N° 96.1 130e Jaargang, Maandag 25 April, Middelburg 23 April, De gemeenteraadsverkiezing te Middelburg. j to fH. SKODCK HORGRONJE Kschtszaken- Verspreide Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon» en Feestdagen. Prijs per 8/m, franco 8.50. Afzonderlijke Hommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer f 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimten Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. Kerknieuws, MIDDELBURGS COURANT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: Pvan dee Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te TholenW. A. van Nieuwenhuuzen. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Datjbe Cie., John F. Jones, opvolger Wij hadden gemeend met een enkel woord de kiezers in onze gemeente slechts te herin neren aan hetgeen Dinsdag a. hun tot plicht is opgelegd, omdat ook deze verkiezing zich tot nutoe, evenals gewoonlijk, kenmerkte door bijzondere kalmte, maar er heeft zich een feit voorgedaan, dat ons noopte tot eenigszins uitvoeriger beschouwing. Wat in jaren niet gebeurde, is thans het geval: officieel is van anti-revolutionnaire zijde voor eene verkiezing van lid van den raad weer eens een candidaat gesteld. De kiesvereeniging Nederland en Oranje, met den heer G. W. A. de Veer als voorzitter en den heer C. Verhage als waarnemend secre taris, proclameert den heer mr C. Lucasseals haar candidaat. Wij verheugen ons over dit feit. Tot nutoe was er op dat gebied in onze gemeente in de laatste tien jaren van strijd tusschen verschillende partijen geen sprake alles ging rustig in zijn werk; de liberalen waren de eenigen, die belangstelling toonden in de verkiezing was er strijd, dan geschiedde dit door meeningverschil onder hen zeiven over de meerdere of mindere geschiktheid van verschillende personen; en eene enkele maal werd door onbekenden een candidaat in het strijdperk gebracht van eene andere richting. Thans is het andersen dit openlijk optre den van de tegenpartij kan het sein wezen voor een nieuwen dageraad, waarin meer leven en beweging doch ook meer eerlijkheid bij dergelijke gelegenheden zal zijn waar te nemen. Maar het kan tevens hen, die prijsstellen op een vrijzinnigen gemeenteraad, tot waak- en werkzaamheid prikkelen. Zij weten ditmaal, dat zij staan tegenover een eerlijk en verdienstelijk tegenstander, dien men alleen weren kan om zijne beginselen, waarvoor men eerbied moet hebben, maar naar welke men toch niet gaarne een gemeente zou bestuurd zien. Wij staan thans echter voor eene nieuwe proef. Hoe die zal afloopen kan niemand zeggen; hoe sterk in onze gemeente de aan hangers der anti-revolutionnaire richting thans zijn, weten wij niet, omdat zij in den laatsten tijd bij eene dergelijke gelegenheid nooit als een gesloten geheel optraden. Maar dat weten wij wel, dat zij het nooit laten hij halve maat regelen dat, wanneer zij strijden, zij dit doen met ijver, met toewijding. Zij gaan rechts noch links. In hun kiesvereeniging hespreken zij de zaak; en de buitenwacht krijgt het resultaat te zien in de gedaante van een gestelden candidaat, rond wien zij zich eendrachtig scharen. Dat is vaak anders in onze gelederen. De liberalen hebben het voorrecht eene kiesvereeniging te bezitten, die in kracht steeds toeneemt, waar elk vrij uit zeggen kan wat hij meent; waar ieder een of twee can- didaten kan noemen; waar men onderling tot een resultaat kan komen. En toch zijn er nog, die bij voorkeur zich aau zulk een overleg onttrekken om daardoor des te beter le kunnen afkeuren datgene, waaraan zij liefst niet meewerkenof anderen, die niet begrijpen dat slechts dan kracht kan uitge oefend worden, wanneer men, strijdend in de vereeniging, daar&tuéera als éen man optreedt. Telken male doet zich dit verschijnsel voor zoo ook nu weer; Er wordt ook thans een naam genoemd van een geacht ingezetene, op wiens verdiensten wij allerminst iets zouden willen afdingen wien wij zelfs bij eene andere gelegenheid volgaarne een zetel in den raad zouden willen