FEUILLETON. BALTHASAR DE GERBIER. Verspreide Berichten. Door F. NAÜT61AS. Gemeenteraad van Goes. Kantongerecht te Goes. Ia de zitting van heden Vrijdag zijn de na* volgende personen veroordeeld J. C., Bergen op Zoom, A. P., Sliedrecht, J. S. en T. F., zwervend en J. D., Wissekerke, wegens openbare dronkenschap, ieder tot ƒ0.50 b. s. 1 d. h.; N. L, E.lewontsdijk, G. M. de H., P. L., Hansweert, wegens alsvoren tot 3 d. b.; J. de L., Borssele, wegens alsvoren tot 2 X 3 d. b.; C. B., Hansweert, wegens het openhouden van zijn bierhuis na sluitingsuur tot ƒ3 b. s. 1. d. h.; W. H., Wissekerke, wegens het zonder de ver- eischte vergunning verkoopen van sterkedrank in het klein, 2 maal gepleegd, tot 2 maal /5 b. s. 2 d. b. voor iedere b.; C. de R., Boschkapelle, J. B., Hontenisse, wegens hst vastmaken van hunne vaartuigen aan de steenglooiing van een water- keerenden dijk in Zeeland, ieder tot 10 b. s. 3. d. h-; J. L., G. L., J. L., Kapelle, wegens strooperij, ieder tot /0.50 b. s. 1 d. h.; A. R., J. v. d. VV., Yerseke, wegens het bevisschen der Schelde, zonder consent, ieder tot ƒ10 b. s. 3 d. h.; C. v- d. P., Yerseke, wegens het bevisschen der Schelde met een vaartuig zonder nummer in het zeil, tot /5 b. s. 2. d. h.; W. v. I., Grauw, wegens het bevisschen der Schelde en niet op eerste aan vrage veitoonen van het consent aan de met het toezicht belaste ambtenaren, tot ƒ1 b. s. 1 d. h.; A. en A. 0.,'s Heer Arendskeike, wegens bet rapen van schelpvisch aan den voet van een dijk in Zeeland, ieder tot 3 b. s. 1 d. h.; C. V, 's Heer Arendskerke en D. de R., Wissekerke, wegens het aanwenden van pogingen om wild te bemachtigen door middel van een wildstriu, ieder tot /10 b. s. 3. d. h.; C. v. H., C. S., P. E., Hansweert, wegens het verblijven in een herberg na sluitingsuur, ieder tot 3 o. s. 1 d. h.; J. K., C, K., Hansweert, wegens het verwekken van rumoer waardoor de nachtrust kan worden ver stoord, ieder tot ƒ15 b. s. 3 d. h A. V., C. V., J. S., Kloetinge en B, W., Terneuzen, wegens alsvoren, ieder tot ƒ3 b. s. 1 d. h. Allen tevens in de kosten. Met de mailboot Willem Prtns van Oranje kwamen heden morgen van Londen te Vlissingen aan de prins en de prinses Christiaan van Sleeswjjk- Holstein met gevolg. Zjj zetten met den aan- sluitenden mailtrein hunne reis naar Berljjn voort, alwaar zij een bezoek aan keizer Wilhelm, ter gelegenheid van zjjn90en verjaardag, zullen brengen. De te Vlissingen aan uen grond gevaren Noorscbe bark Gjemle, is gisteren avond zou- der assistentie, na het uitbrengen van een werp anker, vlot gekomen en heeft de reis naar Gent voortgezet. De tweede, ofschoom de éerste te water gela- tene, nieuw mailboot Engeland, bestemd voor den dagdienst der Zeeland is zoover gereed, dat op den 30 dezer de proeftocht bij Greenock zal plaats hebben, waarna de boot, wanneer alles in orde bevonden is, naar Vlissingen zal stoomen, om aldaar later in de eerste bmnenhaveu, evenals de Duitschland, tot 1 Juni a. opgelegd te wordeD. De derde boot, Nederland, zal in het laatst van April a. gereed zijn voor den proef, tocht. De mailboot Prinsen Elisabeth, welse in de le binnenhaven onder eigen beheer der maat schappij Zeeland reparaties onderging en goed nagezien werd, is heden te Middelburg aangeko men, om in bet droogdok gezet te worden. Nadat de bodem van het schip schoongemaakt en ge verfd is, zal