FEUILLETON. De Compagnon van Harlowe. MIDDELBURG in 1886. te zjjn, die zonder middel van bestaan rondzwierf. Heden i» hij over de grenzen gebracht. Te Borssele is de vrouw van een arbeider van haar 18e kind bevallen. Gelukkig of onge lukkig zijn er indertjjd 10 overleden. Te Hoedekenskerke is terrein aangekocht om een huis te bouwen voor den nieuw te be noemen geneesheer. Met 7 Mei worden verplaatst de rijksveld wachters der 3e klasse (jachtopzieners) J. A. Buket, van Koewacht naar Serooskerke en J. Jansen Cz., van Serooskerke naar Koewacht. Men schrijft ons uit IJzendjjke Zaterdagmorgen werd alhier tegen twee land bouwers, onder wie éen raadslid, en even zoovele kooplieden, proces-verbaal opgemaakt wegens het verkoopen en koopen van graan vóór den aanvang der markt (10 uur). Aan het geregeld en behoorlijk houden van markt kan niet genoeg de hand worden gehouden. Het verkoopen toch vóór den daartoe bepaalden tijd niet alleen, maar ook de vele zaken die in de herbergen, in het algemeen niet aan de markt tafels, worden gedaan, kunnen niet anders dan zeer nadeelig werken op de instandhouding dier graanmarkt, welke na die te Oostburg de beste uit het 4e district is. Nu alle hinderpalen uit den weg zjjn ge ruimd, kan men binnen eenige dagen de vol tooiing der tramlijn binnen de kom der gemeente Sluis verwachten. De ljjn zal van af de Beestenmarkt loopen door de Kapellestraat, langs de Groote Markt, door de Vrjjstraat om achter de wallen dicht bij 't kanaal Sluis-Brugge te eindigen. Te Stavenisse is Zaterdag plotseling over leden een 78jarig arbeider, B. geheeten, gerechtigde tot het dragen van het Metalen Kruis. Zaterdag avond circa halftwaalf is op het stationsterrein te Roozendaal gevonden het ljjk van een goederenklerk, overreden door een van Rotterdam komenden goederentrein. Men denkt hierbjj aan zelfmoord. Op het bureau van den plaatselijken kom- mandant te Breda, meldde zich verleden week een jonge deerne aan voor de dienstneming in Ned. Indië. Zjj had veel zin in het handgeld van 300, dat voor zesjarige verbintenis bp dat leger uitgekeerd wordt. Aan de krijgshaftige maagd werd echter aan het verstand gebracht, dat de oproeping alleen betrekking had op mannelijke personen. Haar denkbeeld was geweest als marketentster voor Indië in dienst te treden. Ook een huweljjksreisje! Mijn heer neemt voor zich en zjjn vrouwtje een plaats- kaart 2e klasse, brengt haar heel galant in den gereedstaanden trein en vergenoegt zich zei ven met eene plaats in de 3e klasse bjj een zijner vrienden. Het is te Hepen (gem. Bergen) gebeurd. Zeldzame gehechtheid voor eene schoon moeder bleek een jonge man te Dordrecht te bezitten. Hij ging, hoewel hjj eerst sedert eenige maanden was gehuwd, met de moeder zijner vrouw op den loop. De verlaten vrouw en de achter gebleven echtgenoot van de schoonmoeder zetten de vluchtelingen achterna, doeh kwamen onver richter zake terug. De geschaakte vrouw bezit, behalve hare ge huwde dochter, noch verscheidene andere kinderen. Men meldt, dat de bekende tooneelspeelster, mevrouw Rössing-Sablairolles voor eenigen tijd op het tooneel te 's Gravenhage een val deed, waar door zij nu nog in eenigszins Ipdenden toestand verkeert. Dumas' Francillon is Zaterdag met veel succes door de vereeniging Het Ned. Tooneel in den stadsschouwburg te Amsterdam opgevoerd. Aan alle optredenden wordt groote lof toegebracht. Mevrouw Frenkel moet de titelrol met indruk wekkende, artistieke soberheid gespeeld en gezegd hebben. Op de tentoonstelling van voedingsmiddelen te Amsterdam zal ook eene viscbbank aanwezig zijn, waar alle dagen, behalve des Zondags, levende zeeviscb zal worden tentoongesteld en verkocht. Bp de vischmarkt komt ook een echt antiek mosselhuisje. Ook uit België zjjn verschillende inzendingen Uit het Engelsch doör FRANK BARRFTT. ZESDE HOOFDSTUK. „Ik kan dit Motley in het minst niet kwa lijk nemen", zei Potter. „Een man is niet gehou den om van de daken te verkondigen, ten believe van alle mogelijke mededingers, dat hij plan heeft een mooi meisje, dat zoo en zoo