Verspreide Berichten» MIDDELBURG in 1886. Kantongerecht te Middelburg. Heden zijn veroordeeldJ. de R„ Vlissingen, wegens laten loopen van veo op eens andera grond, tot ƒ1 b. s. 1 d.Th. L. P., Vlissingen, wegens het niet sluiten van regen- of wel-water bak, tot ƒ3 b. s. 1 d.; B. B., Antwerpen, wegens het als muzikant uitoefenen van zijn beroep op den openbaren weg te Vlissingen zonder vergun ning, tot ƒ1 b. s. 1 d.; C. K., W. K., Vlissingen, wegens het wateren buiten de bakken, ieder tot fl b. s. 1 dP. W., en G. W. W., Middelburg, wegens burengerucht, de eerste tot ƒ5 b. s. 3 d. en de tweede tot fl b. s. 1 d.; C. J. H. G. wed. R., Middelburg, wegens overtreding ijkwet tot fl b. s. 1 d, en verbeurdverklaring van den meter; A. J. G., Middelburg, wegens het werpen van vuilnis in een riool, tot ƒ1 b- s. 1 d.; A. J. de B., P. E., Middelburg, wegens het werpen met sneeuw, ieder tot ƒ0.60 b. s, 1 d.; A. G., Middel burg, wegens het toedienen en verkoopen van sterkendrank aan twee kinderen beneden de 16 jaar, tot 2 b. van /10 s. 3 d. elke b.; verder wegens dronkenschap: J. P. R., zonder bekende woon- of verblijfplaats; J. B., O. en W. Souburg, ieder tot ƒ1 b. s. 1 d.; D. v. d. V., Middelburg, tot ƒ5 b. s. 2 d.; en allen in de kosten van het rechtsgeding. Een heerlijke onweersbui ontlastte zich heden middag boven Walcheren. Hierdoor is aan den lang gekoesterden wensch om regen voldaan. Mensch, dier en land zullen zeker door deze ge beurtenis, even gewichtig na zoo'n langdurige droogte als honderd kleine ongelukken van weinig beteekenis, opgefrischt zijnen onze lezers zullen zeker wel ons recht doen wedervaren dat wy daarvan melding maken. Naar men ons uit Vlissingen meldt is het »Grand Hotel" op de duinen nabij die gemeente weder zoover in orde dat het gereed is tot ont vangst van logé's en verdere bezoekers. Aanstaanden Zondag denkt de exploitant het hotel voor het publiek officieel open te stellen. Ook schijnt de Kurzaal-vereeniging het contract met den exploitant, dat ten vorigen jare zoo uit stekend gewerkt en zoo gunstige uitkomsten heeft opgeleverd, weder vernieuwd te hebben, zoodat het publiek voor dezen zomer weder genot volle en aangename uitvoeringen te gemoet kan zien. Op Zondag 22 Mei zal een deel van de zeer gerenommeerde »Crefelder kapel" in het Hotel eene uitvoering geven. Tengevolge van zwaren mist kwam de mailboot Willem, Prins van Oranje heden morgen ca te half tien van Queensboro te Vlissingen aan- De passagiers en mail vertrokken 11.55 per facul- tatieven trein. De binnenkomende Harwichboot Cambridge, moest bjj het lichtschip de Wandelaar ten anker komen en passeerde Vlissingen te ruim half twaalf; De nieuwe mailboot Nederland zal morgen (Woensdag) eene proefreis naar Queensborough makenvan Greenock naar Vlissingen werd de reis in 48 uren gemaakt. Woensdagavond verkeerde men aan de buiten haven te Vlissingen in duisternismen moest zich met kaarsen en petroleumlampen behelpen. Oor zaak daaryan was een gebrek aan de hoofdbuis onder het kanaal. Was het gedurende den afgeloopen winter aan den Westkapelschen zeedjjk doodsch en stil, thans heerscht weder de gewone bedrijvigheid. Ongeveer 100 dijkwerkers zyn dagelijks bezig, terwjjl ook het aanvoeren van klei en zand vele handen vereischt. De bekende schaduwzijde aan dezen gunstigen toestand is dat, wanneer de verbetering nog eenige jaren op de tegenwoordige wijze wordt voortgezet, er voor de Westkappelaars niet veel meer te verdienen zal zijn. Zij zullen daarom verstandig doen bp tjjds om te zien naar andere middelen van bestaan. Maandagmorgen zoo meldt de G. Crt bevond zich in de wachtkamer 38 klasse van het station te Goes een echtpaar, dat gereed stond het geheel vind ik dat ik zeer wel af ben. „Maar mijn waarde heer", zei ik, „denkt gi] niet dat gij nog beter af zoudt zijn, indien gij, in plaats van een werkeloos leven, een nuttigen werkkring