het in eenige dagen weder in dienst, gesteld worden om de Willem Prtns van Oranje te vervangen. Te Yerseke zjjn gisteren twee nieuwe gevallen van roodvonk aangegeven en wel in hetzelfde gezin bjj moeder en kind. Het laatste heeft dezen winter ook aan mazelen geleden. De opnieuw ingevallen vorst heeft in die ge meente eene groote stremming in de werkzaam heden aan de oeaterteelt en ook by den landbouw veroorzaakt. Het pannen afsteken en pannen krabben is gestaakt moeten worden, zoodat vele menschen tydeljjk zonder werk zjjn. De scherpe en koude wind zal ongetwijfeld op de ondiepe perceelen veel schade aan de oesters veroorzaken. Namens 120 Hagenaars uit onderscheiden stand is gisteren avond aan Anton Kabel aar een geschenk aangeboden als bljjvende herinuering aan hetgeen door hem op 19 Febr jl. is gedaan. Het geschenk bestaat uit een fraai gouden remontoir-horloge met het inschrift in de kast .Aan Anton Kabelaar, 19 Februari 1887." De wjjzers zijn eveneens van goud, met diaman ten steentjes bezet. Een gouden ketting behoort 'Een pittige Zeeuw. Gerbier keerde naar Holland terug en schreef Sommier verhaal van zekere Amerikaansehe voyagie, gedaan door den ridder B. G. baron Dauveley, dat in 1660 het licht zag; bij dit werk is gevoegd eene Informatie van rechtsgeleerden gereqnireerd om bare adviezen te geven over den moord van Cujana (Guyana), waaruit men zou opmaken dat dit misdrijf nog andere gronden had dan alleen persoonlijken baat. Bij het leed over de mislukking der onderne ming naar de Wilde kust, waren de gebeurtenissen in Engeland voor onzen kolonist zeker een groote vertroosting. In Sept. 1638 was Cromwell ge storven en in Mei 1660 stak koning Karei II de zee over en werd door Monk ontvangen. Gerbier haatte de Engelsohe republikeinen met een doodelijken haat, en in een zijner zonderlinge, soms wel wat duistere Franscbe gedichten, laat hij de Afgrond (l'Abysme) het woord richten tot de „kettersche bloeddorstige, moorddadige, Engelsche verraders." Dit was waarlijk niet vreemd, want zulk een koningsvriend, bezield met een levendig kunstgevoel, en een dichterlijk licht bewogen hart, moest wel afkeerig zijn van kwezelende puriteinen, die kostbare schilderijen verbrandden, omdat er de Heilige Maagd op afgebeeld was en wonderen van beeldhouwkunst, nimfen en gratiën, in Griekenland en Italië opgedolven, door by het uurwerk. Tevens is er bygevoegd een gouden medaillon, in de achterkast waarvan het stedeljjk wapen is gegrift. Het medaillon bevat de portretten van H. M. de koningin en H. K. H. prinses Wilhelmina. Voorts werd Kabelaar verrast met de prachtig gecalligrapheerde naamlijst van de 120 schenkers van allen rang en stand, welk kunstwerk gevat is in eenvoudig zwartbruine ljjst, benevens met een keurig gecalligrapheerde opdracht. In de gisteren gehouden zitting van den Leidschen gemeenteraad werd een schrjjven van de heeren A. J. Tegelaar en Sliehtenhout voor gelezen, waarbjj zjj schadeloosstelling verzoeken wegens de vernieling en plundering van hunne woningen tijdens de ongeregeldheden. In dit adres is ook een beschuldiging tegen de politie vervat. Het is, na voorlezing, in handen van burg. en weth. gesteld. Een bewoner van de Lijnbaangracht te Amsterdam werd eergisterenavond door zijne vrouw met een mes zoodanig aan het hoofd verwond, dat hij ter verpleging in het burg. gasthuis moest