N° 86. 130® Jaargang^ 1887. Woensdag 13 April. »s FEUILLETON. Middelburg 12 April. Dit blad verschijnt dagelijks; met uitzondering van Zon- en Feest d"a geni Prijs per 3/m. franco 3.50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50. iedere regel meer f 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. OP RB 18. MIDDELBURG COURANT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vev Mestdagb Zoon, te Goes: A. A. W. BoLLAKD,te Krniningen: P. vak dee Peijl, te Zierikzee: A. C. de Moou,te TholenW. A. vak Niewehhxtiïzek. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Dabbe Cie., Johe F. Jokes, opvolger Het door ons meegedeelde omtrent de te ver wachten nieuwe dienstregeling op de Ijjn Vlissin- gen—Roosendaal heeft terecht veler verwondering en ergernis opgewekt. Uit Domburg schreef men ons o. a., dat die regeling niet is in het belang van deze badplaats en het stoppen van den sneltrein, die te 10.51 van Roosendaal vertrekt, ook Domburg zeer ten goede zou komen. In Goes heeft zich dadeljjk eene commissie gevormd, met den heer M. Salberg aan het hoofd, om deze zaak te bespreken. Zij liet zich niet afschrikken door het weinige succes, een vorig maal verkregenmaar riep tegen heden (Dinsdag) middag alle belanghebben den tot eene vergadering op, om gezamenlijk te overwegen welke stappen gedaan kunnen worden om de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen te bewegen op haar besluit terug te komen. De kamer van koophandel te Middelburg zal Woensdagmiddag te 3 uren vergaderen om deze kwestie te bespreken en verder die van den toren wachter te behandelen. Jl. Zaterdag is, naar men ons uit Zaamslag meldt, aan den oever van den calamiteusen Een- drachtpolder eene afschuiving waargenomen op eeDigen afstand ten westen van die van December jl., dus meer nabjj de bestaande oever- werken. Bjj eene breedte van ongeveer 20 M. heeft de afschuiving eene lengte van ongeveer 60 M. Dadeljjk gevaar bestaat door deze afschuiving voor de bestaande werken of voor den polder niet. Uit Noord-Bevel and wordt ons bericht, dat de schade, door de jongste stormen aan den djjk van den Leendert Abrahampolder veroorzaakt, slechts ten hoogste 175 zal beloopen, terwijl die aan het nieuwe werk aan den Vlietepolder op 500 wordt geraamd. Uit de geringe schade, welke, zelfs bij de hevigste stormvloeden, aan de djjksverdediging der polders in Zeeland ontstaat, blijkt duideljjk welk een voordeel er gelegen ia in de verdediging door steenglooiing, in de laatste jaren op ruime schaal toegepast. Men schrjjft ons; Zaterdag 11. had voor djjkpaal 15, aan den Leendert-Abrahampolder, ten Noorden van het, in het laatst van 1886 gemaakte Zuidelijke ver dedigingswerk, eene kleine oeferafschuiving plaats ter lengte van slechts 39 meters. Ofschoon oogenschijnlijk van weinig beteekenis, verdient bet wel de aandacht dat die afschuiving zich uitstrekte tot in het bovengenoemd verdedi gingswerk, waardoor een klein gedeelte daarvan verloren ging. De waterstand was tijdens het ongeval 0.50 M. beneden gewoon laagwater. Vit het Duitsch, van RUDOLPH LINDAV DE HAVENMEESTER. Daartegen viel niets te zeggen, maar Harvey sprak ook niet verder en begon langzaam en zacht deD kop van zijn oud hondje te streelen; een klein, glad, zwart mopje, met brandmerken boven de oogen een goedig, oud dier, dat zijn vrouw mee uit Engeland gebracht had. „Doggy is heel wel," zei hij. Doggy zag zijn baas weemoedig aan en het kwam mij voor, dat hij zich even treurig en eenzaam voelde als de weduwnaar. «Doggy is nu mijn eenig gezelschap" ver volgde flarvey ua eenigen tijd. «En gij zoudt het niet geiooven, maar ik kan u verzekeren dat zij nog eiken morgen naar de vrouw zoekt." Doggy was geen wijfje, maar de drie dingen die den kapitein het dierbaarst op de wereld waren, zijn vrouw, zijn boot en zijn hond behoor den in zijn oog altemaal tot het vrouwelijk geslacht. «Op het kerkhof is zij nooit geweest" ging hij voort, als sprak hij tot zich zelf. „Dat is mallepraat 1 Hoe kan zij weten dat haar meeste* jes daar ligt; door zes voet aarde heen kan