Onderwijs. Kerknieuws, Rscktszaken. Verspreide Berichten, Burgerlijke stand. niet geobserveerd en gecontroleerd worden. De ziekte heerscht nu eens endemisch, dan weder epidemisch. In het laatste geval zjjn de verbrei ding en sterfte uit den aard der zaak veel grooter. Dr Duparc voegt daarbij nog de volgende mede- deeling. Yan 1868 tot 1886 werden 33.541 militairen aan beri-beri behandeld. Ten bewijze, hoe zij voortdurend in ons Indisch leger is toegenomen, diene dat het aantal ljjders in 1868, toen de ziekte zich het eerst in Indië vertoonde, 19 en in 1884 5338 heeft bedragen 1 Onder den titel Welbegrepen Philanlropie komt in de Economist van April het volgende voor Het Peabody-fonds voor arbeiderswoningen. Men kent den naam van dezen menschlievenden Ame rikaan. In 1862 gaf de heer Peabody zjjn eerste gift, nl. 150,000 pd. st., voor een fonds van ar beiderswoningen, welke gift in opvolgende jaren werd vermeerderd, totdat het na tien jaren niet minder dan 500,000 pd. st., bereikte, zegge zes millioen guldens, met welk kapitaal de stichting toen onder trustees is gesteld en sedert beheerd. Het blijkt in goede handen gekomen te zijn. Volgens het laatste verslag der administrateuren, zjjn thans ruim 20,000 menschen daardoor van goede woningen voorzien, en steeds gaat men voort met bouwen. Bjj de duurte van grond en bouwkosten te Londen, zoude nimmer zoodanig aantal woningen uit het vermaakte kapitaalsbedrag kunnen ver kregen zjjn. De sleutel der zaak ligt dan ook hierin, dat de trustees, die door de inkomende huren ruim crediet hebben, steeds nieuwe gelden kunnen negotieeren tegen lage rente, en zoo met bouwen voortgaan. Dat zulks tot heden goed gelukte, is wel een bewijs van goede administratie, want op den duur is voor zulk een proces noodig, dat de woningen regelmatig verhuurd blijven, dat de huur geregeld inkomt, hetgeen impliceert dat een goede keuze van huurders gedaan wordt, nl. ar beidersgezinnen in blijvende verdiensten voorts, dat de woningen goed worden onderhouden, het geen alleen bjj regelmatig toezicht kan geschieden. Bedenkt men voorts dat, zooals de zaken nu staan, de huurders reeds ongeveer het bevolkings cijfer eener respectabele stad hebben bereikt, dan strekt de bloei dezer stichting niet alleen ter bljjvende eer van den heer Peabody, doch ook van de beheerders, en is het te hopen dat, zoo de goede regels hunner administratie ook door opvolgende bestuurders worden nageleefd, dit fonds een bljjvend bewjjs zal zijn van hetgeen welbegrepen philantropie vermag. Op 5, 6 en 7 April werden aan de burger avondschool alhier de voorloopige overgangs examens afgenomen. De uitslag daarvan was als volgtYan de 38 leerlingen der l,te klasse werden 29 bevorderd* Van de 37 leerlingen der 2dc waren 32 opgeko men en werden 24 geschikt bevonden om te kunnen overgaan. Vervolgens werden aan 57 leerlingen beloonin gen toegekend voor getrouw schoolbezoek. Velen hadden geen enkel uur zonder wettige reden verzuimd en geen van hen had dit gedurende den cursus meer dan 3 uren gedaan. Mejuffrouw E. Borel heeft tegen 1 Meia. s. eervol ontslag gevraagd en verkregen als onder wijzeres aan de Departementale school te Breda. Te Sneek heeft een samenkomst van"' dolee- renden plaats gehad. Er was aangekondigd »met debat". Toen echter tegenstanders van de dolee- renden waren opgekomen en zich voor het debat voorbereidden, werd door den voorzitter, een jong predikant, medegedeeld, dat tot het debat alleen werden toegelaten zjj die het met den spreker eens waren. Hjj koos daarvoor andere woorden, maar dit was toch de zin van zijne mededeeling. De Banier zegt omtrent deze samenkomstmet stelde mijn geduld op een zware proef, door meer dan een half uur zonder ophouden het woerd te voeren met een levendigheid en een drukte, die bepaald duizelingwekkend waren. Uit zijn woorden vloed maakte ik op, dat zijn dochter terstond na baar aankomst in Amerika met een rijken Peruaner getrouwd was, die echter reeds over leden was vóór de geboorte