hadt? Gelooft gij niet dat het beter voor u zou zijn, indien gij u op een ernstige studie toelegdet dan drie vierden van uw tijd door te brengen met romans te lezen en voor uw genoegen te leven „Neen, dat geloof ik niet", zei hg hartelijk lachende, „ik zou wel in het parlement kunnen komenmaar er zijn er al genoeg, die misbruik maken van onze bevoegdheid om op dat terrein niets uit te voeren. Ik zou ook ongetwijfeld in staat zijn om een boek uit te geven, maar dat zou de moeielijkheden van hen, die van hun pen moeten leven, nog maar vermeerderen. Ik heb geen grooten aanleg voor iets in het bijzonder; waarom zou ik dus de markt bederven door te gaan wedijveren met degenen, die wel aanleg hebben De natuur heeft mij geschapen om in een rond gaatje te passen; waarom zou ik mij nu met alle geweld in een vierkant moeten wringen Ik kon gemakkelijk vrede hebben met die leer, vooral met het oog op de bedrijvigheid van mijn heer Motley. Het verschil tusschen die twee compagnons was verbazend. Op zekeren dag nam ik een uitnoodiging van mijnheer Motley aan om te gaan zien, hoe hij geld verdiende. Eerst bracht bij mij aan de bank in de Throgmortonstraat, een ouderwetsch eenvoudig om naar Middelburg te vertrekken, teneinde den gesloten huwelijksband te doen ontknoopen, toen beide partijen eensklaps tot de ontdekking kwamen, dat toch echtscheiding eigenlijk niet door hen werd gewenscht. De reis werd derhalve onder de gunstigste voorteekenen aanvaard, te meer daar de vrouw uit louter vreugde en als blijk van teruggekeerde genegenheid haar man op sigaren tracteerde. Te hopen dat de betrokken personen later zullen kunnen zeggen beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald. Te Cadzand is bjj den landbouwer Cysouw, tegelijk met 11 anderen, een kuiken uitgebroeid met 3 pootende overcomplete poot zit waar de staart moet zjjnhet diertje heeft twee dagen geleefd en na zjjn dood is het opgezet, zoodat deze zonderlinge afwjjbing voor belangstellenden nog te zien is. Het zonderlingste is, dat een der gewone pooten slechts twee teenen heeft, terwijl aan de overcomplete poot 5 teenen zitten; ove rigens is het diertje goed gevormd. Eigenaardige begrippen omtrent zindelijk heid schijnt eene familie te Alfen te hebben, waar in eene kamer in twintig jaren de kleeden niet waren opgenomen. De straf echter bleef niet uit. In den loop der jaren was de vloer geheel verrot, de balken konden op het laatst den last niet langer dragen en op zekeren nacht zakte de vloer in, waardoor een kast vol oud porselein, ter waarde van een duizend gulden, in elkaar stortte. Een goede vangst! De jachtopziener Geltink, te Winterswjjk heeft gisteren, onder het gehucht Meddoho twaalf jonge vossen opgegraven en thuis gebracht. Bjj Rjjssen zjjn de vorige week zeven jonge vossen opgegraven, die thans door een hond gezoogd worden. De jaarljjksche bloembollenveilingen in den omtrek van Haarlem zjjn thans in vollen gang. De prijzen der bollen zijn echter aanmerkeljjk lager dan het vorig jaar. Iemand geeft een antwoord op de vraag, van waar de uitdrukking „een ton gouds" komt. Hjj doet nl., met een beroep op ds. Yan Koetsveld's Gelijkenissen van het Evangelie, opmerken, dat bij de oude volken het gewicht grondslag was der geldrekening, en dat in de rijke dagen onzer voorvaderen goud en zilver werden toegemeten; 100.000 nu was een haringtonnetje vol dukaten. Aan den Times seint men, dat van de 15 personen, beschuldigd van den aanslag op het leven van den czaar op 13 Maart 11. zeven ter dood zjjn veroordeeld. De overigen worden naar Siberië verbannen. Te St. Petersburg is een huis afgebrand, waarbjj zeven personen in de vlammen omkwamen drie vrouwen en 4 kinderen. Op verzoek van Schnaebele zelf heeft de France haar inschrijving voor een kruis van diamanten, hem aan te bieden, gestaakt. Ludwig Barnay is directeur van het Walhala- tlieater te Berljjn