18 FEUILLETON. Een Familieroman van 1871. Onderwijs. Kerknieuws. Verspreide Berichten. (bmeenteraad van Middelburg. Uit het Fransch, van Mevrouw Segalas. de bekentenis van mabcel. Keuchenius, die al een paar maal in de rede gevallen was, tot de orde riep. De overige redevoeringen, Woensdag gehouden, waren replieken en bevatten meerendeels herha lingen van vroegere beschouwingen. Onlangs maakten wjj melding van eene motie betreffende het kiesrecht, door de Groningsche kiesvereeniging Burgerplicht aangenomen. Daarbjj werd ten slotte tot het bestuur der Liberale unie de uitnoodiging gericht onmiddellijk eene verga dering bjjeen te roepen ter behandeling van dit onderwerp. Het bestuur dier Unie heeft aan de kiesver- eenigingen, die daarvan lid zijn, en aan hare afgevaardigden een uitvoerige beschouwing gezon den, waarin deze kwestie wordt behandeld. Dit stuk was reeds voorbereid vdor dat de Groningsche kiesvereeniging haar motie behan delde; en de daarin voorkomende beschouwingen komen in hoofdzaak vrij wel overeen met de denkbeelden in die motie neergelegd. Aan het verzoek nu om eene vergadering bjjeen te roepen, heeft het bestuur dor Liberale Unie gemeend niet te kunnen voldoen. >Het leidend beginsel waarvan wij zjjn uitge gaan en dat ook aan de beschouwingen der Gro ningsche kiesvereeniging ten grondslag ligt, is," zegt dat bestuur, „ontleend aan eene uitspraak reeds door eene algemeene vergadering gegeven. »Het sta ter beoordeeling van iedere kiesver eeniging, in hoeverre zij de in deze missive door ons uiteengezette denkbeelden in eigen kring wenscht te bespreken. Eene behandeling op eene vergadering van afgevaardigden achten wij niet doeltreffend. »Maar bovendien zijn wij niet geneigd, eene vergadering bjjeen te roepen, die, samengesteld uit afgevaardigden van zoovele kiesvereenigingen uit het geheele land, en beraadslagend, terwjjl de volksvertegenwoordiging overweegt, den schjjn zou aannemen als voorparlement te willen op treden zjjn wjj niet geneigd van eene vergade ring met zoodanig karakter een votum uit te lokken, dat den schjjn kan hebben eene bepaalde opdracht te geven aan volksvertegenwoordigers, die met een vrij mandaat, om naar hunne over tuiging te handelen, gekozen zijn. »Als kiezers en als kiesvereenigingen zullen wij, wanneer de grondwetsherziening in eerste leziDg zal zjjn aangenomen, geroepen zjjn, om mede te werken aan de verkiezing der afgevaardigden, die bjj de tweede lezing zullen hebben te beslissen. »Dat voor de voorbereiding van die verkiezingen ook het bestuur der Liberale Unie werkzaam zal zjjn en op uwe werkzaamheid een beroep zal doen, spreekt van zelf." Lotelingen der lichting van 1887, die wenschen- ingeljjfd te worden bjj het korps en in het gar nizoen hunner keuze, moeten zich vóór den 20®" Maart schrifteljjk wenden tot den kommandant van het bataljon, in hunne woonplaats in garnizoen. In de schriftelijke aanvrage moet worden ver meld naam, voornaam, woonplaats, alsmede het wapen of korps waarbjj en het garnizoen, waarin zjj bjj voorkeur hunnen militieplicht wenschen te volbrengen. Zij zullen zich daartoe aan een examen moeten onderwerpen waarvoor het volgende programma is vastgesteld1. kennis van de gronden der spelling van de Nederlandsche taal, 2 schrijven van een goed leesbare hand, 3. de vier hoofdregel der rekenkunde met geheele getallen, 4. kennis van het Nederlandsche stelsel der maten en ge wichten, 5. eenige bekendheid mot de vaderlandscbe geschiedenis en 6. voldoende kennis der aardrjjks kunde van Nederland. Zjj, die