buitenland!" Laatste Berichten. FEUILLETON. OP EB 18. Onderwijs. Verspreide dericNten Burgerlijke stand. Weerkundige waarnemingen. Algemeen Overzicht. 9. op een reeds sedert een paar weken circuleerende Ijjst is meegedeeld. Uit Ylissingen meldt men ons Op eene dezer dagen alhier gehouden algemeene vergadering der Coöperatieve WinJcelvereeniging van het district Ylissingen en omstreken van de ver- eeniging Eigen Hulp, werd, bjj de indiening der 2de halfjaarljjksche balans over 1886, door het bestuur verslag uitgebracht over het afgeloopen boekjaar. Daaruit bleek dat die winkelvereeni ging zich, zoo wat toename van ledental als ver meerdering van haar debiet aangaat, in gewensch ten toestand verheugen mag. Er werd verkocht voor een bedrag van 21.634 aan leden en ƒ4750 aan niet-leden, alzoo totaal 26.384, zjjnde het debiet in een tjjdsverloop van 4 jaren met ruim 61 vooruitgegaan. De zuivere winBt, na aitrek van alle onkosten, interest en afschrijvingen, bedroeg 2489.36die, na aftrek der bij het reglement bepaalde percen tage aan den winkelhouder en voor de reserve, onder de leden verdeeld in evenredigheid tot hetgeen door ieder hunner in den winkel besteed is, eene uitkeering van 8 percent tengevolge heeft De werkzaamheden aan de verbouwing en in richting tot winkel enz. van het aangekochte pand »de Beurs" vorderen goed, en medio Mei aanstaande hoopt de vereeniging het gebouw in gebruik te kunnen nemen. Met den Len April a. s. is door den minister van marine benoemd tot hulp-binnenloods, ter standplaats Vlissingen, de varensgezel J. P. de Groot. Zooals wij nog in een deel der oplaag van gisteren mededeelden, is benoemd tot substituut officier van justitie bjj de arrondissements-reeht- bank te Leeuwarden, mr J. P. van Outeren, thans substituut-officier van justitie bjj de arrondisse- ments-rechtbank te Zierikzee. De uitbreiding van het Indische leger, door ruime werving van Amboineezen en andere in landers, heeft de versterking van het Europeesch kader dringend noodig gemaakt. Naar aanleiding hiervan is door het D. v. oorlog een verzoek tot de korpscommandanten gericht, om opgave te mogen ontvangen van onderofficieren die in hun graad, en van korporaals die als onderofficier bjj het O. I. leger wenschen over te gaan. De verkiezing voor een lid der Tweede kamer in het hoofdkiesdistrict Delft, in de plaats van den heer Fabius, is op 12 April e. k. bepaald. In een artikel van den heer B. Y. Houthuizen, getiteld »Yenduvolmachten met verschillende lastgevers", geplaatst in de Ind. Locomotief, komt het volgende voor „Bjj vonnis van den raad van justitie te Batavia van 29 October 1886 W. no 1228) is beslist, dat drukletters zjjn gereedschappen ten dienste van het drukkersbedrijf of ambachten, dus vrjj van invoerrecht. „Zonder de beslissing van het hooggerechtshof in te roepen, wordt de onwettig geheven som ad ƒ32 gerestitueerd aan den heer A. Bisschop. „Men mocht dus verwachten, dat aan die onwet tige heffing een einde was gemaakt. »Niet alzoo de directeur van financiën, op wiens last met de onwettige heffing is voortgegaan, zoodat ook de firma G. C. T. van Dorp Co., evenals de heer Bisschop, zich de practizijns-kosten zal moeten getroosten en de schatkist 's lands advocaat moet betalen „Welk een overdreven fiscaliteit „Is dat niet sarren van de belastingschuldigen en hen afmatten met processen, die zjj zeker moeten winnen; maar die hun, niettemin, op een groot geldeljjk verlies komen te staan 1 »De