11 FEUILLETON. Een Familieroman van 1871. Onderwijs. Kerknieuws. Rechtszaken, Verspreide Berichten. Uit het Fransch, van Mevrouw Segalas. De rapporteurs der tweede kamer hebben hun (zelfstandig) verslag uitgebracht over de Indische rekeningen van 1873 en 1875. Daaraan zijn de volgende opmerkingen ontleend Het ligt voor de hand, dat vele beschouwingen, waartoe de rekeningen aanleiding hadden kunnen geven indien zjj tijdig waren ingediend (art. 80 compt.-wet), nu enkel historisch en geen practisch belang meer zouden hebben. Ten aanzien van sommige onregelmatigheden schiet er nu weinig anders over dan berusten. De rapporteurs spreken dus hun leedwezen uit over de werking der wet van 1864. De begrooting 1873 werd met 17.450.000 verhoogd, voornamelijk ten gevolge van het uit breken van den Atjeh-oorlog. Aan sommige commandanten van Zr. Ms. sche pen werd, wegens vervoer yan specie naar Indië, een extra belooning, samen 3900, toegekend* Men wenscht te weten, waarop dit berust. Ofschoon het kon. besluit Ind. Stil. no. 100 van 1873 slechts een voorschot van twee maanden tractement toelaat, is den heer O. van Rees na zjjn benoeming tot vice-president van den raad van Indië drie maanden voorschot uitbetaald. Met welk recht? De Ind. rekenkamer merkt op, dat de departe menten de voorschotten of tekorten toelichten met mededeelingen „die weinig of geen waarde bezitten en soms zelfs hoogst vreemd klinken." Voorts zijn in éen afdeeling eenvoudig de wijzi gingen aangebracht overeenkomstig de opgaven der rekenkamer": een door niets voorgeschreven welwillendheid, die de chefs der departementen in geen .geval van de verantwoordelijkheid voor hun cijfers ontheft. Men zou prijs stellen op de verklaring, dat daarin verbetering is gekomen. De Levantsche opium werd buiten aanbesteding, op grond der marktberichten van een Smyrnasch blad, aangekocht. De Ned. rekenkamer betwijfelt of daarin wel veel waarborg is gelegen, daar het niet ondenkbaar is, dat die marktberichten door belanghebbenden min of meer fictief werden ge maakt. Men vroeg inlichtingen omtrent de politieke zendingen van de commissarissen Schiff en Van de Wall in 1872 en Nieuwenhuyzen in 1873, die, krachtens geheime besluiten, op rekening van oorlog werden betaald. In 1873 merkte de Ind. rekenkamer op, dat een te ruim gebruik werd gemaakt van de bevoegd heid om commissiën te benoemen voor het ont vangen van 's lands gelden en goederen, en zij gaf bepalingen in overweging, welke paal en perk zouden stellen aan die grootendeels doellooze en „zeer belangrijke" uitgaven. In 1882 was die zaak nog in onderzoek, en inmiddels blijven die zeer kostbare misbruiken voortduren. Men vroeg, hoe 't daarmede nu staat. Gevraagd werd, wat de contröle beteekent, als zelfs uitgaven van ca. 200.000, wegens schade loosstelling aan de bevolking voor afstand van grond uitgekeerd op mandaat van den resident van Tegal, niet behoorlijk worden verantwoord en de verzoeken om inlichting eenvoudig onbe antwoord bljjven. De rapporteurs deelen het gevoelen der Ned. rekenkamer, dat da rekeningen wegens verkoop van gouv.-producten (art. 75 compt.-wet) ook de onkosten moeten vermelden, en niet uitsluitend de bruto opbrengst en de stortingen. Meer licht werd gevraagd omtrent een post van 12.000, door den alg. ontvanger te Soerabajja ontvangen, maar niet geboekt. (Ind. rekenkamer.) De secretaris der res. Soerabaija nam voor een transport van gouv.