N° 4S). 130e Jaargang! 1887. Maandag 28 Februari. Middelburg 26 Februari, Kerknieuws. 1 FEUILLETON. «Es war ein Tranm!" Verspreide Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 8/m. franco 3.50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels /1.50 iedere regel meer f 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL, MIDDELBIRGSCHI Agenten te Vlissingen: P. G. de Yet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. van dee Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhvijzen. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Datjbe Cie., John F. Jones, opvolger Door den commissaris des konings in Zeeland zijn de burgemeesters uitgenoodigd de vrijwillige dienstneming bij het leger in Oost-Indië zooveel mogelijk aan te moedigen en vóór 15 Maart mededeeling te doen van eventueels wenken in 't belang der koloniale werving naar aanleiding van sociale toestanden of bezwaren van praeti- schen of financieelen aard, die zich bjj de aan te wenden pogingen mochten voordoen. Wij wenschen even de aandacht van het Mid- delburgsche publiek te vestigen op het tweede concert in dit seizoen, Donderdag 3 Maart door de zangvereeniging Tot oefening én uitspanning te geven. Een aanlokkeljjk en belangwekkend programma wacht ons; belangwekkend vooral omdat daarop voorkomt het vroeger meegedeelde werk van een onzer meest geachte Nederlandsche componisten, den heer Samuel de Lange. De heer De Lange, in ons land en niet mind er in het buitenland, waar hij vele jaren vertoefde, bekend als een der grootste organisten, heeft zich ook als componist, zoo van vocale als instru mentale werken, een goeden naam verworven. Een zjjner laatste werken, een psalm voor koor, bariton-solo en orkest zal onder persoonlijke lei ding van den componist voor de eerste maal in ons land ten gehoore gebracht worden. Wij hopen, dat de heer De Lange met de com positie en de zangvereeniging met de uitvoering ervan veel succes zal hebben. Ook zullen nog eenige liederen voor vrouwenkoor van denzelfden componist ten gehoore gebracht worden. Deze liederen zjjn hier ook nog niet bekend, maar in het buitenland werden daarover zeer gun stige beoordeelingen geleverd. Zooals gewoonlijk op eene tweede uitvoering van de zangvereeniging treedt het orkest meer zelfstandig op, en thans met de uitvoering van een concert van Handel en eene sinfoniette van Jensen, beide voor strijkorkest gecomponeerd. Het slotnommer van het programma bevat Schuman's Adventlied voor koor, sopraan-solo en orkest, een werk dat zeker bij menigeen van vroeger nog wel in het geheugen ligt. Over bodig mag het daarom heeten over deze beknopte, maar overechoone compositie iets meer te zeggen. Aan de leden der Ned. Herv. kerk is een algemeene brief gezonden, onderteekend door eenige ouderlingen en oud-ouderlingen dier kerk, •waarin gewezen wordt op den ernst der tjjden inzonderheid op de verstoring welke door de z. g. Uit het Noorsch, van RAH. Het is lang niet prettig om des zomers met den spoortrein te reizen, want het is er altijd benauwd. Men mag nog van geluk spreken als de raampjes open kunnen, dat er behoorlijk tocht is: maar ik heb wel eens gemerkt dat dames, vooral wanneer zij krullen op het voorhoofd dragen ot mutsenmanden bij zich hebben, daar niet tegen kunnen. Ik geloof dat zij liever zit. ten te smelten op de fluweelen kussens- maar die kan men vermijden als men derde klasse reistdat doe ik evenwel nooit. Ik ben dominé en woon daar ginds in Smalenen, zoo'n echt, gezellig plattelands plaatsje. Op zekeren dag zei moeder de vrouw, dat ik naar de stad moest om een nieuwe toga te laten maken, daar de oude zoo