worden opgenomen. Te St. Petersburg worden de arrestaties voortgezet. Het eerste gevolg van het ontdekte complot zou het ontslag van den minister Tolatoi zijn, die door een generaal zou vervangen worden. In het binnenland van Rusland moet eene om wenteling zjjn beproefd, welke echter dadeljjk onderdrukt is. De keizer en de keizerin keerden Dinsdag eenige uren te St. Petersburg erug om een raoui bij den grootvorst Waldimir bij te wonen. Zy vertrokken daarop naar Gatschina. De Italiaansche regeering heeft besloten generaal Gené uit Massouah terug te roepen en hem door een ander als bevelhebber over de Italiaansche troepen te vervangen. De reden hier voor is, dat de generaal het beslag heeft opge heven op te Massouah aanwezige, voor Ras Aloela bestemde geweren, en deze wapenen aan het opperhoofd der Abyssiniërs heeft gezonden, om daardoor de uitlevering van graaf Salembini en diens metgezellen te verkrygen. Naar de Temps mededeelt heeft de Duitsche gezant bij het Italiaansche hof, de heer Keudell, zjjn ontslag ingediend. Professor Yirchow te Berljjn vierde gisteren zjjn 25jarig lidmaatschap van het parlement. In de Rue Montaigne te Parys zyn gisteren nacht vermoord een dame, mile Regnault, haar kamenier en de dochter van de laatste. Het denkbeeld eener enquête naar de Boel- gaarsche „gruwelen" is, ingevolge het besluit der vertegenwoordigers van de mogendheden te Sofia, opgegeven, daar dit een ongeoorloofde inmenging in Boelgarjje's binnenlandsche aangelegenheden zou zjjn. Te Mandalay had een groote brand plaats. Tal van huizen zijn in de aech gelegd. De schade is aanzienlyk. Men weet niet ot hierbij aan boos opzet is te denken. Te Gent heeft een hevige brand gisterenna middag de groote weverjj der firma Van den Kerchove in de asch gelegd. 220 werklieden waren aan den arbeid, doch konden zich allen redden. De boeken en de kas zyn gered. De schade wordt op éen milioen francs begroot. Te Karlsbad zijn door een hevigen sneeuwval alle verbindingen verbrokenmen kan bij de bronnen slechts komen met behulp van sneeuw ploegen. Zitting van Vrijdag den 18 Maart, de3 namiddags te 2 uren. Voorzitter de heer mr. J. G. de Witt Hamer. Tegenwoordig 12 leden. Afwezig met kennisge ving de heer Ramondt. Overgelegd wordt de voor de leden ter visie gelegde rekening van het fonds van kazerneering, opgemaakt door den gemeente ontvanger, waaruit bljjkt dat de ontvangsten bedroegen 429.47, de uitgaven 320.60 en alzoo het goed slot dezer kening was 108.87. Van de gascommissie is het volgende schryven tvangen „Bjj de overname der fabriek had deze inrichting de volgende gebreken 1°. onvoldoend productie-vermogen 2°. slechten toestand van verschillende onderdeeleu der fabriek 3°. gebrekkige kanalisatie. Het te geringe productie-vermogen was voor de vroegere eigenaren der fabriek het hoofdbezwaar tegen verlaging van den gasprjjs Had deze verlaging vermeerdering van gebruik tengevolge, dan ware daaraan volgens hun beweren slechts by belang- ruwe steenhouwers uit huichelende kieschheid, lieten bederven. Met ods Nederlandsch Gemeene- best had Gerbier echter vrede en voor een zijner geschriften geeft hij den goeden raad Vivat de Heeren Staten en vivat Oragniën Houd eendracht; maar Cromwell in Londen en Philips in Spagniën." Niet lang na de herstelling van het koning schap schijnt Gerbier naar Engeland te zyn teruggekeerdwij