ADVERTENT1EN. Voorloopig Programma gemaakt (waarvan 114 buiten de gewone vertrek uren). Het vervoer van goederen bleef stationnair. Met 15 Augustus werden de passagiers-tarieven verlaagd, waarvan eene toeneming van het ver keer het gevolg was. Blijkens het verslag betreffende de gemeente gasfabriek werd in het afgeloopen jaar slechts een oven vernieuwd en van 6 ovale retorten voorzien; terwjjl aan de gebouwen de noodige gewone her stellingen aangebracht zjjn. De gebouwen en machinerieën bevinden zich in den besten staat. De stokerij bestaat uit 7 ovens, alle met 6 ovale retorten. In 1887 zullen wederom twee ovens vernieuwd moeten worden. Volgens aanwijzing van den fabrieksmeter werden in 1880 586006 M3 gas geproduceerd. Voor de distillatie werden 28253 H. L. Engel- Bche gaskolen verbruikt. De productie was derhalve gemiddeld 20.741 M3 gas per H. L, steenkolen tegen 20.787 M3 in 1885. De grootste productie per etmaal was in 1886 3054 M*. De lichtkraeht werd bij voortduring gemeten met den verificateur van Giroud en bedroeg ge middeld 16.28 kaarsen. Het soortelijk gewicht was gemiddeld 0.404. Het zwavelkoolstof-, zwavelwaterstof- en het koolzuurgehalte werden door middel van Harcourt's colour-test apparaat bepaald. Het eerste bedroeg gemiddeld 0.081 grein per M3 gas. Koolzuur werd niet in het gas gevonden. Het onderzoek naar ammonia door middel van blauw lakmoespapier, vooraf door een zwak zuur rood gekleurd, gaf bevredigende uitkomsten. Wright's exhaust-register blijft steeds goede diensten bewjjzen. van den internationalen wedstrijd van Vlas- Braak- en Zwingelwerktuigen met bijbehoorende Machines tot het aanbrengen der beweging, voor zoover zulks niet door haudkiaeht geschiedt, te houdenden 6, I? en 8 Juni 1887 te HUi^T, provincie Zeeland, koninkrijk der Nederlanden, door de Maatschappij tot bevordering van Land bouw en Veeteelt in Zeelandbenevens van de Tentoonstelling van Paarden, Rundvee, Schapen, Varkens, Pluimgedierten enz., te houden den 8 Juni 1887 door de afdeeling 8IUL8T, van bovengenoemde Maatschappij, op het glacis, bniten de Bagijnenpoort te Hulst, daartoe door den eigenaar, den heer D. SEIJDLITZ, bereid willig beschikbaar gesteld. Door het Hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zi eland is besloten; in 1887 in de Afdeeling HULST een Internationalen Wedstrijd te doen plaat9 hebben van Vlas-, Braak- en Zwingelwerktuigen. Het Hoofdbestuur stelt zich daarbij ten doei de teelt en de bewerking van Vlas in Zeeland aan te moedigen ten einde, zoo mogelijk, eeniger- mate de nadeelige gevolgen te keeren, die voor den landbouwer uit den achteruitgang van den graanbouw en voor den arbeider uit het daaruit voortvloeiend gebrek aan winterwerk ontstaan. In aanmerking nemende, dat door de te hooge kosten der tegenwoordige wijze van bewerking, de concurrentie met andere streken waar nieuwere werktuigen ten dienste staan, voor den Zseuw- schen vlasbouwer bijna onmogelijk geworden is, vooral nu de handel in tegenstelling van vroeger in plaats van een fijn product tegen hoogeren prijs, een grover tegen aanmerkelijk gereduceerde marktwaarde verlangt, wenscht het Hoofdbestuur de mededinging uit te lokken van de nieuwste en doelmatigste werktuigen, in het binnen- en buitenland ter bevrediging van de eischen van den tegenwoordigen Vlashandel in gebruik en zulks niet alleen ten behoeve van de meer uitge breide, doch evenzeer ten dienste van de kleine industrie. Het Hoofdbestuur wenscht derhalve te doen exposeeren en in werking brengenVlas- Braak- en Zwingelwerktuigen van zoodanige samenstel ling, dat het Vlas daarmede zóo doelmatig en goedkoop kan worden bewerkt, als van de tegen woordige vorderingen der werktuigkunde op dit gebied mag worden verwacht. Bij gelegenheid ran dezen wedstrijd zal de afdeeling Hulst der maatschappij eene niet-inter- nationale Tentoonstelling houden van Paarden, Rundvee, Schapen, Varkens, Geiten, Konijnen en Pluimgedierte. De jaarlijksche