plaats van een gezelschap, zooals in dat zelfde gebouw gewoonlijk in de kermisweek optreedt. Zou het niet beter geweest zijn die vermakelijkheid nog een paar weken uit te stellen Dan zou het bestuur van het Gebouw even goed als nu eenigszins schadeloos zijn gesteld voor het verlies, dat het door de opheffing van de kermis lijdt, maar zonder dat daaraan de nadeelen ver bonden waren, die de opvoeringen juist in deze week met zich brengen. Trouwens het gemeente bestuur is allerminst geroepen om aan particuliere ondernemingen de gelegenheid te verschaffen om een verlies gedeeltelijk te dekken, hetwelk uit de besluiten van den gemeenteraad voortvloeit. Met hetzelfde recht als het Gebouw zouden alle eigenaars van spellen en kramen kunnen verzoe ken om buiten de kermisweek hun bedrijf in Den Haag te mogen bomen uitoefenen, en het zou te bezien staan of daaraan een gewillig oor zou worden verleend. Men zou dan ook de kermis eigenlijk niet hebben afgeschaft, maar eenvoudig op een ander tijdstip hebben gesteld. De aan deelhouders van het Gebouw zijn intufschen den burgemeester zóó dankbaar voor zijne goedgun stige beschikking, dat door hen overwogen wordt ZEAchtb. het beschermheerschap aan te bieden. Zeker op hoop van zegen, om op die wijze tot nog meer inschikkelijkheid te bewegen. Of zou het voorstel misschien vau een spotvogel zijn uitgegaan, naar aanleiding van 's burgemeesters weigering om ook Zondag eene voorstelling te doen geven? Die dag zou natuurlijk de winst derving het meest verkleinen, en hij, die met een beroep op de Zondagswet, die anders hier nooit wordt toegepast, zich tegen het gebruik maken van die gelegenheid verzet, verdient zeker wel beschermheer te worden 1 Hij maakte zich daar door bijzonder verdienstelijk jegens het Gelouio l Och ja, de tegenstrijdigheden zijn de wereld nog niet uitDit bewees dezer dagen ook weer een advertentie in dit blad. Men kent de lijf spreuk van vele nijvere kooplieden, die handel drijven in vodden en lorren: alles is geld waard". Die spreuk en hare toepassing wekken soms verbazing, oudat de meeste meuschen zich tal van zaken kunnen denken, die geen geld waatd zijn. Maar zij, die iets waardeloos verklaren, zullen niet zoo dwaas zijn om dat zelfde voorwerp openlijk te koop aan te bieden, niet zoo roekeloos om daarvoor nog advertentie-kosten uit te geven. Zoo zou men oppervlakkig gelooven, maar dan rekent men buiten den steller der door mij be doelde advertentie, die, met zijn naam en officieele kwaliteit er onder, te koop aanbiedt voor den meest biedende „een partij militaire goederen zonder waardeTenzij hier bedrog plaats vindt, zij het ook ten voordeele van den eventueelen kooper, in den aard ot de hoedanigheid der waar, moet men aannemen, op het getuigenis van den verkooper zeiven dat die goederen absoluut geen waarde hebben, mi>ar wie ter wereld zal er dan geld voor geven In ieder geval is htt overdre ven eerlijk om bij voorbaat te verklaren, dat hetgeen men te koop biedt zonder waarde is. Natuurlijk slaan wij met belangstelling den herbouw van het Kurhaus gade en verlangen naar het oogenbtik, dat het breede terras ons weer zal kunnen herbergen en ons zal doen genieten van de heerlijke zomeravonden aan bet strand. Men vermoedt dat in de tweede helft van Juni a. het gebouw weer zoover zal voltooid zijn, dat het, wel geen logés maar toch ons Hagenaars zal kunuen opnemen. Het is een publiek geheim, dat er plannen worden gesmeed om de opening weer, evenals vóór twee jaren, met een leestehjkheid te doen gepaard gaan; met het oog op dat publick karakter schroom ik niet er melding van te maken. Als dat feest weer even luisterijfe zal zijn als bet vorige en door even buitengewoon schoon weder wordt be gunstigd kan het een waar genot geven. Het zal anders wei vreemd zijn weer in de bijna gelijk- so'rti^e zajen te verwijlen, waarin men ia 1885 feest vierd een verder zoovele aangename