kosteloos onderwijs in den wapenhandel w enschen te ontvangen, meeten insgeljjks vóór dien datum daartoe aanvrage doen. Naar wjj vernemen zal de op de werf der Kon. maatschappij De Schelde te Vlissingen te bouwen provinciale stoomboot den naam Walcheren dragen. De djjkraad van den Oost-Bevelandpolder be noemde heden, nit het vroeger gemelde drietal, tot waterbouwkundig ambtenaar den heer S. van IX. Richard vertrok met zijn vrouw. De arme moeder bracht hen naar den trein en zag al haar gelnk wegrijden; daarop ging zij langzaam op den arm van Marcel leunende terug naar die dierbare Groote straat, waar ze haar gebeele leven gewandeld had, eerst met kindervoetjes, toen als jong meisje, als jonge vrouw en nu met den Iangzamen tred van den ouderdom. Zij betrad weer dat huis, waar zij geboren was en dat zij nooit had willen verlaten, zelfs niet om haar zoon te volgen. Zij viel snikkende op een stoel neer en riep „Hij is weg." Toen zij het hoofd ophief, zag ze Marcel aan die niet minder bedroefd was dan zij, en met een diepen zncht zei: „En nu moet ik ook vertrekken, mevrouw, ik ga ook afscheid van u nemen." „Gij wilt gij ook heen gaan „Al sedert drie maanden hebt gij mij een plaats aan uw haard ingeruimd. Ik zal uw goedheid nooit vergeten, evenmin als den tijd dien ik hier heb doorgebrachtRichard had mij laten beloven, dat ik zou blijven tot zijn der Vegt, opzichter bjj de verlegging van den Maasmond te Drimmelen. Bljjkens een van den gouverneur-generaal van Nederlandseh-Iudië ontvangen telegram wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 434.990 pikols. Door den heer 0. P. de Groot, de predikant, die zich voor het Limburgsche meisje zoo veel moeite heeft gegeven, is in het Vad. een uitvoerig schrij ven geplaatst ter toelichting van 't geen de minister aan de tweede kamer heett gemeld. De voor stelling, die van 't gebeurde gegeven is, schijnt hier en daar aan juistheid te wenschen over te laten. O.'a. is het onjuist dat de verklaring van de moeder, krachtens welke het kind uit het klooster werd geëischt, niet in orde was. De volmacht was geheel naar den vorm. De overste van 't klooster wilde haar echter niet inzien. Mocht deze zaak nog in deze zitting der tweede kamer aan de orde komen, dan zal ongetwjjfeld ook op dat schrijven daarbjj moeten worden gelet. Het bericht van de N. Ass. Ct, dat de heeren Smeets, Hobbel en Hartogh Heys van Zouteveen ook in de plaatsing van Netscher's studie Koosje Bosser in de Dageraad aanleiding vonden hun ontslag als bestuursleden dezer vereeniging te nemen, wordt door de redactie van dit tijdschrift in de laatste aflevering tegengesproken. „De heer Smeets toch bedankte reeds 3 Mei 1886, w^t de heer Hartogh Heys (onder wiens redactie de IV Ass. Ct staat) wist, en in het jaarverslag, in de aflevering van Januari geplaatst, wordt het aftro den van den heer Smeets en de reden waarom gememoreerd. »Bovendien blijkt nog uit het officieele schrijven van den heer dr H. H. v. Z., dat het stuk Koosje Bosser niet de oorzaak was van zjjn bedanken. Ook de heer Hobbel bedankte in hoofdzaak om andere redenen." De heer dr. J. A. Korleweg te Amsterdam is benoemd tot hoogleeraar in de heelkunde te Gro ningen. Bjj de Hervormde gemeente te Hoek is Woensdag beroepen de heer J. H. van 't Hoff, pred. te Goudswaard, in Zuid-Holland. Naar men meldt heeft de heer Meinsma pred. te Hantum, voor enkele dagen openljjk van den kansel te kennen gegeven, dat hij gebroken heeft met de partjj van dr A. Kuyper. Enkele oude vrouwtjes schijnen daarmee geen