algemeene vergadering van de leden der maatschappij zal worden gehouden op den zevenden Juni 1887bovendien zal het be zoek van een en ander worden aangemoedigd door kostelooze aanbieding van een rijtoer, door de leden der afdeeling; door muziek- en zang uitvoeringen, vuurwerk en andere, nader aan te kondigen feestelijkheden; terwijl aan alle belang stellenden de gelegenheid tot deelneming aan een gemeenschappelijken feestmaaltijd zal worden verschaft. Prijzen worden bij den wedstrijd uitgeloofd voorc 1. Het beste Zwingelwerktuig voor de bewerking van ongebraakt Vlas, door stoom- of eene andere natuurkracht in beweging gebracht; een prijs van vier honderd vijftig gulden. 2. Het beste, door stoom- of eene andere natuurkracht bewogen Zwingelwerktuig voor de bewerking van Vlas, op het terrein gebraakt met een daarbij in te zenden en daarmede al of niet gecombineerd braakwerktuig, mede door stoom* of eene andere natuurkracht' in 11 wrgirg elit een prijs van drie honderd vijftig gulden. 3. Het beste Zwingelwerktuig voor handkracht, voor de bewerking van Vlas, op het terrein ge braakt met een daarbij in te zenden braakwerk- tuig voor handkracht: een eerste prijs van hon derd gulden; een tweede prijs van vijftig gulden. 4. Het beste Braakwerktuig, voor handkracht een eerste prijs van vijf en twintig guldeneen tweede prijs van tien gulden. Prijzen worden bij de Tentoonstelling uitge loofd voor: LANDBOUW PAARDEN. (Onverschillig van welk ras). 1. Hengsten, minstens 3 jaar oud, eerste prijs: uitgeloofd door den algemeenen voorzitter der maatschappij, den heer mr J. Moolenburgh te Zierikzee f 25.00, tweede prijsf 20.00, derde prijsf 15 00, vierde prijs: 1000. 2. Morriepaarden, minstens 3 jaar oud, eerste prijs: uitgeloofd door den algemeenen Voorzitter der maatschappij, den heer mr J. Moolenburgh te Zierikzee f 25.00, tweede prijs: f 20.00,derde prijs: 15.00, vierde prijs: 10.00. 3. Tweejarige Merriepaardeneerste prijs: 15.00, tweede prijs: 10.00, derde prijs: 5.00. 4. Ruinpaarden, minstens 4 jaar oud, eerste prijs: 15.00, tweede prijs: 10.00. 5. Eenjarige Paarden, onverschillig van welk geslacht, eerste prijs: 15.00, tweede prijs: f 10.00, derde prp t 5.00. 6. Een span Werkpaarden, onverschillig van welk geslacht, eerste prijs uitgeloofd door den Voorzitter der Atdeeling Hulst, den heer J. VO GELVANGER f 25, tweede prijs20, derde prijs10. RUNDVEE. 7. Springstieren, van Durham ras, eerste prp: 15, tweede prijs f 10. 8. Springstieren, minstens 2 jaar oud, onver schillig van welk ras, eerste prijs25, tweede prijs15, derde prijs 5. 9. Minstens 3 stuks Melkkoeien, onverschillig van welk ras, van ésnen eigenaar, eerste prp f 25, tweede prijs15, derde prijs10. 10. Minstens 2 stuks Melkkoeien, onverschillig van welk ras, van éenen eigenaar, eerste prijs: f 15, tweede prijsf 10, derde prijs f 5. 11. Minstens 2 stuks Vaarzen, tweetands, on verschillig van welk ras, van ésnen eigenaar, eerste prijs: 15, tweede prp f 10. 12. Minstens 2 stuks Melktands Vaarzen, van éenen eigenaar, eerste prijsf 15, tweede prijs f 10. SCHAPEN. (Onverschillig van welk ras.) (Geschoren, behalve een flinke vlok wol, die aan een der voorbouten moet blijven). 13. Rammen, eerste prijs: 10, tweede prijs: 5, derde prijs: 2.50. 14. Ooien, minstens 3 stuks, eerste prijsuit geloofd door den Algemeenen Penningmeester der Maatschappij, den heer M. VOLKRIJK LIEBERT te Middelburg, 10, tweede prp 5. VARKENS. (Onverschillig van welk ras) 15. Beeren, eerste prijs uitgeloofd door den Algemeenen Secretaris der Maatschappij, den heer J. H. SNIJDERS te Middelburg, 10, tweede prijsf 5. 16. Zeugen, eerste prijs: 10, tweede prijs 5. 17. GEITEN. Eerste prijs3, tweede prijs f 2. KONIJNEN. 18. Rijers, eerste prijs: 2, tweede prijs: ƒ1. 19. Moerkonijnen, eerste prijs: ƒ2, tweede prijs: f 1. PLUIMGEDIERTE. 20. Voor de schoonste verzameling, eerste prijs: eei bronzen medaille en ƒ6, tweede prijs: f3. 