N° 107. 130® Jaargang. 1887. Zaterdag 7 Mei, FEUILLETON. Middelburg S Mei, Be Compagnon van larlowe. Dit blad verschijnt dagelijks; met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 8/m, franco 8.50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentïën 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer f 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. MIDDELBIRGSCH COURANT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van dek peijl,te Zierikzee: A. C. de Moou,te TholenW. A. van Nleuwenhhijzen. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Dxübe Cie., John F. Jones, opvolger Door de regeering is voorgesteld om in hoofdstak VIII defensie6 art. b te lezen: .De dienstplichtigen te land mogen niet dan krachtens eene wet buiten Europa worden gezonden. De wet bepaalt de voordeelen hun wegens die uitzending toe te kennen." Deze bepaling vond in de afdeelingen der Tweede kamer reeds ernstige bestriding; men meende dat het niet aanging, zelfs niet in buitengewone om standigheden den wetgever zulk een macht toe te kennen. Op grond van eene dergelijke bepaling toch zou het mogelijk kunnen zijn, dat de wet gever den dienstplichtigen beval naar Atjeh te gaan, nu daar gebrek is aan manschappen en, zooals wjj gisteren in ons opstel schreven, buitengewone maatregelen dringend noodig zjjn. Door de commissie van rapporteurs, bestaande uit de heeren Van der Feltz, Van Baar,Kielstra, Van Osenbruggen en De Meijier, is dan ook voor gesteld die paragraaf te lezen »De dienstplichtigen te land mogen niet dan met hunne toestemming naar de kolo niën en bezittingen van het rjjk ia andere wereld- deelen worden gezonden." Terecht wordt ook gevreesd dat zulk eene bepaling als de regeering wenecht een beletsel wezen zal voor de invoering van den persoonlijken dienstplicht. Uit dat oogpunt vooral verzet zich er tegen de schrjjver in het Hbld, die onder het pseudonym Mars zulke degelijke beschouwingen levert op militair terrein. Daar de verdediging van het vaderland toch zeker als de hoofdzaak moet worden beschouwd, acht bjj het gewaagd om, door het vasthouden aan een wellicht nooit toe te passen bepaling, een hervorming, welke als een levenskwestie mag geiden, in gevaar te brengen. De legerversterking in Indië ia ook, volgens hem, grootendeels een geldkwestie. En gaat 't dan aan, bij wjjze van koopje over de militie te beschikken vraagt hjj. Daarbjj komt, dat door dèn persoonlijken dienstplicht het leger in gehalte aanzienlek zal winnen, terwijl de toe voeging, voor korten tijd, van niet-geacclimateerde miliciens aan ons Indisch leger een aanwinst zou zijn, waarop wel iets valt af te dingen. De regeering zou dus verkeerd doen, onwrikbaar vast te houden aan de besproken wijziging. Zjj gebruike liever de voor de hand liggende middelen, waarop hij en anderen hebben gewezen, om de legersterkte in Indië te vermeerderen. Onder den titelEen parlement bij de gratie Gods schrijft D. B. in het iliap. Wbld het volgende: Wanneer de anti-revolutionairen beweren, dat volgens den Bijbel de koning despoot moet wezen, dan toonen zij den Bijbel niet gelezen te hebben. Immers wjj lezen in Numeri XI1417, dat zelfs Mozes, de profeet, ronduit bekende, dat hij niet Uit het Engelsch door FRANK BARRETT. ACHTSTE HOOFDSTUK. Dat was zeer pijnlijk voor mevrouw Motley; maar toch deed zij haar best niet om onder houdend te zijn. Zij wilde altijd geamuseerd worden. Zij nam een sentimenteelo houding aan, die juist het tegendeel was, van die van Magda. Het scheen haar onmogelijk om te lachen. Zij bracht het nooit verder dan een glimlach en legde een matte onverschilligheid voor alles aan den dag, een zekere minachting voor elke gevoels uiting, die haar geheele omgeving stil maakte, want hoe kan men een aardigheid zeggen in tegenwoordigheid van iemand, die nergens belang in stelt? Haar man zag volstrekt niet naar haar, behalve eens, toen hij vroeg hoe het kwam dat het daar in dien hoek zoo stil was, waarop zij de schouders ophaalde en hem een blik vol ver veling toewierp. Welk een verschil alweer! Zoodra Magda haar man in het oog kreeg, stokte haar gesprek even, zij kreeg een kleur en hare oogen straalden van