geworden. Omtrent de onlusten op Kreta ontbreken nog bjjzonderheden. De vreemde consuls, die bij het uitbreken der ongeregeldheden afwezig waren, zjjn naar Kanea teruggekeerd. Het Fransche fregat Victorieuse is naar Kreta vertrokken. De tentoonstelling van schoone kunsten te Venetië is gisteren door den koning en de koningin van Italië geopend. Katkoff heeft zich naar St Petersburg begeven. Men gelooft, dat Von Giers althans voorloopig minister van buitenlandsche zaken bljjft. Het Zwitsersche dorp Sils in het Domleschger- dal is op 6 huizen na, geheel afgebrand. In de nieuwe Zweedsche tweede kamer zjjn 139 tegenstanders en 81 aanhangers der bescher mende rechten gekozen. In de ontbonden kamer zaten 111 protectionisten en 101 vrjjhandelaars. Te St. Gallen is Iwan Tschudy, de schrijver van de Tourisfen in der Scliweiz, op 71jarigen leef tg d overleden. By de herstemming in het departement Haute Garonne is de candidaat der republikeinen, de radicaal Calvinhac met 29.038 stemmen tot afge vaardigde verkozen. Op den conservatief Duboul werden 24.551 stemmen uitgebracht. By de ver huis met een koperen plaat op de deur, waarop „Motley en Harlowe'' stond. Van buiten scheen het volstrekt geee druk bankierskantoormaar van binnen zag het er heel anders uit. Aan den eenen kant zaten de klerken, die het geld ont vingen, aan den anderen wa3 men bezig met wissels te innen; ginds schreven zij in groote boeken; iedereen was even druk bezig en toch stonden er menschen te wachten om geholpen te worden en onophoudelyk hoorde men het gerin kel van het goud, dat op de toonbank geworpen en gewogen werd. Het was verbazend 1 Wij begaven ons naar een vertrek aan het einde van het kantoor en de bediende, die onder danig de deur voor ons open hield, bracht ons meteen een kistje sigaren, alsof dat tot de zaak behoorde. Mijnheer Motley nam er een uit en schoof mij het kistje toe. Daarop kwam de directeur met boeken onder den arm en terwijl mijnheer Motley zijn sigaar opstak, luisterde hij naar hetgeen de directeur hem te zeggen had tgeen voor my alles even duister en onbegrijpe lijk was. „Heel goed, mijnheer Crawford, ik zal de cijfers nazien," zei hij. „Zend Burus bij mij." De directeur vertrok en weldra verscheen er een bedeesd, bleek jong mensch, die op verzoek van mijnheer Motley eenige cgfers nakeek, terwijl hg zelf. de andere onderzocht. Dit duurde eenigen tijd en nadat hij nu en dan zijn naam onder een papier gezet had, stond mynheer Motley op. kiezing van een senator in de Vendue werd de monarchist Rire verkozen. Te Belfast heeft wederom een gevecht tus schen de politie en de menigte plaats gehad. Verscheidene personen werden gewond. De Elsasser Landeszeitung noemt het gerucht, dat de staat van beleg over Elsasz-Lotharingen zou afgekondigd worden, uit de lucht gegrepen. Op een meeting te Rome, die door 6000 personen werd bygewoond, is geprotesteerd tegen de koloniale politiek der regeering. Door generaal Saletta is Massouah in staat van beleg verklaard. Het museum te Berlyn heeft voor 35.000 fr. uit de kunstverzameling van den hertog Buccleuch te Londen het meesterwerk van Rembrandts etsen Jezusde zieken genezende, uit het jaar 1650, g ekocht. In het Pruisisch huis van afgevaardigden werd door een der leden by de beraadslagingen over het verdrag tusschen Pruisen en het vorsten dom Waldeck-Pyrmont, betreffende het bestuur van dat vorstendom door Pruisen, over het toe komstig lot der Hollanders en hun koloniën met edele willekeur beschikt. De afgevaardigde Rumpf, een Waldecker, voerde ter ondersteuning van het verdrag en tevens als ^antwoord op het verwyt van slecht financieel beheer door het vorBtelyk bestuur aan, dat de Wal- deckers, nakomelingen der oude Cheruskers, die in het Teutoburger woud slag leverden tegen de legioenen van den Romeinschen veldheer Varus, hoewel arm aan goederen, doch ryk in liefde tot keizer en ryk, zich