vrede te hebben, en maken hem het leven vrjj lastig, door op straat en vooral voor zjjn deur rumoer te maken. In Buitenpost is het ook niet rustigde eene helft van de kerkeraad wil uittreden, en de andere helft wil bljjven; de uittredende helft is druk aan het recruteeren. De kerkvoogdjj is in handen der vrjjzinnigen. De heer J. Smits alhier, die evenals voor vijf jaren op den 19em Febr. jl. Z. M. den koning een dozijn uoor hem gebakken wafelen aanbood, heeft van den hofmaarschalk en kamerheer-ceremonie meester des konings een schrjjven ontvangen waarbjj gemeld wordt dat Z. M. het aangebodene met welgevallen heeft aangenomen en den schenker 's konings dank wordt betuigd. De slagers te Goes ondervinden, wat zeer natuurljjk is, in de laatste dagen maar al te zeer de gevolgen der heerschende ziekte. Het varkens- vleesch heeft weinig aftrek, zoodat zjj, die nooit anders dan varkens slachten, zich genoodzaakt zien rundvleesch te gaan verkoopen. Te Kloetinge zijn tot op heden als lijdende aan mazelen aangegeven 204 kinderen, waarvan 182 hersteld. De overige 22 komen voor in 12 gezinnen. Woensdag is, naar men ons uit Poortvliet meldt, in een greppel van een stuk land in den Jongen Hoek gevonden het ljjkje van een pasge boren of althans zeer jeugdig kind. Bjj de lijk schouwing bleek, dat de hoofdschedel gebroken was, terwjjl de onderkaak ontbrak. Ook was j er van hart, longen en ingewanden geen spoor meer te vinden. Alleen aan armen en beenen waren de spieren aanwezig. Waarschijnlijk heeft het er vertrek, dat heb ik gedaanmaar nu zou het onbescheiden zijn. Hij was aangedaan. Zijne oogen vnlden zich met tranen. „Gij kunt uw ontroering niet verbergen." „Ja, 't is waar ik neem een herinnering mee, die mij nooit zal verlaten, die ik eeuwig zal betreuren Ik had eerder moeten vertrekken. Het was onvoorzichtig van mij zoo in vertrouwe- lijken omgang te leven, waaraan ik mij toch eenmaal moest onttrekken. „Wat bedoelt gij antwoordde mevrouw De Sornay, die eensklaps een afschuwelijk ver moeden voelde opkomenzij vreesde dat die jonge man te veel genegenheid voor Francia had opgevat. „Helaas mevrouw, tot nog toe was ik altijd alleen geweest, zonder iemand van liefde te heb ben zulke gemoederen zijn altijd het meest vatbaar voor liefde; zij zijn als de klimop en hebben een menigte kleine haakjes om zich vast te hechten aan hun omgeving, vooral wanneer zij zulke edele zielen aantreffen als ik hier ge vonden heb." Mevrouw De Sornay werd hoe langer hoe ern stiger en zei „Spreekt ge van Richard „Ik spreek van iemand anders, mevrouw. Gij begrijpt mij. Ik was dwaas, dat ik mij een oogenblik verbeeldde een liefde te kuunen winnen die geheel aan een ander toebehoorde, dat ik van een geluk droomde, dat niet voor mij ia al eenigen tijd gelegen. Eenig stroo, erbjj gevon den, doet vermoeden, dat men het daaronder verborgen heeft. Wie de dader of daderes is, ligt in het duister en zal wellicht evenmin bekend worden, als tot nog toe eenig licht is opgegaan over een zelfde lijkje, het vorig jaar aan den zeedijk aldaar ge vonden. Woensdag werd te Borssele een boeren- inspan verkocht, bestaande uit 10 paarden, 8 koeien, jong rundvee enz. Tegen den regel was er niet veel volk. De prjjzen der paarden liepen van 115 tot 350 en die van de koeien van 82 tot 171. Het jonger rundvee bracht naar evendigheid op. Voor de acht koeien werd 1030 gesomd. De landbouw-gereedscbappen waren goed koop. Drie men- of voerwagens o. a. brachten samen slechts 70 op. In Zuid-Beveland circuleert een adres aan de regeering