21. Kalkoenen, schoonste verzameling, minstens 3 stuks, waaronder 1 Haan, eerste prijs3, tweude prp1.50. 22. Ganzen, schoonste verzameling, minstens 3 stuks, waaronder 1 Gent, eerste prijs3, tweede prijs1.50. 23. Eenden, schoonste verzameling, minstens 3 stuks, waaron '.er 1 Woe rd, eerste prijs3, tweede prijs 1.50. 24. Kippen, schoonste verzameling, minstens 6 stuks, waaronder 1 Haan, eerste prijs: een bronzen medaille en 3, tweede prijs f 1.50. BEPALINGEN BETREFFENDE DE DEELNE MING AAN DEN WEDSTRIJD. 1°. Tot deelneming aan dezen Wedstrijd wor den uitgenoodigd alle uitvinders, fabrikanten, magazijnhouders en bezitters van werktuigen, waarvoor prijzen by dit Programma zijn uitge- luold, onverschillig of zij in of buiten Nederland gevestigd zijn. 2°. Aangifte ter mededinging behoort voor ieder werktuig afzonderlija te geschieden door invulling van een formulier, op franco aanvrage kosteloos te bekomen bij, en vóór of uiterlgk op 1 Mei 1887 franco terug te zenden aan den algemeenen secretaris der Maatschappij te Mid delburg. Bg onvoldoende of onduidelijke invulling, als mede bij te late indiening van het formulier, vervalt voor het daarin omschreven werktuig de aanspraak op mededinging. Voor elk aangegeven werktuig hetwelk ter mededinging wordt aangenomen, ontvangt de aangever, zoo spoedig mogelijk na het verstrijken van den termijn van aangifte, van den algemeenen Secretaris banco een bewijs; slechts op vertoon hiervan zal het daarin vermelde werktuig op het terrein van den Wedstrijd kunnen worden toegelaten» t: Fabriek-, Landbouw- en Stoomwerktuigen zijn vrij van inkomende rechten in Nederland; van wege de Administratie der Directe belastingen, invoerrechten en accijnsen zijn aan het Bestuur de meest mogelijke faciliteiten toegezegd bij den in-.'en uitvoer van het uit Buitenland in te zenden werktuigen, waarop bedoelde vrijdom niet toe passelijk mocht zijn. 3». De Wedstrijd zal gehouden worden te Hulst den 6, 7 en 8 Juni 1887. Het Bestuur behoudt zich voor, den wedstrijd vroeger te doen aanvangen, indien het getal der aan te geven werktuigen zoo aanzienlijk mocht zijn, dat voor eene behoorlgke beproeving meer der tijd zal worden vereischt. Aan de inzenders zal daaromtrent tijdige mededeeling worden gedaan. De werktuigen moeten door de inzenders vrachtvrij op het terrein van den wedstrijd worden aangevoerd en door hen behoorlgk worden opge steld ter plaatse, aan te wijzen door het bestuur, hetwelk daartoe in het gebouw voor den wed strijd zal zitting houden op 1 en 2 Juni, van des voormiddags tien tot des namiddags vijf uren. Op geene andere dan de genoemde data en uren zullen werktuigen worden toegelaten. Vroeger aangebrachte werktuigen zullen voor rekening en risico der inzenders tot genoemde data door het bestuur worden geborgen en be waard, voor zoover daarvoor beschikbare localiteit zal te verkrijgen zijn. De braak- en zwingelwerktuigen zullen in eene overdekte ruimte worden opgesteld en beproefd. Tot regeling daarvan wordt den inzenders drin gend aanbevolen, de voorieder werktuig benoodigde plaatsruimte nauwkeurig op te geven. 4°. De inzenders kunnen tot het in beweging brengen der Werktuigen, waarvoor bij bet Pro gramma onder N»3 1 en 2 prijzen zijn uitgeloofd, naar verkiezing gebruik maken van stoom- of eene andere natuurkracht. Do hiervoor te bezigen motoren moeten voorzien zijn van vonkenvangers en zullen volgens de Nederiandsche wet, Konink lijk Besluit dd. 24 September 1869 (Staatsblad no. 154) moeten zijn gemonteerd, onderzocht en goedgekeurdzg worden mede door de inzenders aangegeven en ingezonden, doch blijven buiten onderzoek en beoordeeling door de Jury. Het staat den mededingers vrij, van eenzelfden motor voor meer dan éen der door hen ingezonden werktuigen gebruik te maken. Het Bestuur zal, zoo mogelijk, eene locomobile ter beschikking stellen van de inzenders, die daartoe bij hunne aangifte het verlangen hebben te kennen gegeven. De inzenders behooren persoonlijk of door tns- schenkomst van hunne aan het Bestuur op te geven vertegenwoordigers, behalve voor tgdige en behoorlijke opstelling, voor de bediening hunner werktuigen zorg te dragen bij gebreke hiervan worden deze niet beproefd. Viasstroo en Steenkolen zullen in voldoende hoeveelheid door het Bestuur worden verstrekt. 