heet, te trouwen. Hij voorzag zeker wel de gevolgen van de ken nismaking met zoo'n mooien, liehtzinnigen jongen heel onaangename gevolgen voor hem, en ik ben maar verbaasd, dat hij zoo meegaande was en zoo gewillig toeliet, dat Harlowe den heelen dag om Magda heen draaide en hem altijd in den weg stond, 't Was wat moois voor Motley om er bij te zitten en toe te zieD, hoe zijn compag non Magda bijna den heelen avond bezig hield." „Waarom kon hij haar zelf ook niet bezig, houden zei Cerile met een mislukte poging om de zaak beter te maken. Ik wilde het gesprek op iets anders brengen, maar het was te laat. Ik had den storm ver wekt en kon hem niet bedwingen. Magda stond op en verliet schielijk de kamer. Johanna en Cerile zagen elkaar aan. Potter toegezegd, o. a. eene van de Sociétè des cuisiniers Beiges te Brussel. Omtrent de invrjjheidstelling van Schnaebele verneemt men nader; Vrijdagavond was Schnaebele reeds in diepen slaap, toen hij door den wind gewekt werd en tevens door het binnentreden van den rechter van instructie in zijn cel, die hem mededeelde, dat hij een telegraphisch bevel tot zijn invrijheidstelling had ontvangen. Schnae bele verliet Metz met den trein van 12 uren 's nachts. Te Pagny wachtten zijn vrouw en zjjn zoon hem aan het station op en namen bij hem in dezelfde waggon plaats tot Pont-ü-Mousson. Hier wachtte den ontslagen gevangene, die zich te Pagny aan alle demonstraties had onttrokken, een warme begroeting. De geheele bevolking was aan het station, het gerucht van Schnaebele's komst had zich als een loopend vuurtje midden in den nacht door de stad verspreid. »Leve Frankrijk! Leve Schnaebele!" klonk het uit honderden kelen. Ieder wilde den Franschen commissaris de hand drukken. Sommige reporters wilden van hem bijzonderheden weten, maar Schnaebele, die direct zijn reis naar Parijs voort zette om zijn chefs rapport te brengen van het gebeurde, weigerde zich te laten interviewen. Een arbeider, die in de omliggende dorpen Schnaebele's portret colporteerde, schonk het origineel aan het station Frouard zijn laatste exemplaar. Schnaebele heeft reeds weder Parijs verlaten en is naar Pont a-Mousson teruggekeerd. Men ver wacht, dat hij binnenkort gepensioneerd zal worden. De France heeft een inschrijving geopend om Schnaebele een kruis van diamanten aan te bieden. De Temps waarschuwt met recht tegen dergelijke demonstraties, waardoor men aanstoot moet geven aan de Duitschers. Aan hetzelfde blad schrijft men, dat Gautsch, toen Schnaebele uit Metz aan het station Ars aankwam, in dezelfde waggon plaats nam en zich trachtte van alle schuld schoon te wasschen. Na een heftig dispuut met zijn Franschen collega ver liet hij te Noveant den trein. De heer Herbette, Fransch gezant aan het hof te Berljjn, zou Zaterdag naar Parijs vertrekken om daar 14 dagen te blijven. Het Italiaansch ministerie heeft nog geen besluit genomen, omtrent het al of niet deelnemen van Italië aan de Parijsche tentoonstelling in 1889. Maar èn het kabinet èn de pers zijn over 't algemeen gunstig gestemd voor het aannemen van Frankrijke uitnoodiging. Depretis zal den raad der verschillende kamers van koophandel over deze zaak inwinnen. Naar de Pol. Correspondenz verneemt zullen de czaar en de czarina binnen eenige weken hun reis ondernemen naar het district der Don-kozakken, De Russische politie heeft een streng onder zoek ingesteld, wie de correspondenten der vreemde dagbladen heeft kunnen inlichten omtrent den inhoud der akte van beschuldiging tegen de nihilisten, wier proces met gesloten deuren wordt gevoerd. Generaal Orschevski, die onlangs zijn ontslag als directeur der geheime politie heeft genomen, moet den czaar een memorie overhandigd hebben, waarin hjj de gebreken van het tegenwoordig bestuur en de willekeur der administratieve auto riteiten uiteenzet. De czaar moet zijn tevredenheid over dit ge schrift te kennen hebben gegeven, daar ook volgens hem de ondervinding der laatste jaren niet voor het huidig beheer spreekt. Tegen 26 sociaal-democraten te Danzig is rechtsingang verleend