om de, thans verplichte, vaccine voor het toelaten tot de openbare en bijzondere scholen facultatief te stellen. Een betrekkelijk groot aantal handteekeningen werden reeds verzameld. Een kwaadwillige hand heeft zoo schrjjft men ons uit Hoofdplaat in den nacht vau 20 op 21 dezer den brand gestoken in het aan den zee dijk nabjj Nummer Een aanwezige riet, dat ten behoeve van een zinkstuk voor de oeververdediging opgestapeld lag. Een 4000 bos riet werd vernield, 't geen den aannemer een verlies van 500 berokkent. Het onderzoek heeft nog niet tot de ontdekking van den dader geleid. Dit in brand steken schijnt aan de orde van den dag. Gisteren meldden wij iets dergeljjkB, uit Axel ons geschreven. Omtrent de aanleiding tot de ongeregeld heden in en voor het koffiehuis de Leeuw van Watirloo te Amsterdam loopen, zegt het Hbld., de lezingen uiteen. Volgens de eene lezing, die wij gisteren hebben opgegeven, zoude een troep jongelieden onverhoeds getracht hebben binnen in het huis te dringen en van daar toen een pistoolschot zijn gelost, wat de politie nood zaakte binnen te komen en door ontruiming van het gebouw een einde aan de ongeregeldheden te maken. Volgens de andere lezing is van achter uit de nieuwsgierige menigte een steen naar het huis geworpen, is daarop het schieten uit het huis begonnen en hebben de verdedigers een uitval gedaan op de menigte, zoodat de politie moest tusschen beide komen. De justitie zal in deze wel de ware toedracht aan het licht brengen. In de hoofdstad is de avond van gisteren rustig voorbijgegaan. Trouwens de politie hield overal toezicht, doch er was minder volk op de been dan vorige avonden. Op bet Waterlooplein was het getal nieuwsgierigen het talrijkst, die rustig het verwoeste koffiehuis stonden aan te staren. Ook in de Tuinstraat hield de politie de wacht voor het gesloten huis van Fortuijn, wiens bureh even eens hunne winkels al vroeg in den avond gesloten hadden. Een geestverwant, de boekhandelaar Bos, in de Hazenstraat, had zijn winkel niet gesloten, doch de politie waakte ook daar voor de veiligheid. De vergadering, welke in het Volkspark zou gehouden worden, is niet doorgegaan. Een niet groote stoet van jongens en meiden trok wel zingende door enkele straten, doch daarbij bleef het. Nog acht van de gekwetsten van den vcrigen avond bevinden zich in het gasthuis. Een dertigtal personen, meest allen tot de socialisten behoorende, zjjn nog in voorloopige bewaring. Onder hen bevinden zich Eckhard, Van Nus en Schuls. Een Roermondsch werkman, die zeer weinig drank kan verdragen en juist dientengevolge een paar malen met de drankwet in conflict was ge komen, was tot opzending voor een half jaar naar Ommerschans veroordeeld. De man wilde, om dit te ontgaan met vrouw en kinderen naar het buitenland, doch kwam op het denkbeeld, ter gelegenhéid van 's konings 70c" verjaardag een verzoek om kwijtschelding in te dienen. De gra tie is door Z. M. verleend, zoodat het vertrek naar Duitschland nu ook vervallen kan. De N. R Ct. looft eene belooning van 200 uit voor dengene, door wiens aanwijzing gevonden wordt de schrjjver of drukker van het v a 1 s c h e bulletin, dat op 's konings verjaardag ten name van de Nieuwe Rotterdammer courant ver spreid is. Het blad geeft tevens een facsimilé van het handschrift van een paar adressen, wat mis schien tot het ontdekken van den dader leiden kan. De zuivere opbrengst van de tooneelvoor- stellingen, onlangs door eenige Leidsche studenten in enkele plaatsen des lands, ook te Middelburg, gegeven, bedraagt