blijdschap. Haar zegepraal volgde haar in het salon, waar haar portret in een schitterende lijst hing. En toch ben ik overtuigd; dat zij haar mededingster niet wilde vernederen, daarvoor was zij te edel moedig. ik weet zelfs dat zij baar best deed om in staat was alléén te regeeren, en dat God hem daarom gelastte eenen raad van 70 mannen te benoemen, om met hem te regeeren, ond6r belofte van ook aan hen den geest, die op Mozes was^. te zullen gevenhetgeen ook gebeurde. Zie vs 2429. Wanneer dus, volgens den Bjj bel, zelfs de pro feet Mozes niet alleen regeeren kon, en op God delijk bevel een' raad van 70 mannen moest instellenhoe beweren de anti-revolutionairen dan op grond van den Bijbel, dat er maar éen vorst wezen moet Doch er is nog meer. Wij lezen in I Samuel VIII: 118, dat de profeet Samuel de Israëlieten afried eenen Koning te benoemen, omdat deze hen zou tiranniseeren, en eindelijk toegaf, omdat zjj niet naar hem wilden hooren. Hoe kan men dan beweren, dat de absolute monarchie eene Goddeljjke instelling is Hieruit blijkt duideljjk, dat de anti-revolutio nairen den Bjj bel als oorlogswerktuig gebruiken; maar zelf nauwljjks weten wat er in staat. Naar de Kölnische Volks Zeilung met zekerheid bericht, heeft de Duitsche regeering besloten, een deel van het postverkeer met Engeland over de ljjn Vlissingen—Queensborough te doen plaats hebben. Van 1 Juni af zal dageljjks een postverzending naar Engeland langs dezen weg geschieden (ver trek uit Berljjn 's avonds 9 u. 31 min.; aankomst te Londen den volgenden avond 9 u. 30 min.) Zoo komt de Duitsche avondpost zes uren eerder te Londen aan dan langs den vroeger uitsluitend gebruikten weg over Ostende. Binnen kort zal ook de postverzending uit Engeland gedeeltelijk over Vlissingen geschieden. De herhaalde en gegronde klachten over ver traging der postverzendingen over Ostende, en da geringe kans op verbetering in dit opzicht, hebben de Duitsche regeering tot deze verandering gebracht. »Het Nederlandscbe postbestuur," zegt bet genoemde blad, »schjjnt alles te willen doen, om een deel van het postverkeer tusschen Engeland en het vasteland tot zich te trekken en te be houden. Als de Belgische staat de aanzienlijke vrachtloonen voor de bezorging der Engelsche posten niet geheel wil verliezen, dan zal hjj zich buitengewoon moeten inspannen, om een betere bezorging te waarborgen. Behalve aan de slechte inrichting der Belgische poststoombooten, is de onregelmatige bezorging vooral te wjjten aan de ongunstige ligging der haven van Ostende, waardoor, bjj tegenwind, de schepen er onmogelijk kunnen landen. In dit opzicht is de haven van Vlissingen veel beter. Daarom moet de Duitsche handelswereld deze proeve met de verzending der Engelsche post over Vlissingen—Queensborough met blijdschap begroeten." En den Nederlanders doet het zeker niet minder genoegen. (N. v. d. D.) zich eenigszins terug te trekkeD, opdat mevrouw Motley ook haar aandeel in de beleefdheden zou krijgen. Zij ging dicht bij haar zitten en was met opzet een poos stil en trachtte toen haar in het geBprek te mengen; maar het hielp alles niets. Mevrouw Motley kon die vriendelijkheid niet beantwoorden en behield haar onverschillige uit drukking, stond weldra op en koos een andere plaats, waarna Magda, ziende dat er niets aan te doen was, zich weer aan haar gewone vroolijk- heid overgaf. Het was toeh niet baar schuld dat zij de gastvrouw overtrof in schoonheid; zij was gelukkig en kon niet nalaten dat te toonen door onderhondend en bevallig te zijn. Mevrouw Motley bleet den heelen avond bij baar moeder en een paar andere dames zitten en was in mijn oog diep te beklagen want niemand lijdt zeker meer dan die onbeminnelijke schep sels, die haat en nijd in het hart hebben. Een paar dagen later bezocht ik Magda in haar eigen huis, waarvan de inrichting zóo prachtig was dat ik wel begreep dat het hoofd mijner lieve Magda er geheel door op hol zou geraken en dat was ook zoomaar haar hart bleef het zelfde. Zij bevond zich in het salon, onringd van vreemde lieden kennissen van haar man, die haar hun opwachting kwamen maken maar zoodra de knecht mijn naam afriep sprong zij op en kwam mij met hare