erg rossig begon te worden, dan kon ik meteen mijne kragen laten opplooien dat was zulk een zwaar werk voor baar en de meisjes. Nu ja, als de vrouw zoo iets zegt, dan spreek ik haar nooit tegen, daar ik bij onder vinding weet dat het toch niet baaten ook omdat ik. moet zeggen dat zij bijna altijd gelijk heeft. Daar zat ik dus in de coupé. De een stapte in, de andere uit. In den zomer en in den herfst Rebben de mensehen het altjjd zoo druk met van „gereformeerde" beweging in enkele der gemeenten wordt teweeggebracht en op de gezindheid van niet weinigen met betrekking tot eene aanstaande herziening van art. 168 der grondwet. Die beweging noemen de onderteekenaren der circulaire verderfelijk voor het behoud van den vrede in de berk en voor d6 verzorging der belangen, die zij volgens hare roeping heeft te behartigen. „Onze kerk is", zeggen zjj, «niet alleen de nationale kerk, aan wier ontstaan en ontwik keling onwaardeerbare herinneringen van ons voorgeslacht zjjn verbonden, maar zij is bij uit nemendheid volkskerk, waarin onze natie voor een goed deel opgevoed en tot hare tegenwoordige beschaving opgewassen is. Wjj achten het eene vrucht van historische ontwikkeling, dat die berk niet uitsluitend voor «gereformeerden" openstaat, maar dat daarin allen kunnen worden gedoopt en onderwezen en in de gelegenheid zijn de bljjde boodschap des heils in onzen Heer Jezus Christus te vernemen. „Deze voorrechten en zegeningen hebben wij aan de onbelemmerde prediking van het evangelie in de Nederlandsche hervormde kerk te danken; en zouden wij dan ons protestantsch beginsel van vrjjheid, vooruitgang en ontwikkeling kunnen verloochenen door ons weder te buigen onder het juk eener geheel verouderde kerkorde, die onze „gereformeerde" medechristenen zeggen weder in te voeren, maar die zij zelve wel genoodzaakt zijn op cardinale punten ter zjjde te stellen „Onze belijdenisschriften, eerwaardige gedenk zuilen van het geloof onzer vaderen, zouden wij niet willen missen. Ook wij staan op den bodem van de beljjdenis der kerkmaar is het met de vrjjheid in Christus en met een goed geweten bestaanbaar deze belijdenisschriften opnieuw als onvoorwaardelijk bindend op te leggen aan de leden zjjner gemeente „Eveneens zijn wjj van oordeel, dat het beljjdend karakter der kerk niet naar eisch is gehandhaafd doch wjj achten het onbillijk en onjuist uitslui tend onze kerkelijke besturen voor den toestand der kerk verantwoordelijk te stellen. Ware er een krachtiger geloofsleven in de gemeenten ge weest, de samenstelling en invloed dier besturen zouden daarvan blijk hebben gegeven. Niet de uitnemendste organisatie toch, niet de voortreffe lijkste belijdenisschriften zjjn het hoogste voor en in de kerk haar Een 6n haar Al is en bljjft de voor ons gekruisigde en opgewekte Heer zelf, bet verheerljjkt hoofd der gemeente, levende en wer kende in al zijne leden." De leden worden daarom aangespoord om zich door die verderfelijke strooming niet te laten meeslepen, maar vooral ook ijverig en nauwgezet de middelen te baat te nemen, die de tegen woordige kerkorde in haar stem- en kiesrecht aanbiedt om dezen verkeerden invloed te stuiten. •De onderteekenaars der circulaire pleiten verder voor onveranderd behoud van art. 168 der grondwet. Nu de staat meer dan zeventig jaren dit artikel heeft gehandhaafd en uitgevoerd, en niet bjj machte schijnt in de plaats daarvan bepalingen vast te stellen, die, evenzeer als de bestaande, aan de billijkheid en aan de rechten der kerk genootschappen beantwoorden, is hjj, volgens hen, verplicht dat artikel in beginsel te behouden. Aan dit groote belang voor de kerk moeten