ongeveer 850, welke bate de kas der tooneelschool ten goede komt. Een ingezetene uit Honselerdjjk is Zaterdag weggelegd." De oude dame werd rood van toorn en zei „Maar dat is schandelijk, mijnheer, en gij kiest uw vertrouweling al zeer vreemd. Wij ontvangen u hier zonder achterdocht ter wille der vriendschap, die mijn zoon voor u koestert, en gij durft een dwazen, eerloozen hartstocht op vatten voor zijn vrouw." „Ik, mevrouw!" riep Marcel ten hoogste verbaasd uit; „maar daar heb ik geen woord van gezegd. Waar ziet gij mij voor aan? Ik ben een man van eer en voor mij ligt er evenveel eer in het eerbiedigen van de vrouw van mijn vriend of van een vreemde als in dapper vechten op het slagveld. O, wat ben ik ongelukkigIk ben zoo onhandig en ik druk mij altijd verkeerd uit." „Maar wat wildet gij dan zeggen?" „Gij vergeet mevrouw, dat ik ouderloos ben ,dat ik snak naar die moederliefde, die God mij ont nomen heeft Als ik u dien grooten Ricbard als een kind zag omhelzen, dan zei ik bij mij zeiven; „Wat moet het toch heerlijk zijn om een moeder te hebbenJa mevrouw, die goede lieve vrouw, die ik zal missen, die ik bemin, ja mevrouw, ik mag het gerust zeggen, dat ik haar bemin, die zijt gij." „Mijn lieve jongendat mag ik ook gerust zeggen, zonder dat men erin de stad over praten zal. Ik houd van uw innemend, openhartig karakter. Ik heb u leeren waardeeren en heb mij aan u gehecht. Gij alleen kunt mij troosten over het vertrek van mijn zoon. Zoo, waart gij jaloersch door de stoomtram overreden. Nadat hjj reeds een uur te Loosduinen op de van de residentie komende tram gewacht had, was deze zoo vol, dat hjj, na herhaalde vergeefsche pogingen aan gewend te hebben om op de tram te stappen, er afviel en door de reeds in gang zijnde tram werd overreden, zoodat hjj op de plaats dood bleef. Zijne zoons zaten in een der voorste wagens. Deze hoorden het ongeval niet, alvorens zjj Honse lerdjjk bereikt hadden. In het dorpje Tudderen is een geheel alleen wonend en behoeftig man, ruim 70 jaren oud, in zijne woning vermoord. Men kan de reden niet gissen, evenmin als men eenig vermoeden op iemand heeft. Te 's Gravenhage heeft een hulponderwijzer dezer dagen een leerling met een liniaal zoo hevig op het hoofd geslagen, dat de knaap een hersen schudding kreeg en thans niet buiten levensgevaar is. De politie heett den dader in arrest gesteld. De Engelsch-Turkeche onderhandelingen be treffende Egypte zullen op het laatst der week weer tusschen sir Drummond Wolff en de Porte opgevat worden. Nog nadere berichten over de te St, Peters burg ontdekte nihilistische samenzwering bevesti gen, dat het complot van ernstige beteekenis is geweest. Vijftien officieren zjjn gearresteerd. Sommige van de bij Saati gevonden Italiaan- sche soldaten kwamen Dinsdag te Napels aan. Het volk verdrong zich op den weg en bedekte onder diepe stilte de ambulancewagens met bloemen. Op een meeting de oorlogen besprekende, welke gedurende koningin Victoria's regeering gevoerd waren, beweerde John Bright, dat alle oorlogen zonder uitzondering sedert koning Wil lem III zonder noodzaak zjjn gevoerd, terwjjl het eenige resultaat was een aanzienlijke nationale schuld. Uit Brussel wordt gemeld, dat te Marchiennes in een pletwerkerjj, ten gevolge van een ontploffing, drie arbeiders zjjn gedood en 14 gewond. Heden verwacht men in het Italiaansche staatsblad de bekendmaking van de namen der nieuwe ministers. Depretis bljjft minister-presi dent, Magliani behoudt financiën en Robilant buitenlandsche zaken. De aan den gemeenteraad