Onderwijs. Kerknieuws. Verspreide Berichten. laarsloge de voorlaatste lezing in dit winterseisoen van het Nuts-Departement plaats, waarbij de heer Joh. Gram van 's Hage als spreker optrad. De zaal was stampvolwat niet te verwonde ren was, daar de heer Gram een goede bekende is. Eerst droeg hjj voor Een huwelijkscandidaat een schets, waarin hij de voordeelen schetste van het gehuwde leven boven het celibaat. Al werden daarin geen nieuwe gezichtspunten ge opend, het publiek vermaakte er zich mee. Na de pauze droeg hjj een stukje voor, waarin een nutslezing beschreven werd, die eerst na veel tegenspoed bon doorgaan. Ook daarin kwamen vele geestige zetten voor. De kapitein ter zee W. L. A. Gericke is op zjjn verzoek op pensioen gesteld, onder toekenning van den titulairen rang van schout bij nacht, een jaarljjksch pensioen van 3572 en eene verhoo ging van dat pensioen van 600 'sjaars. De bekende kunstschilder J. H. Koelman is, in den ouderdom van 67 jaren, te Rome over leden. i t r - Volgens bericht uit Paramaribo is het koloniaal gouvernement gedagvaard door de heeren L. en F. de Jong, om zich te hooren veroordeelen tot betaling van 800,000 als vergoeding van kosten, schaden en interessen, wegens het niet verlengen van de paeht van het perceel van 4000 hektaren in Boven-Suriname, dat in 1878 aan de eischers was verhuurd voor éen jaar met recht van weder- inhuring. De zaak zou 21 Jan. dienen voor het hof van justitie. Aan den heer A. L. Hondius, onderwijzer bjj het lager onderwjjs te Delft, is, op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontslag verleend. Tegen den kantonrechter van Assen is proces verbaal opgemaakt, wegens het zenden van een zjjner kinderen naar school, terwijl te zijnen huize een ljjder was aan besmettelijke ziekte. Volgens de wet zal nu de hooge raad een naburig banton- rechter moeten aanwijzen, om in deze zaak uitspraak te doen. Het aantal vacante predikantsplaatsen be droeg in ons land op 1 Januari 1887 320, tegen 283 op 1 Januari 1886. In Zeeland bedraagt dit getal 35, en wel Tien in de classis Middelburg, nl. te Zoutelande (69), Biggekerke (73), Arnemuiden (74), Melis- en Mariekerke (75), Kleverskerke (77), Vrouwepolder (80), Vlissingen (81), Aagtekerke (85), Oostkapelle en Middelburg. Acht in de classis Zierikzee, en wel te Heer of Sir Jansland (82), Serooskerke (82), Zie rikzee (85), Dreischor (85), Tholen, Oosterland, St. Annaland en Scherpenisse. Oosterland is middelerwijl vervuld of zal het worden. Negen in de classis Goes, nl. te 's Heer Hen drikskinderen (80), Bath en Rilland (80), Elle- woutsdjjk (80), Schore en Vlake (81), Oudelande (83), Cats (84), Wemeldinge, Colijnsplaat, Hein- kenszand. En acht in de classis Yzendijke, en wel te Waterlandkerkje (81), St. Kruis (83), Nieuwvliet (83), Sas van Gent (85), Schoondjjke(85), Oostburg, Hoek en Axel. De getallen duiden het jaar aan, waarin die plaatsen vacant werden. De opgaaf is ontleend aan het Wag. Weekblad De vergadering van het kiescollege der Ned* Herv. gemeente alhier, gisteren avond belegd, om uit het vóór 14 dagen gemaakte viertal een pre dikant te beroepen, kon, zooals wij in een deel der oplaag van ons vorig nommer meldden, wegens onvoldoend aantal opgekomen leden geen voortgang hebbenzjj is nu verdaagd tot de volgende week Woensdag. 62 leden waren tegenwoordig. Van stervende officieren de laarzen uit te trekken eu zich niet ontzien om den voet met de laars mee af te rukken. Somtijds, ik moet het erkennen, zijn het Fran- Sche soldaten, die hun broeders bomen berooven. Maar die verdienen den naam van Franschman of van soldaat niet meer, dat zijn menschen zonder nationaliteit, die alleen behouien tot het groote, lage genootschap der dieven en heiligschenners. Ditmaal waren de hyena's van het slagveld burgerboeven, of liever eenvoudige gauwdieven nit den omtrek, boosdoeners zonder beroep, die werk zochten; want bet is merkwaardig dat het gilde der schelmen het eeuige is, waarin nooit