vooral indachtig zjjn zjj, die als staatsbur gers geroepen worden om deel te nemen aan de verkiezing onzer volksvertegenwoordigers. het eene station naar het andere te reizen. Wij ■waren reeds tot N. gevorderd. Terwijl de trein langzaam langs het perron gleed, merkte ik een jong meisje op, dat nieuwsgierig in alle coupés keek, als zocht zij er een uit, waar zij het liefst wilde zitten. Op eens loopt zij schielijk naar die waarin ik alleen met een oude dame zat, knikt vroolijk tegen een kleinen jongen, waarschijnlijk een broertje, die een eind verder op met een wagentje met éen paard staat, wuifde hem met de hand een groet toe en wipte naar binnen. Zij neemt plaats in een hoekje, nadat zij eerst haar sierlijk reistaschje in het net geborgen heeft daarop wordt het raampje neergelaten, opdat het frissische koeltje bare gloeiende wangen afkoele. Haar haar is blond, krullend en valt laag op het voorhoofd neer, doch laat de fijn geteekende wenkbrauwen vrij. De neus is regelmatig, mis schien een heel klein beetje opgewipt, maar niettemin mooide mond is wel wat groot, maar vol met frissche witte tanden en de zachte kin derlijke glimlach verspreidt als het ware een glans over het heele gelaat. De wagen krijgt een schok eer de trein zich weer in beweging zet; zij kijkt verbaasd op en ik kon niet nalaten om te lachen over die vragende uitdrukking in hare oogen. Zij legt het hoofd tegen den wand, slaat den blik in het rond, en laat hem nu eens op mij, dan eens op de oude dame naast mij rustenmaar weldra sluiten de oogleden zich en als ik dien lachenden trek om den mond niet zag, zou ik zeggen dat zij sliep. De handen, die in een paar nauw slui- Na de onbinding der staten-generaal, die aan de tweede lezing der grondwetsherziening moet voor afgaan^ moet ieder in zijn kring trachten de verkiezing te bevorderen van mannen, die aan de vaderlandsche kerk een goed hart toedragen. O&ier- de onderteekenaars zien wij de namen van de heereh K. J. H. Wasch en J. F. Rest te Middelburg en verder o. a. die van jhr mr J. A. Singendonck, mr. J. P. J. A. graaf van Zuylen van Njjevelt, dr L. R. Bejjnen, mr. O. W. Star Numan, allen 's HageH. Höveker en dr J. W. Gunning, beiden Amsterdam, benevens dr J, J. Doedes te Utrecht. Drietal voor predikant bij de Ned. Herv. te Oostburg: Lasonder te Oosterwolde, Scholten te Hontenisse en Reinier te Elspeet. Yolgens den Heraut is het getal doleerende kerken reeds tot 50 geklommen. Om de zaak gemakkelijk te maken, zijn thans voor de kerkeraden, die zich willen afscheiden en daarvan aan de kerkelijke besturen moeten kennis geven, gedrukte formulieren verkrijgbaar gesteld. Bij den geud- en zilverkoopman Pranssen te Eruiningen is Woensdag een partjj bloedkoralen vermist. Men denkt aan diefstalpogingen om den dief te ontdekken zjjn echter tot hé'den vruchteloos gebleven. Nog al grappig. In opdracht van het hoofd bestuur der Maatsehappij tot nut van 7 algemeen, worden dezen winter door verschillende sprekers lezingen gehouden over onderwerpen van algemeen maatschappelijk belang. Zoo o. a. over „Het ware en het valsehe socialisme", in onderscheiden kleine gemeenten in ZeelancLdoor dén heer J. H. C. Heijse, lid van gedeputeerde staten dier pro vincie. Socialismede eigenaar van het gebouw, waar op een dier plaatsen het Nute-departement gewoonlijk vergadert, ontstelt van de gedachte, dat de leerstellingen van een Domela Nieuwenhuis zullen worden verkondigd binnen de muren van zjjn huis Door de beschikbaarstelling van zijn lokaal medewerken tot de verspreiding van diens gevaawjjke denkbeelden dat nooit. Hjj ver klaart den bestuursleden, dat zij ditmaal zijn