79 130e Jaargang. 1887. Maandag 4 April. i Middelburg 2 April Loos Alarm? Onderwijs. Kerknieuws. fiscütszaJsen. Verspreide oen enters Dit blad verschijnt dagelijks; met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco 3.50. Afzonderlijke nommers ziin verkrijgbaar a 5 Cents Advertentiën 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels/1.50. iedere regel meer f 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze oourant behoort een BIJVOEGSEL, MDDELBllGSCHE COURAiVT. Agenten te Ylissingen: P. G. deJVey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Krniningen: P. van der peijl,te Zierikzee: A. C. de Moon,te TholenW. A. van Nledwenhuuzen. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parjjs en Londen, de Compagnie génerale de Publicité étrangère G. L. Dadbe Cie., John F. Jones, opvolger Dat de regeering zich niet in onverschillige voornaamheid onthouden, maar naar aanleiding van bij particulieren uit Batavia ontvangen kwade tijdingen, den gouverneur-generaal per telegraaf om inlichtingen gevraagd heeft, is een goed teeken. Het bewijst, dat de regeering acht slaat op de openbare meening dat zij het niet heneden zich rekent die gerust te stellen en zij dus ook niet ongeneigd kan wezen rekening te houden met hetgeen door diezelfde openbare meening, voor zoover het op redelijke gronden rust, verlangd wordt. Dit alles mogen dingen zijn, die eigenlijk van zelf sprekenvergeleken met hetgeen tot dusver in het bestuur onzer koloniën op te merken viel, is er vooruitgang. Het telegram van den gouverneur-generaal brengt de ongerustheid tot eenigszins beschei dener verhoudingen terug. Dat de berri-berri hevig op Atjeh is blijven heerschen, is een bericht waarvan het tegendeel, helaas, nog niet verondersteld kon worden. Dat er „ernstige onlusten" op Celebes uitgebarsten zouden zijn, was onverwacht slecht nieuws, van de ergste soort. Sedert veertien jaren, dat de Atjeh- oorlog onze beste strijdkrachten in beslag neemt en bezig is de slagvaardigheid van ons Indisch leger, zelfs tegenover eenen inlandschen vijand van eenige beteekenis, gaandeweg te sloo- pen, is dkt het dreigendste gevaar, waar ons koloniaal rijk aan blootgesteld is dat elders in den uitgestrekten Archipel verzet ontstaat, tot demping waarvan onze weinige en verzwakte reserve-troepen misschien niet sterk genoeg zullen zijn. Het ontblooten van andere, onder alle omstandigheden zorgwekkende punten zou dan een eisch der noodzakelijkheid kunnen worden, en, een maalop ééne plek ontvlamd, waar is de zekerheid dat het vuur van den opstand zich niet zal overplanten Het telegram van den gouverneur-generaal Bchijnt echter, ook ditmaal nog, alle ernstige vrees te ontzenuwen. Te Batavia was van oproerige bewegingen op Celebes evenmin iets vernomen, als de tot dusver uit dat gewest ontvangen berichten aanleiding konden geven zoo iets te voorzien. De onwil van het vorstje van Loewoe om eeu contract te vernieuwen, is van zoo weinig beteekenis, dat het bijna den indruk maakt alsof de landvoogd het er alleen bijgevoegd heeft om toch iets te zeggen, en nimmer aan het verwijt bloot te kunnen staan van ook het onbednidendste verzwegen te hebben. Dat nu elke reden tot ongerustheid over den toestand op Celebes weggenomen is, zouden wij niet durven verzekeren. Het behoort tot de eigenaardigheden van ons koloniaal regee- ringsheleid, dat de verschillende deelen van ons groote eilanden rijk niet telegraphisch onder ling verbonden zijn. Zoo ligt ook tusschen Java en Celebes geen onderzeesche telegraaf kabel. Het gouvernement te Batavia kan dus slechts beschikken over berichten, met de laatste pakketboot, eene maand misschien ge leden, van Makasser aangebracht. Maar in dat geval, zal men zeggen, kunnen particulieren geen verscher nieuws bezitten dan de regeering. Hoe zonderling het klinken moge, onmogelijk is dat niet. Snelvarende prauwen kunnen tijdingen overbrengen, raad selachtig snel. Oudgasten zullen zich herinneren, dat tijdens de eerste Boni-expeditie, de ver konding vap den opperbevelhebber, generaal Steinmetz, en het overlijden van den regeerings- commissaris, De Perez, onder de smalle gemeente te Soerabaija bepraat werd, dagen vóór dat de eerste oorlogsstoomboot het kwaad gerucht bevestigen kwam. Maar bovendien bestaat tusscher Makasser en Singapore druk handels verkeer. