BUITENLAND. Laatste Berichten. Burgerlijke stand. Verkoopïngen en aanbestedingen. Algemeen Overzicht.1 Ingezonden stukken. Eene rectificatie. Zuid-Bevelandsche liefhebbers mogen eraan deel nemen. De Dam, te Amsterdam natuurlek want wat trekt tegenwoordig meer de aandacht dan onze hoofdstad? bood Vrijdagmorgen te negen nar een zeldzaam schoonen aanblik aan. 5000 kinderen van de openbare en sommige byzondere lagere scholen stonden daar, onder onmiddellijk toezicht van hnnne onderwijzers geschaard, met eene menigte nationale vlaggen in de hand om koning, koningin en prinsesje een morgengroet toe te zingen. Achter hen stond als het ware éen klomp van menschen. Voor hen, op de kleine steentjes, eene talrjjke schare dames en heeren, genoodigd ter bijwoning van de aubade. Alle balcons en daken op den Dam waren eveneens zwart van de menschen. Klokke negen uren besteeg de heer Henri FR. Brandts Buys de hooge estrade en verhief hij den dirigeerstaf. Krachtig blonken het Wien Neêr- landsch Bloed en de aanhef tot den eersten zang, door het orkest, bestaande uit het 7e reg. infan terie Amsterdam, het 8e van Arnhem, het 4e van Leiden en het 5e van Nymegen. Belangeloos werkte tevens mede Amstels Fanfarekorps. De kinderen zongen achtereenvolgens met hel dere stem De Nederlandsche Vlag, Marschlied en Jubelgroet, onderscheidenlijk gecomponeerd door de heeren L. F., O. A. en Henri F. R. Brandts Buysten slotte het Wilhelmus. Verscheidene malen vertoonde de vorstelijke familie zich voor het venster, steeds minzaam groetende, terwyl H. M. blijkbaar uit het tekst boekje medelas en het prinsesje de woorden met den vinger deed volgen. De koning sloeg met de hand telkens het tempo der muziek mede- Een daverend gejuich ging keer op keer uit de dichte menigte op, onder algemeen wuiven met zakdoeken en hoeden. Men had nog hoop, dat de kon. familie zich op het balcon zou vertoonen. Wegens het gure weer en met het oog op 's ko- nings gezondheidstoestand kon echter aan dien wensch geen gevolg worden gegeven. De regeling van deze plechtigheid was uitste kend. De Dam was voor een deel afgezet door een halve maan van hekwerk, loopende van de Nieuwe kerk achterom het monument langs Zee- manshoop tot aan de kleine steentjes. De kinderen, die in hunne scholen bijeengekomen waren, trokken van daar naar de Nieuwe kerk, waar zjj, na ont haald te zijn, in afdeelingen gesplitst, zich succes sievelijk op hun plaats voor het Paleis posteerden. Op dezelfde wijze keerden zjj na afloop weer terug. Voor het paleis, op de bekende kleine steentjes, stonden vele genoodigden, onder wie werden op gemerkt vele leden der Tweede kamer en van den gemeenteraad, o. a. de heer mr Kerdjjk. Ter eere van de feesten staat te Amsterdam by een bakker tot toelichting eener schilderij, waarop een bakker iemand met zjjn „schieter" in den oven steekt: Wie niet heeft Oranje in den zin, Dien schieten wij den oven in. In de Jodenbreestraat heeft een poelier voor zyn raam een geïmproviseerd kippenhok en daarin een toom van 6 levende Brahmapoetra-kippen met een haan, allen zeer netjes Oranje geschil derd, waarboven Ter eere onzer Koning heb ik dit gedaan, Oranje gekleurd die zes kippen en een haan, Ze zijn Oranje van boven tot onder, Dat wij verheugd zijn is geen wonder. Even verder zyn by een anderen poelier de kippen evenzoo geherbergd maar met de nationale kleuren uitgedost. Donderdagavond werden twee socialisten gearresteerd, die de ontevredenheid van bet publiek opwekten door antipatriotische