N® 81. W oensdag 6 April. 10 FEUILLETON. 130® Jaargang' 1887. Gemeente-Bestuur. Gemeen te-Bestuur. Middelburg 5 April. OP PEIS. Dit blad verschijnt dagelijks; met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 8/m. franco 8.50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentïën 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7regels/1,50. iedere regel meer f 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. MIDDELBURGSCHE Agenten te Vlissingen: P. G. deJVey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van dek PEiJL,te Zierikzee: A. C. de Moou,te TholenW. A. van Niewenhttijzen. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Dahbe Cie., John F. Jones, opvolger De burgemeester en wethouders van Middelburg, gezien het schrijven van den commissaris des bonings in Zee'and van den 24 Maart jl. A no 457, 3e afdeeling; brengen ter kennis van de ingezetenen, dat Z. M. de koning, bij besluit van den 21 Maart 11. no 4, tot burgemeester dezer gemeente heelt benoemd jbr mr L. SCHORER, die op heden die betrekking heeft aanvaard. Middelburg den 8 April 1887. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHORER. De secretaris, A. DE VULDER VAN NOORDEN. De burgemeester van Middelburg maakt bekend dat voor ieder, die hem mocht verlangen te spreken, daartoe de gelegenheid zal bestaan ten raadhuize dezer gemeente op Donderdag den 7 April a., des namiddags tusschen 3 en 4J uren. Middelburg, den 5 April 1887. De burgemeester voornoemd, SCHORER. In onze jongste beschouwing onder den titel Loos alarm 1 werd geschreven „Wij willen echter niets liever dan gerustgesteld worden en vertrouwen dus, dat er inderdaad, buiten Atjeh, nog geen plek in Indië is, waar de gewapende arm behoeft te worden ingeroepen. In dat geval is het echter geen ijdele vraag, waar de door de Haagsche bladen gepubliceerde tjjdingen haar oorsprong genomen hebben. Praatjes zonder beteekenis, dagblad-eenden, zooals er dageljjks opvliegen, kunnen het niet zijn. Er moet een bedoeling, er kan een belang liggen acuter dezen toeleg, om ontsteltenis in Nederland te verspreiden, op hetzelfde oogenblik, dat een beweging in gang is, waarvan ongerustheid omtrent den toestand yan Indië en wantrouwen in het koloniaal regeeringsbeleid de drijfveeren zjjn." Naar aanleiding daarvan schrijft Het Vad. „Wat in deze de volle waarheid is, kan eerst later bljjken. Doch dit kunnen wij de Midd. Ct. wel verzekeren, dat het telegram ons ter inzage werd verstrekt door iemand van zeer hoogen rang en zoo achtenswaardig karakter, dat aan zoo schandelijken toeleg niet te denken valt." De Standaard beklaagt zich, dat bjj de grond wetsherziening geen enkele star der hope door haar vriendelijk geflonker haar van zooveel ma laise heeft getroost. Als men aan eene star der hope genoeg heeft om getroost te worden, zal niemand beweren, dat een te hooge eisch is ge steld. Verder vergelijkt het blad de leden, die zich Uit het Duits ch, van RUDOLPH LINDAU DE KAPITEIN DER „SANTA JUNTA." Sedert waren er verscheiden jaren verloopen en mettertijd was de verhouding tusschen den kapitein en den reeder veel vriendschappelijker en vertrouwelijker geworden. José nam, in strijd met het contract, zooveel goederen voor eigen rekening aan boord als hij verkoos maar hij mocht die niet verzekeren. Hij deed er goede zaken mee en gat den reeder daardoor tevens de beste waarborgen, dat bij het schip voorzichtig en goed zou besturen. De agenten der assurantie, maatschappijen wisten dit en daar niemand aan de knnde van kapitein José twijfelde, gold de oude Santa Junta nog steeds als „A I" dat wi zeggen voor een schip dat onder de billijkste voorwaarden verzekerd wordt. Om die reden kon de reeder er ook vrede mee hebben, dat José zijn scheepsvolk bijzonder goed betaalde. Closmaduec was er nooit afkeerig van om over zijn verleden te spreken: hij lokte het zelfs dikwijls uit. Hij schaamde zich niet koeliehan- deiaar geweeBt te zijn. Op de philantropische bezwaren tegen het geoorloofde van dien handel antwoordde hij met die