5°. De beoordeeling van de werktuigen alsmede van bet geproduceerde Vlas wordt opgedragen aan eene Jury van vijf deskundigen, daartoe uit genoodigd door het Hoofdbestuur der Maatschappij. Deze zullen, behoudens de bepaling sub 2°. aiinea twee, met het onderzoek en de beproeving der werktuigen aanvangen den 6 Juni 1887, des ochtends te zeven uren. De inzenders of hunne vertegenwoordigers behooren den leden der Jury de door hen te verlangen inlichtingen te ver schaffen de werktuigen op hunne uitnoodiging oamiddellgk in beweging te doen brengen zoo dikwerf zulks door ben zal worden dienstig geacht en ia alles de door hen te geven voor schriften op te volgen, onder verbeurte van uit sluiting van verdere mededinging. De bekroonde werktuigen zullen boven lien den 8 Juni 1887 in werking moeten worden gesteld en gehouden op de daarvoor door het Hoofdbe stuur vast te stellen uren, ten einde bezichtigd te kunnen worden door de leden der Maatschappij en verdere belangstellenden. 6'. De beweegkracht, noodig voor het afwerken van eene bepaalde hoeveelheid materiaal, zal gemeten worden met een dynamometer van HARTIG. Deze krachtmeter wordt tusschen den motor en het arbeidswerktuig geplaatst zonder dat aan een van beiden iets behoeft gewijzigd te worden. Alleen is het noodig, dat de afstand der riem- scbg V6D van motor of hoofdas en arbeidswerktuig minstens zes Meter bedraagt, om ruimte voor den krachtmeter te verkrijgen zonder dat de riemen al te kort worden. In plaats van éen drijfriem zijn dus twee kor tere noodig die gezamenlgk ongeveer de lengte van den oorspronkelgken hebben. De drijfriemen, ter verbinding van den motor of hoofdas met den dynamometer en van dezen met de arbeidsmachiue benoodigd, moeten door de inzenders worden verschaft, onverschillig of door hen van een eigen motor of van de aanwe zige locomobile wordt gebruik gemaakt. 7o Als grondslagen van bsoordeeling zullen de volgende punten gelden lo De kwantiteit en kwaliteit van het verkregen product. 2o De ar beid die noodig is tot het verwerken van eene bepaalde hoeveelheid materiaal. 3o De gemak kelijke behandeling, eenvoud en deugdelijkheid van samenstelling der werktuigen, alsmede bil lijken aankoopsprgs. De kwantiteit en kwaliteit zullen worden be oordeeld in verband met de hoeveelheid en hoe danigheid van het verwerkte stroo, benevens den kostenden prijs en de vermoedelijke marktwaarde van het verkregen product. Bij de bepaling van den arbeid zal de snelheid der Zwingelwerktuigen de normale moeten zijn, d, w, z. het aantal omwentelingen moet zóo wezen, dat het vlas niet blind geslagen worde. De diagrammen van den krachtmeter zullen worden bewaard. Ten opzichte van gemakkelijke behandeling zal zoowel gelet worden op het gemakkelijk stellen van het werktuig als op de behandeling gedu rende het werk. By de constructie zal op voldoende soliditeit zonder noodelooze zwaarte, op zuivere afwerking der onderdeelen en op den aard van het materiaal worden gelet. Onder billijken prijs wordt verstaan, dat de prijs billijk is in verband tot datgene wat gele verd wordt, zoowel met het oog op het materiaal en den daaraan besteedden arbeid als op het productievermogen der machine. Eindelijk zal worden gelet op de meerdere of mindere talrykheid en kosten van personeel, voor de bediening der werktuigen benoodigd, alsmede op alle verdere omstandigheden, die naar het gevoelen der jury by de beoordeeling in aanmer king behooren te worden genomen. 8o Het maken van afteekeningen, alsmede het opnemen van afmetingen der werktuigen is ten strengste verboden, op straffe van verwgdering van het terrein. Op gelgke straf is het rooken van tabak of sigareD, binnen den op het terrein van den wed strijd aan te wgzen omtrek, aan ieder ontzegd. Bg het onderzoek van een werktuig, door de leden der jnry, wordt niemand dan de recht- sireeksch belanghebbenden toegelaten. 