N°. 102. 130® Jaargang. 188T. Maandag 2 Mei. Kerknieuws. Verspreide Berichten. De Compagnon van Harlowe. Middelburg 50 April. BIJVOEGSEL V A. 3ST DE middelburgsche courant. Plaatsiii Tan een stoomtoestel. De burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat bil hun besluit van heden aan DE GE BROEDERS BOUDEWIJNSE en hunne recht verkrijgenden, vergunning is verleend om in een der lokalen van hun perceel, gelegen aan het Armeniaansch Schuitvlot wijk Q no 300, kadastraal bekend sectie D no 1405, een stoom toestel van acht nominale paardenkrachten te plaatsen en in werking te brengen. Middelburg, den 29 jAprii 1887. De burgemeester eu wét houders van Middelburg, F. ERMERINS, l. b. De secretaris, A. DE VULDER VAN NOORDEN. Bij het derde regiment infanterie zjjn benoemd tot kolonel-kommandant van het korps, de luit.- kolonel H. F. Alinga, van den staf van het wapen, toegevoegd aan den inspecteur; tot kapiteins, de eerste-luitenant J. Uilkena en de eerste-luit.-adj. L. A. J, Ottenhoff, beiden van het korps, da eerste-luit. A. W. van 't Lindenkout, van het 5e reg., alsmede de eerste-luit.-adj. A. Breeman, van het korps. Bij het 7e regiment is tot kapitein benoemd de eerste-luit. S. L. Woutersen, van het 3e reg*. Voorts is pensioen verleend ad 1474 aan den kapitein J. C T. Bouman en ad 1675 aan den kapitein H. L. La Maire, beiden van het 3e reg® infanterie. Te Coljjnsplaat is deze week overleden de heer J. de Regt, die een groot gedeelte van zijn leven gewijd heeft èn aan de belangen der gemeente, èn aan die van den polder Oud-Noordbeveland- In September 1851 tot lid van den raad gekozen, werd hjj in Sept. 1855 tot wethouder benoemd. Meer dan 25 jaren is hjj dijkgraaf geweest van genoemden polder, terwjjl hjj gedurende tal van jaren notabele was van de Ned. Herv. kerk. Op de Vrijdag avond te Zierikzee gehouden algemeene vergadering van de Zierikzeesche stoomboot-maatschappij, werd verslag en rekening over 1886 gedaan. De rekening werd goedgekeurd en sloot met een winst-saldo van 1563.40, waarmede de reserve wordt vermeerderd, welke daardoor bedraagt 28.465.59^. Er wordt dus geen dividend uitgekeerd. Zes obligation en wel Nos. 60, 30, 66, 63, 18, 56 werden uitgeloot De heer mr. C. J. Fokker, die als commissaris aan de beurt der periodieke aftreding was, is als zoodanig herkozen. Het Nutsdepartement Groede besloot op zijn dezer dagen gehouden vergadering het voorstel van het hoofdbestuur betreffende het Sociaal Weekblad te steunen. Tot afgevaardigden ter algemeene vergadering werden benoemd de hoeren H. G. Hammaoher en J. Bevelander Schooen tot plaatsvervangers de heeren A. baron Collot d'Escury en P. Janse Glerum. De St. Ct bevat een kon. besluit, houdende nadere bepalingen omtrent het vervoer van voor werpen per pakketpost en een kon. besluit tot vaststelling van bepalingen betreffende het houden van bevolkingsregisters. Maandag a. s. beginnen de examens voor postambtenaren, die het radicaal van telegrafist wenschen te verkrijgen. Er zijn, naar wjj verne men, meer dan 100 candidaten, zoodat het examen ongeveer drie weken zal duren. De bieBvereeniging Burger plicht te Rotterdam dreigt haar langsten tijd geleefd te hebben. Wegens de zeer geringe belangstelling door de leden dezer vereeniging bjj herhaling getoond dn die zaken van publiek belang, ter behandeling waarvan het bestuur meende hen te moeten op roepen, is een voorstel door het bestuur ter tafel gebracht om de vereeniging te ontbinden. Maandag zal men daarover beslissen. Onderwijs. Yoor het afleggen van eindexamen aan de B. A. S. alhier, hadden zich aangemeld vijf aspiranten, alle leerlingen der inrichting. Aan allen is het getuigschrift kunnen worden uitge reikt, te weten aanF. Keulemans, W. Landman, F. P. Jansen, F. C. van der Harst en A. van Pagé. Slechts een tiental leden van bet bestuur der Vereeniging tot iveriug van schoolverzuim te Mid delburg waren gisteren avond in de sociëteit St. Joris bijeen, tot het houden eener algemeene vergadering. Uit de door den penningmeester