van zijn zoon en erfgenaam en die nog heden door zijne wednwe betreurd werd. Hij, José Closmaduec, had zes jaar geleden het ongeluk gehad een zware verkoudheid op te doen, die hem lang bedlegerig en verder voor zijn geheele leven gebrekkig ge maakt had; zijne beide beenen waren geheel verlamd en hij kon zich slechts in zijn rolstoel bewegen; zijn dochter verpleegde hem met hemelsche goedheid, als een engel. „Maar ik ben een geduldige invalideniet waar, Can delaria, gij zijt tevreden over mij. Geef mij een goed getuigenis, bind. Zeg aan mijnheer dat gij niet te klagen hebt over uw ouden vader." „Vader is zeer goed!" mompelde zij. De commandant vestigde een liefdevollen blik op zijn verpleegster en rammelde weer voort „Ik ben nog altijd even sterk als in mijne beste jaren. Alles wat ik in mijne handen kan krijgen, verbrijzel en verpletter ik; maar zonder mijn dochter was ik een hulpeloos, ellendig wezen en zou niet kunnen blijven leven. Zij is alles voor mij op de wereld! Zij weet het en blijft mij ge trouw 1 God zal het haar 'oeloonen! Zij heeft deze mannen is niet te debatteeren, Bjj hen is alles onwaar. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrijdag, zijn de na volgende personen veroordeeld C. B., Hansweert, J. M. v. d. Z., Heinkenszand, A. B., J. V., Kwadendamme, wegens openbare dronkenschap, ieder tot 1 b. s. 2 d. h.L. F., Cats, V. K., G. v. d. H., Colijusplaat, wegens als voren, ieder tot 0.50 b. s. 1 d. h.T. P. v. Nt, Hansweert, A» W., Yerseke, wegens als voren, ieder tot 3 d. h.M. K., Kruiningen, wegens het verwekken van rumoer waardoor de nachtrust kan worden verstoord, tot 3 b. s. 1 d. h.M. M. Gz., A. M Cats, wegens het vervoeren van secreet vuil in een open bak, ieder tot 1 b. s. 1 d. h. J. M. J., J. V., Yerseke, wegens het loopen over eens anders land zonder daartoe eenig recht te hebben, ieder tot 1 b. s. 1 d. h.F. L. de L., M. J. Ch. B., Wemeldinge, wegens bet geen zorg dragen voor het onschadelijk houden van een onder hunne hoede staand gevaarlijk dier, ieder tot ƒ10 b. 6. 2 d. b.; S. B., H. B., Wemeldinge, A. O Waarde, Ph. Ph., Oudelande, J. v. d. S., M. v. W., 'sHeer Abtskerke, M. T., Baarland, wegens het aanwenden van pogingen om wild te bemachtigen door middel van wildstrikken, ieder tot 10 b. s. 3 d. h.C. G., Wemeldinge, S. J., Kruiningen wegens als voren, 2 maal gepleegd, ieder tot 2 X 10 b. s. 3 d. h, voor iedere boete. Allen tevens in de kosten. Vrjjgesproken werden A. B., Rilland-Bath, be klaagd van het schieten op een haas zonder voorzien te zijn van eene jachtacte en J. M., aldaar, beklaagd van het verwekken van rumoer. De kantonrechter te 's Gravenhage heeft gisteren den tuindersbaas-wonderdokter De J., die door vele patiënten, ook uit den aaDzienlpken stand geraadpleegd werd over verschillende kwalen, veroordeeld tot de gevorderde boete van ƒ25, wegens het buiten noodzaak onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst. Men bericht, dat De J. van dit vonnis hooger beroep zal aantee- kenen en zich in appèl van den bijstand van een advocaat zal voorzien. Door den sterken Noord-Oosteljjken wind en de daardoor zeer woelige zee hadden de mail booten der Zeeland in de laatste twee dagen op de terugreis van Queensborough naar Vlissingen eenige vertraging. De Prinses Marie kwam Donderdag morgen even voor 8 uur, terwijl de Prinses Eli sabeth heden morgen even na 8 uur arriveerde. Op beide dagen werden de mails en passagiers met den facultatieven trein van 9 uur 13 min. geëxpedieerd. De mailboot Willem Prins van Oranje werd heden morgen uit het droogdok te Middelburg gelaten en naar Vlissingen gesleept, waar zij eenige dagen in de binnenhaven zal bljjven liggen, om dan de Prins Hendrik, die ook in het droogdok gezet zal worden, te vervangen. De hevige Noord-Oosten wind heeft Woensdag naar men ons uit Cats meldt aan den djjk van den Leendert Abraham polder vrjj wat schade toegebracht. Vier gaten werden in dien dijk geslagen. Te Yerseke veroorzaakte de storm heel