verliezen hem daar uit het oog en weten slechts, dat hij omstreeks 1667 als een vergeten burger te Londen gestorven is. Als schilder wordt Gerbier door de kunstkenners geroemd en vooral in miniatuurwerk, een eigenaar dige kunstvorm waarin de oudeVlaamsche schilders ot „verlichters" altijd bijzonder hebben uitgeruimd. Onder het portret van onzen landgenoot, geschil derd door den beroemden Antonie van Dyck, waarnaar J. van Meyssens eene gravure vervaar digde, leest men „tl a fait merveille en illw minatureVoor eenige jaren werd mij te koop aangeboden een fraai handschrift van Gerbier afkomstig. Het werk was in drie deelen gesplitst. Het eerste bevatte bijbelscbe voorstellingen, prachtige uitvoerige teekeniugen in potlood, om lijst door bevallig met goud versierd lofwerk. Vervolgens kwamen twee en twintig bladen met penteckeningen on bewonderenswaardig schoon schrift, dat het werk van zijn tijdgenoot, den vermaarden Vlissingschen calligraaf Adam Roe- lands a° 1616 ver overtrof. Eindelijk kwamen zeven bladzijden vol recepten, die ook weer ala voorbeelden van kunstschrift konden gelden. De prijs was voor het Zeeuwsch Genootschap te hoog, zoodat het werk in Engeland is verkocht, rjjke uitbreiding der inrichting te voldoen. Het ia aan de gascommissie gebleken, dat dit beweren volkomen gegrond was en dat reeds thans de fabriek te klein vermogen heeft om by het huidige gasverbruik te leveren voldoend bereid gas en te exploiteeren met vereiscbte zuinigheid. De condensor en de inrichting van het zuiver- huis hebben een vermogen van 500 M3 gas, de stationsmeter van omstreeks 800 M3 gas per etmaal, terwjjl in drukke wintermaanden 1100 a. 1200 M3 in het etmaal wordt verbruikt. Ook oningewyden zal by eene raadpleging dtzer cjjfers duidelyk zjjn, dat het gestookte gas onvoldoend geconden seerd (van teer ontdaan) en onvoldoend gezuiverd naar de stad moet worden afgeleverd. Niet minder wordt het productie-vermogen der fabriek gedrukt door de te kleine gasberging. De drie bestaande gashouders hebben een totalen inhoud van 560 M3. Meer dan deze hoeveelheid kan niet in voor raad worden gemaakt, het meerder benoodigdein de wintermaanden, ongeveer 600 M3 daags, moet worden bereid gedurende de uren van verbruik. Men is hierdoor verplicht te stoken met meerdere ovens dan noodig zouden zjjn bjj grooteren gas voorraad. Deze omstandigheid drukt zeer de exploitatiekosten. Een zuinige exploitatie eischt het onafgebroken werken met een beperkt aantal retorten, overdag tot het maken van den voor raad, '8 nachts tot het leveren van hetgeen aan den voorraad kan te kort komen. Het tusschen- tjjds aanleggen is steeds financieel nadeelig. Zjjn hiermede in het kort aangeduid de gevolgen van het te kleine vermogen der fabriek, het brengen van verbetering in dat gebrek zal moeten gepaard gaan met vernieuwing der toestellen. Al ware het bestaande in den besten staat, dan nog zoude uitbreiding der inrichting niet kunnen plaats hebben zonder vervanging van de voor naamste onderdeeleu. Daarbjj verkeeren thans in het byzonder de main, waarin de retorten het gestookte gas afvoeren, en de zuivertoestellen in een toestand, welke dringeid voer ieaing eischt, terwjjl behoud van de bestaande condensor wegens hare gebrekkige inrichting onraadzaam is en éen der kleine gashouders bepaald gebreken heeft. Werd aanvankelyk geoordeeld, dat