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat langs een dezer wegen een bericht van Celebes eerder onder de oogen komt van particulieren, dan ter plaatse, waar snelle wetenschap een eisch van staatsbelang zou zijn. En in het algemeen is de verhouding van burgers tot regeerders in Ned. Indië niet zoo vertrouwelijk, dat eerstgenoemden zich haasten zullen Jobstijdingen te komen aandragen waar die, uit den aard der zaak, met ongeloof ontvangen zullen worden. Wij willen echter niets liever dan gerustge steld worden en vertrouwen dus, dat er inder daad, huiten Atjeh, nog geene plek in Indië is, waar de gewapende arm behoelt te worden ingeroepen, In dat geval is het echter geene ijdele vraag, waar de door de Haagsche bladen gepubliceerde tijdingen haren oorsprong genomen hebben. Praatjes zonder beteekenis, dagblad-eenden zooals er dagelijks opvliegen, kunnen het niet zijn. Er moet eene bedoeling, er kan een belang liggen achter dezen toeleg om ontsteltenis in Nederland te verspreiden, op hetzelfde üogenblik dat eene beweging in gang is, waarvan ongerustheid omtrent den toestand van Indië en wantrouwen in het koloniaal regeeringsbeleid de drijfveeren zijn. Het komt ons voor eene vraag van algemeen belang te wezen, uit welke bron dit alarm is voortgekomen. Afgescheiden hiervan, is datgene, wat in het telegram van den gouverneur-generaal bevestigd wordt, een onderwerp van ernstige overdenking. „Werkelijk is de berri-berri vrij hevig onder „de barisan van Madura in Atjeh uitgebroken, „en machtiging verleend om de beide compag „nieën terstond terug te zenden." Betrekkelijk kort geleden werd van deze barisaneene inlandsche strijdmacht, waarin Madureesche prinsen als hoofd- en Madureesche edellieden als subalterne officieren dienen, nog niet veel verwacht. In den laatsten tijd is echter de opleiding der manschappen met nieuwe zorgvuldigheid ter hand genomen. (De kapiteins G. H. R. Halewijn en H. E. Munniks de Jongh staan in den Indischen Regeerings- almanak als „instructeurs" vermeld). De vruchten daarvan zijn goede geoefendheid en tucht geweest. De trouw onzer Madureesche vrienden is nooit betwijfeld. Met groote opgewektheid scheepten zij, vóór enkele maanden, te Soera- baya zich in om in het verre westen van ons Indisch gebied, aan de zijde der onzen, tegen den Atjeher in het gelid te treden, Men behoeft niet te vragen, welken indruk het maken zal, nu het overschot dezer com pagnieën, door ziekte verzwakt en gedemora liseerd, huiswaarts keert. Heinde en ver zal het kwaad gerucht van de slechte kansen, waaronder wij in Atjeh strijden, zich voort planten. De werving van inlanders, waarvan de laatste mail juist iets goeds deed hopen, zal van deze invloeden den terugslag onder vinden. Reeds zijn, naar een der vorige mails berichtte, de bewoners van het eiland Nias, dat bruikbare soldaten leverde, van dienstneming afgeschrikt door het spooksel Atjeh, dat in hunne buurt ligt. Van Madura, in Indië's Oostelijken hoek, is nu niets meer te verwachten. Gaat het zóo voort, dan zal de Indische werving niet meer bij machte zijn de voort durende leemten in het Inlandsche element aan te vullen, evenals de Europeesche reeds moeite heeft aan de haar gesteld wordende, altijd stijgende eischen te beantwoorden. Dat zijn donkere vooruitzichten, welke wij slechts aanduiden, niet uitwerken. Maar tegenover hen klinkt de aandrang op onze regeering, om toch het Indische leger zoodanig te versterken dat het opnieuw tot „agressie" in staat zij, ais eene bittere spotternij. De gemeenteraad van Middelburg zal Dinsdag a., des namiddags? te half vier uren, eene verga dering houden, ter installatie van den burgemeester, jhr mr L. Schorer. Met ingang van 1 April jl. zjjn tot sloeproeiers bij het Nederlandsch loodswezen te Vlissingen voorloopig benoemd de zeevarenden