overgelegde nota van burg. en weth., waarvan in ons raadsversiag van gisteren melding wordt gemaakt, is van den volgenden inhoud Nu de gemeente-begrooting voor 1887 definitief is vastgesteld, zijn wij beter dan vroeger instaat om den toestand van de gemeente-financiëu te overzien en na te gaan in hoeverre de jaailijksche uitgaven nog kunnen vermeerderen zonder tot opvoering van belastingen de toevlucht te nemen en het financieel evenwicht der gemeente in gevaar te brengen. Zulks na te gaan en onder uwe aandacht te brengen achten wij vooral dringend noodig, nu de beslissing voor de deur staat van de vraag of de gemeente nog nieuwe la- ten als die van eene drinkwaterleiding en van eene reorganisatie van het voorbereidend onderwijs op zich zal nemen. Immers nog tegen het einde van de volgenJe maand hopen wij u voorstellen dienaangaande te doen, opdat, zoo mogelijk, in beide zaken althans in beginsel eene beslissing door u worde ge nomen. Uit de hierbij gevoegde berekening, ingericht overeenkomstig de brochure door onzen voor zitter den 9 Maart 1886 over den toestand der gemeente-financiën geschreven, doch overigens met het oog op de begrooting voor 1887 en op de behoef ten van den gewonen dienst voor de eerstvolgende (b- v. vijf) jaren opgemaakt, blijkt dat de jaar- lijksche gewone uitgaven (ook zonder de onvoorziene uitgaven en voorts de gasfabriek geheel buiten de rekening latende) eene som van f 200213 bedragen en dat de gewone ink om- sten (met inbegrip van eene som van f 71000 wegens plaatselijke directe belasting op de inkomsten en eveneens de gasfabriek buiten re kening latende) eene som bedragen van f 193844, De gewone uitgaven overtreffen alzoo de gewone inkomsten met eene som van f 63h9. Uit de begrooting voor 1887 heeft men gezien dat het nog mogelijk is om de uitgaven met de ontvangsten te doen balanceeren wanneer men het voeger zij het dan ook stilzwijgend aan genomen stelsel om de baten der gasfabriek alleen of hoofdzakelijk tot schuldde'ging aan te wenden, laat varen. Nagaande of de gasfabriek in staat is om het bovengenoemd vermoedelijk jaarlijkscb tekort van ƒ6369 te dekken, zien wij dat uit de baten, welke als Richard zijn moeder omhelsde. Welnu, omhels haar dan nu ook." Marcel maakte met zoo veel blijdschap gebruik van die vergunning, dat zij lachend zei „Niet waar, mijn bind, het doet zelfs jongelui zooals gij zjjt wel eens goed om een oude wang te kussen. Weet ge wat gij doen moest Mijn zoon is zoo weiöig bij mij; ik zit bijna altijd alleen, gij zijt ouderloos, wij zijn dus beiden een zaam Als gij eens bij mij bleeft, als gij eens mijn tweede zoon werdt. Wat zegt gij daarvan „Ikdan zou ik een moeder, familie hebben!" „Ja maar er zijn wel eeoige bezwaren aan verbonden. Gij zult minder onafhankelijk zijn, gij die gewoon zijt een vrijgezelleuleven te leiden." „O, daar ben ik zoo niet op gesteld." „Maar," hernam zij lachend, „ik weet hoe jongelui zijnik kan de oogeu sluiten en hen vrij laten. Ik heb evenwel mijne eigenaardig heden, mijne gewoonten; het zal u wel eens lastig zijn om altijd precies op nw tijd thuis ie komen voor het diner en het souper." „Maar, moeder lief," antwoordde Marcel moed vattende, „ik zal zelfs dien kleinen dwang lief hebben; mijn grootste geluk zal zijn, dat ik niet meer die koele vrijheid heb, waarvan gij spreekt, dat ik niet meer aan die ongezellige tafeltje» in de restauraties behoef te eten, waar alleen de monden open gaan, maar de harten gesloten blijven.''

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 2