de gebreken der kanalisatie hoofdzakeljjk te verbeteren waren door het aanbrengen van een nieuwen zinker in de kade, waardoor »9n belangrjjk deel der gemeente op ruimer schaal van gas zoude voorzien worden, bjj nadere overweging bljjkt, dat de buisleiding zeer onoordeelkundig verdeeld is, zoodat vaak ruimere leidingen door kleinere worden gevoed. De toestand der kanalisatie eischt hooger gas druk, hetgeen zoowel gasverlies bjj lekkage als gasvetlies bjj het branden ten gevolge heeft. Ook in dit opzicht derhalve financieel nadeel bij de exploitatie. Het voorgaande heeft de gascommissie, in over leg met den directeur en den gemeente-bouw meester, geleid tot het ontwerpen eener verbou wing waarby de verschillende bezwaren worden opgelost. Het ontwerp bestaat uit: éen nieuwe gashouder, groot 900 M3 13.600, vier zuiveringskisten f 2704, éen wasscber scrubber ƒ762, éen condensor 1290, éen main met be- hooren 650, buisleiding op de fabriek 1000, éen stationsmeter 875, afsluiters ƒ480, nieuwe toestellen totaaL ƒ21.361. Fundeering, gashouder, nieuwe kolenloods, nieuw zuiverhuis, ondermetse- ling, nieuwe toestellen, afsluiting en afwatering van het terrein, alles een noodzakeljjk gevolg van de vernieuwde inrichting, globaal geraamd door den gemeente-bouwmeester op ƒ13.000. Plaatselijke verbetering der kanalisatie met in begrip van den nieuwen zinker geraamd op ƒ4127. Alzoo een totaal van ƒ38.488. Het is dit belangrjjk bedrag, waarvan de gas commissie de beschikbaarstelling noodig acht in het belang der exploitatie van de fabriek. Met dit bedrag zal niet alleen de fabriek in elk op zicht in goeden staat worden gebracht, doch de inrichting zal na deze verbetering kunnen voldoen aan vermeerdering van het gasverbruik met 40 a 50 der tegenwoordige productie. Bjj vergelyking van het thans noodig geoordeelde met het vroeger geraamde bedrag ad 25.000 bljjkt dat het verschil hoofdzakeljjk moet gezocht worden in de meerdere kosten voor den nieuwen gashouder en in de verbetering der kanalisatie. Werd aanvankeljjk ontworpen eene nieuwe gashouder met behoud van de drie bestaande, nadere overweging deed de voorkeur geven aan het doen vervallen der twee kleinste, samen slechts groot 280 M3, waarvan éen, geljjk is ge zegd, in gebrekkigen staat verkeert, en aan het bouwen van een geheel nieuwen gashouder, groot 900 M*. Buiten de meerdere kosten, vereischt voor deze grootere inrichting, moest ook voor de waar zeker nog meer schilderwerk van dezen vaardigen kunstenaar wordt bewaard. Als ingenieur en vestingbouwkundige was Gerbier zeker riet minder scherpzinnig en be kwaam. Jaren geleden vond ik onder een stapel onuitgezochte, meest waardelooze papieren van het Zeeuwsch Gen., een zeer uitvoerige teekening en beschrijving van een ontplofbaar toestel tot vernieling van vijandelijke steden en schepen. De verklaring dezer „dangereuse machine" was op. gedragen aan „d'honorable, hoogwijze, burge meesters, schepen en raden der stad Flissinghe' en eindigt „Tot d'effecte van dien presenteere ick ondergeschreven mijne effectueele en alle mo gelijks dienst als een getronwhertig en ingheboren patriot. B. Gerbier, ridder." Hoewel dergelijke werktuigen, de voorloopers der tegenwoordige torpedo's, reeds vroeger bekend waren en in 1585 door Gianibelli werden toegepast om de schip brug voor Antwerpen te doen springen, schijnt mij de toestel van onzen ingenieur toch bijzonder vernoftig bedacht. Later vond ik de beschrijving terug in een ander, zeer zeldzaam jwerk, dat tot titel heeft: „Cryghsarchitectnre en de fortificatie gestelt in de Franscbe en Engelsche tale bjj den Heer Balthasar Gerbier, ridder. Delft bij Arnold Bon, boekvercooper op het Marktveld in de Vinder der drukkonst. A° 1652. 