-goederen een inschrijving van ƒ450 per laadboot aan, een van 375 ter zjjde stellende. De regeering besliste, dat die ambte naar daartoe bevoegd was. De Ind. rekenkamer ontkende, dat de ongerijmde toepassing van het betrokken besluit kon worden toegelaten. Noch tans v erneemt men nu alleen, dat de toepassing Sedert aan een hooger ambtenaar is opgedragen. In 1873 achtte de rekenkamer, naar aanleiding van een tekort, herziening noodig van de bepa lingen op het verzenden enz. van 's lands gelden. In 1848 teekent de regeering aan, dat die voor stellen in behandeling zullen komen. Dit geeft VIII. DE LEÉGE PLAATS AAN HET SOUPER. „Als nw man te huis komt, moet uw kleed Zoowel als uw hart vroolijk zijn. Kom Julie haal dat rosé dasje eens, dat mevrouw onlangs gekocht heeft." „Neea, neen, ik wil niet," zei Francia en hield Julie terug. „Ach mevrouw, doe haar zin maar," fluisterde Julie. Julie bracht het rosélint, dat de oude dame haar dochter zelf om deed met een mooien strik, die zeer afstak bij het sombere toilet. „Zie zoo Maar die schitterende strik deed de arme weduwe pijnlijk aan. Zij had een gevoel alsof zij een verwelkte roos aan had, waarvan de doornen haar in het vleesch drongen. „Wat! tranen op dat mooie lint!" riep de oude dame, „heeft de vreugde die uitwerking op u Kom kind, gij moet u goed houden." Op dat oogenblik werd er luid gescheld. Iedereen sidderde. Francia gaf een gil. „Daar is hijriep mevrouw De Sornay, „Dat is net de schel van mijnheer," zeidon Julie en Marie te gelijk. geen groot denkbeeld van den voortgang, met deze aangelegenheid gemaakt. Als no. 1 voor hoofd eener openbare lagere school te Amsterdam staat de heer J. H. Thiel Jzn., le ond. van de Van der Ende school te Amsterdam. Het class, bestuur van Zierikzee, buitengewoon vergaderd ter zake het vermoeden van bijwoning van het Geref. kerkelijk congres door dr. G. C. Schot te Tholen, heeft beslist, dat het deelnemen aan genoemd congres en de onderteekening der verklaring omtrent het plichtmatige van het afwerpen van het juk der synodale hiërarchie geene daad is, die uitbanning of vervolging nood zakelijk maakt, en besloten aan dr. Schot het gevraagde getuigschrift van zedelijk gedrag uit te reiken en het voorloopig onderzoek omtrent zjjne deelneming aan het congres niet verder voort te zetten. Standaard De herv. gemeente te Barendrecht is ook doleerende. Zondag zou de dienst waargenomen moeten zjjn door den heer Post, pred. te Charlois, maar deze verscheen niet. De doleerende leeraar betrad toen den kansel en preekte ongestoord. Arrondissementsrechtbank te Middelburg Heden zjjn veroordeeld wegens oplichting A. W. 18 j., Terneuzen, tot 7 dagen gev. en P. W. 18 j.f Terneuzen, tot 14 dagen gev.; wegens mishandeling H. B. 13 j., Water- landkerkje, tot 7 dagen gev.O, B. 47 j.; gepen sioneerd commies der dir. belastingen Sluis, tot ƒ10 b. s. 10 dagen b. en J. R. 22 j., zonder be roep Sehoondjjke, tot ƒ8 b. s. 8 dagen h. wegens b e 1 e e d i g i n g J. J. 41 j., werkman IJzendjjke, tot 3 b. s. 3 d. h. Allen in de kosten. Vrijgesproken zjjn M. M. 28 j., zonder beroep huisv. van J. de V., Vrouwepolder, beklaagd van het door schuld doen ontstaan van brand; en P. P. 43 j., schoenmaker Hulst, beklaagd van belee- diging. m Kantongerecht te Middeburg. Heden, Dinsdag, is uitspraak gedaan in de op 1 Peb. 11. behandelde zaak tegen