ook op geestelyk gebied had den onderscheiden. Ten slotte zeide hy »Het is u bekend, dat de koningin van Holland een Waldecksche prinses is. Dit is een zeer be- minnenswaardige dame. Misschien kunnen wy daardoor de Nederlanders in zooverre voor ons winnen, dat wy met hen een tractaat sluiten, hetwelk zyn practische uitdrukking kan vinden in een tolvereeniging, welke Holland en zyn koloniën met ons samenvoegt." De op Rumpf volgende spreker Meyer uit Breslau ten volle overtuigd van de byzondere gaven der afstammelingen der Cheruskers, wensch te echter het voorstel naar een commissie te verwyzen, waarmede zich ook Windthorst vereenigdo onder verklaring, allen eerbied voor den Waldeckschen stam te gevoelen, maar hy wenschte toch te con- stateeren dat ook de Hanovranen niet ganz ohne waren. By de behandeling der rechtzaak tegen de personen, die den aanslag beproefden op het leven van den czaar, trekt het de aandacht, dat allen erkennen schuldig te zyn. Overtuiging deed hun handelen. Zy erkennen voorts medeplichtigen te hebben, maar weigeren ten stelligste die te noemen. Zy doen mede hun uiterste best om te doen uit komen dat geheel hun handelwyze rust op nihi- listischen grondslag en willen daardoor blykbaar voorkomen dat men, met het oog op enkele Polen die onder hen zyn, aan Poolsche intriges zal denken. De grootst mogelyke energie wordt aan den dag gelegd. Een enkel staaltje uit het getuigenverhoor volge hier: Een der getuigen: student, heeft indertyd de gouden medaille van verdiensten verworven. Op de vraag of hy het dynamiet in de bommen had gedaan luidde het antwoord Ja, dat heb ik gedaan. Stonden de gevolgen der zaak u volkomen duidelyk voor den geest? Natuurlyk, anders zou ik het niet gedaan hebben. Hebt gy medeplichtigen gehad Ja, maar ik zal ze nimmer verraden. Een van uw vrienden en medeplichtigen is naar het buitenland ontsnapt, gelyk gy weet. Hoe is hy aan de middelen daartoe gekomen? Ik heb ze hem verschaftik verkocht myn gouden medaille. En waarom zyt gy niet met hem gevlucht? Dat moet ieder voor zichzelt weten. Ik wilde niet vluchten. Liever wil ik sterven voor de zaak, die ik voorsta F' De nacht-sneltrein van Koningsbergen naar Berlyn is in den vroegen morgen van Woensdag „Heel goed," zei hij „geef mij nu wat banknoten." - „Ja, mijnheer, hoeveel vroeg Burns, een sleutel uit zyn zak halende en naar de brandkast gaande. „Tien van zestig is genoeg," hernam mijn heer Motley, schreef een quitantie en gaf die in ruil voor de banknoten. Daarop gingen wg heen „Een veelbelovend jong mensch, die Burns," zei hij toen wij in het rijtuig zaten en naar Soutbwart reden. „Door hem controleer ik mijn directeur." „Gedoogt uw directeur controle?" vroeg ik verbaasd; want een directeur van een bank was ia myn oog altyd een zeer gewichtig en voornaam persoon. Hy zag mij met zijne tintelende oogjes aan en zei „Mijn goede vriend, de menschen laten zich alles welgevallen als zy geld noodig hebben alles," herhaalde hij twee of drie keer en keek om zich heen alsof hy de heele wereld de revue liet passeeren. Ik rook de talk reeds zoodra wy den hoek van den Southwartweg omsloegen en weldra zag ik het leelijke steenen gebouw, met zijne hooge schoorsteenen en dea stoom, die door de opening drong. Wy kwamen door een poort op een groote plaats, waar men bezig was met vaten en kisten te versjouwen. Door een andere poort kon ik een blik werpen op de rivier en de werf, waar een schuit geladen werd. Zware kranen waren aan een groot gevaar ontsnapt. By Straussberg was een dyk, waarlangs de trein moest komen, geheel verschoven. Zoodra de stationschef het vernam, vloog hy den trein, die reeds het eerst volgende station voorby was en niet meer kon worden gewaarschuwd, tegemoet en hy slaagde er in de aandacht te trekken door het zwaaien van de roode vlag. De trein hield 120 meter voor den, weggezonken dyk halt. Duizenden treinen zyn