4" 91 bl. „Over de waarde dezer zeker verouderde versterkings kunst mag ik niet oordeelen. Men vindt er afbeeldingen in van gebastioneerde Zes en Acht hoeken en het tracé van vele onregelmatig versterkte plaatsen, zooals Breda, Bergopson, H'antwerp, L'Escluse (Sluys), Manheim, Genéve, Stevensweert enzj fundeering een belangrjjker bedrag worden ge raamd, dan bjj het avant-project kon worden verondersteld. Uitstel der verbetering leidt niet tot vermin dering van kosten, doeh bestendigt slechts de technisch onvoldoende en financieel minder voor- deelige exploitatie, terwjjl de mogeljjkheid bestaat, dat elk oogenblik éen of meer der gebrekkige toestellen aan den dienst ontvallen. Bene zeer bespoedigde beslissing is dringend noodzakeljjk om nog dit jaar het werk uit te voeren, daar het geheel moet voltooid zjjn in den loop der maand Augustus, wil de exploitatie ondanks de verbou wing geregeld verzekerd zjjn. En het is der gascommissie gebleken, dat op meerdere technische gronden de beschikbare tjjd reeds krap te achten is. Dit voorstel wordt door burg. en weth. in een uitgebreid voorstel zeer ondersteund, enkele punten worden nog nader toegelicht, terwyl in dat ra port nog betrekkeljjk de geldkwestie de volgende vragen worden behandeld als a Hoe zal de gemeente aan het kapitaal komen b Is de opname van geld, door de rente en aflossing, niet te drukkend voor de gemeente Sub a Van het tengevolge der onlangs gesloten geldleening verkregen kapitaal is nog een bedrag van ruim 14 600 overig, zoodat voor de uitvoe ring der aangegeven verbetering en uitbreiding (waarvan de bosten geraamd zjjn op p. m. ƒ38.500) ongeveer 24.000 te kort komt. De twee armen- instellingen der gemeente (burgerljjk armbestuur en gasthuis) hebben door de conversie der vroegere leeningen dat bedrag ruim beschikbaar, en bur g en weth. hebben de zekerheid, dat niet alleen de besturen dier instellingen bereid zuilen zjjn, de gelden ad 4 te verstrekken, maar vertrouwen dat ook gedeputeerde staten hunne goedke u rin daaraan zullen schenken. Sub b. Waar de vroegere eigenaren der gas fabriek, wel is waar met een gasprjjs van 14 ets per stère, de winst der fabriek per jaar gemiddeld op ruim 8500 durfden berekenen (en dat nog wel, terwijl door een onvoorzien en ook niet meer te wachten ongeval, een vorig jaar een gevoelig ver lies geleden werd) daar twjjfelen zy geen oogenblik, of het vermeerderd gebruik van gas, gevoegd bjj zuiniger beheer en betere werking der fabriek, zal de gemeente in staat stellen, de rente en aflossingen ook van deze leening te dragen. Zjj ontkennen niet, dat, tengevolge van den grooteren gashouder en van de voorgestelde ver andering in de kanalisatie, de kosten van uitbrei ding en vernieuwing hooger worden dau aanvan kelijk geraamd was, doch zjj hebben de overtuiging, dat zjj leiden zullen tot besparing in de exploita tiekosten en dat de fabriek dan in een toestand zal verkeeren waarin de toekomst met vertrouwen kan worden tegemoet gegaan. Zjj