wat schade, vooral aan de oestercultuur. Vele hospi talen met broed en zaaigoed werden losgeslagen en dreven weg. Een put bekwam ook eenige schade. Twee vaartuigen, die op de banken lagen, werden zoodanig met water gevuld, dat zjj slechts met de uiterste inspanning in veilige haven bonden worden gebracht. Van een in aanbouw zjjnd huis werd door een rukwind een muur omverge worpen. Uit Bruinisse meldt men ons, dat tengevolge van dien storm Woensdag een schip, beladen met mest, komende van Dordrecht, beneden het Mastgat geankerd liggende, door de opvarenden verlaten moest worden. Zjj vonden bij een reeds twee schitterende huwelijken kunnen doen maar zij wil haar zieken vader niet verlaten. Wij doen ons best om zoo gelakaig mogelijk te leven. Ik heb een lief huis te Bayswater gekocht; bij mooi weer gaan we uitrijden of blijven hier in het park; als het nat of koud is, bezoeken wij de musea 's avonds gaan wij naar schouwburgen en concerten, of wij blijven stil te huis en dan lees ik haar voor. Het is een heel aangenaam leven, geloof mij Kom ons toch eens opzoeken, dan leert gij het ook kennen. Hier is mijn adres." Hij gaf mij zijn kaartje; doch terwijl ik het las, zag ik dat bij mij wantrouwend gade sloeg. Hij zweeg een poos, keek voor zich en zei toen langzaam, aarzelend, op geheel anderen, klagen- den toon „Ik durf er niet op aan te dringen, dat gjj komt. Welbezien is mijn huis toch zeer somber en vreugdeloos. Een hulpelooze invalide en een treurende weduwe. Het zal u overal elders beter bevallen dan bij ons maar het heeft mij toch waarlijk heel veel genoegen gedaan, om eens een oude kennis van „daar ginds" weer te zien Vaarwel!" Ik gaf hem een hand en ook aan zijn dochter en het kind en verwijderde mij, met het stellige, voornemen om geen gebruik te maken van een uitnoodigiog, die zoo spoedig weer herroepen werd. Ik had in het minst geen plan om dien armen zieken man van zijn verpleegster te berooven, maar eensklaps was het mij duidelijk landbouwer onder Bruinisse een onderkomen. Donderdag is de veerboot van Sint Annaland onder Bruinisse door de zware golven vol water geraakt aangenomen. Den schippers moest hulp verleend worden om het water uit te scheppen, alvorens zij den terugtocht konden ondernemen. Als een bijzonderheid meldt men ons, dat een inwoner van Oostburg in het bezit is van eene fuchsia, die nu vijftig achtereenvolgende jaren gebloeid heeft. Het is van vrjj algemeene bekendheid, dat het meerendeel der van de Nederl andsche bureau cratie uitgaande stukken niet uitmunt in losheid van stijl, fraaiheid van woorden of helderheid van gedachtengang. Dezer dagen bleek ons dat ze ook in de titulatuur haar eigenaardige uitdruk kingen heeft. Het adres aan een geneesheer luidde: „Zeer bekwame heer", terwjjl men een apotheker aansprak met den titelwel ervaren." Zelfs zonder zich van de echtheid te overtui gen door het groote zegellak en het stempel van het ministerie, dat den omslag versierde, voelt men als bij instinct dat dergelijke titels alleen in het brein van een bureaucraat geboren kunnen zijn. {Arnh. Ct.) Een weinig bekend baantje. Een eervol ontslagen „stamper" in de apotheek van het gasthuis te Delft vraagt aan den raad aldaar om pensioen. Een vleiend getuigenisDe schoolcommissie te Sappemeer qualificeert in haar jaarverslag het onderwjjg in die gemeente als allerellendigst Het programma van de feestelijkheden der volgende week te Amsterdam bevat onder anderen Dinsdag 12 April. Aankomst van HH. MM. de koning, de koningin en het prinsesje te half- drie, ten paleize op den Dam. Woensdag 13 April. 10—4 uur Volksspelen, onder de leiding van de Amsterdamsche turnver- eenigingen.101 en 3—Guur: Kinderspelen. 1_4 nur; Gondeltocht. 7J10 uur: Muziek uitvoeringen. Algemeene illuminatie. 8—10 uur: Bengaalsche verlichting der Oudekerks-, Munt-, Montalbaans- en Westertorens en van de Willemspoort. Donderdag 14 April. 10—4 uur: Roeiwedstrijd op den Amstel. 101 en 3—6 uur: Kinder spelen. 1—4uur: Muziekuitvoeringen. 