directeur scbjjnt te denken: quiperd gagne. „Andere belastingschuldigen, toch, afgeschrikt door de resultaten, die de heeren Bisschop en Van Dorp hebben verkregen, zullen wel, zjj het ook mopperend, van twee kwaden het kleinste kiezen en de niet verschuldigde rechten betalen, waardoor het salaris, aan den lands advocaat uit de schatkist voldaan, langzamerhand wordt gedekt „En dan durft de minister van koloniën nog Uit het Duitsch, van RUDOLPH LINDAU. BEISGEKOOIEÏ. Men ie „daar ginds" over het algemeen niet nieuwsgierig, men ziet in zijne makkers toch Blechts reisgenooten, die men binnen kort weet nit bet oog verliest en wier lotgevallen en om standigheden ons verder geen belang inboezemen. Cunningham werd dus ook verder niet met vragen lastig gevallen; maar men noemde hem „the dark one" een uitdrukking, die men in Engeland bezigt voor paarden, die aan een wed ren moeten deelnemen, doch over wier verleden of bekwaamheden niets bekend is. De bijnaam „the dark one" (de donkere) kwam misschien ook hier van daan, dat Cunningham met zijn, sluik, zwart haar, donkere, lange wimpers en bleeke doch volstrekt niet ziekelijke gelaatskleur, veel meer op een Italiaan of een Spanjaard dan op een Eogelschman geleek. Hij had mooie blauwe, echt blauwe oogen, die zonderbaar afsta ken bij die donkere wimpers en wenkbrauwen en zooals ik ze Blechts enkele malen in mijn leven gezien heb. Hij was van middelbare grootte, slank, met goed geëvenredigde ledematen, sierlijke kleine handen en voeten. Iedereen langs de kust van Hongkong in Zuid-China tot aan Hakodate in Noord-Japan kende hem, Oud-gasten herinnerden beweren, dat de fiscus hier rekening houdt met recht en billijkheid, hier, waar hjj zich niet ontziet heffingen te doen, door den rechter onwettig verklaard, en de onbilljjkheid ten toppunt voert door den belastingschuldige voor het alternatief te stellen: »Of onverschuldigde rechten te betalen, teneinde in het bezit zijner goederen te geraken, en het betaalde als een verliespost af te schrjjven; „Of daarover een proces te voeren, dat hjj wel moet winnendoch waarvan hjj niettemin de kosten van zjjn practizjjn moet dragen, die door gaans veel meer beloopen dan hem gerestitueerd wordt, terwijl hjj niet eens de voldoening smaakt aan een onwettige heffing een einde te hebben gemaakt, daar de fiscus voortgaat, als stond hjj boven de wet en de rechterlijke macht." Door den minister van binnenl. zaken is be noemd tot onderwjjzer bjj de leerschool, verbonden aan de rjjkskweekscbool voor onderwijzers alhier, de heer C. Hack te Zierikzee. Benoemd tot hoofd der o. 1. school te Klevers- kerke (gemeente Arnemuiden) de heer M. Vader, onderwijzer te Zwjjndrecht. Met hem stonden op de voordracht de heeren J. de Mejjer te Aardenburg, A. van Houte te Nieuw- en St. Joosland en A. Minderhoud te Westkapelle. Te Leiden is tot arts bevorderd de heer P. van Vliet, candidaat-arts en is toegelaten voor het 1ste gedeelte de heer W. F. Waghto, candi daat-arts. De ambachtsschool te Arnhem, die op den 30en dezer haar 12^jarig bestaan feesteljjk zal vieren tegeljjk met de gewone jaarljjksche promotie en prjjsuitdeeling heeft na examen weder 58 nieuwe leerlingen aangenomen. Met 6 April neemt de nieuwe cursus met 144 leerlingen een aanvang, waarvan 43 voor timmerman, 36 voor smid of machinist, 34 voor meubelmaker en 30 voor huisschilder en decorateur hunne opleiding zullen ontvangen. Een alhier wonend, aan vervolgingswaanzin lijdend persoon, die