wegens deelneming aan een geheime vereeniging. Elf worden beschuldigd het volk tot daden van geweld opgehitst te hebben, elf andere van het Verspreiden van verboden geschriften. Op de werven te Belfast is een groote grève uitgebarsten; 6000 arbeiders hebben het werk gestaakt. Zij wenschen wekelijks, niet bjj de halve maand betaald te worden. De bevolking van Louisville, Kentucky, heeft tot driemaal toe beproefd de gevangenis binnen te dringen om twee mannen te lynchen die een dienstbode mishandelden. Er zjjn troepen ter bewaking gezonden. Tengevolge bevel van generaal Saletta wordt keek eenigen tijd uit het venster, keerde zich om en zei „Zie eeos, Holderness, Magda geeft ontzaglijk veel om uw meening en zal. eer naar uw raai luisteren dan naar dien van iemand anders. Zoudt gij haar niet kunnen overreden om zich dien jongen Harlowe uit het hoofd te zetten en op de dwaasheid wijzen om Motley te beleedigen door een zotte hofmakerij, die tot niets kan leiden." „Neen", zei ik, „dat kan ik niet doen en het is ook onnoodig om te trachten baar tot iets te overreden. Magda is een braaf meisje en hoe gedachteloos zj ook in veie opzichten mag zijn, zij zal niet verkeerd handelen, uit gebrek aan nadenken, in een zaak als deze. Iadien zij geen liefde gevoelt voor mijnheer Harlowe, zal zij hem niet meer zien en mijnheer Motley huwen maar indien er in haar hart ware genegenheid voor hem ontstaan is, dan zal zij niet met mijn heer Motley trouwen en de hemel beware mij dat ik haar door een woord van mij zou bewegen om anders te handelen." „Tnsschen twee stoelen valt men op den grond," bromde Potter „en dan vaarwel heerlijk leven en vorstelijke inrichting. Ik zal zelf met haar spreken. - „Goeddacht ik. Als gij in dien geest met haar spreekt, zult gij haar versterken in haar besluit om goed te handelen." Ik voorzag dat Magda een vreeselijken tijd de kust van Massouah geblokkeerd. Op verscheidene plaatsen in Griekenland o. a. te Janina zijn schokken van aardbeving gevoeld. Keizer Wilhelm heeft de kerkeljk-politieke wet bekrachtigd, die onmiddelijk door het staats blad is gepubliceerd. De Porte neemt weder strenge militaire maatregelen in Albanië, daar zj verwikkelingen met Montenegro vreest. Naar men verzekert heeft de Porte in ant woord op sir Drummond Wolffs voorstel, dat de Britten Egypte over 5 jaar zouden ontruimen, als tijdstip 18 maanden voorgesteld. Gisteren is te Venetië in het bijzijn van den koning en de koningin van Italië het standbeeld van Victor Emanuel onthuld. Het tractaat tusschen Frankrijk en den Congo-staat is onderteekend. Het Oubangi-bassin wordt tusschen de beide staten verdeeldde Congo-staat krijgt den linker, Frankrjjk den rechter oever. Opvolger van den overleden generaal Ganetzky als commandant van de Peter- en Paul- veBting te St. Petersburg zal generaal Drenteln, gouverneur-generaal van Kieff zijn. Op diens tegenwoordigen post zou dan generaal Orschewski, gepensioneerd chef der politie, komen. Op Kreta zijn rustverstoringen uitgebroken. Tusschen de Muzelmannen en de Christenen in Lakonië in Morea zijn bloedige botsingen ontstaan. Zaterdag zjjn te Parjg op Père Lachaise in tegenwoordigheid van vele vereerders en vrienden de overblijfselen van Rossini opgegraven, teneinde naar Florence vervoerd te worden. Onder de aanwezigen behoorden Ambroise Thomas en Mas senet, die beiden het woord voerden. De overledene Mgr Cataldi, ceremoniemeester op het Vaticaan, heeft zijn fortuin, dat op 250.000 fres geschat wordt, aan den paus vermaakt. De Fransche bladen melden, dat de regeering aan Lamoureux heeft toegestaan den Lohengrint nu het incident-Schnaebele is afgeloopen, op te voeren. De algemeene repetitie werd Zaterdagavond ge houden, de eerste opvoering zal Dinsdag of Donderdag plaats hebben. Het nieuwe wetsontwerp betreffende de brandewijnbelasting is Zaterdag door den Duitschen bondsraad aangenomen en wordt heden bij den rijksdag ingediend. Reeds sedert vele jaren spreekt men in Frank- krijk over het plan om Parijs tot zeehaven te maken. In den Parijschen gemeenteraad