sprake is van werkstaking. De monsters kwamen behoedzaam nader, ver borgen zich en kropen langs den weg. Eerst begaven zij zich naar de lijken en toen naar de stervenden, die zich door hunne vreeselijke wonden niet konden verdedigen. Zij hadden geen ontzag voor het lijden, noch voor den dood, noch voor God; in hun dieventaal noemden zij de lijken krengen en de dood had in hun oog al zijn sombere majesteit verloren. Zij verspreidden zich over het slagveld en doorzochten de zakken der gevallenen. Een hun ner zag iets blinken op de borst van een gesneu velden soldaat en rukte het er met geweld af: het was een eerekruis; maar wat kon hem dat schelen eerbiedigde hij iets ter wereld hij wist evenmin iets van een ridder&ruis als van een ander weken des kruises. Maar er zat goud aan de afwezenden zijn velen van oordeel, dat men in de Herv. kerk geen predikant kan beroepen, die door het bijwonen van het kerkeljjk congies te Amsterdam zich feitelijk van die kerk heeft los gemaakt. Werd onlangs gemeld, dat de bediening van het avondmaal in de N. H. kerk te Wïssekerke voorloopig was uitgesteld, thans kan bericht worden, dat de kerkeraad van besluit is veranderd en het avondmaal op Zondag 20 dezer zal worden gevierd. Te Cats is beroepen de heer Conradi, pred. te Nisse. Wegens niet voldoende ondersteuning is het plan opgegeven om 19 Febr. de Korte Delft alhier electrisch te verlichten. Men schrijft ons uit Goes De heereu ran de stad, Die hebben altijd wat Nu hebben ze uitgevonden Debelasting op de honden Mis mijnheerWat ze nu hebben uitgevonden is heel wat anders 't is nl. niets minder en niets meer dan een instrument, waarmede de agenten 's avonds na 10 uren losloopende honden kunnen vangen. 't Is (naar ik uit goede bron vernam) een stok, met een touw eraan, aan welks einde zich looden balletjes bevinden. Ziet nu een agent tusschen 10 uur 's avonds en 6 uur smorgens een hond, die z'n baas niet bjj zich heeft en daardoor de verordening op zijn geslacht gemaakt over treedt, dan sluipt de agent naar het dier toe en werpt met de behendigheid (die bjj na tuurlijk door de praktijk verkrijgteen roodhuid waardig, den hond het touw om de lendenen, trekt hem naar zich toe en neemt hem mede naar de wacht. Natuurljjk kan de nalatige baas hem daar terugbekomen met de mededeeling op den koop toe, dat tegen hem (baas) proces-verbaal is opgemaakt. Dus»Juff'rouw pas op je hondje 1" 't Sppt uw correspondent zeer, dat hem met het oog op die hondenvangerjj geen raad gevraagd is. Hjj houdt nl. zelf zoo'n beestje en zou als deskundige daarom geraden hebben de looden balletjes door dito's van lever te vervangen. Misschien ving de agent er dan wel drie honden tegelijk. Het bestuur der christelijke j ongel ingaver- eeniging te Goea heeft bij vernieuwing eene uitnoo- diging gericht tot de burgemeesters der gemeenten in Zuid-Beveland, uit wier midden verleden jaar eenige lotelingen voor de nat. militie van de aangeboden gastvrijheid gebruik maakten, om ook dit jaar medewerking te verleenen, opdat het loffeljjk doel van genoemde vereeniging meer en meer bereikt worde. De ondervinding heeft ge leerd, dat het kosteloos verschaffen van nuttige ververschingen velen heeft teruggehouden van de verleiding om zich door misbruik van sterke drank onordelijk te gedragen. In Zuid-Beveland wordt tegenwoordig weer werk gemaakt van het opkoopen van uien en aardappelen, dank zij de vraag uit elders gelegen plaatsen. Dientengevolge is de handel in deze producten verlevendigd en vinden de bezitters goede gelegenheid hunne overschotten van de hand te doen. In de verhoogde prijzen wordt teruggevonden wat het opbergen of inkuilen in het najaar heeft gekost. Onder de gemeente Coljjnsplaat, op eene boeren hofstede, heeft zich een geval van mazelen voorgedaan bij een meisje, dat te Cortgene school gaat. Te Wissekorke bljjken de twee gevallen van mazelen, die zich ongeveer een maand geleden aldaar voordeden, slechts de voorboden geweest te zjjn