zij De tentoonstelling van schilderijen alhier werd, behalve door houders van doorloopende kaarten, bezocht: Vrjjdag door 56, Zaterdag door 76, Zondag door 82 en Maandag door 133 betalende personen. Zondag en Maandag werden bovendien nog 229 personen tegen 10 cent toegelaten. Reeds acht schilderijen werden verkocht, nl. Winterlandschap van mevr. M. Bilders van Bosse, Interessante lectuur van G. Henkes, De zusjes van J. S. H. Kever, Hoekje van een Vlaamseh dorp bij regenachtig weer door Frans van Leemputten, Paria's van mej. Wally Moes, Azalia's van mej. Marg. Rooseboom, Le déjeuner van mevr. H. Ronner-Knip, en Op de slikken bij Vlissingen van W. J. Schütz. De drie eerstgenoemde stukken zjjn geschonken aan het kunstmuseum, waarvan tot heden 36 per sonen als lid toetraden. Morgen middag te vier uur heeft eene verga dering plaats voor die leden en voor allen, die nog als lid wenschen toe te treden. Wie dus de oprichting van zulk een museum steunen wil, verzuime niet die vergadering bg te wonen. Zonder twijfel zal het zeker Donderdagavond in den Schouwburg alhier niet aan bezoek ont breken. Het is dus louter als eene eenvoudige herinnering, dat wjj er even op wjjzen hoe in het door velen, o. a. door den heer Alberdingh Thijra in het weekblad de Amsterdammergeprezen stuk Martelares al de voornaamste leden van het Rotterdamsch tooneelgezelschap een rol vervullen. Het is bovendien voor het eerst in dit seizoen, dat die vereenigde tooneelisten, onder directie van de heeren Le Gras en Haspels, hier optreden; terwjjl tevens de gelegenheid om aan mevrouw Beersmans, die zoowel in ons land, op tal van plaatsen, als in België, bjj haar vijfentwintig herinneringsfeest bewijzen van waardeering ont ving, ook hier een bljjk van hulde te geven, voor deze of gene wel gewicht in de schaal zal leggen om Donderdagavond bjj deze jubilé-voor- stelling tegenwoordig te zgn. Volgens het kohier van den hoofdelijken om slag over dit jaar zgn er te Vlissingen 2171 aangeslagenen, met een belastbaar inkomen van 1.994.650. In 1886 bedroegen die cijfers respectievelijk 2177 en 2.023.600. Het aantal aangeslagenen is verdeeld als volgt: 600 in de le kl. a 450 254 2e kl a 500 255 3e kl. a 550168 4e kl. a 60096 5e kl. a ƒ700; 86 6e kl. a ƒ800; 112 7e kl. a 900 122 8e kl. a 1000 52 9e kl. a 1200; 77 10e kl. a 1400 32 lie kl. a 1600 82 12e kl. a ƒ1800; 96 13e kl. a ƒ2000 57 14e kl. a ƒ2300; 30 15e kl. a ƒ2600; 21 16e kl. a ƒ3000; 8 17e kl.a ƒ3400; 9 18e kl. a ƒ3800; 4 19e kl. a ƒ4200; 2 20e kl. a ƒ4700; 2 22e kl. a ƒ5800; 1 23e kl. a ƒ6500; 1 25e kl. a ƒ8200; 2 26e kl. a ƒ9200; 1 32e kl.a 15.200 en 1 34e kl. a 17.200. niet ruiken. Maar eiken morgen staat zij voor het bed op de plaats, waar zij gewoon was te wachten, totdat de vrouw opstond en als ze daar een poos gezeten heeft, begint zij zacht te janken en komt bij mij om zich te laten streelen. Niet waar, Doggy?" Toen ik mijn glas uitgedronken en mijn pijp opgerookt had, zei ik: „Tot weerziens, kapitein!" en gedurende mijn verblijf in de haven zag ik hem nog dik wijls; bij bleef steeds dezelfde en op mijn regel matige vraag, hoe het hem ging, kreeg ik geregeld ten antwoord «Zoo, zoo, ik ben heel wel, maar ik voel mg zoo eenzaam." Hij behoorde tot die eenvoudige menschen,die voor hunne eenvoudige gewaarwordingen geen andere uitdrukking zoeken dan de woorden, die hun het eerst op de lippen gekomen zijn en waar ze altijd bij blijven. Zoo was het hem met zijn huwelijks-aanzoek gegaan, zoo ging het hem ook bij den dood zijner echtgenoot. Toen ik voor de tweede maal te Yokohama terugkeerde vernam ik terbtond na mijn aankomst dat de oude kapitein niet meer leefde. Ik vroeg waaraan hij gestorven was en kreeg ten antwoord „Van verdriet over den dood van zijn hondje." Dat verwonderde mij natuurlijk, maar iedereen dien ik er naar vroeg was het er over eens, dat bij na d<?n dood van zijn Doggy, nu ongeveer De surnumerair der posterijen J. A. F. Damm is, met ingang van 16 April, benoemd tot commie van de vierde klasse. Op den in de Staatscourant van Zondag c. s, voorkomenden staat van militaire nalatenschappen, afkomstig van onderofficieren en verdere manschap pen der landmacht in Ned.