aanbieden; evengoed als aan hen, die op de vergadering der kiesvereeniging zijn genoemd en besproken. Het is mogelijk dat er onder hen zijn, misschien veel verdienstelijker dan de nu gestelde candidaat, al is dit moeilijk uit te te maken; maar waar, na bespreking, eenmaal hij stemming de meerderheid een candidaat aanwees, daar zegt ons beginsel ons: thans moeten alle bijredenen wijken; thans is het geen tijd meer voor bespiegelingen, die in de kiesvereeniging hadden gevoerd moeten wor den nu scharen wij ons rond dien eenen candidaat, al voldoet hij misschien ook niet geheel en al aan hetgeen men zou wenschen. Dat esprit de corps dwingt ons thans te meer tot zulk eene houding, .^ji. van anti-liberale zijde wordt opgetreden met een ernstig candi daat, en men van die zijde opnieuw, na jaren lange rust, toont zich te willen meten met de partij, welke bij raadsverkiezingen te Middel burg de overhand heeft. Na al hetgeen in de kiesvereeniging is be sproken, achten wij het onnoodig ter aanbe veling van verder iets in het midden te brengen. Ons doel was slechts te wijzen op een ge vaar dat dreigtlaat men het een schijn-gevaar noemen, ons wel, maar men houde in het oog dat niemand den uitslag van dit nieuwe steek spel op dit terrein met zekerheid kan voor spellen. De macht, die tien jaar geleden nog gering was, kan in sterkte zijn toegenomen. Zij deed dit wel op het gebied der groote politiek; waarom kan dit niet in onze gemeente even zoo zijn En het zou niet de eerste maal wezen dat men, door verdeeldheid, op minder aangename wijze werd verrast. of zoogenaamden fair trade behoorden. Misschien moet it er deze verklaring van zoeken, dat er menschen zjjn, die, ontevreden omdat zjj niet ge noeg geld verdienen naar hun zin, door die onte vredenheid er toe gedreveD worden om alle resten te teekenen, die op eenigerlei wijze de kalme wateren troebel maken. Ik ken mijne Pappenheimers, en daarom bomt mij deze ver klaring gansch niet onaannemelijk voor. In elk geval zou het mij ter wille van de „honderd" en hunne vrienden leed doen, wanneer zjj zich om trent de beteekenis van dit Rotterdamsche adres te groote illusiën maakten. Als Rotterdamsch kroniekschrijver achtte ik mjj verplicht, hen daartegen te waarschuwen. In de heden namiddag, onder voorzitterschap van den heer mr. G. N. de Stoppelaar,- sehouden zitting van de kamer van koophandel en fabrieken te Middelburg, waarbij alle leden, behalve de heer Alberts, aanwezig waren, werden de notulen van het verhandelde in de vorige vergadering ge lezen en goedgekeurd en mededeeling gedaan van een ingekomen schrijven der Vlissingsche kamer, houdende toezending van een afschrift van een adres aan den dir.-generaal der staatsspoorwegen betrekkelijk de zomerdienstregeling der spoorwe gen op het zuidernet. Verschillende ingekomen stukken voor kennis geving aangenomen zijnde, kwam ter tafel een schrij ven van de heeren Den Bouwmeester en Verhulst, beide leden der kamer, waarin zij de vraag doen of eene eventueele vervulling der betrekking van ha venmeester wenschelij k is en of het niat in het belang der schipperij zijn zou die betrekking op te heffen> de havengelden af te schaffen en het toezicht op de havens aan een beambte der politie op te dragen. In verband hiermede werd ook lecture gegeven van een adres van dezelfde strekking, door onder scheidene reeders en schippers aan burg. en weth gericht, .en van een schrijven van adressanten aan de kamer, waarbij zij ondersteuning van hun adres vragen. Op voorstel van den voorzitter werden de stukken gesteld in handen der commissie voor de maand. Eveneens werd mededeeling gedaan van een tweetal stukken betrekkelijk den toestand van bet Hellegat, tot verbetering waarvan de hulp der kamer wordt ingeroepen. Ook deze stukken werden in handen der maandcommissie gesteld. Het volgende komt voor in de Rolterdamsche kroniek van het Utr. Dbld en bewijst wel, dat men over de adhaeeie, te Rotterdam geschonken aan het bekende adres omtrent leger en vloot in Indië, niet