van een ernstige epidemiealthans in de eerste dagen dezer week zijn vele kleinen onge steld geworden en Woensdag jl. werd van 11 gevallen aangifte gedaanalle in de kom der gemeente. Te Wissekerke is voor de viering van dat kruis en daarom strekte hij er zijn klauw naar uit. Vlak bij hem zocht een afschuwelijke vrouw wat van haar gading was. Zij was ia lompen gehuld en haar gelaat was zoo leelijk en zwart, dat men zou gezegd hebben, dat de onreinheid van haar hart haar in het gezicht was gestegen. Zij naderde een gewonde, die haar genoeg ver slagen toescheen om zich niet meer te kunnen verdedigen en ziende dat hij een goud horloge bij zich had, greep zij dat zoo ruw beet' dat hij een hartverscheurenden gil gaf. Met zijn jas open te rukken had zij de wond vergroot, die een kogel hem in de borst gemaakt had. Die wond was diep en doodelijk om haar te verbinden ware er een moederband en d8 teeder- ste liefde noodig geweest en in plaats daarvan raakte de wreede hand van dit onmenschelijk wezen haar met geweld aan. Er bestond geen zweem van menschelijk gevoel in dat verdierlijkt gemoed; zij plunderde een mensch alsof het een kast was, des te erger iudien die kast gevoel had. Al wat zij verlangde was, dat hij goud en zilver bevatte en niet om hulp riep. Maar zij had hem een kreet ontlokt, die opzien kon haien en spoedde zich dus voort met haar buit, al mompjieude „Verwenschte schreeuwer!" „'t Is ook je eigen schuld" duwde haar een kameraad toe. „Laat de gewonden met rust, dio piepen, men hoort hun gekerm, ik werk 's konings jaardag een som van rnim 250 bij eengebracht, terwijl tevens bjj raadsbesluit een bedrag van 50 is toegezegd. Het staat echter te vreezen, dat het kinderfeest met het oog op de mazelen tot later zal moeten bewaard worden. Op initiatief van den heer A. G. V. Hom- baeh, is te Hulst ook eene commissie benoemd tot feestelijke viering van den 19 Februari. De feesten zullen in hoofdzaak bestaan uit een bedeeling aan alle armen, het onthalen der ver pleegden in 't liefdegesticht, en de kinderen in de bijzondere en stadsschooldes namiddags volksspelen en muziekuitvoeringen, en 's avonds vuurwerk, waaronder verlichting met bengaalsch vuur van het stadhuis, óp de trap waarvan het borstbeeld van zijne majesteit Willem III zal worden tentoongesteld. Volgens ons gezonden telegram uit Amster dam schonken vijftien handelaren in vleeschwaren ruim 1000 kilo worst, spek, benevens geld voor eene feestgave aan de behoeftigen op 's konings jaardag. Een pakhuis werd disponibel gesteld. Velen zullen dit goede voorbeeld volgen. Vrouwen zjjn geen menschen maar engelen Lees maar Een vijftal vrouwen te Amsterdam, die met visch langs de straat loopen, kregen het te kwaad met een collega van het sterkere geslacht. De laatste werd door de vjjf furiën met haar poezele vingertjes zoo aardig toegetakeld, en met bokking- manden zoo lief afgeranseld, dat zijn gelaat onkenbaar was. Twee van de vijf gratiën waren zoo opgewonden, dat ze een flauwte kregen. De aanleiding van den twist was broodnijd. In een der bladen komt de volgende adver tentie voorIemand, die gaarne in het huwelijk zou treden, zoekt een verstandig man om hem dit uit het hoofd te praten. Te Leiden heeft Dinsdag, begunstigd door prachtig weder, de diesviering der hoogeschool op de gebruikelijke wijze plaats gehad. Hoog-en laag geplaatsten van den dag, die in ons land en daar buiten de aandacht trekken, reden in groepen de stad door. De gekroonde hoofden, in wier gezel schap zich Alexander van Boelgarjje en Kaulbars ongegeneerd bewogen, ontbraken evenmin als de befaamde Zigeunerbende. Columbus en Robespierre met de zijnen vertegenwoordigden de historiei vrij wat minder actueel dan de voorstelling der kwestie Tjiomas. Een der groepen stelde den G. G. van Ned.