-Indië onder beheer der weeskamers daar te lande gekomen, wordt gemeld: die van Pieter Franijois Jansons, 11 April 1837 te Zierikzee geboren, zoon van Roaland Jansons en Johanna Vermeule. 7 Oct. 1860 als soldaat per stoomschip Prins Maurils vertrokken, overleed hij 23 Oct. 1885 te Barabei als fuselier en liet bjj 48.47 en een brevet (bronzen medaille) na en die van Alouisius van Houten. 23 Och 1841 te Clinge geboren, uit een huwelijk tusschen Pieter Johannes van Houten en Albertina ScholaBtica, vertrok hij 14 Aug. 1880 per Emma als soldaat naar Indië en stierf hij 24 Juli 1885 in denzelt- den rang te Panteh Perak, nalatende familiepa pieren. Belanghebbenden vervoegen zich tot het ministe rie van koloniën. De uitkeering eeuer nalatenschap zal, wanneer sedert het openvallen daarvan geen drie jaren zgn verloopen, niet eerder geschieden dan nadat van het Indisch bestuur bericht zal zgn ontvangen, dat zich nader geen schuldeischers bjj de betrokken weeskamers hebben aangemeld en het departement van koloniën tot de betaling van het saldo kan overgaan. Met ingang van 1 Mei a. s. is benoemd tot commies ontvanger te Budel de heer M. Setteur, thans als zoodanig werkzaam te Philippine. De commies der belastingen 2e kl. G. Been wordt van Sas van Gent naar Rotterdam ver plaatst. Voor personen, die verlangen zich in het vak van hoefsmid te bekwamen, bestaat voortaan ge legenheid gebruik te maken van de lessen, die in dat vak aan 's rjjkB veeartsenijschool te Utrecht worden gegeven. Belanghebbenden moeten te dien einde hun verlangen kenbaar maken aan den minister van binnenlandsche zaken. Uit Amsterdam meldt m en ons heden Als een bewjjs van belangstelling in de hulde, Z. M. den koning door de hoofdstad te brengen, verdient wel vermelding, dat vele aanzienlijke personen in Amstel- en Doelenhotel hier verwacht worden, en dat de groot hertog van Saxen-Mei- ningen, door een vorig huwelijk met onzen koning verwant, de geheele belle-etage afhuurde van het hoekhuis Dam -Nieuwendijk der heeren Paul- Miche, om aldaar voor zich en zijn gevolg een goed gezicht te hebben op de feestelijke uiting der burgerij, als bg aankomst der vorstelgke bezoe kers ten paleize, muziekuitvoeringen, aubade enz. Men begroot het getal vreemdelingen, dat thans reeds naar de hoofdstad gekomen is, op 20.000. Geen hoekje in een enkel hotel is meer onbezet. Het is voor uw blad natuurlijk niet mogelijk mededeelingen op te nemen omtrent alle versierin- drie maanden geleden, hard achteruitgegaan was Hij verscheen nog altijd op zijn gewonen tijd aan de kade en op den steigermaar hij zocht niemand meer op en ontving ook bijna geen menschde dokter was slechts geroepen om zijn dood te constateeren, die naar alle waarschijn lijkheid zeer zacht en kalm was geweest. Het was den ouden havenmeester te eenzaam gewor den op de wereld. Nu ligt hij daarboven op den heuvel naast zijne stille levensgezellin en heeft weergezelschap 1 EERSTE LIEFDE. Onze reis spoedde ten einde. Wij mochten hopen den volgenden dag de Westkust van Ame rika te zien. Het was laat geworden. De nacht was prachtig: de lucht zacht en zoo helder dat bg het schijnsel der groote sterren onze gelaats trekken duidelijk te onderscheiden waren. Onze oude kapitein Mac Gregor blies peinzend de rookwolken uit zQn kort pijpje; Hyly Tom was iu slaap gevallen; de stille passagier, dien wij den pronker noemden, lag iu zijn Chineesch nachtcostuum, in een grooten bamboezen stoel uitgestrekt, met de bloote magere armen onder het hoofd, een onbewegelijk gelaat en de wijd geopende oogen op een verwijderd punt aan den nachteiijkeu hemel gevestigdonze Iersche reisgenoot, Cunningham, stond echter op het schip, tegen de verschansing geleund, en volgde schijnbaar met de oogen den blinkende zilveren gen, plannen der feestviering enz. Ik stip dus slechts enkele bjjzonderheden aan. De historische gondelvaart, waarvoor de heer W. J. Hofdijk de costumes aangaf, iiekt ook allerwege de