C. M., wed" J. B., Zoutelande, beklaagd van zonder noodzaak verloskundige hulp te hebben verleend, zonder tot de uitoefening van vroedvrouw te zjjn toegelaten. Beklaagde is daarvoor veroordeeld tot 5 b. b. 1 d., en in de kosten. Verder zjjn veroordeeld J. de V. Jz., Domburg, wegens het baden in open zee bjj de zeebadin richting, zonder zwembroek, tot 0,50 b. s. 1 d.; M. H., Middelburg, wegens het rjjden met een hond, aan een voertuig gespannen te Oostkapelle, tot 1 b. s. 1 d.; M. N., VlissingeD, C. C., Dom burg, wegens burengerucht, tot 3 b. s. 2 d. J. S., W. K., M. V., A. R., M. de W., C. B., Vlissingen, wegens het rapen van schelpdieren aan den voet der zeedjjken van den polder Walcheren, tot 1 b. s. 1 d. W. J. v. S.Mid delburg, wegens het wateren buiten de bakken, tot I b. s. 1 d.A. I., Middelburg, wegens het door een dier doen trekken van een last, welke kennelijk zjjne krachten te boven gaat, driemaal gepleegd, tot 3 b. van ƒ3 8. 2d. elke b.Y. de J., Middelburg, wegens dronkenschap en wateren buiten de bakken, tot 2 b. van ƒ1 s. ld. elke b. Veder nog wegens dronkenschapP. S., H. G. de Z., C. S., K. de R., J. B. R., G. A. K., Vlis singen, B. S., W. C. S., L. G. de K., Middelburg, J. S., Domburg, tot ƒ1 b. s. 1 d.; J. N. M., Vlissingen, J. de K., Middelburg, tot 5 b. s. 2 d.; J. de Q., Vlissingen, tot 0.50 b. s. 1 d. W. A., Serooskerke, tot eene week hecht.; J. F. de K, Middelburg, tot 15 b. s. 3 d-I. D. K., Middelburg, J. C., Domburg, tot 3 b. s. 2 d. En allen in de kosten van het geding. Vrijdag avond te ruim 7j uur is door twee jongens van 15jarigen leeftjjd de Iade van een winkelierster hier ter stede gelicht, waarbij zjj een buit maakten van een dertig S, veertig gulden. Onmiddelljjk na den diefstal gepleegd te heb ben zjjn ze per trein van half acht naar Bergen „'tls waar," zei Francia, die werktuigelijk opgestaan wasdoch zij viel weer diep neerslach tig in haar stoel neer en zuchte „Helaas De oude mevrouw ging de deur openen en de bezoeker trad binnen. „Hij is het! Hij is het!" gilde zij. Julie en Marie traden verschrikt achteruit en Faricotte maakte een kruis. Mevrouw De Sornay viel de verschijning om den hals, terwijl Francia en Marie buiten zich zelf, ademloos, sprakeloos, wezenloos stonden te kijken. De verbazing, de beklemming waren even groot als de vreugde en zij stonden als getroffen door een aanval van blijdschap, die de uitwerking van verlamming op hen had. Die geestverschij ning, dat spook, dat beeld van den commandeur, dat mee kwam aanzitten aan het souper, dat was Richard „Moeder, moeder 1" riep bij en sloot haar in zijne armen. „Eindelijk kan ik u weer om helzen. Wat heb ik u liet!" „Maar gij hebt mij zoo lief, dat gij mjj bijna doet stikken, mijn jongen", sprak zijn moeder buiten adem. „Hij slaat zijn armen om mij heen als toen hij klein was, maar nu zijn die armen sterker Kom, groote krijgsman, buk eens een beetje, dan kan ik u ook een zoen geven." „En mijn vrouw, waar is mijn vrouw?" vroeg Ricbard „zoo zijt ge daar Francia?" riep hij uit, snelde op haar toe en gaf haar esn aantal van die kussen, die veel welsprekender zijn dan op Zoom en van daar naar Rotterdam vertrokken, I waar zjj op verzoek der Middelburgsche politie werden aangehouden. Zjj zjjn naar Middelburg vervoerd en in het huis van arrest alhier onder dak gebracht. De Nederl. stoomboot Mercurius vertrok gisteren namiddag