-Indië op zjjn troon te Buitenzorg voor, onder den gouden pajong en vergezeld van den hoofdschout Barabas Laster met diens hoofd- oppas, den landeigenaar van Tjiomas, den hoofd- panghoeloe, Apan enz. Die groep strooide met ruime hand bulletins uit, het een o. a. vermeldende dat Barabas Laster was benoemd tot resident van Bali, en het andere in dichtvorm, eindigende met Bismarck's beruchte woorden macht boven recht. Voorts brachten negerzangers, matrozen en Darwin met zjjn troep apen de stille sleutelstad in opschudding. De serenade aan de professoren had als gewoonljjk plaats. Onlangs werd gemeld dat als een hulde aan het buitengewoon talent van I. Bosboom, de door Bart van Hove vervaardigde marmeren buste van dien schilder op zjjn 70sten verjaardag, 18 Feb. a. s., in het rjjksmuseum zou worden geplaatst. Dit bericht is minder juist. Zeer zeker zal men den schilder op dien dag eere bewjjzen, maar van het onthullen zjjner marmeren buste kan nog geen sprake zijn, daar het kunstwerk nog maar alleen in klei bestaat en waarschjjnljjk eerst dezen zomer in marmer gereed zal komen. (N. R. Ct.) Vlekken in glacé handschoenen, door ver wering ontstaan, kan men wegmaken door de handschoenen in eene zooveel mogeljjk luchtdichte bus te leggen boven hertshoornzout, op zoodanige wjjze, dat de damp van dit zout overal in het leder kan trekken. Na 1 of 2 dagen, bjj lichtere vlekken reeds na enkele uren, zjjn de handschoenen weder schoon, zonder de minste verandering in de kleur en zonder eenig nadeel voor het leder. Al de personen in Nederland, die, door alleen op de gesneuvelden. „Je hebt gelijk, je bent slim, je hebt een goeden neus, ik zal je voorbeeld volgen." Daarop begaf zij zich naar een anderen kant en raakte van haar kameraad verwijderd. Zij naderde nu de plek, waar Marcel lag en ontwaarde een lijk op den weg. Het hoofd was bijna gehsel verbrijzeld, het gelaat akelig bleek, hier en daar met bloecj bevlekt, de oogen waren verglaasd, de ledematen stijf, die was wel degelijk doodHij lag vrij dicht bij Marcel, die nu duidelijk de feeks, welke hij tot nog toe slechts in de verte gezien had, kon onderscheiden. Hij zag hoe zij zich over het lijk heen boog, waarvan de epauletten aanduidden, dat het een olficier was geweest. Zij doorzocht zijne zakken en haalde er een portefeuille uit, waarvau zij zich meester maakte. Toen zag Marcel voor het eerst, wat de echte hyena's van het slagveld zijn, die hij tot nog toe alleen van hooren zeggen kende en altijd voor wezens uit een heltch sprookje had gehouden. „Die ellendige feeks riep hij uit. Zij ket ro.e zich om, maar hoorde slechts een ver ward geluid, dat zij voor het gekerm van een gewonde hield. De woorden had zij niet verstaan en zij vervolgde haar weg; maar verontwaardiging verleende nieuwe kracht aan Marcel, en al was zijn been gewend, zijn arm was gaaf. De hyena kwam op hem af, zonder hem te zien; want zij had haar roofdieren-oog reeds op een andere prooi gevestigd, die al haar aandacht in fraaie advertentiën in de dagbladen uitgelokt, postwissels of geld zonden naar de zich not mende Conkling Watch Company te Birmingham, tegen welke onlangs gewaarschuwd werd, hebben naar Het N. v. d. D. meldt tbans hun geld terug ontvangen. Dit is voornameljjk te danken aan de tusschenkomst van onzen vice-consul, den heer J. Konnreuther, en diens persoonlijke bekend heid met den postdirecteur van Birmingham. De heer J. van 't Lindenhout, directeur der weesinrichting te Neerbosch, ontving dezer dagen de vorsteljjke gift van 10.000, van een weezen- vriend, tot aankoop van land voor de inrichting. Wat men al niet bjj verhuring eener boer derij bedingt. In Diever, eene Drentsche gemeente, bedong de eigenaar van zjjn huurder dat deze zich niet ophoude met uitoefening der veeartsenijkunde. Te Winschoten is een kassiersfirma in staat van faillissement verklaard. Het passief moet ongeveer 2^ ton bedragen. Naar men verzekert, zijn in dit faillissement zoowel aanzienlijke landbouwers als kleine koop lieden betrokken, van welke laatsten waarschijnlijk velen deze crisis niet zullen kunnen doorstaan. Volgens een depêche uit Varna aan den Temps zijn de