onbegrensde minachting \u woorden en gebaren, waarmede vele Zuid met de grondwetsherziening bezighielden, met patente kleermakersgezellen, die met netheid een staatsierok verstellen, maar van een staatsmans- geest, die over de toekomst van Nederland waakt, aan beginselen gelooft en vasthoudt aan hoogere roeping, geen schaduw of schjjn vertoonen. Zoo men de grondwetsherziening vergeljjkt met het verstellen van een staatsierok, dan moet men dat beeld ook behouden en bjjv. spreken van de schaar der rechtvaardigmaking, het garen des geloofs, de knoopen der genade, de voering der rechtzinnig heid enz., waarvan deze „patente" kleermakers geen gebruik hebben gemaakt. Nog verzekert het blad, dat al wat tot stand kwam letferljjb dit eene is, dat het „bp de gratie Gods" uit den kop onzer wetten als staatsrech telijke formule uitging. Dit is even verward gezegd als onjuist. De woorden >bij de gratie Gods" stonden niet in de grondwet en konden er dus ook niet „uit gaan", en er bestaat geen enkele reden om aan te nemen, dat, nu in dit opzicht de grondwet onveranderd bleef, toch eene verandering in den »kop" der wetten zal worden gebracht. ArrihCrt Naar aanleiding van het gisteren meegedeelde antwoord, door de Engelsche regeering gegeven op de vraag nopens het toelaten van Nederlandsch rundvee, wordt thans door 't Vad. in herinnering gebracht, dat de minister Heemskerk onlangs aan den heer Zaaijer in de Tweede kamer verklaarde dat het bezwaar om bp Engeland te slagen niet lag in den doorvoer van vee uit andere landen. Wie reimt sich das zusammen vraagt het blad. Naar wp vernemen wordt heden avond te 9 uren door de officieren der dd. schutterp met het muziekkorps eene serenade gebracht aan onzen nieuwen burgemeester, den heer jhr. mr. L. Schorer, die in het hotel deNieuwe Doelen vertoeft. Uit Terseke wordt ons geschreven In de raadsvergadering Maandagavond gehouden was ingekomen de goedkeuring der gemeentebe- grooting voor 1887 en een verzoek van den heer A. A. van Teilingen om van de 8" naar de 7e kl. van den hoofdelpken omslag te worden terug gebracht. Het gewpzigde reglement voor het burg. of alg. armbe8t. werd met een paar aanvullingen met alg. st. goedgekeurd. De voornaamste daar van is, dat onderstand 0. a. ook geweigerd zal worden, aan ouders of voogden, die hunnen kin deren geen godsdienst-onderwps bp een der hier bestaande gezindten naar hunne keuze doen geven of hen niet getrouw de kerk laten bezoeken I Verder werd, na herhaalden aandrang van den districtsschoolopziener, definitief besloten tot de vergrooting van school 1 over te gaan. Bestek en teekening van het te verbouwen post en telegraafkantoor zpu door den gemeentearchi- teet gewpzigd overeenkomstig de aanmerkingen van den minister; men besloot deze opnieuw ter goedkeuring op te zenden met verzoek om eene spoedige behandeling. Afrikanen over zwarten en kleurlingen spreken: „Een Chinees is een neger, een neger is geen mensch." Met het oog op die beruchte schipbreuk drnkte hij vaak met zekere zalvende meewarigheid zijn leedwezen uit over de bekrompenheid en boos aardigheid der menschen en bewees met a plus b dat hij bp den ondergang der Carolina een groot verlies geleden had. Wij, die naar hem luisterden, hadden er geen belang bij om hem op een paar gewaagde sprongen bij zijn bewijsvoe ring te wijzen en lieten ons bereidwillig van zijn onschuld overtuigen. Kort nadat ik Closmaduec voor het eerst ont moet had, was ik toevallig in de gelegenheid om nader met hem bekend te worden. Ik wenschte my van Shanghai' naar Hakodate, de hoofdstad van Yesso, te begeven; de scheepvaart tusschen die beide havens was echter ongeregeld en zeld zaam, daar Hakodate als een armoedig plaatsje aangeschreven stond, dat alleen voor de Russen eenige politieke beteekenis had, doch niets aan trekkelijks voor kooplieden. De eigenaar der Santa Junta, een ondernemend man, besloot echter toch om Hakodate door een zijner agenten te laten bezoeken. Hij had zich vast in bet hoofd gezet, dat er bij de inboorlingen, de Aino's, nog