van Vlissingen naar Londen, Deptford, met ongeveer 2600 schapen. Volgens de G. Crt is de brief met coupons, die op weg naar Kockengen heette verloren te zijn geraakt, en, zooals wij gisteren melddem terecht is gekomen, gevonden op de schrjjftafel van dengene, die hem meende te hebben verzonden. Sinds Maandag jl. is de openbare school te Wissekerke wegens het heereehen der mazelen gesloten. De ziekte heerscht ook in het gezin van het hoofd der school en van een der onder wijzers. Tot op dien dag waren ongeveer 130 gevallen aangegeven, waarvan 10 herstelden. Zelden werd een feest in opgewekter stem ming en tot meer algemeene voldoening gevierd, dan het koningsfeest van verleden Zaterdag te Wissekerke. Van de armenbedeeling des morgens tot het wegsterven van den laatsten bomslag bjj 't vuurwerkbouquet heeft geen enkele wanklank stoornis gebracht in de algemeene vreugde. Wjj maken bij uitzondering hiervan melding, omdat sommigen de verkeerde meening koesterden dat het wel eens anders had kunnen zjjn. Te Camperland loste een jongmensch een oud geweerdoor 't springen van den loop werd den roekeloozen schutter de hand zoodanig ver wond, dat zjjn opneming in het ziekenhuis noodzakeljjk werd geoordeeld. In het Herv. diaconie verplegingsgesticht te Zierikzee zjjn in den nacht van 20 op 21 dezer de collectebussen gestolen. De justitie doet on derzoek. De gisteren door ons aan het slot van de Feestviering in ons hoofdblad gegeven nadere bijzonderheden omtrent het ongeval, Zaterdag der koningin en het prinsesje overkomen, zjjn eens luidend met hetgeen andere bladen melden. Toch verdient tot aanvulling wel mededeeling dat, terwjjl de paarden van het koninkljjk rjjtuig met een ander voertuig in botsing kwamen, een koetsiersknecht, zekere Anten Kabelaar, de beesten reeds was tegemoet geloopen, met de zweep voor den kop sloeg en van het oogenblik dat zij van den slag terug deinsden gebruik maakte om het eene dier bjj den teugel te grjjpen. Hierop bracht bjj hen tot staan. Eerst daarna boden verschillende personen hulp. Het Vad. meldt, dat, toen het rijtuig eindeljjk stilstond, al de ter redding toegesnelde personen zich bejjverden om de prinses het eerst uit het rjjtuig te nemen. Maar de koningin nam haar zelf op den arm, slaakte een dankbaar „God dank en keerde tusschen de agenten van politie en door eenige heeren vergezeld, naar het paleis terug. H. M. betuigde den politiedienaren harte- ljjk haren dank en zorgde er voor dat Z, M. van het gebeurde voorloopig geen kennis kreeg. In het paleis bracht de tjjding van het ongeval groote ontsteltenis te weeg. Men verdrong zich om de koningin, die eene bewonderenswaardige tegenwoordigheid van geest tjjdens het ongeval bleef bewaren, en om de nog schreiende prinses. H. M. stelde allen gerust; maar zjj gaf terstond last om te doen informeeren of de jockey en lakeien letsel hadden bekomen, wat gelukkig niet het geval bleek. H. M. wilde ook, geljjk gezegd is, onmiddellijk weder uitrjjden. H. K. H. de prinses wilde echter nog onder den indruk vau het doorgestane leed, niet weder meegaan, doch op „Moeders" aandrang overwon zjj hare vrees en Btapte weldra weder lachend en vrooljjk in het rjjtuig. De beide paarden, die voor het rjjtuig van de koningin op hol gingen, zijn doodgeschoten. In Amsterdam is de vorige week in het Paleis voor Volksvlijt een z.g. fancy-fair of Jaar markt gehouden, waarvan