N° 103J 130e Jaargang. 1887. Dinsdag 3 Mei. Uitslaan van Tapijten. Middelburg 2 Mei. IN PMCT1JK GEBRACHT. Onderwijs. Kerknieuws. Verspreide Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m, franco 8.50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertenties! 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels /1.50 iedere regel meer f 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte; MIDDELBURGS» COUÜAiVT. w Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruisingen: P. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Moou,te T kol enW. A. van Niettwenhuuzen. Hoofdagenten voor bet Buitenland: te Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Pubiicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger I>e burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat op verzoek van belanghebbenden, behalve de bij hunne publicatie van den 22 April 1887 aangeduide weg onmiddellijk gelegen ten zuid oosten van de werf „Middelburgs welvaren", ook nog tot het in het openbaar uitslaan van tapijten en vloerkleeden wordt aangewezen het terrein, gelegen ten zuid-westen van het pakhuis „de Hoop dat het uitslaan niet mag geschieden op plaatsen, welke minder dan 20 meters van de openbare wegen of straten zijn verwijderd. Middelburg, den 29 April 1887. De burgemeester en wethouders voornoemd, F. ERMERINS, l. b. De secretaris, A. DE VULDER VAR NOORDER. Nog niet lang geleden is door ons getracht nog eens de aandacht te vragen voor eene nieuwe regeling van onze belasting op het inkomen, meer overeenkomend met de draagkracht der belastingschuldigen. Wij deden dit vooral met het oog op den financieelen toestand der gemeente en de eischen, die gesteld zullen worden in verhand met dringend noodige hervormingen. Wij hebben slechts te herinneren aan de drinkwaterleiding en het voorbereidend onderwijshervormingen, die groote uitgaven na zich zullen sleepen, en waarvoor men vanzelf zal moeten uitzien naar nieuwe inkomsten, die men naar onze meening krijgen kan ook door eene progressieve inkom sten-belasting in te voeren, waardoor men langs billijken weg de middelen der gemeente zal kunnen vermeerderen. Vooral in verband daarmee verdient wel de aandacht een voorstel, thans aanhangig in den Groaingschen gemeenteraad, en ingediend door de heeren Drucker, Frima en De Haan, tot wijziging der verordening op de heffing van den hoofdelijken omslag. In die gemeente is die omslag hoog. Bij een inkomen van 500 tot 600 betaalt men 10.07 '/2van 600 tot 800 16.12; van 800 tot 1000 26.19 van 1000 tot 1300 40.30; van 2000 tot 2400 80.60; van ƒ2400 tot 2800 ƒ96.72; van ƒ3200 tot f 3600 ƒ128.96 van 5000 tot 5600 213.59van 8000 tot 9000 342.55; van 12.600 tot 14.100 538.00%] van 36.000 tot 40.000 1612van 80.000 tot 90.000 3627. Wij deden enkele grepen, waaruit men zien kan, dat de aanslag daar tot een hoog cijfer geklommen is. De voorstellers eener nieuwe organisatie verzekeren tevens dat de belasting druk „te zwaar blijkt voor de mingegoede ingezetenen." Om die redenen hebben zij thans een voor stel gedaan tot invoering eener „consequent progressieve schaal voor belastingheffing." Zij stellen eerst voor een veel uitvoeriger verdeeling in klassen en dan een percentage voor iedere klasse verschillend, te vinden door de vaste ver houdingsgetallen, in de verordening op genomen, te vermenigvuldigen met zoodanig cijfer als jaarlijks wordt berekend, als het geheele bedrag van den hoofdelijken omslag is vastgesteld. Die percentage nu bedraagt in de klassen, door ons hierboven aangehaald, als volgt eerste klasse 0.10tweede 0.18derde 0.25 vierde 0.30zevende 0.43 achtste 0.46 tiende 0.50; veertiende 0.54; achttiende 0.58; twee en twintigste 0.61,- een en dertigste 0.71en acht en dertigste 0.78. Volgens dit voorstel nu zouden de aanslagen in die klassen dan worden 4.28 9.25 17.12 25.68 73.62 94.50136.96; 231.12 397.18 j 668.71 2187,94 en f 5341.44. Bij eene vergelijking van deze cijfers met de tegenwoordige aanslagen, zooals zij hier boven zijn aangegeven, zal