in de laatste twintig jaren over dezen dyk gegaan, zonder dat er ooit reden voor ongerustheid bestond. Men zal nu waarschynlyk op het gevaarlyke punt een brug leggen. Een nieuwe Haroun, al Raschid De prins-regent Luitpold van Beieren, maakt dikwyls in civiel kleeding een wandeling door München en heeft dan soms zeer amusante ont moetingen. Onlangs sprak een soldaat hem aan en vroeg hem den weg naar een bakker. Dezer dagen nu maakte de prins weder een wandeling in civiel en een eind achter hem ging een over ste der infanterie. Deze zag dat een soldaat dicht by den prins was, en dezen wel strak aanzag, maar niet salueerde, waarom de overste hem met de hand wenkende wilde duidelyk maken, dat hy de honneurs moest maken. De soldaat begreep den overste echter verkeerd en hield den regent staande met de woorden»He, wacht eens even, mynheer dfe overste moet u iets zeggen Ten opzichte van de verpleging der krankzin nigen, voor rekening van deze gemeente, valt te melden Op 1 Januari 1886 werden verpleegd 20 krank zinnige personen, te weten 16 in het gesticht te Delft en 4 in het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Medemblik. In den loop des jaars moesten 2 nieuwe krank zinnigen uit deze gemeente naar het gesticht te Deltt en 1 naar dat te Medemblik worden over gebracht; daarentegen overleden 3 lyders in het gesticht te Delft. Op het einde van het jaar was het getal van die verpleegden alzoo gelyk aan dat met den aanvang des jaars. Hunne verplegingskosten hebben bedragen 5354.32. Hiervan afgetrokken de bydragen 2386.58, blyft voor rekening der gemeente 2967.74. Bovendien heeft de overbrenging der 3 krank zinnigen gekost 64.52s, zoodat 3032.265door het burgerlyk armbestuur voor rekening der ge meente wegens verpleging van krankzinnigen is betaald, of 76.895 meer dan in 1885, doch 46.735 minder dan daarvoor by de begrooting voor 1886 was geraamd. De algeraeene toestand van den landbouw en van den landbouwer in deze gemeente was in 1886 weder niet gunstig. Wel was de oogst over het algemeen voldoende zoowel wat de kwaliteit als de kwantiteit betrof, doch de pryzen van alle producten waren veel te laag om voordeel af te werpen. De koop en huurwaarde der landeryen, voor- namelyk die van bouwland, bleven laag en daalden eerder dan dat er styging werd waargenomen. De bekende aardappelziekte heeft zich geheel niet vertoondde aardappeloogst was daardoor overvloedig. Omtrent de invoering van nieuwe gewassen, werktuigen, veerassen, de toepassing van nieuwe uitvindingen, valt niets byzonders mede te deelen. De in 1886 geteelde gewassen waren heet. 1754 heet. 2.75 17 77 2,20 17 77 24 50 17 802 270 Paardenboonen 29.— 17 812 Erwten 22.— 1) 400 Boonen (witte en bruine). 16.50 17 396 17 3395 Winterkoolzaad 2.— 17 40 Vlas 2.50 17 6250 schr. Voedergewassen. Mangelwortels 30.60 17 856800 kilg. in beweging niets was werkeloos, overal drukte en bedrijvigheid, te midden van het gegons der werktuigen en het gesis van den stoom. „De karren zijn nu altemaal uit; de plaats zal vol staan van nacht om twaalf uur met karren die terug komen of geladen worden. De eene dag begint voor dat de andere uit is en zoo gaat het jaar in, jaar uit." „Min of meer voegde ik er by. „Neen nooit minder; altyd meer. In de laatste twintig jaar is het nooit een dag achter uit gegaan. Zoodra ik vermindering zie, sluit ik de zaak; want dan weet ik dat ik niet langer in staat ben haar te drijven." „Gij zult de zaak wel sluiten, eer het zoo ver is." „Misschien. Het duurt lang eer men mil- lionnair is en ik zal het niet licht opgeven, eer ik zoover ben." „Men zegt dat gij reeds millionnair zijt." „Iedereen, die een kapitaal van meer dan honderd duizend gulden bezit, wordt millionnair genoemd. Maar daar ben ik nog ver af ik zal het echter wel worden, ik zal het worden," herbaalde hij met nadruk. {Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 2