avonden* doorbracht, en die verleden jaar in weinige uren in een ruïne werden herschapen. Men zal zich moeiljjk kuunen voorstellen, dat al het inwendige weer nieuw is, en wellicht den brand en de ver nieling als een bangen droom gaan beschouwen. Zóo zal alles weer op het oude gelijken. Het zal zijn als met onze tramway-maatschappij. Het is bekend, hoe het Haagsche publiek ge bukt ging onder de exploitatie van onze tram lijnen door een Belgische maatschappij, en hoe men verlangend uitzag naar _verbeteriug, vooral in materieel en dienstregeling. Geen wonder, dat men dan ook met vreugde vernam, dat eene nieuwe, Nederlandsehe maatschappij de zaken zou over nemen. Die overname werd door den gemeente raad goedgekeurd, en het tijdstip werd bepaald, waarop de nieuwe orde van zaken zou in werking treden. Dat tijdstip is nu reeds verschenen enalles bleef lij het oude; men waant zich nog overgeleverd aan de Belgische onder nemers. Personeel, rijtuigen, voor zoover zij niet ai te versleten zijn, ook de paarden, de verkeerde plaatsing van wissels, alles bleef hetzelfde er is niet het minste onderscheid in nationaliteit te ontdekken. Wanneer zou de exploitatie niet alleen in naam maar ook werkelijk in andere handen overgaan; wanneer zal men de hoogge roemde voordeelen van de Nederlandsehe maat schappij inderdaad te genieten krijgen In een vorigen brief, toen de zaak in behandeling was, gaf ik reeds mijn vrees te kennen, dat de voor gespiegelde verandering feitelijk op niet veel zou neerkomen, en dat onze raadsleden zich door woorden om den tuin zouden laten leiden. Zou het werkelijk zoo zijn? Tot nog toe blijkt niets van het tegendeelwij willen hopen, dat de zomer ons verbetering brengen zal. In de jaarljjksche algemeene vergadering van de Vereeniging der inrichtingen ter bevordering van de koepokinenting in Nederland, vóór eenige dagen te Utrecht gehouden, bleek, dat de vacci natie met animale koepokstof in Nederland krachtig vooruitgaat en nagenoeg algemeen begint te wor den. Er werd aan een commissie van 5 leden opgedragen, een verslag op te maken van de regeling der vaccinatie in ons land, en voor te stellen al de verbeteringen, die gebleken zijn wenecheljjk te wezen in die regeling. De secre taris, dr B. Carsten, werd herbenoemd. Omtrent den besten Nederlandschen naam van hetgeen ook bij ons nu nog steeds Pare vaccinogtne genoemd wordt, kwam de vergadering tot geen beslissing. Verscheidene punten, de wetenschap en de praktjjk der vaccinatie betreffende, werden behandeld. Het centraal-bestuur van het Algemeen Nederl. Werkl. verbond heeft kennis gegeven, dat de jaarljjksche algemeene vergadering zal gehouden worden op Zondag en Maandag 29 en 30 Mei a. s., te Amsterdam, in het gebouw van De Amster- damsche Werkmansbond. Uit Vlissingen meldt men ons Wij vernemen dat bjj gunstige gelegenheid op aanstaanden Woensdag de Noorderponton, zijmie de ongeljjk vierhoekige, voor goed op de bestemde plaats in de buitenhaven zal worden neêrgelegd. Op deze ponton wordt te gelijk de brug vervoerd, welke aan het bordes zal worden bevestigd, om van daar toegang tot de ponton te verleenen. De werkzaamheden yorderen aan de buitenhaven in het geheel uitstekend, zoodat men vertrouwen mag, dat op 1 Juni a., bjj de opening van den dagdienst der Mij Zeelandalles zal gereed zjjn. Men schrjjft ons uit Yerseke In de gisteravond gehouden vergadering van de kiesvereeniging Hecht voor Allen, op verzoek van een tiental leden belegd, verklaarden enkelen meerdere zekerheid te verlangen, oi de heer Schipper de benoeming tot raadslid zou aannemen, indien bjj de herstemming de meerderheid, geljjk te wachten was, niet schitterend mocht zjjn. Anderen maakten daarvan zelfs hunne stem afhankeljjk bjj de vraag oi zijne candidatuur zou gecontinueerd worden. Men besloot dus een eenigszins beslist antwoord van den heer Schipper te verzoeken. Het antwoord kwam, maar was zoo weinig afdoende, dat