betoogingen. Even te voren was er een in arrest genomen, die tot driemaal toe zyn revolver loste op eenige personen, welke hem in de maling namen. Een hunner werd getroffen en moest naar het gasthuis worden vervoerd. Vermakelijk is het volgende bewys van de groote opgewektheid, die daar heerscht en zich by de geringste aanleiding in allerlei komische en humoristische tafereeltjes uit. Donderdagavond stapte by Kras een oudachtig heer binnen, die als men wil in voorkomen en manieren gelij kenis vertoont met zijne majesteit. Nauwelyks is hjj over den drempel, of een guit fluistert zynen buurman in: „Daar heb je den koning!" Het nieuwtje gaat van mond tot mond en is in een ommezien door alle zalen verbreid. Men staat op, juicht en jubelt, dringt naar den wintertuin, alwaar de bewuste heer intusschen heeft plaats genomen, klimt op stoelen en tafels, zwaait met hoeden, heft de volksliederen aan, en breekt telkens in een onbedaardelyk lachen uit, ieder zich verma kende met zjjns buurmans pret. De heer, het voorwerp dier ovaties, speelt de hem opgedrongen rol con-amore. Hy is opgestaan, dankt met het bekende gebaar, wuift met de hand, ten teeken „dat het zoo goed is", laat zich aanleunen, dat eenige heeren aan hem worden voorgesteld, onderhoudt zich minzaam met hen en kommandeert ten slotte met eene ver vaarlijke stem een glas Beiersch, dat hij, na den kellner met eene ridderorde te hebben begiftigd, op het welzyn van zyn volk naar binnen slaat. Omtrent den noodlottigen brand in de St. Pietersteeg in de Nes, te Amsterdam, meldt het Hbld de volgende bijzonderheden In het perceel is een logement, z. g. slaapstee, gevestigd. Er waren 46 gasten, en met de overige inwonenden 59 personen in huis. De oorzaak van den brand is onbekend, maar zeker is 't, dat de vlammen plotseling uitsloegen, en dat van boven tot beneden de drie verdiepingen in lichte laaie stonden, toen de brandweer kwam. De logeergasten ontkwamen voor het grootste gedeelte, meestal met achterlating van alles, door deur en ramen; een van hen sprong uit de bovenste verdieping, kwam in een snjjding en viel morsdood. De brandweer vond éen verkoold lichaam, en op een kamer, die niet geheel was uitgebrand, een man gezeten op een stoel, blyk- baar door den rook gestikt en door de vlammen niet aangetast. Op een andere kamer vond men een lyk onder een ledikant, Ook niet door het vuur gezengd. Voorts werden twee mannen, die uit de ramen sprongen, gekneusd in het gasthuis opgenomen. Het gebruik van olie om den golfslag te breken, komt al meer in toepassing. Het is echter niet mogelijk altyd een grooten voorraad olie aan boord te hebben, en daarom zyn allerlei hulpmiddelen uitgedacht om het olieverbruik te verminderen. Een daarvan bestaat in het vol gende. Zakken van matige afmeting worden vol gestopt met werk (gepluisd touw) dat geheel in olie is gedrenkt. De zakken, waarin kleine gaten worden geprikt, laat men aan lynen achter of langs het schip op ongeveer 15 meter afstand mêedrjjven, zoodat de olie er langzaam uit sypelt- Een dubbele verrassing. Zondag kwam te Zwolle een Amsterdamsche familie aan, doch vond het huis, waar men logeeren zou, gesloten. Geen wonderDe Zwolsche familie was, zooals uit den mond der buren vernomen werd, Zaterdag met de boot vertrokken om de Amsterdamsche familie eens te verrassen. Uit Krakau meldt men, dat een revolution- naire beweging is uitgebroken onder de platte landsbevolking van RussischPolen en de noord westelijke distrieten van Rusland. Het aantal