te groote gedachten moet koesteren. Die chroniqueur schrjjft: In het Utr. Dbld van laatstleden Zondag las ik in een artikel van den heer Tempieman van der Hoeven, dat hier ter stede 187 der eerste firma's het adres onder teekend hebben, waarbjj voorwaardeljjk adhaesie wordt betuigd aan het verzoekschrift der welbekende „honderd.'' Als Rotterdamsch kroniekschrjjver moest dat cjjfer mijne aandacht trekken. Zóóveel eerste firma's, hoe verbazend moet dan wel de beteekenis van Rotterdam als handelsstad zijn toegenomen 1 Ik moet eerljjk bekennen, dat ik de handelsfirma's mijner woonplaats nooit geteld had, ook niet in het bijzonder de eerste firma's. Vandaar, dat het cjjfer mjj verraste. Zulk een verbazenden omgang had ik niet gedacht dat de handel bier had. Om mjj te overtuigen, dat het cijfer in het U. D. geen drukfout was (drukfouten, men weet het, spelen eene groote rol in de wereldgeschiedenis), heb ik de lijst der adhaerenten ter hand genomen. Het cjjfer kwam uit; er waren werkeljjk 187 onderteekenaars. Maar van onze eerste firma's heb ik er slechts enkele op de ljjft gevonden. Als ik al de pariiculieren aftrek, die geen firma's zjjn, en al de firma's die geen eerste, ja zelfs geen tweede, voor een deel zelfs geen derde of vierde firma's zjjn, dan bljjft er weinig over. Om de waarheid te zeggen wie de kaart van de stad kent, zal aan dit Rotterdam- sche adres geen zeer groote waarde toekennen. Voor het meerendeel zjjn het namen, die men onder elk adres vindt, dat min of meer een karakter van ontevredenheid draagt, en wat al heel op merkelijk is, ofschoon dit adhaesie-adres in geenerlei verband Btaat met handelspolitiek, vindt men onder de onderteekenaars nagenoeg allen terug, die indertjjd tot de ijverigste onderteeke- naars van adressen in bet belang van protectie Wij ontvingen uit Vlissingen afschrift van het adres der kamer van koophandel en fabrieken aldaar aan den directeur-generaal der staatsspoor wegen, waarin hare bezwaren worden geopperd tegen de voorgenomen zomerdienstregeling op de lijn VlissingenRoosendaal, Daarin worden ondersteund de bezwaren, tegen die regeling ingebracht door de kamer van koophandel te Middelburg en in het adres van particulieren te Goes. Verder wordt verklaard dat de kamer vooral bezwaar beeft tegen den trein, die te 5.21 van Vlissingen zou vertrekken, zonder andere passa giers op te nemen dan naar Duitschland, en ook tegen het doen vervallen van den trein van 7.26. De noodzakelijkheid van laatstgenoemden trein staat bij de kamer van koophandel zoo vast, dat, moest om bij haar onbekende reden éen der treinen beslist worden opgeheven, zij veeleer dien van 5.40 dan dezen zou prjjsgeven, mits ook Holland met den sneltrein van 5.21 te bereiken ware. Afschrift van dit adres is aan den minister van waterstaat en aan den raad van toezicht gezonden terwjjl in een begeleidend achrjjven instemming wordt betuigd met het adres derzelfde kamer te Middelburg. Uit Vlissingen schrjjft men ons In de heden morgen, onder voorzitterschap van den heer A. Smit, gehouden raadsvergadering waren afwezig de heeren A. Loois en M Pot. Na goedkeuring der notulen van de vorige bijeenkomst en mededeeling van eenige ingekomen stukken werden overgelegd', het jaarverslag der gemeente over 1886 en de rekening en verant woording van de Zeemans- en visschersbeurs, benevens een verslag van den toestand dier instelling over 1886. Haar actief bedroeg op 1 Jan. jl. 189099.15aanwijzende tegenover geljjk tjjdetip in 1886 een vooruitgang van 12882.09. De rekening toont verder aan dat de ontvangsten 16419.71 de uitgaven 13517.49§ bedragen hebbed, zoodat deze rekening sloot met een batig saldo van 2902.22. Het aantal deelhebbers vermeerderde met 13- Aau ze# gerechtigden werd eea pensioen uitge keerd, tot een gezamenlijk bedrag van f 605.66j. Op een verzoek van E. J. Meier c. s., bewoners van de Coosje Busken straat, om vergunning tot het plaatsen van een ijzeren b0h op steenen voet vóór hunne woningen, tot afsluiting van den