de opbrengst bestemd is voor de gezondheid- en vacantie-kolonies. Tal van celebriteiten op kunstgebied verleenden be langeloos hunne medewerking. Be Tijd deelt omtrent dit feest het volgende mee: Aan verval van krachten is zjj zeker niet be woorden, die verhalen van al het leed der schei ding, van al de vreugde van het wederzien. Men zou gezegd hebben, dat Richard geheel zijn hart op het gelaat zijner vrouw drukte. „O mijn God riep zij en viel bijna be wusteloos in zijne armen. „Wat beteekent dat riep hij en droeg haar als een kind naar een fauteuil. „Gauw wat azijn, vlugzout, geef mij iets om haar bij te brengen." Terwjjl hij naar een flacon zocht, opende zij de oogen alweer, zag hem aan en slaakte een kreet van blijdschap. Met het besef der werkelijkheid keerde het gelnk terng. De overgang was zoogroot voor haar, dat zij in snikken uitbarstte, maar door hare tranen heen lachte. „En ik ben er ook, mijn vriend", 2ei Marcel, naar Richard toe gaande „gij zegt niets tegen mij 'tis waar, ik behoor niet tot de familie; ik ben maar bjjzaak." Maar Richard, levendig als buskruit en veel spoediger (want in onzen tijd is de levendigheid van het buskruit tamelijk gevaarlijk) Ricbard viel hem om den hals, drukte zijn hand, dat zij kraakte on riep uit „Gij hier, mijn vriend. Na zou mijn geluk volmaakt kunnen heeten, als ik bij mijn komst te Dieppe niet die leelijke pickelhauben gezien had! Maar hoe komt het, dat. Hij kon niet voortgaan. Zijn arm werd heel voorzichtig aangeraakt door een groote hand, en wel die van Faricotte, die met een zekeren angst zweken; want op den laatsten dag van haar bestaan was ze zoo blakend van levenslust, dat ze het letterljjk uitkraaide van pleizier. Te 8 uren Zaterdagavond waa het in het Paleis voor Volks vlijt al zöo vol, dat een paar honderd bezoekers den neus stieten tegen de gesloten deuren. Daar men meende, dat wel spoedig wederom to6gang zou worden verleendbleef men eenigen tjjd dringen, waardoor een paar glasruiten werden verbrjjzeld en het tusschenbeiden treden der politie noodzakeljjk werd. Even over tienen, toen een gedeelte der bezoe kers weer was afgetrokken, gingen de deuren weder open, en liepen de gaatjes door nieuwe bezoekers vol. Tot middernacht bleef men jolig vooruit schuiven, dringen, koopen, in de caroussel rijden, offers aan Bachus plengen enz. Naar gelang het middernachtelijk uur naderde, gaf de zaal, door de veiling van de overgebleven goederen, meer en meer den aanblik van de Nieuwmarkt op Zaterdagavond, behoudens, natuurljjk, kostuums en het dialect. Het cijfer, dat gemaakt werd, is nog niet bekend, maar reeds nu kunnen we verzekeren, dat de zuivere opbrengst op meer dan 25.000 wordt geschat. Vrijdagavond is ontvangen f 17.000, en wel 4000 aan entrees en ƒ13.000 aan andere baten van voorstellingen en verkoopZaterdagavond werd alleen door Heinekens Brouwerij wegge schonken 16 tonnen bier, in ieder 100 liter, de liter van 4 glazen a 15 cent, nog te vermenig vuldigen met hetgeen Amstel-, Koninklijke en de Valkbrouwerijen weg- en uitsehonken. Bij den burgemeester te Amsterdam is ƒ1000 ontvangen, eveneens van den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te St. Petersburg. Daarvoor is Zaterdag aan een aantal behooftigen onderstand verleend. De tentoonstelling van ameublementen der Meubelmakers-Patroons-Vereeniging zal 6 Maart geopend en gehouden worden in het