gedane reke ning en verantwoording, die zonder bedenking werd goedgekeurd, bleek dat in 1886 ontvangen werd f 1036.99 en uitgegeven f 854.42, zoodat de rekening een voordeelig saldo aanwijst van ƒ177.561. In 1885 bedroeg het goed slot 199.93. Uit het daarna door den secretaris uitgebracht jaarverslag, dat gedrukt en aan de leden aange boden wordt en wij daarom maar kor te lijk resu- meeren, bleek dat het absoluut schoolverzuim dit jaar iets meer is dan gewoonlijk doch dat dit goed ontleed, geen bezorgdheid behoeft te wekken. Van de 20 gevallen van absoluut schoolver zuim valt het volgende mede te deelen. Bij 4 was de oorzaak, dat de ouders weigeren de kin deren te laten schoolgaan, 2 varen met de ouders mee, 2 zijn vertrokken naar elders, 2 zijn be hulpzaam in de zaak of het huishouden; 2 zijn nog te jong, 1 is overleden, 1 idioot, 1 geniet huisonderwijs, 1 is niet gevaccineerd, 1 is ver zuimd aan te geven, 1 is niet te vinden en van een kind zijn de ouders bang voor zedelijke besmetting Het herhalingsonderwijs werd geopend met 30 jongens en 19 meisjes5 jongens en 7 meisjes verlieten de school in den loop des jaars en de overige leerlingen woonden getrouw de lessen bij. Op school A ving de cursus op 1 Jan. aan met 282 leerlingen, waarvan 61 de school in den loop des jaars verlietendaaronder 18 met eer vol ontslag en 43 met voldoende of bijna vol doende kennis. Het verzuim, dat in 1876 6.B1/100 pet. bedroeg, was in 1886 slechts O.57100 pet. School B werd met 353 leerlingen geopend, waarvan 42 de school in den loop des jaars verheten, 23 jongens en 9 meisjes, allen met voldoende of bijna v oidoende kennis. Het cijfer der verzuimen geeft gunstiger uit komst dan in 1885. Ook op school C is de uitkomst in dat opzicht beter. De school ving met 366 kinderen den cursus aan.'r Van de verschillende scholen verlieten in 1886 40 leerlingen die met eervol ontslagin 1885 deden dit 43 leerlingen. Van de loge La Compagnie Durable ontving de vereeniging weder eene bijdrage van 5 en het ledental, dat 1 Jan. 1886 195 bedroeg, steeg tot 201. In het belang der goede zaak, ook met het oog op deu toestand der financiën, dringt het bestuur aan op meerdere toetreding. De heer Conradi, pred. te Nisse heeft voor de toezegging van beroep naar Cortgane bedankt- Hebben wjj eerst gemeend, dat het nuttig, kon zjjn de nommers der bij den heer A. Jeronimus alhier gestolen bankbiljetten geheim te houden, omdat de daders, zoodra zij weten dat de nommers bekend zijn, ze niet zoo spoedig zullen uitgeven, thans, nu de politie daarvan opsporing en bericht verzoekt, deelen wij mee dat het zijn: 1 bank biljet groot 40, gemerkt A. S. 9368, 1 idem groot ƒ40, gemerkt A. O. 779 1 idem groot ƒ25, gemerkt E. U. 2937. - Op heden vertrok uit dit garnizoen het deta chement, onder bevel van den tweeden luitenant Epkema, naar Terneuzen. 50 miliciens der lichting 1886 werden, na hun eerste oefeningsjaar onder de wapenen te zijn geweest, met groot verlof naar hunne haardsteden gezonden. De detachementen van de verschillende regi menten vertrokken heden uit de garnizoenen naar Amsterdam ten einde de troepen aldaar te versterken. Van ieder regiment zjjn thans daar 60 soldaten gedetacheerd. Dat kwakzalvers uitstekende zaken maken door op de liehtgeloovigheid van het groote publiek te speculeeren, behoeft geen verwondering te wekken als men zoo nu en dan hoort, wat sommige luidjes voor wezonljjke of ingebeelde kwalen al slikken op raad van den gaanden en komenden man, want overbekend is het, iedereen weet wat van geneeskunde of ten minste raad voor bijna alle kwalen. Als overtreffende trap van domheid en lieht geloovigheid mag echter wel het volgende worden aangevoerd, dat ons uit Goes wordt bericht. dienen, die eer moet ik hem geven en Motley zat achterover in ziju stoel, keek met half gesloten oogm naar de rivier en liet, naar ik meende, zijne gedachten huu vrijen loop; ofschoon hij de- d alsof hij luisterde naar Potter, toen er eensklaps een schuitje in het gezicht kwam, waarin