aandacht. Zoo wordt verzekerd dat de heeren Leis en gebroeders Smit uit Rotterdam en den Kinderdijk, alsmede eenige Friesche „water- sportmen" met hunne pleiziervaartuigen naar de hoofdstad komen om dezen optocht luister bg te zetten. Voor de volksspelen schijnt veel liefhebberij te bestaan. Meer dan 1000 mannen boden zich voor mastklimmen, boegsprietloopen, blokhalen enz. aan, zoodat de commissie, met de leiding belast, zich zal moeten haasten om voor den avond te eindigen. De toebereidselen voor de illuminatie zijn zoo vele en daarbij van zoo grooten omvang, dat de rosse gloed boven Amsterdam op uren afstand zal te zien zijn. Meer dan aanvankelijk verwacht werd wegens den enormen prijs een cent per vlammetje per uur zal met gas geillumineerd worden, terwjjl ook vele inrichtingen, waar daar voor machines zijn, straten en pleinen met elec- trisch licht zullen verlichten. Zoo zal bv. de Valkenburgerstraat, welker versiering na Willem straat en St Anthoniebreestraat boven alle uit munt, electriscb verlicht worden door de brood fabriek de Haan, het Rembrandtplein door Café mille colonnes, de Dam door Café Krasnapolsky, die in een der lokalen van het machinegebouw twee nieuwe krachtige dynamos deed opstellen, welke door een afzonderlijke machine zullen ge dreven worden. Een tiental lampen, elk van 2000 kaarsen lichtsterkte, zullen den Dam en van boven het Café zelve in een fantastisch licht hullen. Wanneer men bedenkt, dat ieder van deze tien lampen f 150 kost, ongezien de machineriën enz.» dan eerst kan men zich een flauw begrip maken van de kosten, die Kras voor de hulde aan den koning maakt. Zijn inrichting is dan ook prachtig en van 7 uur tot na middernacht bijna niet bin nen te komen. Het weder houdt zich voortreffelijk. Dat verhoogt de feeststemming, waarin de hoofdstad gedurende de beide Paaschdagen reeds verkeerde. Heden, Dinsdag, ochtend is het feestgetg aan gebroken. Wij herinneren ons de feesten van 1865, 1872, 1874 25jarig koningschap, 1879 eerste bezoek der koningin Emma aan de hoofdstad, maar, op ge vaar af van de bedenking dat „lest 't best hengt" durven wjj toch beweren, dat de feestelijke uiting nimmer van dien aard was, als ditmaal. Elk huis heeft vlag en wimpeliedereen draagt oranje sommige zeker ondanks zichzelven. Al zeer vroeg bewogen zich heden de nieuws.ierigen, naar den kant van 't station of vatten post langs den weg, dien de vorstelgke bezoekers zullen nemen. Te half drie uur kwamen de koning, de konin» gin en prinses Wilhelmina per Holl. spoor met groot gevolg alhier aan. Aan het station werden de hooge bezoekers opgewacht door de directie van genoemde spoorweg-maatschappg. Verder stonden daar oud-strgders en leden tan streep, die de snelzeilende klipper in de donkere, kalme zee naliet. Eindelijk keerde hij zich om, ging naar zijn stoel en liet er zich in neder» vallen. Nadat hij een poos voor zich heen had zitteD fluiten, rekte hij zich uit als iemand, die moede is en zei „Krijgen wij van avond geen geschiedenis te hooren en toen er niet spoedig antwoord kwam» vervolgde hij „Nu, dan zal ik er een vertellen." „Ik leid reeds sedert jaren een zwervend leven en bevindt mij meestal op stoombooten, iu spoor treinen, wachtkamers, hotels en restauraties. Hoe dat zoo gekomen is, weet ik niet NoodlotMaar dat doet hier niets ter zake. Er is geen sprake van een geschiedenis uit mijn leven, maar uit dat van een veel ouderen man. Hij was geloof ik een Duitscher; ten minste zijn naam klonk Duitsch en wij spraken gewoonlijk Duitsch samenhij was een groote, magere, def tige man met grijs haar en een ernstig, doch vriendelijk gelaat. Wij ontmoetten elkaar te Londen in een club, waar ik geïntroduceerd was, en sloten ons bij elkaar aan, ofschoon er een groot verschil in jaren bestond en onze bezigheden zeer uiteenloopend waren. Hij was een geleerde, van die beminnelijke, nuttelooze soort, die alleen leeren willen om te wuten, niet om anderen te onderrichten, of met hun sohat van kennis voor anderen te pronken. (Stof volgt.)

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 1