J. Jilleba, C. A. Late, W. Burgers, J. Verboven, J. C. Kor- teweg, P. de Jonge en J. M. Douw. Uit Axel sehrjjft men ons Onze gemeente vierde Vrjjdag feest. Een ach tenswaardig ingezetene, de heer A. de Fouw, genoot toen het voorrecht den dag te herdenken, waarop hjj vóór 40 jaar zich alhier als genees-, heel- en verloskundige vestigde. Groot was de belang stelling in dit feest; getuigen de vele stoffeljjke bewjjzen, die hij ontvangen heeft. Van vele wo ningen wapperde de vlag en voor zjjne woning was een fraaie eerepoort opgericht met een toe passelijk opschrift. Als een blijk van erkentelijk heid voor de vele en goede diensten, aan de ingezetenen dezer gemeente gedureade dat tjjdvak bewezen, bood de raad, welke zich daartoe en corps, met den secretaris en ontvanger, te zjjnen huize had begeven, den jubilaris een passend huldeblijk aan, bestaande in een prachtig bewerkte schrijftafel. Het fanfarengezelschap Concordia bracht den heer De Fouw bjj fakkellicht eene serenade. Moge het den jubilaris gegeven zjjn nog vele jaren tot heil der menschheid werkzaam te zjjn 1 ttit Amsterdam schrijft men ons Een bloemen-tentoonstelling of liever van tuin- bouw-voortbrengselen, als die, welke heden, Za terdag, door de Nederl. M11 voor tuinbouw en plantkunde in het fraaie gebouw der weldra alhier te houden tentoonstelling van voedingsmiddelen achter het rijks museum is geopend, zagen wjj na de internationale bloemen-tentoonstelling in 1877 niet meer. Geen beter plaats kon er dan ook voor gevonden worden, tenzjj er weder, evenals in 1877, duizenden guldens voor de inrichting van het Volkspaleis, aan ten koste werden gelegd. De Lijst der inzendingen omvat niet minder dan 753 nommers. (Er worden dan ook geen papieren maar effectieve gouden, zilveren en bronzen medailles tot een bedrag van 10.000 Ned. courant uit geloofd). Zjj bevat 7 hoofd af deelingen, nl. I kasplanten en door kunst bloeiende planten II groen blij vende boomen en heesters voor den volle grondIII vruc'ntboomen, vruchten, groenten, zaden; IV bloem en kamerornamenten; V werktuigen; VI vragen en uitlovingen niet behoorende tot de vorige rubrieken en VII inzendingen buiten mededinging. Het zou te ver voeren om in een klein bestek een volledige beschrijving van het schoone geheel te geven. Genoeg te vermelden dat de 6000 vierk. meter oppervlakte van 't gebouw een verrukkelijk fantastisch schouwspel oplevert, dat nog door een prachtigen hoogen waterval aan 't einde der zaal wordt verhoogd. Het middenschip wordt ingenomen door vier groote perken, aan weerszijden door niet minder fraaie doch kleine slingerpaden geflankeerd, te midden van welk geheel een medaillon prjjkt van hoog opgaande heesters of sierplanten, die mede niet alle by name kunnen worden genoemd, omdat dat getal legio is. Door een deskundige, geen inzender maar be vorderaar van bloemencultuur en kweekery, ver gezeld hadden wjj het voorrecht op veel schoons en zeldzaams te worden gewezen, en daarbjj werd vooral onze aandacht gevestigd op de rjjke en nitmuntende inzendingen van azalea's en rozen, op de fraaie collectie van bol- en knolgewassen, op zeldzame soorten van hyacinthenzonderling zyn de bloeiende gloxinia's van den tuinbaas des heeren Victor te Heemstede, welke klokbloem gewoonlyk eerst in Augustus bloeit, en daarom dan ook wel met name mag genoemd worden. De camellea, rhododendrom, de croton dracaena, maranta, callodia, orchidaea en onnoemelijke andere soorten uit den schoonen hof van de natuur voornamelijk van kweekers of liefhebbers uit Holland en Utrecht, prjjken hier in den prachtigsten dos en diDgen met elkander om den voorrang en eereprys. Geen benijdenswaardige taak, die van de jury. Een adres van adhaesie aan het bekende request der honderd, inzake leger en vloot in Ned. Indie, is thans uit Rotterdam den koning gezonden, onderteekend door 187 bekende firma's en parti culieren. Aan het verslag betreffende den toestand van bet middelbaar onderwys te Middelburg gedurende 1886, ontleeoen wij, (lat io December 11. het aantal leerlingen aan de rijks H. B. school bedroeg 96, t. w. 