twee dames zaten en een heer in roeierscostuuin. Mijnheer Motley zette groote oogen op van ver bazing. De roeier haalde een riem, in bracht de schuit voor het schuitenhuis en legde haar vast. Mijnheer Motley richtte zich op, zag een oogen- blik peinzend voor zich, zei„Neem mij niet kwalijk"«eu verliet ons. Hij liep voor zijn doen heel vlug het gras over, maar eer hij aan den steiger was, had de roeier de dames reeds aan land geholpen. Er werden handen geschud, er volgde een korte woorden wisseling, en toen keerde het gezelschap zich naar ons toe en naderde langzaam. Op datzelfde oogeublik hoorde Lk de msisjes naar beneden komen. Ziende dat er bezoek kwam, zou Johanna weer in huis hebben willen gaan, maar dat gedoogde Magda niet en zij kwamen bij ons zitten, terwijl het gezelschap nog steeds in aantocht was. Wij zagen hen duidelijk Twee elegante damesmoeder en dochter. De oudste mag vijf en veertig jaar geweest zijn en zag er zeer bij de hand uit, doch wel mooiik verbeeldde mij dat ik haar meer gezien had, maar wist niet waar. De jongere was hoogstens zes en twintig, vrij klein en be vallig in haar bewegingen; zij was donker en i Een dienstbare dochter van eene aan rheumatiek i Ijjdende vrouw had van een mede-dienstbode gehoord, dat er geen beter middel tegen die ziekte was dan het inslikken van een tinnen lepel. De gans gaat naar de zieke om haar dit te vertellen en het oudje is dom genoeg om den raad te willen toepassen. Er wordt geraspt, gekrabt en ingenomen. Toen de dochter in haar dienst terugkwam, een en ander vertelde en bemerkte beetgenomen te zijn, snelde zij naar haar patient terug en moest een braakmiddel dienst doen om demedicjjn? te verwijderen. Zoo ziet men de werkeljjkheid overtreft somtijds den beat gedachten roman. Sedert de laatste opgaaf zjjn te Cortgene geen gevallen van mazelen meer aangegeven. Er bestaat dus alle hoop dat die gemeente voor deze ziekte verder zal gespaard bljjven. Omtrent den toestand van den landbouw in de omgeving van Stavenisse schrjjft men ons van daar het volgende De wintervruchten staan over het algemeen vrjj goed en schjjnen dus door de late vorsten waar schijnlijk tengevolge der droogte van den grond niet geleden te hebben. De meeste aardappels van de vorige teelt zjjn verkocht, over het alge meen tegen goeden prjja, zoodat het niet te verwonderen is, dat dit jaar eene groote opper vlakte bouwlands met dit gewas bezet zal zjjn. Suikerbieten, boontjes, vlas, uien de laatste evenwei minder dan in het vorige jaar zullen ook tameljjk vertegenwoordigd zjjn. Daar er op het oogenblik nog betrekkelijk weinig werk op het land te verrichten valt, zjjn er nog al ver scheidene arbeiders zonder werk; gelukkig houdt de oestercultuur nog eenige handen bezig. In de tuinen valt nog niet veel waar te nemenalles wacht op malsche zomerwarmte; door gebrek hieraan vertoonen de boomen ook weinig groen. Te Oostburg had Vrijdag op de tram Bres- kens—Maldeghem een botsing plaats tusschen twee zandtreinen. Persoonlijke ongelukken vielen niet voorde locomotieven werden slechts licht beschadigd. De dienst ondervond geen yertragingt Het eene feest is niet achter den rug of men begint alweer te denken aan een nieuw. Het buurtcomité Valkenburgerstraat te Amsterdam bljjft nl. bestaan, met het doel, om bij het 40jarig regeerings-jubité van den koning (in 1889) een schitterend feest te vieren. Daarvoor wordt reed3 nu bijgedragen. Het is of men niets anders te doen heeft dan maar feest te vieren en het geld niet beter besteed kan worden. Te Amsterdam is 15 April een vondeling, een meisje van eenige weken, opgenomen in het Stads bestedelinghuis. Vier dagen later is het gehaald door eene vrouw, die voorgaf de moeder te zjjn, 22 jaar oud scheen, en bljjkbaar een boerenarbeidster was. Zij noemde zich Kaatje Akkerman, geboren te St. Philipsland, en met hare ouders wonende in de Haarlemmermeer. Daar die vrouw in die meer, noch in de omlig gende gemeenten bekend is, wordt door den com. missaris van politie der 2e sectie te