onbekende schatten te ontdekken waren. José was vrij ongeloovig op dit punt, maar toch bereid om den zin van zijn vriendelijken reeder in te willigen. Z90 vernam ik dat de Santa Hierna ging de openbare in eene geheime zit ting over ter vaststelling van het kohier van den hoofdelpken omslag. In de Maandag te Zierikzee gehouden vergade ring der liberale kiesvereeniging is tot candidaat gesteld voor het lidmaatschap van den gemeen teraad aldaar, de heer mr A. J. F. Fokker. De liberale kiesvereeniging Nederland te Delft heeft besloten voor de vacature-Fabius in de tweede kamer geen candidaat te stellen. Het was to wachten. Volgens het U. D. rjjpte bp den heer Keuche- nius reeds voor eenigen tpd het voornemen, als lid der tweede kamer ontslag te nemen en zich uit het openbare leven terug te trekken. Alleen dan, wanneer de Tjiomas-zaak, waarvoor hij zich zeer interesseert, niet vóór de algemeene verkie zingen mocht worden afgedaan, zou hjj daarom alléén nog eenigen tpd zitting willen blijven houden. Benoemd tot ontvanger der dir. belastingen, invoerrechten en accijnsen te Beverwijk c. a. W. van Nouhuijs, thans te Oldenzaal c. a. De minister van marine verleent Goeden Vrjjdag geen audiëntie. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat met ingang van 5 April, artl. 1 en 2 van het koninklpk besluit van 7 November 1886 van toepassing is op de gemeente Groede, uit of naar welke gemeente mitsdien hel vervoer van schapen en versche huiden, onbewerkte wol, klauwen, vleesch, mest en afval van schapen en het aldaar houden van schapenmarkten en open bare verkoopingen van schapen verboden is. Dinsdag volgende week komt de koninklijke familie te half drie te Amsterdam, waar zij tot Maandagmorgen bljjft om vervolgens naar het Loo te vertrekken. De eergisteren aangekomen mail uit Oost-Indië brengt uit Atjeh geen nieuws. Van de residentie Oostkust van Sumatra zijn in de maand Januari gunstige berichten ontvangen. De politieke toestand is goed. De Raja-Battahs hielden zich rustig. In Bagan Api-Api was de Chineesche bevolking, die sedert eenigen tpd in belastingszaken een zeer onbetamelijke houding jegens het bestuur had aangenomen, tot haar plaats gebracht. Nadat gedurende een vijftal dagen de opium- en zoutpacht gesloten waren gehouden en de vischvangst door het gouverne mentsstoomschip Djambi met behulp van twee steamlaunches was belet, onderwierpen de Chi- neezen zich aan de hun gestelde voorwaarden, door de betaling der verschuldigde bedrijfsbelasting en eener vergoeding voor de door den pachter van het opium en zoutmiddel geleden schade ten bedrage van 1500 dollars. De controleur van Tanah-Poeti zou met een behoorljjke politiemacht nog eenigen tpd te Bagan verblpf houden, teneinde door de kampong te traceeren en een volkstelling te houden. Junta naar Hakodato zou gaan. Eigenlijk mochten er geen passagiers aan boord genomen worden, daar de reeder alle voordeelen der onderneming voor zich zeil wilde behouden; doch toen hij ver nam dat ik volstrekt geen plan had en ook niet in staat was om met hem te wedijveren, mach tigde hij den kapitein om mij tegen de gewone vergoeding mee te nemen. Behalve mijn persoon bevond zich alleen nog de agent der reederij als passagier aan boord. Op die reis had er een voorval plaats, dat den kapitein José toen in mijn oogen als een held deed voorkomen. In de Japansche zee, tnsschen Korea en het eiland Nippon, werden wij door een typhoon overvallen, die in alle opzichten het gewone verschrikkelijke verloop had. De barometer daalde snel, de lucht werd zoel en donker, de hemel werd geheel met zwarte wolken overdekt en de orkaan brak los: onstuimige zee, kletterende regen, huilende, gierende windvlagen, onheilspel lende stilte en dan barstten de elementen opnieuw met verdubbelde woede los. De kleine stoomma chine der Santa Junta, die eigenlijk slechts bestemd was om by mooi weer en zachten wind de vaart te bespoedigen, was bij het begin van den typhoon onklaar geworden en buiten gebruik gesteld. Het schip hield zich een tpd lang