6—8 uur: Muziekuitvoeringen.9 uur het ontsteken van vuurwerken op het IJ en op den Amstel en muziekuitvoeringen aldaar van 8—10 uur. Vrijdag 15 April. 9 uurAubade door 4500 leerlingen der lagere scholen. In Febr. 1883 werd op het postkantoor te Breda een diefstal gepleegd van bankpapier en effecten, welke laatste, in een vijftal enveloppen gesloten, toebehoorden aan de kassiers-flrma Ingen.-Housz Z°., aldaar. De effecten waren Nederlandsche, Russische, Amerikaansche en Bel gische waarden. Een der drie veroordeelden W. B., meesterknecht in eene sigarenfabriek, verklaarde de effecten in de fabriekskaehel verbrand te hebben. Het gerechtshof te 's-Bosch nam dit als bewezen aan, waarop de genoemde kassiersfirma van de verschillende gouvernementen de waarde van de verbrande stukken terug vroeg. Amerika liet niets van zich hooren, Rusland gaf binnen een paar maanden andere stukken, en thans heeft onze regeering Ruslands voorbeeld gevolgd. Dat dit eerst nu geschiedde, is een gevolg van de gevorderde formaliteiten. Er moest viermaal eene oproeping, telkens met eene tusschenruimte van zes maanden plaats hebben, en bovendien moet nu nog een borgtocht voor tien jaren gege ven worden. Onder de Nederl. stukken bevond zich ook een stuk van 1000 Amsterdam. Aan de stedelijke regeering werd reeds te vergeefs vergoeding verzocht, welke, om der rechtvaardig- heidswille, wenscheijjk ware. 'Hbld Uit Breda wordt aan het Hbld gemeld Een paar jaren geleden ontving de toenmalige kapt. ter zee, de heer J. A. Greve, commandant van de Atjeh, van ons gouvernement de opdracht om aan den Congo de eer van onze vlag te hand haven en onze handelsinstellingen te beschermen. Een handelsagent was vermoord, en het waste vreezen, dat dit feit niet alleen zou blijven staan. geworden, dat die va,!er vreeselijk jaloersch op zijn dochter was en waarschijolijk in een ieder die met haar in aanraking kwam, een gevaarlijken mededinger zag. Ik wilde den treurigen vrede van den ouden kapitein niet verstoren en heb sedert die toevallige ontmoeting nooit meer iets van hem of haar vernomen. DE HAVENMEESTER. Hij liet zich gaarne „kapitein" noemen en iedereen noemde hem ook zoo, want er was niemand in de geheele „Nederzetting", die hem niet gaarne pleizier deed en hij verdiende het ook: kapitein Harvey. Maar hij was volstrekt geen kapitein, hij had niet eens zijn examen als eerste stuurman kunnen doen en dat hij het desniettegenstaande tot die aanzienlijke en goed bezoldigde betrekking iu Yokohama gebracht had, had bij te danken aan zijn degelijkheid, die hem invloedrijke vrienden bezorgd had, en aan de omstandigheid dat men zeer goed havenmeester kan zijn zonder op dien trap van ontwikkeling te staan, die heden ten dage voor een scheeps kapitein vereischt wordt. Ontwikkeling in de gewone beteekenis van het woord bezat kapitein Harvey al zeer weinig. Hij was een practisch zeeman van den eersten rang. Ik zou niemand liever dan hem een boot op een onstuimige zee toevertrouwd hebben; zeilen, roer, riemen, wind en golven, dat waren de dingen, waarmede bij het best kon omgaan. Maar 1 Nadat genoemde officier, alleen vergezeld van zjjn adjudant, ongewapend in een bjjeenkomst van een dertigtal negerhoofden de uitlevering van de moordenaars had geëischt, maar de noodige vol doening niet had verkregen, werd den volgenden dag overgegaan tot eene landing van ongeveer 200 man, die enkele kampongs in de asch legden. Dit feit, slechts aan weinigen bekend, is echter ni6t in het vergeetboek geraakt, want het bestuur der Afrikaansche Handelmaatschappij, dat de heilzame gevolgen van deze kloeke daad had ondervonden, vereerde deze week den heer Greve met een sierlijk geschenk en begeleidend sehrij ven, waarbjj het zjjne innige erkentelijkheid uitdrukte voor dit krachtig optreden, dat aan onze handels- factorijen de veiligheid heeft gewaarborgd, die voor vreemdelingen in Afrika niet overal te vinden is. De heer Greve is sedert als schout-bij-nacht gepensioneerd. De toestand