94 maun. en 2 vrouw. Eene vermeer dering alzoo tedert 1885 van 12 leerlingen, toen het 84 bedroegin 1884 was het 85;" in 1883 89in 1882, 105 en iu 1881, 113. De leerlingen waren verdeeld als volgt; A. Voor volledig onderwijs (dé gym nastiek niet medegerekend)in de' lo klasse 27 2e 20, 3e 12, 4e 7 en 5e 10; totaal 76 jongens, terwijl 1 meisje in de 3e kl. de lessen volgt. B. Vooronderwijs in eukele lessen: in de le klasse 3, 2e 3, 3e 5, 4e 1 en 5e 6 totaal 18 mannedjke; in de 5e ki. is eene vrou welijke leerling. Het to aal der leerlingen in de gymnas tiek bedroeg 61 mannelijke, verdeeld in vier afdeelingen, waarvan de eerste uit 15, de tweede uit 16, de derde en vierde elk uit 15 leerlingen besiOïiilen. Elke afdeelmg ontving twee geheele uren les per weekvoor exerceeroefeningen is bovendien een half uur bestemd. Splitsing in parallel-afdeeliugen is alleen voor de eerste klasse geschied, eu wel in 2 afdeelingen A en B voor ade vakken, behaive voor wiskunde. De afdeelmg A bevat 15 leerlingen, waaronder 1 voor enkele lessen de afde-ling B 15 leerlin gen, waarvan 2 voor enkele lessen. De burgeravondschool legou de cursus 1886/87 met 95 leerlingen, tegen 93 in den cursus 1885/86 en 85 iu deu cursus 1884/85. Dit getal was op het einde van 1886 hetzelfde. De eerste klasse telt er 39, waarvan 19 in afdeeling A en 20 in afdeding B; de tweede klasse heelt 38 en de derde 15 leerlingen, terwijl bovendien in laatst genoemde 3 leerlingen enkele lessen volgden. Vrjjdag kwam zoo schrjjft men ons eene commissie uit het classicaal bestuur, verge zeld van den consulent, te Vrouwepolder, teneinde de doleerende partij, die kerk, consis.orie en pastorie in handen had, te bewegen tot de wettige kerkorde terug te keeren, en, zoo niet, de sleutels dier gebouwen over te geven aan den eenigen kerkvoogd W. Walraven, die de synode getrouw bleef. Dit laatste had plaats zonder eenig protest. Er was kerkeraad belegd, maar niemand der doleerende heeren verscheen. Een uur later was er vergadering uitgeschreven voor kerkvoogden en notabelen, waarop verscheen bovengenoemde kerkvoogd met vier niet doleerende notabelen. In die vergadering werd besloten, de ontrouwe broeders tot ontslag voor te dragen, des Zondags niemand meer als voorganger te doen optreden dan de ringbroeders, gebouwen en fondsen te be houden, de deuren van het kerkgebouw en de consistorie van nieuwe sloten te voorzien, en de sleutels toe te vertrouwen aan genoemden kerk voogd. Alles geschiedde zonder eenig verzet. De bur» gemeestdr, de heer Wijnmalen, was den ganschen dag op het dorp om eventueele moeilijkheden te voorkomen. Morgen (Zondag) middag treedt de heer Peter# consulent, op. Men is nieuwsgierig hoe dan de houding der doleerenden wezen zal. Vrjjdag werden zjj wel eenigszins verrast; en misten zy hun raadsman. Toch gelooft men, dat alles wel, even als te Middelburg, een rustig verloop zal hebben. Het is zeker vrij brutaal om, ah men op puüt staat zich naar bet gebouw der recutb nk te begeven, om aldaar voor den recbter-commissaris als beklaagde in een s.ratzaak te worden gehoord nog terioops een diefstal te plegen. Dit is door een uienstuode te *s Gravenhage gedaan. Deo 14en Maart gedagvaard voor de instuctie van eeu haar teu laste geiende valschheid in een geschrift, ontvreemdde zy ten nadeeie van een meisje, dat mat haar iu een logement verbleef, uit een koffer van baar medelogée verschillende gouden en zilveren voorwerpen, benevens eenige kleeuingstukken en keerde toen niet meer bij uen logementhouder terug. Voor het eerste mis drijf zijn 3 maauden, voor het laatste 2 jaar en 6 maanden gov. Btraf tegen haar geeischt De volgende berichten zendt men ons uit Vlissingen De Nederl. stoombooten Mercuriu» en Minerva vertrokken Vrjjdag namiddag van hier naar Londen (Depttord) met ruim 3800 schapenlaatstgenoemde had buitendien eene kleine party turfstrooisel in balen, per lichter aangebracht, geladen. Men moet voornemens zjjn voortaan van Londen vrachh goederen, zooaïs wol enz, mede te neme», 5

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 1