deur gesloten zullen vinden. En voor dezen keer moe ten zjj elders een onderkomen zoeken. Zou dit grappige voorval niet een bewijs te meer zijn, dat met die voordrachten een goed werk wordt verricht Sociaal Weekbl.) Officieel is de uitslag der verkiezingen voor den Duitschen rijksdag, behoudens éene uitzonde ring (nl. Lippe, waar waarschijnlijk herstemming moet plaats hebben), bekend. Definitief gekozen zijn van de 396 afgevaardigden: conser.atieven 75, Duitsche rijksparty 34, nationaal-liberalen 84, centrum 90, vrijzinnige partij 14, sociaal-demo craten 6, Elzassers 15, Polen 13, Welfen2, Denen 1, en 2 wier partjjkeuze onbekend is. Herstemming moet er nog voor 60 zetels plaats hebben. Naar men verzekert bedraagt het aantal slachtoffers der aardbevingen ruim 2000. Verschei dene vaartuigen namen de schokken in volle zee waar. De plaatsen welke, bljjkens officieele berichten, het zwaarst door de aardbeving geteisterd werden, zjjnBajardo, met 300 dooden en gekwetsten Diano Marina, met 250 dooden en gekwetsten tende parelgrjjze handschoenen gestoken zijn, spelen als onbewust met de gordijnkwasten, terwijl de eene voet met een bijna ergerlijke regelmatigheid heen en weer gaat. Eensklaps staat zij op, gaat op de toonen staan en krijgt het tascbje uit het neter wordt een boekje uitgenomen, in Russisch leder met zilver beslag gebonden. Ik kan het tot in mijn hoekje ruiken. Het moet iets zeer belangrijks zijn dat daarin verborgen is, want zij blijft heel lang op éen punt in het boek staren, terwijl er een droomerige glimlach op haar gelaat komt. Doch plotseling, als gehoorzaamt zjj aan een innerlijken drang, onttrekt zij den blik aan dat éene punt, sluit het boek en legt het voorzichtig weer in het taschje. Een muziek-portefeuille, die naast haar ligt, wordt nu geopend en zij neemt er een, twee, drie muziekstukken uit. Een ervan legt zij op hare knieën, speelt met de eene hand de begeleiding en neuriet zacht de melodie, terwijl de rechter voet steeds in beweging is om de maat te slaan. Het is zeker een vroolijke melodiewant boe verder zij komt des te lachender wordt de uitdrukking van haar gelaat, en terwijl zij mij eensklaps de mu ziek voorhoudt en vraagt„Kent gij dat is haar heele gelaat éen glimlach. Ik knik lachend terug en zei dat het een van mijne lievelings liederen is. „O, ik zal nu juist niet zeggen dat het mijn lievelingslied is; maar het is zoo innig grappig en vermakelijk. Hoor maar eens deze twee matenen zij zingt halfluid met een heldere mezzo-aopraanstem een eindje van een bekend, Bussana, met 50 dooden en 36 gekwetstenDiano Castello cn Ca9tellare, elk met 30 dooden en vele gekwetsten. Al deze plaatsen liggen in Ligurië. Omtrent de richting en de uitgestrektheid der schokken deelt men het volgende mede Het eerst werd de schok gevoeld op het eiland Corsica, vanwaar bij zich langs "de geheeie kust streek der Middellandeche zee voortplantte van Marseille tot Toulon, Nizza, Genua, Livorno en Rome. Vandaar richtte de beweging zich noord waarts en werd in Opper-Italië en vooral te Milaan gevoeld. Om zes uur stortten de huizen te Locarno en Bellinzona ineenige minuten later voelde men den stoot te Chur, Andeer en Glarus, in de rich ting van het Oosten naar het Westen en daarna op bijna alle plaatsen van de kantons Appenzell, St. Gallen, Zurich, Aargau, Luzern, Bern, Bazel, Neuenburg, Waadt en Genève. Te oordeelen naar de tot dusver bekende me- dedeelingen, richtte de schok zich van Chur weer van het Oosten naar het Westen of van het Noord- Oosten naar het Zuid-Oosten, derhalve weer naar de kust van de Middellandeche zee, vanwaar hij was gekomen. Over