van de koningin van Zweden is naar omstandigheden vrij wel. Ter gelegenheid van het ontslag van Most uit de gevangenis hielden de anarchisten te New- York Dinsdag een groote meeting. Most ver klaarde, dat hij voort zou gaan den oorlog tegen het bezit te prediken. De weduwe van Hans Makart zal binnen kort weder in het huweljjk treden. Dinsdag begon de veiling van de haar toebehoorende kunstvoor werpen. De eerste dag bracht 10.181 ff. op. In den loop van Februari emigreerden uit Duitschland 4.694 personen tegen 2.920 in de zelfde maand in 1886. Men brengt dit hooge e|jfer in verband met de toen loopende oorlogs geruchten. Door de bewonderaars van rar. Davitt, den vader van de Iersche Land Liga is aan zijn vrouw een landgoed ten geschenke gegeven. Door mrs Davitt werd de woning die Eden Hill heette herdoopt in Land League Cottage. Het Engelsch lagerhuis beeft z|jn zittingen tot Dinsdag verdaagd. Een clericaal blad te Rome verzekert, dat de Pruisische minister van binnenlandsche zaken, de heer Von Putkamer zich in cognito te Rome bevindt. Een hevige sneeuwstorm woedde Donderdag in Asturië. Op verscheidene plaatsen lag de sneeuw op den spoorweg 75 c. M. hoog. Spaansche gendarmen hebben aan de Fran- sche grenzen op drie karren met amunitie beslag gelegd. Een en ander was bestemd voor de Carlisten. De socialist Michelsen begaf zich naar Nordhausen, nadat hem het verbljjf in Berljjn en Aschersleben ontzegd was. De vorige week ontving hjj bevel ook Nordhausen te verlaten. Daarop stelde hjj voor een winkelraam te midden der portretten van verscheidene socialisten zijn bevel tot uitzetting ten toon met het onderschrift „Niettegenstaande alles." Hij werd nu gearresteerd. Er ontstonden oploopen voor zjjn woning, waar door de politie zich genoodzaakt achtte nog verscheidene andere personen in hechtenis te nemen. Een rondtrekkende operatroep voerde in Gnesen de Trompeter von Sackingen op. Op de aanplakbiljetten las menLaatste voorstelling voor het vertrek naar Posen. De zanger die de titelrol vervult, zingt op dezen gedenkwaardigen avond BehüC dich Gott, es war so schön in Gnesen, BehüC dich Gott, wie wirdCs in Posen sein De Kreuzzeitungwelke met de hofkringen in betrekking Btaat, bevestigt in den vorm van een brief uit Petersburg, dat in wel onderrichte kringen wordt erkend, dat een tweede aanslag op den keizer heeft plaats gehad, en de samenzwering veel uitgebreider is, dan tot dusver werd gedacht. De afgevaardigde van Straatsburg voor den Duitschen rjjksdag Kablé is overleden. Sedert eenige dagen loopen zeer verontrus tende berichten over de gezondheid van de keizerin van Rusland. Bjj gelegenheid der inschrijvingen voor den dienst te Saverne (Zabern) in den Elsasz trokken jongelieden met muziek aan het hoofd naar de woning van den president van het district, waar zjj de Duitsche vlag van den stok aftrokken en verscheurden. De bende bestond uit ongeveer 25 jongelieden. Vjjf werden gearresteerd. Bjj den jongBten storm zjjn vele vaartuigen bjj Ostende gestrand. Vele menschenlevena zijn te betreuren. Van 7 en 8 April. Middelburg. OndertrouwdF. J. Mep, jm. 31 j. met M. T. van Hertum, jd. 24 j. BevallenE. van Keulen, geb. Passenier, z. L. van Vlaanderen, geb. Maas, d. K. Hollebrandse, geb. Jobse, d. J. A. Gravestein, geb. Akkerman, d. (levenl.) Thermometerstand te Middelburg. 8 April 's morgens 8 nren 40 gr. 's middags 1 uur 49 gr. 's avonds 5 uren 46 gr. E. bij was ook alleen practisch ontwikkeld; hij had niets uit boeken geleerd en de manier, waarop hij zijn moedertaal (het Engelsch) radbraakte, was bepaald ontzettend. De menschen zeiden van zijn vrouw, die bijzonder netjes was en dikwijls met een stoffer en blik in de hand gezien werd, omdat nergens in huis een vlokje stof mocht liggen dat zij zich aangewend had om dat gereedschap steeds bij zich te hebben, ten einde na elk gesprek met haar man, al de h's te kunnen opvegen, die hij onder het spreken liet vallen, Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 2