grond, voor die perceelen gelegen, werd met algemeene steüimen gunstig beschikt, on Ier voorwaarde dat zij zeiven daarvan de kosten zullen moeten dragen en die hekken steeds in goeden staat onderhouden- Naar aanleiding van de, in een naburige gemeente voorgekomen gevallen van trichinenziekte, stellen burg. en weth. in het belang der volksgezondheid voorte besluiten tot aankoop voor f 60 van een microscoop voor trichinen-onderzoek en wel het nieuw model van Paul Wachter te Berlijn. Dienovereenkomstig wordt besloten. Daarna werd de vergadering met gesloten deuren voortgezet ter behandeling van het kohier voor den hoofdelijken omslag over 1887. Na heropening bleek dat in het kohier, zooals het door het dagelijksch bestuur is opgemaakt en in druk verkrjjgbaar gesteld, de navolgende wjjzi- zigingen gebracht zijn: A. van Unen, aangeslagen in de vierde klasse, werd geheel van het kohier afgevoerd. Verder werd gebrachtM. Goote van de derde naar de vierde klasse; H. Schoonis van de vierde naar de vijfdeG, J. Kloppers van de vijfde naar de zesde A. J. H. van Sehaik van de zesde naar de zevende; C. H. M. Strack van Schjjndel van de achtste naar de negendeH. M. Kloppers en A. Loekemejjer, beiden van de negende naar de tiende; H. A. J. Kljjberg van de twaalfde naar de dertiende; P. Lems van de twaalfde naar de veertiende en W. Louwerse Wz. van de twaalfde naar de achtste klasse. Door den commissaris des konings zjjn de burgemeesters in Walcheren, Noord- en Zuid= Beveland en het voormalig 4e district uitgenoodigd hun gevoelen mede te deelen omtrent de uitwer king van de verleden jaar verleende opheffing van de verbodsbepalingen tegen het vangen, dooden en veroveren van de bonte kraai, de roek en de verschillende soorten van kauwen en mussehen, en 2o omtrent de vraag of er reden bestaat voor het weer gedeeltelijk buiten werking stellen van de wet ter bescherming van diersoorten, welke in het algemeen nuttig voor den landbouw geacht worden. Eigen Haard van deze week bevat eene teeke- ning van den heer P. Josselin de Jong, voorstel lende het getuigenverhoor door de commissie van enquête. Men ziet daarop de leden dier commissie, door wie een drietal dames worden gehoord. Bijzonder fraai en goed geslaagd kunnen wjj de teekening niet noemen. Door het prov. kerkbestuur van Zeeland zijit de heeren A. B. Crucq, C. H. de Wagemaker, G. P. Wattez en L. J. de Kok, ouderlingen der Ned. herv. gemeente, en O. Verhage, P. G. de WolfF, J. A. van Hederveen en G. Jonk, diakenen der Ned. herv. gemeente, uit hunne bediening ontzet en van het lidmaatschap der Ned. herv. kerk vervallen verklaard, De heer Ph. Peter, predikant te Serooakerke(W.), is ook beroepen naar Scherpenisse. Het O. M. bij het gerechtshof te 's Gravenhage requireerde hecten bevestiging van het vonnis der Zierikzeesche rechtbank, waarbij J. v. 't H., com missionair te St. Annaland, veroordeeld ia tot 3 jaar gevangenisstraf wegens vaiscbheid in geschrifte en gebruikmaking daarvan. Uitspraak 6 Mei. Sir Malet, de Britsche gezant aan het hof te Berlijn, en gemalin vertrokken Vrijdagavond, van Wiesbaden komende, naar Engeland per mailboot Willem, Prins van Oranje. Zaterdagmorgen kwamen met de Prinses Elisabeth van Queensborough aau prins Ernst van Leiningen, kommandant van het Engelsche eskader te Sheerness, met gemalin en dochter, prinses Albertine. Zjj vervolgden hunne reis naar Darm stadt via Keulen met den aanaluitenden mailtrein en zullen, na een kort verbljjf te Darmstadt, zich naar hunne bezitting in Beieren begeven. Terwijl, zoo schrijft men ons uit Goes, in andere jaren de zwaluwen reeds 15 April of vroeger in onze omgeving waren teruggekeerd, heeft zich thans nog geen enkele laten zien. De oorzaak hiervan ligt natuurlijk in het langdurige gure weer. De zwanen in onze vesten toonden steeds niet erg schuw te zijn. Maar dat een paar hun nest zouden bouwen op het drukste punt in onze ge meente, en wei in de onmiddellijke nabybeid yaq

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 1