agrarische moorden is zeer aanzienlijk. Naar men verzekert wordt vorst Alexan der van Battenberg met een groot gevolg te Konstantinopel verwacht. Rooverbenden uit Marokko, met bylen en stokken gewapend, doortrokken Vrjjdag de straten van Thiaret in de provincie Oran, de woningen beschadigend en de bewoners mishandelend. De gewapende macht heeft de orde hersteld. Ver scheidene personen zyn gekwetst en vele gear resteerd. De Pall Mall Gazette meldt, dat de Belgische generaal Brialmont, door een harer medewerkers geïnterviewd, verklaard heeft, dat een groote Eüropeesche oorlog onvermijdelijk aanstaande is en waarschijnlijk slechts verdaagd blijft gedurende het leven van keizer Wilhelm daarom moet België zich voorbereiden op de verdediging zijner alsdan bedreigde onzijdigheid en onafhankelijkheid, en daarbij alleen op eigene krachten bouwen, daar Engeland niet in staat is belangrijke hulp te verleenen. De stelling van Antwerpen is daarom zoo niet nutteloos, toch in elk geval geheel onvoldoende. De Univers meldt, dat de paus in een schiijven aan den aartsbisschop van Keulen, en in een persoonlijken brief aan den leider van het centrum, baron Von Frankenstein den wensch te kennen heeft gegeven, dat het centrum voor het kerkelijk-politieke wetsontwerp in het Pruis- sische huis van afgevaardigde zou stemmen. Het Journal des Débats maakt een dépêche uit Zanzibar openbaar, waarin gemeld wordt, dat een oud-gouverneur van den sultan het Portu- geesche garnizoen van Songhi aangevallen en volkomen geslagen heeft. De Portugeezen had den een groot aantal dooden. De Weener correspondent van den Times komt met een nieuwen candidaat voor den Boel- gaarschen troon voor den dag. Het is hertog Frederik Ferdinand van SleeswykHolstein SonderburgGlücksburg, geboren in 1855 en in 1885 gehuwd met zyn nicht prinses Carolina Mathilde van den Augustenburger tak derzelfd0 familie. Te New-Tork is een meeting gehouden om te protesteeren tegen het der Amerikaansche re geering toegeschreven voornemen een tractaat met Rusland te sluiten, strekkende tot uitlevering der nihilisten. Het bericht omtrent de ziekte van den keizer van Brazilië moet zeer overdreven en gravin d'Eu volstrekt niet per telegraaf naar Rio de Janeiro ontboden zyn. Door de regeering van Canada zal by de vertegenwoordiging een crediet aangevraagd wor den voor een kanaal ter verbinding van het Lake Superior met het Lake Huron. De Russische regeering heeft besloten tot de invoering eener tabaksregie, die op 1 Januari 1889 in werking zal treden. De koningin van Zweden neemt steeds in beterschap toe. Er bestaat hoop op volkomen herstel, hoewel dit langzaam zal gaan. Sir George Trevelyan, een der scheurmakende liberalen en die tegelyk met Chamberlain uit Gladstone's kabinet trad, heeft verklaard tegen de Iersche Coercion-Bill te zullen stemmen. De Italiaansche stoomboot Scilla, die uitge zonden was ter opsporing der Venise, is onver- richterzake teruggekeerd. Twee andere vaartuigen zyn nu uitgezonden om het schip te zoeken. De beroemde oude herberg Pickwick fe Cobham, niet ver van Rochester, waar Charles Dickens dikwyls vertoefde en die hij in zyn roman Pickwick Papers beschryft, is, naar uit Londen wordt gemeld, op den morgen van Goeden Vrydag nagenoeg uitgebrand. Een dynamietbom is Woensdag gesprongen voor de woning van den burgemeester van Comas, in de Spaansche provincie Oviedo. De materieele schade is aanzienlyfe. ss De Brusseleche correspondent van het Ber liner Tageblalt meldt de verloving van