stellen daarom voor: a voor de gascommissie beschikbaar te stellen een bedrag van 38,500 tot verbetering en uit breiding der fabri k, op de wjjze als in haar rapport is aangegeven, b die gelden te vinden door hen te machtigen tot het aangaan eener leening bjj de besturen van de gemeente instellingen (het gasthuis en het burg. armbestuur) te zamen tot een bedrag van ƒ24.000, tegen eene rente van 4 en aflossing 500 's jaars aan elk der instellingen of 1000 te zamen, tot dekking van welke rente en af lossing de middelen en inkomsten der gemeente worden aangewezen c tot aanvulling van die som tot 38.500 te beschikken over 14.500 van het eventueel batig saldo der rekening van ontvangsten en uitgaven der gemeente over 1886, zjjnde het nog uit de eerste leening beschikbare bedrag; d dienovereenkomstig de begrooting van ont vangsten en uitgaven over 1887 te wyzigen en aan te vullen. De financiëele commissie, in wier handen een en ander gesteld is, adviseert de raad tot goed keuring der voorstellen van burg. en weth. Algemeen waren de leden voor uitbreiding der fabriek, doch eerst nadat op voorstel van het college van burg. en weth. was bepaald dat de geldleening eerst zal worden afgelost na de af lossing der eerste leening. Alleen de heer Lam- brechtsen was ertegen. Door ged. Btaten zyn eenige bedenkingen ge maakt tegen enkele bepalingen der vastgestelde verordening op de honden, waarom zij verzoeken die ter kennis van den raad te brengen teneinde de verordening daarna te wyzigen. Dienovereenkomstig wordt besloten. Tengevolge van de invoering van het nieuwe wetboek van strafrecht hebben burg. en weth. de verordening in het belang der openbare ge zondheid herzien en daarin eenige bepalingen Belangrijker dan die schets schijnt mij een „Memorandum nopens de oprichting van een pnblieke constleerplaats in de stad Middelburg." De merkwaardigheid van dit tot heden zeker weinig bekende voorstel, komt vooral uit, wanneer men bedenkt dat er in dien tijd van polytechnische leervakken nergens sprake was en dat aan de bestaande akademiën het onderwijs zieh meest bepaalde bij afgetrokken studie. At doen enkele der vakken ons thans glimlachen; nit alles blijkt toch de heldere blik van den voorsteller als van een scherpzinnig man, die zjjn tijd ver vooruit was. Het stuk is, dunkt mij, ge wichtig genoeg om in zyn geheel te worden medegedeeld. De Heer Raedtpensionaris, schrijft Gerbier, van fl. Ed. Mog. (<le Staten van Zeeland; heeft eene requeste om met bequame gelegenheid te presen teren, en daardoor condtbaar te maken 't ootmoe dig verzoek dat d'Ove heid in de provincie van Zeeland gelieve te patroniceereu eene publieke conatleerplaatsoin dewelke arme jongelingen en anderen, (gerecommandeerd zijnde door de res pectieve (stemhebbende) steden) geinstitueerd zui len worden gratis, en die van middelen voor het derde part van de onkosten, die ouders gewoon zijn te doen, als zij hun zouen buiten 's lands zenden om talen, wetenschappen, txercitiën en experientiën te verkrijgen, en menigmalen (God beter 't) met perikel van ziel en licbaam. De wetenschappen, die aan de Constlievenden geleerd zullen worden, bestaan in zoodanige als strekken tot 's landsdienst in tijden van oorlog en vrede en tot avantage der inwoners. Als namelijk: 1° Handeling van alle wapenen, 2°

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 2