is dit nu ook ter sprake gebracht en werd het besluit ge nomen „de regeering uit te noodigen een prijsvraag uit te schrjjven voor het graven van een kanaal, dat Parjjs met de Noordzee verbindt." Te Rome is een bende bandieten ontdekt, die haar zaken in 't groot dreef. Hoofdman was een veteraan van de galeien, reusachtig van lichaamsbouw, en een bekend inbreker; niet minder dan 200 inbraken per jaar had hjj op zjjn geweten. Wat die bandieten durfden uithalen, bljjkt voldoende uit het volgende feit. Te Civita Vecchia werd uit het huis der firma Bellettini en Parini een ijzeren brandkast van 1500 pond weggedragen en op de schouders eene mijl ver gebrachtdie kast bevatte 300.000 lire. Toen men haar onmo gelijk kon open krjjgen, besloot men haar op de spoorwegrails te leggen en door een locomotief te laten stukrijden maar dit plan werd verjjdeld en de diefstal ontdekt. Een dertigtal leden der bende met hun hoofd man zijn gearresteerd. In eeu vergadering der leden van het nu mismatisch genootschap te Weenen hield dezer dagen de heer Ehrenfeld een voordracht over het papierengeld, dat sedert 125 jaren in omloop is. Daarin toonde hij aan, dat de voornaamste oor zaak van het ontstaan daarvan moet gezocht worden in een vloek der maatschappij: den oor log, en dat het aanvankelijk werd uitgegeven met het doel om het nooit te verzilveren. Deze voordracht werd opgehelderd door eenige honder den exemplaren van allerlei soorten van papie rengeld, uit alle oorden ter wereld afkomstig. Geen staat van Europa, die tot deze collectie welke een paar duizend nummers bevat, het zijne niet heelt bijgedragendaartoe behoort o. a. tegemoet ging. Zij moest beslissen of zij lief had of niet, en dan kiezen tusschen het opofferen van zich zelf of van de belangen harer familie; maar ik vertrouwde dat zij met hare beginselen alle bezwaren zou te bovenkomen en zegevierend alle gevoelens van valsche schaamte overwinnen. Den volgenden morgen meldde mijnheer Harlowe zich op Zonhoeve aan en vroeg om Magda te spreken. Zij was nog op haar kamer en gaf hem belet, 's Middags kwam mijnheer Motley. Magda liet zeggen dat zij ongesteld was en hem verzocht haar te excuseeren eu den volgenden dag terug te komen, dan hoopte zij wel genoeg te zijn om hem te ontvangen, 'a Avonds sprak zij met haar vader, luisterde geduldig naar alles, wat hij te zeggen had en beloofde te doen, wat zij gevoelde dat goed was. „Dat ia heel billijk, natuurlijk", hernam Potter, „maar gij zult toch uw engagement met Motley niet verbreken, terwille van iemand, die misschien volstrekt geen ernstige bedoelingen heeft." „Als ik niet met mijnheer Motley trouw, neem ik niemand", zei Magda kalm. Dat was niet, hetgeen Potter wenschte. Den volgenden dag om twee uur kwam Harlowe terug. Men liet hem in de voorkamer en zei dat juffrouw Goddard beneden zou komen. Zij ging de trap af met een gevoel van duizeligheid, zooals 1 zij mij later zei, die haar noopte een oogenblik te een exemplaar van de papieren noodmunt, gedu rende de belegering van Leiden uitgegeven, toen de Spanjaarden voor de stad lagen in 1574. Noord- en Zuid-Amerika, Groenland en IJsland, Chioa, Japan, Siam, Afrika, Khartoem met exem plaren van het papierengeld door Gordon paeha in 1885 aldaar uitgegeven, en nog een lange reeks andere vreemde staten hebben bijdragen tot deze zonderlinge verzameling geleverd. Naar de verzekering van den heer Ehrenfeld is de collec tie compleet. Bjj gelegenheid dat da keizer van China zelf de teugels der regeering in handen heeft ge nomen is door hem de volgende proclamatie aan zijn onderdanen gericht »Door den wil des hemels heb ik voor dertien jaar den troon bestegen en sedert dat tijds verloop heeft de Keizerin-regentes met het oog op mijn jeugd de gewichtige staatszaken geleid, zoodat ik mij aan mijn studie kon wjjden. Meer dan tien jaar lang is de keizerin niet moede geworden voor den dienst van den staat wijze mannen te kiezen en heeft zjj degenen, welke niet geschikt waren voor hun betrekking, ontslagen. Alles, wat zij heeft gedaan, geschiedde tot