het zjjn buren en den voorbjj- gangers vrij lastig maakte, is heden naar een krankzinnigengesticht overgebracht. Met de mailboot Prinses Marie zal Zondag avond via Londen naar Glasgow vertrekken de bemanning voor de nieuwe mailboot Engeland, bestaande uit 30 personen onder het kommando van den l"ten officier Brommelo. Kapitein Stasse, die de Engeland naar Vlissingen brengen zal, en de eerste machinist zjjn reeds te Glasgow. De proeftocht zal op den 30en dezer plaats hebben. De mailboot Prinses Elisabeth is uit het droogdok te Middelburg in de l"te binnenhaven te Vlissin gen gelegd; zjj zal Maandag a. s. in de vaart gesteld worden, om de Willem, Prins van Oranje te vervangen. Het stoomschip dat voor de Rotterdamsche Lloyd op de kon. Mi de Schelde zal gebouwd worden, zal den naam dragen van „Bromo." Te Smilde is een schaap met 6 pooten ge boren. Dit is een buitenkansje voor wie „meer dan 4 pooten aan éen schaap" verlangt. Te Roermond is in een wjjnmand een bjjna volwassen rattenkoning van het soort Mus rattus gevangen. Vjjf dezer dieren zjjn met de staarten, die door elkander gevlochten en vergroeid zijn, te zamen verbonden in lief en leed. De rattenkoning kan uit den aard der zaak niet loopen en zelf voor zijne voeding zorgen, zoodat hjj stil op zjjn nest bljjft en door andere dieren wordt gevoed. Alhoewel zeldzaam voorkomende, zjjn toch ge vallen bekend waarbjj tot 30 stuks toe vergroeid waren. De nu gevonden rattenkoning is opgezonden naar het museum van natuurl. historie te Leiden. Voor de wetenschap is het echter van weinig beteekenis, omdat, toen het exemplaar te Leiden aankwam, alle ratten van elkaar waren gescheiden. De gisteravond in de bjjzondere school te Goes gehouden vergadering van belangstellenden in de Homoeopathie werd door ruim een veertigtal personen, allen uit die gemeente, bjjgewoond. Men besloot geen afdeeling te stichten van de veree niging, welks hoofdzetel in Den Haag gevestigd is, maar wel kwam eene Goesche Homoeopathische vereeniging tot stand. De contributie voor elk lid daarvan werd bepaald op minstens éen gulden per jaar; tot welk bedrag 28 der aanwezigen zich lieten inschrijven. zich, dat zij hem ongeveer zes jaar te voren a's een piep jong mensch hadden leeren kennen. Hij was toen, in 1860, uit het Amurland gekomen en wel in gezelschap van een grooten man die er zeer woest uitzag en kort na zijn aankomst te Yokohama de Russische revolutionair Bakunin bleek te zijn. Met dezen was hij uit Japan verdwenen doch later weer alleen voor den dag gekomen. Men zag hem in de club, bij de wedrennen en in gezelschap van officieren van het indertijd te Yokohama liggende iofanterie regiment, waaronder men verscheiden Ieren telde; inaar hij ging blijk baar met niemand vertrouwelijk om, ook met geen der officieren, zoodat men algemeen eenig wantrouwen jegens hem koesterde, waartoe zijn leven eigenlijk geen aanleiding gaf, alleen de omstandigheid dat men niets van zijn verleden wist. Hij speelde en wedde gaarne, al was het ook niet hoog en legde steeds een welgemanierde zelfbeheersching aan den dag, zoowel bij winst als verlies. Over het geheel verloor hij meer dan hij won. Hij bleef nooit een cent schuldig, maar niemand wist hoe hij aan het geld kwam, waarmede hij betaalde. Sommigen zeiden dat hij zaken deed met de Inlanders-Chineezen en Japaneezen. Hij zelf liet er zich niet over uit en zijn vrienden onder de geelhuiden, die men trachtte uit te hooren niet uit doellooze