den oudsten zoon van den prins van Wales, den 23jarigen prins Albert Victor, met de nog niet 15jarige prinses Clémentine van België, derde dochter van koning Leopold II. De officieele verloving zou tydens het regeeringsjubileum van koningin V ic toria, op 20 Juni a. s., plaats hebben. Uit Parjjs werd aan de N. R. Crt het vol gende geschreven De repetitiën van Lohengrin zyn sedert 1 April in vollen gang, en hebben steeds onder Lamou- reux's persoonlyke leiding plaats, die zich uit strekt tot de kleinste bijzonderheden. Wjj zyn nu zóo ver gekomen, dat wy Zaterdag met de Generalproben beginnen. Van deze zullen er minstens zes gehouden worden, waarvan twee in kostuum, zoodat vermoedelijk de eerste opvoering niet vóór den 23aten of 25sten April van stapel pjopen zal. De Fransche revanche-pers spuwt gif en gal doch Lamoureux, sans peur ni reproche, vervolgt rustig zynen weg, en zal zeker eenen grooten triomf behalenwant alle medewerkenden, orkest, koor en solisten, ontwikkelen eenen ijver en eene volharding, zooals ik nog zelden onder het kunste naars volk je heb waargenomen. De aandrang van het publiek voor deze Lolien- grin-opvoeringen is zóo groot, dat er thans reed» voor de achtste voorstelling geene plaats meer te krygen is. Aan boord van de Duifsche poststoomboot van den Bremer Lloyd Preussen, die den 26 December jl. te Sydney is aangekomen, was eene pokken-epidemie uitgebroken. Een te Southamp ton opgenomen tusschendekspassagief was te Port-Saïd aan land geweest en was daar waar schijnlijk besmet, want kort achter Aden werd hij ziek aan de pokken. Alle personen aan boord, op 120 passagiers na die dat weigerden, werden ingeënt. Den 15 December liep de boot Albany, in West-Australië, binnen, om dea zieken passagier aan land te zetten. Maar het gezondheidsambt van Albany weigerde het verlof daartoe. Te Adelaide en Melbourne werden de 288 voor die steden bestemde passagiers aan eene quarantaine van 21 dagen onderworpen. Te Sydney kwam de geheele stoomboot, op welke intusschen meer pokkenlijders waren voorgekomen, met haar 314 voor Sydney bestemde passagiers en 123 man equipage in quarantaine. Van de 79 aan de pokken lijdende personen van het schip waren tot 26 Januari jl. 13 gestorven. De verzending der postpakketten ondervond groote vertraging. (V. R. Crt.) - Te Keulen zyn Donderdag proeven genomen met een tramwagen uit de waggonfabriek van Herbrand C° te Ehrenfeld, die door eleetriciteit in beweging werd gebracht en op de lyn Ebren- feld-Keulen uitmuntend voldeed. De drijfkracht wordt geleverd door een accumulatoren-batterij, die zich onder de zitplaatsen bevindt en telkens voor vjjf uur kan gevuld worden. De wagen liep sneller en langzamer en stond stil naar den wil van den bestuurder, zonder dat er iets van trek- of dryfkracht te bespeuren was. Uit Suez seint men, dat Ras Alula aan het hoofd van 25000 man op Massouah aanrukt. De Kreuzztg. verzekert, dat de Duitsche gezant, generaal Von Schweinitz op zyn post te St. Petersburg blyft. De verbinding tussehen Kaboel en Kandahar onlangs verbroken, is hersteld. Van 9 tot 16 April. Vlïssingen. Gehuwd: L. Gillissen, jm. 21 j. met M. T. Maas, jd. 23 j. C. P. Straver, jm. 33 j. met J. L. Florusse, jd. 29 j. Bevallen: J. P. Venema, geb. Beenhouwer, z. N. Gillissen, geb. Flissebaalje, z. C. W. Contant, geb. Van Akkeren, z. A. C. Andriessen, geb. Daenen, d. A. M. Vanhuysse, geb. Barbée, z. B. A. Koppejan, geb. Van der Heide, z. B. J. Scheepers, geb. Schwartsmans, d. E. J. Keerse- inaker, geb. Van der Wiere, d. Overleden: C. A. Step, d. 3 d. J. P.Vermeu len, d. 18 d. Vrydag is door 't bestuur der waterkeering van 't waterschap Waarde aanbesteed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1888, der aarde-, kram-, rijs- en steeDglooiing- werken aan gemeld waterschap; geraamd op 7645. Minste inschrijver was de heer S. Blok te Cortgene voor ƒ7230. 