men bemerken, hoe de druk voor hen, die kleinere en kleine inkomens hebben, zou verminderen terwijl die der zeer vermogenden zou vermeerderenwat zeker billijk heeten mag, terwijl ieder, naar gelang zijn inkomen grooter zij, zou moeten betalen. Bovendien wordt de opbrengst der ge heele belasting door zulk eene regeling allicht grooter. Maar in ieder geval krijgt men, wanneer men de overtuiging heeft, dat elk naar zijn draagkracht wordt getroffeneen veel beter en zuiverder toestand. Wij hebben op dit voorstel de aandacht willen vestigen om het tevens ter overweging aan te bieden aan hen, die in onze omgeving streven naar een billyko verdeeling der lasten. De Groningsche raadsleden, die het voorstel deden, verklaren dat het overbodig mag ge acht worden over het stelsel van progressie in het algemeen nit te weiden. Door tal van uitstekende autoriteiten wordt de juistheid en billijkheid der progressie erkend. Wij zijn dit met hen eensmaar het neemt niet weg dat men nog lang niet algemeen overtuigd is van het nut om een stap in die richting te zetten. Men houeft eene verbetering in dien geest nog tegen, vaak met het eenige argument dat men daardoor de meer bevoorrechten uit een gemeente verdrijft. Of dit voor vele gemeenten de onze niet te vergeten wel juist is en of dit in elk geval het handhaven wettigt van een on- billijken toestand en het weerhouden van een maatregel die in het belang der gemeente- financiën is; ziedaar eenvraag, welke wij gaarne, bij het voorstel dier leden, ter overweging geven aan hen, die in deze de handen aan het werk zouden kunnen slaan. Door de heeren Zylker, Schepel, Buma en Van Diggelen is een allerbelangrijkst voorstel ingediend. Zij willen bij hoofdstuk VII der grondwet, over de financiën, bepalen: »Alle ingezetenen, die tot het betalen van be lastingen in staat zjjn, dragen naar hun inkomen en draagkracht bij tot de directe belastingen. Accijnzen op eerste levensbehoeften worden niet geheven". Dit voorschrift van een stelselmatige hervorming en aanvulling onzer belastingen is, volgens ge noemde heeren, noodig om een rechtvaardige verdeeling der lasten te verzekeren, daar de be staande grondwet niet heeft belet, dat behoeftigen van hun nooddruft, minder gegoeden in evenre digheid meer dan welgestelden en nij veren voor hen. die van inkomsten uit effecten leven, betalen. Verder willen zjj in de add. artikelen bepaald zien„Met 1 Jan. 1891 zjjn afgeschaft de accijnzen op vleesch, zout, zeep, bier en azijn", teneinde al dadelijk een gewichtigen stap in de gewenschte richting te doen. Wjj komen nader op dit voorstel terug. Donderdag geen audiëntie by den minister van oorlog. Na een te Middelburg gehouden examen zjjn tot roeiers der dranken benoemd de commiezen T. C. Everadjjk te Axel, L. Manneke te Philippine, A. W. Sorber en P. C. v. d. Bos, beiden te RapenburgHi v. d. Kamp en J. P. Manni, beiden te Walsoorde en W. C. v. d. Putte te Bede. (N. R. Cru) Met ingang van 1 Juni e. k. wordt P Nap, kommies-verificateur der 3e categorie by 's rijks belastingen verplaatst van Hansweert naar Rot terdam, terwyl in diens plaats treedt J. van der Zee, kommies 3e klasse thans te Leeuwarden. Laatstgenoemde wordt 1 Juni benoemd tot kommies-verificateur der 3e categorie. Uit Groede schryft men ons: Heden (Maandag) had alhier de plechtige ter aardebestelling plaats van den heer M. Mazure, oud-burgemeeBter en wethouder dezer gemeente, buitengewoon lid van gedeputeerde staten van Zeeland en dykgraaf van de watering Groede en Baanstpolder. In allen eenvoud had de begrafenis plaats van een man, wiens nagedachtenis by velen de herinnering zal achterlaten aan eene flinke persoonlijkheid. In 1846 benoemd tot burgemeester dezer gemeente, werd hjj op verzoek eervol ont slagen in December 1880, doch bleef als lid van den raad en wethouder een werkzaam deel nemen aan het bestuur der gemeenteals lid der staten was hij dejeenig overgeblevene van hen, die reeds onder de vroegere grondwet in dat ooilege zitting hadden en bij de invoering der nieuwe grondwet