nieuwsgierigheid maar om handelsbetrekkingen aan te kuoopen gaven ook geen ophelderingen en beantwoordden de tot hen gerichte vragen met De Fransche senaat heeft de wet op de graanrechten aangenomen. In Madrid liep gisteren een gerucht dat te Burgos, Valladolid en Ferrol onlusten waren uit gebroken. Niettegenstaande deze berichten onwaar genoemd worden, namen de autoriteiten voor zorgsmaatregelen, daar men een verrassing van Zorilla's partij vreest. Lord Salisbury heeft bjj het hoogerhuis een wetsontwerp betreffende de tienden in Wales ingediend. Het hoofddoel daarvan is, den last der tienden, thans op de pachters drukkende, over te dragen op de grondeigenaren. Het ontwerp werd in eerste lezing aangenomen. Lord Salisbury deelde voorts mede dat het Paaschreces zal duren van den len tot den 18en April. Te Ilkeston had een verkiezing voor het parlement plaats, noodig dooi den dood van den afgevaardigde Thomas Watson. Gekozen werd sir Walter Foster, aanhanger van Gladstone met een meerderheid van 1332 stemmen. Een nieuw spoorwegongeluk in Amerika. Toen een goederentrein over de brug nabjj Liberty, Virginia, reed, stortte de brug in. Vijf arbeiders, die bezig waren de brag te herstellen, werden gedood, verscheidene personen gekwetst, Een ambtenaar bjj het Fransche ministerie van oorlog is ontslagen, omdat hjj zekeren personen geheime inlichtingen over het oorlogsmaterieel had verstrekt. Van 19 tot 26 Maart. Vlissingen. Bevallen M. Voerman, geb. Del- voye, d. M. Hendrikse, geb. Paap, z. C. van den Broeke, geb. Boogaard, d. C. N. Stroo, geb. Van den Dries, z. E. A. Dommisse, geb. Meslier, d. E. A. van den Abeele, geb. Monjé, z. (levenl.) OverledenP. Forbes Wels, man van J. A. van der Minne, 61 j. W. Wolter, z. 11 m. A. P. C. Carol, z. 14 m. A. C. Floor, z. 11 m. A. Ver- brugge, man van J. van Boven, 64 j. 26 Maart, des morgens te 8 uren. Verwacht: N. W. wind. Gemiddelde uitkomst der onderzoekingen van het lichtgas der gemeente-gasfabriek te Middelburg van 17 Januari 1886 tot 21 Maart 1887. Lichtkracht Soortgelijk gewicht Zwavel koolstof Zwavel waterstof Koolzuur 16.02 kaarsen. 0.403 0.098 grein per M' j 0.000 0.000 »s Qravenliage. De commissaris des ko- nings in Zeeland is gemachtigd tot buitengewone bjjeenroeping der staten in de eerste helft van April ter verkiezing van een lid der eerste kamer en van een lid van gedeputeerde staten. Londen. Stanleys expeditie heeft 18 Maart den Congo bereikt en is opgetrokken naar Maladi. Het Lagerhuis heeft de behandeling der dwang- wet urgent verklaard. Parnell zal voorstellen eene commissie te constitueeren tot onderzoek der Ier- sche toestanden. Katkof of Von Giers Wie is de leider van Ruslands buitenlandsche politiek Deze vraag doet zich op, nu Katkof in een uitvoerig artikel in zjjn Moskouer courant het communiqué in het regeeringsblad tegen de Russische bladendie Duitschland en Duitschlands agenten in Boelgarjje aangevallen en beschuldigd hadden van oorzaak te zjjn van de terechtstellingen te Roestsjoek, aan een scherpe critiek onderwerpt. Brutaler is Katkof nog nimmer opgetreden. Openljjk valt hjj het ministerie van buitenlandsche zaken aan en keurt de staatkunde des tegenwoordigen ministers van dat departement af als in strijd met de Russische autocratische regeering. »Wij weten uit zeer goede bron schrijft de heer Katkof dat men zelfs in de regeerings- kringen te Berljjn verbaasd was over het eerste het sluwe, niets zeggende lachje, dat de meesten Aziaten