heil des volks en de geheele natie leefde in vrede. Nooit heeft de geschiedenis een glansrjjker tijdperk aangewezen dan de regeering van- hare majesteit. Thans heeft de keizerin bepaald dat ik, daar mjjn opvoeding voltooid is, in persoon de teugels van het bewind in handen zal nemen. Toen ik van dat besluit kennis kreeg, sidderde ik, alsof ik mjj midden in de zee bevond, zonder te weten waar het land is. Hare majesteit wil mij intusschen nog gedurende verscheiden jaren met haar raad bijstaan. Daarom heb ik, gehoor zaam aan de bevelen der keizerin, een mededee- ling gericht tot den hemel, tot de aarde en tot mijn voorvaderen, om hen kond te doen dat ik in persoon de regeering des rjjks op den 15en dag van de eerste maand van het 13e jaar mjjner regeering heb overgenomen, enz." Verder wordt o. a. bepaald, dat er gebeden zullen worden ge houden op 'tgraf des keizers. Aan het jaarverslag, door burg. en weth. aan den gemeenteraad aangeboden, is het volgende ontleend Het aandeel dezer gemeente in de lichting der nationale militie van 1886 bedroeg 32 man. In 1885 waren voor die lichting ingeschreven 132 personen, waarnaar het aandeel is berekend. Op den 10 en 11 Mei werden ingelijfd bij de landmilitie 28 en bij de zeemilitie 4 man. Tot de ingelijfden behoorden 26 lotelingen en 6 plaatsvervangers. Van de lotelingen werd 1 door de gedeputeerde staten van Zeeland wegens lichaamsgebreken afgekeurd; hjj werd door een hooger nummer vervangen. Van het aantal ingeschrevenen zjjn door den militieraad of door de gedeputeerde staten van Zeeland vrjjgesteldals beneden de maat (1.55 meter) 7, wegens ziekte of lichaamsgebreken 7, als eenige wettige zoon 17, als in dienst bij de zee- of landmacht 19, wegens broederdienst 34 man, te zamen 84 man. De miliciens bij de landmilitie der lichting 1881 zijn, na volbrachten vijfjarigen diensttijd en voor zoover zij niet bp het staande leger waren over gegaan, ten getale van 22 uit den dienst ont slagen, terwijl bij de zeemilitie geene miliciens werden ontslagen. De verlofgangers der lichtingen 1883 en 1884 zjjn op verschillende tijdstippen, krachtens art. 125 der militiewet,. in werkelijken dienst opge roepen, zoo tot het houden van herhalings-oefe- ningen als tot het bjjwonen van troepenvereeni- gingen. Voor de lichting van 1887 zijn ingeschreven 140 personen. Bij de vaststelling der ljjst van inkwartiering waren 1822 pereeelen of perceelsgedeelten voor inkwartiering aangeslagen 742 ingezetenen hebben zich tot wederopzegging bereid verklaard, om de zorg daarvoor, tegen schadeloosstelling van 0.70 telkens, wanneer zjj aan de beurt zijn, over te laten aan het gemeentebestuur. Tengevolge hiervan is een man rechtstreeks bjj een ingezetene ingekwartierd, terwijl de overige 10 manschappen besteed zijn geworden. De dienstdoende schutterij is samengesteld uit drie compagnieën. De werkelijke sterkte was 547 mansehappen, van welken actief 320 (hieronder begrepen 24 onderofficieren, korporaals en leden van het muziek korps die vrijwillig dienen) en de reserve 227. Bij de wet gevorderde actieve sterkte is 320. bljjven staan en zich aan de leuning vast te houden. Toen dat over ging, deed ze de deur open en stond tegenover Harlowe. Hij was heel eenvoudig gekleed ineen gewoon zomerjasje; hij trachtte haar niet te verblinden door uiterlijken praal; er stond geen rijtuig met ongeduldige paarden voor de deur hij had geen diamanten speld of ringen aan, hij zag er eenvoudig uit als een fatsoenlijk Engelsehman. Hij vroeg naar haar gezondheid, praatte over Streatly en eerst toen hij zag dat zij een weinig bekomen was, begon hij over het doel van zijn bezoek. „Gij zult zeggen, dat ik mij erg overhaast na zulk een korte kennismaking reeds een onderhoud te vragen, maar ik ben overtuigd dat gij het met mij eens zult zijn, dat wij elkaar goed kunnen begrijpen, zonder omwegen spreken en voor eens en voor al weten hoe de zaken staan. Dat is vooral van veel belang voor mij, daar ik u ten huwelijk kom vragen." (TPordl vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 2