men besloot zijne candi datuur niet vol te houden en iedereen vrjj te laten in zjjne keuze. De kiesvereeniging Eendracht maakt macht heeft besloten zich van stemming te onthouden. Zoodoende wordt het lidmaatschap van den raad voor den beer Lemson »gesneden brood." In plaats van den eervol ontslagen heer J. Vink, werd ook te Cats tot secretaris benoemd de heer mr. L. A. Bjjbau, burgemeester. In de op 3 Mei jl. te Zaamslag gehouden ver gadering van den dijkraad der waterkeering van de calamiteuse Margaretha-, Kleine Huissens- en Eendragtpolders werd, o. m., ter tafel gebracht een ontwerp van grensregeling tusschen de wer ken van den Eendragt- en die van den Van Ljjndenpolder. Daartoe werd voorgesteld eene ljjn, gaande door het snjjpunt van het midden der zeed jjkkruinen van gemelde polders, en deelende den hoek, door beide midden-kruinljjnen gevormd, groot 92" middendoor. Tegen deze regeling werden geene bedenkingen geopperd. Voorts werd op voorstel van het bestuur be sloten tot bet aanleggen van verdedigingswerken aan den oever van den Eendragtpolder tusschen de raaien XVIII en XX. Deze werken moeten bestaan in het zinken van 2 stukken, te zamen groot 3260 M2., in het be storten dezer stukken en de tusschen liggende strooken met 4260 scheepston steen en in het bezetten van den laagwaterrand met rjjksbeslag en steen over eene oppervlakte van 840 M\, zulks ter voorkoming van ontgronding van het westelijk gelegen stuk der aldaar in 1886 gedane bezinking, waarvoor wegens de ontstane verdiepingen, vreea bestaat. (N. Ct De opening der tentoonstelling van voedings middelen te Amsterdam, is definitief bepaald op 15 Juni e. k. Eindeljjk is rabbi Ben Akiba gelogenstraft, die beweerde, dat er niets nieuws onder de son was» Mevrouw Cleveland is voornemens den Ameri kanen een medeburger te schenken en dit zal voor de eerste maal zijn, dat in het Witte Huia te Washington een kind wordt geboren. Precedenten en retroacta kunnen niet geraad pleegd worden, en geen mensch in de Nieuwe Wereld weet nu óf en hoe de gebeurtenis moet worden gevierd. Van den practischen geest der Amerikanea verwachten wjj, dat zij haar onopgemerkt zullen laten voorbjjgaan. Wat den heer Cleveland over komt, kan iedereen te beurt vallen, en daar hjj over een jaar of wat gelijk zal staan met alle andere burgers van Amerika, is er geen enkele reden, om van zjjn zoon of dochter meer notitie te nemen dan van andere kinderen, die ter wereld komen. ArnhCrt De voordracht voor onderwijzer aan de ópen^ bare lagere school B te Zierikzee ter vervulling der vacature ontstaan door het eervol ontslag van den heer C. Hack, vertrokken naar Middel burg, bestaat uit de heeren J. P. Heringa te Duivendjjke, M. J. Waale te Oosterland en J. da Keij te Dreischor. Dinsdag 10 dezer zal de be noeming plaats hebben. Te Tholen wordt door eenige Ingezetenen moeite gedaan om eene afdeeling van den Pro testantenbond op te richten. D' Haverkamp uit Bergen op Zoom zal binnenkort aldaar als spreker optreden. Gisteren werd voor het hoi te 's Gravenhage behandeld het hooger beroep van een jongeling uit Vlissingen, tegen een vonnis der Middelburgsche rechtbank, waarbjj hij ter zake van wederspan- nigheid tot 1 maand gevangenisstraf werd ver oordeeld. Bjj de loting voor de militie op 8 Febr. te Vlissingen had de militaire wacht zich verplicht gezien een loteling, die zich misdroeg uit het lokaal te verwjjderen. Buiten gekomen, werd zjj door eenige omstanders in de verdere arrestatie van den onruststoker belet, waaraan bekl. volgens de autoriteiten zou hebben deelgeno men. Door de militaire wacht was dit evenwel tegengesproken. Adv.-gen. mr. Telders ontveinsde niet dat na een eerste lezing der stukken bjj hem twjjfel was gerezen omtrent de schuld van bekl. Het heden gehouden getuigenverhoor had zoide Z. E. G. A. evenwel dien twjjfel ten nadeel© van bekl,

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 1