's CJravenltage. Het antwoord der re geering is verschenen op het afdeelingsvérslag der Tweede kamer over het contract met de Rijnspoorwegmaatschappy. Volgens haar zal deze regeling tengevolge hebben dat de drie groote spoorwegmaatschappijen gelijkelyk verzekerd wor den .van een gezond en krachtig leven. In de tegenwoordige omstandigheden wordt eene ver binding te Rotterdam van den Rynspoor met den Hollandschen spoorweg niet door het alge meen belang gevorderd. Blijkens het afdeelingsverslag der Eerste kamer heeft het wetsontwerp betrekkelyk de sluiswerken te Ymuiden veel critiek uitgelokt. Het denkbeeld is geopperd om, zorgende voor de toekomst, de capiciteit der sluis dadelyk grooter te maken. Weenen. De Pester Lloyd meldt, dat de bevelhebber der Russische troepen aan de Af- ghaansche grens langs telegraphischen weg om versterking heeft gevraagd. Hoe staat het toch met Egypte en sir Drum mond Wolffs eindelooze zending Van de Britsche regeering is op dit punt niet veel wetenschap te erlangenalleen deelde de beer Fergusson, onder secretaris voor buitenlandsche zaken, gisteren in bet lagerhuis mede, dat door sir Drummond Wolff in zijn onderhandelingen met de Porte ook naar middelen gezocht wordt, om Egypte te bevryden van de nadeelige gevolgen, door het misbruik der capitulaties ontstaan. Wat men verder over de regeling der Egyptische kwestie uit verschillende bladen verneemt, is eveneens bitter weinig; het beste bewijs, dat de onderhandelingen geringe vorderingen maken. Naar de Politische Corres pondent verneemt is zelfs weder een kleine staking der werkzaamheden noodzakelyk geworden, daar het rapport van Moekhtar pacha door de weder- zydsehe partyen als te oppervlakkig werd be schouwd. De Turksche commissaris te Kaïro is, wat de Engeleche voorstellen betreft, niet tot den kern der zaak doorgedrongen en verzuimde namelyk zijn meening te zeggen over de neutrali satie van Egypte, zoodat de voorloopige besprekingen geheel zonder vrucht blevenmen wacht nu een nieuw rapport van Moekhtar pacha af. Maar dit is volgens de Engelsohe bladen niet het eenige document, benoodigd voor de voortzetting van de onderhandelingen. Naar de Times wil weten, zal weldra een uitvoerige memorie over de Egyptische aangelegenheden, door het Turksche ministerie van buitenlandsche zaken opgesteld en door den sultan herzien, aan het Britsch gouvernement afgezonden worden. Daarentegen wordt uit Konstantinopel aan den Standard gemeld, dat de sultan, alvorens zijn meening te kennen te geven, een rapport, opzetielyk voor Abdoel Hamid door Artin-Effend vervaardigd, afwacht. Een en ander versterkt ons in de overtuiging dat noch Engeland noch Turkye de oplossing der Egyptische kwestie voor het oogenblik wensehen te verhaasten. Onmogelyk is het niet, dat er verband bestaat tussehen Engelands houding in deze zaak en de ontloken onverschilligheid der Britsche regeering tegenover Afghanistan. Naar de Londoner correspondent van de Köln. Ztg uit goede bron verzekert te weten, kan men zich binnen kort op verdere toegevendheid van Enge land jegens Rusland voorbereiden. Zelfs zou men van het Britsche gouvernement