werden herkozenonafgebroken bleef de overledene zitting hebben tot aan zijn dood, nadat hij sedert 2 jaren tot buitengewoon lid van ged. staten was benoemd. De betrekking van dykgraaf bekleedde hy bijna 30 jaren. Met zyn verscheiden treedt een krachtige figuur, die een werkzaam leven achter zich had, van het tooneel, en zijne plaats zal in vele opzichten moeielijk te vervangen zyn. Het Atos-departement IJzendjjke, waarvan thans president is de heer Iz. Leenhouts Izz., die den overleden voorzitter, den heer Van Muyen, is opgevolgd, heeft tot afgevaardigde en diens plaatsvervanger ter algemeene vergadering be noemd, reap, de heeren J, J. L. ten Berge en W. K. Brevet. De afgevaardigde kreeg in last te stemmen tegen het voorstel van het hoofdbestuur betreffende het Sociaal Weekbladvóór het voorstel van het departement Rotterdam (uitgave van kleine ge schriften) en zich te verklaren vóór de stichting eener kweekschool voor bewaarschoolhouderessen, zoo de bezwaren, thans daaraan verbonden, op eenige wijze uit den weg konden worden geruimd. Lantaarn n° 9 bevat de Europeescbe vrede. En verder: De heer D. A. van Waalwijk en prof. Jan Contrarie, door Jan C. de Vos. Portretten uit de tweede kamer, n° VII. F. Lieftinck, door W. v. d. P. en Lady Wilde, door Louise Stratenus. Be Globe van Mei bevat Neêrlands jongste verleden I. Generaal Boulanger. Frederik de Groote en zijn voorlezer. Eenige bijzonder heden omtrent den slaap. Aan het schriftelijk gedeelte van het verge lijkend examen voor hoofd der school te Oost en West-Souburg namen Zaterdag 12 van de 14 candidaten deel. De distr. sehoolopz. de heer C. M. van Visvliet) werd bijgestaan door de heeren J. de Man en P, G. de Jager hoofden van scholen te Middelburg. Het mondei, gedeelte van het examen zal plaats hebben Zaterdag 21 Mei. De candidaten roemen zeer de wijze, waarop zij door het gemeentebestuur zyn onthaald, en die gunstig by veie andere afsteekt. Te Hoedekenskerke komen zoo schryft men ons op het bevolkingsregister 43 kinderen voor van b12 jaren, die den 1 Januari jl. geen onderwijs genoten. Daaronder zyn echter 13 kinderen begrepen, die, in 1880 geboren, nog geen gelegenheid hadden ter school te komen. Er bljjven dus 30 kinderen over, 13 jongens en 17 meisjes, die geen onderwijs genoten. By die 30 zyn er eenige, wier ouders bezwaar tegen de vaccine hebben en die nimmer de school be zochten. De meeste echter hebben eenigen tijd het onderwijs bygewoond, maar zyn, sommige als volleerdandere weêr, daar zy thuis niet gemist konden worden, op 9, 10 a lljarigen leef- tjjd voor goed van de school genomen. Vooral meisjes van dien leeftijd verkeeren in dat geval. Voor haar komt het er toch minder op aan, zeggen velen. „Als zij haar naam kunnen echry ven en een kapitteltje in den bybel lezen, is 't al wel. Wat hebben meisjes met die groote geleerdheid noodig Geheel overeenkomstig het voorstel van de plaatselijke schoolcommissie is door den gemeente raad te IJzendijke Zaterdag besloten een (hulp) onderwyzer aan te stellen op eene jaarwedde van 450. De sollicitanten, die op da voordracht geplaatst worden, moeten zich aan een praotisch examen onderwerpen, waarvoor zjj vergoeding van reisgeld zullen ontvangen, die in de provincie doch buiten het kanton wonen 5 en die buiten de provincie wonen ƒ10. Voor de benoeming van een onderwijzer met hoofdakte verklaarden zich slechts 3 leden. De meerderheid was van oordeel, dat in de laagste afdeeling der laagste klasse die luxe kon worden gespaard, zoolang de wet het niet bepaaldelyk vordert. - Het aantal studenten ingeschreven aan de vrjje universiteit te Amsterdam bedroeg bjj den aanvang van den cursus 1886,87 63. Hiervan waren ingeschrevenvoor de godgeleerdheid 44, voor de rechtsgeleerdheid 6, voor de letteren 5, voor de godgeleerdheid en rechtsgeleerdheid 6 en voor de godgeleerdheid en letteren 2 studenten De ruimte ingericht voor een hospitium voor de studenten is geheel bezet. Den 23 Juni en volgende dagen zal te Mid delburg de jaarljjksche reünie van de afgevaardig den der Waalse,he kerken gehouden worden onder leiding van den voorzitter der Waalsche commissie, den heer J. H. Gerlach, pred. alhier. In de godsdienstoefening, waarmede de werkzaamheden zullen aanvangen, zal worden voorgegaan door den heer Jules Pfender, pred. te 's Gravenhage, hiertoe het vorige jaar aangewezen. De heer J. v. d. Berge, te Cortgene, beroepen naar Gelselaar, hield Zondag namiddag zjjne afscheidsrede naar aanleiding van Matth. 