Amsterdam nasporing gedaan naar die vrouw. schoon, maar haar schoonheid was een heel andere dan die van Magda; want haar gelaat was kleur loos, hare oogen waren lang en smal en zij had een onverschillige, kwijnende uitdrukking, die men dikwijls vindt bij menseden, die in het publiek optreden. Ik heb veel meisjes gezien, die op haar geleken maar haar geen van allen bewonderd ook werden zij nooit bemind of vertrouwd door hare collega's, al oefenenden zij nog zooveel invloed uit op de heeren in destalles. De roeier, die naast haar liep, stak van zijn schouders af boven haar uit en was een flinke, krachtige jonge man, met een knap gezicht, een fertnen knevel, regelmatige trekken, een grooten goed gevormden mond en blauwe oogen, vol levenslust en vroolijk- heid. Hij had een open voorhoofd en zijn geheele uiterlijk sprak van gezonden smaak, onverschrok kenheid en edelmoedigheid. Zijn rooierscostuum stoud hem goed, maar hoe mooi hij ook was, had hij geen zweem van fatterigheid of affectatie over zich hij zag er te forsch uit voor zulk een flauwe ijdelheid. Ik was terstond met hem inge-, nomen en voelde dat ik hoe langer hoe meer van hem zou gaan houden, als ik hem leerde kennen. Hij zag ons en naderde zonder eenig teeken van belangstelling te geven, totdat zjjn oog op Magda viel. Toen bleef hij eensklaps staan, met een verbaasd gezicht, zioals gij wel eens een vriend ziet opzetten, wanneer gij hem onverwachts op een vreemde plaats tegen komt. „Mevrouw en juffrouw Borrodale mejuf frouw Goddard," zei Motley en nam Magda veel FEUILLETON. Vit het Engelsch door FRANK BARRETT. VIJFDE HOOFDSTUK. Na het ontbijt bracht men mij in het salon, in de bibliotheek en de ontvangkamer, waar Cerile en Johanna mij allerlei fraaie zaken aanwezen, terwijl Potter mij nu en dan toeknikte als iets bijzonder mooi was Magda er met eén aller liefst en gelukkig geriskt naar keek. Mijne antwoorden op hetgeen xij zeiden en mijne op merkingen over al die klust voortbrengselen Waren niets dan een reeks uitroken. Nog nooit had ik zooveel moois bij elkaar fezïen. Daarop brachten zij mij in het koetshuis en wezen mij den phaeton, de coupé, de break, de sjees en het rijtuigje waarmede^ ik<fgehaald washet leek een rijtuigmagazijn, a.,a eyen netjes en goed onderhouden. Van dusr-ingen we naar den stal, waar mijnheer Motlé„ ze]£ opgewonden werd bij het bewonderen zij paarden. „Geen wonder", dacht ik, „dat Magda dit kies boven een villaatje te Brixton, het mooiste wat ik haar ooit had kunnen geven." Er werd afgesproken dat wij in den break zonden gaan rijdende meisjes gingen zich rer- kleeden en wij heeren namen plaats aan sen tafeltje onder een der ceders, waarop karaffen, glazen en cigarea stonden. „Doet zoo als ikhelpt u zelf", zei Motley een cigaar nemende; daarop wendde hij zich tot mij en zag mij met zijne kleine oogjes doordrin gend aan «Wel mijnheer Holderness, vindt gij de lijst goed genoeg Ik wist wat hij bedoelde en zei; „Zij past goed bij de schilderij, en dat zegt heel veel." „Gij hebt gelijk," hernam hij met een wel gevallig lachje, „het geheel is wat gij noemt in harmonie, niet waar mijnheer Potter Welnu dat is het doe), waarnaar ik twintig jaar lang gestreefd heb. Ik heb er hard voor gewerkt en geduldig gewacht. Een onvoorzichtig man zou er reeds lang een gooi naar gedaan hebben. Maar zoo ben ik niet. Mijn systeem is om hoog te spelen, maar nooit hooger dan ik dekken kan. Ja, met een vrouw als Magda tart ik heel het land om mij een fraaier inrichting te toonen." Potter stemde hiermede inmaar ik zei niets. Het speet mij dat ik den man zoo hoorde spre ken, want het bewees dat hij Magda alleen waar deerde als een ornament, dat zijn eerzucht be vredigde en waarom hij benijd wilde worden. Ik trachtte wel zijne woorden anders op te vatten 5 maar zij bleven mij bij en hinderden mij. Potter had het gesprek op een ander onder werp weten te brengen en praatte over kunst, ie* waarvan bij meer afwist dan van geld ver T

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 5