kunnen verwach ten, dat het in zyn welwillendheid jegens Rusland ten opzichte van Afghanistan zóo ver zou gaan rustig toe te zien, wanneer de Russen Herat be zetten. Het is nog niet zeer lang geleden, dat een bezetting van Herat door de Russen verklaard werd voor Engeland een casus belli te zyn. Maar het is waar, toen maakten de tories de oppositie uit en beschuldigde men Gladstone van al de groote toegevendheid tegenover Rusland. Wie gehoopt had lord Randolph Churchill als politiek tegenstander van zyn vroegere collega's na zyn terugkeer van zyn buitenlandsche reis te zien optreden, moet teleurgesteld zyn. Na reeds dadelyk na aankomst in het vaderland op lord Salisbury en diens wijze politiek een vurige lofrede gehouden te hebben, verdedigde lord Churchill Donderdag te Birmingham met warmte de nieuwe Coercion Bill. Van Gladstone's oppositie tegen de dwangwet sprekend, verklaarde de edele lord, dat de oude leider der liberalen met de eene hand de Iersche agitatie aanstookt, terwyl hy met de andere den ministers de middelen wil zoeken te ontnemen, waarmede zij trachten het vuur, door Gladstone's schuld ontvlamd, uit te dooven. Nieuw was hetgeen lord Churchill over de dwang- politiek der regeering zeide, die volgens hem niet sedert enkele weken bestond, maar overeenkomstig de verklaringen was door de regeering afgelegd het eerste oogenblik van haar bestaan. Aan Gladstone verweet lord Churchill, dat deze zich niet wilde onderwerpen aan de uitspraak van het land, dat bij de jongste verklaringen Gladstone's Iersche politiek veroordeeld had. Deze handelwyze van den liberalen leider was in het oog van den conservatieven lord een schandelyke schending van alle beginselen van het stelsel van vertegen woordiging. By deze veroordeeling van Gladstone's houding ziet echter lord Churchill over het hoofd, dat de Britsche kiezers de laatste maal opgeroepen werden hun oordeel te spreken over Home Rule voor Ierland en zich daartegen verklaarden. Van dwangmaatregelen en nog wel zulke draconi sche als het aanhangige wetsontwerp verlangt was toen geen sprake. Het is dan ook de vraag, of de voorstanders van geweld voor Ierland, in geval van ontbinding van het parlement, nu met een meerderheid in het lagerhuis terugkeerden. Geachte Redactie 1 Vergun mij eene kleine rectificatie. Uw Am sterdamsche correspondent geeft in uw vorig nummer Laatste berichten) aan de heeren Timmer en Michelsen, die de eer hadden voor H. M. te spelen, den titel „pensionaires." Dit is niet juist. De genoemde musici werden noch worden door den koniDg gesubsidieerd. Dat hun niettemin de gelegenheid is geschonken om zich voor de koninklijke familie te doen hooreu, daarover moet ieder, die met hunne gaven en hun streven bekend is, zich hartelijk verheugen. De heer Timmer is een uitnemend violist en een der verdienstelijkste leden van de Amsterd. Orkestvereeniging. Voor velen uwer Zeeuwsche lezers is de pianist G. A. ilichelsen een goede bekende; hier te Middelburg en te Goes gaf hij eertijds zeer goed geslaagde concerten; weinige weken geleden trad hij met groot succes op te Zierikzee in de afdeeling Toonkunst. Zijne onmiskenbare talenten zijn te Keulen, te Berlijn (waar hij ook leeraar wr» aan het conservatorium-Scharwenka) en te Parijs op degelijke wijze gevormd en gerijpt. Hij, zoowel als de heer Timmer, waren de eervolle onder scheiding, door het Amsterd.-gemeentebestuur hun ten deel gevallen, alleszins waardig.

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 2