hoofdtrekken der voorstellen van sir Drummond Wolff aan het Turksch gouverne ment ter regeling der Egyptische kwestie: zelf- bestuur van Egypte onder de suzereiniteit van den sultanopheffing der capitulaties neutraal verklaring van Egypte in den geest van België; vrij verkeer langs het kanaal van Suez, zoowel in vredes- als in oorlogstijd de Engelsche bezetting neemt een einde na de aanneming der voorstellen door de mogendheden. De sultan moet, naar het heet, deze voorstellen zeer koel hebben opgenomen. In het Engelscb lagerhuis voerde bij de voort zetting van het debat over het adres van antwoord John Morley, de minister voor Ierland in het ex- kabinet Gladstone, bet woord en steunde bet amendement van Parnell. De Standard verneemt uit Kaïro, dat de Abyssiniers hunne aanvallende beweging tegen Massouah hernieuwd hebben. Zij noopten de Italianen hunne buitenwerken te ontruimen, welke de Abyssiniers daarop bezetten en verwoestten, waarbjj zij vier kanonnen vermeesterden. De commissie voor het concordaat uit de Fransche kamer heeft in principe de scheiding van kerk en staat met 11 tegen 9 stemmen aangenomen. In den Duitsche Reichsanzeiger wordt een keizerlijk besluit van 26 Januari 1887 afgekondigd, waarbjj de regelen van het vervoer van militairen per spoorweg in tjjd van oorlog worden vastge steld, aan welke regeling de bondsraad den le* Februari zijne goedkeuring heeft geschonken. In de Fransche kamer heeft de afgevaardigde Vacher voorgesteld een recht van 10 centimes te heffen van minerale en miraculeuse wateren. Het amendement is met 203 tegen 265 stemmen ver worpen. De geloovigen in Frankrjjk zullen dus geen hoogere betaling voor het heilwater van Lourdes behoeven te doen. Naar de Standard uit Kopenhagen verneemt, vraagt de Deensche regeeiing zestig millioen kronen tot versterking van de hoofdstad boven en behalve de gewone uitgaven voor leger en vloot. De kanselier der Engelsche schatkist, de heer Goschen is te St. George, Londen, met 5702 stem men als lid van het lagerhuis gekozen. Zijn radicale tegen-candidaat verkreeg slechts 1545 stemmen. De kroonprins van Italië is te Kaïro terug gekeerd van zijn reis langs den Nijl. Het huwelijk tusschen miss Catherine Booth en kolonel Ciibborn van de Salvation Army is Dinsdag te Glapton gesloten. beslag nam. „En dat ik baar niet na kan loopen dacht Marcel woedend. „Om het even, als zij langs mij heen komt, hoop ik nog kracht genoeg te hebben om haar te worgen." Het wijf, met de oogen op een ander punt gericht, ging rakelings langs hem heen. Marcel, die tot nog toe onbewegelijk, plat op den grond ge legen had, richtte zich eensklaps op, strekte den arm uit en pakte haar beet. Toen zij zich door dien ijzeren vuist omklemd voelde, brulde zij als een wild dier. Maar Marcel was alleen met zijn moed en zijn verontwaardi ging te rade gegaan; de wond, die hem zoo zeer verzwakt had, liet niet toe dat hij worstelde en stelde hem aan het grootste gevaar bloot. De kracht, die hij alleen aan zijn woede te danken had, duurde niet lang; het afschuwelijke wijl, dat niet alleen wreed, maar ook zeer sterk was, wierp hem onmiddellijk van zich af. Daar lag hij weer op den grond, nog meer uitgeput dan te voren. Doch eensklaps ontwaarde hij de markentent- ster, met eet-ige andere en hij gilde „Hier heenHier heenvat dat wijf, zij is een hyena van het Bla^veld Zij zette het op een loopenmaar de marke tentster had haar gezien en zij hoorde Marcel, Handig raapte zij een van de geweren, die op den grond lagen, op, legde op haar aan en riep: „Nog éeu stap en ik vel u neder als een roofdier, dat gij zijt." Het geweer op zich gericht ziende, bleef de hyena als verstijfd van schrik staan; maar dat. duurde slechts éen minuut, daarna wilde zg weer aan den loop gaan. „O, als het zoo gesteld is, dan zal ik u, ómdat het Januari is, eenige nieuwjaarsballetjes toezenden. Nog eens, éen stap verder en gij zijt des doods, Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 2