tot hun beschikking hebben en waar mede zij alle diplomatieke slimheid trotseeren. Cunningham stond met de inlanders op een beteren voet dan de meeste Europeanen en nam heel gezellig deel aan hunne volksfeesten. Hij bespeelde de sampfin (een driesnarige Japansche guitaar) en zong er Japansche liederen bij, als de beste Greko (zangeres). Hij had nergens een vaste woonplaats; maar verscheen plotseling in de een of andere nederzetting om na een paar weken weer te verdwijnen. Vaak bleef hij maan den lang weg, zelfs eens een jaar. Hij was ver scheiden malen in Amerika geweest dat wist men. Hij bezat een merkwaardig talenthij was een uitstekend kunstenaar op twee ondankbare instrumenten, op de trek-harmonica en op de guitaar. Hij bespeelde die zooals ik het nooit meer gehoord heb en zong daarbij op de een voudigste manier, met een mooie, zuivere stem. Dezen keer, nu ik met hem reisde, begaf hij zich „voor de verandering" zooals hij zeide, naar Californië. Toen we in San Francisco aan wal stapten, verliet hij ons en nam ook niet zijn intrek in een van de groote hotels, welke de reizigers uit China en Japan gewoonlijk bezoeken. Een paar dagen later ontwaarde ik hem in een publiek lokaal, dat hoofdzakelijk door Ieren bezocht wordt. Hij zat in gezelschap van eenige man nen, wier uiterlijk niet bepaald vertrouwen inboe zemde en met wie hij toch zeer gemeenzaam scheen der onverwachte communiqués. (De schrjjver bedoelt dat van 17 December 11., waarin alle persaanvallen op Duitschland in 't algemeen afge keurd werden.) „Wij waren zoo gaat hjj voort toenmaals overtuigd, dat, wie ook in dat artikel uitdrukking aan zijn meening gaf hjj onbevoegd was dit namens het »gouvernement" te doenen nog gelooven wjj, dat het gouver nement, in de hoogste beteekenis van het woord, welke men in Rusland er aan toekent, een geheel ander pad bewandelt, dat niet tot de slavernij maar tot algeheele vrijheid van handelen van den czaar leidt, als de beste waarborg voor vrede en rust Ten slotte verzoekt de schrjjver van het artikel aan den auteur der zoogenaamde „gouvernementeele" communique's te willen melden, dat de Russische pers en de Russische onderdanen uitgenoodigd zullen worden voortaan alleen eerbied te koesteren voor zuiver Russische belangen en zich in geen geval de handen te laten binden door Duitsch lands belangen. De Petersburgsche correspondent van den Times wil weten, dat de redaoteur der Moskouer courant een eerste waarschuwing der censuur heeft ont vangen wegens zjjn oneerbiedige uitvallen tegen de officieele communiqués. Met het oog op Katkof's eigenaardige positie en zijn zelfstandig, zelfvertrouwend optreden, vooral ook in verband jjtot hetgeen hij nu schreef, ver dient zijn politiek programma de aandacht, dat dezer dagen aan Fransche bladen uit Moskou gezonden werd. Overeenkomstig dit bericht loopt het driekeizers-verbond van 1881, dat in 1884 vernieuw werd, op het laatst dezer maand ten einde. Naar Katkof's meening is dat slechts gunstig voor Duitschland, terwjjl het Ruslands belangen in 't bjjzonder in Boelgarije belemmert. Om deze reden stelt Bismarck alles in het werk om het verbond te vernieuwen, hjj laat Oostenrjjk daarvoor moeite doen door een zoogenaamd com promis in het Oosten voor te stellen. Onder handelingen over deze aangelegenheid zjjn reeds gevoerd, maar luidens Katkof's verklaring wil Rusland, in zjjn tegenwoordig ambt van scheids rechter in de Europeesche politiek, waaraan het zjjn vrijheid