9o Geen prijzen zullen worden toegekend dan aan werktuigen, die door de jury geoordeeld worden te beantwoorden aan het op öladz. 2 omschreven doel, door het hoofdbestuur met het houden van den wedstrgd beoogd, en op zichzelf der bekroning waardig worden geacht. Hetzelfde werktuig mag siechts op éen nummer mededingen; op hetzelfde nummer van het pro gramma kan door éenzelfden inzender slechts éen prijs worden behaald. Wanneer meer dan éen werktuig uit dezelfde fabriek of van een zelfden fabrikant, van gelijke of nagenoeg gelijke constructie, hetzij door éen of door verschillende inzenders mochten worden aangeboden, zal slechts éen daarvan aan den wedstrijd deelnemen. De voorkeur der mededinging wordt gegeven aan het werktuig, ingezonden door den uitvinder, boven dat van den fabrikant; aan het werktuig van dezen boven dat van den agent, magazijn houder of handelaar en eindelijk aan dat van laatstgenoemden, boven dat vau den bezitter van een aangekocht of op andere wijze verkregen werktuig. Voor zoover deze redenen van voorkeur niet aanwezig zijn, zal het werktuig, dat aan den wedstrijd zal deelnemen, bg loting worden aan geduid en de prijs, bij eventneele bekroning, tusschen den inzender van dit en de andere werktuigen gelijkelijk worden verdeeld. Bestaat hiertegen echter bij éen hunner bezwaar, dauzal door het lot worden aangewezen, aan wien hunner het geheele bedrag zal worden uitgereikt. Op dezelfde wijze zal, naar verkiezing der inzenders, verdeeliag of verloting van het bedrag plaats hebben, indien twee of meer werktuigen naar het oordeel der Jury gelijke aanspraak hebben op den bij eenzelfde nummer uitgeloofden prijs. 10°. Behalve do werktuigen waarvoor hierboven prgzen zijn uitgeloofd, kunnen ook andere, ter bevordering van het met dezen Wedstrijd beoogde doel geschikt, mede ter inzending worden aan gegeven en, toegelaten zijnde, na beproeving door de Jury voor een Bestuursprijs in aanmer king komen. 11°. Door de Jury zal een gemotiveerd rapport van den gehouden Wedstrijd worden opgemaakt, waarvan kosteloos een afdruk zal worden toege zonden aan iederen inzender alsmede aan de leden der Maatschappij. 12°. De werktuigen moeten door de inzenders of hunne sebrifteigke gemachtigden vóór 11 Juni 1887 van het terrein worden teruggehaald. Geenerlei werktuig zai noehtaas geheel of ge deeltelijk mogen verwijderd worden, zonder voor kennis en toestemmiug van het Bestuur. 13°. De inzenders zijn zeiven aansprakelijk voor elke schade, zoowel bij het vervoer als op het terrein van den wedstrgd of daarbuiten, aan hunne nzendingen, door welke oorzaak ook, toegebracht en onderwerpen zich omtrent alle verschil van meening betreffende dezen Wedstrijd en wat daarop betrekking heeft, aan de uitspraak van de uitvoerende leden van het Ho oidbestuur. 14». Voor het vervoer naar Hulst en terug wordt de aandacht gevestigd op de gelegenheid tot lossen en laden van passagiers en goederen aan den steiger te Walsoorden, per stoomboot Telegraaf, driemaal 's weeks vice-versa varende tusschen Rotterdam en Antwerpen (adres YER- WEIJ Cie, Boompjes 3 te Rotterdam). 15° Nader verlangd wordende inlichtingen zgn op schriitelgke en franco-aanvrage te bekomen bg den ondergeteekende, alsmede bij den heer L. J. M. VAN WAESBERGHEJANSSENS, Secretaris-Penningmeester van de afdeeling Hulst der Maatschappy. Ter deelneming aan de Tentoonstelling gelden de Algemeene Bepalingen, omschreven op bladz. 133 tot 135 van den Almanak der Maatschappg voor 1887, waarvan aan elk der leden een exem plaar is uitgereikt. Aldus vastgesteld den 21en Maart 1887. Namens het Hoofdbestuur, J. H. SNIJDERS, Algemeene Secretaris. GEDRUKX BIJ DE GEBROEDERS ABRAHAMS, ÏE MIDDELBURG.

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 6