prachtig. Het was goed en sterk gebouwd en de commandant regeerde bet met onverstoorbare kalmte en grondige zaakkennis. Dook eensklaps Den 29en Jan. werd de jeugdige sultan van Serdang op plechtige wijze te Bengkalis als zoo danig erkend en bevestigd. De gezondheidstoestand was bevredigend. Allerwege werden de velden voor den nieuwen tabak-aanplant gereed gemaakt. De padie-oogst was nagenoeg afgeloopen en leverde redeljjk gunstige uitkomsten op. Mevrouw Hansen, uit de Hok-Canton-kwestie welbekend, woont thans in Denemarken. Zooala men zich herinneren zal, werd, voornamelijk op initiatief van onzen consul-generaal te Penang, den heer J. A. Kruyt, een collecte optouw gezet om de zwaar beproefde vrouw stoffelijk eenigszins tegemoet te komen. Die collecte is goed geslaagd. Naar in de Penang- Gazette gemeld wordt is voor haar te Singapore Penang en Deli bijeengebracht een som van ruim 5680 dollars (ongeveer 14.220) Alleen door de Delische planters werd ruim 5350 aan mevrouw Hansen geschonken. De Penang-Gazette brengt vooral hulde aan het edelmoedig optreden van den heer Kruyt. Het Bat. Hbl. weet mee te deelen, dat alle generaals en hoofdofficieren van het Ned.-Ind. leger het voornemen zouden hebben om, zoodra zij aanspraak op pensioen kunnen doen gelden, den dienst te verlaten en zulks alleen in 't belang van de oude kapiteins en luitenants, die onder de zorgen van een talrjjk gezin gebukt gaan en daarom reikhalzend hun bevordering tegemoet zien. Volgens hetzelfde blad zullen bp het wapen der genie spoedig vele hoofdofficieren pensioen vragen en vele kapiteins met verlof wenschen te gaan, zoodat een flinke promotie te wachten is. Installatie van Jhr Mr L. SCHORER, burgemeester van Middelburg. De heden namiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Middelburg werd door alle leden bijgewoond, terwpl op de publieke tribune zich een groot aantal ingezetenen bevond. Het voorzitterschap werd bekleed door den nieuw benoemden burgemeester, jhr. mr. L. Schorer, die, na de vergadering geopend te hebben, den secre taris uitnoodigde voorlezing te doen van het proces-verbaal zpner eedsaflegging. Daarna hield de heer Schorer de volgende toespraak Mjjne heeren 1 „Het zp mij vergund op dit voor mjj zoo ge« wichtig oogenblik eenige woorden tot u te spreken, die uit bet harte opwellen. Ik gevoel een drang in mp u te openbaren, wat ik beden gevoel, nu ik bet voorzitterschap van den gemeenteraad van Middelburg aanvaard, nu ik de zoo eervolle be trekking van burgemeester te Middelburg bekleed. Welke die gevoelens zijn, die mjj zoo geheel vervullen, gjj, mpne heeren bevroedt het allicht! In mijn gemoed strijden om den voorrang dankbaarheid en vreugde! Dankbaar heid nu ik waardig gekeurd ben aan het hoofd werd er een sloep weggeslagen terstond daarop brak de bazaansmast en moest gekapt worden en eindelijk om de verwarring te voltooien, raakte er iets onklaar aan de groote mast. Een van de beide kabels, dis de marsra dragen was doorgebroken en die ra, die met het eene einde omlaag hing, werkte als een kolossaal heiblok, dat met zijne geweldige stampen het dek dreigde te doorboren. Ik zat met den agent in de kajuit; want op het dek konden wij het niet uithouden, toen eensklaps de kapitein naar beneden kwam. Hij zag bleek, vaalbleek, zooals meestal wan neer hij aau een hevige ontroering ten prooi was» Zonder ons een blik of een woord te gunnen trok hij een lade open en nam er een revolver uit, waarvan bij snel de lading onderzocht, Op het zelfde oogenblik hoorde ik iemand de trap afhollen en zag Westwood in zijn kajuit gaan. Hij verscheen onmiddelijk weer, met een gordel omgegespt, waarin hij een revolver stak, en hij droeg een lantaarn in de hand. Het was namelijk stikdonker, ofschoon het pas vier uur in den namiddag was en wij ons in Augustus bevonden. De kapitein en de luitenant waren weer verdwe nen. De agent en ik zagen elkaar bedeukelijk aan en klonterden de smalle tiap op naar het dek. Wordt vervolgd),

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 1