de kracht der schokken zjjn de berichten zeer verschillend. Het hevigst waren zij in de streek, vanwaar zij uitgingen. In Zwit serland hadden zij hun kracht grootendeels verloren, maar toch werden ze daar nog zoo sterk gevoeld, dat menschen die nog te bed lagen, de gewaar wording ondervonden, alsof zjj in hun bed als in een wieg werden geschommeld. Zoo luiden althans de berichten uit het Oosten van Zwitserland en uit Genève. Ook op eenige plaatsen in Griekenland, o. a. te Athene werden schokken gevoeld. Het ergst hebben plaatsen in het Noorden van Italië geleden. Bij het instorten der kerk te Bajardo werden 300 personen bedolven. Drie spoortreinen met troepen zjjn derwaarts vertrokken, om hulp en levensmiddelen aan de bevolking te brengen. Verscheidene dorpen op de hellingen der bergen, zjjn in de vlakten neder- geworpen. De gevangenis van Oveglia is ingestort; eenige gevangenen werden gedood, de anderen zjjn aan boord van een vaartuig overgebracht. De kleine stad Diano Marina, welke 2200 inwoners telt, is geheel verwoest, en evenzeer het dorp Oeroo, op 3 kilometer van Diano Marina. Het dorp Albenga heeft veel geleden. De kazerne van Pinal Marina is ingestort. Uit Ajaccio wordt gemeld, dat aldaar Woensdag ochtend te 6 uren eveneens een schok is gevoeld. Men acht dit een zeldzaamheid, omdat het eiland uit geheel andere formatie bestaat dan de om liggende kustlanden. Aan den Times sehrjjft men uit Pekin, dat Lo, het hoofd eener christelyke familie te Szechnen, terdood is gebracht, niettegenstaande het verzet van het Pransche gouvernement. De Engelsche correspondent vreest vérdere mishandelingen en dringt er opnieuw op aan, dat het protectoraat over de Christenen in Chma aan Frankrjjk onttrokken worde en het Yaticaan een legaat naar Pekin zendt. De toestand van kardinaal Jacobini is zeer verontrustend. De Pransche senaat heeft de begrooting van inkomsten aangenomen met eenige wijzigingen, welke door de commissie gevraagd waren. Ver volgens is de geheeie begrooting aangenomen. Een bloedig gevecht had plaats te Dowi'a, in het Iersche graafschap Leitrim tusscben de boeren en de politie, die vergezeld van den sheriff geestig liedje. „Is dat niet aardig?" vraagt ze lachend. „Ja, maar zeer waar", antwoord ik, Is er iets in mijn antwoord dat haar mishaagt? Eensklaps ziet zij mij verwonderd aan en wordt donker rood. Wat ter wereld heeft dat meisje? Zij zal mij, een eerwaardige oude dominé, die een vrouw en vijf kinderen thuis heeft, toch niet ver denken van met dubbelzinnige woorden en toe spelingen of complimentjes aan te komen. Zij heeft een ander muziekboek genomen, dat zij langzaam doorbladert. De hand gaat daarbij bedaard, bijna plechtig over het papier, er zijn geen trillers, geen loopjes in. Ik buig mij een weinig voorover om iets van haar neuriën op te vaugen; maar zij merkt het dadelijk op en zwijgt, terwijl de vingers blijven doorspelen en de voet steeds de maat aan geeft. Ik houd mij geheel onverschillig, ofschoon ik niet kan ontkennen dat ik een weinig nieuws gierig ben en mij inwendig erger over den schalk- achtigeu blik, dien zij onder de neergeslagen oogleden uit op mij werpt. Eindelijk leg ik het hoofd achterover als om te slapen, alhoewel ik daar eerst volstrekt geen plan op had. Maar het gedreun der locomotief, de regelmatige beweging van den wagen en het schielijk voorbij snellen van het landschap dat alles maakt mij dom melig, zooiat ik ten slotte toch inslaap; maar voordat ik alle besef van hetgeen er om mij voorvalt verlies, hoor ik op gedempten toon neuriën„Es war ein Traum (Slot Volgt.)

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 1