BUVOHGSBti MIDDELBURGSCHE COURANT KIEZERS-LIJSTEN. Maandag 14 Maart 1887. N° 6L Middelburg 12 Maart VAN DE VAN De burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend: 1°. dat de lijsten, de personen aanwijzende die tot het kiezen van leden van de Tweede kamer der staten-generaal, van de provinciale staten en van den gemeenteraad bevoegd zijn, op heden door hen zijn vastgesteld, in de beneden-voorzaal van het raadhuis aangeplakt en op de secretarie voor den tijd van 14 dagen ter inzage nedergelegd wordende een ieder bij deze herinnerd aan de bepalingen, voorkomende in art. 11 en 12 der wet van den 14 Juli 1850 Staatsblad no. 37) luidende als volgt: Art. 11. Elk inwoner van het kiesdistrict, of, zoo het verkiezing voor den raad geldt, elk inge zetene der gemeente, de in art. éen vermelde vereischten bezittende, is bevoegd tegen de lijsten bezwaren in te dienen, wanneer daarop: 1». zijn naam, of die van een ander, tegen de bepaling van art. acht niet, of niet behoorlijk voorkomt 2°. de naam van iemand die, hetzij een of meer der in de kiezers gevorderde vereischten mist, of uitgesloten is, hetzij op de kiezerslijst eener andere gemeente staat, is gebracht. Art. 12. De bezwaren worden binnen 14 dagen na de dagteekening der in art. 10 bedoelde kennisgeving, bij verzoekschrift, door denoodige bewijsstukken gestaafd, aan den gemeenteraad ingediend 2». dat de namen der personen, die, naar aan leiding van art. 35 van bovengenoemde wet, van de lijsten ten vorigen jare vastgesteld, bij hare herziening, tengevolge van het verliezen van een of meer vereischten, of door overlijden geschrapt zijn, bij de boven bedoelde aanplakking en neder- legging afzonderlijk zijn bekend gemaakt. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort. Middelburg, den 11 Maart 1887. De burgemeester en wethouders voornoemd, F. ERMERINS, l. b. De secretaris, A. DE VULDER VAR NOORDEN. De lichting der militie van het jaar 1887 be draagt 11.000 man, waarvan 6Ö0 voor den dienst ter see bestemd worden. In Zeeland bedroeg het aantal ingeschrevenen, waarnaar het aandeel der provincie is berekend, 1789 en het opgelegd aandeel 516. Naar wjj met genoegen vernemen heeft Z. M. de koning ingeteakend op de Nieuwe kaart van Zeeland, die ontworpen en geteekend wordt door den heer J. Holm en gelithografeerd en gedrukt pp het atelier van den heer A. W. den Doop alhier. Men schrijft ons nit IJzendijfee t In de gemeenteraadszitting van jl.Vrijdag werd door den voorzitter ter tafel gebracht een dag vaard, aan hem beteekend, om op 2 Maart 1887 voor de rechtbank te verschynen, teneinde zich te hooren veroordeelen tot schadevergoeding aan J. Jansen en J. Zomer, ter zake van tot in October 1886 wederrechtelijk laten delven van het bekende putje aan de wjjk „het Molentje", waarop de eischers alléén beweren recht te hebben. Zooals indertijd in dit blad is gemeld waren burgemeester en wethouders of de burgemeester alleen (zooals de dagvaarding lnidt) overgegaan tot de openbare aanbesteding van het reinigen van dien put, waarmede terstond werd begonnen. In de daaropvolgende raadsvergadering werd de voorzitter over de aanbesteding geïnterpelleerd en besloten die voor de gemeente niet verbindend te beschouwen, als behoorende de put niet tot de eigen dommen der gemeente, noch vallende onder het toezicht en beheer van burgemeester en wethouders. Het dageljjksch bestuur, dat zonder machtiging van den raad een rechtskundige in deze zaak heeft laten optreden en een ampel advies uit brengen, gaf als zjjn meening te kennen dat de gemeente wel degelijk verplicht is de gevolgen zijner handelingen te dragen, ten bljjke waarvan B. en W., niet in privé maar in hunne kwaliteit zjjn gedagvaard; de rechtbank te 's Hertogenbosch had ook in dien zin een vonnis gewezen, art. 179 der gemeentewet omschreef duidelijk de verplich tingen van het dageljjksch bestuur; de openbare gezondheid, de brandbluschmiddelen en, ik weet al niet wat meer, geboden het S In weerwil van dit pleidooi hield de raad voet bij stuk en werd met algemeene stemmen besloten de stukken voor kennisgeving aan te nemen en over te gaan tot de orde van den dag. Nadat die beslissing gevallen was, beproefde de voorzitter een tegenstrijdig besluit uit te lokken, nl. te verklaren dat in den eisch tot schadever goeding werd berust, doch de raad weigerde dat voorstel in stemming te laten brengen. Het is te verwachten dat de gemeente nu bjj verstek zal worden veroordeeld tot vergoeding eener schade, oneindig veel grooter dan werkeljjk veroorzaakt is, want de kool is het sop niet waard, en dat de gemeente dan óp hare beurt schade en kosten op burgemeester en wethouder» zullen verhalen. Zoo hebben