28 vers 20. De kerk was zeer vol. Na afloop zong men hem het gebruikeijjke vers uit psalm 134 toe. Beroepen tot predikant te Oats de heer A. Veenhuizen, pred. te Nederhorst den Berg, classis Naarden. Door de leden der Werkmans- Vereeniging alhier is in de vergadering van gisteren besloten om ook de vrouwen en kinderen der leden in het ziekenfonds op te nemen de contributie bedraagt voor vrouwen 10 cent, kinderen van af de ge boorte tot 12 jaar 3 cent en boven de 12 tot en met 16 jaar 5 cent per week voorts kunnen ook zjj die geen lid der vereeniging zyn in dat fonds worden opgenomen, met het recht van vrjjen toegang tot de vereeniging. Op de vroeger door de Nederl. vereeniging voor. teekenonderwijs uitgeschreven prijsvraag, voor een ontwerp titelblad voor het maandblad dier vereeniging, werd dezer dagen van de ingekomen ontwerpen, waarvoor slechts een prys beschikbaar was, bekroond dat van den heer A. KoppejanJr,, leeraar in het rechtlijnig teekenen aan de burger avondschool te Vlissingen. [VI. Crt.) Uit Zuid-Beveland schryft men ons. Het is in de Zuid-Bévelandsehe tuinen, althans bjj de dilettant-tuinlieden, waaronder uw bericht gever zich bescheidenljjk schaart, nog niet veel bjjzonders. Wel vindt men in warme hoekjes hier en daar eenig dunsel, wat latuw en een beetje radijs in goeden doen, doch de meeste gezaaide groenten zien er kommerljjk en achterlyk uit; daarbij is alles het tegendeel van voorbarig in het opkomen. Wie oude matten heeft, doet verstandig ze te gebruiken ter bescherming tegen de nachtvorsten. Men legge ze iederen avond op de bedden en neme ze 's morgens op. Bjj regen achtig weder natuurljjk niet. De koolplanten komen uit den grond gltiretis Voor hen is dit weder nog zoo kwaad niet, daar het hunne aartsvijanden, de aardvlooieh, belet voor den dag te komen. Bedoeld koolplantver- slindend heirleger kan bestreden worden door schoorsteenroet over de bedden te strooien. De erwtjes zyn mede later dan gewoonlyk. Dit verlost hun echter niet van de musschen, die dan bjjzonder verlekkerd zijn op eene ontkiemende erwri Geen beter middel tegen deze musschenplaag dan de erwten, zoodra zy maar boven komen; aan te aarden en dit eenige malen te herhalen. Wjj spreken hier uit ondervinding. Bij aangenaam weer zet men in het laatst vaü April reeds stamboontjes, doch daar is nu geen sprake van. Boonen zyn echte zomerzotjes en kunnen in het geheel niet tegen koude en nat tigheid. Een hier te weinig gekende plant bot wedeïöiü uit. Wy bedoelen de Rhabarberplant. Niet genoeg kan deze plant aanbevolen worden. De bladstelen leveren een heerljjk moes, de bladen eene smake lijke op spinazie gelykende groente, de bloemen, een goed gerecht, de wortels een bekend geneesmiddel. Daarenboven is de rhabarber een sieraad van iederen tuin. De plant kan door scheuren en zaden voort telen. Bjj zaaiing kunnen de bladeren eerst het tweede jaar afgesneden worden. De sjalotten zyn aan het uitschieten. Al is het niet meer in de hoop, geljjk voor eenige jaren hier in Zuid-Beveland, op fabelachtige winsten, het poten van sjalotten is volstrekt niet te ver werpen. Zy laten zich zeer goed als gewone uien gebruiken, ingelegd geven zij een heerljjk zuur en hebben dit nog voor, dat er betrekkelijk weinig moeite aan het telen ten koste moet gelegd worden. Bovendien heeft men half Juli wederom ledige bedden, in kleine tuinen vooral zoo noodig. Te Goes kwam Zondag met den trein van 6.22 een man nit Middelburg, die zioh bjj de politie aanmeldde. Hij bleek een vreemdelisg

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 1