gewone hartelijk heid verwelkomen. Zij schaamde zich haar verleden, of de oude vrienden, die haar in haar armoedige omgeving gekend hadden, niet. Wij vestigen de aandacht op de 1 Mei in werking getreden nieuwe bepaling betreffende de patentwet. Zooals men weet. is bij de wet van 17 April iS87 uitbreiding gegeven aan de vrijstellingen van het recht van patent voor de uitoefening van alle bedrijven en handwerken, genoemd in de tabellen 1 en 12 der patentwet, zonder werklieden, alleen of met vrouwen en kinderen. Dientengevolge zullen tal van ambachtslieden, zonder knechts werkende, voortaan zonder patent kunnen arbeiden. De Staatscourant bevat een staat van afkoop van tienden over 1886. Onder de tienden van particulieren vinden wij voor onze provincie vermeld in de gemeenten Ellewout (Ellewouts- djjk of Ellemeet?) 0.88.90 h., Nieuwerkerk 3.04.70 h. en Noordgouwe 1.15.60 b., afgekocht respectievelijk voor 88.17, 115 en 3. Bij koninkljjk besluit is, als blijk van Z. M. goedkeuring en tevredenheid, de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift, o. a. toegekend aan P. Bauer, korporaal bp het 3e reg. infanterie, in garnizoen te Middelburg, wegens het met levens gevaar redden van een knaap uit de Yest aldaar, op 11 Februari 1887. De Donderdag te Wolfaartsdjjk gehouden raads vergadering kenmerkte zich weêr door een niet onbelangrijk besluit. Nadat o. a. meegedeeld was een bericht van den heer M. Mieras, dat hjj wegens zijne benoe ming tot onderwijzer te Amsterdam zijne betrek king als zoodanig aan de school te Oostkerke, welke door hem ongeveer een half jaar vrijwillig is bekleed, nederlegde dat wegens vergunnings recht voor den kleinhandel in sterken drank is ontvangen de som van f 145, en dat het grae- gewas en de inhoud der aschbakken bjj inschrij ving aan verschillende personen is verkocht voor de gezamenljjke som van 38.95, werd voorgelezen een brief van den minister van binnenlandsche zaken, waarin den raad wordt te kennen gegeven dat het door dezen in zjjne vorige vergadering genomen besluit om over te gaan tot benoeming van een secretaris, zonder aanbeveling van burg. en weth., is in strjjd met de wet. De minister verzocht derhalve dit besluit in te trekken. Over een voorstel om daaraan te voldoen staakten echter de stemmen, zoodat in een volgende ver gadering daaromtrent opnieuw beslist moet worden. Vervolgens werd voorgelezen een conceptbesluit, van den heer Verschuure om den commissaris des konings te verzoeken eene aanbeveling voor gemeente-secretaris op te maken, opdat de raad in de gelegenheid worde gesteld daaruit een titu laris te benoemen. Hoewel door den heer De Kater werd volge houden dat burg. en weth. steeds de noodige informatiën inwinnen en door hen zoo tijdig mogelijk eene aanbeveling zal worden ingediend, maakte de heer Verschuure van zjjn idee een Terwijl ik er was, kwam mevrouw Motley met de dame bij wie Cerile vroeger in betrekking was geweest. Misschien hoopte zij Magda te vernederen, door hare vroegere omstandigheden aan hare nieuwe vrienden te verraden; maar zij kende haar karakter niet, anders zou zij zich de beschaming van een nederlaag bespaard hebben. Magda werd in het minst niet verlegen, integen deel; zij erkende met blijdschap de vriendelijkheid dier dame voor Cerile en vertelde hoe zij zelf te vergeefs getracht had les te geven. En ik geloof niet dat iemand behalve mevr. Motley haar om die bekentenis minder lief had. Hun kring breidde zich dagelijks uit en zij namen weldra eeu voorname plaats in de uitgaande wereld in. Elke week stond hun naam in de oourant. Zij besteedden al hun tijd voor hun genoegen en schenen nooit klaar te zijn met diners, concerten, soirées, partijen, altijd was er wat. Zij vielen in het oog door hun uiterlijke verschijning. Wanneer zij in het concert Orpheon kwamen, haaiden zij opzienMagda met haar lief gelaat, mooi figuur, kostbare diamanten en smaakvolle kleeding kon niet onopgemerkt blij ven. Zij nam les in het paardrijden en was als het ware voor amazone in de wieg gelegd, daar zij onbevreesd en lenig was. Een maand na haar eerste les verscheen zij op een prachtig paard, met haar man in Rotten Row. Dit was een nieuwe