gebouw der Internationale Kunsl-Vereeniging, Heerengracht te Amsterdam. Uit Den Haag wordt aan de N. R. Crt. gemeld De Fransche artisten van den schouwburg hebben, medewerkende tot de feesthulde, hun nationalen zin geen geweld willen aandoen. Zjj maakten bezwaar om in den aanhef der eerste strophe van het Wilhelmuslied: Ton sang est germanique, het woord germanique te zingen. De zangers bepaalden zich tot het zingen der noten, op welke die uitdrukking was gebracht. Natuurljjk heeft het op 's konings jaardag niet ontbroken aan kinderachtigheden, kleingees tigheden en onhandigheden. Te Rotterdam hing des ochtends aan het begin van den Verlengden Binnenweg een roede vlag tusschen een boom en de telephoondraden. Op die vlag stonden de woorden «Leve Domela Nieu- wenhuis". Het ding werd naar beneden gehaald door een jongen. Op de Mariaplaats te Utrecht trachtten twee socialisten de feestvierende volksmenigte op te ruien. Zjj werden door de politie ingerekend, die hen slechts met groote moeite kon beschermen tegen het verontwaardigde volk, dat luide uitriep „Slaat ze dood Een dienstbode van een goud- en zilversmid aan den Nieuwendijk te Amsterdam had 't Vrijdag kwaad tegen een volksmenigte te verantwoorden. Op last haars meesters verwjjderde zjj een oranje kleurig aanplakbiljet, dat in de stad was verspreid, van bedoeld perceel, doch de menigte wilde dit te keer gaan en dreigde de ruiten van dat huis te zullen vernielen, waaraan men zeker gevolg zou hebben gegeven, indien de politie hot niet had belet. Te Gorredjjk (Friesland) woei Zaterdag een korten tjjd de roode vlag van den toren der Herv. kerk. ^Spoedig werd zij afgerukt. Naar hen die haar plaatsten, wordt een onderzoek ingesteld. Te Amsterdam liepen dien dag eenige mannen en vrouwen, socialistische liederen te zingen met Oranje op de borst I Te Schiedam deed een schutterplichtige, die zich vóór 1 Juni 1886 voor den schuttersdienst moest aanmelden, die aangifte op 1 Juni en werd, wegens te late aanmelding, met 15 boete ge- om hem heen draaide. „Wat wilt ge toch van mij, goede Faricotte vroeg hij lachend. - „Ach I Ik wilde maar eens voelen of gij niet als een nevel zoudt verdwijnen en of gij geen geestverschijning waart. Men kan er nooit te veel op vertrouwen. Ik heb wel eens oude menschen hooren zeggen,dat men eensin hetjaan op Allerheiligen een schip te Pollet ziet aankomen geheel met schimmen bemand: dit zijn de schip breukelingen van dat jaar. En de weduwen, de moeders en de weezen spannen zich voor de touwen om het naar de kade te sleepen. Men herkent hen, die men beweende, en roept vol blijdschap, net als deze dames: „„Dat is mijn man, dat is mijn zoon!"" „Maar ja wel! goeden morgenDaar begint de klok te luiden voor de mis en het heele schip met de schimmen verdwijnt. „Men wil hen welkom heeten en sluit niets dan lucht in zijne armen. Men ziet niets meer dan de zee, die de lijken verzwolgen heeft en het gewone geraas maakt, als beknorde zij de bloed verwanten der schipbreukelingen. Want zij is barseh genoeg en in plaats van die arme vrouwen te bekla gen, schijnt zij te zeggen Gaat maar naar de kerk en bidt, gij huilebalken; tranen hebben de zielen uwer mannen niet noodig, maar wel wij water." „Waarom vertelt gij mij dat alles vroeg Richard, die slecht3 half luisterde. „Dat zal ik u zeggeö, mijnheermét allen

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 2