van handelen te danken heeft, van geen bijzondere verplichtingen weten. Tusschen Oostenrijk en Rusland kunnen dan alleen weder nauwere betrekkingen bestaan, wanneer Oostenrjjk voor goed afstand doet van rechten op den Balkan en zijn gewone rol in Midden-Europa weder opvat. Dergelijke hooge eischen van den vice-czaar wekken te Berljjn, hoe gaarne men daar ook zijn slecht humeur over Ruslands zeer gereserveerde houding zoekt te verbergen,de hoogste verbolgenheid. Wellicht uit teleurstelling over de mislukte pogingen om Rusland vast te houden, heeft de officieuse Duitsche pers weder bevel ontvangen haar oude tactiek tegenover Frankrjjk te her vatten. In een schrjjven uit Berljjn aan de Politische Correspondenz wordt verklaard, dat, ondanks het septennaat en de verlenging van de Duitsch- Oostenrjjksch-Italiaansche alliantie, alle redenen van bezorgdheid nog niet geweken zjjn, daar de houding van Frankrjjk ten opzichte van den toestand, door het tractaat van Frankfort in het leven geroepen, en de manifestaties der publieke opinie in Frankrijk na de verkiezingen in Elsasz- Lotharingen de dreigende onheilspellende stip aan Europa's politieken hemel bljjven. Het is een feit, dat de invloedrijke Fransche bladen zich van elke manifestatie na de verkie zingen in Elsasz-Lotharingen hebben onthouden. Welk doel heeft alzoo deze onware beschuldiging der Duitsche pers Moet een nieuwe veldtocht met de pen tegen de republiek ondernomen worden Strjjd met het woord en strijd met de pen op het vasteland van Europa en in Engeland. Gladstone en Chamberlain waren Donderdag avond en nacht aan het woord in het lagerhuis. Ruim vijf kwartier sprak de grijze staatsman tegen de door het gouvernement voor te stellen dwang- wetten voor Ierland, waartegen zich 5/6 der Iersche afgevaardigden en 3/7 der liberale party zullen verklaren. Handig maakte Gladstone ge bruik van hetgeen sir Redvers Buller, de eigen te verkeeren. Hij knikte mij toe en verliet weldra de zaal, zonder mij nog eens gegroet te hebben. Daarna hoorde of zag ik in lang niets van hem. Een kennis uit Japan, dien ik eenige jaren later te Parijs ontmoette, vertelde mij dat Cun ningham onder de oproerige Japansche prinsen (Daïmios) gevochten had en sedert wist men niet wat er van hem geworden was. Uit China en Japan was hij verdwenenwaarschijnlijk zou hij gesneuveld zjjn. Dit was echter niet bet geval want toen ik eenige dagen later door de Champs Elysées liep, zag ik hem eensklaps, en wel in gezelschap van mannen, die mij aan zijne kennis sen in Californië herinnerden. Hij zat in een open rijtuig en scheen van de wedrennen te Longchamps terug te keeren. Ik herkende hem terstond aan zijne oogen. Hij zag mij niet en het rij tuig reed zoo snel voorbij, dat ik hem niet kon groeten. Tot mijn groote verbazing merkte ik dat een groote, forscbe man, die naast mij gestaan had, en die op zijn gelaat, in zijne hou ding en kleeding alle kenmerken droeg, waaraan men onder het keizerrijk de geheime politie agenten herkende, het rijtuig, waarin Cunningham zat, achterna liep, totdat bij een leege fiacre tegenkwam, waarin hij onmiddellijk plaats nam de koetsier keerde, volgde het andere rijtuig en weldra waren beiden nit het gezicht. Er kwam mij onwillekeurig allerlei in de ge dachte, wat ik in Japan aangaande den „donkere", gehoord had: zijn aankomst in gezelschap van den Russiechen revolutionnair Bakunin, zijn ver-;

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 2