kleine oorzaken dikwerf groote gevolgen. Meer vredelievend dan bjj deze kwestie ging het onder onze vroede mannen toe bij het be spreken van de vervulling der vacature van geneesheer voor de armen, in plaats van wijlen den heer Yan Mujjen. Allereerst wjjdde de voor zitter een dankbaar woord aan diens nagedachtenis. Vervolgens werd de heer P. C. O. de Bats tot ultimo December 1887 met de armenpraktijk belast, en in beginsel aangenomen dat in den loop van dit jaar een arts zal worden benoemd op eene jaarwedde van 800, bijaldien het bljjkt dat zich geen geneesheer hier uit eigen beweging vestigt. Mocht de heer Da Bats voor de armen praktijk bedanken, dan zal dadelijk de oproeping geschieden. De heer Haffmans verklaart aan de redactie van de Noordbrabanter, op haar vraag hoe de ver zoening der katholieken in haar werk is gegaan, dit niet te weten. Genoemde redactie schrijft, naar aanleiding daarvan »Een kamerlid verbljjdt zich zoozeer over een verzoening, dat hp in een ingezonden artikel aan de Tijd, daarvan den volke kond doet, maar weet niet eens op welke gronden en hoe de verzoening is tot stand gekomen Wjj ook houden van oen gepaste aardigheid, maar hechten er sterk aan, dat serieuse zaken serieus behandeld worden; kinderspel past alleen aan kinderjaren." De minister van justitie verleent Dinsdag geen audiëntie. Uit het verslag omtrent den toestand van het kroondomein over 1886, dezer dagen door den minister van financiën aan de tweede kamer in gezonden, bljjkt dat op 31 Dec. 1886 het ten name van het kroondomein op het grootboek der 2J N. S. ingeschreven kapitaal bedroeg 6.350.200 en alzoo vermeerderd was in den loop van 1886 met 7300. De persoonljjke inspectiën, door den administra teur, den heer Schimmelpennick van der Oye van Nijenbeek, ingesteld, hebben hem de over tuiging gegeven, dat de goederen en bezittingen in goeden toestand verkeeren, terwjjl de gebouwen, waaraan vooral dit jaar op Noord-Beveland veel geld beschikbaar werd gesteld, alle tegen brand schade zjjn verzekerd. De behandeling der landerjjen geschiedt met zorg en zoowel de wegen als de djjken en water werken zijn in voldoenden staat van onderhoud. De pachters houden zich stiptóljjk aan de pacht' voorwaarden, terwjjl de inning der pachten, hoe wel de huurprjjzen ontzaglijk zjjn gedaald, met de meeste orde en regelmaat plaats had. Yolgens het N. v, d. D. heeft zich dezer dagen, naar aanleiding van eenige in den laatsten tjjd genomen ministerieels besluiten, betrekking heb bende op het rjjkstelegraafpersoneel, eene depu tatie van drie rijkstelegrafisten, door hunne collega's uitgekozen, naar den minister van waterstaat ter audiëntie begeven, ter overreiking en toelichting van een request met memorie van toelichting, waarin wordt aangetoond, dat omtrent het perso neel en de belangen daarvan, ook met het oog op den vereenigden post- en telegraafdienst, niet altjjd de juiste meening bljjkt te bestaan. De deputatie had met den minister een langdurig onderhoud, dat met de meeste welwillendheid werd gevoerd; de belangstellende wjjze, waarop de minister een aantal grieven aanhoorde, billpkt de verwachting, dat de deputatie met voldoening op hare pogingen zal mogen terugzien. 1 Benoemd tot ridder der orde van den Neder- landschen Leeuw de heer J. H. Winkelman, administrateur der registratie en hypotheken en van het kadaster aan het departement van finan- ciëa. Te Amsterdam is deze week een nieuw oor spronkelijk tooneelstuk opgevoerd, Klatergoud, door D. H. Joosten. Door de bladen werden over het geheel de beschaafde toon en de letterkundige waarde van het stuk geprezen, maar overigens moet het niet geheel beantwoorden aan de eischen voor het drama. Er zijn wel vele goede op zich zelf staande tooneelen in, maar de fout schuilt in de samenstelling van het geheel. De inhoud komt hierop neer Eene dame, die zich het hof laat maken door een gewetenloos man, wordt door haar echtge noot betrapt bg een onderhoud met den belager barer deugd. De echtgenoot duelleert met hem in de huiskamer zelve en wordt door hem dood geschoten. De vrouw huwt met den moordenaar en wordt, nadat hjj een door en door slecht mensch is gebleken, die aan verdorven vrouwen de voorkeur geeft boven de zjjne, door hem ver laten en aan hare wroeging prjjsgegeven. Aan de mailberichten, loopende van 2 tot 9 Febr., is het volgende ontleend De naar Poeloe Bras gezonden oolonne is onver* richterzake teruggekeerd. De vijandelijke bendó is niet achterhaald kunnen worden, zoodat deze nieuwe aanslag, evenals zoovele andere» ongewro ken bljjft. Er scheen vrees voor een nieuwen vjjandeljjken overval te bestaan.

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 5