triomf op een terrein, waar mevrouw Motley gewoon was te heerschen, n na hare eerste ontmoeting te paard werd bepaald voorstel, datmet 4 stemmen aangenomen werd. Zooals men weet, was in de vorige vergadering besloten in het reglement van orde op te nemen de verplichting voor den plaatsvervangend secreta ris, om een eed af te leggen. Ged. staten ver klaarden echter hunne goedkeuring aan dia bepaling niet te kunnen verleenen, waarom op hun verzoek dit besluit werd ingetrokken. De voorzitter stelde daarop voor den waarnemenden secretaris nog den eed, voorgeschreven bp art. 100 der gem. wet af te nemen, maar de meerderheid van den raad vond dat, nu zjj toch dien titularis niet benoemden, onnoodig. Aan de landbouwvereeniging, welke een onder steuningsfonds voor den werkenden stand wil op richten, waarvan de leden door wekeljjkeche contributie in staat zullen zjjn ingeval van ziekte een geldeljjke bijdrage te verkrjjgen, werd voor het houden van vergaderingen het schoolgebouw te Oostkerke afgestaan. Het kohier voor den hoofdeljjken omslag werd, na wjjziging opnieuw vastgesteld op een bedrag van ongeveer 5330 met 244 aangeslagenen, ver deeld in 20 klaseen. In de Donderdag avond te Coljjnsplaat gehouden raadsvergadering is met algemeene stemmen tot gemeente-secretaris benoemd de heer mr L. A. Bybau, burgemeester, en tot ambtenaar van den burgerlijken stand de heer K. Schippers. Daar de heer B. Birkenfeld eerst besloten had de armen-praktjjk, doodschouw en vaccinatie na 1 April tegen het vastgestelde honorarium voort te zetten, maar later op dit besluit is terugge komen en een vernieuwd contract wilde aangaan tegen eene beloon ing van ƒ600 'sjaars, werd met algemeene stemmen door den raad besloten hieraan niet te voldoen, maar de armen-praktjjk enz. op te dragen aan een der geneesheeren te WiBsekerke. Met vier stemmen werd daartoe gekozen de heer Q. J. M. Janssen. Op den heer D. J. Hel derman waren 2 stemmen uitgebracht. Het Vakdepartement Zwolle nam inzake he^ bekende voorstel van het hoofdbestuur betreffende het Sociaal weekblad een eigenaardig besluit. De leden waren van oordeel, dat bedoeld weekblad niet mocht zjjn een blad uitgegeven door of uitgaande van de Maatschappg tot Nut van ''t Algemeen, maar dat het wel door die maatschappjj moest worden gesteund. Men besloot daarom het hoofdbestuur te machtigen, den heer Tjeenk Willink gedurende 2 jaren een jaarljjksch subsidie te geven van 2000, om hem te steunen in de uitgave daarvan. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft twee dubbeltallen opgemaakt# ter verkiezing van twee leden in dat bestuur, daar de heeren mr. P. J. G. van Diggelen en mr. Ha P. G. Quack moeten aftreden. Deze voordrachten bestaan uit de heeren: vacature-Van Diggelen! Maud niet meer en amazone gezienzoi>= lang Magda reed. Magda vertelde mij dat Zij rijles genomen had om baar man op de jacht te kunnen vergezellen. „Als hij dan een ongeluk krijgt, kan ik er ten minste bij zija," zei zij. Zij namen een uitnoodiging aan van Lord en lady" Dumberdale om een maand op hun landgoed doof te brengen, waar iedereen Magda en haar man om het zeerst roemde en benijdde. Ik voor mij was ongerust, zoolang zij weg waren en verheugde mij hartelijk, toen zij weer heelhuids in Londen terug kwamen. Zij hadden buiten weer nieuwe kennissea ge® maakt en klommen nog een sportje hooger op den maatschappelijken ladder. Men beroemde er zich op dat men hen kende; sommigen trachtten bij mevrouw Motley aan huis te komen, in de hoop van aan de Harlowes voorgesteld te worden. De feesten in Grandison Villa waren schitterender dan ergens anders. En terwijl Harlowe zijne voorname gasten ontving, zat zijn compagnon op het kantoor te cijferen of te kijken naar het laden van de karren op de plaats te Southwart, NEGENDE HOOFDSTUK. Ik zag Magda hoe langer hoe minder; maar dat was geheel mijn schuld. Haar vriendschap was onveranderd: zij was even blij mij te zien en met mij over muziek te praten als inde dagen van ouds; ofschoon zij nu minder behoefte aan mij had dan toen. Ais zij mij op straat zag; liet zij haar rijtuig ophouden om mij toe te

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 1